schuldvraag Ramp s weer omzeild Slechte voorbereiding nekt verkeersassistent GroenLinks pleit voor opheffen waterschappen orse kritiek op functioneren CdK Van Gelder Twee jaar cel voor drugsdealer uit Axel 17 BB Cocaïnedealer moet zitten Consequenties voor scheepsbouw in komende jaren nog ongewis donderdag 23 oktober 2003 'roject vijftig aar rock 'n roll Visie -essen Ziekenhuis Horecaprijs voor Bourgondiër Celstraf voor babbeltruc Onderzoek naar huisartsenposten Dijken Sfeer Onverantwoord Onderzoek naar toekomst marine «rHarmen van der Werf (N HAAG - Nog niet alles is jioren voor de Nederlandse jrinescheepsbouw. Minister jmp van Defensie heeft giste- [B onder druk van de Tweede anier toegezegd dat er een stu- ikomt naar de toekomst van Koninklijke Marine. Ook de [uw van nieuwe, kleinere ma- jeschepen wordt daarin mee nomen. i deze week liet Kamp de de Kamer nog weten dat jniets zag in de opstelling van J toekomstvisie op de Ko- Bklijke Marine. Hij zei te wil- ERNEUZEN - Sinds enkele laanden zijn Mare Pauwels en riël Meeusen druk in de weer et een project met de werkti- '50 jaar rock 'n roll in teuws-Vlaanderen'. tijdagavond neemt Meeusen daan een drie uur durend li j-programma (van 21.00 uur it middernacht) op omroep ischtion FM in Den Bosch, ijn gespreksgenoten zijn de roninger Coen van Krimpen ideBoschenaar Kees Buenen. shebben allemaal gemeen dat ivoor hun regio of provincie in zelfde soort project uit de «nd hebben gestampt of daar dgmee bezig zijn. jdens het programma, dat via mhoschtionfm.nl is te vol- jn, worden oude verhalen op- ihaald, overeenkomsten ge- icht en ieder uur wordt muziek idraaid van de bands uit de ieprovincies. lor Zeeland is dat muziek van ragonfly, Draften Blues, Za- ita, Racoon, Style en Francis svoy. lie deelnemers op zoek naar de ituele geschiedenis van 1955 i2Ö05. Met de nadruk op mu- ek en jeugdcultuur.Mensen einformatie kwijt willen over e tijd kunnen mailen naar: B ziekboekzvl@zeelandnet.nl. len werken met een visie op de hele krijgsmacht en niet op af zonderlijke onderdelen. Kamp gaf ook aan weinig te zien in de vervanging van twee Multipur- pose-fregatten door kleinere marineschepen, korvetten, die beter geschikt zijn voor taken in de kustwateren. De M-fregatten kunnen volgens hem met een beperkte beman ning worden gebruikt voor die taken. Een Koninklijke Marine met te veel verschillende vaar tuigen komt de doelmatigheid bovendien niet ten goede. Ondanks die afwijzende hou ding van Kamp hield WD-Ka- merlid J. van Baaien gisteren bij de behandeling van de Defen siebegroting 2004 vast aan zijn voorstel voor een toekomstvisie op de Koninklijke Marine. Hij betrok daarin heel direct de ver vanging van twee M-fregatten door vier korvetten. Ook wil hij dat in de studie wordt meegeno men of het bevoorradingsschip Zuiderkruis uit 1975 kan wor den opgevolgd door een marine schip dat helikopters kan vervoeren. In internationaal verband zou daaraan behoefte bestaan. Kamp liet zich overhalen. Dat ging niet van harte. Hij consta teerde dat een Kamermeerder heid van WD, CDA, D66 en LPF een aparte toekomstvisie voor de Koninklijke Marine wil. Hij legde zich daarbij neer en beloofde dat de visie in de loop van volgend jaar zal verschij nen, zodat er bij de Defensiebe groting voor 2005 rekening mee kan worden gehouden. Van Baaien diende voor de zeker heid nog een motie in, waarin dit is vastgelegd én waarin wordt gewezen op het belang van een aan de marine verbon den kennisindustrie. Wat dit allemaal voor de Neder landse marinescheepsbouw met de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen als marine werf zal betekenen, is ongewis. Voor nieuwbouw van marine schepen is voorlopig geen geld beschikbaar. De vervanging van de Zuider- orRinus Antonisse ERSEKE - Bij de vijftigjarige rdenking van de Februa- amp 1953 hebben de verant- oordelijke instanties ver- limd openlijk te erkennen dat destijds fatale fouten maak- !n. Zoiets hoort in een