Paus benoemt kardinalen Kritiek staatsraad op mosselzaadbeleid w intratuin Pil mogelijk ook uit particuliere verzekeringen K...K...Kaartjes voor Pipo en de P...p...parelridder! krkiezingen gaan door ondanks verdeeldheid over ontwapening IRA OP ALLE KAMERPLANTEN Moskee hoger dan De Kuip erpstra nieuw ezicht van lortkoepel Sappelen voor diplomaten Brazilië Herinneringen boven water Pensioenen Hoechst onder druk Eindelijk winst voor PSV Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 nio° §4° 04 Veel zon 246e jaargang no. 252 loensdag 22 oktober 2003 snummer 1,20 Nu gratis bij Mona Yokidrink. Niet blij 688 gink wat zon en droog. Matige tot vrij krachtige, schrale oostelijke wind. Maximumtemperatuur 10 graden. SSSSit* Sfoord-Ierland kan naar stembus nnnze redactie buitenland ONDEN - De Noord-Ie- kunnen woensdag 26 ovember naar de stem- voor parlementsver- ezingen. Dat zei gister- rond de Britse premier air. Eerder dreigde de «ijzende reactie van de otestantse leider David rimble op een nieuwe itwapeningsronde van t Ierse Republikeinse tger (IRA) is voor Lon- nnog roet in het eten te oien. Blair erkende dat Trimble met zijn uitspraak een nieuw obsta kel voor het vredesoverleg heeft opgeworpen. Hij zei dat er gis teravond geen akkoord tussen protestantse en katholieke lei ders over de voortzetting van het vredesproces mogelijk was. Trimble reageerde eerder op de dag op een verklaring van de voorzitter van de onafhankelij ke ontwapeningscommissie voor Noord-Ierland, de Cana dese generaal John de Chas- telain. De laatste zei dat de IRA gisteren opnieuw afstand heeft gedaan van wapens en dat het om een 'aanzienlijk grotere voorraad gaat' dan bij twee eer dere ontwapeningsronden Enkele uren voor de toespraak had de IRA al aangekondigd een verdrag te ondertekenen dat voorziet in een gedeeltelijke ontwapening. Het doel ervan was de weg te effenen naar her stel van tussen protestanten en katholieken gedeelde macht in Noord-Ierland. In de verklaring liet de groepering zich in posi tieve bewoordingen uit over een toespraak kort daarvoor van voorzitter Gerry Adams van de Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. Adams zei dat zijn partij 'tegen het gebruik van of dreigen met geweld voor poli tieke doeleinden is'. De handreikingen van de IRA en Sinn Fein waren voor Trimble te gering om de vredesonderhan delingen te hervatten. De voor malig Noord-Ierse premier sprak van een 'gebrek aan transparantie' in de wijze waar op de IRA wil ontwapenen.Blair reageerde teleurgesteld op de woorden van de leider van de protestantse UUR Hij sprak de hoop uit dat de partijen de ko mende dagen alsnog een ak koord bereiken over het hervat ten van het vredesproces. Blair stelde dat de tegenslag voor zijn regering geen aanlei ding vormt de gistermorgen aangekondigde verkiezingen voor de regionale Assemblee van Noord-Ierland te schrap pen. De Noord-Ieren zouden af gelopen mei naar de stembus gaan, maar dat werd uitgesteld omdat de Britten de IRA verwe ten te vaag te zijn over de be reidheid om te ontwapenen. Katholieke en protestantse lei ders in Noord-Ierland leken de afgelopen dagen overeenstem ming te hebben bereikt over de wijze waarop een autonome re gering kan worden gevormd en het vredesproces kan worden hervat. Londen achtte daarom de tijd rijp om verkiezingen aan te kondigen. Het politieke proces in de Britse provincie ligt stil, sinds in okto ber vorig jaar het parlement in Stormont Castle werd ontbon den. Londen trok de uitvoeren de macht weer naar zich toe, omdat bij huiszoeking in de kantoren van Sinn Fein gehei me documenten waren gevon den. ANP/AFP/RTR IPENDAL - Het leek vooraf walk-over, maar de sensatie Papendal was gisteravond apleet. Erica Terpstra is de rste vrouwelijke voorzitter nsportkoepel NOCNSF. tWD-lid in de Tweede Ka- r stond in eerste instantie rakeloos op het podium na overwinning op Ruud >eman. „Ik ben niet alleen ;ene die oranje gekleurd idloopt. Ik kan ook diploma lt voor en achter de schermen orde sport opkomen." rpstra was niet de kandidaat het bestuur van