13 LaBan in actie voor De Babbelaar Kinderen Restauratie bunker begonnen ketst af vanwege junks fractievoorzitter PvdA volgt De Haas op in Vlissingse politiek Bouw zwevend terras Rekenen Eenmalige extra uitkering voor minima Middelburg zeeuwse almanak WALCHEREN donderdag 23 oktober 2003 Brasseriemenu De Zilte Krukels Markt 51 Middelburg (0118) 886886 LPV wil ruimte voor overnachting campers DIT IS UW GESCHENK Stof Restpakket Rijverbod voor Vlissinger Huiverig ppels en peren In deze prijzenslag bent u de lachende derde. aar waar lacht u het hardst? J Advertentie vanavond 19.30-20.30 uur theatermonoloog naar het boek van Erik Vlaminck, gratis entree vanavond vanaf 17.30 uur salade met diverse kaassoorten, en tonijnsteak of penne pasta met herfstpaddestoelen (vegetarisch) en (diverse ijssoorten 11,50 9,00 vegetarisch menu) zaterdag 25 oktober 15.00-16.30 uur met liedjes van 1920-1960 bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelburg.nl 20% KORTING op ons gehele assortiment MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeersstraat 10 0118-634184 0118-613401 Aktie loopt t/m 1 november Dat het met de Tekenvaardig heid van de jeugd bar en boos is gesteld, werd onlangs weer pijnlijk duidelijk aan de kas sa van die Goese supermarkt alwaar een klant zijn bood schappen wilde afrekenen. Zeven euro en 34 cent bleek de schade, waarna de klant de caissière een tien euro-bil jet overhandigde. Het wissel geld liet echter dusdanig lang op zich wachten dat de klant maar eens informeerde of er hulp nodig was. ,,Nee hoor", liet de caissière weten. „Ik heb dit bedrag alleen nog nooit eerder gehad. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - In opdracht van de Stich ting Bunkerbehoud is begonnen met de restauratie van de bunker bij de Oranje molen in Vlissingen. Secretaris P. C. Heij- koop verwacht dat het verdedigingswerk volgend jaar november officieel geopend kan worden. Dan is het precies zestig jaar geleden dat de geallieerde landingen plaatsvonden. wethouder Beeldregieplan Boulevard, het Scheldeterrein, het Bunkerter rein en toerisme. Poppe-de Looff en De Keijzer worden sa men verantwoordelijkheid voor het Scheldeterrein. Het Beeld regieplan Boulevard en het Bunkerterrein gaan naar Pop- pe-de Looff. Van der Maden krijgt toerisme. Geen fratsen. Dat scheelt. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Loka le Partij Vlissingen (LPV) vindt dat er binnen de gemeentegrenzen een overnachtingplaats voor campers moet worden in gericht. De partij stelt dat een dergelijke voorzie ning in een historische, toeristische stad als Vlissingen niet mag ont breken. De LPV dient daarvoor donderdag 30 oktober tijdens de raads vergadering een motie in. De partij stelt dat de pas santen niet welkom zijn op de huidige aanwezige campings in Zeeland. De Camper Club Nederland heeft begin dit jaar geen voet aan de grond gekre gen bij de gemeente Vlis singen voor de inrichting van passantenplaatsen voor kampeerauto's. Het verzoek dat de club in diende bij het Vlissings college van burgemeester en wethouders werd afge wezen. De club schreef dat het voor campers vaak onmo gelijk is om op legale wijze te overnachten. Volgens de club is er in heel Zee land geen enkele officiële camperplaats. Wel kun- öen campers een -volgens de richtlij nen van de club- vriendelijke plaats vinden °P vier officiële campings en bij drie particulieren, a'le in Zeeuws-Vlaande- fen en de Bevelanden. Voor de rest ontbreekt het Zeeland aan goede overnachtingsmogelij k- heden voor campers. Een camper is te vergelij ken met een boot of jacht, stelt de club. Camperbezitters zoeken een soort haven, waar ze 'en hoogste een paar nachten kunnen door mengen. Dan trekken ze Weer verder. Bij aankoop vanaf 50,- aan Estée Lauder producten ■1 wmm PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken De bunker bestaat uit een waarnemings koepel voor een periscoop, een vertrek voor de zes manschappen, een rekenruim- te en een toegangspartij met daarin de gassluis. In de rekenruimte werden de co- ordinaten becijfers, die vervolgens met de telefoon of de radio werden doorgegeven aan de artilleriebatterijen, die onder meer opgesteld stonden in Baskensburg. De bunker kwam ruim