Actieclub dreigt met sabotage rally Zeeuws-Vlaanderen Winkelcentrum Terneuzen fleurt op ienefietdiner voor pleiding Cambodja PZC Bouw bij Sint Pieterstraat begint Populariteit jongerenbus verschilt 15 agenda 'Hechts een zaak gesloten in acht jaar 1 w donderdag 23 oktober 2003 Brandje bedrijfswoning Vrijburg Bouwgereedschap gestolen College steunt spoor Axel-Zelzate Eerste exemplaar bunkerboek Mijnenjager in Middelburg Kinderfeest Lange adem Wissewasje Hotels VLISSINGEN - In een bedrijfswoning op bedrijventerrein Vrijburg tussen Middelburg en Vlissingen is gistermiddag rond kwart voor twee brand uitgebroken. Volgens de brand weer is de brand ontstaan doordat er bij werkzaamheden in de nog in aanbouw zijnde woning iets misging. Een installateur was bezig om kunstof leidingen met behulp van een brander met elkaar te verbinden. Er ontstond brand en een enorme rookontwikkeling was het gevolg. De brand weer had het brandje snel onder controle. De schade wordt geschat op tienduizend euro. ZIERIKZEE - Inbrekers hebben gisterennacht woensdag toegeslagen op een bouwterrein aan de Meelstraat in Zierik- zee. Het terrein is omsloten met een hoge schutting, maar de krakers hebben de toegangspoort hierin opengebroken. Zij zijn vertrokken met verschillende electrische- en handge reedschappen. De eigenaar is door de diefstal voor duizenden euro's gedupeerd. TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van Terneuzen heeft zich in het verleden al ingezet voor aanleg van een spoorlijn van de Axelse Vlakte naar de Belgische grens bij Zelzate. B en W zullen dat opnieuw doen als bedrijven of andere belang hebbenden daar in de (nabije) toekomst om vragen. Het colle ge antwoordt dat op vragen van de Terneuzense LPF-fractie. Overigens is de bevoegdheid van het college niet erg verstrek kend. Spoorwegbeheerder Prorail liet onlangs nog weten in zijn meerjarenramingen geen geld te hebben gereserveerd voor uitbreiding van het spoorwegnet ten oosten van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Een potje van vijf miljoen euro voor verplaatsing van het Sasse rangeerterrein is geoormerkt en kan niet worden gebruikt voor de aanleg van een ander spoor. B en W zijn wel bereid om nog eens naar Europese subsidies te zoeken als potentiële vestigingskandidaten voor de Axelse Vlakte prijs stellen op directe spoorverbindingen met Vlaan deren. BRESKENS - R. Leentfaar, loco-burgemeester van de ge meente Sluis, heeft gisteren het eerste exemplaar in ont vangst genomen van Breskens onder betoneen boek over de 236 bunkers in Breskens. ,,Breskens had en heeft een rijke his torie op gebied van bunkers," aldus Leentfaar. ,,Ruim 80 pro cent is verdwenen door het noodlottige bombardement van 11 september 1944. Juist daardoor zijn wij als gemeente ook zo blij met dit boek dat een gedeelte van de geschiedenis van Breskens vastlegt." B. Compeer van de Stichting Bunkerbehoud was de volgende die uit handen van auteur B. Muller een boek in ontvangst mocht nemen: „Tot nu toe waren wij vooral actief op Walche ren, maar zullen ons zeker in de toekomst ook op het gebied Zeeuws-Vlaanderen en het eiland Schouwen-Duiveland con centreren. Een groot aantal bunkers zal worden gerestau reerd. Het blijkt dat het onder de mensen leeft; men wil weten hoe, door wie en waarom bunkers zijn gebouwd. Daarom zijn we ook zo blij met dit boek van Ben Muller en feliciteren wij hem met het resultaat van zes jaar werk. "Een derde exemplaar was voor de Stichting Oorlogsmonument Breskens en werd in ontvangst genomen door J. Keijmel, een van de bestuursle den. door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - Het ac tiecomité Tegen