PZC Eerste training in Middelburg Portugezen spelen met hun hart, Britten gaan voor kick and rush Korfbalclubs op de banken voor eigen WK-ploeg 21 ierikzeeënaar hoopt dat korfbalbondscoach voor zijn ervaring kiest woensdag 22 oktober 2003 itel Oranje oet hoogtepunt an eeuwfeest NKV worden Druk Speelstijl Beste acht Voshart bijna recordinternational Oranje verloor maar één WK-duel Kaarten voor finale gewild Hongarije heeft jongste deelnemer Voshart wil er op WK bij zijn ^Roeland van Vliet mGH-HAAMSTEDE - An- jalve week voordat Neder- ,daan het WK korfbal begint, het voor 44-voudig interna- nal Dennis Voshart nog niet ter of hij erbij is. Bondscoach eSjouke van de Bos laat ko ud weekeinde namelijk nog oheer en één dame afvallen, ikeuze zou ook wel eens op de blesseerde Zierikzeëenaar enen vallen. de Bos heeft momenteel dien korfballers in zijn selec- Zij staan op gemiddeld vijf- j interlands. Met 44 caps is shart de meest ervaren kracht men Oranje. Juist daarom iVan de Bos hem erbij moe- gouden. Voshart: „De laat- tijd is de bondscoach het derlands team aan het ver- igen. Hij haalt er steeds nieu- spelers bij, zoals Michiel rritsen, Wim Scholtmeijer... lis ook goed. Ook na het WK lij nog bondscoach en dan wil met een jonge ploeg verder, ndaar dat die j onkies dit toer- i al meemaken. Maar hij zal toch niet helemaal in het die- willen gooien op dit WK. Hij look ervaring in de ploeg wil- hebben. En dat heeft hij met Hij weet dat ik kan scoren 'we even moeilijk zitten en ik de ploeg over een dood ut kan heen helpen. Ik ben i altijd wel een zekerheidje irhem." iar zo'n zekerheidje is Vos- rt momenteel niet. Anders li geen haar op het hoofd van a de Bos er aan denken om de der van Deetos buiten de iep te laten. Drie weken gele- ïging hij in de wedstrijd te- TOP Sassenheim door zijn kerenkel. Hij had door loszit- de botsplinters al last van de enkels en toen kwam dat logeens bij. „Daardoor gaat lopen nu nog minimaal", ift Voshart toe. „Maar met n schot zit het wel goed. Ik nu de sporthal in Westen louwen voor twee weken af- luurd. Daar werk ik nog aan ju balans en aan het lopen, lar ik heb al wel gemerkt dat TTERDAM - Bondscoach uSjouke van de Bos draait er !t omheen. Nederland moet zal wereldkampioen korfbal rden. De titelverdediger is immers aan zijn stand ver- cht om op het WK de mondia- titel met twee vingers in de us in de wacht te slepen. Dat cces moet het hoogtepunt fden van honderd jaar korf- in Nederland. selectie van het Nederlands un is de laatste maanden vaak een geweest. Van de Bos heeft tijd hard nodig gehad om de ste korfballers te kunnen se teren. Komend weekeinde de laatste speler en speelster selectie moeten verlaten. „De »ep is anders te groot ui de Bos heeft er alles, aan ge- an om tijdens het WK niet verrassingen te komen fin. De verrichtingen van de ootste concurrenten (Tsjechië België) worden nauwlettend de gaten gehouden. Boven in heeft de trainer speciaal at zijn selectie communicatie- aningen gevolgd. „De spelers Wten leren omgaan met el- ars verschillen. Bij hun eigen ad weten ze precies hoe hun nagenoten op bepaalde situa- s reageren. Bij het nationale am lopen ze daarentegen met «strekt vreemden in het veld. leis wie? En hoe gaan we met jaar om? Om optimaal te pres- mn is het erg belangrijk om it van elkaar te weten 'ast het Nederlands team ook de concurrentie de a'ste maanden niet stil geze- n Tsjechië wil graag de stunt het afgelopen EK herhalen. jaar geleden schakelden i «jechen verrassend België tin de halve finale van dat Eu- P^es kampioenschap. De Ddstrijd tegen Nederland ging D'iswaar verloren, maar het •mjken van de finale op zich door de Tsjechen als een 'te overwinning beschouwd, dgië wil zich graag revanche- ivoor dat debacle. Begin juni **'ezen de zuiderburen op de lS terug te zijn. In Deurne j™ de oefeninterland met jjijemet slechts een punt ver- verloren. Van de Bos: „We ®ben toen onverdiend in de te minuut gewonnen. Het natuurlijk altijd voorko- i dat we een keer een wed- la verliezen. Het is alleen f'taak om te