11 BU Fietspad tussen Noordgouwe en Zonnemaire Plan voor voedselbank op Tholen Nieuw: ISDN 100 uur SpamFilter Gemeente werkt achterstanden in onderwijs weg r College houdt vast aan zonering landschap faviljoenhouder vraagt gemeente geld voor aanleg bij aanzet Brouwersdam éEfiègr Verzekering zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 22 oktober 2003 ,ir- i$ipl| Aanhangwagen gestolen Minder urgent Plateau Chateau Montbrun 2001 kCorbières fles 750 ml 39t Normaal 100 stuks of 3-in-l 66 stuks Mandarijnen net a 1000 gram 100 uur internet per maand Zonder telefoontikken Altijd telefonisch bereikbaar Dat is gewoon Edah 1 PZC J Beachclub wil extra duinovergang rFamke van Loon SCHARENDIJKE - Er is een nieuwe duinovergang nodig bij de aanzet van de Brouwersdam oni het strandpaviljoen Beach club Perry's zomer en winter goed bereikbaar te maken. Na dat Rijkswaterstaat al toestem ming heeft gegeven voor de aan leg hiervan, vraagt ondernemer f den Broeder nu aan de ge meente Schouwen-Duiveland mee te betalen aan de overgang, die ook de bereikbaarheid van iet strand voor hulpdiensten lerbetert. Sinds dit seizoen staat de Beachclub op zijn nieuwe plek: bij de damaanzet van de Brou wersdam bij Scharendijke. Het paviljoen mag daar het hele jaar blijven staan. Maar omdat de strandtent tussen twee duin overgangen in staat, is hij niet optimaal bereikbaar. Zeker niet voor gehandicapten of ouderen. Want een flinke wandeling door bet mulle strandzand is nodig om het paviljoen annex restau rant binnen te kunnen stappen. Ook de bevoorrading van de strandtent is door de ligging las tig- Aanvankelijk bedacht strand tenteigenaar Den Broeder als oplossing voor dit probleem de aanleg van een goed begaan baar vlonderpad vanaf de eerste overgang op de Brouwersdam. Maar Rijkswaterstaat raadde leze oplossing af. Ten eerste omdat het pad bij extra hoog water wegspoelt. Daarnaast verplaatst deze strandopgang zich samen met het stuk strand iteeds meer richting de spui- iluis in de Brouwersdam door stroming van het water en wind. Als alternatief wil Den Broeder laarom een nieuwe strandop gang maken over het duin direct ichter zijn strandtent. Van lijkswaterstaat mag de pavil- oenhouder de overgang aan eggen en heeft hiervoor inmid- lels een vergunning verstrekt. ,Het duin is niet de waterke- ing", legt woordvoerder E. de e*˧|É <^-- - JE - e -'~z> P 11 SE; li Vi.'" W/'t v-„ -- rWP .ip - 1SSKH5 BBgggBBSsi - v - éE&fiSS. f- .-V 1 ijSE* Perry's Beachclub zou gebaat zijn met een extra strandovergang. Feijter uit. De Brouwersdam zelf is op deze plek de eerste wa terkering. Daar mag dus niet in gegraven worden. Omdat Rijks waterstaat de nieuwe overgang niet nodig heeft, moet de onder nemer de aanleg ervan wél zelf betalen. De aanlegkosten van de nieuwe duinovergang worden geschat op 13.500 euro. Een flinke in vestering, die Den Broeder net als het onderhoud van het pad best op zich wil nemen voor een betere bereikbaarheid van zijn paviljoen. Maar omdat de over gang ook voor een betere kwali teit van het strand zorgt en het de hulpdiensten als ambulance en politie een extra toegang tot de kust geeft, vraagt hij de ge meente aan de investering mee te betalen. Temeer omdat de ge meente ook het onderhoud van de andere Schouwse strandop gangen voor haar rekening neemt. Den Broeder wil de extra duin overgang op de Brouwersdam 'in ieder geval voor de Kerst' aanleggen. Want op tweede kerstdag is zijn paviljoen ge opend. En hij wil voorkomen dat zijn gasten dan op chique schoenen door het zand moeten lopen. Met verlichting langs het foto Marijke Folkertsma pad moet een bezoek aan het pa viljoen veiliger worden. Zijn verzoek om geld voor de aanleg van de extra duinovergang komt aan de orde in de gemeen teraadsvergadering die donder dag 30 oktober vanaf 19.30 uur gehouden wordt in het Zierik- zeese gemeentehuis. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De kenmerkende verschillen in het landschap op Schouwen-Duiveland moeten behouden blijven, vindt het da gelijks gemeentebestuur. Het college van burgemeester en wethouders houdt dan ook vast aan de zogeheten zonering in de beleidsvisie voor het bestem mingsplan Buitengebied. Wel zijn B en W bereid tot enige flexibiliteit om te voorkomen dat agrarische ondernemers daardoor al te veel belemmerd worden. In de inspraakreacties wordt de vrees voor die belemmeringen veelvuldig geuit. In de zonering wordt onderscheid gemaakt tussen de specifieke kenmerken van de historische, landschap pelijke en functionele land schappen op het eiland. Het college wil het onderscheid daartussen ook voor de toe komst behouden en hecht der halve ook waarde een de begrenzing tussen de verschil lende zones. Het college bena drukt in antwoord op de in spraakreacties dat zonering ook het hoofdbestanddeel vormt voor de Structuurvisie Schou wen-Duiveland, die bovendien op basis van uitgebreide discus siesessies met de inwoners tot stand is gekomen. Dat alles is reden genoeg voor B en W de zo nering nu niet zomaar over boord te zetten. Om de onderne mers toch enigszins tegemoet te komen, stelt het college voor aan de randen van de verschil lende deelgebieden een over gangszone van duizend meter breed aan te wijzen. Daarbin nen kan met een zogeheten vrij stellingsbevoegdheid worden afgeweken van de zonering en zijn derhalve niet alle bedrijfs- initiatieven bij voorbaat onmo gelijk. Het college is verder bereid tot enige aanpassing van de buffer zones rondom natuurgebieden. In het oorspronkelijke voorstel voor de beleidsvisie Buitenge bied gaan B en W uit van een bufferzone van honderd meter rondom natuurgebieden. Het Streekplan Zeeland biedt ech ter de mogelijkheid die zone in sommige gevallen tot vij ftig me ter te beperken. Actueel in dit verband is verder de aanleg van nieuwe natuur, zoals in de Prunje. Aan de omwonenden in dit gebied is altijd de toezegging gedaan dat de huidige agrari sche bestemming en de moge lijkheden tot ontwikkeling daarvan gerespecteerd zouden worden. Het college erkent dat het invoeren van een bufferzone van honderd meter haaks op die toezegging zou staan en stelt daarom bij nader inzien voor die bufferzone bij dit soort nieuwe natuurgebieden niet toe te pas sen. Ten aanzien van een regeling voor landgoederen blijft er nog veel onduidelijk binnen de be leidsvisie Buitengebied. Wet houder L. Geluk-Poortvliet er kent dat er bij het ministerie van Vrom een nieuwe regeling in de maak is. Daarin zou het aan planten van vijf hectare bosge bied bij een landgoed geen dwingende voorwaarde meer zijn, maar wordt in algemenere zin vijf hectare natuurgebied toegestaan. De wethouder wil in de beleidsvisie echter niet voor uitlopen op die nieuwe regeling en houdt vast aan het advies van maximaal drie landgoederen op Schouwen-Duiveland. Zij be nadrukt in dit verband ook dat elk landgoed ten koste gaat van het woningbouwcontigent. De gemeenteraad dient de be leidsvisie Buitengebied vast te stellen tijdens de vergadering op donderdag 30 oktober vanaf 19.30 in het Zierikzeese ge meentehuis. ZIERIKZEE - In de Paarden straat in Zierikzee is tussen maandagmiddag vier uur en dinsdagmorgen negen uur een één-assige aanhangwagen ge stolen met het kenteken 08-DT- DD. De waarde van de aanhan ger bedraagt enkele honderden door Piet Kleemans NOORDGOUWE - De provincie 400.000 euro investeren in de aanleg van een fietspad langs de N654 - plaatselijk beter be kend als de Zuidweg - tussen Noordgouwe en Zonnemaire. Dekruising van de Zuidweg met Stapelsweg en de Kruisweg krijgt een verhoogd kruisings- vlak. Het beleid van de provincie is erop gericht fietsers niet meer op hoofdrijbanen van provinci ale wegen - waar een 8 0 -kilome- erregime geldt - toe te laten. Omdat er voor fietsers op het raject tussen Noordgouwe en Zonnemaire geen alternatieve öetsroute voorhanden is moet ar op de Zuidweg een veilige iietsvoorziening komen. Het is bedoeling dat het