uventus schittert, Irsenal schuttert Terpstra heeft hart voor sport Van Damme vervangt geblesseerde Escudé 19 Theo Lucius schiet Brabanders naar winst in Athene: 0-1 Kluivert wil nog niet weg woensdag 22 oktober 2003 hampions league Alles of niets oy Makaay Feilbaar Deportivo aan kop na zege op AS Monaco Helmond Sport koploper na zege bij Sparta Banesto onder andere naam verder Rabobank legt Kai Reus vast Kobe Bryant moet terecht staan Verkerk kansloos tegen Henman Figo stopt na EK als international Oranje onder 19 ronde verder Valentijn beëindigt haar loopbaan Domme pech Topsprinters voor rechter Secht (Bel) - Celtic (Sch) 1-0 IllDindane 1-0. Scheidsrechter: MIOosl. Rode kaart: 26. De Boeck érlecht/2xgeel). Gele kaart: Hert- ï(Anderlecht) Stilian Petrov, Lars- £ue Lyon (Fra) - Bayern München J.) (0-11.25. MakaayO-1,88. Luyin- Scheidsrechter: Michel (Slw). taart: Malouda, Réveillière (Olym- «Lyonl, Robert Kovac, Santa Cruz, .jcfielis IBayern München). Aantal bouwers: 40.000. PSV is verlost van complex 3 1 2 0 5 4-3 3 1114 2-2 3 1114 2-3 3 1 0 2 3 3-3 Kt (fflM. Intocht It npB: omotiv Moskou (Rus) - Internaziona- U|3-0 (1-0). 2. Loskov 1-0, 50. Ashve- 10,57. Khokhlov3-0. Scheidsrechter: tt'(Dui)Gele kaart: Bréchet, Zanetti, „te, Cannavaro (Internazionale). lU lioeschouwers: 25.000. imo Kiev (Oek) - Arsenal (Eng) 2-1 27. Siatskik 1-0, 64. Belkevitsj 2-0, Henry 2-1. Scheidsrechter: Plautz 11 ld: imoKiev 3 2 0 1 6 5-3 3 2 0 1 6 5-4 Boskou 3 1114 3-2 mal 3 0 12 1 1-5 ttpC: lortivo la Coruna (Spa) - AS Monaco 11-0 (0-0). 83. Tristan 1-0. Scheids ter: De Bleeckere (Bel). Gele kaart: wdi, Givet IAS Monaco). 3 2 1 0 7 4-1 3 2 0 1 6 6-2 3 1 0 2 3 2-4 3 0 12 1 1-6 nd: ortivo laco lepD: latasaray (Tur) - Olympiakos (Gri) 1-0 ICihan 1-0. Scheidsrechter: Meier il.Gele kaart: César Prates, Ayhan, ir(Galatasaray), Stoltidis, Giovanni, 0o (Olympiakos). ventus (Ita) - Real Sociedad (Spa) 4-2 ii. 3, Trezeguet 1-0, 7. Di Vaio 2-0, 45. hio3-0, 63. Trezeguet 4-0, 67. Tudor _;n doel), 80. De Pedro 4-2. leidsrechter: Poll (Eng). Gele kaart: (cbinardi, luliano (Juventus), Xabi ipso (Real Sociedad). ind: lentus 3 3 0 0 9 8-4 3 2 0 1 6 5-5 latasaray 3 1 0 2 3 3-4 mpiakos 3 0 0 3 0 1-4 ogramma vandaag: oep E: Stuttgart-Panathinaikos, isgow Rangers-Manchester Uni- oep F: Olympique Marseille-FC rto,Real Madrid-Partizan Belgra- oep G: Chelsea-Lazio Roma, lartaPraag-Besiktas oep H: Ajax-Celta de Vigo, AC Mi- i-Club Brugge door Henk van Weert ATHENE -PSVwonna drie jaar van nederlagen en gelijke spe len gisteravond in Athene ein delijk weer eens een uitwed strijd in de Champions League. De 1-0-zege op AEK versterkte de positie van de Eindhovense formatie in de poule. Alles is weer mogelijk in groep C. PSV staat nu derde, met enig zicht op aansluiting met Mona co (0-1 verlies tegen Deportivo) in een poule waarin geen van de kandidaten echt is uitgelopen. Over twee weken vindt in Eind hoven de return met de tegen vallende Grieken plaats. Drie jaar geleden won PSV voor het laatst een uitwedstrijd, in Kiev tegen Dynamo, door een doelpunt van André Ooijer. Van de laatste elf duels in de Cham pions League werd maar één keer de volle buit gegrepen. Dat zijn cijfers waarmee je de moe deloosheid niet buiten de deur houdt. Daarom was de winst in Athene vooral belangrijk