PZC Mailbox vaak vol met bagger Foto's van emblemata in Zeeuws Documentatiecentrum Stichting oude muziek krijgt zonder subsidie voor elkaar het II Vijf groene projecten krijgen geld van pro vinei I Theater en film voor jeugd in 't Beest Spam kunst 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 22 oktober 2003 Rijontzegging voor twee drankrijders Museum veilt schilderij Donateurs door Aector Dooms MIDDELBURG - „Men denkt al gauw aan een alcoholvergifti ging", trok de Middelburgse po litierechter M. Klarenbeek gis teren zijn conclusies uit het extreem hoge alcoholpercenta ge van 1445 microgram, gebla zen door een 53-jarige inwoner uit de Zeeuwse hoofdstad. De Middelburgse drankrijder had daarmee zeseneenhalf keer zoveel gedronken als toege staan en werd hiervoor conform de eis veroordeeld tot een jaar rijontzegging, zestig uur werk straf en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. De man veroorzaakte op 1 september in Kamperland een ongeval, nadat hij 's ochtends twee flessen wijn had leeggedronken. Volgens een getuige kon hij niet meer op zijn benen staan en was hij bij het uitstappen achterover in de berm gevallen. Nadat de verdachte de auto was inge werkt, trof de politie hem even later wezenloos achter het stuur aan. Door huwelijksproblemen en het verlies van zijn werk zag hij het niet meer zitten en had hij naar de fles gegrepen. „Ik ben er een hele week ziek van geweest, ik schaam me", zei hij. Voor het bijzonder hoge alcoholpercen tage waren er volgens officier van justitie R. Rammeloo geen richtlijnen meer. „Het is nu met blikschade afgelopen, maar er hadden doden kunnen vallen." Volgens de off icier sprak voor de man dat hij geen strafblad heeft. Ook had hij voor zijn problema tiek hulp gezocht. „Maar dit is wel een binnenkomer", verze kerde de officier. Die mening werd gedeeld door de politie rechter. Hij nam de eis van de officier over. Een 42-jarige vrouw uit Vlissin- gen kreeg negen maanden rij ontzegging en 750 euro boete. De Vlissingse werd op 15 augus tus in haar woonplaats betrapt met 815 microgram, zo bleek uit de blaastest. Daarmee had ze ruimschoots de limiet van 220 microgram overschreden. De vrouw had verklaard dat de al cohol van de vorige avondnogin haar lichaam zat toen ze werd aangehouden. De uitspraak was conform de eis. door Henk Postma Ene John Smith uit Amerika heeft Groot Nieuws voor me. Hij is beslist geen Internet Goeroe, noch een Compu ter whizzkid, en al evenmin een Marke ting Genie. Toch ontwierp hij in nog geen half uurtje tijd een simpele websi te waar hij nu goud geld mee verdient: minstens 1400 dollar per week, soms zelf 2100. Dat kan ik ook, wil hij me doen geloven, en hij is graag bereid om het me te leren. Ik hoef hem daar nog geen 45 euro voor te betalen. Voor dat geld krijg ik een compleet pakket, met alles wat ik er voor nodig heb. Goedko per dus dan even boodschappen doen bij Albert Heijn. Maar dan moet ik niet dralen. Want John Smith is wel goed, maar niet gek. Nog even, en dan zal hij 't vriendenprijsje fors verhogen. Internet heeft het leven een stuk ge makkelijker gemaakt. Wil je snel geld verdienen, hunker je naar een nieuwe levenspartner, of wil je gewoon even wat harde porno, of misschien een ver- jongingspil, dan biedt het internet in no time hapklare oplossingen. Je hoeft er niet eens wat voor te doen. Open je elek tronische brievenbus, en de aanbiedin gen stromen ongevraagd binnen. Een beetje internetgebruiker zoals ik, die vele jaren terug al enthousiast de elek tronisch snelweg op reed, en daar kwis tig met z'n e-mail adres strooide, ont vangt tegenwoordig al gauw zo'n 60 tot 100 lucratieve aanbiedingen per dag. Aanvankelijk voelde ik me vereerd met