Duitse minister wil spijbelaars met voetklem aan banden leggen MASTERCLASS Leger liep volgens getuige aan leiband van Milosovic IAEA mag controle uitoefenen, verrijkingsprogramma voorlopig gestaakt entagon zou mbrengen rakezen niet onderzoeken mm'. Minsk herdenkt Brussel geeft Frankrijk jaar respijt voor begroting Braziliaanse diplomaten raken aan de bedelstaf woensdag 22 oktober 2003 iamenwerken NAVO en EU verdeeld over Europees leger TOYOTA Kritiek Al Fayed wil onderzoek Diana Amette krijgt Prix Goncourt Bolivia weer veilig voor toeristen Verdachte EU-ambtenaar nog vast Filmer betrapt op dierensmokkel J Thnmas Verfuss DEN HAAG - De Servische mi eter van Defensie, generaal lomislav Siniovic, had in 1991 weinig in de melk te brokkelen wat legerzaken betreft. Slobo dan Milosevic, toen president van Servië, had de touwtjes in handen. Dit zei Dobrila Gajic-Glisic, in die tijd chef van het kabinet van de minister, gisteren tij dens het Milosevic-proces voor het Joegoslavië-Tribunaal. De VN-aanklagers proberen aan te tonen dat Milosevic, toen formeel slechts president van een Joegoslavische deelrepu bliek, feitelijk veel invloed had op de oorlog in buurrepubliek Kroatië. Volgens Gajic-Glisic was Simovic het niet eens met de manier waarop Servische re servisten werden gemobili seerd en naar het Kroatische front werden gestuurd. De mi nister kon zich echter niet ver weren tegen Milosevic. „Minis ter Simovic kon niets beslis sen" zei de getuige voor de VN- rechters. Milosevic steunde volgens haar ook de Servische vrijwil ligers die naar Kroatië togen. Hij zou de vrijwilligers hebben gezien als de 'ruggengraat' van een inspanning om de Servi sche belangen te verdedigen. Vrijwilligers, zoals de parami litairen van Arkan en Seselj, worden van de zwaarste oor logsmisdaden beschuldigd. Gajic-Glisic duidde de ver dachte voortdurend aan als 'kameraad Milosevic' of 'ka meraad president'. Voordat zij voor Simovic ging werken, was zij journaliste geweest bij het Joegoslavische dagblad Com munist. Haar ondervraging wordt vandaag voortgezet. ANP Iran buigt in ruzie over uranium au nnze redactie buitenland EHERAN - Iran heeft gisteren gestemd met strengere en on- jiigekondigde controles van jt nucleaire installaties in het ind door inspecteurs van het iternationaal Atoomenergie gentschap (IAEA). Verder liet tlieran weten dat het voorlo- ig geen uranium meer zal ver- ijken. let de toezeggingen lijkt er een oorbraak te zijn bereikt in een epend conflict met de interna- onale gemeenschap over de ncleaire ambities van Iran. Het 1EA, de nucleaire waakhond andeVN, had Iran tot 31 okto- er de tij d gegeven om aan te to- aidathet zijn nucleaire instal ls alleen voor vreedzame oeleinden gebruikt en niet om ernwapens te maken, et iajsA wil dat Iran daartoe >n aanvullend protocol tekent phet non-proliferatieverdrag, tt verdrag dat de verspreiding au kernwapens verbiedt. Dat rotocol voorziet in strengere en aangekondigde controles van et Iraanse kernprogramma, ie Britse minister van Buiten- indse Zaken Jack Straw, zijn ranse collega Dominique de illepin en de Duitse ambtsge- Dot Joschka Fischer reisden aar Iran om een doorbraak te ereiken in het conflict. la overleg gisteren gaven de linisters en de Iraanse regering ai gezamenlijke verklaring it. Daarin staat onder meer dat an volledig zal samenwerken et het IAEA, dat het aanvul- IEW YORK - De Amerikaanse lefensie heeft geen behoorlijk nderzoek gedaan naar het do en van Iraakse burgers door et leger van de VS in Bagdad, •at staat in een gisteren gepu- liceerd rapport van de men- tnrechtenorganisatie Human lights Watch (HRW). Ie in New York gevestigde or- anisatie schrijft dat militairen •r verantwoording moeten lorden geroepen voor hun da- en. Dat moet de 'sfeer van traffeloosheid' wegnemen faarin de troepen in de Iraakse wfdstad nu opereren, i het rapport zegt HRW de ood van twintig burgers door )edoen van de Amerikaanse roepen tussen 1 mei en eind fptember te hebben bevestigd, •p 1 mei verklaarde Washing- pdat de grote gevechtshande- ®gen waren afgelopen. Verder eeft de groep 'geloofwaardige trslagen' verzameld over 94 