PZC Haagse historicus richt partij tegen overbevolking op Publieke omroep JÜ Medicijnstudent kiest vaak voor specialisme Medicijnenstudie wint aan populariteit onder studentes ^ÊÈÊBÊmÈÈÈÈÈÈ1 22 oktober 1953 woensdag 22 oktober 2003 Gastarbeiders Deeltijd Dreigend tekort Huisarts is steeds vaker vrouw Nederland stevent af op een groot tekort aan huisartsen. Veel studenten willen geen huisarts worden en kiezen een andere specialisatie. De huisartsenopleiding trekt vooral vrouwen. Zij zouden die studie vooral kiezen om later in deeltijd te kun nen werken. door Theo Haerkens De medische sector is van oudsher een mannenbas- tion. Maar die tijd is voorbij: vrouwen zijn bezig met een in haalslag. Zestig procent van de studenten aan de medische fa culteit is vrouw. Tien jaar gele den was dat nog de helft. De huisartsenopleidingen tellen zelfs nog wat meer vrouwen dan mannen. Onderzoeker L. van der Velden van het Nederlands Instituut voor onderzoek van de Gezond heidszorg, Nivel, ziet hun aan deel nog verder stijgen. De opleiding voor interne- en kin dergeneeskunde telt 55 procent vrouwen. Bij de chirurgenoplei ding is dat met 35 procent het minst. Over de hele linie zijn vrouwelijke studenten in het wetenschappelijk onderwijs in de meerderheid: gemiddeld 51 procent. Een en ander betekent niet dat er straks alleen nog maar vrou welijke artsen zijn. Oudere huisartsen zijn nog voorname lijk man. Pas na 2010 breekt het moment aan dat de helft van de artsen vrouw is. Uit een onderzoek van het KNMG-studentenplatform blijkt dat maar 11 procent van de studenten huisarts wil wor den. Volgens woordvoerder Ful- co Seegers van de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) stoot de veranderende rol van de huisarts mannelijke studenten af, omdat er meer over sociale problemen wordt gepraat. Maar daarover zijn de meningen ver deeld. De huisartsenij kampt met een negatief imago, aldus Seegers: doorTheo Haerkens Het gros van de medicijnen- studenten in Nederland kiest na de opleiding tot basis arts voor een specialisme. In 2002 waren dat er 1109, in 2000: 676 en in 2001: 910. De belang stelling voor deze specialisaties neemt de laatste vijf jaar toe. Het aantal basisartsen dat kiest voor de huisartsenopleiding was minder dan de helft: 468 in 2002. Toch is dat een verbete ring ten opzichte van de jaren 2000 en 2001 toen respectieve lijk 325 en 420 basisartsen aan de huisartsenopleiding begon nen. De belangstelling voor de ze studie kende in de jaren voor '98 een groei van niet meer dan een tiental per jaar. Sinds de eeuwwisseling is de toename aanzienlijk groter en neemt de belangstelling toe met enkele tientallen studenten per jaar. Vorig jaar kozen 221 studenten die de opleiding als basisarts achter de rug hadden ervoor om verder te studeren in de richting sociale geneeskunde. Dat was minder dan in de jaren 2000 en 2001, toen respectievelijk 265 en 309 studenten daarvoor op teerden. Het aantal studenten dat ver pleeghuisarts wil worden, is re delijk stabiel: 85 in 2000, 84 in 2001 en tachtig in 2002. De be langstelling voor tandheelkun dig specialist neemt wat toe, maar hier gaat het om geringe aantallen: negen in 2000, twaalf in 2001 en zeventien in 2002. GPD Omdat de politiek volgens hem weigert te luisteren, gaat Paul Gerbrands zelf de politiek in. Den Haag, de stad die hij jaren geleden verliet om de drukte te ontvluchten, is voor de voorzit ter van de 'Club van tien mil joen' nu het vertrekpunt voor zijn plannen. Gerbrands' mis sie: Nederland moet terug naar tien miljoen inwoners. door Rudi Buis Beticht Paul Gerbrands (56) niet van racisme of discri minatie. De historicus heeft het beste voor met de Nederlandse bevolking, vindt hij. Die bevol king moet snel krimpen, want anders wordt het een chaos, voorspelt de voorzitter van de 'Club van tien miljoen'. Sinds deze week is hij politiek leider van wat de 'Partij tegen overbe volking' moet gaan heten. De man die ooit Den Haag heeft verlaten om de drukte te ontlo pen, keert daar nu terug om het probleem van de overbevolking 'bij de wortels aan te pakken'. Als eerste moet de komst van migranten flink worden be perkt. Racistisch is dat niet, be nadrukt Gerbrands keer op keer, want hij wil ontwikke lingshulp koppelen aan bevol kingspolitiek. Stop met de bouw van huizen en fabrieken in Nederland, maar begin daar mee in de Derde Wereld, luidt zijn credo. Ook de autochtone bevolking ontkomt niet aan de aanpak van overbevolking. Eén kind? De ouder krijgt gewoon kinderbij slag. Een tweede? Geen stuiver kinderbijslag meer. En voor een derde kind gaan