voor de moraal van de ploeg. Veel waarde mogen spelers en clubleiding ook weer niet hech ten aan het resultaat. AEK toonde zich allesbehalve een topploeg. In dat perspectief paste de winst in het rijtje uit- overwinningen op Newcastle United, HJK Helsinki en Dyna mo Kiev. Bij een echte topploeg won PSV in de Champions Lea gue nog niet. Zo'n resultaat zou het elftal pas een echte stoot adrenaline bezorgen. Dat neemt niet weg dat PSV een belangrijk resultaat neerzette, al hing het er in de slotfase om of het team een alles-of-niets of fensief van tien Grieken zou overleven. Dat elf Eindhovena- ren de tien Grieken niet beter konden controleren was de be langrijkste tegenvaller van de wedstrijd. De beslissingen in de poule val len dikwijls in de wedstrijden drie en vier, waarin dezelfde ploegen elkaar in korte tijd twee keer treffen. Met een thuisover winning straks op AEK kan de n onze sportredactie JRIJN - Juventus is na drie leelronden al vrijwel zeker van tweede ronde van de Cham- ons League. De Italiaanse legwon gisteravond met 4-2 a Real Sociedad, dat evenals iventus in groep D nog zonder intverlies was. ter liep in groep B tegen de Kte averij op: 3-0 in Rusland Lokomotiv Moskou. In de idere groepswedstrijd verloor rsenal met 2-1 bij Dinamo ïev en bleef daardoor op één uitsteken. nderlecht stond in groep A in thuiswedstrijd tegen Celtic al na 26 minuten met tien ffl. Verdediger De Boeck Keg binnen tien minuten twee ser de gele kaart. Na de aftocht de aanvoerder hield de Bel- ische ploeg tot de rust goed land. Ook in de tweede helft Anderlecht zich niet weg rukken. Via Dindane kwam de iloeg van trainer Broos in de 7 2e linuut zelfs op voorsprong. De roze marge werd met tien man accesvol verdedigd. 'ayern München verspeelde bij "ympique Lyon in de slotfase wee dure punten. Dankzij lakaay leidde de Duitse ploeg ang met 1-0. Twee minuten 'oor tijd bracht Luyindula als- '°g de gelijkmaker op zijn toam: l-l. Rsenal, met Vieira en Ljung- terS op de bank, dwong in Kiev opnieuw te weinig af. Siatskik •A Belkevitsj zetten Dinamo op ■-0. Henry, de enige speler van taenal die in Europa in de laat- de twaalf maanden wist te sco- Kuin een uitwedstrijd, maakte ®tien minuten voor tij d nog wel rjvan. Maar meer dan het eer- gedoelpunt van Arsenal dit sei zoen in de CL zat er niet in. "ventus beleefde in groep D in fhuiswedstrijd tegen Real sociedad (4-2) een vliegende pt Na zeven minuten leidde Turijnse ploeg, zonder Da- Jus (reserve) en aanvoerder Del ™ro(blessure), al met 2-0. Tre zeguet en Di Vaio brachten de fdpunten op hun naam. De tste tilde de stand naar 3-0 «P slag van rust. Trezeguet haakte na ruim een uur even- zijn tweede treffer: 4-0. een eigen doelpunt van Tu- en een treffer van De Pedro landskampioen zijn jasje recht trekken, zeker als Monaco-De- portivo een gunstig resultaat oplevert. PSV en AEK lieten tijdens de eerste helft vooral zien waarom ze drie en vier staan in de groep C. Voor beide ploegen was het de laatste kans om nog aan te ha ken bij AS Monaco en Deportivo La Coruna, maar ze konden daaruit niet de overtuiging put ten dat het nu eens moest gebeu ren. Voorzichtigheid bepaalde het karakter van het eerste be drijf. Die terughoudendheid leidde zelden tot een opwindend moment. PSV wachtte af totdat de Grie ken wat