Tineke Schouten lolette totenboom rekt haar jgen plan 27 donderdag 23 oktober 2003 ibaret Festival mm DONDERDAG Ernst en Bobbie VRIJDAG jTie in een 'a' lacht is extra- y vert, sexy en heel gulzig, eineen 'e' lacht klinkt heel deugend en is spiritueel. le ad die lacht in een 'i' is te- getrokken, verlegen en een etje gespannen. Lacht ie- md in een 'o', dan gaat het ieen persoon die blij is en timistisch. En wie in een 'u' it, is bang en verdrietig. ttzijn observaties uit de orstelling Colette X van ette Notenboom die woens- ijste zien in het Dorpshuis lenesse. ;is de eerste solovoorstel- ivan deze Brabantse. Geen 5, want alles wat ze laat agaat over zichzelf of in ie- •geval over iets wat ze heel iag wil zijn. Colette X, nu t gratis extra accessoires. lette Notenboom zat als echte ilandse op de befaamde ijnkunstacademie Studio rman Tierlick in Antwerpen, ar werd deze rebelse meid iter afgeschopt, waarna ze nen met Eva de Roovere iduoEeef Coo vormde. Het jetal won in 1999 de juryprijs nhet Leids Cabaret Festi men reisden de dames vervol- as het hele land door met het itveel vrouwengeweld gelar- erde programma Mierenneu- a.Colette besloot vorig jaar |rcarrière solo voort te zet- ColetteX gaat alleen maar erColette, en natuurlijk over ten. ilette poogt iets van een per- lonlijke zoektocht naar geluk tezetten, waarbij ze het pu- iek langs tal van zaken leidt, iderwijl hardop denkend en amend. laathoren wat ze wilde wor- n,haar eerste vriendje komt icrbij en ze maakt het publiek (lgenoot van 'de eerste keer'. olette Notenboom met Colette is woensdag te zien in Dorps lis Renesse (20.00 uur). abaretiére ColetteX gaat haar igenweg. foto Ger van der Heijden Scène uit de voorstelling Sympathy for the devil, met in het midden Waldemar Torenstra als Faust. foto Karei Zwaneveld Sympathy for the devil Sympathy for the devil is niet alleen een nummer van de Rolling Stones, maar ook een zeer vermakelijk en bij vla gen hilarisch spektakel, dat vorig seizoen met succes door het Noord Nederlands Toneel (NNT) werd gespeeld in De Machinefabriek in Groningen. Dit seizoen is de voorstelling, geschreven door Koos Terpstra, op tournee door Nederland. Terpstra schreef het stuk, dat midden in de maatschappij en het heden staat, in 2002 aan de hand van klassieke Faust- thema over de mens die zijn ziel aan de duivel verkoopt. God en de duivel gaan een wedden schap aan over het gedrag van de moderne mens. De duivel be ticht de mens van een chroni sche onmacht om orde in zijn ei gen chaos te scheppen. In welk tijdperk men ook geboren is, de mens wordt altijd geconfron teerd met chaos. Weliswaar zijn er allerlei mechanismen die or de proberen te scheppen, zoals religie, politiek, wetenschap en de rechtstaat, maar dat haalt niets uit. Terpstra liep al jaren rond met het idee om Faust van Goethe naar de huidige tijd te verplaat sen. De thematiek is immers van alle tijden. Faust hoopt uit zijn handel met de duivel voordeel te trekken. Terpstra: „Dit uitver kopen van de ziel zag ik in 2002 voortdurend om mij heen. Groeiende hebzucht, graaien en onvrede leidden tot het roerig ste jaar uit de Nederlandse poli tiek sinds mensenheugenis, met de bekende roep om 'normen en waarden' en Pim Fortuyn als aanjager." „Met Sympathy for the devil wil ik het publiek confronteren met de vraag: waar sta jij eigenlijk? Hoe ga je om met de talloze boodschappen, verleidingen en meningen die op je af komen? Ik wilde het hebben over het tijds beeld en gebruikte alles wat ik tegenkwam. Sympathy is daar mee een zeer associatief stuk vol