11 In vijf minuten een prachtsigaar ^ctïe ail Nieuw: ISDN 100 uur College Hulst stemt in met autorally 2004 Theaterbezoekers kunnen binnenkort bij de deur parkeren Iceland Seaports werkt volgens bedrijf onvoldoende mee aan uitbreiding terminal Werkstraf voor stelen en slaan M*» - Verzekering zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 22 oktober 2003 Extra geld voor Kwaliteitskring Vertragingstactiek Klimaatkamer Verdwenen Chateau Montbrun 2001 Corbières fles 750 ml 339 Normaal 100 stuks of 3-in-l 66 stuks Mandarijnen net a 1000 gram 100 uur internet per maand Zonder telefoontikken Altijd telefonisch bereikbaar Verkeersbesluit Oplichter moet tien weken zitten Boete voor uitvoer hasj Kabouterdieven in kraag gevat Dat is gewoon Edah Katoen Natie bekritiseert haven rWout Bareman JBNEUZEN - Het haven- jjhap Zeeland Seaports terleent onvoldoende mede- terking aan de uitbreidings- nen van de Zeeland Container Terminal in de Braakmanhaven bij Terneuzen. De directie van het Antwerpse sluwadoorsbedrijf Katoen Na tie heeft de indruk dat de direc- van het schap de boot af- ioudt omdat er nauwelijks geld jg kas is voor investeringen MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter, M. Kla- renbeek, heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Goes Voor een mishandeling en winkeldiefstallen tachtig uur werkstraf en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf opgelegd. De man had op 14 augustus op ie Grote Markt in Goes een leef- ijdgenoot een klap tegen zijn ichterhoofd gegeven. Hij had wraak genomen, omdat hij zich ■erderdie dag door het slachtof- leronheus bejegend voelde. Ook noest de Goesenaar zich ver- intwoorden voor twee wirikel- liefstallen op 27 mei in Middel ing- Zo had hij bij Coolcat twee hirts weggenomen, die hij on- ler zijn kleren had aangetrok- |en. Op dezelfde manier had hij bij iiïtie Sport een trainingsbroek |estolen. Hij had de broek onder ;ijn spijkerbroek aangetrok- ;en, maar werd op heterdaad letrapt. leide keren wist hij op slinkse wijze de veiligheidslabels van lekleding te halen. Gisteren be- uigde hij zijn spijt. ERNEUZEN - De Kwaliteits- ling die het uitgaanscentrum in de Terneuzense Nieuwstraat en omgeving moet opwaarde- en, kan ook de komende maan den rekenen op de steun van een gekwalificeerde projectleider. en W besloten gisteren extra geld uit te trekken voor begelei ding van de kring. Hit onderzoek van adviesbu reau Polyground uit Eindhoven )leek afgelopen voorjaar dat iet helemaal mis was met het uitgaansklimaat. Niet alleen waren er vaak vechtpartijen, let ontbrak ook aan goede, col- ectieve huisregels in de horeca- etablissementen, aan contact ussen ondernemers en politie in bovendien schreeuwde de straat om verfraaiing. De hore- ca-ondernemers waren boven dien te solistisch bezig. Een groot aantal manco's is inmid dels op initiatief van de Kwali teitskring uit de wereld gehol pen. In die kring zijn de horeca, politie, gemeente en 'stappers' vertegenwoordigd. Projectlei der Josien van Bomel van Po lyground, met wie de overeen komst nu wordt verlengd, dient begin volgende maand bi j de ge meente een voorstel in voor ver dere kwaliteitsverbetering van het uitgaansklimaat Deondernemers hebben zich in middels verenigd. Het pas ge kozen bestuur van de Horeca- vereniging Nieuwstraat en om geving presenteert binnenkort sen evenementenkalender voor volgend jaar. Katoen Natie wil binnen nu een twee jaar de kadecapaciteit in de Braakmanhaven verdubbe len. Drie jaar na de opening van de terminal is de topcapaciteit nagenoeg bereikt. Katoen Natie verwacht een verdere groei als in januari ook in het Vlaamse Wielsbeke een terminal wordt geopend. Vanaf dat moment fungeert de Zeeland Container Terminal als een draaischijf in het container vervoer tussen het Belgische achterland en de havens van Antwerpen en Rotterdam. Ook het shortsea-vervoer tussen Zweden, Groot-Brittannië en Terneuzen (onderhouden door een Zweedse lijndienst) ver toont groei. Daarnaast gokt Ka toen Natie op uitbreiding van het vervoer over water in ver band met de omvangrijke werg- werkzaamheden die de komen de jaren worden uitgevoerd op de Antwerpse Ring. Directeur P. Vierstraete van Ka toen Natie: „Vorig jaar noteer den we 16.000 