voorkomen dat Ws tijdens het WK in Rotter- «m zal gebeuren." GPD de ballen er lekker ingaan.Vos hart hoopt door al die extra in spanningen op tijd klaar te zijn voor de drie oefenwedstrijden die Oranje komend weekeinde nog speelt. Hij wil, puur voor zichzelf, twee wedstrijden goed mee kunnen doen. Om écht te la ten zien dat hij een krachtme ting met de rest van de wereld aankan. Aan steeds tien minu ten aan het slot heeft hij niets. „Een rol als pinchhitter op het WK zie ik niet zo zitten. De bondscoach weet ook dat ik liefst hele wedstrijden speel." Maar ook voor hem geldt: iets is beter dan niets. „Ja, mijn eerste doel is om bij de zeven heren te komen, het tweede om steeds in de basis te staan." Vooralsnog gaat Voshart er van uit dat hij zijn eerste doel haalt. Het tweede doel lijkt momen teel mijlenver, maar het is vol gens hem niet ondenkbaar. „Als ik tussendoor maar genoeg rust krijg. We spelen op zondag, dinsdag, donderdag, zaterdag Dennis Voshart en zondag. Op de dagen daar tussen trainen we. Als ik op de trainingen wat rustiger aan mag doen, kan ik er in de wedstrijden steeds weer staan. En laten we eerlijk zijn: de eerste wedstrij den zijn niet de moeilijkste. We hebben als team tijd om te groei en in het toernooi. Voor mijzelf geldt dat natuurlijk ook." Het WK dan. Nederland is ei genlijk de enige titelkandidaat. België, de tegenstander in de af gelopen zes WK-finales en de nummer drie op het afgelo pen EK, zal het ook dit jaar niet redden tegen Oranje. En Tsje chië en Taiwan komen nog net iets te kort. Om van de andere landen maar niet te spreken. En toch voelt Voshart, nota bene de meest ervaren oranjeklant, druk. Serieus? „Ja, echt. We spe len in eigen land, dus honderd duizend mensen volgen ons van dichtbij. En als we een wed strijd verliezen, zou dat een schande zijn. Bovendien spelen we de kruisfinale en de finale in Ahoy'. Met het Nederlands team heb ik daar één keer een wed strijd gespeeld en gewonnen, maar met Deetos heb ik de zaal finale daar twee keer verloren. Bij de wedstrijd tegen België zal er echt wel wat spanning komen kijken. Dan zullen we echt vol uit moeten spelen." In de poulewedstrijden tegen Taiwan, Duitsland en waar schijnlijk Groot-Brittannië (fa voriet voor de winst in poule I van de voorrondes in Zeeland) kan Nederland het wel wat rus tiger aan doen. Oranje gaat dan ook expres niet voluit. „Het zou helemaal geen zin hebben om die landen helemaal zoek te spe len", legt Voshart uit. „Je wilt dat die teams toch iets aan de wedstrijden hebben. Dat bete kent niet dat we heel slap gaan spelen, daar leren onze tegen standers immers niks van. Maar wel gaan we hen in de loop van de wedstrijd wat meer sturen. De eerste helft geven we nog vol gas en dan laten we hen in de tweede helft wat meer in de wedstrijd komen. Zo help je het internationale korfbal naar een hoger plan." Dat Nederland daarmee aan z'n eigen stoelpo ten zaagt, neemt Voshart op de koop toe. „Dat misschien over een hele tijd een WK-finale Tsjechië-Taiwan gehouden wordt, is jammer voor Neder land, maargoed voor de sport." Voshart zelf zal dat als actief korfballer niet meer meemaken Na het WK zwaait hij af als in ternational. En in mei 2004 stopt hij ook bij Deetos, de Dordtse hoofdklasser waarbij hij al zeven jaar speelt. „Ik ben altijd een erg fysieke speler ge weest. Ik vraag doorgaans veel van mijn lijf. Dat heeft ook wel z'n gevolgen: ik heb last van mijn enkels en mijn rug. En het herstel na een wedstrijd duurt ook een stuk langer dan een aantal jaren geleden. Ik moet zeggen dat ik blij ben dat ik op mijn 33e nog bij Oranje zit, maar na het WK is het toch echt afgelopen. Dit wordt mijn laat ste kunstje." MIDDELBURG - De Indiase korfbalster Reena Singh (foto) werkte afgelopen maandag samen met haar veertien ploeggenoten de eerste training in Nederland af. De ploeg kwam zondag als eerste van alle buitenlandse WK-ploegen aan op Schiphol. Het Indiase korfbalteam speelt komende dinsdag zijn eerste wedstrijd in de eerste ronde van het WK. Tijdens de training