iconen van deze tijd, zoals Telet- ubbies, Ronald MacDonald en Sinterklaas, die ik loslaat op de jonge Faust." Waldemar Torenstra (1974) speelt deze rol. Sinds 1998 maakte hij achtereenvolgens deel uit van De Trust, het RO-theater en het Nationale Toneel. In 2001 kwam hij bij het NNT en was onder meer te zien in Lenny Bruce en Othello. In de film Ja zuster, nee zuster maakt hij furore als de dief Gerrit. Over zijn rol in Sympathy zegt hij: „Net als de moderne mens krijg ik te maken met de ene verlei ding na de ander. Als een bal in een flipperkast loop ik van hot naar her op zoek naar behoefte bevrediging." De actrice Mirjam Stolwijk (1974) werkte na haar opleiding aan de Toneelschool Maastricht vijf seizoenen voor toneelgroep De Appel en maakt sinds 2002 deel uit van het vaste ensemble van het NNT, waar ze onder meer in Arturo Ui en Sirenen te zien was. Voor tv speelde ze in de comedy Oh, oh, Den Haag, de dramaserie Wilhelmina en de politieserie Spangen. In de film Nynke vertolkte ze de rol van Clara van Roon. „Ik speel aan het begin van het stuk Sinterklaas, die parallel aan God in het verhaal van Goethe, een weddenschap met de duivel afsluit dat Faust niet te verlei den is", zegt ze. „Sinterklaas staat symbool voor alles wat de mens in het verleden gekregen heeft. Maar al snel blijkt: wat je de mens ook geeft, hij is nooit te vreden." Onder leiding van regisseur Matthijs Rümke werden alle as sociaties tot één geheel gesmeed in een wervelend spektakel, waarbij twee concertpianisten onverstoorbaar de mooiste mu ziek van Bizet, Debussy of Stra- vinski ten gehore brengen. Het stuk is overigens, vergeleken met vorig seizoen, geactuali seerd, zodat bijvoorbeeld ook Mabel Wisse Smit over de tong gaat. Alsof Sympathy for the devil gisteren is geschreven. Frans Doeleman Sympathy for the devil wordt dinsdag gespeeld in de Stads schouwburg in Middelburg (20.00 uur). De Utrechtse cabaretière Ti neke Schouten staat van avond (donderdag) in het Scheldetheater in Terneuzen met haar show Top tien 2. De show is een compilatie van successen uit haar eerdere shows als Feestlift, Lach Vegas en All you need is lach, een pa rade van de leukste typetjes en de meest hilarische sketches die zij tijdens haar theaterbe- staan op de planken heeft ge zet. Zij vult het programma aan met nieuwe acts en liedjes. Het publiek heeft haar al heel lang in de armen gesloten, want haar voorstellingen zijn stee vast uitverkocht. De cabaretiè re is vooral bekend geworden door haar typetjes die spre ken met een sterk Utrechts ac cent en drijven op Utrechtse humor. Cabaretiers, hoogleraren, een theaterdirecteur en andere ge- interesseerden hebben niet zo lang geleden geprobeerd de es sentie te vinden van die Utrechtse humor. Die blijkt 'zwart, cynisch en sarrend'. De verklaring hiervoor is eigenlijk simpel: Utrecht is de kleinste van de vier grote steden. Dus een Calimero-complex (zij zijn groot en ik ben klein en dat is niet eerlijk). En juist dat zou de Utrechtenaar nopen tot cy nische zelfspot. Tineke Schouten staat van avond in het Scheldetheater in Terneuzen (20.00 uur). ÜS - Is 1 "V Tineke Schouten. foto Roy Beusker Tot en met 8 november is er in De Bewaer- schole in Burgh-Haamstede een expositie van Henk van Rooij uit Renkum. Het is de tweede tentoonstelling in het project Ge- werveld-ongewerveld, een serie van vier installaties, waarin Kitty Doomernik de eerste was. De kunstenaars geven met een individuele installatie hun visie op de lo catie en gaan een samenspraak aan met de ruimte. De installaties hebben ook