PZC CJP YOUR CULT GUIDE Nieuw Goes' theater De Mythe voldoet ondanks kinderziekte! ffïlAMNESTY Geef om vrijheid Recente inbraken in Zeeuwse godshuizen vermoedelijk werk van zelfde daders Ja, ik steun Amnesty International Hm O donderdag 23 oktober 2003 Drugsgebruiker Wereldkaart Daglicht Kinderdienst Eja International Wat virid jij van film, theater of muziek? Geef je mening op www.cjp.nl/recensie KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN Kerken zijn makkelijk doelwit door Carla van de Merbel GOES - Nee, bij het Zeeuws Veiling huis in Middelburg worden de laatste tijd niet ineens meer Statenbijbels aangeboden. En bij Verhage Kunst veiling en Antiquariaat Dat Narren schip, beide ook in Middelburg, zijn recent ook geen spullen binnengeko men die afkomstig kunnen zijn uit kerken. Waar blijft toch de buit van de inbrekers die de Zeeuwse godshuizen regelmatig bezoeken? En waaruit be staat die buit eigenlijk? Het is de laatste weken behoorlijk raak: kerken op Schouwen-Duive- land, Tholen en Walcheren zijn steeds weer doelwit van inbrekers. Vorige week nog, in de nacht van 13 op 14 ok tober, werd ingebroken in viji kerken in de gemeente Tholen. Een week eer der was het in één nacht ook al raak in twee kerken in Oud-Vossemeer en twee in Sint-Philipsland. En daar voor was het zes keer prijs op Schou- wen-Duiveland en één keer op Wal cheren. Ook vanuit de aangrenzende provincies komen berichten over in braken in kerken. De politie Zeeland vermoedt dat het gaat om steeds de zelfde daders. Voor het onderzoek is daarom samenwerking gezocht met de korpsen van Rotterdam-Rijnmond en Midden-West-Brabant. De bedoe ling is dat deze de dossiers over 'hun' kerkinbraken opsturen naar Zeeland, zodat ze hier naast elkaar kunnen worden gelegd. A. Don van de politie Zeeland wil ver der niet veel kwijt over het onderzoek. Ook over de getroffen kerken er^buit geeft hij geen precieze informatie. Be halve: „Er is bij inbraken in kerken geld gestolen uit offerblokken en col lectebussen-en zakken. Verder heb ben de inbrekers belangstelling voor bijbels." Waarschijnlijk is het de in brekers meer te doen om de bijbels dan om de kleine bedragen uit de of ferblokken,-bussen en -zakken. Vol gens Don is het vrij uniek dat het feno meen kerkinbraken weer zo de kop opsteekt. „Zo'n acht of tien jaar geleden was er hier ook zo'n reeks inbraken", zegt J. de Kuyper van het Zeeuws Veiling huis in Middelburg. „Toen werden er bijbels aangeboden voor maar, zeg nu, 200 euro. Dat viel natuurlijk wel op. De dader bleek toen een drugsgebrui ker te zijn. Die wilde snel wat geld ver dienen." Een Statenbijbel uit bijvoor beeld de zeventiende eeuw kan volgens De Kuyper tussen de 1800 en 3000 euro opbrengen. „Het is moeilijk een gemiddelde prijs te noemen. Die hangt van zoveel dingen af. Je hebt er ook van 50.000 euro, bijvoorbeeld een speciale uitgave met zilveren sloten." Bij het Zeeuws Veilinghuis zijn er de laatste tijd geen bijbels aangeboden. Waar de dieven hun buit dan kwijt ra ken? „Geen idee." „Die mensen weten wel waar ze mee bezig zijn", zegt H. Simons van Verha ge Kunstveiling in Middelburg, doe lend op de inbrekers. „Criminelen let ten vooral ook op de landkaarten in oude bijbels. Die snijden ze eruit en verkopen ze los. Er is veel vraag naar deze kaarten. Vooral als ze in die tijd met de hand zijn ingekleurd." Bij de recente inbraken blijkt dat de daders de bijbels vaak wel verplaatsen, maar niet meenemen. Dat duidt er waar schijnlijk op dat ze de boeken hebben ingekeken, op zoek naar kaarten. „In elke Statenbijbel zitten in princi pe zes landkaarten", legt J. van de Bo- venkamp van Antiquariaat Dat Nar renschip in Middelburg uit. „Behalve als het een hele oude is, bijvoorbeeld uit 163 7Eén van die zes kaarten is een wereldkaart. Het is de inbrekers ver moedelijk daarom te doen." Ook de waarde van de wereldkaarten is af hankelijk van de editie van de Staten bijbel. Kaarten uit bijbels van Keur, een familie van uitgevers, kosten in de winkel zo'n duizend euro. Die zijn minder waard omdat er veel van dit soort bijbels in omloop zijn. Maar kaarten uit oudere bijbels, bijvoor beeld van Nicolaas Visser, zijn weer heel waardevol. Die kosten duizenden euro's. De andere vijf kaarten hebben betrekking op de geschiedenis van het joodse volk. Deze zijn minder waard. „Die met de uittocht uit Egypte levert niet zoveel op. Maar een kaart van Je ruzalem weer wel", zegt Van de Bo- venkamp„Vooral Amerikanen zijn er dol op." Vaak zijn de wereldkaarten ooit al uit eens de bijbels gehaald, ook bij die in kerken liggen. In de Staten bijbels zitten verder nog platen met religieuze voorstellingen, maar deze H. Simons van Verhage Kunstveiling: „Criminelen letten vooral ook op de landkaarten in oude bijbels.' zijn los niet veel waard. Van de Boven- kamp heeft nog geen kaarten aange boden gekregen in zijn antiquariaat. „Dat komt vrijwel nooit voor. Ver moedelijk stelen de