PZC Benefietdiner voor opleiding in Cambodja Winkelcentrum Terneuzen fleurt op Actieclub dreigt Hulster autorall] te dwarsbomen Walrave-Troost nieuwe Vlissingse wethouder Recente inbraken in Zeeuwse godshuizen vermoedelijk werk van zelfde daders lezers schrijven bli donderdag 23 oktober 2003 Tip Pasar Malamii Zeelandhallen Sloop loods Drugs Dorpshuis Bekeurd Helderheid Bunker Mijnenjager in Middelburg Illegalen aangehouden olledig Ijszefliï Voordelig Kerken zijn makkelijk doelwit door Carla van de Merbel GOES - Nee, bij het Zeeuws Veiling huis in Middelburg worden de laatste tijd niet ineens meer Statenbijbels aan geboden. En bij Verhage Kunstveiling en Antiquariaat Dat Narrenschip, bei de ook in Middelburg, zijn recent ook geen spullen binnengekomen die af komstig kunnen zijn uit kerken. Waar blijft toch de buit van de inbrekers die de Zeeuwse godshuizen regelmatig be zoeken? En waaruit bestaat die buit ei genlijk? Het is de laatste weken behoorlijk raak: kerken op Schouwen-Duiveland, Tho- len en Walcheren zijn steeds weer doel wit van inbrekers. Vorige week nog, in de nacht van 13 op 14 oktober, werd in gebroken in vijf kerken in de gemeente Tholen. Een week eerder was het m één nacht ook al raak in twee kerken in Oud-Vossemeer en twee in Sint-Phi- lipsland. En daarvoor was het zes keer prijs op Schouwen-Duiveland en één keer op Walcheren. Ook vanuit de aangrenzende provin cies komen berichten over inbraken in kerken. De politie Zeeland vermoedt dat het gaat om steeds dezelfde daders. Voor het onderzoek is daarom samen werking gezocht met de korpsen van Rotterdam-Rijnmond en Midden- West-Brabant. De bedoeling is dat deze de dossiers over 'hun' kerkinbraken opsturen naar Zeeland, zodat ze hier naast elkaar kunnen worden gelegd. A. Don van de politie Zeeland wil ver der niet veel kwijt over het onderzoek. Ook over de getroffen kerken en buit geeft hij geen precieze informatie. Be halve: „Er is bij inbraken in kerken geld gestolen uit offerblokken en col lectebussen-en zakken. Verder hebben de inbrekers belangstelling voor bij bels." Waarschijnlijk is het de inbre kers meer te doen om de bijbels dan om de kleine bedragen uit de offerblok ken,-bussen en -zakken. Volgens Don is het vrij uniek dat het fenomeen kerkin braken weer zo de kop opsteekt. „Zo'n acht of tien jaar geleden was er hier ook zo'n reeks inbraken", zegt J. de Kuyper van het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg. „Toen werden er bijbels aangeboden voor maar, zeg nu, 200 eu ro. Dat viel natuurlijk wel op. De dader bleek toen een drugsgebruiker te zijn. Die wilde snel wat geld verdienen." Een Statenbijbel uit bijvoorbeeld de zeventiende eeuw kan volgens De Kuy per tussen de 1800 en 3000 euro op H. Simons van Verhage Kunstveiling: „Criminelen letten vooral ook op de landkaarten in oude bijbels." foto Ruben Oreel brengen. „Het is moeilijk een gemid delde prijs te noemen. Die hangt van zoveel dingen af. Je hebt er ook van 50.000 euro, bijvoorbeeld een speciale uitgave met zilveren sloten." Bij het Zeeuws Veilinghuis zijn er de laatste tijd geen bijbels aangeboden. Waar de dieven hun buit dan kwijt raken? „Geen idee." „Die mensen weten wel waar ze mee bezig zij n zegt HSimons van Verhage Kunstveiling in Middelburg, doelend op de inbrekers. „Criminelen letten vooral ook op de landkaarten in oude bijbels. Die snijden ze eruit en verko pen ze los. Er is veel vraag naar deze kaarten. Vooral als ze in die tijd met de hand zijn ingekleurd." Bij