stoom op de ketel zou den zetten. Dat deed AEK niet of nauwelijks. Zo ontstond een wankel evenwicht. De nervosi teit die de ploeg van Guus Hid- dink zo kenmerkte in de eerste twee wedstrijden was er nu ech ter veel minder. Dat was in ieder geval een winstpuntje dat de trainer in zijn vestzak mocht steken. De saaiheid werd in het eerste halfuur slechts één keer door broken. Zagorakis, belangrijk ste man bij AEK, vuurde de bal rakelings langs de paal. PSV raakte er niet door van de kook, maar werd zelf in die periode geen enkele keer gevaarlijk. Mateja Kezman werd keer op keer verkeerd aangespeeld. Dat gevaar stichtte AEK ten slotte zelf, zoals de Eindhove- naren zich de afgelopen jaren zo vaak in de voet schoten. Back Kasapis gleed in de 36e minuut uit toen zijn doelman de bal naar hem wierp. Theo Lucius profiteerde dankbaar en pas seerde doelman Mihailidis in tweede instantie: 0-1. PSV slaakte een zucht van ver lichting. Eindelijk had de Ne derlandse landskampioen in een Europese wedstrijd weer eens de kaarten in handen. Lu cius juichte het hardst. De noes te werker, in de PSV-hiërarchie tot onder Van der Schaaf ge daald, kreeg na lange tijd weer een kans en faalde niet. De tweede helft werd een meer open wedstrijd. Kezman had in de 55e minuut de beslissing kunnen forceren, maar waar de topscorer in Nederland zo tref zeker, is hij in Europa feilbaar gebleken. De Servische spits had de bal uit een voorzet van Rommedahl achter de AEK- keeper moeten schieten, maar zijn inzet was onvoldoende op een hoek gericht. Keeper Mihai lidis kreeg er nog zijn voet tus sen. Even later tilde Kezman de bal naast het doel. Daarmee liet hij zijn zoveelste kans liggen om de beslissende klap uit te delen aan de Grieken, die ook nog Ampnsah met een rode kaart voortijdig naar de kleedkamer zagen vertrekken. AEK Athene - PSV 0-1 (0-1). 37. Lu cius 0-1. Scheidsrechter: Irvine (NIe Toeschouwers: 13.250. Rode kaart: 65. Amponsah (AEK Athene). Gele kaart: Hofland (PSV). AEK Athene: Mihailidis; Georgeas, Amponsah, Kapsis en Kasapis (78. Borbokis); Rusev (60. Lakis), Kat- souranis, Tsiartas en Zagorakis; Ok- kas en Lyberopoulos (60. Ivic). PSV: Waterreus; Ooijer, Hofland (63. Colin), Bouma en Lee; Romme dahl, Lucius, Vogel en Robben; Kez man en De Jong. GPD dor ^amde Galat; eindstand op 4-2. asaray, met Frank de Boer in het basisteam, behaalde in de thuiswedstrijd tegen het even eens nog puntloze Olympiakos het eerste succesje: 1-0. Cihan scoorde al in de negende mi nuut. ANP LA CORUNA - Deportivo la Co runa heeft AS Monaco in groep C van de Champions League van de eerste plaats verdrongen. De Spaanse ploeg won met 1-0 van de Franse club. De grillige Tristan maakte in de 83e minuut het winnende doelpunt. In de eerste helft deden beide ploegen weinig voor elkaar on der. Van AS Monaco ging voor namelijk dreiging uit bij coun ters. De Spaanse ploeg had in de eerste helft meer balbezit, maar dwong aanvallend niet veel af. Na de pauze kregen beide ploe gen kansen op de zege. Tristan was namens Deportivo dicht bij een doelpunt. Met een subtiele hakbal leek hij in de 7 le minuut te scoren, maar doelman Roma redde alsnog op miraculeuze wijze. De Italiaanse keeper moest zich tien minuten later op een schot van Tristan toch ge wonnen geven: 1-0 .ANP ROTTERDAM - Helmond Sport heeft de koppositie in de eerste divisie overgenomen van FC Den Bosch. Het elftal van trai ner Jan van Dijk won gister avond in Rotterdam met 3-0 van Sparta en blijft daardoor als enige club ongeslagen. Sparta was vooral aanvallend machteloos. De Brabanders be slisten het treffen al voor rust via Aelbrecht (31e) en Linssen (36e). In de tweede helft blun derde doelman Kooiman na een vrije trap van Linssen: 0-3. Sparta-Helmond Sport 0-3 (0-2). 