twee jaar geleden bloot te liggen tijdens dijkverzwarings werkzaamheden aan de Oranjedijk. Om dat de bunker geen deel meer uitmaakte van de waterkering, werd een beroep ge daan op de Stichting Bunkerbehoud om het betonnen gevaarte te restaureren. ,,Daar hebben we meteen ja op gezegd", aldus Heijkoop. Vrijwilligers zijn de laatste maanden be zig geweest om de losse delen te verwijde ren, het oude meubilair weg te halen en het met losse plankjes betimmerde plat- fond schoon te maken. „We hebben echt karrevrachten vol naar de milieustraat gebracht. Er stond water in. Alles was aangetast door het zoute water." Straalbedrijf Van Jeveren uit Heinkens- zand is deze en volgende week bezig om het metaal en de betonnen muren schoon te stralen. Een grote stofzuigerslang in de bunker moet voorkomen dat stof terecht komt op de Oranjedijk. Na de schoon maakbeurt arriveert een aannemersbe drijf om de betonnen muren op te vullen, waterwerende betimmering aan te bren gen en werkzaamheden op het dak te ver richten. Heijkoop denkt dat het bedrijf daar tot het einde zoet mee is. Na de bouwkundige werkzaamheden is het volgend jaar opnieuw de beurt aan de vrijwilligers van Bunkerbehoud. Zij gaan ervoor zorgen dat de verlichting in origi nele staat wordt teruggebracht en dat de apparatuur in ere wordt hersteld. Heijkoop gaat ervan uit dat de bunker op 1 november officieel geopend kan wor den. De stichting wil daarna een hele week open dagen houden om bezoekers de mogelijkheid te geven een kijkje te kun nen nemen in de observatiebunker. Ver- wordt nieuwe volgens wil Bunkerbehoud het verdedi gingswerk semi-permanent openstellen. Ook derden, die iets te maken hebben met de Tweede Wereldoorlog of vestingswer- ken, kunnen daarna gebruik maken van de bunker voor bijvoorbeeld exposities. De provincie steunt de restauratie met een subsidie van 12.800 euro. zorg naar zich toegeschoven. De grote projecten, zoals de Open wijk school Middengebied, Spuikom en de Sociale Wijkvi- sie, completeren de portefeuille. Wethouder De Haas, die als re den voor zijn vertrek opgaf dat hij niet kon wennen aan het du ale systeem was ook verantwoordelijk voor het door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ondernemer F. Bleijenberg van restaurant Solskin ziet voorlopig af van de bouw van een zwevend terras boven de glooiing van de Boule vard Bankert in Vlissingen. Bleijenberg durft 'geen forse in vestering aan, omdat er junks bij de glooiing rondhangen, die voor overlast zorgen'. ,,De klan ten zullen daardoor wegblijven. Vandaar dat ik het plan in de ijs kast heb gestopt", zegt hij. De ondernemer sprak eerder de hoop uit dat hij vóór april 2004 zijn hangende terras kon ope nen. Het eerste contact met de gemeente Vlissingen over de uitbreiding dateert van ruim drie jaar geleden. De gemeente heeft verklaard voorstander te zijn van het uitbreidingsplan. Uit dat plan blijkt dat het terras de vorm heeft van een achterste ven van een schip. Bleijenberg wil de nautische sfeer van zijn restaurant doorvoeren in het terras. Bleijenberg zegt dat hij zich af gelopen zomer te vaak heeft ge stoord aan de verslaafden en drugsdealers, die samenschool den aan de boulevard. „Van het Huis Kamer Project voor Drugsgebruikers (HKPD) aan de Coosje Buskenstraat liepen de junks naar boven; naar de bankjes op de boulevard en ble ven daar rondhangen. De boule vard wordt gezien als de toplo catie van Vlissingen, maar wordt op deze manier verkwan seld", vindt hij. De ondernemer wil het debat afwachten, waar in Vlissingers, betrokkenen en de Vlissingse politiek zich uit spreken over de (nieuwe) locatie van het HKPD en de mogelijke oprichting van een gebruikers ruimte voor harddrugsgebrui kers. Dat debat wordt binnen kort gehouden. „Bezoekers hebben het kleine strandje gemeden, vanwege de drugsge bruikers Ze zullen ook mij n ter ras mijden, als ze hier blijven rondhangen", zegt Bleijenberg, die er geen vertrouwen in heeft dat het 'nog goed komt met de boulevard, als het HKPD en een gebruikersruimte' in het een- Een Bevelands bedrijf is deze en volgende week bezig om het metaal en de betonnen muren van de bunker bij de Oranjemolen schoon te stralen. foto Ruben Oreel heid. Iedereen die kan tellen, kan