de recente inbraken blijkt dat de daders de bijbels vaak wel verplaatsen, maar niet mee nemen. Dat duidt er waarschijnlijk op dat ze de boeken hebben ingekeken, op zoek naar kaarten. „In elke Statenbijbel zitten in principe zes landkaarten", legt J. van de Boven- kamp van Antiquariaat Dat Narren schip in Middelburg uit. „Behalve als het een hele oude is, bijvoorbeeld uit 1637Eén van die zes kaarten is een we reldkaart. Het is de inbrekers vermoe delijk daarom te doen." Ook de waarde van de wereldkaarten is afhankelijk van de editie van de Statenbijbel. Kaarten uit bijbels van Keur, een fami lie van uitgevers, kosten in de winkel zo'n duizend euro. Die zijn minder waard omdat er veel van dit soort bij bels in omloop zijn. Maar kaarten uit oudere bijbels, bijvoorbeeld van Nico- laas Visser, zijn weer heel waardevol. Die kosten duizenden euro's. De andere vijf kaarten hebben betrek king op de geschiedenis van het joodse volk. Deze zijn minder waard. „Die met de uittocht uit Egypte levert niet zoveel op. Maar een kaart van Jeruzalem weer wel", zegt Van de Bovenkamp. „Vooral Amerikanen zijn er dol op." Vaak zijn de wereldkaarten ooit al uit eens de bijbels gehaald, ook bij die in kerken liggen. In de Statenbijbels zit ten verder nog platen met religieuze voorstellingen, maar deze zijn los niet veel waard. Van de Bovenkamp heeft nog geen kaarten aangeboden gekregen in zijn antiquariaat. „Dat komt vrijwel nooit voor. Vermoedelijk stelen de inbrekers ze voor een heler. Anders is het moeilijk om ze kwijt te raken. Handelaren zijn er niet happig op dat soort dingen te verkopen." Ook Simons van Verhage Kunstveiling heeft de laatste tijd geen spullen aan geboden gekregen die afkomstig kun nen zijn uit kerken. „Er is één bijbel ge bracht, maar dat zit honderd procent goed. Die was van een betrouwbare man. En mensen die iets aanbieden moeten zich legitimeren. Als ze dat niet willen, zijn ze zo weer weg." Simons heeft ook geen idee waar de in brekers met hun spullen blijven. Hij heeft wel een tip voor de politie. „Als er foto's zijn van gestolen bijbels zouden wij die kunnen doorsturen naar alle veilinghuizen in Nederland en België. Kan er gekeken worden of ze daar zijn aangeboden." Kerken zijn voor inbrekers een makke lijk doelwit. Er is altijd wel een hoek die uit het zicht van eventuele voorbij gangers valt. Inbrekers kunnen hun gang gaan in deze grote gebouwen waarvan ze zeker weten dat er 's nachts niemand aanwezig is. „Daarom willen we omwonenden vragen op te letten en als ze iets bijzonders zien dit aan ons door te geven", zegt Don van de politie Zeeland. „Ook tijdens surveillances wordt extra gelet op de kerken. door Desirée Schouten GOES - Restaurant De Stads- schuur aan het Schuttershof in Goes bestaat twintig jaar en markeert dit jubileum met een benefietavond voor de Stich ting Sawasdee. Die wordt vrij dag 24 oktober gehouden in de Grote of Maria-Magdalen- akerk. Eigenaren Cor en Lies van de Zandt willen met de op brengst een horecaopleiding in Cambodja helpen realiseren. Tijdens de avond zullen diverse artiesten optreden, terwijl de gasten van een diner genieten. Doel van het muzikale benefiet diner is minimaal 50.000 euro bij elkaar te brengen. Als het lukt wordt dit bedrag door de Nationale Commissie voor In ternationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling NC- DO verdubbeld. Optredende ar tiesten zijn de Zeeuwse Mare Canto, Glennis Grace en Anita Meijer. De avond wordt aan el kaar gepraat