Eenmaal binnen sloeg de vonk over Noodkreet om babyspullen giro 860 HELP KINDEREN MET HERSENLETSEL! Zwembad Koewacht redt het volgens VVD met lichte reparaties GS geven verklaring van geen bezwaar af Mpf - lezers schrijven 1 Door die val met de scooter kan hij zijn school niet afmaken" woensdag 22 oktober 2003 Open middag scoutinggroep Eenmalige kans Raadsel Voetbal-clinic in Heikant DRAAG UW STEENTJE BIJ ter verlichting van zijn last Brooke Hospital for Animals ja, ik word donateur en ik ontvang tweemaal per jaar de nieuwsbrief -■ Hersenstichting Nederland Hulst mag achter basiliek bouwen door Eugène Verstraeten HULST - De provincie zet het licht op groen voor de realise ring van winkels, achttien ap partementen en een bijbehoren de parkeergarage achter de basiliek in de Hulster binnen stad. Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten de door de ge meente Hulst gevraagde verkla ring van geen bezwaar te geven. Die is nodig, omdat de plannen niet stroken met het geldende bestemmingsplan Het plan van projectontwikke laar Planoform omvat een op knapbeurt voor het gebied aan de Korte- en Lange Nieuw- straat, het Basiliekstraatje en de Pierssensstraat. Tegen het plan zijn vijf bezwa ren ingediend, die eerder door de gemeente Hulst naar de prul lenbak werden verwezen. GS geven de gemeente daarin ge lijk. De Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten zei in zijn be zwaar een totaalvisie voor de ontwikkeling van de Hulster binnenstad te missen. Realise- AARDENBURG - Scouting Aardenburg houdt zaterdag 8 november een inloopmiddag aan de Bogaardstraat. De ver eniging hoopt zo versterking te vinden voor de leiding van ver schillende groepen, zoals de welpen en de scouts. De West-Zeeuws-Vlaamse scoutinggroep telt momenteel twaalf welpendie onder leiding van twee leiders en één assistent nuttige aan opvoedende activi teiten deelnemen. Daarnaast zijn er 26 scouts, die onder lei ding staan van vier volwasse nen. Vanwege een gebrek aan leiders worden nieuwe scouts op een wachtlijst geplaatst. Bij de allerkleinsten is nog wel plaats voor nieuwe leden, al zitten ook deze groepen om leiding verle gen. De blokhut is te bezoeken van 14.00 tot 16.00 uur. ring van het plan leidt volgens de Kring tot vernietiging van het historisch-cultureel erf goed. Bovendien is de Kring van mening dat alle tot nu toe ge hanteerde regels met betrek king tot bouwen in Hulst met voeten getreden worden. Daar bij gaat het om het naar voren halen van rooilijnen en de hoog te van de bebouwing. De bezwaren van vier bewoners in het betreffende gebied heb ben eveneens betrekking op die punten. De gemeente wuifde het be zwaar van de Oudheidkundige Kring weg door erop te wijzen dat er, getuige een heel stapeltje in het verleden geproduceerde nota's, wel degelijk een visie is op de binnenstad. Omdat flink gegraven moet worden, vindt de gemeente dat het bouwplan juist een eenmalige kans in houdt om meer te weten te ko men van de geschiedenis van Hulst. Burgemeester en wethouders zeggen de Kring wel belangrij ke gesprekspartner te vinden bij de ontwikkeling van bouwplannen in de historische binnenstad. Hoe de Oudheidkundige Kring nog beter bij ontwikkelingen in de binnenstad kan worden be trokken, moet nog nader wor den bekeken. Het geschuif met rooilijnen en de hoogte van de bebouwing heeft alles te maken met de eco nomische haalbaarheid van het plan. De gemeente wijst erop dat zowel de Welstandscommis sie als Monumentenzorg vinden dat het plan past in de histori sche omgeving van de binnen stad. Klachten over in breuk op de privacy door de hoge bebou wing wijst de gemeente ook af. „Zeker op een intensief be bouwde locatie als de binnen stad van Hulst zijn een beperkte vermindering van de privacy en een beperkte vermindering van het uitzicht geen voldoende ar gumenten om de initiatiefne mer een planaanpassing op te leggen", vinden B en W van Hulst. De provincie is het daar mee eens. De scheuren in het zwembad van Koewacht worden al jaren door de badmeesters voor het begin van het zwemseizoen dichtgekit. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst KOEWACHT Er zitten al twee, drie decennia scheuren in het zwembad van Koewacht. Het oplappen en dichtkitten van die scheuren is tot nu toe zonder veel kosten gelukt. Ook in 2003 zijn eventuele mankementen van het zwembad in het grens dorp met enige doordachte, en vooral goedkope, maatregelen te herstellen, verwacht J. Wijn- acker, VVD-raadslid van Ter- neuzen. Wijnacker laat weten dat ook de Terneuzense WD-fractie inzet op het behoud van het zwembad in Koewacht. De liberalen wil len niet terugkomen op verkie zingsbeloftes aan de inwoners van Koewacht en geloven bo vendien niet dat het zo'n vaart zal lopen met de reparatiekos ten van het zwembad. De Dorpsraad Koewacht en oud raadslid P. Apers, destijds frac tiegenoot van Wijnacker, ageer den dit weekeinde tegen een dreigende sluiting van het Koe wachter openluchtbad. Wethouder J. van Schaik waar schuwde vorige week dat het Terneuzense college in de be groting voor volgend jaar geen geld had vrijgemaakt voor een rigoureuze opknapbeurt. Herstelmaatregelen voor enkele tienduizenden euro's moeten op te brengen zijn. Maar tonnen of meer voor een nieuwe bak zit ten, zonder dat de raad bezuini gingen elders afkondigt, niet in de schatkist. Volgens Wijnacker is dat echter ook helemaal niet nodig. Hij wijst er op dat de voormalige badmeesters de scheuren sinds jaar en dag voor het begin van elk zwemseizoen behandelden. „Het zwembad leeft. Het grondwater rondom de betonnen bak zorgt altijd voor druk op de wanden en de bodem. Bronbemaling rondom het bad zorgt voor stabiliteit." Leegpompen voor schoonma ken of repareren van het bad is nooit een probleem geweest, omdat de badmeesters precies wisten hoe ze moesten hande len. Door het bad geleidelijk leeg te laten lopen en ook weer langzaam te vullen, bleven on herstelbare breuken en scheu ren uit in het verleden. Zelfs als deze zomer fouten zijn gemaakt, dan moet het bad met behulp van de oude Axelse onder- houdsmethode en 'enig begrip voor grond- en waterverplaat sing' nog enkele tientallen jaren meekunnen, schat Wijnacker. De WD'er raadt het college aan een beroep te doen op de kennis en expertise van voormalige badmeesters. De laatste bad meester, die voor de toenmalige gemeente Axel het bad van Koe wacht beheerde, is best bereid ambtenaren die met het onder houd belast zijn advies te geven. Maar hij wil niet in politieke discussies verzeild raken en wil zijn visie daarom niet voor de krant uit de doeken doen. door Wilma Valk OOSTBURG - Het begon in het huis van een vriend. Daar leerde Leonard Verheije zijn Juline kennen. Gisteren vierde het paar haar 60-jarig huwelijk. Leonard Verheije is geboren en getogen in Waterlandkerkje, een van zijn vrienden was Edu- ard Minnaert van Sasput. Daar thuis leerde ontmoette hij Juli ne. „Als maat van een van haar broers mocht ik natuurlijk aan huis komen. Eenmaal binnen was het al vlug bekeken, de vonk sloeg over", aldus Leonard Verheije. Na zestig jaar huwelijk hebben ze het nog goed naar hun zin. „We houden nog steeds van el kaar," aldus beiden. „We heb ben het heel goed samen. We wo nen nog zelfstandig hier in Oostburg en hebben heel goede buren." Leonard Verheije was 22 jaar in dienst bij een bloemkwekerij in Oostburg en nog eens 22 jaar bij de plantsoenendienst van de ge meente Oostburg. Zijn grootste hobby, naast tuinieren, is zijn duiven: „Op dit moment zijn het er twintig, maar het aantal schommelt nog al eens vooral als er jonge duiven zijn. 8 mijn duiven doe ik nog sta mee aan wedvluchten envali vaak in de prijzen. Zodra zei zien na een vlucht of als ikrof komen ze binnen. Juline Verheije heeft in lis jeugd vooral voor het huisho den thuis gezorgd: „Er wat nog