PZC bl| Stuwadoor beticht haven van traineren uitbreiding terminal Schouwse zoekt babyspullen voor zwangere Poolse meisjes Veel kijkers maar weinig vragen bij eerste chatsessie Allochtonen Goes bezorgd om verlies steun van SM WO (0 VLUCHTELING Rechter wijst schorsing bouwvergunning af woensdag 22 oktober 2003 Vertrouwen Gestolen Enthousiasme Verbrugge STICHTING www.vluchteling.org Middelburg mag door met theater door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De bouw van het Middelburgse A-theater kan doorgaan. De rechter ver werpt het verzoek om de bouw vergunning te schorsen. Het kort geding, dat vorige week vrijdag diende, was aangespan nen door de omwonenden. Wet houder A. van 't Westeinde rea geerde gisteren opgelucht. De bewoners, verenigd in de belan genvereniging Van A tot Z, heb ben aangegeven door te gaan tot aan de Raad van State. De bewoners stapten vorige week naar de bestuursrechter. Zij vinden dat de gemeente Mid delburg het nieuwe theater bouwt op een te klein perceel, daarbij gebruik maakt van een oud bestemmingsplan en onvol doende rekening houdt met par keer- en verkeersproblematiek in de directe omgeving. Waarom de bestuursrechter het verzoek heeft afgewezen, is on duidelijk. De schriftelijke moti vatie volgt over drie weken. Woordvoerster L. Clarijs van de belangenvereniging heeft wel een idee. „De rechter heeft een belangenafweging moeten ma ken en gekeken of de gemeente Middelburg het bestemmings plan nog kan repareren. Dat is het vervelende van de zaak: als de overheid iets fout doet, krij gen ze de kans om het te herstel len. Doe je als particulier iets verkeerd, dan word je meteen gestraft. Maar, dat wil niet zeg gen dat we geen gelijk hebben." Ook Van 't Westeinde kan slechts gissen naar de motivatie van de rechter. „Ik heb altij d wel vertrouwen gehad in een posi tieve uitspraak, maar toen ik vrijdag bij de zitting was, dacht ik nog dat het alle kanten kon opgaan.Er is een pak van m'n hart gevallen. We kunnen nu ge woon doorgaan met de bouw." De installatie, die de heipalen de grond in moet boren, staat al acht dagen werkloos op het bouwterrein aan de Zuidsingel. Tijdens de zitting vorige week betoogde de advocaat van de ge meente, dat niet boren tiendui zend euro per dag kost. Van 't Westeinde durft geen schadebe drag te schatten. Dat kan pas als het boren achter de rug is. „De installatie heeft stilgestaan en dat kost tijd en dus geld." Hij verwacht dat donderdag of vrij dag begonnen kan worden met de daadwerkelijke bouw van de fundering. Bewoonster Clarijs zegt teleur gesteld te zijn in de uitspraak. „Je weet gewoon dat je gelijk hebt." Op donderdag 13 november be handelt de commissie bezwaar- Willem Hargfc pakt samen met de Poolse Emila kledingdozen uit. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow SEROOSKERKE (S) - Het hart van Gré Hage uit Serooskerke (S) breekt bijna als ze de brief van die Poolse moeder uit het dorpje Piesic leest. Het is een noodkreet om babyspulletjes. Haar beide dochters van achttien en negentien jaar en ook nog eens twee nichtjes in ongeveer dezelfde leeftijd zijn alle vier zwanger én in de steek gelaten door de jongens die daar verantwoordelijk voor zijn. „Ze zijn straatarm, hebben geen vast werk en geen bijstandsuitkering. We moeten ze echt helpen", concludeert Gré resoluut. Hulp bieden in Polen doet zij overigens al ruim acht jaar. Samen met haar man Wil lem Hage en hun vriend Jan Schuurbier uit Bergen op Zoom hebben ze al tiental len transporten met hulpgoederen achter de rug. Ze doen dat volledig op eigen hout je en betalen de kosten voor dat vervoer - ruim 550 euro per keer - ook volledig zelf. „Jan en