PZC Een geschonden geschenk Sint Anna ter Muiden HouvaSint Kunstbende start met flash mob werving voorrondes Van Rooij eert het Zeeuwse werkpaard ST SELiCHT T reinreizigers missel aansluiting voetveer Zeeuws boek kunst lezers schrijven donderdag 23 oktober 2003 Oud-soldaten staken zoektocht naar vrouw uit Rilland-Bath - km Vervagen j Gsjpar Zoeten naar: l Varvangen ödot f Niet overdrijven Zeeuwse horizon thema van cultuurdebat Spiegels Geweun Jachtseizoen Schapen Democratie Zeeuwse dag door llona Vette KRUININGEN - De zoektocht naar het 'vrouwtje van Rilland- Bath' door leden van het batal jon Limburgse Jagers is beëin digd. De oud-soldaten ontmoet ten de vrouw in februari bij de herdenking van de watersnood ramp, maar vergaten haar naam te vragen en probeerden daarna tevergeefs met haar in contact te komen. J. van Gasteren van het bataljon heeft de hoop opgege ven haar ooit nog te zien. Bij de herdenkingsdienst in fe bruari in Kruiningen werd Van Gasteren aangesproken door een vrouw van rond de zeventig jaar. Ze vertelde Van Gasteren dat ze vijftig jaar geleden een soldaat van zijn bataljon ont moette en een gouden ring van hem kreeg. Ze wilde graag we ten wie dat was en met hem in contact komen. Van Gasteren betreurt achteraf dat hij haar naam niet heeft ge vraagd. „Dat is onze grootste fout geweest. Maar het liet me niet los en ik heb aan de dienst- makkers die ik ken een e-mail gestuurd en wachtte op hun re acties. Die heb ik nog steeds niet gehad. Ook is het mij niet gelukt de identiteit van de soldaat te achterhalen. Met de gegevens die we hebben, kunnen we niet verder zoeken, dus hebben we besloten de zoektocht te stop pen." De oud-soldaat denkt niet dat de vrouw bewust anoniem wil blijven, anders zou zij ook niet naar de soldaat gevraagd heb ben..Van Gasteren zou de vrouw op z 'n minst willen vertellen dat hij er niet achter is kunnen ko men welke soldaat haar de ring gaf. „Helaas zijn veel oud-mili tairen overleden en de rest is minstens zeventig jaar oud. Dat maakte de zoektocht naar de soldaat niet makkelijk. Zonder gegevens is het onmogelijk om verder te zoeken, heel jammer." Het bataljon was in 1953 ruim een week aan het werk in de buurt van Rilland-Bath. De mi litairen legden een nooddijk aan die ze de naam Limburgse Ja- gersdijk gaven. Bij de herden king in februari was een man of tien van het bataljon aanwezig. door A. J. Snel De ordenmachine kent geen genade; zelfs niet voor Lo van Driel, taal kundige te Middelburg. In De Kwestie Jobse, het boek dat als geschenk dient in de Week van het Zeeuwse Boek, die volgende week woensdag aanvangt, staat een mammoet van een fout. Die, zo wreed consequent is de computer wel, zeven maal wordt herhaald. Daar mee kleeft een smet aan het cadeau dat de gezamenlijke Zeeuwse boekhandels met gulle hand verspreiden. Acht keer stuit de lezer op woorden die hij niet eerder zal zijn tegengekomen. Die zijn niet verzonnen door de Weledelzeerge- leerde Heer Van Driel. Ze zijn zelfs in het geheel niet bedacht, maar uitge braakt door een machine die dom is en niet recht maakt wat krom is. Wat is er gebeurd? Het verhaal over Jobse, een onderwijzer die zich laat lei den door de lusten des vlezes, speelt zich ten dele af in Sint Anna ter Mui den. Nadat Van Driel de eerste proef had gecorrigeerd, werd geconstateerd dat de plaatsnaam op twee manieren was geschreven. De ene keer stond er St. Anna ter Muiden en de andere keer Sint Anna ter Muiden. Op aanwijzing van de verantwoordelijke redacteur uitgever, Robbert Jan Swiers, werd be sloten in alle gevallen voluit Sint te schrijven. Daartoe maakte een op maakredacteur gebruik van de zoek- en vervangfunctie. Het gevolg was dat alle woorden die eindigden op st. werden meegenomen. Woorden als 'houvast' en 'geweest' veranderen daardoor aan het eind van een zin in 'houvaSint' en 'ge- weeSint'. Raadselachtig is dat de com- ir tri :«v.v IIÉÉSBili w I A.