de ouders een boete betalen, al is het maar een symbolisch bedrag van één euro per jaar. Derde pijler onder de partij is het gratis verschaffen van anticonceptiemiddelen. In oktober 1994 richtte Ger brands, woonachtig in het Bra bantse Dommelen, de 'Club van tien miljoen' op. Een willekeu rig getal noemt hij die tien mil joen, want het liefst zou hij te rugwillen naar circa vijf miljoen inwoners. Net zoals Denemar ken, ongeveer even groot als Ne derland. De aanhang van de Club groeit gestaag en telt nu tweeduizend donateurs. Met de oprichting van een politieke partij maakt Gerbrands een eer dere aankondiging waar: al in 1994 liet hij weten een eigen partij te beginnen, als de heren en dames in Den Haag niet naar hem zouden luisteren. Zijn pogingen om de 'ecologi sche voetafdruk' opder de aan dacht te brengen, heeft weinig stof doen opwaaien. Met die voetafdruk wordt het maximaal aantal inwoners bedoeld dat een land kan verdragen zonder grondstoffen elders te halen. Hij vindt het oneerlijk dat een klein land als Nederland veertien keer meer grondstoffen ver bruikt dan het zelf kan leveren, schrijft hij in zijn boek 'Mijn land van veel en vol'. Naar ecologische maatstaven leven er te veel mensen in Ne derland, stelt Gerbrands daar om. Want wat te doen als er we reldwijde crisis komt, terwijl Nederland driekwart van het voedsel uit het buitenland ha len? Politici staan daar niet bij stil, vindt de voorzitter, zij creë ren alleen maar nieuwe proble men door bestaande problemen half op te lossen. Zijn geliefde vergelijking: een parkeermeter plaatsen lost het parkeerpro bleem niet op, maar verplaatst het. Datzelfde geldt voor meer voedsel uit het buitenland ha len, als de eigen bevolking als maar groeit. Gerbrands wil het liefst een staatscommissie overbevol king. Net als de staatscommis sie Muntendam in de jaren ze ventig, destijds ingesteld door het kabinet-Biesheuvel. Die vond dat de komst van gastar beiders kon worden gestopt, en gratis anticonceptiemiddelen moesten worden verstrekt. Maar de PvdA was tegen het eerste voorstel, het CDA kon voorstel twee niet waarderen. Maar toen kón er nog wel over worden gediscussieerd. De inmiddels overleden Hans Janmaat heeft volgens Ger brands de discussie over over bevolking in een kwaad dag licht gesteld. Gerbrands vindt net als rechtsextremisten ook dat Nederland 'vol' is, maar be doelt niet dat Nederland 'zwart' is. ,,En dat is heel iets anders." Overigens heeft de geschiede nisleraar zelf drie dochters. En daar is hij blij mee. Maar als hij opnieuw zou beginnen, zou hij 'dat niet meer doen'. GPD „Huisartsen werken zeker vijf tig uur in de week, de avond- en weekeinddiensten buiten be schouwing gelaten. Ze worden onderbetaald en zijn veel tijd kwijt met administratief en or ganisatorisch werk." Bedrijfs arts of arbo-arts is dan een aan trekkelijk alternatief: „Dat kun je grotendeels doen in kantoor tijden het wordt beter betaald De vereniging relativeert de ne gatieve aspecten. „De achtdui zend huisartsen zelf vinden het nog steeds een hartstikke mooi en afwisselend vak.Seegers er kent wel dat het werk lastiger wordt. Dat nogal wat oudere artsen het bijltje er bij neergooi en 'bevordert het idee dat je als huisarts snel afbrandt'. Van de studenten medicijnen willen drie keer zoveel vrouwen als mannen in deeltijd werken en studeren. Veel artsen zijn pas klaar met hun studie als ze 37 zijn en willen voor die tijd een gezin beginnen. Een commissie van de KNMG pleit daarom voor drastische herziening van de studieopzet, zodat men snel ler kan afstuderen. De opleiding tot basisarts duurt zes jaar, maar de meeste studenten doen er in werkelijkheid acht jaar over. Daarna volgen circa drie jaar in een ziekenhuis, waarin de student werkt en wacht op een plaats in de vervolgoplei ding die ook nog eens enkele ja ren duurt. Minister Hoogervorst van Volksgezondheid heeft moeite met artsen die in deeltijd wer ken. Volgens Van der Velden van het Nivel doelde hij vooral op mensen die 'hele kleine banen' hebben, zoals bijvoorbeeld voormalig PvdA-Kamerlid Oudkerk, die tegenwoordig wethouder is in Amsterdam en één dag in de week spreekuur in - Er komen steeds meer vrouwelijke huisartsen in Nederland. foto Vincent van den Hoogen/GPD C&A verras PRIJS houdt. Het zou gaan om zeer kleine aantallen. „Vrouwelijke huisartsen die tachtig procent werken, maken nog altijd meer dan veertig uur in de week", merkt de onderzoeker op. Om tegemoet te komen aan het dreigend tekort aan huisartsen worden jaarlijks 2850 studen ten medicijnen toegelaten tegen 1800 vijf jaar geleden. Volgens