Gebruik antidepressiva stijgt KIJK Moskee hoger dan De Kuip J Verkeerde Joos afgesloten door KPN rr a. a.a a. a |f, life ÉÉg Jfe Jéé i i Gesjoemel Gelderland volgens ex-bestuurder schuld hele college GS Scouting vreest komst padvinders van AEL a" Vermeende erkrachter bejaarden opgepakt Bodem Woerden geeft Romeinse galei prijs 3 Door bezuinigingen gedupeerde burger naar bijstand verwezen woensdag 22 oktober 2003 Tien jaar cel voor eerwraak Scooterdief verrast politie Nederland derde op kankerlijst Van Keulen krijgt Romeinprijs Haarlem krijgt eerste 'claustrocel' Crime passionel in zwembad Zonnewagen Nuna breekt afstandsrecord vanonze redactie binnenland yiSTERDAM - „Zijn ze hele maal belazerd!" Annie Joos kan trnogsteeds kwaad om worden. Vrijdag zegde KPN het contract tan de 'er\en A.G. Joos' op en condoleerde de familie met het verlies van hun dierbare. Het «ing hier echter niet om de in De Pijp in Amsterdam doodge schopte Anja Joos, maar om A.G. Joos, Antonius Gerardus, oftewel Ton Joos, de echtgenoot van Annie. „Ik heb staan blaten als een var ken bij de winkel van de KPN, want het aansluiten duurde drie tot vijf werkdagen", riep ze gis teren ontsteld uit. Uiteindelijk kreeg de familie Joos een gsm- toestel met beltegoed van de te lefoonaanbieder mee, zodat ze in ieder geval zelf konden bel len. „Wij wonen bij het Amstel Sta tion in Amsterdam en niet in De Pijp. Zijn ze achterlijk bij KPN? Zul je zien dat ze ook nog een re kening voor de aansluitkosten sturen", aldus Joos gisteren, een dag nadat de telefoon weer is aangesloten. Een woordvoerder van KPN noemt de situatie 'betreurens waardig'. „Het is een menselijke vergis sing. Een van onze medewer kers heeft de verkeerde Joos aangevinkt in het systeem." KPN zegt de handelingen op nieuw onder de loep te nemen om dezelfde fouten in de toe komst te voorkomen. ANP SCHIEDAM - De politie ver denkt een 29-jarige Schiedam mer ervan dat hij een bejaarde vrouw (78) heeft verkracht en ten 86-jarige vrouw seksueel heeft lastig gevallen. De man is vorige week al aange- iouden en zit op last van de rechter-commissaris vast. De politie kwam er pas achter dat de 78-jarige Schiedamse was verkracht, nadat in het televi sieprogramma Opsporing Ver zocht aandacht werd besteed aan de 86-jarige stadgenote die seksueel was lastig gevallen. Het slachtoffer van de ver krachting meldde zich na die uitzending bij de politie en gaf zoveel informatie dat de ver dachte kon worden aangehou den. ANP DORDRECHT - De 48-jarige asielzoeker die uit jaloezie niet alleen vier keer op zijn vrouw schoot, maar ook per ongeluk zijn dochtertje (7) raakte, is gis teren door de rechtbank in Dor drecht veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De mislukte eerwraak vond plaats op 25 juni in het asielzoe kerscentrum van Hendrik-Ido- Ambacht. Zowel moeder als dochter overleefde het gezins drama, al slaagden artsen er tot toe niet in om twee van de drie kogels uit het lichaam van demoeder te verwijderen. Vol gens de verdachte ging zijn vrouw vreemd. De Koerd zou de familie-eer hebben willen redden door zijn vrouw te vermoorden. Het vonnis is gelijk aan de eis van de officier van j ustitie. ANP Balkenende weigert gebaar door Paul Koopman DEN HAAG - Burgers die vol gend jaar meer dan één procent aan koopkracht moeten inleve ren, hoeven niet op compensatie via de rijksoverheid te rekenen. Dit zei premier Balkenende gis teren tijdens de algemene poli tieke beschouwingen in de Eer ste Kamer. Wie de eindjes niet meer aan el kaar kan knopen door een op eenstapeling van maatregelen, moet volgens Balkenende maar aankloppen bij het gemeente lijk loket van de bijzondere bij stand. CDA-fractievoorzitter Werner hield in de Eerste Kamer een pleidooi voor een 'eindejaars uitkering' om op die manier een sociaal minimum voor iedereen te waarborgen. Volgens Werner neemt de overheid zoveel rege lingen op de schop, dat nauwe lijks te berekenen is wat de ge volgen zijn voor individuele huishoudens. Er is een gerede kans dat de tegemoetkomingen die wél zijn afgesproken - met name in de gezondheidszorg - tekortschieten, zei de senator. „Ik ben het