PZC Podium 't Beest één grote keuken PZC Restauratie Vlissingse bunker begonnen Aantal Walcherse koffieshops moet nog steeds omlaag 15 fry-outs Goestheater brengen kinderziektes aan het licht J* Open kerk in Yerseke agenda donderdag 23 oktober 2003 Rijverbod voor Vlissinger Daglicht N255 afgesloten De jeugdige koks leren hoe ze groenten moeten snijden. Stof Groter caravanbedrijf Zuiddorpe Bouwgereedschap gestolen Auto botst op cyclomaaier Eerste exemplaar bunkerboek Streefgetal Thoolse jongen (12) mishandeld Mythe heeft zich prima gehouden arid Huibers UOES - Het geluidseiland in de ,al werkt niet helemaal goed, jssamedewerkers moeten (Hinastische toeren uithalen het schouwburgpubliek te linnen bedienen en het dag- (ht op het toneel hindert de chttechnici. Toch voldoet the- lerDe Mythe volgens directeur lerard Peijs aan de verwach ten. „Het is heel slim geweest im een periode van try-outs in dassen. We weten nu precies [athet gebouw nog mankeert." li is Peijs 'blij' dat een glas- laat achter de bar waar van- vond de drankjes op moeten laan al tijdens de schoonmaak fgelopen maand in ^duizenden tukjes brak. „Gebeurt dat tij lens een openingsavond, dan sla je een flater", zegt hij. „Bo- endien is het nog gevaarlijk ok." Er bleek uiteindelijk ver eerd glas te zijn geleverd. )e nieuwe schouwburgmede- /erkers konden de afgelopen ijd in het theater proefdraaien iet het personeelsfeest van de emeente Goes, de uitreiking ide Goese ondernemersprijs li de voorstellingen van de loese Operette Vereniging. Het raren leerzame weken waarin iet licht en geluid, de theater- echniek, de horeca, de kassa's nde garderobe uitgebreid kon- lenworden getest. weggewerkt, moest een flink eind naar voren opschuiven. Het publiek dat de voorstellin gen van de Goese Operette Ver eniging bezocht had totaal niet in de gaten dat er boven ook ge schonken werd. Schilders namen gistermiddag de gang naar de kleedkamers nog onderhanden en overal werd driftig schoongemaakt. Op het toneel waren elektriciens bezig met de bekabeling. De af gelopen weken bleek dat niet al le aansluitingen op de goede plek zitten. „Ook kwamen we erachter dat het zaallicht was gekoppeld aan de lichten in de foyer", zegt Peijs. „Als je in de zaal het licht uitdeed, zat j e in de foyer in het donker." Verder bleek het geluidseiland in de zaal niet goed te werken. Peijs: „Er is iets mis gegaan met beton storten, waardoor de onder grondse kabel richting het ge luidseiland niet goed werkt. Daar zullen we nog eens goed naar moeten kijken." Voorlopig wordt dit mankement verhol pen met een kabel die dwars door de zaal komt te liggen. Op veel punten heeft De Mythe zich volgens Peijs de afgelopen weken overigens prima gehou den. Zo bleek de benedenfoyer zelfs bij een uitverkochte voorstel ling ruim genoeg, werkte de combinatie van zangers op het toneel met een orkest op zaalni veau uitstekend en kregen de Goese ondernemers zonder pro blemen een complete maaltijd voorgezet. Vanavond is de vuurdoop voor De Mythe, voor Peijs en zijn me dewerkers. Met een voorstelling voor genodigden wordt het the ater officieel geopend. leverde een paar manke- uenten op. Zo hebben de ge- uidstechnici meteen de ramen ude achterwand van het toneel fgeplakt. Bij daglicht is het on- jogelijk de lampen goed in te tellen. Ook is de kassa te diep, raardoor de medewerkers van- ifhun stoel lastig geld kunnen annemen of wisselgeld kunnen ii'uggeven.Dergelijke proble- ïengaan we na de opening rus- igoplossen", zegt Peijs. )e rand van het balkon is in- liddels al aangepast. Daar zat orspronkelijk een soort hek- rerkje op, waardoor het pu- Jiek precies tegen een reling ankeek. De bar in de bovenf oy- r, die mooi in een hoekje was HSSENKERKE - De provinci- ile weg tussen Wissenkerke en iortgene (N255) wordt woens- lag29 en donderdag 30 oktober ifgesloten voor het verkeer. In le tussenliggende nacht is de regwel open. huidige markering wordt ran de weg gehaald en vervol lens worden er nieuwe strepen langebracht. Mocht het don- ag regenen dan wordt het nerk vrijdag afgemaakt. De is afgesloten vanaf 's och- ends acht uur tot laat in de mid- Het verkeer wordt omge- ÏERSEKE - De Evangelische Gemeente in Yerseke houdt zon dag 26 oktober een open deur üenst. T. van Teijlingen gaat Mor in deze dienst. De dienst begint om 170 0 uur in het kerk gebouw aan de Kaaistraat. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom bgrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door llona Vette GOES - Onder de titel 't Beest in korte broek' begon gisteren in podium 't Beest in Goes een aan tal workshops voor de jeugd. De kookworkshop werd door twaalf enthousiaste kinderen bezocht. Gisteren werd vooral het voorbereidende werk ge daan en zaterdag mogen de leer lingen hun zelfgemaakte maaltijd voorschotelen aan zo'n zestig kinderen van een aantal jeugdtheaterhuizen. Zelf mo gen ze dan ook proeven van hun eigen kookkunsten. Sandra van Damme en Fatima Abdoun, die vaker kookt voor gezelschappen die optreden in 't Beest, leerden de nieuwsgierige kinderen het één en ander over koken. De leerlingen mochten eerst menukaartjes maken en daarna de recepten voor zater dag opschrijven zodat ze de gerechten ook thuis nog eens kunnen maken. De jonge to neelspelers krijgen zaterdag als voorgerecht aardappelsoep, daarna lasagne met een Itali aanse salade erbij en als toetje kunnen ze smullen van soesjes met chocoladesaus. Maar niet iedereen was te spreken over het menu voor zaterdag. Vooral bij het woord aardappel soep keken de kinderen met een verontrust gezicht, maar Fati ma verzekerde hen dat ze het al lemaal wel lekker zullen vin den. Het maken van de lasagne wordt voor een aantal kinderen niet zo moeilijk. Zo helpt Melis- sa haar moeder wel vaker met het eten, dus ook met lasagne weet ze wel raad. Dewi, al heel bedreven in het maken van toet jes, ziet vooral de soesjes wel zitten. Ze gaat de uitdaging graag aan en dat mag ook voor iemand die later chefkok wil worden. „Maar kok ben ik al leen 's avonds, want overdag ben ik dan actrice. Sandra en Fatima leerden de kinderen ook hoe ze servetten moeten vouwen en de tafel dek ken. Fatima: „Het is hartstikke leuk om te doen. De kinderen foto Willem Mieras zijn heel enthousiast en weten er soms al veel vanaf. Een paar kinderen ken ik nog van de workshop van vorig jaar." Gis teren werd al een begin gemaakt met het snijden van groenten. Zaterdagmiddag gaan de kin deren het hele menu maken. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Kerkgebouw 'de Levensbron', 10.00-12.30 uur: Vakantie Bijbel Klub voor kinderen tussen de 4 en 10 jaar; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 09.30- 10.30 uur: Instuif ouder- en peutergym.; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapati- enten; 13.00-15.30 uur: Estafette zwem men en trampoline springen in het zwembad; De Vroone, 13.30 uur: Socië teit; KRUININGEN Ons Dorpshuis, ^.OO IT.00 uur: Biljartcompetitie senioren; KWADENDAMME Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek.Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen ge opend voor publiek; RILLAND Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 2; VLAKE Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteiten sjoelen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde;Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljarten in de hal. door Ab van derSluis VLISSINGEN - In opdracht van de Stich ting Bunkerbehoud is begonnen met de restauratie van de bunker bij de Oranje molen in Vlissingen. Secretaris P. C. Heij- koop verwacht dat het verdedigingswerk volgend jaar november officieel geopend kan worden. Dan is het precies zestig jaar geleden dat de geallieerde landingen plaatsvonden. De bunker bestaat uit een waarnemings koepel voor een periscoop, een vertrek voor de zes manschappen, een rekenruim- te en een toegangspartij met daarin de gassluis. In de rekenruimte werden de co- ordinaten becijfers, die vervolgens met de telefoon of de radio werden doorgegeven aan de artilleriebatterijen, die ondermeer opgesteld stonden in Baskensburg. De bunker kwam ruim twee jaar geleden bloot te liggen tijdens dijkverzwarings werkzaamheden aan de Oranjedijk. Om dat de bunker geen deel meer uitmaakte van de waterkering, werd een beroep ge daan op de Stichting Bunkerbehoud om het betonnen gevaarte te restaureren. „Daar hebben we meteen ja op