-Jd.s: v - '~v -%J' yy 8 'BH m - A ir"'' SÉ? i t f 2 i 3 :.V. - jffilll ui N Altijd oppassen met de zoek- en vervangfunctie op de computer. puter een enkele keer toch nog St. Anna ter Muiden handhaaft. Hoe dan ook, de redacteur-uitgever heeft niet overzien wat de gevolgen van zijn aanwijzing voor de complete tekst zouden zijn en hij heeft de resultaten van de laatste correctie niet door het hele boek heen gecontroleerd. Zo worden Van Drielde Zeeuwse boek handels en de toekomstige lezers het slachtoffer van de computer die al zo veel verdriet in menig huisgezin heeft gebracht. Immers, de vrouw die een maal als mannelijk is opgeslagen in een computersysteem, die krijgt niet zo makkelijk haar oorspronkelijke ge slacht terug. Wie in zijn omgeving na vraag doet, hoort nare verhalen. Over een handelshuis in kantoorartikelen dat hardnekkig gedurende een reeks van jaren de meest uiteenlopende goe deren bezorgde op een adres waar nie mand voor die spullen behoefte en op slagruimte had. Of over een ziekenhuis dat een vermeende patiënt zeer lang achtervolgde met een rekening voor een behandeling die hij nooit had onder gaan. De mens die in de macht van een systeem is geraakt, is een gekerkerde zonder vastgelegde strafmaat. Lo van Driel reageert met een prettig gebrek aan consistentie op het feilen van de uitgever. „Ik kan alleen maar zwijgen", klinkt zijn gouden melding per telefoon. Waarna hij aanstonds de voorkeur geeft aan het zilver van het woord. ,(Zoiets is mij nog nooit overko men. Ik ben verbijsterd.Op de vraag of hij de oplage wellicht liever uit de rou latie genomen zou zien, heeft hij een af standelijk en bescheiden antwoord: „Ik ga daar niet over. Ik heb het manuscript uit handen gegeven en het is dus mijn eigendom niet meer." Er is niet overwogen de oplage van achtduizend boekjes te benutten voor in de open haard, laat Dick Anbeek na mens de Zeeuwse boekhandel weten. Hij wil niet verhelen dat de fout hem zeer onaangenaam heeft getroffen maar voelt niet voor een overspannen reactie. De vergelijking met het syndi caat van fruitkwekers dat op grote schaal appels uitdeelt met een bruin plekje eraan, kan hem eigenlijk wel be koren. „Die zijn meestal onbespoten en dus gezonder." In ernst: „Natuurlijk vinden we dit vre selijk vervelend, maar je moet het ook niet overdrijven. Het gaat om één fout die is gemaakt in een streven naar per fectie; met de onaangename omstan digheid dat diezelfde fout herhaald wordt. Ik vind dat je niet kunt stellen dat het boek, dat trouwens heel mooi is uitgevoerd, niet meer cadeau gedaan kan worden. Laat mij maar eens een boek zien waarin geen enkele fout voor- foto Willem Mieras komt. Ik denk dat dat niet makkelijk te vinden is. Het gaat om producten die door mensen gemaakt worden. De op lage vernietigen en vervangen, dat was een te kostbare zaak geworden. Je hebt het dan over zo'n 10.000 euro. Er was trouwens ook geen tijd voor geweest. We zullen bij de boeken een erratum voegen om uit te leggen wat er is ge beurd." De klanten van de boekhandel moeten tijdens de Week van het Zeeuwse boek maar in gedachten houden wat men na laat bij een gegeven paard en kunnen zich vermeien in de misvatting dat het mooie boek met de rare woorden ooit heel waardevol zal zijn, net als postze gels waar iets mis mee is. En, Anbeek heeft nog een aanvullend idee om de klanten die het licht ge schonden geschenk cadeau krijgen, een genoegen te doen. „We gaan er een wed strijd aan verbinden. Onder de mensen die alle fouten vinden en ze precies kun nen aanwijzen, zullen we wat leuke prijzen verloten. Wat die prijzen zijn, dat wil ik nog even als verrassing hou den." pagina 23: Van Dale wordt de maat genomen VLISSINGEN - Het tweede cul tuurdebat van het Zeeuws Mu seum wordt gewijd aan de Zeeuwse horizon. Over dit onderwerp spreken volgende week donderdag in het gebouw van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen (Glacisstraa^v165) de architect Ashok Bhalotra, stedenbouw kundige Adriaan Geuze en Chiel Jacobusse, hoofd externe betrekkingen van Stichting Het Zeeuws Landschap. Het nieuwe Zeeuws Museum wil een plat form zijn voor het denken over beeldcultuur in Zeeland. In dat kader worden elke maand de batten georganiseerd. In het debat over de Zeeuwse horizon draait het onder meer om de