PZC Bewoners Nieuwe Haven zijn hardrijders zat Bouw Middelburgs theater kan doorgaan PZC Babyspullen voor Polen gezocht Akkoord over Masterplan Goes 13 Clubs krijgen in nieuw beleid geen geld meer voor accommodaties agenda PZC woensdag 22 oktober 2003 Speurtocht paddestoelen Armslag Zwaar verkeer Pinautomaat opengebroken Oplichter moet cel in Colours sluit twee weken de deuren Boete voor geweld in Wemeldinge Werkstraf voor stelen en slaan Eigenaar Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. J Gemeente zet buitensport in kou ijnnrEsme Soesman ZIERIKZEE - De gemeente Scbouwen-Duiveland steekt «een geld in de banen en gebou wen van de Tennisclub Wester schouwen en de ijsverenigingen (an Kerkwerve, Bruinisse en Zierikzee. Dat is een logisch ge volg van de eerder deze maand bekend gemaakte beleidsregels inzake buitensportaccommo- daties. De gemeente zit middenin het project privatisering buiten sporten, waarvoor nu een inven tarisatie van accommodaties ide is. Streven is opstallen, velden en banen aan de sport clubs zelf te laten. Zij dienen j te dragen voor hun eigen buitensportaccommodatie Vooruitlopend daarop wordt gekeken welke accommodaties de gemeente Schouwen-Duive- WESTERSCHOUWEN - Tot en met zondag 26 oktober zijn er dagelijks herfstpaddestoel- speurtochten te maken in Bos- wachterij Westerschouwen. De drie uitgezette routes variëren in tijd tussen de anderhalf en tweeëneenhalf uur. Routebeschrijvingen met vra- en opdrachten kunnen worden opgehaald bij natuurin- iormatiepunt annex trampoli necentrum Westerschouwen. Deelnemers wordt aangeraden een spiegeltje, vergrootglas en kompas mee te nemen. Het is het jende jaar dat initiatiefnemers tan en Ellen Midavaine de peurtochten hebben uitgezet, nmiddels traditiegetrouw is én van de zeecontainers bij het rampolinecentrum tijdens de lerfstvakantie als informatie- :entrum ingericht, waar onder neer wandplaten antwoord ge- ra op bijvoorbeeld vragen over le eetbaarheid van paddestoe- en. Het natuurinformatiepunt tot en met zondag geopend ran 13.00 tot 17.00 uur. land rijk is. Ook zijn er duidelij ke regels opgesteld. De vier genoemde clubs hebben alle bij de gemeente aangeklopt om financiële steun. Zij komen daar volgens het nieuwe beleid echter niet voor in aanmerking. Dat gaat zeker op voor Tennis club Westerschouwen, die in de jaren negentig al is geprivati seerd. De bedoeling daarvan was de bemoeienis van de ge meente te stoppen na een één malige financiële injectie. Tot op heden is het ook gelukt de boel zelfstandig te exploiteren. Het is de eerste keer sinds de pri vatisering dat er een beroep op de gemeente wordt gedaan. De tennisclub heeft drie tennis banen laten renoveren en vraagt de gemeente 25.000 euro mee te betalen in de kosten. Dat ver zoek wordt afgewezen. Het ge meentebestuur vindt dat de ver eniging geld opzij moet leggen voor renovaties, omdat het ge ven van financiële steun niet past bij het voorgestane beleid. Bovendien heeft de gemeente weinig financiële armslag én andere prioriteiten. Diezelfde motivatie wordt ook richting ijsverenigingen te berde ge bracht. De Kerkwerfse club vraagt steun van de gemeente bij het verbeteren van de ijsbaan. De voorkeur van de afdeling open bare werken gaat uit naar het ingraven van folie, maar daar gaat de gemeente niet aan mee betalen. Eerder klopten overi gens ook de ijsvereniging van Zonnemaire en de dorpsraad van Dreischor tevergeefs met een asfalteringsplan voor hun ijsbanen aan de deur. Ook de ijs verenigingen in Bruinisse en Zierikzee kunnen een financiële injectie op hun buik schrijven. Zij kampen beide met huisves tingsproblemen. De onderko mens van de clubs zijn rijp voor sloop. Op zich, constateert het ge meentebestuur, is ijspret een ge- meenschapsgebeuren. Doordat het weer de laatste jaren schaat splezier maar sporadisch moge lijk maakte, kan ook daar echter geen prioriteit meer aan worden toegekend. STREEKACTIVITEITEN Tijdens het politiek café in 'De Biet' werden geanimeerde discussies gevoerd. IRUINISSE - Kwekerij Elshout, 14.00- 6.00 uur: Halloweenfeestje voor kinde en van 4-13 jaar; IIEUWERKERK - Ons Dorpshuis, 13.30 lur: Korenmiddag 'Vrouwen van Nu'; lol-fijn, 13.00-15.00 uur en 18.15-20.00 mr: Zwemvierdaagse; RENESSE - Ecoscope, 14.00-16.00 uur: tnutselmiddag boswezens maken; ZIERIKZEE - Sportcentrum Onderdak, 1.00-12.00 