spoor bijster en vraag me af hoe groot de schade is, en hoe dat gecompenseerd wordt." Balkenende erkende dat de werkelijkheid in indivi duele gevallen anders kan uit pakken dan in de koopkracht plaatjes van het kabinet is weer gegeven. Daarbij was een inkomensoffer van maximaal één procent het uitgangspunt, aldus de eerste minister. „Er zijn altijd uit schieters naar boven en naar be neden maar voor die laatste ca tegorie heb je het vangnet van de bijzondere bijstand. Ik doe geen toezegging over compen satie." Wel stelde premier Balkenende een 'nader onderzoek' in het vooruitzicht naar de financiële gevolgen van een scala aan maatregelen in de zorg en socia le zekerheid. Die cijfers worden nog vóór ja nuari bekend gemaakt. GPD HILVERSUM - Een dief heeft maandagmiddag drie recher cheurs van de politie Hilversum verrast door tijdens de opna men van een televisieprogramma onder hun neus een scooter te stelen. De drie rechercheurs en een woordvoerder werkten mee aan het opsporingsprogramma 'Ter Plaatse' van TV Noord-Hol land, zo meldde een politiewoordvoerder gisteren. De recher cheurs figureerden in de reconstructie van een overval op een juwelier in het centrum van Hilversum. Voor de opnamen stond de scooter met draaiende motor voor de camera. De re chercheurs moesten op enkele meters van de scooter buiten beeld blijven. Op dat moment wist een man op de scooter te springen en er mee weg te rijden. Van de diefstal zijn geen op namen gemaakt. ANP PARIJS - Nederland staat derde op een Europese ranglijst van het percentage inwoners dat aan kanker overlijdt. Dat blijkt uit een onderzoek van het Franse gezondheidsinstituut INVS Fransen hebben de grootste kans aan kanker te overlijden en België neemt de tweede plaats op de lijst in. Zweden, Finnen en Grieken hebben de minste kans aan kanker te bezwijken. Kanker is de belangrijkste oorzaak van vroegtijdig overlijden in de EU, gevolgd door hart- en vaatziekten. ANP/AFP AMSTERDAM - Schrijfster Mensje van Keulen krijgt de An nie Romeinprijs, de tweejaarlijkse literaire prijs van het maandblad Opzij. Dat maakte het maandblad gisteren be kend. Aan de onderscheiding is een bedrag van 5000 euro ver bonden. De prijs is vernoemd naar Annie Romein-Verschoor, die tot haar dood in 1978 medewerkster was van Opzij. De onder scheiding is bedoeld voor een schrijfster wier werk bijdraagt aan de ontplooiing, bewustwording en emancipatie van vrou wen. Van Keulen krijgt de prijs voor haar gehele oeuvre. ANP HAARLEM - De nieuwe Haarlemse rechtbank is de eerste in Nederland die de beschikking krijgt over een 'claustrocel', een gevangeniscel voor mensen met claustrofobie. Een derge- - lijk cel bestaat uit drie gesloten wanden en één transparante wand van glas, waardoor degenen die in de cel verblijven zich minder opgesloten voelen. Deze primeur werd gisteren onthuld bij het officiële begin van de bouw van de nieuwe Haarlemse rechtbank op het voorma lige terrein van drukkerij Joh. Enschedé in de Haarlemse bin nenstad. GPD BEDUM - Een pittoresk overdekt zwembad in het Noord- Groningse dorp Bedum is maandagavond het decor geweest van een heuse 'crime passionel'. Een 28-jarige inwoner van het dorp Uithuizermeeden pro beerde de echtgenoot van zijn minnares te verdrinken. Dat maakte de politie gisteren bekend. De 26-jarige vrouw was met haar minnaar gaan zwemmen, toen plotseling ook de 32-jarige echtgenoot het zwembad bin nenstormde. De twee mannen kregen onmiddellijk onenig heid. De ruzie liep zo hoog op dat de minnaar de echtgenoot bij de keel greep en enkele malen lange tijd onder water duw de. ANP DARWIN - De Neder landse zonnewagen Nuna H heeft gisteren het af standsrecord gebroken in de World Solar Challenge, de race door Australië met auto's op zonne-energie. Het Nederlandse team legde 830 kilometer af. Nog nooit in het bestaan van de race sinds 1987 reed een zonnewagen zo veel kilometers op een dag. „Door deze fantastische prestatie is onze voor sprong uitgegroeid tot on geveer 90 kilometer. Tot onze grote verbazing is het tijdsverschil opgelo pen tot een uur", vertelde teamleider Kinds gisteren na afloop van de derde ra