tot die conclusie komen", zei wethouder C. de Keijzer (PvdA) die de verklaring giste ren naar buiten bracht. De coalitie is goed voor 16 van de in totaal 29 stemmen. In de raadsvergadering van septem ber zei A. Soplantila van GroenLinks dat het niet van zelfsprekend meer is in het nieu we duale systeem dat bij vertrek van een PvdA-wethouder, die partij ook de vrijgekomen plaats claimt. Enkele partijen merkten vervolgens op dat zij zich nog zouden beraden of de plaats van De Haas wel opge vuld moest worden. De Keijzer: „De partijen die na de verkie zingen tegen deze coalitie wa ren, zijn nu nog tegen deze sa menstelling. We hebben nog ruim twee jaar te gaan tot de volgende verkiezingen. Het col lege wil verder in deze vorm. De Keijzer herinnert eraan dat een groot aantal raadsleden wilde dat er helderheid zou ko men over de portefeuilleverde ling en de kwaliteiten die er van de nieuwe wethouder worden verlangd. „Daarom komen we nu met een kandidate en de her ziene portefeuilleverdeling naar buiten." De drie huidige wethouders (naast De Keijzer zijn dat L. Poppe-de Looff (CDA) en P, van de Maden (WD), hebben inmiddels het 'restpakket aan geboden aan Walrave'. „Het restpakket klinkt denigrerend, maar het is wel zo dat de zitten de wethouders niet veel zin heb ben om gedurende een raadspe riode veel te schuiven met de portefeuilles. Wij willen de ta ken afmaken, waaraan we be gonnen zijn." De nieuwe wethouder neemt een deel van de portefeuille van De Haas over. De nieuwkomer wordt wijkwethouder van het Centrum. Daarnaast krijgt zij sociale zaken, personeel en or ganisatie, accommodatie, werkgelegenheid, welzijn en trum zijn. De uitbreidingsplan nen van zijn buurman, L. van Nieuwenhuijzen van restaurant De Gevangentoren, gaan wel door. Van Nieuwenhuijzen wil bij de Gevangentoren een terras annex serre maken. „Ik hoop dat we rond Pasen de verbou wing kunnen afronden. Het ter ras zal zweven boven de glooi ing, die vervolgens met een trap kan worden bereikt. Het idee daarvan is dat er ook meer van de glooiing gebruik gemaakt zal worden. Nu is de glooiing alleen maar een soort hondenuitlaat- veldje. We willen de toren zelf mooi gaan uitlichten." SEROOSKERKE (W) - Een 26- jarige automobilist uit Vlissin gen heeft in de nacht van dins dag op woensdag een proces verbaal en een rijverbod van twee uur gekregen. De man bleek bij een controle op de Wil- genhoekweg in Serooskerke ruim 1,5 maal te veel te hebben gedronken. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Inwoners van Middelburg die op 1 juli van dit jaar drie jaar of langer van een sociaal minimum moeten leven, kunnen in aanmerking komen vooreen langdurigheidstoeslag. Die bedraagt voor gehuwden/ samenwonenden 450 euro, voor alleenstaande ouders 400 euro en voor alleenstaanden 300 eu ro. In Middelburg gaat het om enkele honderden mensen. De rijksoverheid heeft samen met de sociale partners afspra ken gemaakt over een éénmali ge extra uitkering. Daarvoor heeft het kabinet twintig mil joen euro beschikbaar gesteld. De uitwerking en invulling van de zogeheten langdurigheids toeslag is aan de gemeenten overgelaten. Om in aanmerking te komen voor de Middelburgse langdurigheidstoeslag moeten mensen op de peildatum, 1 juli 2003, in Middelburg wonen. Ze moeten tussen de 23 en 65 jaar oud zijn. Bijkomende voor waarde is dat zij ononderbroken en gedurende drie jaar geleefd hebben van een sociaal mini mum. Gezinnen/samenwonen den mogen geen hoger eigen vermogen hebben dan 9950 eu ro. Voor alleenstaanden is dat bedrag vastgesteld op 4975 eu ro. De- Middelburgers, die in aanmerking willen komen voor de langdurigheidstoeslag, moe ten op 1 juli geen arbeidsmarkt perspectief hebben. Studenten, die een studiebeurs ontvangen, komen niet in aanmerking voor de langdurigheidstoeslag. Mid delburgers die in aanmerking willen komen moeten tussen 7 november en 1 december een aanvraag indienen bij de ge meente Middelburg. Ook Vlissingen kent een lang durigheidstoeslag toe. Daar voor gelden andere criteria. Het belangrijkste verschil met Mid delburg is dat de gemeente Vlis singen de toeslag verstrekt aan mensen die minimaal vijf jaar een minimuminkomen hebben. mPdith Ramakers JSSINGEN - E. Walrave- oost