ik deden dat in het begin voor een stichting, maar we waren het niet zo eens met de organisatie en constateerden dat niet alles zuiver verliep. Toen zijn we het helemaal zelf gaan doen", vertelt Willem. Het klinkt allemaal heel simpel als hij er over vertelt. De Hages hebben twee op slagschuurtjes achter hun woning in Se rooskerke. Als die vol zijn, wordt het tijd om weer naar Polen te rijden. Inmiddels gebeurt dat zo'n tien keer per jaar. Draw- no, Piesic, Glinsk en Miedzyrzecz zijn dorpen die ze veelvuldig aandoen en waar ze bij vaste adressen hulpgoederen bren gen. In de eerste plaats betreft dat kle ding, huishoudelijke artikelen en elektri sche apparaten. Soms ook gaan er hulpgoederen voor het ziekenhuis mee. Lang houdbare etenswaren zoals drie honderd pakken mie behoorden ook een keer tot het transport. Willem vertrekt elke keer met zijn forse terreinwagen tjokvol spullen en vaak nog met een afgeladen caravan daarachter richting Polen. Zijn vriend Jan doet dat vanuit Bergen op Zoom. Een riante aan hangwagen werd helaas in juni dit jaar ter plekke gestolen. „Die zien we niet meer terug en de verzekering keert niks uit. Maar ach, gelukkig hadden we hem wel net uitgeladen", zegt Willem. Gré reist af en toe mee. De brief van de wanhopige moeder die zich om de vier zwangere jonge vrouwen bekommert kreeg ze enkele dagen geleden. Het vol gende transport staat voor de komende week gepland. Willem en Jan willen dins dagochtend vroeg vertrekken. Gré gaat er alles aan doen om hen zoveel mogelijk ba bykleertjes en -spullen mee te geven en doet dan ook een oproep aan iedereen die op dit gebied iets wil afstaan. „Laten ze ons maar bellen: 0111-673063 of 06- 51287863. We komen het graag afhalen", benadrukt Gré. „Als je die armoede ziet waarin die men sen moeten leven dan blijf je hier gewoon mee bezig. Ook omdat er in de loop der ja ren weinig verbetering vanuit de overheid daar is gekomen in de vorm van bijstands uitkeringen", motiveert Willem al hun in spanningen. Ze ontvangen bij hun vaste adressen bovendien zoveel dankbaarheid dat ze het niet in hun hoofd halen met de transporten te stoppen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Aan de eerste chatsessie tussen een wethou der en de bewoners van Middel burg deden gistermiddag drie mensen mee. Niet slecht, vond wethouder A. de Vries, die over sport chatte. „Ik vond het eigen lijk al bijzonder dat er mensen in de chatbox zaten. Ik had ver wacht dat er niemand kwam." Bovendien hield de gemeente aan de eerste sessie een nieuw promotieteam over. Het college van B en W zegt communicatie belangrijk te vinden. „Met chatten hopen we ook wat jongere mensen te be reiken", zegt De Vries voor de sessie. „Jongeren komen niet naar een informatieavond of een wijktafel." Door de chatsessies is Middel burg op de landelijke ranglijst voor gemeentelijke websites in middels gestegen naar de eerste plaatsChatten met de inwoners is een manier om punten te sco ren voor die ranglijst. Middel burg deelt de eerste plaats onder meer met Schouwen-Duive- land. De Middelburgers kijken tij dens de eerste sessie de kat uit de boom. Terwijl De Vries met een bezoeker babbelt over de sport- instuif op de Kruitmolenlaan, kijken er 74 mensen mee. „Heeft er iemand een vraag?", probeert De Vries. Meteen meldt Henk zich. „Wat zijn jullie vroeg be gonnen", typt hij in. Henk wil weten waarom de contributie zo hoog is in Middelburg en of er ooit betaald voetbal gespeeld gaat worden in de stad. „Nooit", antwoordt De Vries resoluut., Geen centjes voor, zeker?", vraagt Henk. „Geen centjes voor over", tikt De Vries. Dan bemoeit Bob zich met de discus sie. Hij heeft geen