cedag. Op plaats twee en drie volgen kort achter el kaar het Amerikaanse team MIT en het Australi sche team Aurora. Het afstandsrecord kwam tot stand ondanks twee lekke banden. ANP WOERDEN - Een medewerker van het Archeologisch Diensten Centrum (ADC) veegt zand weg van een bijzonder Romeins vrachtschip. Het vorige maand aan de Nieuwe Markt in Woerden opgegraven schip blijkt een nog nooit aangetroffen combinatie te zijn van een platbodem en galei. Nu de opgraving vordert, heeft men ontdekt dat het schip plaats bood aan zeker 12 roeiers. Het ruim 29 meter lange vaartuig dateert van ongeveer 150 tot 160 jaarna Christus. foto Marcel Antonisse/ANP door Saskia Gaster DIEMEN - Het gebruik van an tidepressiva neemt nog steeds fors toe. Tussen 1996 en 2002 is het percentage van gebruikers gestegen van 3,5 tot 5,5. Ook het gebruik per patiënt nam toe. Onder vrouwen is het percenta ge gebruikers twee keer zo hoog als onder mannen. Vooral men sen tussen de 45 en 64 gebruiken antidepressiva. Dat blijkt uit het GIPsignaal, een publicatie van het Genees- en hulpmidde- NlE-T OM k !J len Informatie Project van het College voor Zorgverzekerin gen (CVZ). In totaal kregen in2001 868.000 mensen (5,5 procent van de be volking) ten minste een keer een antidepressiva voorgeschreven. Bijna de helft van deze mensen (47 procent) is een chronisch ge bruiker. Dat wil zeggen dat zij meer dan 180 standaard dagdo seringen per jaar gebruiken. Artsen schreven in 2001 totaal 193 miljoen van deze standaard dagdoseringen uit. Dat zijn ge middeld 223 dagdoseringen per gebruiker, in 1996 waren dat er nog 171. Het gebruik van de oudere mid delen, de tricyclische antide pressiva (TCA's) bleef vrijwel gelijk. Vooral het gebruik van als nieuwe antidepressiva be kend staande middelen, de spe cifieke serotonine heropname remmers (SSRI's) als Prozac en Serotax, is sterk toegenomen. In 2001 werden 137 miljoen stan daard dagdoseringen voor SS- R's voorgeschreven. De SSRI Seroxat (stofnaam pa roxetine) werd in 2001 het meest gebruikt. Maar ook het gebruik van SSRI's als citalopram (in 1997 op de markt gekomen), sertraline en venlafaxine is flink toegenomen. Antidepressiva worden ingezet voor de behandeling van de pressies, maar ook voor angst- Advertentie VANDAAG naarWoonplus op Maximaal TV. Schouwersweg 7 (Ind. Terr. Noordzak) Heinkenszand www.binnenuit.nl stoornissen. Kregen mensen met angststoornissen vroeger veelal kalmeringsmiddelen als benzodiazepinen voorgeschre ven, tegenwoordig krijgen zij SSRI's. Dat zou te maken kun nen hebben met de verslavende werking van benzodiazepinen. Door de stijging van het gebruik zijn ook de kosten fors toegeno men. De nieuwe generatie anti depressiva (SSRI's) zijn veel duurder dan de oude TCA's. Dat scheelt gemiddeld 62 eurocent aan materiaalkosten per dag voor een standaard dosering. In 2001 bedroegen de totale kosten voor antidepressiva 187 miljoen euro, dat is 5 procent van de to tale geneesmiddelenkosten in dat jaar. ANP door Guido van Riet ROTTERDAM - Rotterdam krijgt met de Essalam-moskee een van de grootste Arabische gebedshuizen van Europa. Voor de Marokkaanse gemeenschap is 'een droom uitgekomen', zei M. Al Sayegh gisteren namens het moskeebestuur bij het leg gen van de eerste steen. Rond de komst van de moskee ontstond de laatste maanden veel opwinding. Het college van B en W drong aan op aanpassin gen, zoals een gezamenlijke in gang en gebedsruimte voor mannen en vrouwen. Essalam hield echter vast aan het oor spronkelijke ontwerp dat al in 1999 door de gemeenteraad was goedgekeurd. „We zijn een bijzonderheid rij ker", zei burgemeester Opstel- ten berustend. „Het is voor Rot terdammers mooi om te zien of aan anderen te laten zien. We hoeven niet elke keer naar het museum of de Euromast." Vol gens Opstelten was de vraag om aanpassingen wel gerechtvaar digd geweest. „We denken dat het belijden van geloof soms meer gebaat is bij terughou dendheid dan het expliciet uit dragen ervan." Met de ondertekening van een grondruilovereenkomst kan de bouw nu beginnen. De Essalam- moskee krijgt een koepel van 25 meter. De minaretten van 50 meter worden hoger