Voortzetting Autorally Zeeuws-Vlaanderen heeft aangekondigd harde maatregelen te nemen als de jaarlijkse autorally in het land van Hulst volgend jaar door gaat. Voorzitter C. Jansen zegt dat het comité bijvoorbeeld niet zal schuwen om boomstammen op de weg te leggen zodat de ral ly niet kan doorgaan. Jansen is woest op de gemeente Hulst die, zonder met het comité of de omwonenden van het par cours te overleggen, bereid is de nodige vergunningen voor de rally qf te geven. Jansen: „Kan het nog ondemocratischer? Ik heb er geen goed woord voor over." Jansen en de andere om wonenden van het parcours hebben grote bezwaren tegen het snelheidsevenement. MIDDELBURG - De mijnenja ger Hr. Ms. Middelburg legt vandaag aan op de Loskade. De mijnenjager is tot en met maan dag in de stad. Geïnteresseerden kunnen mor gen, zaterdag en zondag een kijkje aan boord nemen. De be manning van de mijnenjager gaat tijdens het bezoek aan Middelburg aan het werk. Ze gaat klusjes doen op kinder boerderij De Klepperhoeve. De onderkomens van de dieren worden geschilderd en er wordt bestrating en elektriciteit aan gelegd. De mijnenjager is open voor het publiek op vrijdag van 10.00-12.00 uur en 13.00 tot 16.00 uur, op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur en op zondag van 10.00-12.00 uur en 13.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - In de Ont- moetingskerk aan de Ooster- scheldestraat in Middelburg wordt morgen een kinderfeest gehouden voor kinderen vanaf vier jaar. Ieder kind krijgt een verrassing. Josien Koeman treedt op met een feestelijk pro gramma. Het kinderfeest duurt van 14 tot 15.30 uur. Volgens het comité worden de (bloem)dijken kapotgereden, worden er dieren verjaagd of aangereden, en hebben zij last van de rallybezoekers die tot laat iri de avond, opgewarmd door drank, de route nog eens dunnetjes over doen. Daarnaast mogen de omwonenden van het parcours hun erf niet verlaten tijdens de rally. Vooral de ver keersveiligheid is de grote zorg van de tegenstanders. Jansen en zijn medestanders werden half juli niet uitgeno digd voor het gesprek tussen de gemeente, landbouworganisa tie ZLTO, de politie, waterschap Zeeuws-Vlaanderen, de horeca. Wildbeheereenheid Hontenisse en organisator N. Biesheuvel van Stichting Autosportpromo tie Nederland, waarin over de toekomst van de rally werd ge sproken. Dit neemt Jansen de gemeente zeer kwalijk en dan vooral burgemeester J.F. Mul der van wie Jansen meer com passie had verwacht. „Dit jaar dreigden we tijdens de rally het parcours te bezetten met hon derd tractoren, maar daar zagen we toch maar van af. Volgend jaar zullen we niet zo coulant zijn. Desnoods zagen we bomen om en leggen de stammen op het parcours. Wij laten ons nu niet meer zo makkelijk afschepen." STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur Koersbal; MIDDELBURG - Artemis Koudekerkse weg 133, 13.30-15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur Computerclub en wijkinternetpunt: Ontmoetingskerk, 14.00-15.30 uur: Kin derfeest' OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 19.00-20.00 uur: Flamenco- dansen voor beginners en gevorderden 19.30-21.30 uur: Linedance; Wijkcentrum De Regenboog, 14.00 16.00 uur: Kaarten maken voorkinderen VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50 plussers; De Oude Stad, 9.30 uur: Peutergym van 2,5tot4jaaren 10.30uur: Peutergym tol 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00 14.45 uur: Gymnastiek 50+; Petruskerk, 9.10-10.25 uur: Hatha Yoga en 10.45-11.45 uur: Ouderenyoga; faalt jnnrRon Magnée (LISSINGEN - Negen jaar na jet begin van het zogeheten uit- ilervingsbeleid is het aantal