drie broers ongetrouwd moeder was vaak ziek. Ik h geen tijd voor hobby's, er ma ten sokken gestopt en gebreid kleren vermaakt. Moeder is vrij jong gestorven en nan trouwen hebben we een aan jaren nog vader in huis ga men." Naast al het werk thuis weit Juline Verheije 25 jaar in ziekenhuis St. Antonius Oostburg waarvan de laatste; ven jaar in de kantine.Het ec paar kreeg drie kinderen wj van er nog twee in leven zijn. hebben vijf klein- en tweea; terkleinkinderen en met hen de rest van de familie hebben hun diamanten bruiloft gen met een etentje, gevolgd d een receptie. „Vooral voor mijn achterkle zoon van zeven ben ik numi één op dit moment, ik sta eerst, want zijn verkeringisi lacht Juline. Leonard Verheije en Juline Verheijen-Minnaert waren gisteren jaar getrouwd. foto Camile Schelstrae Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Onder de kop Glibberig raadsel mochten bezoekers aan een rommelmarkt te Lamswaarde ten bate van een basisschool, de lengte en het gewicht raden van een levende paling, door deze, zoals de foto suggereert, met beide handen vast te pakken (PZC, 20-10). Voordat de die renbescherming hierop reageert zoals ze behoort te doen, als de gene die het geweten van het volk wakker houdt, wil ik er ook graag zelf voor pleiten om geen levende dieren te misbruiken voor welk menselijk plezier dan ook. Dat hier sprake is van mis bruik staat vast. Dat hier juris prudentie over bestaat ten gun ste van degene die er tegen ageert, is ook bekend. Nu ben ik leerkracht op een basisschool en houd mijn leerlingen vóór dat eerbied voor alle leven zonder onderscheid een recht en een plicht is. Dus dierenbescher ming, werk aan de winkel. Cees Cosijn Johan Vermeerstraat 10 Terneuzen HEIKANT - Heikantse kinde ren van 4 tot en met 7 jaar kun nen vrijdag tijdens een voetbal- clinic kennismaken met de eer ste beginselen van voetbal. De organisatie is in handen van de jeugdcommissie van de voet balvereniging Steen in samen werking met de projectgroep Leefbaar Heikant. Kinderen verzamelen om 14.00 uur bij het trapveldje in Hei kant. Onder leiding van trainers van de F pupillen van Steen gaan de kinderen aan de slag met de voetbalonderdelen pin gelen, mikken en scoren. Na af loop ontvangen de deelnemers een voetbal diploma. Bij slecht weer gaat de clinic door in het gemeenschapscentrum 't Heike. Willem Hage pakt samen met de Poolse Emila kledingdozen uit. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow SEROOSKERKE (SCH) - Het hart van Gré Hage uit Seroos- kerke (S) breekt bijna als ze de brief van die Poolse moeder uit het dorpje Piesic leest. Het is een noodkreet om babyspulletjes. Haar beide dochters van acht tien en negentien jaar en ook nog eens twee nichtjes in onge veer dezelfde leeftijd zijn alle vier zwanger én in de steek gela ten door de jongens die daar verantwoordelijk voor zijn. „Ze zijn straatarm, hebben geen vast werk en geen bijstandsuit kering. We moeten ze echt hel pen", concludeert Gré resoluut. Hulp bieden in Polen doet zij overigens al ruim acht jaar. Sa men met haar man Willem Hage en hun vriend Jan Schuurbier uit Bergen op Zoom hebben ze al tientallen transporten met hulpgoederen achter de rug. Ze doen dat volledig op eigen hout je en betalen de kosten voor dat vervoer - ruim 550 euro per keer -ook volledig zelf. „Jan en ik de den dat in het begin voor een stichting, maar we waren het niet zo eens met de organisatie en constateerden dat niet alles zuiver verliep. Toen zijn we het helemaal zelf gaan doen", ver telt Willem. Het klinkt allemaal heel simpel als hij erover vertelt. De Hages hebben twee opslagschuurtjes achter hun woning in Seroos- kerke. Als die vol zijn, wordt het tijd om weer naar Polen te rij den. Inmiddels gebeurt dat zo'n tien keer per jaar. Drawno, Pie sic, Glinsk en Miedzyrzecz zijn dorpen die ze veelvuldig aan doen en waar ze bij vaste adres sen hulpgoederen brengen. In