dan de masten van De Kuip. Naast een $hRnRPPSi frftTxlrxi^ 8HBSS BSSSS ■W"WPI 9 Impressie van de toekomstige Essalam-moskee. gebedsruimte voor 1500 mensen krijgt het gebouw een winkel, bibliotheek, keuken, klasloka len, kantoren en een zaal voor congressen. De bouw, betaald door een sjeik uit de Verenigde Arabische Emiraten, moet in 2005 voltooid zijn. Ondanks de moeizame contac- ANP door Erik Raven ARNHEM - Het evenementën- beleid van de provincie Gelder land was een collectieve verant woording van Gedeputeerde Staten (GS). Het is daarom on terecht de schuld voor financië le fraude bij een bestuurder neer te leggen. Dat zei ex-gedepu- teerde W. Scheerder gisteren op de tweede dag van het vierdaag se fraudeproces waarbij de pro vincie Gelderland betrokken is. Ex-gedeputeerde W. Scheerder werd gisteren gehoord over fraude rondom het evenemen- tenbeleid in Gelderland. Door het organiseren van grote eve nementen hoopte de provincie grote bedrijven naar Gelder land te lokken en zo internatio naal te gaan meetellen. Om de evenementen binnen te halen, werden brieven en documenten vervalst. Maar het beleid faalde en de miljoenenfraude met het evenementenbeleid stortte Gel derland in een crisis. Scheerder vond dat GS een col lectieve verantwoordelijkheid dragen voor genomen besluiten. De behandeling van de zaak werd enige tijd stilgelegd, om dat Scheerder geëmotioneerd raakte over de aantijgingen van commissaris van de koningin Kamminga. Die heeft bij de po litie gezegd dat de gewezen ge deputeerde hem misleidde en manipuleerde. Scheerder ont kende dat in alle toonaarden. Ex-ambtenaar De Steur, die ge detacheerd was bij het evene mentenbureau, gaf toe dat hij de handtekening van Kamminga had vervalst om geld los te krij gen. Hij vertelde dat hij die handte kening eerst een aantal malen oefende, voordat hij in mei 2000 een valse ondertekening plaats te onder een nepcontract dat naar de bank is gestuurd om geld voor het bureau los te krij gen. Directeur Landman van het bu reau zou ook grote druk op hem hebben uitgeoefend om maar te tekenen. Landman ontkent dat pertinent. ANP ten van de laatste maanden met het stadsbestuur - er werd zelfs met rechtszaken gedreigd - roemde Al Sayegh de ruimhar tigheid van Rotterdam. „Door de komst van de moskee moge lijk te maken heeft men vriend schap laten zien die niet verge ten zal worden." ANP van onze redactie binnenland LEUSDEN - Scouting Neder land maakt zich 'ernstige zor gen' over de oprichting van een moslimscoutinggroep in Ant werpen door de Arabisch Euro pese Liga (AEL) van Dyab Abou Jahjah. Padvindergroepen moeten geen politieke lading krijgen, zo meldde Scouting Ne derland gisteren. De AEL - afdeling Nederland liet gisteren desgevraagd weten dat ze een oprichting van zo'n groep in Nederland serieus overweegt. „Het is iets wat onze interesse heeft", zegt vice-voor- zitter N. Elmaslouhi van de AEL. „Maar niet op korte ter mijn. Wij denken dat het be langrijk is voor onze kinderen om sterke mensen te worden en dat ze leren om zichzelf te red den in de samenleving." Deel name aan de scouting kan vol gens haar daartoe bijdragen. Bij de bestaande scoutinggroepen missen veel moslimkinderen aansluiting, denkt Elmaslouhi. „Ze missen er dingen over de is lam. Die ruimte voor de islam moet er zijn." Scouting Nederland laat weten dat het zichzelf 'te wit' vindt en juist graag multicultureler wil worden. „We staan open voor ie dereen en dus ook voor moslim kinderen." Binnen de gelederen is volgens een woordvoerder wel degelijk plaats voor moslimkinderen, maar niet voor de AEL. „Daar mee krijgt de scouting een poli tieke kleur en dat is absoluut niet de bedoeling." Elmaslouhi noemt de bezorgd heid van Scouting Nederland 'typisch en overdreven.' De naam 'scouting' is overigens beschermd. Scouting Neder land en de twee Vlaamse zuster organisaties FOS en de WKSM kunnen het gebruik van de naam door de AEL aanvechten, bevestigt de woordvoerder. „Maar wij zijn een open organi satie. De FOS en de VVKSM kie zen er nadrukkelijk voor om er in een debat met de AEL uit te komen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3