koffieshops op Walcheren nog jteeds niet op peil. Er is plaats Lr maximaal vier koffie- Lps, aldus het in 1995 gefor ceerde beleid. In die tijd jaren er nog acht softdrugs- jinkels op Walcheren actief. Anno 2003 is dat aantal gedaald |jl zeven. Burgemeester ^Schouwenaar van Middel- lurg betreurt dat het aantal ver kooppunten nog niet verder is gedaald. lp dit moment telt Vlissingen rie koffieshops binnen de ge- leentegrenzen. Middelburg eeft er zelfs vier, hoewel de ge- leente pogingen doet er twee te luiten. Het totaal aantal actie- e koffieshops blijft voorlopig even. Dat staat in schril con- rast met het beoogde doel: niet ïeer dan vier koffieshops voor eel Walcheren. Eind 1994 for- ïuleerde het stadsgewest Vlis- ingen/Mid-delburg het huidige oor Raymond de Frel EKNEUZEN - De leegstand an panden in het Terneuzense linkelcentrum is in de afgelo- len twee jaar gedaald van vijf- ientot zes panden, tóe jaar geleden kende het Ter- leuzense winkelcentrum nog en leegstand van ongeveer eertig procent. Coördinator A. Itoffels van de Terneuzense or- anis.atie Coördinatie Mana- ement denkt dat dit deels aan egemeentelijke herindeling is 'danken. „Terneuzen is nu im- drugsbeleid. In Vlissingen en Middelburg is per gemeente plaats voor niet meer dan twee koffieshops. Een werkgroep van gemeenten, politie en justitie had in dat jaar becijferd dat één koffieshop per 20.000 inwoners wel voldoende was. Het streefgetal moest worden behaald middels het zogeheten uitsterfsysteem: er komen geen nieuwe shops meer bij, en be staande shops worden gesloten zodra de bedrijfsvorm of -lei- ding verandert. Het systeem wordt net zolang gehanteerd totdat het streefgetal is be haald. Naast de beperking in aantal, werd voor de bestaande shops ook strikte regels opge steld zoals: geen reclame, geen overlast, geen drugs aan min derjarigen en geen combinatie met alcohol. Anno 2003 zijn er in Vlissingen drie koffieshops actief: in de Aagje Dekenstraat, de Kerk straat en de Kasteelstraat. „In het verleden is er ook een koffie shop aan de Bloemenlaan in Vlissingen geweest", vertelt F. Kuijper van de afdeling be- mers de grootste gemeente van Zeeland. Sinds de opening van de Westerscheldetunnel merken wij dat er aanzienlijk meer be zoekers vanuit de Bevelanden komen. Ook Belgen komen nu eerder naar Terneuzen, omdat allerlei fiscale maatregelen het minder aantrekkelijk hebben gemaakt om regelmatig naar Hulst te gaan. Tel daar boven dien de wandelboulevard en de diverse evenementen bij op. Dat alles maakt een 'dagje Terneu zen' aantrekkelijk", aldus Stof fels. stuurlijk-juridische zaken van de gemeente Vlissingen. „Maar die is gesloten op het moment dat bleek dat een ander persoon de feitelijke leiding had dan in de vergunning stond aangege ven en was afgesproken." Een daling van vier naar drie in negen jaar doet vermoeden dat het streefgetal van twee koffie shops nog even op zich laat wachten. Kuijper: „Tja, het is een kwestie van lange adem." Ook in Middelburg zijn er op dit moment nog meer koffieshops actief dan destijds afgesproken. Vier stuks in totaal: in de Hoog straat, de Sint Janstraat, de Zandstraat en Noordstraat. „Feitelijk zijn er vier actief, maar we zijn bezig om twee te sluiten", zegt burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg. Van één shop was al langer bekend dat het de deuren zou moeten sluiten: de koffieshop aan de Hoogstraat. Tijdens de controle in september bleek dat er illegaal softdrugs werd ver kocht. Bovendien is de eigenaar onlangs door de rechter veroor deeld wegens openlijke geweld pleging. Welke andere koffie shop in Middelburg met sluiting wordt bedreigt, wil Schouwe naar niet