31. Aelbrecht 0-1, 36. Linssen 0-2, 76. Linssen 0-3. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 3702. Gele kaart: Rimkus, Schenkel, Nasci- mento (Sparta), Aelbrecht (Hel mond Sport). ANP PSV-verdediger Kevin Hofland is in een duel met AEK-spits Yiannis Okkas eerder bij de bal. foto Petros Giarinakouris/AP foto Ed Oudenaarden/ANP Erica Terpstra viert haar overwinning op Ruud Vreeman (links) met bloemen en een brede lach. door Mark van Veen PAPENDAL - Erica Terpstra (60) heeft haar hele leven twee grote liefdes gekend. Politiek en sport zitten in haar bloed. Na een heel politiek leven begint ze nu aan haar tweede, via het hoogste ambt in de Nederlandse sportwereld. Terpstra wordt voorzitter van sportkoepel NOCNSF van af 18 november. Erica Georgine Terpstra, ongehuwd en twee kinderenverlaat op korte termijn de politiek. Geroepen door met name de klei nere sportbonden moet ze de sportsector in een moeilijke periode gaan leiden. Har de bezuinigingen staan voor de deur, die Terpstra snel wil dichtgooien. Haar eerste leven als politica zal daarbij van pas ko men. Terpstra begon als freelance journa liste in 1962, maar maakte in 1977 de overstap naar de politiek. Tot 1994 was ze Kamerlid voor de WD, waar ze zich toelegde op het jeugd- en ou derenbeleid. Als oud-zwemkampioene, met olympische medailles in 1960 en 1964, hield ze binding met de sportwereld. Als staatssecretaris van VWS was tussen 1994 en 1998 belast met onder meer de sportsector. De meningen zijn verdeeld over het succes ervan. Terpstra liet zich overal zien, werd de moeders van alle sporters. Altijd enthousiast, meestal in het oranje. Er was nauwelijks een kampi oenschap waar ze ontbrak. Vanaf 1998 was ze weer gewoon Kamer lid, maar bleef ze door haar bestuursfunc tie bij NOCNSF een graag geziene gast op sportfestiviteiten. In Salt Lake City zorg de ze voor veel commotie. Het bestuur van NOCNSF wilde haar naar huis hebben, sponsor Aegon bood haar aan op kosten van het concern te blijven. Ze ging uitein delijk teleurgesteld naar huis. De eerste bestuursverkiezing van een nieuwe preses bij sportkoepel NOCNSF bood echter nieuwe perspectieven. Terp stra legde zich niet neer bij het advies van de commissie, die bepaalde dat Ruud Vreeman de beste kandidaat was voor de opvolging van Hans Blankert. Intern wa ren de verhoudingen verstoord toen ze op persoonlijke titel ook wilde meedingen naar het hoogste sportambt. Ze zette toch door. 