Van der Velden staat niet vast dat het zin heeft de numerus fixus af te schaffen. „We krijgen dan een probleem met de oplei dingscapaciteit." GPD Zou het nou echt zo zijn dat de publiekeona» uitsluitend kan overleven als zij in alles eenkj pie probeert te zijn van de commerciëlen? Kg nelijk denkt men bij Radio 3FM van wel. Bij dit bt drijfsonderdeel van de publieke omroep draait k inmiddels ook om marktaandeel en reclame-inkt» sten. Populaire presentatoren moeten de juiste 'omj ving' scheppen waarin adverteerders graag hun tva» aanprijzen. Op radiogebied is Sky Radio marktlei met 11,9 procent, gevolgd door Radio 538 (10,8 pu cent). Radio 3FM bezet met een stevige twee proce minder een vijfde plaats. Om de ratrace vol te houda moet Radio 3FM populaire presentatoren koste® kost vasthouden. Daarom ligt er nu een verzoekbiji raad van bestuur van de publieke omroep om diskj# keys als Rob Stenders (Vara) en Ruud de Wild (BH voortaan als 'sterren' te belonen. Naar verluidt die» zij jaarsalarissen te ontvangen die ver boven hethj miljoen euro uitkomen. De raad van bestuur gaat er niet op in. Dat is een go» zaak. Want eerst moet de vraag aan de orde komenoii publieke omroep de commerciëlen wel met dezeli wapens te lijf moet gaan. Juist die kwestie is eerderj jaar aangekaart door McKinsey. In een vernietijs rapport noemt het onderzoeksbureau de publieke» roep een logge, geldverslindende, inefficiënte orgs satie. De Kamer nam diverse aanbevelingen over,z«i alle zendgemachtigden momenteel koortsachtige ken hoe zij de hen opgelegde besparing van in totaal! miljoen euro in het jaar 2007 kunnen bereiken. De publieke omroep heeft onder meer als taak ervoor zorgen dat temidden van alle onnozelheid van de ca merciëlen ook wat zinvolle informatie doorklinkt. \i taald naar een popzender betekent dit dat Radio 3F ook aandacht besteedt aan wat minder gangbaren ziek en aan artiesten die de wereldtop nog niet hebt bereikt. In de praktijk lapt de publieke omroep diet dracht aan de laars. Radio 3FM draait dezelfde popn ziek als de concurrenten. En net als hun commercii collega's grossieren presentatoren als Stenders enl Wild in belspelletj es en puberale grappen (terwijl zij dertig ook al ruimschoots zijn gepasseerd). Dat zij1 een groot publiek populair zijn, staat buiten kijf. Mi dat wil nog niet zeggen dat de publieke omroep daarl podium voor moet zijn. Eén van de aanbevelingent McKinsey is dat de publieken zich herbezinnen opi kerntaken. De vrees dat daarmee ruim baan wordtj geven aan het geweld van de commerciëlen, ofwel a de slechte smaak van het grote publiek, is ongegroi Het bewijs levert de publieke zender Radio 2, die na: muziek ook informatie biedt, en wat marktaandeel! treft op een fraaie derde plaats staat. AAP - In de parkenbuurt in Apeldoorn slingert een grote aap van boom tot boom: aap Kees is een week geleden ont snapt uit een plaatselijke die renhandel. Hij verblijft sinds dien in de parken en voedt zich met appels en noten. De eige naar wil hem vangen omdat hij vreest dat het dier in de winter niet genoeg eten vindt. Enkele dagen geleden was de Rhode- sia-aap een serre ingelokt, maar toen hij het vangnet zag, sprong hij dwars door de ruit naar buiten. ISRAËL - Lang de grens tus sen Israël en Arabische buurstaten zou een VN-macht de vrede moeten handhaven. Dat stelt stafchef Bennie! van de wapenstilstandscol missie in Palestina voor. Enge land, Frankrijk en de Veren!' de Staten zouden het voorss steunen. RUIL - Rond Kortgene hebba boeren in onderling overlfj hun landerijen opnieuw ingi deeld. Van de 650 hectai grond was 250 hactare pacht; pachters hadden heri der stukjes grond. Al langf leefde de wens om deze lap pendeken te fatsoeneren, Ramp maakte de vrijwillij ruilverkaveling makkelijk! omdat er toch al veel werkas de ondergelopen polders va richt moest worden. PZC Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118) 493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: 1,70 I Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kanlocU zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleint)» Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern.D?^ u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen ineen bestand dat wordt gebruikt voor^ ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienste:: producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig et*1'1, teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meiden i PZC, afdeling lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot UJGCJGflSr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4