de sport spel. ANP pagina 19: vrouw van het volk ■H fuo probeert tomobilist te persen KNEUZEN - Twee mannen de gemeente Terneuzen zijn landagavond aangehouden or poging tot afpersing van d 38-jarige automobilist. !t slachtoffer, een inwoner i de gemeente Terneuzen 'rd maandagavond rond half in de Waterpoortstraat in lilippine klemgereden door de eemannen van 28 en 38 jaar. ider bedreiging van een vuur- ipen dwongen ze hem zijn ld af te staan. De man ramde nolgens de auto van zijn be iers en ging ervandoor. Niet el later kwam hij het duo ech- tweer tegen en ramde weder- hun auto en alarmeerde de litie. ittweetal meldde zich vervol- ns zelf op het politiebureau naangifte te doen van doorrij - una een aanrij ding. Hier wer- ze echter aangehouden op tdenking van afpersing. In de "ling van de 28-jarige man ttd huiszoeking gedaan. De [litie trof daarbij een plastic litatiepistool aan. iiden zijn overgebracht naar [penitentiaire inrichting To ptijd in Middelburg. De pas benoemde kardinalen op het Sint Pieterplein. van onze redactie buitenland ROME - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren 31 kar dinalen benoemd. Bij de ceremonie op het Sint Pieter plein in Rome overhandigde hij echter aan dertig van hen een rode kardinaalshoed. De naam van de andere kardinaal houdt de paus voorlopig nog geheim. De kersverse 'prinsen van de kerk', zoals kardinalen ook wel heten, knielden één voor één neer bij de rooms- katholieke kerkleider en kusten zijn ring. Deskundigen gaan ervan uit dat de geheimgehouden kardinaal dient in een land waar de kerk wordt vervolgd. De 83-jarige paus kon zijn toespraak tijdens de openbare bijeen komst van het college van kardinalen (consistorie) niet zelf houden, maar liet dat over aan een bisschop. Van de dertig nieuwe kardinalen van wie de naam be kend is, zijn er 26 jonger dan tachtig jaar. Die mogen deelnemen aan de verkiezing van een nieuwe paus. In principe mogen er niet meer dan 120 stemgerechtigde kardinalen zijn, maar met de jongste benoemingen overschrijdt de paus die limiet. De katholieke kerk telt foto Filippo Monteforte/EPA nu 194 kardinalen, van wie 135 jonger dan tachtig. Het is de negende keer dat de paus kardinalen benoem de. Daarmee heeft de kerkleider grote invloed op de sa menstelling van het college dat zijn opvolger moet kie zen. Omdat hij tot dusver veel kardinalen aanstelde die zijn conservatieve ideeën delen, gaan veel katholieken zijn koers omarmen. De Belgische kardinaal Danneels, veel genoemd als kandidaat om de paus op te volgen, be twijfelt dat echter. In het college van kardinalen is vol gens hem een goede balans tussen alle richtingen in de kerk. ANP/AFP/RTR/DPA door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te is het beu om telkens weer te Advertentie Woensdag is de lekkerste dag van de week! Want met Mona Yoki drink kun je kaartjes sparen voor ■febioscoopfilm Pipo en de P...p...parelridder. De eerste 1500 inzenders krijgen twee kaartjes voor de exclusieve voorpremière op woensdag 19 november en we geven °oknog 1500 extra filmkaartjes weg voor een volgende voorstelling! Spaar dus snel drie actiezegels van de okidrink verpakkingen en check www.delekkerstedag.nl moeten beslissen of de mossel en kokkelvissers al dan niet in de Waddenzee mogen vissen. Die forse kritiek uitte staats raad J. Bartel dinsdag tijdens de zoveelste door de mosselzaad vissers aangespannen spoed procedure. De vissers willen voor eind de cember ruim 20.000 ton mossel zaad uit de Waddenzee opvissen en uitzaaien op mosselkweek- banken. Milieuorganisatie Wil de Kokkels is daar fel tegen ge kant, in tegenstelling tot de Waddenvereniging en Vogelbe scherming die wel akkoord zijn gegaan met de tijdelijk visver gunning. De staatsraad riep de minister op voortaan veel snel ler op de bezwaarschriften van natuurorganisaties en visserij coöperaties te beslissen. Im mers, het visseizoen duurt maar enkele maanden per jaar en de Advertentie o HET GROENE WARENHUIS minister beslist in de regel nooit voor afloop van de vergun ningstermijn op de bezwaren. Dat