de eerste plaats betreft dat kle ding, huishoudelijke artikelen en elektrische apparaten. Soms ook gaan er hulpgoederen voor het ziekenhuis mee. Lang houd bare etenswaren zoals driehon derd pakken mie behoorden ook een keer tot het transport. Willem vertrekt elke keer met zijn forse terreinwagen tjokvol spullen en vaak nog met een af geladen caravan daarachter richting Polen. Zijn vriend Jan doet dat vanuit Bergen op Zoom. Een riante aanhangwa gen werd helaas in juni dit jaar ter plekke gestolen. „Die zien we niet meer terug en de verze kering keert niks uit. Maar ach, gelukkig hadden we hem wel net uitgeladen", zegt Willem. Gré reist af en toe mee. De brief van de wanhopige moeder die zich om de vier zwangere jonge vrouwen bekommert kreeg ze enkele dagen geleden. Het vol gende transport staat voor de komende week gepland. Willem en Jan willen dinsdagochtend vroeg vertrekken. Gré gaat er alles aan doen om hen zoveel mogelijk babykleertjes en - spullen mee te geven en doet dan ook een oproep aan iedereen die op dit gebied iets wil afstaan. „Laten ze ons maar bellen: 0111-673063 of 06-51287863. We komen het graag afhalen", benadrukt Gré. „Als je die armoede ziet waarin die mensen moeten leven dan blijf je hier gewoon mee bezig. Ook omdat er in de loop der ja ren weinig verbetering vanuit de overheid daar is gekomen in de vorm van bijstandsuitkerin gen", motiveert Willem al hun inspanningen. Ze ontvangen bij hun vaste adressen bovendien zoveel dankbaarheid dat ze het niet in hun hoofd halen met de transporten te stoppen. Stichting Brooke Hospital for Animals Van Baerlestraat 13-C, 1071 AM Amsterdam Tel.: 020-6709229 Fax: 020-6792800 E-mail: info@brooke.nl Website: www.brooke.nl Giro: 55.68.671 Bank: 49.24.41.294 In de Derde Wereld werken talloze paarden en ezels onder erbarmelijke omstandigheden vaak totdat ze er letterlijk dood bij neervallen. De eigenaren van de dieren behoren tot dt armsten van de wereldbevolking; zij zijn voor hun levensonderhoud volledig afhankelijk van hun werkpaard of -ezel. Geldgebrek en onwetendheid liggen ten grondslag aan schrijnend dierenleed. Ondervoeding, oververhitting, overbelasting en tuigwonden zijn de meest voor komende aandoeningen. Brooke Hospital for Animals (opgericht in 1934, door mrs. Dorothy Brooke) zet zich in voor verbetering van de leefomstandigheden van werkpaarden en -ezels in Egypte, Jordanië. Pakistan en India, door middel van: gratis diergeneeskundige hulp aan zieke en gewonde werkpaarden en -ezels voorlichting aan eigenaren over een goede dierverzorging voorkoming van ziektes door middel preventieve behandelingen plaatsing van watertroggen en aanleg van schaduwplekken voor mens cn dier verbetering aan tuig cn advies over verantwoorde, diervriendelijke belasting In 13 hospitaalcentra en met 41 rijdende klinieken worden door Brooke Hospital Cf jaarbasis 500.000 dieren gratis behandeld en eigenaren voorgelicht. Steun Brooke, en word donateur voor 15,88 euro per jan Ja' ik word donateur maar stuur mij geen nieuwsbrief Voor uw betaling ontvangt u z.s.m. een acceptgiro Naam en voorletters: J Mevr. jtt Straat en huisnummer: Postcode en plaats: Stuur deze bon in een envelop naar: Brooke Hospital for Animals, Antwoordnummer 475< 1070 WD Amsterdam. Een postzegel hoeft niet, maar mag wel (graag zelfs). 200) Korte Houtstraat 10, 2511 CD Den Haag telefoon 070-360 48 16 info@hersenstichting.nl www.hersenstichting.nl Kinderen hebben de toekomst. Maar... hoe zit het als uw kind te maken krijgt met hersenvliesontsteking of een hersenbloeding, een hersentumor of hersenletsel door een ongeval? Dan wordt het écht duidelijk: er is nog heel veel wetenschappelijk hersenonder zoek noodzakelijk, ook voor betere preventie en behandeling. Helpt u de Hersenstichting Nederland? Word dan donateur. Kijk ook op www.hersenstichting.nl (CBF|

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 46