'De vrouw van het volk' - altijd en thousiast, altijd positief, meehossend en meehuilend met de sporters - wierp al haar charmes en tijd in de strijd. Terpstra en sport zijn onlosmakelijk met elkaar verweven. Op Papendal gaf een groot deel van de 71 aangesloten sportbonden giste ren de oranje gekleurde Erica het vertrou wen. En straks neemt ze het op tegen de mensen die jarenlang naast haar in de bankjes van de Tweede Kamer hebben ge zeten. ANP PALMA DE MALLORCA - De wielerploeg Banesto keert het volgend seizoen onder de naam Illes Balears terug in het pelo ton. De Spaanse bank wordt zelf tweede sponsor van de ploeg. Hoofdsponsor wordt de regering van de deelstaat Balearen. Premier Matas tekende een contract voor drie jaar. ANP/DPA RIJSWIJK - De Raboploeg heeft Kai Reus vastgelegd. De we reldkampioen bij de junioren rijdt het komend seizoen voor het Tradeteam III van de wielerploeg. Reus (18) heeft een con tract voor één j aar getekend. Eerder deze maand veroverde hij in Hamilton de wereldtitel. In maart vorig jaar reed hij zijn laatste wedstrijd als marathonschaatser en stapte toen over op de racefiets. In zijn eerste seizoen als junior boekte hij di rect al een aantal overwinningen. Dit jaar won hij vijf etappe koersen, waaronder drie in wereldbekerwedstrijden (onder andere de Juniorendriedaagse van Axel). ANP EAGLE - Kobe Bryant, sterbasketballer van de Los Angeles Lakers, moet terechtstaan op verdenking van verkrachting van een negentienjarige medewerkster van een hotel in Eagle, Colorado. Dat heeft rechter Gannett na de hoorzittingen in Eagle bepaald. Volgens de aanklager heeft Bryant op de avond van 30 juni in zijn suite in het luxueuze Lodge and Spa Hotel een receptioniste na een flirt seksueel misbruikt. De basketballer geeft toe seks met de betrokkene te hebben ge had, maar op vrijwillige basis. ANP/RTR BASEL - Martin Verkerk heeft de eerste ronde van het tennis toernooi in Basel niet overleefd. De Alphenaar ging gisteren kansloos onderuit tegen de Brit Tim Henman: 6-2 6-3. ANP LISSABON - Luis Figo zal zijn interlandcarrière op het Euro pees kampioenschap voetbal afsluiten. Dat heeft de dertigja rige speler van Real Madrid voor de Portugese televisie ver klaard. De Portugees heeft nog een drie jaar doorlopend contract bij de Spaanse kampioen. ANP/AFP CHISINAU - Het Nederlands voetbalelftal onder 19 jaar heeft de tweede ronde van de EK-kwalificatie bereikt. De ploeg van bondscoach Ruud Gullit versloeg Israël in het Mol- davische Chisinau met 2-0. De doelpunten kwamen op naam van Babel en Maduro. Nederland speelde eerder gelijk tegen IJsland en Moldavië. In de tweede ronde zal Oranje opnieuw in een poule gaan strijden om een startbewijs voor de Europe se titelstrijd volgend jaar in Zwitserland. ANP HEERENVEEN - Turnster Rikst Valentijn heeft haar loop baan beëindigd. De nu achttienjarige Friezin is ruim twee jaar geplaagd geweest door blessures. Valentijn maakte deel uit van de vrouwenploeg die in 2001 doorbrak op de wereldkampioenschappen in Gent, waar Ne derland in de landenwedstrijd de vijfde plaats bezette. ANP door André Hoogeboom AMSTERDAM - Aan de voor avond van het Champions Lea gue-treffen met Celta de Vigo legt de jonge Wesley Sneijder onvermoeibaar uit dat hij zich schikt in de rol die Ronald Koe man voor hem heeft bedacht. Niet van harte, Iaat daar geen misverstand over bestaan, maar de jonge middenvelder heeft be grip voor de situatie van de trai ner. Koeman kiest nu eenmaal altijd voor de balans in het team en daarin past naast Rafael van der Vaart geen tweede offensief in gestelde middenvelder. „Het team is belangrijker dan het in dividu", is het adagium van de huidige Ajax-trainer. Sneijder, die