uur en van 18.00-20.30 uur: Iwemvierdaagse; Gymzaal Mulock- itraat, 14.00 uur en 15.00 uur: Open les- ienjazzdansvoor leeftijdsgroepen 10-15 jaar (eerste uur) en vijftien-plus (tweede uur). door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het geduld van de bewoners van de Nieuwe Ha ven in Zierikzee begint op te ra ken. De geplande reconstructie van de drukbereden straat staat op de rol voor 2005, maar dat duurt de bewoners te lang. Ze willen dat op korte termijn iets wordt gedaan aan de overlast van hardrijders op de Nieuwe Haven. Dat bleek gisteravond tijdens een op initiatief van GroenLinks gehouden politiek café. Over de verkeersstromen in mo- numentenstad Zierikzee breken bestuurders zich al jaren het hoofd. De smalle middeleeuwse straten zijn absoluut niet bere kend op het hedendaagse ver keer. Dat geeft, zo klaagden Nieuwe Havenbewoners gister avond, enorm veel trillingen. Met alle gevolgen van dien. Hui zen lopen schade op en in alle rust op het eigen stoepje van de zon genieten is niet zonder ge vaar. Auto's rijden veel te hard op de Nieuwe Haven volgens de bewoners. ,,Je mag er 30, maar de meesten rijden harder dan 50", uitte een van de bewoners zijn ongenoegen. „Laten we nou gewoon eens beginnen met het houden van snelheidscontroles op de Nieuwe Haven. Dan wordt er tenminste snel iets aan dat probleem gedaan. Om de verkeersproblemen op de nieuwe Haven echt aan te pak ken, zo werd door verschillende politieke fracties naar voren ge bracht, moet er éénrichtings verkeer worden ingesteld. Wordt lastig, volgens de bewo ners van de Nieuwe Haven. De Nieuwe Haven is één de weinige wat bredere straten. En daar mee een levensader voor het verkeer. Verkeer dat weer voor overlast zorgt. „Dus heb je een dilemma", constateerde ge spreksleider D. Oostdam droog jes. Er volgde een geanimeerde dis cussie, maar een voor iedereen aanvaardbare oplossing werd daarbij niet gevonden. Wel kwam GroenLinks-raadslid H. de Vries met een mogelijke op lossing voor het probleem van het zwaar verkeer. Zij opperde de mogelijkheid van een distri butiecentrum aan de rand van de stad van waaruit de goederen foto Marijke Folkertsma dan met handzame bestelwa gens bij de winkels in de binnen stad afgeleverd zouden kunnen worden. Over de mogelijkheid én wense lijkheid van een parkeergarage aan de rand van Zierikzee ble ken de meningen verdeeld en ook de vraag of het Havenplein autoluw dan wel autovrij zou moeten worden werd niet een duidig beantwoord. Het is de bedoeling dat het poli tiek café van gisteravond een vervolg krijgt. Waar en wanneer precies het volgende avondje debatteren in het openbaar wordt gehouden, is nog niet be kend. door Ab van der Sluis middelburg - De bouw van iet Middelburgse A-theater kan doorgaan. De rechter ver werpt het verzoek om de bouw vergunning te schorsen. Het kort geding, dat vorige week vrijdag diende, was aangespan- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur nen door de omwonenden. Wet houder A. van 't Westeinde rea geerde gisteren opgelucht. De bewoners, verenigd in de belan genvereniging Van A tot Z, heb ben aangegeven door te gaan tot aan de Raad van State. De bewoners stapten vorige week naar de bestuursrechter. Zij vinden dat de gemeente Mid delburg het nieuwe theater bouwt op een te klein perceel, daarbij gebruik maakt van een oud bestemmingsplan en onvol doende rekening houdt met par keer- en verkeersproblematiek in de directe omgeving. Waarom de bestuursrechter het verzoek heeft afgewezen is onduidelijk. De schriftelijke motivatie volgt over drie weken. Woordvoerster L. Clarijs van de belangenver eniging heeft wel een idee. „De rechter heeft een belangenaf weging moeten maken en geke ken of de gemeente Middelburg het bestemmingsplan nog kan repareren. Dat is het vervelende van de zaak: als de overheid iets fout doet, krijgen ze de kans om het te herstellen. Doe je als par ticulier iets verkeerd, dan word je meteen gestraft. Maar, dat wil niet zeggen dat we geen gelijk hebben." Ook Van 't Westeinde kan slechts gissen naar de motivatie van derechter. „Ikheb altijd wel vertrouwen gehad in een posi tieve uitspraak, maar toen ik vrijdag bij de zitting was, dacht ik nog dat het alle kanten kon opgaan. Er is een pak van m'n hart gevallen. We kunnen nu ge woon doorgaan met de bouw- ,"De hei-installatie staat al acht