tegenstelling tussen het behoud van het Zeeuwse land schap en het bijbehorende uitzicht en de wil om vakantie dorpen en windmolenparken te ontwikkelen. De drie uitgenodigde sprekers geven hun visie op deze zaak. Daarna gaan ze met elkaar en het publiek in debat, onder lei ding van directeur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Muse um. Aanvang debat: 20 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG Voorbijgan gers op de Middelburgse Markt kijken verbaasd op als langs het Stadhuis een uitzon derlijk lange, glimmende li mousine komt aanrijden. Een groepje jongeren rent gillend op de auto af. Die komt tot stilstand voor De Drukkerij, waar een rode loper is uitge legd. Twee bodyguards breed geschouderd, zwart pak, zon nebril stappen uit en posteren zich naast de auto. Het portier gaat open en een stralend sterrenkoppel stapt uit. Lichten flitsen, camera's worden gericht, microfoons gaan de lucht in. De jonge fans bedelen om een handteke ning, dringen tegen de lijf wachten aan en gillen: „Oscar! Escha!" De nieuws gierige omstanders fronsen hun wenkbrauwen. Zijn dit twee soapsterren, idols mis schien? Nee. Het blijkt de eerste hele overtuigende - flash mob te zijn in Zeeland, georganiseerd door medewerkers van Scoop. Het verschijnsel is overge waaid uit de Verenigde Sta ten. Via internet en telefoon wordt een groep mensen geronseld voor een grap die nietsver moedende passanten in ver warring brengt. In tegenstel ling tot de meeste flash mobs is die van gistermiddag op de Middelburgse Markt geen grap om de grap. Dat blijkt als Escha Tanihatu en Oscar Pos- tema een doos met folders overhandigen aan schouw burgdirecteur Gerard Peijs, die daarop een poster onthult van de Kunstbende, de lande lijke talentenjacht voor jon geren. Met de flash mob is de werving voor de Zeeuwse voorronde van de Kunstbende op 29 fe bruari in theater De Mythe en podium 't Beest in Goes officieel be gonnen. Informatie over de Kunstbende: www.kunstben- de.nl. Een stralend sterrenkoppel stapte gisteren uit een limousine bij De Drukkerij in Middelburg. foto Lex de Meester Henk van Rooij bij een van zijn keramische zuilen met paardenhoofd in De Bewaerschole. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Beel dend kunstenaar Henk van Rooij houdt van paarden. Van paarden én honden, maar in de expositie in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede houdt hij het dit keer uitsluitend bij de edele viervoeters. Hij verbeeldt ze in een opmerkelijke installatie met vier architectonische, kera mische constructies en hoge zwarte spiegels. Van Rooij is de tweede exposant in de themaserie 'Gewerveld- Ongewerveld'. De Stichting Westerschouwen Kultureel heeft de organisatie van deze tentoonstellingsreeks in han den gegeven van het kunste naarsinitiatief Stichting Kunst-En in Eindhoven. De vier deelnemende exposanten pre senteren hier verspreid over het seizoen het resultaat van hun inspiratie uit de specifieke ruimte van de Bewaerschole zelf. Bovendien refereren zij met hun installatiekunst aan Zeeland en haar bewoners zo wel boven als onder het water oppervlak. Eerste exposant in deze serie was Kitty Doomernik die met haar mythische half- vrouwen een relatie legde met nimfen en zeegodinnen wier in vloed zich tot de Zeeuwse wate ren uitstrekte. Van Rooij refereert met zijn paardenhoofden aan het werk paard met stoïcijnse uitstraling en oerkracht die bij het bewer ken van de Zeeuwse gronden in het verleden een belangrijke rol heeft gespeeld. Bovendien neemt het werkpaard binnen de regionale cultuur nog steeds een ereplaats in. Ook in zijn werk zijn mythische invloeden her kenbaar. Kenmerkend is vooral de sardonische humor van de kunstenaar. Verder is zijn ge bruik van felle kleurcontrasten opvallend. De installatie van Van Rooij in De Bewaerschole bestaat uit vier verschillende keramische zuilen. Op wisselende hoogten zijn er paardenhoofden aan be vestigd. Bij het ene hoofd han gen de manen warrig voor de ogen, bij de andere zijn ze vloei end gedrapeerd, maar alle paar den stralen grandeur uit. Vooral de combinatie van