tegen Moldavië nog de harten van de Oranje fans stal, weet dat zijn coach strategische keuzes maakt. Dus zei hij gisteren diplomatiek: „Ik weet niet of ik speel. Misschien wel. Als ik in de basis start, dan kan ineens alles anders worden. Zo is het ook weer in het voet bal." Sneijder, een van de weinige puur tweebenige voetballers in Nederland, schoof aan bij de keurtroepen van Dick Advo caat, terwijl hij in Amsterdam nog niet eens op een basisplaats kan rekenen. Dat heeft niets te maken met zijn kwaliteiten, maar is in feite niets anders dan domme pech. Hij is toevallig een soortgelijk voetballer als Rafael van der Vaart. Met zijn briljante treffer in Oostenrijk tegen Gra zer AK zorgde hij ervoor dat Ajax überhaupt mag meedoen aan het miljoenenbal. Dat weet Koeman ook, maar hij heeft weinig opties. De trainer liet zich niet in de kaart kijken in het trainings partijtje een dag voor het treffen met Celta. Hij liet een helftje spelen zoals tegen Brugge, met Tom Soetaers als diepe linker spits en een helftje met Sneijder in zijn plaats, als vierde mid denvelder. Voor de veldverde- ling in een wedstrijd tegen een Spaanse ploeg is een pure vleu gelspits zoals Soetaers - of Mi- tea - een offensieve keuze. Want Ajax ruikt alweer het vervolg in Europa en wil thuis tegen Celta, dat in de competitie teleurstel lend presteert, de toon van de wedstrijd zetten. Achterin heeft de trainer er wel een probleem bij gekregen. Ju- lien Escudé haakte gisteren ge blesseerd af. Jelle van Damme - normaal gesproken linksback - moet vanavond de defensie lei den, met voor hem Petri Pasa- nen. Het lijkt een risico, omdat Van Damme nog nooit eerder als poortwachter van Ajax heeft gefungeerd. In de ogen van de coach is daar geen sprake van. Ronald Koeman: „Jelle zou te zijner tijd toch opschuiven naar het centrum. Nu krijgt hij de kans. Ik ben daar niet bang voor. Hij is international, speelde met België tegen Nederland een sterke partij en traint heel goed." GPD BARCELONA - Patrick Klui vert wil niet weg bij Barcelona. Nog niet. „Ik ga niet naar New castle United. Echt, geloof me. Daar heb ik nu helemaal geen zin in", zei de bekritiseerde spits gisteren na de training. Kluivert, die in stadion Nou Camp door een horde journalis ten werd belaagd, sloot een ver trek aan het einde van het sei zoen niet uit. „Wat wil je ook? Als de fans mij blijven uitflui ten, heb ik geen andere keus." Kluivert, bezig aan zijn zesde seizoen, wacht nog op zijn eerste competitiedoelpunt. De laatste wedstrijden was hij uitgescha keld door een knieblessure. Hij hoopt komend weekeinde in het duel bij Real Mallorca zijn ren tree te maken. De voorzitter van Newcastle United, Freddy Shephard, was zaterdagavond in Nou Camp te gast in de loge van zijn Spaanse collega tijdens de wedstrijd te gen Deportivo (0-2). Joan La- porta, de preses van Barcelona, bevestigde later de interesse van Newcastle United in de voor malige Ajacied. ANP/AFP SAN FRANCISCO - De Ameri kaanse atleten Marion Jones, Tim Montgomery en Kelli White zullen spoedig voor een federale rechtbank verschijnen. Ze moeten helderheid verschaf fen over hun betrokkenheid bij het dopingschandaal in de Ver enigde Staten, waarbij een nieuw anabole steroïde is ont dekt. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41