zeggen. „Laat ik niet te veel voor de muziek uitlopen. Maar we zijn ermee bezig." Volgens de burgemeester is het geen sinecure om een drugswin kel die over de schreef gaat, te sluiten. „Je kan niet een koffie shop voor elk wissewasje slui ten." Schouwenaar betreurt het dat Middelburg nog niet op het gewenste aantal van twee is ge komen. Overigens weet de bur gemeester nog niet of het ook bij deze twee koffieshops zal blij ven. „Daar moet de raad zich te zijner tijd maar over uitspreken. Het kunnen er meer worden. Het kunnen er minder worden." loor Desirée Schouten GOES - Restaurant De Stads- ichuur aan het Schuttershof in Goes bestaat twintig jaar en Barkeert dit jubileum met een lenefietavond voor de Stich ting Sawasdee. Die wordt vrij dag 24 oktober gehouden in de Grote of Maria-Magdale- lakerk. Eigenaren Cor en Lies van de Zandt willen met de op- irengst een horecaopleiding in Cambodja helpen realiseren. Tijdens de avond zullen diverse irtiesten optreden, terwijl de [asten van een diner genieten. loei van het muzikale benefiet- bier is minimaal 50.000 euro bij elkaar te brengen. Als het Inkt wordt dit bedrag door de Nationale Commissie voor In- ernationale Samenwerking en luurzame Ontwikkeling NC- lOverdubbeld. Optredende ar tiesten zijn de Zeeuwse Mare REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 I 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E mail: redwalch@pzc.nl f Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder (I Edith Ramakers Miriam van den Broek 1 Ron Magnée koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 postbus31 4460 AA GOES J Tel: (0113) 315500 0 Fax:(0113)315669 ltj E-mail: redactie@pzc.nl jj INTERNET www.pzc.nl E-rïiaii; web@pzc.nl jS I Bezorgklachten: 3 1800-0231231 i op maandag t/m vrijdag ge- ""rende de openingstijden; "terdags tot 12.00 uur Canto, Glennis Grace en Anita Meijer. De avond wordt aan el kaar gepraat door Stella Gom- mans, bekend van het ochtend programma van SBS6. De avond is een gezamenlijk ini tiatief van Van de Zandt en Hec tor Loontjens van de Stichting Sawasdee. „Sawasdee had voor de actie 'Zeeland helpt Cam bodja' een aanvraag lopen voor het realiseren van een horecao pleiding in Sihanoukville, waar meer beroepsopleidingen wor den gegeven", vertelt Van de Zandt.,Het leek ons een fantas tisch doel om te steunen, maar 100.000 euro fiets je niet zomaar bij elkaar. We hebben een be roep gedaan op ons netwerk en gelukkig is daar spontaan op ge reageerd. Ruim 350 mensen hebben een stoel, kosten 150 eu ro per stuk, gereserveerd." Tij dens de avond zal Gommans, in samenwerking met notaris Gmelich Meijling twee kunst werken veilen, waarvan de op brengst ook naar Sawasdee gaat. In Sihanoukville worden meer beroepsopleidingen opgezet. Bij de stad Siem Reap worden op dit moment twaalf hotels ge bouwd. Die plaats ligt in de buurt van het beroemde tempel complex Angkor. Dat verklaart de vraag naar een hotelschool. Pater Johan Visser, die in Cam bodja werkzaam is voor Sawas dee, is speciaal voor deze avond naar Goes gekomen om de che que in ontvangst te nemen. Van de Zandt:Alle diensten en pro ducten voor deze avond zijn ge sponsord door onze vaste leve ranciers, die daarmee ook een bijdrage leveren aan de bouw van de school." De optredende artiesten en Stella Gommans komen op kosten van Yip Events Exploitaties uit Amsterdam. Eigenaar Won Yip organiseerde al eerder een optreden van René Froger op de Grote Markt in Goes, waarvan de opbrengst eveneens naar Sawasdee ging. Restaurant De Stadsschuur werd in 1983 door Van de Zandt geopend in één van de oudste nog bestaande gebouwen in Goes. In de zeventiende eeuw was het