scheepsbewegin- gen aan de terminal, dit jaar komen we uit op ongeveer 20.000 bewegingen. Dat geeft de groei aan. De terminal be schikt nu over een kade van 180 meter en we willen die uitbrei den met minstens honderd me ter of iets meer. Daarover heb ben we al met Zeeland Seaports gepraat, want het vergt van ons allebei een flinke investering. Helaas moet ik vaststellen dat het enthousiasme, dat de direc tie en bestuurders bij onze komst uitstraalden, plotseling is verminderd." Vierstraete noemt het besluit van de havenschapsdirectie eerst een onderzoek in te stellen naar de bezettingsgraad van de terminal - dat in relatie met het logistiek park, achter de Braak- mandijk, waar Katoen Natie vooral producten van Dow Be nelux opslaat en verwerkt - 'een bekende vertragingstactiek'. Hij heeft de indruk dat het ha venschap tijd wil rekken omdat er momenteel geen geld is voor een nieuwe investering. „Waar schijnlijk heeft men al het be schikbare geld geïnvesteerd in de vestigingen van Verbrugge Terminals in het Sloegebied." Desondanks wil Katoen Natie nog dit jaar de knoop doorhak ken. Om extra druk op de ketel te zetten, gaat de stuwadoor binnenkort met Dow praten. „Met hulp van Dow zal het wel lukken het tij te keren en Zee land Seaports te overtuigen van de noodzaak de terminal uit te breiden", verwacht Vierstraete. Waarnemend directeur H. van der Hart van het havenschap is zich van geen kwaad bewust. „Natuurlijk juichen we ieder in- vesteringsproject toe. En het is echt niet zo dat we het ene bedrij f voortrekken voor het an dere. Als we zelf moeten inves teren in een dergelijke voorzie ning, moeten we zo'n project wel eerst op z'n merites beoor delen. In dit geval willen we graag weten welke bezettings graad de huidige terminal heeft en welke vooruitzichten er zijn. Liggen de schepen drie-dik voor de kade, dan kun je spreken van een topcapaciteit, maar ik ge loof niet dat dit hier nu al het ge val is." Zodra blijkt dat de uitbreiding voldoende rendement oplevert, acht het havenschap de investe ring verantwoord. Nog deze maand vindt overleg plaats tussen het havenschap en Katoen Natie. De stuwadoor praat binnenkort ook met Dow Chemical. Eigenaar van tabaksspeciaalzaak Everse in Sas van Gent, Ben Everse, legt Casper van den Abeele (rechts) uit hoe sigaren worden gemaakt, terwijl de Cubaanse sigaren- maakster Marilyn Crespillo Lanz aan het werk is. foto Camile Schelstraete door Romain van Damme SAS VAN GENT - Haar vaardige han den rusten geen moment. Tabaksblade ren worden met een vreemdsoortig mes in razendsnel tempo op maat gesneden en gevuld met andere, meer aromati sche bladeren. Afwerken met een dek blad en amper vijf minuten later ligt er een prachtige sigaar. Marilyn Crespillo Lanz doet het al elf jaar, sigaren rollen. Zij is een torcedora, sigarenrolster bij Romeo y Julieta in Havanna-stad. Maar nu zit ze achter een soort lessenaar bij tabaksspeciaal zaak Everse in Sas van Gent, waar een gewone dinsdag een Cubaans tintje krijgt.' Wie achter een torcedora een oud rim pelig vrouwtje verwacht, komt bedro gen uit. Marilyn Crespillo Lanz is een goedlachse jonge vrouw van 34. In de fabriek van Romeo y Julietta kreeg ze negen maanden intensief les. „Het is niet moeilijk hoor", zegt ze met een glimlach waarin enige spot verbor gen zit. „Het is een handigheid. Door ervaring wordt het steeds gemakkelij ker. In het begin rol je sigaren voor de lokale markt, als je goed bent, mag je voor de export draaien." Haar Spaanse woorden worden ver taald door Alain Cuypers van een Bel gisch bedrijf dat sigaren invoert. Ook de sigaren van Romeo y Julieta. Ben en Mawilla Everse hebben ze ook in hun zaak liggen. Maar ja, wat hebben ze bij Everse niet. In twintig jaar bouwden ze aan de Westkade in Sas van Gent een si garenzaak op die tot ver in Belgie en Nederland naam heeft gemaakt. De sigaren van Romeo y Julieta liggen in de Havanna Room, een speciale kli maatkamer waar temperatuur en luchtvochtigheid optimaal zijn voor de soms peperdure sigaren. „De sigaren die Marilyn Crespillo Lanz draait, zit ten qua prijs in de middenmoot van de Cubanen. Dat betekent 220 euro voor 25 sigaren", aldus Everse. Voor een leek is dat even slikken, maar het kan nog veel duurder. Vraag naar een doos met 