gezegd", aldus Heijkoop. Vrijwilligers zijn de laatste maanden be zig geweest om de losse delen te verwijde ren, het oude meubilair weg te halen en het met losse plankjes betimmerde plat- fond schoon te maken. „We hebben echt karrevrachten vol naar de milieustraat gebracht. Er stond water in. Alles was aangetast door het zoute water." Straalbedrijf Van Jeveren uit Heinkens- zand is deze en volgende week bezig om het metaal en de betonnen muren schoon te stralen. Een grote stofzuigerslang in de bunker moet voorkomen dat stof terecht komt op de Oranjedijk. Na de schoonmaakbeurt arriveert een aannemersbedrijf om de betonnen muren op te vullen, waterwerende betimmering aan te brengen en werkzaamheden op het dak te verrichten. Heijkoop denkt dat het bedrijf daar tot het einde van de week zoet mee is. Na de bouwkundige werkzaamheden is het volgend jaar opnieuw de beurt aan de vrijwilligers van Bunkerbehoud. Zij gaan ervoor zorgen dat de verlichting in origi nele staat wordt teruggebracht en dat de apparatuur in ere wordt hersteld. Heijkoop gaat ervan uit dat de bunker op 1 november officieel geopend kan wor- ,Jf "H Een bedrijf is deze en volgende week bezig om het metaal en de betonnen muren van de bunker bij de Oranjemolen schoon te stralen. foto Ruben Oreel den. De stichting wil daarna een hele week open dagen houden om bezoekers de mogelijkheid te geven een kijkje te kun nen nemen in de observatiebunker. Ver volgens wil Bunkerbehoud het verdedi gingswerk semi-permanent openstellen. Ook derden, die iets te maken hebben met de Tweede Wereldoorlog of vestingswer- ken, kunnen daarna gebruik maken van de bunker voor bijvoorbeeld exposities. De provincie steunt de restauratie met een subsidie van 12.800 euro. SEROOSKERKE (W) - Een 26-jarige automobilist uit Vlis singen heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een proces verbaal en een rijverbod van twee uur gekregen. De man werd op de Wilgenhoekweg in Serooskerke gecontroleerd op het rijden onder invloed. Uit de ademanalyse bleek dat hij ruim 1,5 maal te veel had gedronken. DEN HAAG - Caravanbedrijf Knape aan de Hoofdweg Noord in Zuiddorpe moet kunnen uitbreiden. De Raad van State heeft dit gisteren beslist in een procedure die door de eigenaar van het bedrijf was aangespannen tegen de voormalige ge meente Axel en de provincie. Axel en de provincie wilden niet meewerken aan de uitbreiding, omdat enkele omwonenden daar bezwaar tegen hadden. Volgens de Raad van State moet de gemeente het bedrijf echter 'redelijke uitbreidingsmoge lijkheden' bieden. De onderneming is al sinds 1983 op de huidige locatie gevestigd. ZIERIKZEE - Inbrekers hebben gisterennacht woensdag toegeslagen op een bouwterrein aan de Meelstraat in Zierik- zee. Het terrein is omsloten met een hoge schutting, maar de krakers hebben de toegangspoort hierin opengebroken. Zij zijn vertrokken met verschillende electrische- en handge reedschappen. De eigenaar is door de diefstal voor duizenden euro's gedupeerd. ZIERIKZEE - Bij een aanrijding op de Hoge Blokweg in Zie- rikzee is gisterenmorgen een auto op een cyclomaaier gebotst. Rond half negen 's ochtends reed een 16-jarige jongen op een tractor over deze weg richting Dreischor. Toen hij linksaf sloeg om een inrit op te rijden, verleende hij geen voorrang aan de tegemoetkomende auto van een 53-jarige Schouwen- Duivelander. De autobestuurder probeerde de tractor nog te ontwijken, maar botste vervolgens tegen de cyclomaaier, die achter de trekker hing. BRESKENS - R. Leentfaar, loco-burgemeester van de ge meente Sluis, heeft gisteren het eerste exemplaar in ont vangst genomen van Breskens onder betoneen boek over de 236 bunkers inBreskens. „Breskens had en heeft een rijke his torie op gebied van bunkers," aldus Leentfaar. „Ruim 80 pro cent is verdwenen door het noodlottige bombardement van 11 september 1944. Juist daardoor zijn wij als gemeente ook zo blij met dit boek dat een gedeelte van de geschiedenis van Breskens vastlegt." B. Compeer van de Stichting Bunkerbe houd was de volgende die uit handen van auteur B. Muller een boek in ontvangst mocht nemen: „Tot nu toe waren wij vooral actief op Walcheren, maar zullen ons zeker in de toekomst