een paardenstalling, waar Jacoba van Beieren bij be zoeken haar paarden stalde. La ter werd het een opslagplaats en washok voor het naastgelegen weeshuis en gasthuis. Het echt paar Van de Zandt heeft het ge bouw voor de opening grondig gerenoveerd MIDDELBURG - Op het oude HBS-terrein ach ter de Sint Pieterstraat in Middelburg is begonnen met de werkzaamheden voor een nieuw woon- wijkje. Op dit moment is de gemeente bezig met het bouwrijp maken van de grond. Over een week of twee begint de echte bouw. De komst van de woningen heeft jarenlang ver traging opgelopen omdat omwonenden bezwaar maakten. Ze vonden dat er teveel huizen op het schoolterrein gepland waren. Het plan is aange past, er komen nu minder woningen. In totaal ko men er 24 huizen, tien eensgezinswoningen en veertien appartementen. Een deel van de huizen wordt verkocht, een deel verhuurd. De koopwo ningen gaan begin november in de verkoop. De nieuwe wijk moet eind volgend jaar klaar zijn. foto Lex de Meester Het oude HBS-terrein achter de Sint Pieterstraat wordt bouwrijp gemaakt voor woningen. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek DOMBURG - De jongerenbus die sinds een jaar alle Veerse kernen bezoekt, trekt maan delijks ongeveer honderdvijf tig bezoekers. Het aantal be zoekers lijkt toe te nemen. Dat blijkt uit een rapport over de werkzaamheden van de twee Veerse jongerenwerkers over de periode januari-juni 2003. De jongerenbus rijdt elke maand langs alle dorpen. In de verbouwde bibliotheekbus kunnen jongeren van zeven uur 's avonds tot half tien klet sen, wat drinken, lezen, spelen op de Playstation of televisie kijken. Ze kunnen ook over se rieuze zaken praten met de jongerenwerkers of met aan wezige vrijwilligers. In Koudekerke, Zoutelande, Veere en Domburg kwamen in het begin helemaal geen jon geren naar de bus. In Koude kerke veranderde dat toen de bus verhuisde van sporthal De Couburg naar het Dorpsplein. Sindsdien komen er gemid deld achttien bezoekers per avond. In Domburg blijken jongeren geen behoefte te heb ben aan de bus. Ondanks een persoonlijke brief die naar alle jongens en meiden in het dorp is gestuurd, komen er gemid deld drie personen per keer. Wellicht sluit een jongerendis- co of een soosavond meer aan bij de wensen van de Dom- burgse jeugd, stellen de jonge renwerkers. Leeftijdgenoten uit Oostkapelle zijn bezig zo'n avond in Oostkapelle of Dom burg te organiseren. In Oostkapelle is de jongeren bus overigens wel een succes. Daar komen bijna 22 bezoe kers per keer. Dat is het hoog ste aantal bezoekers van alle Veerse kernen. Oostkapelle wordt gevolgd door Biggeker- ke met ruim zeventien bezoe kers en Grijpskerke met ruim zestien bezoekers per keer. In Westkapelle kijken de jonge ren elke keer weer enthousiast uit naar de komst van de bus. Volgens de jongerenwerkers staan de jongens en meiden daar vaak al van te voren te wachten tot de bus er is. Volgens de jongerenwerkers A. Terpstra en R. van Zeist zijn er nog wel wat zaken voor ver betering vatbaar. Nog niet alle jongeren weten wanneer de bus in hun dorp staat. De ko mende tijd wordt het schema van de bus daarom intensiever onder de aandacht gebracht. Daarnaast hebben jongeren uit sommige dorpen gevraagd of de bus vaker dan één keer per maand mag komen. Er wordt onderzocht of dit moge lijk is en wat de gevolgen zijn voor de inzet van vrijwilligers en voor het beschikbare bud get. Verder is naar voren geko men dat er behoefte is aan in ternet in de bus. De kosten voor een internetaansluiting worden eveneens nog in beeld gebracht. De jongerenbus tijdens de officiële opening. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15