zwart met goud geeft de zuil een glanzend effect. Ook de mengeling van paars met roze geeft een frivole uitstraling. Mooi contrast met beide vormt de zuil waarin de combinatie van motieven in roest, blauw en geel een matter effect geeft. Vooral door het werken met ho ge zwarte spiegels tegenover de paardenzuilen weet de kunste naar magie op te wekken. Hij verwijst er enerzijds mee naar het hulpmiddel dat schilders ge bruikten bij het portretteren van modellen. Van Rooij is zelf ook als schilder begonnen, maar hij is in de loop der jaren als het ware uit het platte vlak gebarsten. Door steeds meer objecten aan zijn schilderijen toe te voegen, ont stond er een mengeling van twee- en driedimensionaal werk. Uiteindelijk liet hij zijn voor keur voor installaties prevale ren, hoewel daarin weer de in vloed van de schilder is terug te vinden. Tweede expositie in de serie 'Gewer- veld-Ongewerveld', t/m zaterdag 8 november in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Openingstij den: di. t/m za. 13.30-16.30 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZCiim nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reatb beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet*» redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden t dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ovu' weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Op pagina 1 van de krante van 20 oktober staen twï berichten die mun as Zêêuw goed doeë. D'n éérsten: Mun 'ebbe wee een nieuw Zêêuws meisje, en wat voor êêntje. 't Móóiste meisje van Nederland. Een plaetje. Das goed voo 't imago van onze pro vincie. Gefeliciteerd meid, 'tgae je goed in China. D'n twidden: De provincie gaet zo nódig naer Brussel om gedaen te kriegen da"t Zêêuws as streektaele offi cieel erkend wordt. Das een goeie gedachte, wan d'r bin zo vee Zêêuwen die de taele as cul tuur koestere, dat d'r best een promotie an gegeve mag worre. En 't Zêêuws voor ons? Me gae d'r geweun mee deu. Toch? Wim van Gilst Böógerdlaene 23 Kurtjeen Ook zonder het bericht in de PZC van 16-10 was ik in ieder geval al op de hoogte van het be gin van het jachtseizoen. Ik had deze 'untermenschen' met hun geweren al gesignaleerd op het land. Je dacht toch niet dat deze lieden één dag langer wachten om hun uiterst verwerpelijke hobby, het zoveel mogelijk ver wonden en of doodschieten van weerloze dieren, uit te gaan voe ren? Maar één geruststelling hebben we, want in het artikel was ook te lezen dat ze niet zo maar mogen gaan schieten want ze moeten wel aangesloten zijn bij een 'wildbeheereenheid'. Nou dat zegt heel wat, dit is ge woon een ander woord voor ja gerclub. Niets meer en niets minder. Deze vragen ook van hun leden een zekere kennis en vaardigheid. Ja hoe je een pa troon in een geweer moet doen, want stel je voor dat je hem ach terstevoren erin zou doen dan zou je zelf meemaken wat een konijn of fazant o.i.d. mee maakt en hoe je de trekker moet overhalen. Dat ze de wet moeten kennen zegt ook niets want het is eerst schieten dan kijken. Ik wacht met smart op nieuwe ver kiezingen zodat de mensen zich hier tegen uit kunnen spreken en er voor zullen zorgen dat de Partij voor de Dieren in het par lement komt, want deze zal zich tot het uiterste inspannen om deze totaal onnodige en zeer verwerpelijke praktijken ver boden zien te krijgen. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25 Oud Sabbinge Na alle ellende wat de 53.000 schapen hebben moeten door staan (PZC, 11-10) gloort er nu misschien enige hoop voor hun soortgenoten en andere dieren die voor levend transport van Australië naar Azië gaan. Deze arme dieren zijn op 5 augustus aan boord gegaan om plm. 14 augustus gelost te worden. Ze zitten nu meer dan 7 0 dagen aan boord en het einde is nog steeds niet in zicht! Meer dan twee maanden in de hel van deze oververhitte drijvende veestal len. De plannen zijn steeds ver anderd waar ze naar toe zouden moeten, alsof ze nog niet genoeg hebben geleden. En dan te be denken dat er allang weer nieu we schapen onderweg zijn! Een grof schandaal. Alleen omdat moslims in Azië 'vers' vlees wil len en dat ritueel geslacht moet worden. Wat een kwelling. Nu gloort er in elk geval hoop, want deze affaire heeft eindelijk poli tieke gevolgen. Er wordt een diepgaand onderzoek verricht over de export van levends Hier moet in kaart worden of het dierenwelajl het gedrang is, bij deze tr^ porten! Hoezo onderzoek richten naar de bekende nis is maar één manier en datisj ledige stop op deze gr tak van transport. Nietallea schapen, maar ook de verdoving) onthoornde 1® gaan op die manier over; Langs de schepen drijft bloed langs de wanden! 