betrek king op Zeeland en zijn bewoners. Elke kunstenaar benadert het thema vanuit zijn eigen optiek en werkwijze. De installatie van Henk van Rooij bestaat uit een viertal hoge, zwarte spiegels, waarvoor architectonische, keramische constructies geplaats zijn, waaraan paar denhoofden zijn opgehangen. Deze hoof den refereren aan het werkplaard met diens stoïcijnse uitstraling van oerkracht, die bij het bewerken van de Zeeuwse gron den in het verleden een belangrijke rol heeft gespeeld en nog steeds binnen de re gionale cultuur een ereplaats inneemt. De zwarte spiegels zijn een verwijzing naar het gebruik van dit soort spiegels als hulp middel bij het schilderen en portretteren van modellen. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. In de hal van het gerechtsgebouw te Mid delburg exposeert tot 14 november de beeldhouwer G. A. van Duijse. De ten toonstelling is te zien tijdens kantooruren. Een zomer op Cuba vormde de inspiratie voor de herfsttentoonstelling in Galerie Haamstede, Kunst geen Kunst. Twee kun stenaars tonen hun werk dat zijn oor sprong vindt in enerzijds het zuiden van de Verenigde Staten en anderzijds Cuba. Jaap van der Gaarden raakte vooral ge boeid door de cultuur en de geschiedenis van de indianen. In zijn recente werk zoekt hij naar een verbinding van het ver abstractie. De uit België afkomstige Theo Barend heeft de mens als thema in zijn ly risch abstract werk. Met name de muziek en de dans, twee absoluut onontkoombare zaken op Cuba, figureren in zijn werk. Cu baanse muziek zal ook in de galerie te ho ren zijn. Geopend van donderdag tot en met zaterdag en de laatste zondag van de maand van 11.00 tot 17.00 uut. Galerie 't Haentje te Paart in Middelburg exposeert tot en met 20 november werk van Kathelijne Roosen en Yolanda Roo- sen. Kathelijne laat fotografie zien en Yo landa objecten. De galerie is geopend op donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur. Ellen de Boer (23) uit Kapelle exposeert schilderijen van dieren in Jongenrencen- trum 't Beest in Goes. De schilderes spreekt van portretten in olieverf van beesten, waarvoor zij in haar fantasie een fascinatie heeft. Te bezichtigen tot 5 no vember, dagelijks tijdens openingsuren. Wies van Dort (1936) exposeert tot en met 29 november schilderijen (acryl) en beel den (brons en steen) in stuART galerie in Bergen op Zoom. Ze heeft van te voren geen duidelijk 'plaatje' in haar hoofd, de intuïtie doet aanvankelijk meer dan het verstand. Dynamiek en zeggingskracht staan voorop. In haar beelden is het procé dé omgekeerd: ze begint met een abstracte vorm (steen) of iets vormloos (klei en was), maar langzamerhand ontstaat er iets dui delijk herkenbaars. De vrouw is een vaak voorkomend thema in haar beelden. De galerie is geopend op donderdag van 11.00 tot 17.00 uur en op vrijdag en zatrerdag van 12.00 tot 17.00 uur. Komende zondag kan men weer een Rondje Kunst door Burgh-Haamstede maken. Van 12.00 tot 17.00 uur openen voor het publiek. Dat zijn Galerie Haam stede, Kunst geen Kunst, sieradenatelier Corry van Rees, beeldentuin Van Bemme- len, atelier Hetty de Wette, atelier Lies- beth Muilemeister, atelier Elly Mes, ate lier Joop van Nugteren, galerie Borsboom, atelier 't Oute uus, atelier Cees van Oostmalle, beeldentuin Marian van Puy- velde, atelier Daniëlle Orelio en galerie Het Oude Raadhuis. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen (Muse umpark 18-20): t/m 31 dec. - PanPan. De Rotterdamse kunstenaar George Belzer transformeert oude metalen gebruiks voorwerpen tot poëtische beeldende ob jecten; t/m 16 nov. - De Achilles-serie (acht wandtapijten) van Peter Paul Ru bens De tentoonstelling biedt inzicht in het onstaan van deze beroemde tapijten. Baardmannen en puntneuzen. Pre-indu- strieel design in steengoed; Prenten en te keningen van Tachtig. De beweging van Tachtig bestond uit schrijvers en beeldend kunstenaars die de verschillende discipli nes combineerden; Rondom Durer. Duitse prenten en tekeningen ca. 1420-1575 uit eigen bezit. Meesterwerken uit een van de vruchtbaarste perioden van de Duitse kunst. Kunsthal Rotterdam (Westzeedijk 341): Aderen. Ter gelegenheid van het Water jaar 2003. Zwart-wit foto's van het leven op en langs de zeven grote rivieren van de wereld; Tien jaar Boomerang, een vluch tig medium, voor het eerst op museale wij ze; De wereld van de Z wartvoet Indianen.; Jan Sluiters. Vrouwen! Muze, model en minnares; Getekend: Fiep Westendorp. De tentoonstelling bevat originele teke ningen en documenten die voor het eerst publiekelijk worden getoond. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk (Korte Hoogstraat 31): t/m 31 mei 2004 - Het geluk van de huisvrouw. De in- trl uori rooi oma Nederlands Fotomuseum (Witte de With- straat 63): t/m 16 nov. - Nico Jesse; Gene ration. Portretten van Koos Breukel, een van de meest markante hedendaagse por tretfotografen in Nederland. Ned. Architectuurinstituut: Het onbeken de Leningrad: Constructivisme in een klassieke stad 1925-1932; De Toekomst Nabij: The Asymtote Experience. Ma quettes, foto's, tekeningen, projecties en installaties van een Amerikaanse archi tectenbureau. ANTWERPEN Kon. Museum voor Schone Kunsten: Hans Memling/Instrumentaal. Permanent: En- sor en de Modernen in de museumverza meling. Etnografisch Museum: tot 26 oktober - Met hun handen en hun ogen Maya textiel; Spiegel van een wereldbeeld. Openluchtmuseum Middelheim: tot -16 november Anne Veronica Janssens, in stallaties. De Singel: tot 30 november - Urban Dra mas - architectuurtentoonstelling: nar ratieve aspecten in de stedelijke omge ving. Diamantmuseum: tot 31 december - Art Deco Juwelen met diamant 1920-1939, glamoureuze juwelen voor de nieuwe vrouw van de wereld. Nationaal Scheepvaart Museum: tot 31 december - De kleine onbekenden. MOMU: tot 31 maart 2004 - Genovanver- saeviceversA i.s.m. Europalia Italia. GENT SMAK: tot 26 oktober - Kunst Nu: Tho mas Bogaert. Tot 4 januari: Genthara, Luigi Ontani; Forse Italia, 7 jonge Italia nen; Poort Napoleon-Ruimte in het Cita delpark, werk van Yvan Deweduwé. C.J.K.: tot 26 oktober - Sabine Ooster- lijnck - installaties- video's en objecten. Huis van Alijn: tot 2 november - Van God pn klein Pierke. Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 11 no vember - Alison, virtuele ontdekkings tocht doorheen de geschiedenis van de abdijTot 16 november - In Pelle, fototen toonstelling van Bart van Leuven en Rita Gijbels. Tot 4 januari - Van wijsheid met vreugde gepaardTwee eeuwen vrijmetse larij in Gent. Caermcrsklooster: tot 16 november - Still/Move: De cinematografische blik: video installatie van Vlaamse kunste naars. Tot 30 november - Life/Time: foto's Thom Hoffman. De wereld van Kina, het Huis: tot 31 de cember - Wie is er bang voor de grote boze wolf? MIAT: tot 18 januari - Lekker dier!? Vlees in de wei, in de stal en uit de fabriek. BRUGGE Huis De Meester: tot 1 november - Mat thias Knockaert. Groeningemuseum: tot 2 november - Young Primitives - tentoonstellingspro jecten route met 30 locaties. Tot 15 decem ber - Jacob Van Oost, een barokschilder in Brugge. O.-L.