nieuwe fietspad aan de westkant van de Zuidweg wordt aangelegd. Dat lietekent dat het bestaande fietspad dat nu iets voorbij Noordgouwe ophoudt doorge trokken wordt. Eerder was het de bedoeling dat ook op het traject Zonnemaire- Brouwershaven een fietspad aangelegd zou worden. Omdat op dat traject de maximumsnel heid is verlaagd van 80 naar 60 kilometer per uur is het daar ge plande fietspad wat minder ur gent geworden. Andere fietspa den - waaronder dat langs de Zuidweg, krijgen daarom nu voorrang. Aan de zuidkant van Zonne maire kruist de Zuidweg de Sta pelsweg. Liefst had de provincie met het oog op verbetering van de verkeersveiligheid daar een rotonde aangelegd, maar dat pakt te duur uit. Dat zou de kos ten van het totale project aanleg fietspad en beveiliging kruising - opdrijven van 400.000 naar 600.000 euro. Daarom kiest de provincie voor een verhoogd kruisingsplateau. „Mede gezien het feit dat de ge- biedsontsluitingsweg hier over gaat in een erftoegangsweg (vanwege de bebouwde kom- grens) is dit een passende se cond-best oplossing, vindt de provincie. Over het plan van de provincie komt nog een inspraakronde. Pakken de reacties op het plan positief uit en blijken er verder ook geen voetangels en klem men te zijn dan kan het fietspad in 2006 aangelegd worden. door Carla van de Merbel SINT PHILIPSLAND - Super markten die etenswaren aan of net over de uiterste houdbaar heidsdatum weggooien: R. Berm uit Sint Philipsland ergert zich er mateloos aan. „En dan gooien ze het ook nog in van die speciale containers, met een slot erop, zodat niemand erbij kan." Berm vindt dat het eten beter te recht moet komen en loopt rond met plannen voor een voedsel bank voor de minima in de ge meente Tholen. „Ik hoor zelf ook bij de minima in Tholen", zegt Berm. Hij is werkloos, heeft een uitkering en brengt in zijn eentje zijn school gaande zoon groot. Per maand hebben vader en zoon 720 euro te besteden; 630 euro uitkering en 90 euro tegemoetkoming in de studiekosten. „Eerst kreeg ik ook nog 230 euro één-ouder toeslag, maar mijn zoon is net achttien geworden en dan stopt dat. Die toeslag loopt via de ge meente. Veel gemeentes geven compensatie als het stopt en ik heb Tholen daar twee maanden geleden om gevraagd maar nog niets gehoord. In de hele ge meente zijn ongeveer driehon derd uitkeringsgerechtigden. Hoeveel zouden er in zo'n situa tie zitten als ik? Die compensa tie zou toch moeten kunnen." Berm zit in de Cliëntenraad en komt daarmee op voor de belan gen van minima. Hij kwam op het idee voor een voedselbank door positieve krantenberich- R. Berm uit Sint Philipsland wil een voedselbank opzetten voor Thoolse minima. Op de achtergrond zijn zoon. foto Dirk-Jan Gjeltema ten over zo'n voorziening in Rotterdam. Daar is vorig jaar begonnen met een voedselbank, de eerste in Nederland. Sinds afgelopen zomer verzor gen Marinus en Gonny Weulink eenzelfde voorziening in Goes en omstreken. Berm onderzoekt nu of en hoe het plan voor een voedselbank in Tholen gerealiseerd kan wor den en wie er aan mee kunnen werken. Hij heeft al contact op genomen met de voedselbank in Rotterdam, om te horen hoe die is opgezet. Begin volgende maand heeft Berm met de Cliën tenraad een gesprek met de ge meente Tholen om te kijken wat die kan bijdragen. „Er is een ruimte nodig om spullen op te slaan. Waarschijnlijk een ruim te die gekoeld kan worden. An ders krijg je problemen met de warenwet. En eventueel een oud bestelwagentje, misschien heeft de gemeente zoiets over." Berm heeft ook al geïnformeerd bij een supermarkt. „Maar die dacht toch nog meer aan de ei gen portemonnee. Die wil pro ducten die aan de uiterste houd baarheidsdatum zijn voor de halve prijs of voor eenderde van de prijs verkopen aan de voed selbank. Maar ja, daar hebben we niks aan." Berm wil naast supermarkten ook groothandels en bijvoor beeld een aardappelhandel bij het plan betrekken. Verder hoopt hij op extra inkomsten door sponsoring vanuit