vraag. „Ik ben niet zo'n sportmens, maar ik las het in De Faam en dacht, ik ga eens kijken." Het wordt gezellig in de chatbox, de discussie gaat al lang niet meer over sport. Henk wil weten of De Vries in zijn eigen tijd zit te chatten („Als wethouder heb je geen ei- en beroepschriften een be zwaarschrift van Van A tot Z. Van 't Westeinde verwacht dat het college van B en W in decem ber een besluit neemt over het advies van de commissie. Clarijs verwacht niet dat de omwonen den dan wel gelijk krijgen. ,Maar j e moet die procedure wel doorlopen om uiteindelijk naar de Raad van State toe te stap pen. Dit was slechts een tussen stap. We geven absoluut niet op. We vechten niet om te vechten, maar we zijn er absoluut zeker van dat niet voldaan kan wor den aan milieu- en financiële aspecten. Ook de verkeersover last en het tekort aan parkeer plekken blijft overeind." door Carla van de Merbel GOES - De Goese organisaties voor allochtonen zijn bezorgd over het mogelijke wegvallen van steun van SMWO-Welzijn. De Marokkaanse Stichting, Turkse Stichting en Stichting Surantar (belangenvereniging voor Surinamers, Antillianen en Arubanen) hebben hun zorg geuit in een brief aan college en gemeenteraad van Goes. Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio (SMWO) moet bezuinigen. De gemeente Goes, opdrachtgever en subsidieverlener van de wel zijnsorganisatie, is niet van plan het tekort van 110.000 euro dat de stichting heeft op te hoesten. Om de begroting sluitend te krijgenmoet SMWO inkrimpen. Het aantal formatieplaatsen moet van 9,97 naar 8,76, een be zuiniging van 1,21. Gevolg daarvan is dat een aantal activi teiten moet worden geschrapt, met name op het gebied van jeugd-en ouderenwerk. Ook de allochtonenorganisaties drei gen de dupe te worden. De Marokkaanse Stichting, Turkse Stichting en Stichting Surantar ontvangen, naast sub sidie van de gemeente Goes, on dersteuning van SMWO. Het gaat hierbij niet om financiële steun, maar om praktische. Zo helpen medewerkers van SM WO met bestuurlijke, organisa torische en financiële zaken en bij activiteiten. Deze steun dreigt nu weg te vallen. Het de finitieve besluit moet nog geno men worden, maar de gemeente heeft in overleg met SMWO la ten weten geen prioriteit te ge ven aan de drie stichtingen voor allochtonen. Vanaf 2004 moeten alle projecten met deze organi saties worden geschrapt. Wel blijft er steun voor het Allochto- nenplatform en Festival Alles Goes. De allochtone vrijwilligersor ganisaties zeggen in de brief aan het Goese college van B en W 'zeer geschrokken te zijn' van het stopzetten van de steun. Ze hameren op het belang ervan voor de basis van hun organisa ties. „Door het tekort aan vrij willigers zijn de besturen van onze organisaties overbelast", zegt N. el-Kattabi, voorzitter van de Marokkaanse Stichting. „Zonder steun vallen er gaten in ons werk en komen er dingen niet voor elkaar." De stichtingen voor allochtonen hebben in de brief aan college en gemeenteraad van Goes om een gesprek gevraagd. Ze willen we ten waarom juist de steun aan hun organisaties moet stoppen. Volgens N. el-Kattabi heeft de gemeente nog niet gereageerd op dit verzoek. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports verleent onvoldoende mede werking aan de uitbreidings plannen van de Zeeland Container Terminal in de Braakmanhaven bij Terneuzen. De directie van het Antwerpse stuwadoorsbedrijf Katoen Na tie heeft de indruk dat de direc tie van het schap de boot af houdt omdat er nauwelijks geld in kas is voor nieuwe investerin gen. Katoen Natie wil binnen nu een twee jaar de kadecapaciteit in de Braakmanhaven verdubbe len. Drie jaar na de opening van de terminal is de topcapaciteit nagenoeg bereikt. Katoen Natie verwacht een verdere groei als in januari ook in het Vlaamse Wielsbeke een terminal wordt geopend. Vanaf dat moment fungeert de Zeeland Container Terminal als een draaischijf in het container vervoer tussen het Belgische achterland en de havens van Antwerpen en Rotterdam. Ook het shortsea-vervoer tussen Zweden, Groot-Brittannië en Terneuzen (onderhouden door een Zweedse lijndienst) ver toont groei. Daarnaast gokt Katoen Natie op uitbreiding van het vervoer over water in verband met de omvangrijke wergwerkzaam- heden die de komende jaren worden uitgevoerd op de Ant werpse Ring. Directeur P. Vierstraete van Ka toen Natie: „Vorig jaar noteer den we 16.000 scheepsbewegin- gen aan de terminal, dit jaar komen we uit op ongeveer 20.000 bewegingen. Dat geeft de groei aan. De terminal beschikt nu over een kade van 180 meter en we willen die uitbreiden met min stens honderd meter of iets meer. Daarover hebben we al met Zeeland Seaports gepraat, want het vergt van ons allebei een flinke investering. Helaas moet ik vaststellen dat het en thousiasme, dat de directie bestuurders bij onze komst (3 straalden, plotseling is verte derd." Vierstraete noemt het beslj van de havenschapsdirej eerst een onderzoek in testtij naar de bezettingsgraad vat, terminal - dat in relatie metj logistiek park, achter de Brat! mandijk, waar Katoen Ni vooral producten van Dow[ nelux opslaat en verwerkt- bekende vertragingstactia Hij heeft de indruk dat hetij venschap tijd wil rekkenomd er momenteel geen geld is™ een nieuwe investering. „Waarschijnlijk heeft men het beschikbare geld geïnvi teerd in de vestigingen vanVt brugge Terminals in het Sloeg bied." Desondanks wil Kat« Natie nog dit jaar de doorhakken. Om extra druki de ketel te zetten, gaat de a wadoor binnenkort met ft praten. „Met hulp van Dowi het wel lukken het tij te kern Zeeland Seaports te overtuig van de noodzaak de terminal te breiden", verwacht direct) Vierstraete. Waarnemend directeur H der Hart van het havenschap zich van geen kwaad 1 Natuurlijk juichen we ieder vesteringsproject toe. En hei echt niet zo dat we het ene: drijf voortrekken voor hetaa re. Als we zelf moeten inves ren in een dergeli voorziening, moeten we i project wel eerst op z'n mei beoordelen. In dit geval vuil we graag weten welke tingsgraad de huidige term heeft en welke vooruitzicht» zijn. Liggen de schepen drie voor de kade, dan kun je sprei van een topcapaciteit, maai geloof niet dat dit hier nu al geval is." Zodra blijkt dat uitbreiding voldoende rei ment oplevert, acht het har schap de investering ven woord. Nog deze maand \i overleg plaats tussen het hav schap en Katoen Natie. Des wadoor praat binnenkort met Dow. gen tijd, je bent 24 uur in dienst"), of hij zelf ook aan sport doet („Zaalvoetbal") en of De Vries nog een keer gaat chatten over sport. „Dan zal het promo team Henk en Bob door de stad lopen." Na een half uur neemt De Vries afscheid van Henk en Bob. Ter wijl de chatbox op het gemeen tehuis wordt afgesloten, gaat Henk nog even door. „Jammer dat het een beetje stilletjes is, maar wat mij betreft doorgaan, hoor. Prettige avond." En dan komt er ineens toch nog een vraag, gesteld door Tim. „Hoe zit het eigenlijk met skatehal Meker? Dat gebouw zou toch ge sloopt worden?" Maar De Vries ziet het niet meer. Hij heeft zijn jas al aan. De eerste chatsessie zit er op. De wethouders en de burgemeester chattenom de beurt, tot het eind van het jaar elke dinsdag tussen half zes en zes uur. Meedoen en meekij ken kan via www.middelburg.nl. Word vriend van een vluchteling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34