wordt de nieuwe wet- iider van de gemeente Vlis- ,gen. De huidige fractievoor- Iter van de PvdA Vlissingen Ijjt de scheidende wethouder de Haas op. De drie coalitie- irtijen, het CDA, de PvdA en WD, maken dit nieuws een ■ek voor de gemeenteraads- rgadering bekend. •gemeenteraad moet donder- !gt 30 oktober in de raadsver- idèring, nog zijn goedkeuring sen. „Maar we hoeven géén ippenkast te spelen. Als deze je partijen nu al hun vertrou- enuitspreken in Elly Walrave, in is dat een raadsmeerder- Advertentie Kinderen uit de Middelburgse Stromenwijk maakten spandoeken om het gemeentebestuur er op te wijzen dat De Babbelaar open moet blijven. f°t0 Ruben Oreel ker. „Waar moeten de kinderen naar toe als dit dicht gaat?", vraagt beheerster Nevruz Kale. „Het is hier altijd druk." Een klein meisj e komt haar een teke ning brengen. Ze heeft de Bab belaar getekend met Nevruz er naast. De kinderen op het pleintje zijn overwegend van Turkse af komst. Volgens Cindy Weerepas van Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) is ieder een gewoon welkom bij de Bab belaar. „Ze zeggen wel eens dat er alleen Turkse kinderen zijn, maar zijn dat geen kinderen dan?" Nevruz Kale zegt dat de kinderen die op het plein spelen, een afspiegeling zijn van de be woners in de wijk. „Er komen ook wel Nederlandse kinderen. Buurtbewoners waren, toen De Babbelaar open ging, nog een beetje huiverig. Ze waren bang voor overlast. Nu denken ze er anders over, zegt Weerepas. En niet alleen de buurt is positief, ook de politie is tevreden. Aers- sens laat een brief zien van een politieagent. „De invloed op de woonomgeving is positief'", staat er. „Het is een plaats waar op een niet hoogdravende ma nier daadwerkelijk invulling wordt gegeven aan de integra tiegedachte Mensen komen met elkaar in gesprek." De kinderen versieren cakejes met snoepjes. Ze geven de cake jes verdrietige gezichtjes. Vol gens wethouder De Vries kunnen dat vrolijke gezichtjes worden. Hij heeft het geld voor volgend jaar bijna bij elkaar. „Het is bijna gelukt. Binnenkort gaan we dat in de gemeenteraad bespreken. Die neemt de beslis sing." Hij belooft de kinderen om volgend jaar te onderzoeken of het mogelijk is De Babbelaar voor altijd te laten staan. Dan wordt gelijk besloten of er ook in andere wijken een speelcon- tainer kan komen. „Beter dan niets", vindt Nevruz Kale. ,Maar zekerheid hebben we nog steeds niet." alle soorten door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kinderen die altijd komen spelen bij speelcontainer De Babbelaar in de Middelburgse Stromenwijk hebben gisteren actie gevoerd. Ze zijn bang dat de gemeente vanaf begin volgend jaar geen geld meer over heeft voor het project. Wethouder A. de Vries beloofde zijn best te doen om de Babbelaar te behouden. De actie was een idee van Özlem (11). „Ik heb de wethouder een uitnodiging gestuurd met een tekening. We hebben hem ge vraagd om hier te komen om hapjes te eten van allerlei cultu ren. Dan kan hij ook zien wat we hier allemaal doen." Özlem komt vaak naar de Babbelaar op het Zandkreekplein, samen met haar zusjes. „Bijna elke dag, als het open is. We spelen en maken tekeningen." Maandag hebben de kinderen zelf span doeken gemaakt. „De Babbe laar mag niet digt", staat er op. „Het is in de wijk veel leuker ge worden", zegt Roos Aerssens, die het woord voert namens de buurtbewoners. „Het is veel ge zelliger in de buurt en ik woon hier nu al veertien jaar. Er ko men kinderen, ouders en groot ouders, mensen uit allerlei cul turen. Je komt elkaar eens tegen, je maakt een praatje en je blijft even hangen. Het is niet al leen een speelpleintje, maar het vervult ook een sociale functie. Ik woon alleen, dan heb je auto matisch niet zoveel contact. Nu ken ik buren van het hele blok. Voor de Babbelaar kwam, was dat helemaal niet zo." De Babbelaar is in januari 2002 neergezet om de leefbaarheid te vergroten. Kinderen kunnen bij de container gratis speelgoed lenen. Het project was een proef van een jaar, vorig jaar rond deze tijd besloot de gemeenteraad om nog een jaar geld in de speel container te steken. Nu is de toe komst van de Babbelaar onze- Advertentie M de Winkel eluid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13