25 Cohiba's en Everse slaat op de kassa 500 euro aan. „Goedkoper kan natuur lijk ook", voegt Everse er snel aan toe. „Voor 25 stuks Partagas betaal je 65 eu ro en ook dat is een goede sigaar." Marilyn, een van de 1365 roisters die voor Romeo y Julieta werken, heeft ge luk gehad. „Regelmatig mogen werk nemers van dat bedrijf naar het buiten land om er demonstraties te geven", zegt Alain Cuypers. „Dan wordt tussen de beste torcedora's geloot. Marilyn won deze keer de loterij." Hij laat een grote folder zien waarop tientallen verschillende modellen siga ren staan. „Zij kan al die types draaien. In totaal 115. Dat kunnen weinig men sen zeggen. Als je haar nu vraagt een torpedo te draaien, heb je die binnen enkele minuten." Marilyn knikt en draait maar door. Het lijkt zo simpel. Een handvol tabaksbla deren wikkel je in een ander blad, pla muurt hier en daar wat met een speciale natuurlijke gom en overtollig blad snij je weg. Klaar is kees. „Soms worden de sigaren 37 keer uitge sorteerd", zegt Everse met bewonde ring in zijn stem. „Neem Davidoff dat nu in de Dominicaanse Republiek wordt gemaakt. Ze hebben een doosje sigaren waarvan het dekblad van iede re sigaar precies gelijk is. Vandaar dat sorteren." In Nederland is het handmatig draaien van sigaren vrijwel verdwenen. Alleen De Olifant uit Kampen weert tot nu toe de draaimachines. Voor Marilyn nog lang niet. Ze toert al enkele weken door de Benelux en zegt overal dat het een kwestie van ervaring is. Maar Alain Cuypers weet welbeter. „Je moet er gevoel voor hebben. Een sigaar mag niet te vast zijn, niet te los. Marilyn beheerst dat perfect." Ze knikt en be gint glimlachend aan de volgende si gaar. Advertentie Advertentie KP/o no**®16 i ^"bieding geldig van tm 25 oktober 2003 PRIMO MIDDELBURG Markt 45 (v/h Bristol) Donderdag koopavond WIJN VAN HET JAAR: MEGA PACK 100 Tab/ets MEGA PACK M prijs per liter 3.99 Aanbiedingen geldig van 20 t/m 26 oktober Relaxed Internetten voor een vaste prijs Meld u nu aan op www.planet.nl/isdnl00uur of ga naar Primafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna. door Sheila vari Doorsselaer HULST - De autorally 2004 in het land van Huist gaat door. Dit is het standpunt van het da gelijks bestuur van de gemeente Hulst, dat bereid is de nodige vergunningen af te geven. Hulst staat hiermee lijnrecht tegen over waterschap Zeeuws- Vlaanderen dat fel tegenstander is van de rally en geen medewer king wil verlenen aan het afslui ten van de polderwegen. Hulst huldigde kortgeleden nog het standpunt vooralsnog geen standpunt over de rally in 2004 in te nemen om zo een vroegtij dige patstelling te voorkomen. Wethouder E. de Deckere (ver keer) zegt nu dat Hulst wel van zins is de vergunning te verle nen aan organisator Stichting Autosportpromotie Nederland omdat 'de rally toeristisch en economisch een opsteker is voor de gemeente'. Het waterschap, verantwoorde lijk voor de polderwegen, is fel tegenstander van de rally omdat de polderwegen niet geschikt zijn voor dergelijke 'snelheidse venementen'. Vorig jaar probeerde het schap bij de bestuursrechter zijn ge lijk te halen, maar viste achter het net. Portefeuillehouder Wegen van waterschap Zeeuws-Vlaande- ren, F. Hamelink, zei vorig jaar al dat de rally 2003 wat het schap betrof de laatste wasen is nog steeds deze mening toege daan. „Wij willen ook nu geen medewerking verlenen aan het verkeersbesluit om de wegen van het rallyparcours af te slui ten." De Deckere heeft het standpunt van het schap inmiddels verno men en zegt 'verbaasd' te zijn. „Wij hebben aan de organisatie voorgesteld de Boudeloodijk in Lamswaarde (waar tijdens de rally in 2002 een dodelijk onge val plaatsvond en tij dens de edi tie van dit jaar een auto over de kop sloeg red.) uit het parcours te schrappen, of in ieder geval deze dijk zoveel mogelijk te ont zien. Wij hoopten dat dit voor het waterschap voldoende moest zijn akkoord te gaan." Organisator N. Biesheuvel van Autosportpromotie Nederland heeft al bezwaar aangetekend tegen de beslissing van het wa terschap. Het schap moet de be slissing nu opnieuw afwegen. Blijft het waterschap bij zijn standpunt, dan kan de be stuursrechter weer worden in geschakeld. Als deze rechter het schap in het gelijk stelt, dan mag de gemeen te volgens Hamelink geen ver gunning afgeven. Geeft de rech ter echter wel zijn fiat aan de rally, dan kan in het uiterste ge val de Hoge Raad worden inge schakeld. Het waterschap is in ieder geval bereid deze juridi sche weg te bewandelen. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter, M. Kla- renbeek, heeft gisteren een 25- jarige man uit Vlissingen we gens oplichting conform de eis tien weken gevangenisstraf op gelegd. De Vlissinger heeft op 2 8 augus tus vorig jaar in Vlissingen de Rabobank Walcheren Zuid bewogen tot de afgifte van 19.200 euro door een vervalste salarisspecificatie en een valse arbeidsovereenkomst te over leggen voor het verkrijgen van een doorlopend krediet. MIDDELBURG - Een twintig jarige inwoner van Roubaix is gisteren door de Middelburgse politierechter voor de uitvoer van hasj veroordeeld tot 360 eu ro boete. De Fransman had op 22 augus tus tot twee keer toe geprobeerd om de wiet over de grens te bren gen, nadat hij die had gekocht in een Terneuzense koffieshop door René Hoonhorst TERNEUZEN - De toegangs weg is nog niet aangelegd en aan entree en interieur van de par keergarage moet nog het een en ander gebeuren. Maar dinsdag 25 november kunnen de eerste auto's parkeergarage Westkolk bij de Terneuzense Scheldebou- levard binnenrijden. Die heug lijke gebeurtenis zal met enig officieel vertoon gepaard gaan, belooft woordvoerder D. Tim- mers van de gemeente Terneu zen. De eerste 120 parkeerplaatsen in de grote parkeergarage bij het Scheldetheater zijn, een half jaar later dan enkele jaren gele den gehoopt, eind volgende maand beschikbaar. Op het dak van de garage, voor hotel-res taurant L'Escault, komt een grasveld met beplanting, de op knapbeurt van de Scheldekade moet over een maand ook zijn afgerond. Onder het Theater plein richting Westkolkstraat, komt de tweede helft van de parkeergarage. Wanneer aan dat tweede gedeelte kan worden begonnen, is nog onbekend. Het tijdelijke onderkomen van koffieshop Checkpoint moet daarvoor eerst verkassen. Rechtszaken over de nieuw bouw van het pand houden de verhuizing tot nu toe tegen. Als de juridische obstakels uit de weg zijn geruimd, wordt de par keergarage twee keer zo groot gemaakt. Met 240 plaatsen moet Parkeergarage Westkolk, samen met de stalling onder de Oostkolk, ruimte genoeg bieden aan bezoekers van de Terneu zense winkels, de horeca én het theater. De openingstijden en tarieven van de nieuwe parkeergarage zijn gelijk aan die van de Oost- kolkgarage. Tijdens festivitei ten blijven de garages langer open. Westkolk zal tijdens voor stellingen in het Scheldetheater open blijven tot kort na de voor stelling zodat cultuurliefheb bers hun auto 'bij de deur' kun nen stallen. De entree van de parkeergarage is zo geconstru eerd dat het verkeer zonder al te veel moeite zowel in en uit de Nieuwstraat als vanaf en op de Scheldeboulevard kan komen. Die boulevard is overigens sinds deze week weer toegankelijk voor alle verkeer. Het opknap pen van de weg langs de Schel- dedijk, tussen Nieuwstraat en Stadhuisplein, duurde langer dan verwacht, vooral omdat er meer aan het wegdek moest ge beuren dan werd ingeschat. HULST - Uit de tuin aan de Absdaalseweg in Hulst is maan dagavond tussen 22.00 uur en 23.50 een tuinbeeldje gestolen. In verband met de diefstal zijn dezelfde avond twee 17-jarige jongens uit Axel aangehouden. Agenten hadden gezien dat ze het beeldje weggooiden. Er is daar, in dat Goese be drijf, weer bijzonder goed ge boerd dit jaar. Zo goed, dat het sinds kort prominent ge huisvest is in een chique kan- torenpand. Gisteren kwam de verzekeringsman er over de vloer. Om te actualiseren wat er aan roerende goed in is ondergebracht. „Sorry dat ik de rust ver stoor", verontschuldigde hij zich ten overstaan van perso neel dat achter beeldscher men en inpaperassen zat ver scholen. Maar ik kom even wat opnemen voor de verze kering." Waarop hem kenbaar werd gemaakt dat hij dan maar z'n gang moest gaan. „Maar pas wel op", grapte één der bedienden: „Er zitten daar wat licht ontvlambare mensen in die hoek." De man van de verzekeringen zat daar niet mee. Hij glimlachte droogjes: Nemen we wel mee bij de berekening van de premie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43