volwas- in democratie normaal te zijn. lelaas is die ruiterlijke erken- ook in 2003 uitgebleven", elt auteur Kees Slager in een rugblik op de rampherden- ie is gepubliceerd in het nieu- tZeelandboek, deel 7. Volgens ager hebben Rijkswaterstaat, Winciale diensten, gemeen- b, waterschappen en andere Btanties die ten tijde van de ®p verantwoordelijkheid tegen 'en die vaak niet waar aakten' 2003 niet aangegre- ro om eindelijk eens schoon iip te maken. „Decennia lang 'de schuldvraag door hen niet aa de orde gesteld. En ook nu pdhij omzeild en doodgezwe- m." r, schrijver van het boek 'eSamp, vindt dat ook het spe- iaal voor de herdenking opge- ichteprojectbureau Delta 2003 kort is geschoten. Er werd diswaar veel georganiseerd, loral gericht op de school ed. Maar niet duidelijk is ge tokt wat de huidige generatie snieren van de ramp. Er is niet 'gegaan op de schuldvraag en »ehet kon dat de dij ken in 19 5 3 1 een slechte conditie waren, etoogt Slager. ïen organisatie die preten- kruis is vanaf 2011 het eerste grote project. De verkoop van twee extra M-fregatten kan fi nanciële ruimte opleveren om kleinere marineschepen te bou wen en het bedrijfsleven heeft aangeboden orders desnoods voor te financieren. WD, CDA, D66 en LPF willen dat dit aan bod wordt meegewogen in de toekomstvisie op de Koninklij ke Marine. deert dat ze ons lessen uit de ge schiedenis voorschotelt, zou toch op zijn minst enige aan dacht moeten wijden aan het toenmalig falend dijkbeheer en aan de genegeerde waarschu wingen van de klokkenluiders", aldus Slager. Ook is er te weinig aandacht ge geven aan tekort schietende hulpverlening, aan slapende dijkgraven, paniekerige burge meesters en een regering die een dag voorbij liet gaan zonder iets te ondernemen. Het artikel van Kees Slager is één van de 14 bijdragen aan het Zeelandboek, deel 7. Een alle gaartje aan onderwerpen, maar dat is juist de bedoeling om een goed tijdsbeeld te kunnen schetsen, zei samensteller Kees Bos gisteren bij de presentatie in Yerseke. Daarbij liet hij door schemeren dat het zevende deel wel eens het laatste kan zijn. Andere verhalen gaan onder meer over Yerseke en het bedrijf Roem van Yerseke, commissaris van de koningin W. van Gelder, beeldhouwer Jan van Munster, dichter Laurens Geerse, schil der Wim Vaarzon Morel, het Wooldhuis en de Zeevaart school in Vlissingen. Toekomstgericht worden plei dooien gehouden voor één Zeeuws ziekenhuis en een actief vestigingsbeleid voor senioren in Zeeland. Ook komt het jongerenproject 3DZ van de Hogeschool Zee land aan de orde. Zeelandboek, deel 7. Samenstelling Kees Bos. Uitgave Stichting NRI, Middelburg. DEN BOSCH - Restaurant De Bourgondiër in Vlissingen heeft gisteravond op de Horeca Vakbeurs Brabant in Den Bosch de Zilveren Champignon gewonnen. Kok Mart Scherp was er na de uitreiking beduusd van. „Dit hadden we nooit verwacht. We gaan even een feestje vieren." De Zilveren Champignon wordt georganiseerd door de stich ting Vakwedstrijden Horeca Tilburg. Het thema was: 'mush room, geef je smaak de ruimte'. Op basis van vooraf ingestuurde recepturen waren tien res taurants uitgenodigd voor de finale. De teams bestonden uit een chef-kok met assistent(en) en een gastheer/vrouw. Voor restaurant de Bourgondiër aan de Vlissingse Boulevard waren dat Mart Scherp (kok) en Dhani Zapata (gastvrouw). Ze bereidden en serveerden binnen vijf uur een viergangen menu voor acht personen. Daarvoor moesten ze in het voor-, tussen- en hoofdgerecht champignons verwerken. Als voorgerecht kozen ze voor een vegetarische salade. Het tussengerecht bestond uit krokant gebakken zwezerik en ge kookte kreeft. Als hoofdgerecht presenteerden de Zeeuwen een gegrilde tarbot. Als dessert -geheel naar vrije keuze - schotelden Scherp en Zapata peer met caramel voor. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg wegens oplichting en diefstal veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De Vlissinger wist met een babbeltruc bij mensen geld en pin pasjes af te troggelen. Op die manier maakte hij in het eerste halfjaar veel slachtoffers onder bejaarden in Middelburg, Oost-Souburg en Vlissingen. Ook stal hij uit een woning in Middelburg een portefeuille, een fototoestel, een verrekijker en andere goederen die van persoonlijke waarde waren voor de eigenaar. Aan gedupeerden moet de man 844 euro schadevergoeding betalen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 45-jarige man uit Vlissingen voor dealen in cocaïne ver oordeeld tot twee jaar cel, waarvan zes maanden voorwaar delijk. De Vlissinger werd 7 juli dit jaar betrapt met bolletjes coke in de auto van zijn vriendin. Uit onderzoek van de politie bleek dat de man zich in het Vlis singse drugscircuit had bezig gehouden met de handel in harddrugs. DEN HAAG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) komt begin volgend jaar met een studie naar de kwaliteit en bereikbaarheid van huisartsenposten. Het ministerie van Volksgezondheid heeft dit gevraagd. Het aantal klachten over het functioneren van huisartsen is volgens minister Hoogervorst van Volksgezondheid niet toe genomen sinds huisartsen samenwerken in huisartsenposten. Hij heeft dit gisteren geantwoord op vragen van PvdA-Ka- merlid K. Arib. De minister baseert zich op gegevens van de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ), die volgens Hoo gervorst 'een beperkt aantal klachten' in onderzoek heeft. Arib stelde haar vragen vorige week naar aanleiding van alarmerende berichten van stichting Ombudsman over huis artsenposten. Door de slechte bereikbaarheid van huisart senposten zouden patiënten zelfs overleden zijn. Hoogervorst meldt daarvoor geen aanwijzingen te hebben. GroenLinks wil waterzuiveringsinstallaties, zoals hier bij 's-Gravenpolder, overgedragen aan Delta NV. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse GOES - De Statenfractie van GroenLinks wil het waterbeheer in Zeeland koppelen aan het stroomgebied van de Schelde. Pro vinciale Staten krijgen daarover een initia tiefvoorstel. Uitgangspunt is opheffing van de twee waterschappen en het onderbren gen van de taken bij de provincie. Volgens GroenLinks moeten de rioolwater zuiveringsinstallaties worden overgedra gen aan nutsbedrijf Delta, die ze doelmati ger en goedkoper kan beheren. De waterschapsbelasting wordt afgeschaft. In plaats hiervan komt een heffing per kubieke meter water, dat is afgenomen via de water meter. De Statenfractie constateert dat het voort bestaan van de (Zeeuwse) waterschappen in strijd is met nieuwe wetgeving van de Euro pese Unie. De problemen met het water ver gen vaak een grensoverschrij dende aanpak, die volledige stroomgebieden omvat, meent GroenLinks. In de Europese Kaderrichtlijn Water van oktober 2000 is ook bepaald dat alle lidstaten bij het waterbeheer de zoge heten 'stroomgebiedbenadering' centraal moeten stellen. Voor Zeeland is dat het stroomgebied van de Schelde. De kaderrichtlijn is niet vrijblij vend, maar moet binnen drie jaar deel uit maken van de nationale wetgeving van de lidstaten. Voor Nederland betekent het aan passing van de regels op het gebied van wa ter- en milieubeheer. De Statenfractie vindt dat de huidige orga nisatie van het waterbeheer in Nederland niet model kan staan voor een goede uitvoe ring van de kaderrichtlijn. Het beleid en de uitvoerende organisaties zijn te versnip perd. GroenLinks merkt op dat de waterschap pen hun waterbeheer-taken altijd goed hebben uitgevoerd, maar slechte beleids makers zijn. Daarbij komt dat de maatrege len die uit de richtlijn voortvloeien zoveel geld vergen, dat politieke zeggenschap een vereiste hoort te zijn. „De stichtingsbestu ren van de waterschappen geven die zeker heid niet", aldus GroenLinks. Wanneer de aanpak via stroomgebieden landelijk wordt doorgevoerd - dus taken waterschappen naar de provincies - vallen er door een doelmatiger werkwijze honder den miljoenen euro's per