ook op Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland concentre ren. Een groot aantal bunkers zal worden gerestaureerd. Het blijkt dat het onder de mensen leeft; men wil weten hoe, door wie en waarom bunkers zijn gebouwd. Daarom zijn we ook zo blij met dit boek van Ben Muileren feliciteren wij hem met het resultaat." Een derde exemplaar was voor de Stichting Oorlogsmonu ment Breskens en werd in ontvangst genomen door JKeijmel eeh van de bestuursleden. door Ron Magnée j VLISSINGEN - Negen jaar nar het begin van het zogeheten uit- stervingsbeleid is het aantal koffieshops op Walcheren nog steeds niet op peil. Er is plaats voor maximaal vier koffie shops, aldus het in 1995 gefor muleerde beleid. In die tijd waren er nog acht softdrugs winkels op Walcheren actief. Anno 2003 is dat aantal gedaald tot zeven. Burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg betreurt dat het aantal ver kooppunten nog niet verder is gedaald. Op dit moment telt Vlissingen drie koffieshops binnen de ge meentegrenzen. Middelburg heeft er zelfs vier, hoewel de ge meente pogingen doet er twee te sluiten. Het totaal aantal actie ve koffieshops blijft voorlopig zeven. Dat staat in schril con trast met het beoogde doel: niet meer dan vier koffieshops voor heel Walcheren. Eind 1994 formuleerde het stadsgewest Vlissingen/Mid- delburg het huidige drugsbe leid. In Vlissingen en Middel burg is per gemeente plaats voor niet meer dan twee koffieshops. Een werkgroep van gemeenten, politie en justitie had in dat jaar becijferd dat één koffieshop per 20.000 inwoners wel voldoende was. Het streefgetal moest worden behaald middels het zogeheten uitsterfsysteem: er komen geen nieuwe shops meer bij, en be staande shops worden gesloten zodra de bedrijfsvorm of -lei- ding verandert. Het systeem wordt net zolang gehanteerd totdat het streefgetal is be haald. Naast de beperking in aantal, werd voor de bestaande shops ook strikte regels opge steld zoals: geen reclame, geen overlast, geen drugs aan min derjarigen en geen combinatie met alcohol. Anno 2003 zijn er in Vlissingen drie koffieshops actief: in de Aagje Dekenstraat, de Kerk straat en de Kasteelstraat. „In het verleden is er ook een koffie shop aan de Bloemenlaan in Vlissingen geweest", vertelt F. Kuijper van de afdeling be stuurlijk-juridische zaken van de gemeente Vlissingen. „Maar die is gesloten op het moment dat bleek dat een ander persoon de feitelijke leiding had dan in de vergunning stond aangege ven en was afgesproken." Een daling van vier naar drie in negen jaar doet vermoeden dat het streefgetal van twee koffie shops nog even op zich laat wachten. Kuijper: „Tja, het is een kwestie van lange adem." Ook in Middelburg zijn er op dit moment nog meer koffieshops actief dan destijds afgesproken Vier stuks in totaal: in de Hoog straat, de Sint Janstraat, de Zandstraat en Noordstraat. „Feitelijk zijn er vier actief, maar we zijn bezig om twee te sluiten", zegt burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg. Van één shop was al langer bekend dat het de deuren zou moeten sluiten: de koffieshop aan de Hoogstraat. Tijdens de controle in september bleek dat er illegaal softdrugs werd ver kocht. Bovendien is de eigenaal onlangs door de rechter veroor deeld wegens openlijke geweld pleging. Welke andere koffie shop in Middelburg met sluiting wordt bedreigt, wil Schouwe naar niet zeggen. „Laat ik niet te veel voor de muziek uitlopen Maar we zijn ermee bezig." Volgens de burgemeester is het geen sinecure om een drugswin kel die over de schreef gaat, te sluiten. „Je kan niet een koffie shop voor elk wissewasje slui ten." Schouwenaar betreurt het dat Middelburg nog niet op het gewenste aantal van twee is ge komen. Overigens weet de bur gemeester nog niet of het ook bij twee koffieshops zal blijven. THOLEN - In de Mossellaan in Tholen-stad is dinsdagmiddag een 12-jarige jongen mishan deld. Hij was op straat aan het spelen toen een nog onbekende man hem plots vastpakte en op de grond duwde. De jongen hield aan het incident lichte verwondingen aan zijn arm en been over. De politie kan niets zeggen over het motief van de man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35