nrgerdoden in Bagdad die on- erzoek rechtvaardigen, fet Amerikaanse leger zegt fenaantallen bij te houden van agekomen burgers. Een 'oordvoerder van het Pentagon oidat de troepen 'tot het uiter- gaan om burgerslachtoffers evoorkomen'. ANP/AFP/RTR lend protocol op het non-proli feratieverdrag wordt onderte kend en dat Teheran voorlopig geen verrijkt uranium meer zal produceren. Een hoge Iraanse regerings functionaris zei dat het op schorten van het verrijkings proces slechts tijdelijk is, zolang het Teheran uitkomt. „Dit kan een dag of een jaar zijn, het is aan Iran om daarover te beslui ten", aldus de functionaris te gen het Iraanse persbureau IR- NA. „Het is niet acceptabel voor Iran om definitief te stoppen met het verrijken van uranium. Hij voegde eraan toe dat de handtekening onder het aan vullend protocol waarschijnlijk niet voor 31 oktober wordt ge zet, maar wel voor 2 0 november. Op hun beurt zegden Fischer, De Villepin en Straw toe dat dat hun regeringen het recht van Iran op het gebruik van kern energie voor vreedzame doel einden zullen erkennen. Ook beloofden de ministers dat Groot-Brittannië, Duitsland en Frankrijk op technologisch ge bied met Iran zullen samenwer ken, zodra de internationale zorgen over de nucleaire ambi ties van het land zijn weggeno men. Het IAEA noemde de toezeggin gen van Teheran 'bemoedigende stappen'. Het agentschap stelde verder dat het nog wacht op de eerder gevraagde 'volledige rapportage' van alle Iraanse nu cleaire activiteiten in het verle den. Bovendien wil het IAEA dat Iran de bereidheid om het aanvullend protocol te tekenen schriftelijk bevestigt. De Amerikaanse regering liet weten dat Iran 'een positieve stap' zet als het zijn beloften na komt. Woordvoerder McClellan van het Witte Huis zei ook dat Teheran volledig moet voldoen aan de eerder door de IAEA ge stelde eisen. ANP/RTR/AFP Studenten betogen buiten het Saadaba Paleis in Teheran waar drie Europese ministers van Buitenlandse Zaken overlegden met de Iraanse regering. De betogers vinden dat hun land ten onrechte door de knieën is gegaan. foto Vahid Salemi/AP BRUSSEL - De NAVO en de Eu ropese Unie zijn het niet eens over de aansturing van een toe komstige legermacht van de EU. Terwijl het bondgenootschap vindt dat het EU-leger gebruik moet maken van het NAVO- hoofdkwartier, blijft de Unie nadenken over een eigen plan ningscentrum. Dat bleek gisteravond na afloop van overleg tussen vertegen woordigers van de lidstaten van beide organisaties. „Uiteinde lijk heeft de Unie een eigen planningscapaciteit en eventu eel een hoofdkwartier nodig", zei EU-buitenlandcoördinator Solana. Dat kan wat hem be treft ook een van de plannings centra van de lidstaten zijn. ANP Advertentie %ota Previa. Vanaf 36.190,-/€ 680,- per maand. ^rgelijkingen met TGV's en Boeings zijn op hun plaats. Comfortabel reizen moet je 'eren waarderen. 'Full size' op weg naar de top! informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl h «Mik l easepri s (Toyota Lease) o.b.v. full operational lease, 48 mnd. en - 1 :0-000 km Pi excl B1W en brandstof. Gecalculeerd mei 75% II „'t5Inci- BTW, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Brand- t van 7,2 17100 km (13,9 km/L) tot 10,8 L/100 km (9,3 km/L), «dverbruikve 259 gr/k.n Wijz.gingen v> I. Distr.: Louwman Parqut B.V. 'n Wereld van vertrouwen door Wierd Puk BERLIJN - Criminele spijbe laars in Duitsland moeten met een elektronische 'voetklem' worden uitgerust, zodat Justitie hen tijdens schooltijd kan tra ceren. Dit vindt de minister van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Brandenburg, Jörg Schönbohm (CDU). „Een voetklem zou een preven tieve en afschrikwekkende mo gelijkheid zijn om de samenle ving voor extreem criminele spijbelaars te beschermen. En hen ook voor zichzelf", zei Schönbohm die bekend staat als een 'havik'. De minister, wiens voorstel veel kritiek ontlokte, reageerde op een bericht van het 'Deutsche Jugendinstitut' in München. Volgens dat onderzoek begaat iedere derde spijbelende scho lier een delict. Deskundigen zeggen dat notoi re spijbelaars minstens vier maal zo crimineel zijn als leef tijdgenoten die wel regelmatig de school bezoeken. Het sensatieblad Bild pikte de onderzoeksresultaten op en vraagt zich af 'wat er met de Duitse jeugd aan de hand is'. Eerder deden Duitse scholieren het bijzonder slecht in een ver gelijkende prestatietest. 