in de Middelburgse sporthal De Voorborch lag het accent op de doorloopbal. Het schot kreeg veel minder aan dacht. Wat opviel, was dat de meeste korfballers op de basketbalmanier schoten. foto Ruben Oreel door Roeland van Vliet GOES - Kees van Buren is de korfbal bondscoach van Groot-Brittannië, Kees Rodenburg van Portugal. Beiden probe ren de zo Nederlandse sport in 'hun' land naar een hoger niveau te tillen. Maar ze willen niet koste wat kost alles aan de speelstijl veranderen. „In het Portugese korfbal is de beleving totaal anders. Het is veel intensiever, er zit meer lading in de wedstrijden. Je kunt met recht zeggen dat er veel meer met het hart gespeeld wordt", weet Kees Roden burg. De leraar uit het Utrechtse Doorn is sinds 1991, met een korte onderbreking tussen 1999 en 2001, keuzeheer van Portugal. Hij heeft in die tijd bij de Portugezen - er zijn slechts driehonderd actieve korfbal lers - een beetje Hollandse nuchterheid in het spel proberen te brengen. Maar het temperament in de Portugese speler komt in de wedstrijd altijd naar boven, heeft hij gemerkt. „Het spel is sneller en er worden veel trucjes uitgehaald. Slim me steekpassjes bijvoorbeeld. Daardoor gebeurt er daar veel vaker iets briljants in een wedstrijd dan in een duel in de Ne derlandse hoofdklasse. Maar er gaat nog veel vaker wat fout. Een Portugese wed strijd is aantrekkelijker om te zien dan een wedstrijd bij ons in de hoofdklasse, maar het korfbalspel zelf is minder effec tief." Kees van Buren herkent dat. De hoofd onderwijzer uit Leusden heeft sinds ok tober 2002 de Engelse selectie onder zijn hoede en bespeurt bij al zijn spelers de korfbalvariant van kick and rush. „Er is een grote drang naar de korf. Alles is ge richt op de doorloopbal, op het aangaan van de persoonlijke duels. In Nederland is het afstandsschot het belangrijkste onderdeel van de sport, daar juist het één-tegen-één-duel. Het is dezelfde drive die je in het Engelse voetbal ook te rugvindt. Het is gaan, gaan, gaan. Als er een doorloopbal is genomen en goed is afgevangen, dan gooi je in Nederland het spel helemaal open en begin je opnieuw met een aanvalsopbouw. Maar daar niet. In Engeland wordt er gelijk weer een doorloopbal genomen door iemand an ders, en daarna door weer iemand an ders... Totdat ze allemaal op een kluitje onder de korf staan." Van Buren, die met het Leusdense Anti lopen een aantal jaren geleden actief was in de hoofdklasse, heeft de speelstijl wel iets veranderd. Daarnaast liet hij Ben Crum, topsportcoördinator bij de korf- balbond, een clinic geven over het af standsschot en Kees Slingerland, speler van Die Haghe, kwam in Engeland langs om de Britse selectie te onderwijzen over de rebound. Van Buren: „Ik heb wel het idee dat ze het opgepikt hebben, maar op het WK moet nog blijken of dat daadwerkelijk zo is. In één jaar kun je ook weer niet zo veel aan passen. Verder kun je in trainingen en oe fenwedstrijden wel op een hoog niveau met ze bezig zijn, maar in hun eigen com petitie zakken ze dan weer af naar een la ger niveau. Hun hoofdklasse is te verge lijken met hooguit de tweede klasse hier. Mijn spelers krijgen eigenlijk te weinig continue weerstand en dat is wel j ammer. Zeker als hen dat op het WK opbreekt." Van Portugal en Groot-Brittannië mag wat verwacht worden op het naderende wereldkampioenschap. Beide landen horen normaal gesproken bij de beste acht landen. „Normaal gesproken mis schien wel", zegt Rodenburg, wiens team het niveau heeft van een goede over gangsklassen „Maar de laatste jaren gaat het ook weer niet zó goed met het Portu gese korfbal. In 1995 werden we nog der de op het WK in India, maar op het Euro pees kampioenschap van 2001 kwamen we bijvoorbeeld niet verder dan de ze vende plaats. En de Portugese lands kampioen werd onlangs in de Europa Cup al vroeg uitgeschakeld door een Spaans team. De feiten spreken momen- BURGH-HAAMSTEDE - Dennis Voshart kan, als hij het we reldkampioenschap korfbal speelt, recordinternational wor den. De Deetos-speler heeft momenteel - overigens net als zijn vrouw Jiska - 44 interlands achter zijn naam staan en is er slechts drie verwijderd van het aantal dat Gerard Bos ooit verzamelde. Taco Poelstra, speler van het Groningse Nic, staat momenteel op 41 interlands. Hij kan op het WK tot een aantal van 46 komen en kan Voshart inhalen als die niet speelt. Voshart: „Ik zou het hartstikke leuk vinden als ik recordinter national werd. De bondscoach hoeft me er in principe maar vier keer vijf minuten in te zetten. Maar ik ga voor meer speel tijd in meer duels", aldus Voshart. De Zierikzeëenaar spreekt vol respect over de huidige recordhouder. „In de tijd dat Bos international was, speelde je maar twee interlands per jaar. Twee keer tegen België. En daarnaast was er af en toe een groot toernooi. Dan is het wel knap als je aan 47 interlands komt." GOES - Het wereldkampioenschap korfbal wordt dit jaar voor de zevende keer gehouden. In alle finales van de tot nu toe gehouden WK's stonden Nederland en België tegenover elkaar. Oranje won vijf keer, België - tamelijk verrassend - één keer. Met dank aan international Hans Heemskerk, de huidige trainer van zaalkampioen Fortuna. Hij miste bij de stand van 10-10 in de laatste minuut van de finale van 1991 een strafworp. België profiteerde in de Antwerpse 'Hel van Deurne' van die misser en schoot de 11-10 binnen. Het doelsaldo in zes WK-finales ligt voor Nederland op 88-64. In de eerste vier eindigden de finalisten op niet meer dan twee doelpunten van elkaar. In de laatste twee gaf Oranje de Rode Duivels echter een groot pak slaag. In 1995 in India werd het 21-13, vier jaar later in Australië 23-11. ROTTERDAM - De kaarten voor de finale van de wereldtitel strijd korfbal op zondag 9 november in Ahoy' in Rotterdam vliegen de deur uit. Dat meldt Cees Verbunt, voorzitter van het organisatiecomité, met enige trots. Van de 10.000 beschikbare entreebewijzen zijn er 6000 ver kocht. De fans gaan er daarbij van uit dat de Nederlandse korfballers zonder al te veel problemen tot de eindstrijd zul len doordringen.,We gaan er van uit dat de finale uitverkocht zal raken", aldus Verbunt. „Wie geen kaartje kan bemachti gen, kan de wedstrijd live op televisie volgen." De organisatie heeft een uitverkocht Ahoy' nodig om financi eel quitte te draaien. „We hebben 25.000 toeschouwers nodig om het WK zonder verlies af te sluiten", geeft Verbunt aan die werkt met een begroting van 1,2 miljoen euro. Daarvan wordt 20 procent gedekt door sponsors, 20 procent door subsidies, 10 procent door de Nederlandse korfbalbond, die haar hon derdjarige bestaan viert, en 15 procent door de bijdrage van deelnemers. ANP GOES - De jongste deelnemer aan het WK korfbal is pas vijf tien jaar. Ze heet Viktoria Szalai en komt uit voor WK-debu- tant Hongarije, waarvan de Nederlander Rob van der Waals de bondscoach is. Szalai, geboren op 20 augustus 1988, heeft nog geen interlands achter haar naam staan. Net als vijf me despelers. Het duel Hongarije-Engeland, dat maandag in sporthal Baskensburg in Vlissingen wordt gespeeld, zou hun eerste kunnen zijn. teel niet in ons voordeel. Laten we nu eerst maar zien dat we de eerste ronde doorkomen.Portugal is tijdens de eerste ronde, van maandag tot woensdag in Zeeland, in de poule ingedeeld bij Spanje en Zuid-Afrika. Spanje vreest Roden burg het meest. „Dat land heeft een goed team, dat fysiek en fanatiek speelt. Snel in de aanval en met veel pressie spelend in de verdediging. Dat kan heel lastig worden. Van Zuid-Afrika weet ik nog weinig. Ik ben nog nooit bij een wedstrijd van die ploeg aanwezig geweest." Groot-Brittannië, dat op de laatste twee WK's derde werd achter Nederland en België, is overduidelijk de favoriet in de andere poule, waarin ook Hongarije en India zitten. Van Buren: „Gezien de erva ring die mijn spelers met zich meedra gen, moeten we eerste kunnen worden in de poule. Wij zitten gelukkig ook in een wat makkelijkere poule dan Portugal. Maar voor Hongarij e moeten we toch wel oppassen. Dat land debuteert weliswaar op een WK, maar heeft toch