dagen werkloos op het bouwter rein aan de Zuidsingel. De ad vocaat 'van de gemeente ver wacht dat donderdag of vrijdag begonnen kan worden met de daadwerkelijke bouw van de fundering van de parkeergarage en het theater. door Ali Pankow SEROOSKERKE - Het hart van Gré Hage uit Serooskerke (S) breekt bijna als ze de brief van die Poolse moeder uit het dorpje Piesic leest. Het is een noodkreet om ba byspulletjes. Haar beide dochters van achttien en negentien jaar en ook nog eens twee nichtjes in ongeveer dezelfde leeftijd zijn alle vier zwanger én in de steek gela ten door de jongens die daar verantwoor delijk voor zijn. „Ze zijn straatarm, hebben geen vast werk en geen bijstands uitkering. We moeten ze echt helpen", concludeert Gré resoluut. Hulp bieden in Polen doet zij overigens al ruim acht jaar. Samen met haar man Wil lem Hage en hun vriend Jan Schuurbier uit Bergen op Zoom hebben ze al tiental len transporten met hulpgoederen achter de rug. Ze doen dat volledig op eigen hout je en betalen de kosten voor dat vervoer - ruim 550 euro per keer - ook volledig zelf. „Jan en ik deden dat in het begin voor een stichting, maar we waren het niet zo eens met de organisatie en constateerden dat niet alles zuiver verliep. Toen zijn we het helemaal zelf gaan doen en die stichting bestaat overigens intussen al niet meer", vertelt Willem. Het klinkt allemaal heel simpel als hij er over vertelt. De Hages hebben twee op slagschuurtjes achter hun woning in Se rooskerke. Als die vol zijn, wordt het tijd om weer naar Polen te rijden. Inmiddels gebeurt dat zo'n tien keer per jaar. Draw- no, Piesic, Glinsk en Miedzyrzecz zijn dorpen die ze veelvuldig aandoen en waar ze bij vaste adressen hulpgoederen bren gen. In de eerste plaats betreft dat kle ding, huishoudelijke artikelen en elektri sche apparaten. Soms gaan er ook hulpgoederen voor het ziekenhuis mee. Lang houdbare etenswaren zoals drie honderd pakken mie behoorden ook een keer tot het transport. Willem vertrekt elke keer met zijn forse terreinwagen tjokvol spullen en vaak nog Willem Hage pakt samen met de Poolse Emila kledingdozen uit. foto Marijke Folkertsma met een afgeladen caravan daarachter richting Polen. Zijn vriend Jan doet dat vanuit Bergen op Zoom. Een riante aan hangwagen werd helaas in j uni dit j aar ter plekke gestolen. „Die zien we niet meer terug en de verzekering keert niks uit. Maar ach, gelukkig hadden we hem wel net uitgeladen", zegt Willem. Gré reist af en toe mee. De brief van de wanhopige moeder die zich om de vier zwangere jonge vrouwen bekommert kreeg ze enkele dagen geleden. Het vol gende transport staat voor de komende week gepland. Willem en Jan willen dins dagochtend vroeg vertrekken. Gré gaat er alles aan doen om hen zoveel mogelijk ba bykleertjes en -spullen mee te geven en doet dan ook een oproep aan iedereen die op dit gebied iets wil afstaan. „Laten ze ons maar bellen: 0111-673063 of 06- 51287863. We komen het graag afhalen", benadrukt Gré. „Als je die armoede ziet waarin die men sen moeten leven dan blijf je hier gewoon mee bezig. Ook omdat er in de loop der ja ren weinig verbetering vanuit de overheid daar is gekomen in de vorm van bijstands uitkeringen", motiveert Willem al hun in spanningen. Ze ontvangen bij hun vaste adressen bovendien zoveel dankbaarheid dat ze het niet in hun hoofd halen met de transporten te stoppen. ZIERIKZEE - Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag tussen 00.30 uur en 03.30 uur een pinapparaat aan de Grevelingenstraat in Zierikzee opengebroken. Uit de auto maat werd niets weggenomen. De automaat raakte bescha digd. De schade bedraagt enkele duizenden euro's. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Klaren- beek heeft gisteren e'en 25-jarige man uit Vlissingen wegens oplichting conform de eis tien weken gevangenisstraf opge legd. De Vlissinger heeft 28 augustus vorig jaar in Vlissingen de Rabobank Walcheren Zuid bewogen tot de afgifte van 19.200 euro door in strijd met de waarheid een vervalste sala risspecificatie en een valse arbeidsovereenkomst te overleg gen voor het verkrijgen van een doorlopend krediet. GOES - Het Goese jongerencentrum Colours heeft de deuren voor twee weken gesloten. De medewerkers hebben gisteren hiertoe besloten. Aanlei ding is de grootscheepse drugscontrole, vorige week donder dag, waarbij onder