laat ze nu al sinds 1998 over aan de Raad van State. Maar die is het zo langzamerhand zat om voortdurend voor de minister de kastanjes uit het vuur te halen. Tevens liet de staatsraad blijken niet blij te zijn met het zoveelste uitstel van het zogenoemde EVA 2 rapport, dat de gevolgen van de mosselzaad- en kokkelvisse rij in de Waddenzee in kaart moet brengen. Dat rapport had, na maanden van uitstel, deze maand gepubliceerd moeten worden. Maar opnieuw heeft de minister publicatie op de lange baan geschoven. De staatsraad wilde weten wanneer het EVA 2 dan wel komt, omdat die infor matie cruciaal is om goed te kunnen oordelen over bijvoor beeld de mosselzaadvisvergun ningen. Een projectleider van EVA 2 deelde echter mee dat dat nog maanden kan duren. In ieder geval deelde staatsraad Bartel mee dat hij woensdag uitspraak zal doen waarbij hij waarschijnlijk de bal naar de minister van LNV zal terugspe len. Die zal eerst op de bezwaren van de Wilde Kokkels moeten beslissen alvorens de vissers aan de slag kunnen. De mosselzaad vissers hebben echter grote haast omdat het meeste en beste mosselzaad in oktober en begin november gevangen wordt. Uitspraak volgt woensdag. Advertentie ïtilYSUH y,e ry/c n n e r$ Bij het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken stro men de e-mails binnen van woedende en desperate diploma ten. Door het rigide bezuinigingsbeleid van hun regering moet het ambassadepersoneel overal ter wereld sap pelen: de huur wordt niet meer betaald en salarissen niet meer gestort. Cor den Braber was er bij toen het wrak van de Corry B. na 35 jaar door de wrakkenbergers van de Westerschelde naar bo ven werd gehaald. Ze hoopte dat er stoffelijke resten gevon den zouden worden van haar man. Het werd een te leurstelling maar wel waren er nog kleine herinne ringen, zoals een vaasje. Vakbonden en oud-werknemers van Hoechst maken zich zor gen over hun pensioenen. Door financiële problemen is er onvoldoende geld voor de jaarlijkse verhoging. De vaKbonden eisen inzage in de financiën. PSV heeft gisteravond in de derde wedstrijd in groep C van de Champions League eindelijk weer eens gewonnen. In Grie kenland won de landskampioen met 0-1 van AEK Athene. Middenvelder Theo Lucius (foto) scoorde het enige doelpunt. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 19, 20 en 21; trends: 23, 24 en 25; jong: 28 en 29 door Petra Huijser DEN HAAG - De anticoncep tiepil verdwijnt mogelijk ook uit particuliere ziekenkosten+ verzekeringen. Zorgverzeke raar Delta Lloyd (circa 600.000 particulieren) schrapt het anti conceptiemiddel per januari 2004 al uit het pakket. Andere verzekeraars beraden zich nog. In augustus dit jaar maakte mi nister Hoogervorst van Volks gezondheid bekend dat hij de pil uit het ziekenfonds wil schrap pen. Alleen vrouwen tot 21 jaar krijgen hem dan nog vergoed. De Tweede Kamer moet dat plan nog wel goedkeuren. Volgens een woordvoerster van Delta Lloyd (waar ook Ohra on der valt) wordt de pil straks al leen in de allerduurste verzeke ringen vergoed. „Dat betreft zo'n vijftien procent van onze verzekerden. De rest moet hem vanaf 1. januari zelf betalen." Om de pil in de polis te houden, zouden de premies per persoon mogelijk met drie euro omhoog moeten, zo had de verzekeraar berekend. „Dat vonden we te hoog. Bovendien zijn we in voorbereiding op het basisstel sel bezig de ziekenfondspolis en de particuliere verzekering zo veel mogelijk gelijk te trekken. En zoals bekend zal de pil uit het ziekenfonds verdwijnen." An dere verzekeraars beraden zich nog over de pil. Achmea, (onder meer Zilveren Kruis en Groene Land) wacht eerst de behande ling van de plannen in de Kamer af. GPD Advertentie nat§t900*1 p na* a PZC KRANT VOOR ZEELAND voorletters: m/v D noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. straat: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postbankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 555530 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 19,45). per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35