jaar te besparen, gelooft GroenLinks. Zo kan de zuiverings heffing via het waterverbruik goedkoper worden. De bescherming tegen hoog water is een nationale zaak en er is geen reden om per waterschap verschillende heffingen in rekening te brengen bij de ingezetenen, meent de fractie. De Statenfractie wijst op de bijzondere po sitie van de Zeeuwen, die via de water schapsheffing meebetalen aan het onderhoud van de zeewering. De nota Wa terbeheer 21e eeuw geeft duidelijk aan dat dit een nationaal belang is: wanneer de dij ken doorbreken staat op termijn half Ne derland onder water. „Wat is dan het speci fieke Zeeuwse belang om voor de zeewering mee te betalen?", vraagt GroenLinks zich af. In het kader van een grensoverschrijdende stroomgebied-benadering is de Internatio nale Scheldecommissie actief. Die heeft echter geen bevoegdheden en kan niet in spelen op ontwikkelingen die de kader richtlijn meebrengt, stelt de Statenfractie. Goede uitvoerders van de richtlijn zijn daarom wel het Rijk (beleid) en de provin cies (beheer), betoogt GroenLinks. Grond en oppervlaktewater zijn dan onder één be heer, zoals de richtlijn ook voorschrijft. QfRinus Antonisse ™SEKE - Volgens oud-gede- Meerde J. van Zwieten (VVD) wtste afgelopen jaren tussen ''gekozen dagelijks provincie- huurders en commissaris van 'koningin W. van Gelder 'een ott gewapende vrede'. Hij l dat in een portret over Van «der in het nieuwe Zeeland- ek, deel 7. F Van Zwietens opmerkingen Wh dat de commissaris van de pPuteerden geen millimeter mte kreeg voor het ontplooi en initiatieven en dus legde hij zich toe op andere activitei ten. De gedeputeerden ergerden zich eraan als Van Gelder open bare uitspraken deed over za ken, die hun portefeuilles be troffen. De ex-gedeputeerde stelt dat Van Gelder in elf jaar geen echte band met de Zeeu wen heeft ontwikkeld. „Hij kan het niet, hij blijft losstaan van Zeeland, er als het ware van bui ten de provincie naar kijken. En zolang je dat hebt, kun je nooit een integraal onderdeel zijn van denkrichtingen en oplossin gen", aldus Van Zwieten tegen de schrijver van het portret, de journalist J. Jansen. Ook Statenlid M. Wiersma (GroenLinks) is niet mild over het functioneren van commissa ris Van Gelder. Hij verwijt hem een gebrek aan tact en inle vingsvermogen, verwijzend naar Van Gelders pleidooi voor ontpoldering (in 1995). Wiers ma vindt dat de commissaris een 'puur rationele, intellectuele benadering' tentoonspreidt. De dit voorjaar aangetreden ge deputeerde M. Kramer (PvdA) meldt dat de commissaris van het nieuwe college van Gedepu teerde Staten echt de ruimte krijgt, maar daar nauwelijks gebruik van maakt. „Met al die nieuwelingen worden meer za ken open besproken, maar hij haakt er te weinig op in." Ook Kramer meent dat Van Gelder meer tactischer moet opereren, met meer gevoel voor persoon lijke en voor de Zeeuwse ver houdingen. „Kennelijk heeft hij geen lering getrokken uit eerde re ervaringen. Hij is een beetje hardleers." Oud-kabinetschef A. de Ru heeft die opvatting eveneens. „Ik heb hem vaak gewaar schuwd dat hij een beetje moest dimmen maar daar had-ie geen zin in. Het resultaat is tien jaar oorlog. Bijna tragisch noem ik het." De Ru gelooft dat Van Gelders hart bij het culturele, non-conformistische ligt. „Dat tachtig procent van Zeeland heel conformistisch is, vindt-ie niet interessant." Commissaris Van Gelder (61), gisteren in Yerseke aanwezig bij de presentatie van het nieuwe Zeelandboek, reageert laco niek. Het is niet voor het eerst dat hij kritiek ontmoet. „Het is nooit goed. Iedereen heeft van de commissaris een bepaald beeld. Dat is nooit hetzelfde, ie dereen rekent je op een ander door Harmen van der Werf DEN HAAG - De politie Zee land heeft verkeersassistenten met een gebrekkige opleiding op pad gestuurd. Dat is, volgens advocaat D. Olie, mede de oor zaak van het ongeluk waarbij de 33-jarige Zierikzeese verkeers assistent tweeënhalf jaar gele den een