meer harddrugs (cocaïne) werden aange troffen.De ploeg medewerkers van Colours, gevestigd in de Wijngaardstraat, is naar eigen zeggen 'erg geschrokken' van de gebeurtenissen. Door het jongerencentrum twee weken te sluiten, willen zij een 'signaal afgeven', zo staat in een verkla ring die ook op de deur hangt. „We willen geen harddope in Colours. Sorry, maar een enkeling kan het verzieken voor ie dereen." Colours is tot stand gekomen op initiatief van de ge meente Goes, die er veel geld in heeft gestoken. Het centrum staat onder begeleiding van met name jongerenwerker P. Re- mijn. „We willen de jongeren laten voelen hoe het is zonder Colours", zegt hij. „Dat de deur nu op slot zit, vinden veel mensen niet leuk." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren drie mannen wegens openlijk geweld veroordeeld tot boe tes van vierhonderd en driehonderd euro. Zij werkten in We meldinge tijdelijk in de landbouw toen ze het op 14 augustus dit jaar aan de stok kregen met een collega. Een 22-jarige Pool had het grootste aandeel in de vechtpartijHij kreeg vierhon derd euro boete opgelegd. De mededaders van 28 en 19 jaar, afkomstig uit Portugal, moeten allebei driehonderd euro boe te betalen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Klaren- beek heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Goes voor een mishandeling en winkeldiefstallen tachtig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. De man had op 14 augustus op de Grote Markt in Goes een leeftijdsgenoot een klap tegen zijn achterhoofd gegeven. Hij had wraak genomen, omdat hij zich eerder die dag door het slachtoffer onheus bejegend voelde. Ook moest de Goesenaar zich verantwoorden voor twee winkeldiefstallen op 27 mei in Middelburg. Zo had hij bij Coolcat twee shirts weggenomen, die hij onder zijn kleren had aangetrokken. Op dezelfde ma nier had hij bij Aktie Sport een trainingsbroek onder zijn spij kerbroek aangetrokken, maar werd op heterdaad betrapt. Beide keren wist hij op slinkse wijze de veiligheidslabels van de kleding te halen. Gisteren betuigde hij zijn spijt. door Rolf Bosboom GOES - De weg is vrij voor de uitvoering van het Masterplan Binnenstad, de grootscheepse vernieuwing van het Goese cen trum. Het gemeentebestuur stemde gisteren in met de bouw van een parkeergarage aan het Bleekveld. Ook is met de onder nemers een akkoord bereikt over hun financiële bijdrage aan de plannen. Aan het Masterplan wordt in middels enkele jaren gewerkt. Een van de zaken waar de afge lopen tijd veel energie in is ge stoken, is het aandeel van de betrokken ondernemers. Al ge ruime tijd is duidelijk dat de gemeente baatbelasting gaat heffen. Om juridische bezwaar procedures zo veel mogelijk te voorkomen, was echter vanaf het begin het streven om in goed overleg met de Ondernemers Organisatie Goes (OOG) en de horecavereniging afspraken te maken over hun bijdrage. Er lig nu een convenant op tafel, waar alle partijen zich in kun nen vinden. De uitvoering van de plannen vergt in totaal ruim twintig miljoen euro. De totale bijdrage van de belanghebben den in het centrum is vastge steld op 4,75 miljoen euro. Het bedrag dat een individuele ondernemer betaalt, is afhan kelijk van de grootte en ligging van het winkelpand. Het gebied waar baatbelasting wordt gehe ven telt volgens Linssen een 'zeer beperkt' aantal bewoners. Zij betalen ook baatbelasting, maar aanzienlijk minder dan de ondernemers. Het Goese college van burge meester en wethouders ging gis teren ook akkoord met het sluiten van een samenwerkings overeenkomst met projectont wikkelaar Loostad uit Apel doorn. Die is eigenaar van het vroegere arbeidsbureau aan het Kolveniershof. Op die plaats komt de parkeergarage, met plaats voor ruim 500 auto's, in combinatie met winkeltjes en appartementen. Het is de be doeling dat uiteindelijk het hele Bleekveld opnieuw wordt inge richt. Advertentie Hierbij uw joker voor de zegel spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met vandaag, 22 oktober, trof u dagelijks een letterzegel aan in uw krant. Met deze letters vormt u het woord OCEANIUM. Heeft u een letter gemist? Dan kunt u deze joker op de lege plek inzetten. De zegel spaarkaarten voor deze actie zijn geplaatst op 27 september en 11 oktober. Alleen originele spaar- zegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39