door Stella Gom- mans, bekend van het ochtend programma van SBS6. De avond is een gezamenlijk ini tiatief van Van de Zandt en Hec tor Loontjens van de Stichting Sawasdee. „Sawasdee had voor de actie 'Zeeland helpt Cam bodja' een aanvraag lopen voor het realiseren van een horecao pleiding in Sihanoukville, waar meer beroepsopleidingen wor den gegeven", vertelt Van de Zandt. „Het leek ons een fantas tisch doel om te steunen, maar 100.000 euro fiets j e niet zomaar bij elkaar. We hebben een be roep gedaan op ons netwerk en gelukkig is daar spontaan op ge reageerd. Ruim 350 mensen hebben een stoel, kosten 150 eu ro per stuk, gereserveerd." Tij dens de avond zal Gommans, samen met notaris Gmelich Meijling twee kunstwerken vei len, waarvan de opbrengst ook naar Sawasdee gaat. In Sihanoukville worden meer beroepsopleidingen opgezet. Bij de stad Siem Reap worden op dit moment twaalf hotels ge bouwd. Die plaats ligt buurt van het beroemdetej complex Angkor. Dat verklj de vraag naar een hotelschoo Pater Johan Visser, die in Ci bodja werkzaam is voor Sat dee, is speciaal voor dezeavo naar Goes gekomen oirnj que in ontvangst te nemeuj de Zandt: „Alle diensteneaj 'ducten voor deze avond zij® sponsord door onze vaste le ranciers, die daarmee ooki bijdrage leveren aan de ba van de school." De optredea artiesten en Stella Gom® komen op kosten van YipEve Exploitaties uit Amstent Eigenaar Won Yip organisg al eerder een optreden vaii| Froger op de Grote 1! Goes, waarvan de opbra eveneens naar Sawasdeegia Restaurant De Stadsscl werd in 1983 door Van deZj geopend in één van de ouj nog bestaande gebouw® Goes. In de zeventiendes was het een paardenstal! waar Jacoba van Beieren bij zoeken haar paarden stalde!] ter werd het een opslagplaat washok voor het naastgeit weeshuis en gasthuis. Het» paar Van de Zandt maakte zijn terras regelmatig van de unieke binnenplaat. GOES - Komend weekti houdt de stichting Gotongl ong de Oosterse jaarna Pasar Malam in de Zeelani len in Goes. Tijdens de jaarmarkt km liefhebbers terecht voor alt Oosterse sieraden, g( voorwerpen en gerechten zijn onder meer modes! dansgroepen en ook de ii rockzanger Andy Tielmanj zondagavond om 18.15 een treden. De markt is vrijda| zaterdagvan 12.00 tot 22.01 en zondag van 12.00 tot! uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. e Gaarne wil ik .reageren op het artikel Sloop loods Geersdijk omgeven met veiligheidsmaat regelen (PZC 15-10). Helaas heb ik deze werkzaamheden van zeer nabij kunnen volgen en zo doende foto's kunnen maken. Het slopen van de asbest be vattende dakplaten, door de personen in het bakje op de be geleidende foto in de krant, ging bepaald niet zo veilig als het ar tikel doet vermoeden. Zittend in het bakje werden de door de brand beschadigde platen ka pot getrapt en geslagen zodat deze op de grond uiteen spatten. Dakgoten gevuld met brokken en gruis van desbetreffende pla ten werden met veel geweld los gerukt en naar beneden ge gooid. Het laatste gedeelte van het dak waarvan de platen nog heel waren, werd met behulp van de bak waarin de personen staan kapot gedrukt. Deze stortten dan gehuld in een stof wolk met veel geraas naar bene den, waarbij beide heren een vreugdedansje uitvoerden on der het slaken van allerlei wilde kreten. Dit alles gebeurde nota bene terwijl de jeugd van Geers dijk op een steenworp afstand stond toe te kijken. Een geluk dat de windrichting op dat mo ment gunstig was! Ik hoop dat het asbestsaneringsbedrijf Van