- Vrouwe kerk: tot 3 november Reli gieus Textiel Memlingmuseum: tot 3 november - Bosni sche Fotografie fototentoonstelling met expressieve werken van de Bosnische fo tografen Haris Memija en Zijah Gafic. De Bond: tot 9 november - John Isaacs He dendaagse Kunst - installaties. Stadsarchief: tot 11 november - Topstuk ken uit het stadsarchief Brugge. Hof Lanchals: tot 16 november - Mens te Kijk, fototentoonstelling. Stadshallen: tot 17 november - Salvador Dali Grafisch werk. Groeningemuseum: tot 15 december - Ja cob Van Oost, een barokschilder in Brug ge. Arentshuis: tot 4 januari - Giorgio Moran- di, tekeningen en schilderijen/Europalia 2003. 23 t/m 29 oktober Ernst en Bobbie brengen twee keer hun vakantieshow. Deze voorstelling voor kinderen van 3 tot 9 jaar zit vol met lied jes, hilarische situaties en een spannend avontuur. Sportpunt Zeeland, Goes, 10.30 en 14.00 uur Klas Het toneelgezelschap Unieke Zaken speelt Klas. Dit is een komedie waarin levende muziek, absurde taferelen en groteske bewegingen hand in hand gaan. Klas toont een wereld waarin de onverbiddelijke lerares Do de dienst uitmaakt, daarin bijgestaan door drie stoffige conciërges. Voor iedereen vanaf 6 jaar. De voorstelling vindt plaats in het kader van 't Beest in kor te broek, met allerhande jeugdactiviteiten gedurende de herfst vakantie. Podium 't Beest, Goes, 15.00 uur Theatermonoloog De actrice Karin van Loo speelt de theatermonoloog Angelique. Het verhaal, naar het gelijknamige boek van de Vlaamse auteur Erik Vlaminck, gaat over een vrouw die vroeger als non werd uit gezonden naar Belgisch Congo. Tijdens de bloedige onafhankelijksstrijd moest zij dramatische vernederingen ondergaan, met een verloren kind tot gevolg, Haar teleurstelling in het katholieke geloof en de snelle cultuur van de huidige wereld zijn voor Angelique niet meer met elkaar te rijmen. Ze verliest de greep op haar leven en komt in een op vangtehuis terecht. De Drvkkery, Middelburg, 19.30 uur Jona Jona, de Nee-zegger is gebaseerd op het bijbelse verhaal van de profeet Jona. Dit muziektheater van Willem Breuker, Karei Deurloo (libretto) en Lodewijk de Boer wordt uitgevoerd door het Jasperina de Jong, Denise JannahFrits LambrechtsMarcel Beekman en Pie- ter Hendriks, Willem Breuker KollektiefMondriaan Strings en Koor Nieuwe Muziek. Dirigent is René Nieuwint. Voor compo nist Breuker en regisseur De Boer zijn de humor, de diepgang en de herkenbare symboliek van het verhaal van de stijfkoppige, bij vlagen clowneske profeet een bron van inspiratie. Try-out. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Tineke Schouten Tineke Schouten brengt haar programma Top Tien 2. Top Tien 2 is een unieke combinatie uit het heden en verleden, sa mengebracht in één sprankelende show. De show bestaat uit een bonte mengeling van sketch, revue, cabaret, conference en type tjes. Ook is zij een uitstekende vertolkster van mooie teksten. Zij wordt begeleid door een sextet. Deze voorstelling is uitverkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Niet schieten! Niet schieten! brengt het cabaretprogramma 10.Om hun tienja rig bestaan te vieren, maakte Niet Schieten! (Arend Edel, Maar ten Hennis en Erik Jobben) een compilatie uit alle voorstellin gen, waarbij ze voor deze ene keer alleen de leuke liedjes en sketches zullen brengen. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur 8 Hoog Toneelvereniging Première speelt het toneelstuk 8 Hoog. In dit stuk spelen acht terminale kankerpatiënten de hoofdrol, op de achtste verdieping van een ziekenhuis. Ze weten dat ze nooit meer beter zullen worden. Zeven zijn al in een vergevor derd stadium, de achtste ziet hoe slecht men er aan toe is en denkt: dit hoeft voor mij niet. Hij besluit uit het leven te stappen en de andere zeven helpen hem daarbijZe zijn trots op hun daad en besluiten ook hun eigen leven te beëindigen. Schrijver is Bart Spaey en regisseur Arthur van Broekhoven. Try-out. Centrum voor de Kunsten, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ernst en Bobbie Ernst en Bobbie brengen twee keer hun vakantieshow. Zie donderdag. De Stoelemat, Bergen op Zoom, 10.30 en 14.00 uur Ouders(zucht) Jongeren hebben zich gestort op het thema 'ouders(zucht)'. Kinderen uit Goes en Vlissingen en jongeren van theaterschool de Ambitie en theatergroep de Drang laten het publiek een aan tal opmerkelijke scenes zien. In het kader van de themadagen 't Beest in korte broek. Podium 't Beest, Goes, 19.00 uur Jona Jona, de Nee-zegger is gebaseerd op het bijbelse verhaal van de profeet Jona. Zie donderdag. Landelijke première. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Le Gout Etranger Het ensemble Le Gout Etranger geeft een concert. Het ensemble uit Frankfurt brengt het programma Telemann in Parijs, dat naast werk van Telemann ook composities omvat van Michel Blavet, Jean-Joseph Cassanea de Mondonville, Antoine Forqueray en Louis-Gabriel Guillemain. De naam van het en semble is afkomstig van een muzikaal stijlbegrip uit de Franse barok. Doopsgezinde kerk, Middelburg, 20.00 uur Popfestival In Borssele wordt een popfestival gehouden. Er treden drie bands aan. Dinnertime bestaat uit Martijn de Wil de (bas en zang), Jasper Vollaard (gitaar) en Viktor der Dreu (drums), Meltdown uit Benjamin van Teylingen (zang en gitaar), Gerben Wedekind (bas) en Rick Huf jes (drums) en Defect uit Ste fan de Regt (gitaar), Aaron Oostdijk (drums), Gijs Fortrie (zang) en Viktorija Veljanoska. Dorpshuis Vijverzicht, Borssele, 20.00 uur Zenga Zenga speelt een try-out van het muziektheater Collectio. Zenga is opgericht in 1995 door Peter Weekers en Annet Visser (voorheen Flairck). In Zenga worden zo ongeveer alle disciplines uit het theater benut: dans, acrobatiek, zang, kostuums, muziek, tekst, decor, een uitgebreid licht- en geluidsplan en de groep bouwt ook nog een deel van het instrumentarium. Weekers en Visser schrijven alle muziek zelf en ontwerpen ook in samenwer king met de andere leden van Zenga alle kostuums. Het decor wordt gebouwd door kunstenaar Dolf Beernink. De belangrijkste inspiratiebron voor Zenga zijn de oude mythen en sagen. In Collectio worden alle hoogtepunten van de afgelo pen 7 jaar aaneen geregen tot een adembenemende show waar de mythe als rode draad doorheen loopt. De Zaete, Yerseke, 20.00 uur Lebbis Vuur is het derde soloprogramma van Lebbis. Lebbis (Hans Sibbel) leidt het publiek 90 minuten. 90 Minuten Vuur lijkt veel en dat is het ook. Dus gaat het vooral over water. En vuur. En aarde. En ook veel lucht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Symfonie Orkest Het Staats Symfonie Orkest van de Oekraïne geeft een concert. Een toporkest met een uitstekend repertoire, dat bestaat uit wer ken van Prokofiev, Beethoven, Shostakovitch en Glinka, onder leiding van Rashyt Nigamatullin. De rol van soliste is weggelegd voor de Hongaarse violiste Marta Abraham. St. Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur 8 Hoog Toneelvereniging Première speelt het toneelstuk 8 Hoog. Zie donderdag. Première. Centrum voor de Kunsten, Bergen op Zoom, 20.15 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27