al die ongevraagde aandacht. Maar met het vorderen der jaren nam de stroom ongevraagde reclame dermate toe, dat ik het een beetje beu begon te raken. Heden ten dage ervaar ik het als een plaag. Spam, ofwel reclame die mas saal op de internetgebruikers wordt af gevuurd, is een maatschappelijk pro bleem geworden. Zodanig dat nu ook in Nederland wetgeving in de maak is, die het verschijnsel moet indammen. Maar of dat lukt? De verzenders van spam be denken steeds nieuwe foefjes om blok kades te omzeilen, en zijn internatio naal zo beweeglijk, dat ze vooralsnog ongrijpbaar blijven. Anderhalf jaar geleden schatte de Ne derlandse Vereniging van Internet Pro viders dat eenderde van alle e-mail tot de ongevraagde buik-reclame behoort. In mei van dit jaar bleek het aandeel van spam al gestegen naar 41 procent. Verwacht wordt dat begin 2004 meer spam wordt verstuurd dan normale mail. Op de Erasmus Universiteit in Rotterdam noemen ze het één van de De elektronische snelweg: poort naar het paradijs of naar een hel van ongewenste reclame en misleidende contracten. foto Lex de Meester plagen van het internet: iedere ochtend wacht het personeel daar eenzelfde routine: koffie halen, pc aan, e-mail checken en vervolgens de bagger uit de mailbox verwij deren. „Een lichte kwel ling die men gelaten ondergaat", meldt het tijdschrift van de universiteit. Veel bedrijven, instellingen en particu lieren zijn het euvel te lijf gegaan met programmaatjes die, op basis van een aantal eenvoudige regels, ongewenste e-mail berichten markeren, en desge wenst blokkeren. Maar dergelijke spamfilters zijn alles behalve afdoende. Er worden soms berichten tegengehou den die wel van belang zijn. Anderzijds is er veel spam die aan de aandacht van de filters weet te ontsnappen. Bij een instelling als de Hogeschool Zeeland komen dagelijks 7000 stuks spam binnen. Daarvan wordt 70 tot 80 procent bij de poort tegengehouden. De rest sijpelt door naar de mailboxen van personeelsleden en studenten. De help desk van de HZ is met grote regelmaat in de weer om de filters te verfijnen. „Want", aldus de heldesk-woordvoer- der, „als de internetgebruikers zelf alle spam uit hun mail moeten zeven, dan gaat daarmee zoveel tijd verloren dat hier niet meer gestudeerd wordt of ge werkt." En zo gaan dus heel wat lucratieve aan biedingen aan onze neus voorbij. Ikzelf ontving er gisteren weer meer dan ze ventig. Zoals die van Prins Yakuba Ibrahim, een Hoge Nigeriaanse rege- ringsbeamte die 41 miljoen Ameri kaanse dollars naar een buitenlandse bank wil oversluizen. Of ik hem daarbij even wil helpen. Dan mag ik er 30 pro cent van in m'n eigen zak steken. De Real Amateurs XXX-site nodigde me uit zeven nieuwe filmpjes te komen be kijken van 'never before seen busty and bubbly-assed babes'. Dat was allemaal nog niets vergeleken met de 100 procent ongecensureerde hard core actie die het Adult Network voor me in de aanbie ding had: 1500 uur porno-filmpje's en 200.000 XXX-foto's. Moeilijk kiezen. Want er was ook nog ene Miss Sonia Odili, 25 jaar jong en nog niet getrouwd, dochter van een olimagnaat, die me vroeg of ik haar even wilde helpen 12 miljoen Ameri kaanse dollars te investeren in goed renderende Nederlandse projecten. Of ik daarvoor even m'n adres en identi teitsbewijzen wilde opsturen. Dan zou ze het persoonlijk met me in orde ko men maken. Dokters uit verre landen boden me pil len voor alle denkbare kwalen pillen aan: nooit meer last van ouderdomsver- schijnselen, nooit meer een buikje, nooit meer kaal, nooit meer pijn... Het paradijs op aarde, slechts een muisklik van de alledaagse werkelijkheid ver wijderd. Als ik maar zo vriendelijk wil zijn even wat contanten achter te laten. Of in ieder geval even reageer, zodat m'n e-mailadres rouleert. En ik straks nog meer lucratieve spam ontvang. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur trekt bijna 450.000 euro uit voor vijf 'groe ne', natuurvriendelijke projec ten. Het gaat om herstel vroongronden in de Kop van Schouwen, uitvoering van de Tuin van Zeeland bij Middel burg, aanleg heggen rond Goes, bescherming weidevogels en af ronding van het project Akker randen a la carte. De bijdrage van de provincie is bedoeld als bijdrage in de projecten. Het herstel van de vroongron den (bijna 300.000 euro) is on derdeel van het gebiedsplan Schouwen-West. Bedoeling is de versnippering van deze waardevolle gronden te vermin deren, de waterhuishouding te verbeteren en natuurontwikke ling uit te voeren. Ook zal het re creatief medegebruik worden uitgebouwd. De middeleeuwse duinvalleien zullen weer terug keren. De bijdrage is deels ook bestemd voor aanleg van een re creatief fietspad. De Tuin van Zeeland (55.000 eu ro) is een plan van stichting Het Zeeuwse Landschap. Het be oogt aanleg van een Walchers heggenlandschap rond de bui tenplaats Ter Hooge aan de rand van Middelburg, met inbegrip van poelen, wandel- en veepa den en een publieksingang met parkeerplaats. Het nieuwe melkveebedrijf tegenover Ter Hooge wordt in het plan betrok ken (ecologische kaasmakerij). De afdeling Goes van de Zuide lijke Land- en Tuinbouw Orga nisatie (ZLTO) wil in het buiten gebied van Goes maximaal 13 kilometer heggen aanleggen (29.000 euro). Inheemse stjj ken, ter breedte van zesj. Combinaties met kruiden^ den en wandelpaden zijn m®! lijk. De randen worden tent| ste tot 2010 onderhouder] wordt een vereniging Agranj Natuurbeheer Goes voor o» richt. Al enige jaren proberen vrrj, ligers samen met boeren nesten van weidevogels te i schermen. De Stichting La;-, schapsbeheer Zeeland seert dit, met subsidie vart| ministerie van Landbouw, tuur en Voedselkwaliteit provincie stopt daar te 16.000 euro bij. Via hetpnj Akerranden a la carte is g beerd het beheer van deze den te verbeteren, in diezinc er meer winst voor de natt (planten en dieren) uit vo« vloeit. De provincie draagtni 52.000 euro bij. VLISSINGEN - Het Zett maritiem museum in Vlissinj veilt zaterdag 1 novemberl schilderij 'Willem Ruys',d dens de maritieme dag opz» dag 12 oktober is gemaakt i der leiding van maritiem km schilder Jan de Quelery. Vandaag en morgen zal DeQ lery de laatste hand leggen: het schilderijHet doek hang de hal van het museum, werkzaamheden zijn voor publiek te volgen. De veilig op 1 november bet om 16 uur. De opbrengst g voor een deel naar het muse Advertentie www.vermeulen-trappen.nl Showroom 35 modellf Lokkerdreef 14, Etten-Leur A58 afslag 19, 1e stoplicht rechts Tel. 076-50880 door Ernst Jfrp Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Documentatiecentrum loopt een beetje vooruit op de Week van het Zeeuwse Boek die vol gende week woensdag begint. Woord en beeld is daarin een be langrijk thema. Dat bracht het documentatiecentrum op het idee in de Zeeuwse Bibliotheek een expositie in te richten met emblemata van Jacob Cats en Adriaen van de Venne. Emblemen stammen van de ou de Grieken. Het zijn onder scheidingstekens. In de loop der tijden kreeg het woord de bete kenis van zinnebeeld. De be langstelling die in het middel eeuwse West-Europa voor emblemen ontstond, mondde uit in het gebruik om emble mataboeken te maken. De zin nebeeldige prenten daarin gin gen vergezeld van een opschrift (motto) en een berijmd onder schrift. In ons land is Jacob Cats (1577-1660) een bekend emble matadichter. De in Brouwer shaven geboren advocaat, staatsman en schrijver leerde omstreeks 1613 in Middelburg de tekenaar, schilder