inbrekers ze voor een heler. Anders is het moeilijk om ze kwijt te raken. Handelaren zijn er niet happig op dat soort dingen te verko pen." Ook Simons van Verhage Kunstvei ling heeft de laatste tijd geen spullen aangeboden gekregen die afkomstig kunnen zijn uit kerken. „Er is één bij bel gebracht, maar dat zit honderd procent goed. Die was van een be trouwbare man. En mensen die iets aanbieden moeten zich legitimeren. Als ze dat niet willen, zijn ze zo weer weg." Simons heeft ook geen idee waar de inbrekers met hun spullen blijven. Hij heeft wel een tip voor de politie. „Als er foto's zijn van gestolen bijbels zouden wij die kunnen door sturen naar alle veilinghuizen in Ne derland en België. Kan er gekeken worden of ze daar zijn aangeboden." foto Ruben Oreel Kerken zijn voor inbrekers een mak kelijk doelwit. Er is altijd wel een hoek die uit het zicht van eventuele voorbijgangers valt. Inbrekers kun nen hun gang gaan in deze grote ge bouwen waarvan ze zeker weten dat er 's nachts niemand aanwezig is. „Daarom willen we omwonenden vragen op te letten en als ze iets bij zonders zien dit aan ons door te ge ven", zegt Don van de politie Zeeland. „Ook tijdens surveillances wordt ex tra gelet op de kerken. door Inqrid Huibers GOES - Het geluidseiland in de zaal werkt niet helemaal goed, kassamedewerkers moeten gymnastische toeren uithalen om het schouwburgpubliek te kunnen bedienen en het dag licht op het toneel hindert de lichttechnici. Toch voldoet the ater De Mythe volgens directeur Gerard Peijs aan de verwach tingen. „Het is heel slim geweest om een periode van try-outs in te lassen. We weten nu precies wat het gebouw nog mankeert." Zo is Peijs 'blij' dat een glas plaat achter de bar waar van avond de drankjes op moeten staan al tijdens de schoonmaak afgelopen maand in duizenden stukjes brak. „Gebeurt dat tij dens een openingsavond, dan sla je een flater", zegt hij. „Bo vendien is het nog gevaarlijk ook." Er bleek uiteindelijk ver keerd glas te zijn geleverd. De nieuwe schouwburgmede werkers konden de afgelopen tijd in het theater proefdraaien met het personeelsfeest van de gemeente Goes, de uitreiking van de Goese ondernemersprijs en de voorstellingen van de Goese Operette Vereniging. Het waren leerzame weken waarin het licht en geluid, de theater techniek, de horeca, de kassa's en de garderobe uitgebreid kon den worden getest. Dat leverde een paar manke menten op. Zo hebben de ge luidstechnici meteen de ramen in de achterwand van het toneel afgeplakt. Bij daglicht is het on mogelijk de lampen goed in te stellen. Ook is de kassa te diep, waardoor de medewerkers van af hun stoel lastig geld kunnen aannemen of wisselgeld kunnen teruggeven. „Dergelijke proble men gaan we na de opening rus tig oplossen", zegt Peijs. De rand van het balkon is in middels al aangepast. Daar zat oorspronkelijk een soort hek werkje op, waardoor het pu bliek precies tegen een reling aankeek. De bar in de bovenf oy er, die mooi in een hoekje was weggewerkt, moest een eind naar voren opschu» Het publiek dat de voorstei'i gen van de Goese Operette^ eniging bezocht had totaal: in de gaten dat er boven m schonken werd. Schilders namen gistermiijj de gang naar de kleedkau nog onderhanden en ot: werd driftig schoongemj Op het toneel waren elektriq bezig met de bekabeling, Dj gelopen weken bleek datniet le aansluitingen op de gj plek zitten. „Ook kwamen erachter dat het zaallicht i gekoppeld aan de lichten h foyer", zegt Peijs. „Alsjej, zaal het licht uitdeed, zatjeii foyer in het donker." bleek het geluidseiland in zaal niet goed te werken, ft „Er is iets mis gegaan metbe storten, waardoor de oud grondse kabel richting het luidseiland niet goed Daar zullen we nog eensg naar moeten kijken." Voor! wordt dit mankement veij pen met een kabel die dj door de zaal komt te liggen, Op veel punten heeft De I zich volgens Peijs de afgeli weken overigens prima gé den. Zo bleek de benedenfoyer: bij een uitverkochte voois ling ruim genoeg, werkte combinatie van zangers of toneel met een orkest op zaa veau uitstekend en kregen Goese ondernemers zonder] blemen een complete maai voorgezet. Vanavond is de vuurdoop: De Mythe, voor Peijs en zijn dewerkersMet een voorstel voor genodigden wordt het; ater officieel geopend. ARNEMUIDEN - In de G formeerde Kerk van Arnei den wordt zondag 2 novd vanaf 9.30 uur een kinderds gehouden. Medewerking vi nen het kinderkoor Lichter! en het combo Passion. Tl van de dienst is De scheppii We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar. ik machtig Amnesty International 4,50 per maand I anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer I I I .l l I I I I l i Naam/voorletters Straat Postcode/woonplaats Telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening *Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften. Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan om dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16