man uit Axel aanreed. Hij verloor een been. Olie stelde de gebrekkige oplei ding van verkeersassistenten gisteren aan de kaak tijdens het hoger beroep van de Zierikzeeë- naar voor het Haags gerechts hof. De verkeersassistent vindt dat de rechtbank in Middelburg hem maart vorig jaar onevenre dig zwaar heeft bestraft. De rechtbank legde hem zes maan den voorwaardelijke celstraf op, 240 uur dienstverlening én een rijverbod voor drie jaar. De Axelaar was vanwege een snelheidsovertreding geflitst op de N60 richting Hulst. Op de te rugweg besloot hij het filmpje uit de snelheidscamera te halen. De verkeersassistent zag dit ge beuren vanuit zijn auto, reed de N60 over en botste op de Axe laar. Die raakte zo zwaar ge wond aan één van zijn benen, dat het moest worden afgezet. Het Haags gerechtshof wilde vooral van de Zierikzeeënaar weten, waarom hij op de man was afgereden en bijvoorbeeld niet naar hem was toegelopen. Achteraf gezien was dat beter geweest, erkende de verkeersas sistent, maar hij zag het als zijn taak de dader aan te houden en de caméra veilig te stellen. „Een duidelijke handleiding hoe ver keersassistenten in zulke situa ties moeten handelen, is er niet" voegde advocaat Olie toe. Zij kregen een opleiding van vier weken. De Zierikzeeënaar was voor zijn aanstelling stads wacht. Advocaat-generaal M. Renc- kens was niet onder de indruk van het verweer van Olie. Zij stelde dat de verkeersassistent onverantwoord heeft gehan deld. Zij had er zelfs over ge dacht tegen hem een onvoor waardelijke celstraf te eisen. Dat deed zij niet. Zij hield er re kening mee dat het ongeluk ook de verkeersassistent 'niet in de koude kleren' is gaan zitten. Zij herhaalde als eis het vonnis van de Middelburgse rechtbank. Renckens maakte de Axelaar ook een verwijt. „Voor wat hij deed, het openmaken van die flitscamera, heb ik geen goed woord over, maar", merkte zij op. Uitspraak: 5 november. beeld af. Je kunt nooit voor hon derd procent iedereen tevreden stellen." De commissaris wijst op de elf jaarverslagen die hij aan de Staten uitbracht. „Die zijn altijd positief besproken. Dat is voor mij heel relevant." Hij noemt het jammer dat de suggestie gewekt wordt dat hij zich in Zeeland gefrustreerd voelt. „Ik heb een slechte sfeer nooit zo ervaren. Je moet ook kijken wie het zegt. In het nieu we college ervaar ik de sfeer en veranderingen als erg groot. Ik geniet ervan. Zolang ik het leuk blijf vinden, blijf ik tot mijn 65e hier." door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Axel is gisteren in Middelburg voor de handel in verdovende middelen en de uit voer van XTC en cocaïne naar België veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. In de uitspraak hield de rechtbank er rekening mee dat de Axelaar sinds twee jaar zijn rechterbeen moet mis sen nadat hij door een verkeers agent was aangereden. De rechtbank oordeelde dat de man door het verkeersincident (de agent verkeershandhaving reed op hem in toen hij in Hulst een flitspaal aan het saboteren was) op 5 juli 2001 in een slechte financiële situatie was geraakt; immers hij verloor zijn baan en moest in het vervolg zien rond te komen van een wao-uitkering. Het deed hem stevig in de drugs handel belanden. Niet alleen om er financieel beter van te wor den, maar ook om zijn versla ving aan XTC en speed te kun nen bekostigen. In zijn val sleurde hij zijn twintigjarige vrouw mee. Zij kreeg voor haar aandeel anderhalf jaar gevan genisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk en 180 uur werkstraf opgelegd. Het echt paar moet contact blijven hou den met het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs. Voor de rechtbank speelde ook mee dat de Axelaar beloofd had met zijn verslaving volledig te breken. Officier van Justitie R. Jeuken had twee weken geleden tegen het echtpaar drie jaar ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk ge- eist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17