Damme in de toekomst wat zorgvuldiger te werk zal gaan, in het belang van milieu en volksgezondheid D. van der Berg Oostkruisstraat 14 Geersdijk De Goese politiek is geschrok ken van de vondst van hard drugs in jongerencentrum Co lours (PZC 21 oktober). Dit geeft weer aan dat de politiek ver van de maatschappij staat en dat zij niet wil inzien hoe het er in werkelijkheid aan toegaat. Men denkt waarschijnlijk dat dit soort verschijnselen alleen buiten Zeeland plaatsvinden. Het is een publiek geheim dat in Colours zaken plaatsvinden die het daglicht niet kunnen ver dragen, behalve kennelijk bij een deel van de plaatselijke po litiek. De burger kan lezen waar het geld wordt ingestopt (gesub sidieerd) door de gemeente. Al eerder werd een busreis naar Den Haag gesubsidieerd. Daar konden de gebruikers van dit centrum gaan protesteren tegen de oorlog in Irak. Verder wordt door een raadslid het politieop treden bekritiseerd zodat de aandacht afgeleid wordt van waar het werkelijk om gaat. Dat is de vondst van harcldrugs en dat de gemeentepolitiek blijft volharden om dit soort instel lingen te voorzien, van flinke subsidies. De politie krijgt re gelmatig kritiek dat men niet optreedt, nu treden ze op tegen deze misstanden en dan krijgt men te horen dat het allemaal wel wat minder had gekund. Uit het oogpunt bekeken van de po litieke voorstanders van dit centrum is het natuurlijk een klap in het gezicht als dergelijke praktijken aan het licht komen. Nu wordt het verhaal aan de ou derenbonden en diverse andere instellingen waarom zij flink gekort worden door de gemeen te een stuk moeilijker uit te leg gen. A.R. Mohr Van Karnebeekstraat 13 Goes Naar aanleiding van de artike len over De Zaete te Yerseke in de PZC het volgende: Na lang en veel gepraat benevens een flin ke som geld kreeg Yerseke ein delijk het zo begeerde Cultureel Centrum, meestal Dorpshuis genoemd. In 1985 werd het door de toenmalige wethouder van Reimerswaal officieel geopend en feestelijk in gebruik geno men. Allen waren er trots op. En nu, nog geen 20 jaar later willen onze bestuurders dit verkwan selen aan iemand die geld ruikt? Hopelijk zijn onze, door ons ge kozen, raadsleden zich er be wust van dat wij hen gekozen hebben om onze belangen te be hartigen, zo niet zorgen wij er wel voor dat ze over een paar jaar zelf op kunnen hoepelen. Albert Goeman Azalealaan 74 Yerseke Nieuwe winkels in het voormalige ABC-eomplex. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - De leegstand van panden in het Terneuzense winkelcentrum is in de af gelopen twee jaar gedaald van vijftien tot zes panden. Vorige week woensdag kwam een einde aan de verpaupering van het voor malige ABC-complex met de komst van drie nieuwe winkels. Drie jaar geleden kende het Terneuzense winkelcentrum nog een leegstand van onge veer veertig procent, dat percentage is nu met dertig procent gereduceerd. Stoffels denkt dat dit deels aan de gemeentelijke herindeling is te danken. „Terneuzen is nu immers de grootste gemeente van Zeeland. Sinds de opening van de Westerscheldetun- nel merken wij dat er aanzienlijk meer be zoekers vanuit de Bevelanden komen. Ook Belgen komen nu eerder naar Terneuzen, omdat allerlei fiscale maatregelen het min der aantrekkelijk hebben gemaakt om re gelmatig naar Hulst te gaan. Tel daar bo vendien de wandelboulevard en de diverse evenementen bij op. Dat alles maakt een 'dagje Terneuzen' aantrekkelijk", zegt co ordinator A. Stoffels van de Terneuzense or ganisatie