individueel sterke spelers. India moet in het duel daarna wel te doen zijn. Maar ja, als we de wedstrijd tegen Hongarije verliezen, komen we nooit meer bij de eerste acht landen op het WK. Alleen de poulewin naars spelen namelijk mee om de prijzen. En daarvoor komen die korfballers wel naar Nederland. Die eerste wedstrijd is voor ons dus meteen een finale." door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Het wereld kampioenschap korfbal be gint steeds meer te leven in Zeeland. Dat stelt Jos Broe- ke, die zitting heeft in de werkgroep WK in Zeeland. „Eerst had niemand het er over en moesten wij proberen de mensen enthousiast te maken, maar nu vragen steeds meer mensen aan mij hoe ze aan kaartjes kunnen komen. Dat zit dus wel goed." Maar hoeveel toeschouwers de zes wedstrijden in de eer ste ronde zullen trekken, is onduidelijk. Duels als India- Hongarije en Spanje-Portu- gal zijn niet bijster interes sant voor de doorsnee Zeeuw. „Nee, maar daarom zijn van het begin af aan gastvereni- gingen gekoppeld aan deel nemende landen. De leden van de verenigingen komen dan naar de wedstrijden van 'hun' land en moedigen dat aan. We hebben de prijs van een jeugdkaartje ook expres verlaagd van twee naar één euro om het nog aantrekke lijker te maken om te komen. We hopen natuurlijk dat ook die wat minder interessante wedstrijden zo nog heel wat publiek trekken." In Vlissingen helpen de korf balverenigingen Fortis, Se- olto en Atlas bij de organisa tie. In Middelburg wordt dat gedaan door Swift en TOP en in Goes door Togo, Tjoba en Blauw-Wit. Aanvankelijk was het idee van de werk groep WK in Zeeland dat de ze verenigingen de zes lan den die in Zeeland spelen he lemaal moesten begeleiden. En dat ze bijvoorbeeld ook voor onderdak voor suppor ters moesten zorgen. Maar dat blijkt nu toch niet het ge val te zijn. Broeke: „De lan denteams blijken zichzelf wel te kunnen redden. De meeste hebben ook Neder landse coaches en weten de weg dus wel in Nederland. De gastverenigingen zorgen daarom nu alleen nog voor de toejuichingen en voor de vrijwilligers in de drie sport hallen. Met elk land komt ook stèeds een jeugdploeg oplopen. Bij de vroege wed strijden zijn dat E-tjes van bijvoorbeeld Atlas, bij de la te wedstrijden de C-tjes van bijvoorbeeld Fortis." Het enige land dat misschien iets meer begeleiding nodig heeft, is India. De WK-selec- tie daarvan arriveerde afge lopen zondag op Schiphol en werd opgevangen door Swift. Martijn van Langevel- de, lid van de werkgroep WK-India bij de Middel burgse korfbalclub: „We hebben ze opgehaald van Schiphol en begeleiden ze tot vrijdag. Dan gaan ze een toernooi spelen in Gent en vervolgens worden de spelers ondergebracht in het vakan tiepark van de familie Vos hart in Burgh-Haamstede. Tijdens de wedstrijden in De Voorborch leveren we daarna wat vrijwilligers. Die regelen de bijzaken, de hoofdzaken liggen in handen van de pro vinciale werkgroep. Die werkgroep WK in Zee land heeft, om wat extra ge wicht aan de wedstrijden te geven, een aantal notabelen uitgenodigd voor de Zeeuw se wedstrijden. „De commis saris van de koningin Van Gelder komt in elk geval maandag", weet Broeke. Het programma in Zeeland: 27 oktober, sporthal Baskensburg in Vlissingen: Hongarije-Groot- Brittannië (18.30 uur), Spanje- Zuid-Afrika (20.15 uur). 28 okto ber, sporthal De Voorborch in Middelburg: lndia-verliezer Hongarije-Groot-Brittannië (18.30 uur), Portugal-verliezer Spanje-Zuid-Afrika (20.15 uur). 29 oktober, Sportpunt Zeeland in Goes: India-winnaar Honga- rije-Groot-Brittannië (18.30 uur Portugal-winnaar Spanje- Zuid-Afrika (20.15 uur). Programma Nederlands team: 2 november, Topsportcentrum in Rotterdam: Nederland-Taiwan (15.15 uur). 4 november, Top sportcentrum in Rotterdam: winnaar poule 1 van eerste ron de-Nederland (20.30 uur). 6 no vember, Topsportcentrum in Rotterdam: Nederland-Duits- land (18.45 uur). 8 november, Ahoy' in Rotterdam: kruisfina les. 9 november, Ahoy' in Rotter dam: Finales.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21