'Nu het volgende alarmerende nieuws: steeds meer spijbelaars worden crimineel', kopte Bild. Spijbelaars zouden volgens het plan, in navolging van ervarin gen in Groot-Brittannië, een elektronische band moeten dra gen die via een microzender per manent een signaal afgeeft. Hierdoor wordt de autoriteiten duidelijk waar de scholieren zich bevinden. Schönbohms plan kreeg in stemming van partijgenoten uit CDU en CSU. Maar critici uit linkse partijen, zoals de sociaal democratische SPD, zijn van mening dat onderwijsinstellin gen niet betrokken moeten wor den bij ordehandhaving. In Duitsland zijn de deelstaten verantwoordelijk voor de in richting en uitvoering van het onderwijs. In enkele regio's onderkent men de ernst van het spijbelpro bleem. Zo wil in Hamburg de se nator voor onderwijs, Rudolf Lange, lid van de liberale partij FDP, ingrijpen. Lange eist dat ouders wier kin deren spijbelen een boete van duizend euro betalen. In Hessen begint volgend jaar een model project 'Spijbelaars'. Politici willen door voorlichting en af schrikking proberen om notoire spijbelaars terug in de school banken te krijgen. In noodgevallen moet het moge lijk zijn om hierbij de hulp van de politie in te roepen. Die zou de spijbelaars dan van huis moeten ophalen en naar school moeten begeleiden. GPD LONDEN - Mohamed al Fayed, wiens zoon Dodi in 1997 sa men met prinses Diana omkwam bij een auto-ongeluk, wil een nader onderzoek naar het ongeval. Hij heeft de Britse pre mier Blair daar gisteren om gevraagd. Maandag werd een brief openbaar waarin Diana zou hebben geschreven dat zij vreesde voor haar leven. De steenrijke vader van Dodi heeft nooit geloofd in de officië le verklaring dat het ongeluk is veroorzaakt door een dronken chauffeur. Diana en Dodi en de bestuurder kwamen om het le ven toen de auto waren zij zaten verongelukte in Parijs. Een lijfwacht raakte daarbij zwaargewond. Al Fayed sprak al snel van een complot om Diana uit de weg te ruimen. Ook tegen over hem zou Diana hebben verklaard te vrezen voor haar le ven. ANP/RTR PARIJS - De Prix Goncourt 2003, de belangrijkste literaire onderscheiding in Frankrijk, is toegekend aan Jacques-Pier re Amette voor zijn roman La Maitresse de Brecht. Dat heeft de jury van de prestigieuze prijs gisteren in Parijs meege deeld. De auteur Amette is ook nog literair criticus van het weekblad LePoint. Hij heeft de afgelopen veertig jaren circa dertigwer- ken geschreven. Het betreft romans, verhalen en toneelstuk ken. ANP/AFP DEN HAAG - Het Calamiteitenfonds heeft het negatieve reisadvies voor Bolivia gisteren ingetrokken. De Calamitei tencommissie van de stichting stelt dat de situatie in het Zuid-Amerikaanse land is genormaliseerd. Ook is de lucht haven in La Paz weer open. Sinds een week werd reizen naar Bolivia afgeraden. Geboekte reizen konden kosteloos worden geannuleerd. Sinds president Sanchez de Lozada zaterdag is uitgeweken naar de Verenigde Staten, is de rust in het land teruggekeerd. De burgeropstand van vorige week heeft aan tientallen men sen het leven gekost. ANP BRUSSEL - De van corruptie verdachte Nederlandse EU- ambtenaar blijft voorlopig in hechtenis. In dezelfde zaak blijft ook een Franse vertegenwoordiger van het graanbedrijf Union InVivo in hechtenis, zo bevestigen bronnen bij Justitie in Brussel gisteren. De twee zouden zich schuldig hebben gemaakt aan fraude met graanprijzen. De Nederlandse ambtenaar zou voorken nis over de wekelijks vastgestelde EU-prijzen hebben door verkocht aan grote handelaars. ANP SYDNEY - De bekroonde Britse filmmaker Michael Linley is gisteren voor een Australische rechter verschenen wegens dierensmokkel. Maandag was Linley aangehouden op de luchthaven van Perth met in zijn koffers tweehonderd leven de kikkers, insecten en hagedissen. Dat hebben de autoritei ten bekendgemaakt. Linley staat bekend om zijn inzet voor natuurbehoud. Hij