Coördinatie en Management. Vorig jaar adviseerden onderzoekers van de Kamer van de Koophandel Terneuzen om vooral geen aan landelijke ketens verbon den winkels te lokken. Kleine speciaalza ken, liefst van lokale ondernemers, moeten Terneuzen onderscheiden van andere koop steden. Een herbestrating van de Noordstraat zou volgens Stoffels een extra plus voor het win kelgebied zijn. „Wij zien graag dat in dit kader een systeem van baatbelasting wordt ingevoerd. De on dernemers zijn best bereid om ook bij te dragen aan het opwaarderen van de winkel straat. Het plan ligt inmiddels bij het colle ge van B en W. KRABBENDIJKE - Een 14-ja- rige inwoner van de gemeente Reimerswaal is gisteravond op de Noordweg in Krabbendijke bekeurd omdat hij als brom merpassagier geen helm droeg. door Edith Ramakers VLISSINGEN - E. Walrave- Troost wordt de nieuwe wet houder van de gemeente Vlis- singen. De huidige fractievoor zitter van de PvdA Vlissingen volgt de scheidende wethouder H. de Haas op. De drie coalitie partijen, het CDA, de PvdA en de VVD, maken dit nieuws een week voor de gemeenteraads vergadering bekend. De gemeenteraad moet donder dag, 30 oktober in de raadsver gadering, nog zijn goedkeuring geven. „Maar we hoeven géén poppenkast te spelen. Als deze drie partijen nu al hun vertrou wen uitspreken in Elly Walrave, dan is dat een raadsmeerder- heid. Iedereen die kan tellen, kan tot die conclusie komen", zei wethouder C. de Keijzer (PvdA) die de verklaring giste ren naar buiten bracht. De coalitie is goed voor 16 van de in totaal 29 stemmen. In de raadsvergadering van septem ber zei A. Soplantila van GroenLinks dat het niet van zelfsprekend meer is in het nieu we duale systeem dat bij vertrek van een PvdA-wethouder, die partij ook de vrijgekomen plaats claimt. Enkele partijen merkten vervolgens op dat zij zich nog zouden beraden of de plaats van De Haas wel opge vuld moest worden. De Keijzer: „De partijen die na de verkiezingen tegen deze coa litiewaren, zijn nu nog tegen de ze samenstelling. We hebben nog ruim twee jaar te gaan tot de volgende verkiezingen. Het col lege wil verder in deze vorm." De Keijzer herinnert eraan dat een groot aantal raadsleden wilde dat er helderheid zou ko men over de portefeuilleverde ling en de kwaliteiten die er van de nieuwe wethouder worden verlangd. „Daarom komen we nu met een kandidate en de her ziene portefeuilleverdeling naar buiten." De drie huidige wethouders (naast De Keijzer zijn dat L. Poppe-de Looff (CDA) en P. van de Maden (WD), hebben inmiddels het 'restpakket aan geboden aan Walrave'. „Het restpakket klinkt denigrerend, maar het is wel zo dat de zitten de wethouders niet veel zin heb ben om gedurende een raadspe riode veel te schuiven met de portefeuilles." De nieuwe wethouder neemt een deel van de portefeuille van De Haas over. De nieuwkomer wordt wijkwethouder van het Centrum. Daarnaast krijgt zij sociale zaken, personeel en or ganisatie, accommodatie, werkgelegenheid, welzijn en zorg naar zich toegeschoven. De grote projecten, zoals de Open wijk school Middengebied, Spuikom en de Sociale Wijkvi- sie, completeren de portefeuille. Wethouder De Haas, die niet kon wennen aan het duale sys teem, was ook verantwoordelijk voor het Beeldregieplan Boule vard, het Scheldeterrein, het Bunkerterrein en toerisme. Poppe-de Looff en De Keijzer worden samen verantwoorde lijkheid voor het Scheldeter rein. Het Beeldregieplan Boule vard en het Bunkerterrein gaan naar Poppe-de Looff. Van der Maden krijgt toerisme. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Het ac tiecomité Tegen Voortzetting Autorally Zeeuws-Vlaanderen heeft aangekondigd harde maatregelen te nemen als de jaarlijkse autorally in het land van Hulst volgend jaar door gaat. Voorzitter C. Jansen zegt dat het comité bijvoorbeeld niet zal schuwen om boomstammen op de weg te leggen zodat de ral ly niet kan doorgaan. Jansen is woest op de gemeente Hulst die, zonder met het comité of de omwonenden van het par cours te overleggen, bereid is de nodige vergunningen voor de rally af te geven. Jansen: „Kan het nog ondemocratischer? Ik heb er geen goed woord voor over." Jansen en de andere om wonenden van het parcours hebben grote bezwaren tegen het snelheidsevenement. Vol gens het comité worden de (bloem)dijken kapotgereden, worden er dieren verjaagd of aangereden, en hebben zij last van de rallybezoekers die tot laat in de avond, opgewarmd door drank, de route nog eens dunnetjes over doen. Daarnaast mogen de omwonenden van het parcours hun erf niet verlaten tijdens de rally. Vooral de ver keersveiligheid is de grote zorg van de tegenstanders. Jansen: „Door het toestaan van de rally haalt de gemeente verkeerson veiligheid en de kans op onge lukken juist binnen, terwijl er landelijk juist zoveel aan wordt gedaan om de verkeersveilig heid te verbeteren." Juist om de ze reden is ook waterschap Zeeuws-Vlaanderen mordicus tegen de rally. Het schap is van mening dat de polderwegen niet geschikt zijn voor de autorally en meent dat het aan de omwo nenden niet is uit te leggen dat zij zestig kilometer per uur moe ten rijden, terwijl de rallycou reurs met een veelvoud daarvan over de dijken scheuren. Daar naast kost het het schap jaarlijks veel geld om de kapot gereden dijken en bermen te herstellen. De Socialistische Partij heeft zich vorig jaar ook duidelijk uitgesproken tegen de rally. De SP hing daags voor de rally overal posters op met 'geen gescheur voor mijn deur'. Jansen en zijn medestanders werden half juli niet digd voor het gesprek tusse gemeente, landbouworgai tie ZLTO, de politie, watersc Zeeuws-Vlaanderen, de hos Wildbeheereenheid Honte! en organisator N. Bieshe van Stichting Autosportpr» tie Nederland, waarin ove toekomst van de rally weri sproken. Dit neemt Jansen de geiM zeer kwalijk en dan vooral! gemeester J.F. Mulder van Jansen meer compassie 1 wacht. „Dit jaar dreigden tijdens de rally het parco® bezetten met honderd trai ren, maar daar zagen wel maar van af. Volgendjaarzi we niet zo coulant zijn. noods zagen we bomen oi leggen de stammen op hete cours. Wij laten ons nu niet» zo makkelijk afschepen." MIDDELBURG - De mijne* ger Hr. Ms. Middelburg# vandaag af aan de Loskadi' mijnenjager is tot en metn® dag in Middelburg. Geïnteresseerden kunnen gen, zaterdag en zondag kijkje aan boord nemen. Dt manning van de mijnenjï gaat tijdens het bezoek' Middelburg aan het werk gaat klusjes doen op boerderij De Klepperhoeve onderkomens van de worden geschilderd. De mijt' jager is open voor het publiek vrijdag van 10.00-12.00 13.00 tot 16.00 uur, op zatec van 9.00 tot 12.00 uur eno dag van 10.00-12.00 uur 13.00 tot 16.00 uur. RILLAND - Tijdens eencon» le op de Wet Arbeid Vreemd'» gen werden bij een bedrijf®! Bathpolderweg in Rilland!' illegale arbeiders aangetrof® De arbeiders, allen afkom^ uit Polen, werden oveiferi"1® naar bureau Goes, van daar-- werden zij in bewaring fP inTorentijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36