en dichter Adriaen van de Venne kennen. De in 1589 in Delft geboren Van de Venne vestigde zichinl613in Middelburg. In 1625 verhuisde hij naar Den Haag, waar hij in 1662 zou overlijden. In de twaalf jaar dat Van de Venne in Zeeland woonde, werkte hij nauw samen met Cats. Van de Venne maakte illustra ties voor bundels van Cats, zoals Houwelyck (het boek dat in me nig gezin naast de bijbel het eni ge in huis was), Sinne- en Min- WUderyerruntleeren minnen Nae den regel, nae de kutift Wilder yemant herten winnen En oock aller herten gunft Niematit hoefter grootc boecken Oude Schrijvers, vreemde tael Wt te lefen, op te foecken Siet hier ftaetet al-ce-mael. Prent en een gedicht uit een boek van Jacob Cats. nebeelden, Maechdenplicht, gecombineerd werd met een Galathee en Ouderdom en Buy- ernstige ondertoon. Dat maakte ten-leven. Van de Venne hield hem geschikt om moraliseren- van tekeningen waarin humor de, volkse gedichten van Cats te GOES - Onder de titel "t Beest in de korte broek' staan vanaf morgen in podium 't Beest tal van theateractiviteiten voor de jeugd gepland. Kinderen kunnen deelnemen aan workshops, films kijken, er vindt een uitwisseling plaats met Jeugdtheaterschool Zuid oost uit Amsterdam en er wor den enkele theatervoorstellin gen opgevoerd. Kinderen van negen jaar en ou der kunnen deelnemen aan workshops improvisatiethea ter, streetdance en video. Vanaf donderdag wordt elke dag om twee uur de film Het levende bos vertoond. Donderdagmiddag om drie uur wordt voor kinde ren vanaf zes jaar de voorstel ling Klas opgevoerd door thea tergroep Unieke Zaken. Vrijdagavond om negen uur ontmoeten jongeren uit heel Zeeland elkaar in 't Beest. The ma van de avond is 'Ouders (zucht)'. Toneelspelers van het Jeugdtheaterhuis, het Theo van Doesburgcentrum, De Ambitie en De Drang spelen scènes. Za terdagavond speelt jeugdthea terschool Zuidoost uit Amster dam de voorstelling Fake! Fame or fake, hero or zero, de titel spreekt voor zich. Zondag om twee uur worden de Goese jeugdtheaterdagen afgesloten met de voorstelling De verhui zing van het echtpaar Bal door theatergroep Eigen Werk. Als Bas Bal en zijn vrouw Claudia van Houten verhuizen wordt dochter Willemijn uitbesteed aan opa Cor van Houten, een sjacheraar die dingen doet die niet door de beugel kunnen. illustreren. Het Zeeuws Docu mentatiecentrum toont 42 em blemata van Cats en Van de Ven ne. Het gaat om illustraties uit boe ken. „Dat stelde ons voor pro blemen" zegt wetenschappeli j k medewerker Liesbeth van der Doe. „Als je een boek in en vitri ne legt, kun je maar twee pagi na's laten zien. En de boeken waar het om gaat zijn zo oud en kostbaar, dat het ondenkbaar is ze niet in een vitrine te leggen. Maar zelfs het lamplicht kan al schadelijk zijn." Daarom is ge kozen voor foto's van de emble mata. Ze zijn daarop compleet vastgelegd, dus met bovenaan het motto, dan de prent en daar onder het gedicht. In veel van de motto's zijn uit drukkingen te herkennen die ook vandaag de dag nog gang baar zijn. Andere zijn minder bekend, maar niet minder aan sprekend. 'Als depeere rijp is, zo valtsegeernein 'tslick'bijvoor beeld. Of: 'Een rotten appel in de mande, maeckt oock het gave fruyt te schande.' „De plaatjes van Van de Venne zijn leuk voor een breed pu bliek", aldus Van der Doe. „Het zijn schitterende prenten waar op je meer ziet naarmate je er langer naar kijkt. De gedichten zijn wat moeilijker. Niet alle let ters zijn meteen te herkennen en het taalgebruik is ouderwets. Hardop lezen helpt. Inhoudelijk zie je dat in vrijwel elk gedicht drie lagen zitten, een amoureu ze, een morele en een religieuze. Het is niet het beste werk van Cats. Zelf vind ik dat het de te keningen zijn die deze embla- mata echt spectaculair maken." Expositie: poëzie prent, t/m 13 de cember in het Zeeuws Documenta tiecentrum van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg, open ma van 17.30 tot 21.00, di t/m vri van 10.00- 21.00 en za van 10.00-13.00 uur. Met het optreden van het Duitse ensemble Le Goüt Étranger begint vrijdag het nieuwe concertseizoen van Incanto. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Het kan. Tien jaar lang zonder overheidssub sidies klassieke concerten van hoogwaardige kwaliteit organi seren. Het lukt de stichting voor oude muziek Incanto (Italiaans voor betovering) tenminste. „Het is moeilijk en het kost veel tijd", zegt secretaris Liesbeth Binkhorst. „Maar het is een sport het steeds weer voor el kaar te krijgen." Met een barokconcert van het Advertentie iiti'rr iV ilfi iirtitiiMMttM KRANT VOOR ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten informatie over abonnementen Duitse ensemble Le Goüt Étranger begint vrijdag een nieuw concertseizoen van In canto. De stichting bestaat deze maand precies tien jaar. Bink horst is een van de oprichters. „Ik had ervaring in het organi seren van orgelconcerten in de Lutherse Kerk. Dat kwam ruim tien jaar geleden plotseling aan een eind. Een kennis van me, Adri Karman, die zelf ook wel concerten organiseerde, vroeg met toen samen iets te doen. De stichting oude muziek uit Utrecht organiseerde in de jaren tachtig concerten in de Burger zaal in Middelburg. Die waren er ook mee opgehouden. Op het gebied van oude muziek was er niets meer te beleven. Dat gat wilden we opvullen. Uiteinde lijk deden we dat met een clave- cimbelconcert van mijn partner Leen de Broekert. Er zijn toen opnamen gemaakt. Tijdens de jubileumavond die we laatst hebben georganiseerd voor onze donateurs hebben we Karman een cd van dat eerste concert van Incanto overhandigd." Incanto neemt de aanduiding oude muziek heel ruim. Er wor den uitvoeringen georganiseerd van muziek uit de Middeleeu wen tot en met de Romantiek, op een zo authentiek mogelijke manier, dus het liefst op oude instrumenten. Tien jaar na de oprichting heeft Incanto nog evenveel bestaansrecht, meent Binkhorst. „Het aanbod aan ou de muziek is in Zeeland nog steeds heel beperkt. Er zijn wel kamermuziekconcerten, maar de accenten die wij leggen zijn toch anders. Een tijd lang heb ben we één keer per jaar een Gregoriaans concert georgani seerd en in de adventsperiode een koorconcert. Daar zijn we op teruggekomen, toen het nieuwtje eraf was, maar we blij ven attent op dingen die hier nog niet gebeuren." Incanto heeft ruim zestig dona teurs die de concerten trouw be zoeken. Hun donaties, sponso ring door het bedrijfsleven en entreegelden maken de pro grammering van vier concerten per jaar mogelijk. Binkhorst: „We hebben dit jaar geenfe programma, want dat ki® we niet betalen. We werken' wust zonder subsidies. Wat betreft kan Incanto best als( prestigeobject worden schouwd. We keren elk dui tje om. We maken ons druk* zelf. Misschien ziet het eru altijd even chique uit, maat werkt wel. We hebben veelt tacten met musici. Niet aï ik. Directeur Mathieu Meijs" de Zeeuwse Muziekschool® ze voorzitter. In ons bestue ook Jakko van der Heijden- is geluidstechnicus en heel1' eigen platenlabel. Bevri® musici vragen geen beestac-- hoge honoraria. Voeg ons enthousiasme en Zo krijgen we het voor eM Concert: Le Goüt Étra0 Frankfurt met werk van Ge®F lippe Telemann, Michel Jean-Joseph Cassanea de MWr ville, Antoine Forqueray Gabriel Guillemain, vrijdtJ1' Doopsgezinde Kerk in Midd" Aanvang: 20.00 uur. Deovedj^ certen van Incanto vindenf^\ 28 november, 6 februari en M'"'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12