het be drijfsleven. Hij denkt voor de voedselbank rond de vijf vrij willigers nodig te hebben. Wan neer de voedselbank kan begin nen, hangt af van het gesprek met de gemeente Tholen, maar als het aan Berm ligt, hoeft het allemaal niet lang meer te du ren. „Hopelijk draait-ie voor het eind van december." Advertentie Advertentie Advertentie Actle 1 iSPItMf"* ^"bieding geldig van 22 m 25 oktober 2003 PRIMO MIDDELBURG Markt 45 (v/h Bristol) Donderdag koopavond WIJN VAN HET JAAR: prijs per liter 3.99 Aanbiedingen geldig van 20 t/m 26 oktober Relaxed Internetten voor een vaste prijs Meld u nu aan op www.planet.nl/isdnl00uur of ga naar Primafoon, Dixons, Dynabyte, Tell Me of Bruna. door Piet Kleemans ELLEMEET - De gemeente Schouwen-Duiveland is er veel aan gelegen de achterstanden op het gebied van het (basison derwijs zo snel mogelijk weg te werken. In het kader van het on derwijskansenplan 'Een delta aan kansen' start de gemeente een voor- en vroegschools edu catieproject op OBS 't Mêêtje in Ellemeet, CBS Helchersee- school en peuterspeelzaal De Kokkel in Scharendijke. Sinds 1998 is de wet Gemeente lijk Onderwijs Achterstanden beleid (GOA) van kracht. In het kader van die wet is op Schou wen-Duiveland in 2002 het plan 'een delta aan kansen, onder- wijskansenbeleid Schouwen- Duiveland' opgesteld. Daarbij gaat het om het wegwerken van achterstanden in het onderwijs. Die zijn vooral te vinden bij kin deren van laag opgeleide au tochtone eilanders wat neer komt op zeventien procent van de leerlingen op de Schouwen- Duivelandse basisscholen. Op een aantal eilandelijke scholen heeft meer dan 30 procent van de leerlingen een onderwijsach terstand en daar wordt bij de aanwending van de door het Rijk beschikbaar gestelde GOA-gelden voorrang aan ge geven. In het afgelopen jaar is aan dacht besteed aan onder meer schoolmaatschappelijk werk, taaiprojecten en voortijdig schoolverlaten. Verder is een onderwij sconferentie gehou den, kreeg het leesbevorde ringsproject Van A tot Z gestalte en is gewerkt aan verbetering van de onderlinge samenwer king tussen onderwijsinstellin gen. De activiteiten worden in het nieuwe schooljaar verder uitge werkt en uitgebreid met de reeds aangestipte projecten in Ellemeet en Scharendijke. Bittere noodzaak volgens de Schouwen-Duivelandse onder wijswethouder J. van Felius. „Er is nog altijd een behoorlijke uitval van leerlingen. Dat moet verbeteren." De gemeente steekt in op meerdere sporen. In Ellemeet en Scharendijke gaat het om concrete projecten, maar dat wil niet zeggen dat elders op het eiland niets wordt gedaan aan het wegwerken van achter standen en het proberen te voor komen dat nieuwe achterstan den ontstaan. Door al op de peuterspeelzalen nauwkeurig bij te houden hoe kinderen zich ontwikkelen kun nen, zo redeneert Van Felius, leerproblemen bij kinderen in een vroeg stadium opgemerkt worden. Dat signaal kan dan weer doorgespeeld worden naar de basisschool zodat die een goed beeld heeft van welke kin deren extra aandacht nodig hebben om te voorkomen dat zij in een achterstandsituatie te rechtkomen. '^7l NTEÜNET There's more to explore Er is daar, in dat Goese be drijf, weer bijzonder goed ge boerd dit jaar. Zo goed, dat het sinds kort prominent ge huisvest is in een chique kan- torenpand. Gisteren kwam de verzekeringsman er over de vloer. Om te actualiseren wat er aan roerende goederen in is ondergebracht. „Sorry dat ik de rust ver stoor", verontschuldigde hij zich ten overstaan van perso neel dat achter beeldscher men en in paperassen zat ver scholen. Maar ik kom even wat opnemen voor de verze kering." Waarop hem kenbaar werd gemaakt dat hij dan maar z'n gang moest gaan. Maar pas wel op", grapte één der bedienden: „Er zitten daar wat licht ontvlambare mensen in die hoek." De man van de verzekeringen zat daar niet mee. Hij glimlachte droogjes: „Nemen we wel mee bij de berekening van de premie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37