werkt onder meer voor National Geographic. Linley heeft de douane verteld dat hij wist dat de smokkel illegaal was. Later deze maand moet hij opnieuw voorkomen en dan zal hij schuld bekennen. De man is op borgtocht vrij. ANP van onze redactie buitenland STRAATSBURG - Frankrijk moet volgend jaar 6 miljard eu ro extra bezuinigen, maar hoeft pas in 2005 te voldoen aan de Europese normen voor het be grotingstekort. Met dat voorstel gaat de Europese Commissie naar de ministers van Financiën van de EU, zo is gisteren beslo ten. Daarmee lijkt Parijs aan een miljardenboete te ontsnappen. In juni kreeg Parijs een Europe se aanbeveling opgelegd om volgend jaar al de begrotings normen te respecteren. Op grond van Europese regels mag het begrotingstekort van een land nooit meer dan 3 procent van het nationaal inkomen (bbp bedragen. Op overtreding staan hoge boetes. Maar de Commissie vindt dat de economische vooruitzichten sinds juni zo zijn verslechterd, dat Frankrijk een jaar extra krijgt. Om volgend jaar onder de 3 procent te komen, zou Parijs ter waarde van 1,5 procent van het bbp aan maatregelen moe ten nemen. „Het is economisch niet haalbaar om dat in één jaar te bereiken, daarom geven we ze twee jaar", verklaarde commis saris Solbes (Monetaire Zaken) gisteren. Als Solbes zich stren ger zou opstellen, hadden de Europese ministers zijn voorstel vrijwel zeker afgekeurd. Want Frankrijk heeft steun van heel wat landen, onder meer van Duitsland dat zelf de begro tingsregels schendt. Wel wil 'Brussel' dat Frankrijk meer be zuinigt: 1 procent van het bbp, in plaats van de geplande 0,6. Dat scheelt 6 miljard euro. Als de ministers die eis overnemen, moet Parijs uiterlijk 15 decem ber maatregelen aankondigen. ANP MINSK - Twee mensen lezen de inscriptie op een herdenkingsplakkaat in Minsk op de plaats waar in de Tweede Wereldoorlog het joodse getto was. Ongeveer duizend mensen verzamelden zich gisteren in de Wit-Russische hoofdstad vanwege de 60ste verjaardag van de vernietiging door de Nazi's van het getto. foto Sergej Grits/AP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - De Brazili aanse diplomaten zijn we reldwijd aan de bedelstaf ge raakt. De huur van de ambts woning wordt niet meer be taald, creditcards worden geblokkeerd en salaris is de laatste maanden niet meer betaald. Dat komt door het bezuinigingsbeleid van de socialistische regering Lula. Bij het Braziliaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken stromen de e-mails binnen van woedende en desperate diplomaten. Sommigen van de 156 ambassadeurs hebben het hogerop gezocht en schrijven president Lula rechtstreeks om hun nood te klagen en hem ertoe te bewe gen in te grijpen. Het duurt niet lang meer, zo stellen ze, of ook de telefoon- en stroomrekeningen kunnen niet meer betaald worden. Dan wordt het contact tussen de ambassade en de buiten wereld onmogelijk. Het imago van Brazilië in het buitenland loopt ernstige schade op, zo meldden de ambassadeurs. In veel lan den dreigen schuldeisers naar justitie te stappen. Bij voorbeeld in New York, waar het Braziliaanse consulaat voor 70.000 dollar per maand een etage huurt in een toren flat. Een huursom die men niet meer kan betalen. Brazilië heeft bijna 2500 di plomaten. De meesten beta len al vijf maanden zelf de huur van hun woningen, om dat de overheid het geld niet meer overmaakt. De totale rekening is al opgelopen tot ruim 100 miljoen euro. Uit gaven voor representatie mo gen de dames en heren in middels zelf dragen. Datzelf de geldt voor het schoolgeld voor hun kinderen. Diploma ten die overgeplaatst wor den, zitten op hun nieuwe post veelal zonder huisraad. De verhuizer wil eerst geld zien. Veel getroffenen be strijden de nood door het af sluiten van leningen. De financiële problemen kennen twee oorzaken. Ten eerste moet Brazilië van het Internationaal Monetair Fonds in ruil voor miljarden kredieten fors bezuinigen op de overheidsuitgaven. Ten tweede is de nationale munt, real, vorig jaar gedevalueerd. Die devaluatie is niet verre kend in het budget van Bui tenlandse Zaken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5