1 ven in de 21e eeuw, maarj praktijken zijn Middeleei® J.WH.I St. Jacobssit« Maarten van Rossem cus) verwerpt als represent ve democraat directe d tie in Californië (PZC, IJ. Het land van het standrecht burgerlijke ordetroepen j lantes) en stakingsbii (knight riders in een I footage met Schwarzenegj zien). Directe democratie! timo - de kiezer bestuuit met een circus van referenö chanteert de kwaliteit van bestuur onder andere do» gumentatie in debat botwt mond te snoeren en is het! chistisch voorportaal va dictatuur. Voormalig Arthur Docters van Leet (ex-D66) sprak radicaal directe democratie. In werkje 'invloed in drie? motiveert DvL de 'action! te' alsof in Nederland s van 'democratische st; Hij verwart echter de 1 zersopkomst en wantra kiezer in D66 met qui stuurlij ke vernieuwing minister van Binnenlands ken en baas van de BVD ten dat Wim Kok in Chili erinsl de Pinochet te restaurem heer Bram Peper. Theo ti Drostm Op de voorpagina van de van woensdag 15 oktober; een flink stuk waarin deP voor Zeeland, samen me; LPF Zeeland, hun ideenaa ren brengen om een Zee; dag in te stellen, gevuld me verse vermakende activite welke kracht bijgezet m door middel van een aan! Zeeuws huis te verstrei Zeeuwse vlag. Het lijkt mi; ter om structurele zaken gaande de leefbaarheid in land te verbeteren. Ik neei voorbeeld (omdat ik daar: bij woon en zodoende wed het niet goed zit) het p rentreinverkeer dat op dii manieren behoorlijke woc bieden in Zeeland negatie! mineert. Als die ellende langs de A58 kan gaanc ren, dan weet ik dat de Zee; politiek behoorlijk zijn heeft moeten doen om Zed weer iets leefbaarder ten en hang ik de vlag uit, ali een Russische of die van ft De werkelijke leefbaait daar trek je mensen mee voelen zij zich prettig bij! hoeven het dan niet meerpf te hebben van een jaarlijks rugkerende leuke dag omdai ke dag dan iets leuker is. Si de politieke energie in het: pakken van knelpunten,ter betering van de leefomst» heden. Ad» KloetingseM door René van Stee BRESKENS - West-Zeeuws- Vlaamse treinreizigers hebben klachten over de dienstregeling van het fiets-voetveer tussen Breskens en Vlissingen buiten de spitsuren en in het weekend. Als gevolg van de vernieuwing van de spoorstaven op de Moer- dijkbrug komt een groot aantal van de treinen een half uur later dan gebruikelijk in Vlissingen aan. Daardoor missen de reizi gers de aansluiting met het fiets-voetveer. G. de Jonge uit Zuidzande vindt het onbegrijpelijk dat exploi tant BBA Fast Ferries Zeeland in verband met het spooronder- houd de vertrektijden van het fiets-voetveer vanuit Vlissingen niet tijdelijk aanpast. „Als ik in Vlissingen met de trein aankom, moet ik een uur wachten op de volgende boot. Ik vind die situa tie onacceptabel.", aldus De Jonge. Hij voegt er aant hij het wel billijk vindt dat fiets-voetveer volgens scb vertrekt als de trein een wachte vertraging oploopt. Bij zowel de NS als Pro F bedrijf dat het spooronderk voor zijn rekening neemt De Jonge geen gehoor voon klacht. Beide bedrijven sp® van een overmachtsituatie1 BBA Fast Ferries Zeeland telde hem niets aan de ontsta situatie te kunnen doen. De? ge: „In feite belachelijk® om acht uur 's avonds inK» dam de trein naar Vlissïl neemt, heb je geen aansta» naar Breskens omdat het f» voetveer om tien voor tien het laatst afvaart. Waar®» dan overnachten?" Een woordvoerster van..,,j legt de verantwoordelijk" voor het probleem bij tant BBA Fast Ferries.®! bedrijf was niemand bereik* voor commentaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34