9 Verzet tegen korting op schippersinternaten groeit RED HETINTl Nutsbedrijf wil gasstation Axel toch verplaatsen Stadsdichter Hulst hoeft niet veel te kosten Eerste Zeeuwse popcornmaïs geoogst Artikel- 19-procedure moet bouw van nieuw Checkpoint versnellen «VSTOIINGEN OP SUS Kr«ispu„t ÏZ/NSBEDRHF WW' doelmatigheidskorting kabinet dwingt De Honte tot snijden in budget zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 21 oktober 2003 Inventariseren Vijf auto's in Kapelle gekraakt van de reepe Benieuwd Eerder Winkelverbod voor dievegge Ontsluitingsweg P; j HnorSheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst heeft nog steeds geen knopen doorgehakt over het aanstellen van een stadsdichter. Over het nut en de noodzaak moet in tern nog worden overlegd. Om de kosten hoeft Hulst het waar schijnlijk niet te laten, omdat de stadsdichteres in spé heeft aangegeven dat ze geen hoge vergoeding wenst voor haar diensten. Het idee voor een stadsdichter komt niet uit de koker van de gemeente zelf. De gegadigde, Myriam Nagelkerke, meldde zich enkele maanden geleden uit eigen beweging bij wethou der F. van Driessche (Cultuur). Nagelkerke is geboren in Hulst, maar woont in Heeze, nabij Eindhoven. Ze was lera res Nederlands en sinds haar dertiende zijn werken van haar gepubliceerd. Hoewel ze al lang niet meer in Hulst woont, voelt ze zich nog altijd zeer ver bonden met de stad en de streek. Door middel van haar gedichten wil ze uiting geven aan die gevoelens. Van Driessche stond in eerste instantie niet direct afwijzend tegenover het idee, ook al was hij niet specifiek op zoek naar een stadsdichter. Het mogelijk toeristische gehalte van een stadsdichter spreekt hem wel aan. Deze poëet moet de stad, of elementen daarvan, in een gedicht vangen. Een stads dichter kan zijn of haar dien sten aanbieden bij bijzondere gelegenheden, maar ook een dichterlijke visie geven op het dagelijks leven in de stad. Gedacht kan worden aan een voordracht op koninginnedag, bij de lintjesregen, het welkom heten of uitzwaaien van een raadslid of burgemeester, bij het huldigen van vrijwilligers of een jubilerend bruidspaar. Ook zou een stadsdichter op een willekeurige dag in de stad voordrachten kunnen houden. De gedichten kunnen zelfs op kaarten worden geprint en worden verkocht. De gemeente Hulst heeft echter geen goedgevulde schatkist tot haar beschikking en Van Driessche haalde meteen het kostenplaatje aan als heikel punt. Dit probleem lijkt zich nu vanzelf op te lossen omdat Nagelkerke heeft laten weten dat haar liefde voor Hulst haar drijfveer is. Met een reiskos tenvergoeding en het bekosti gen van drukwerk kan Hulst een stadsdichteres in huis ha len. Van Driessche, die gisteren een vele uren durende vergade ring over de begroting op de agenda had staan, is vanzelf sprekend blij dat Hulst niet te ver in de buidel hoeft te tasten. Toch houdt hij nog een slag om de arm. ,,We moeten eerst nog eens goed praten over de komst van een stadsdichter." Hulst is niet uniek als het een stadsdichter aanstelt. Middel burg, Antwerpen, Gent, Gro ningen en Gouda gingen Hulst al voor. Ziekenhuis moet fors bezuinigen torPaulus Smits TERNEUZEN - Ziekenhuis De Honte moet de uitgaven fors te rugbrengen. Oorzaak is een doelmatigheidskorting die het kabinet voor 2004 aan een groot aantal zorginstellingen heeft opgelegd. De efficiency-maatregel bete kent een teruggang van de in komsten van het Zeeuws- Vlaamse ziekenhuis met 0,8 irocent. Volgens voorzitter P.Rademacher van de raad van bestuur komt dat neer op 1,5 miljoen euro op jaarbasis. ,We hebben een commissie in gesteld die gaat bekijken waar- ip we nog kunnen bezuinigen. In die commissie zitten de sec- ormanagers, leden van de ad ministratieve en medische staf de directieleden", aldus Ra- demacher. ffij vreest dat de verminderde nkomsten ertoe leiden dat een aantal lang gekoesterde inves- eringsplannen moet worden litgesteld. „De digitale verwer ing van de röntgenopnames, lie op die manier snel beschik- >aar komen op alle drie de loca- ies, is zo'n gewenste ontwikke- ing die nu in gevaar komt. ferder bekijken we of we in de organisatie in de loop der jaren niet wat franje binnen hebben laten sluipen. Daar kunnen we dan ook op besparen. We moe ten nog eens naar het budget voor pr kijken en ook de voe dingskosten voor de opgenomen patiënten houden we tegen het licht. Dan is het wellicht moge lijk op de geneesmiddelen wat minder toe te leggen. En tenslot te inventariseren we precies waar we zuiniger kunnen wer ken door zaken gewoon wat slimmer en efficiënter aan te pakken." Niet alleen de uitgavenkant wordt bekeken, ook gaat het ziekenhuis op zoek naar moge lijkheden om meer inkomsten binnen te halen. „Omdatwe drie locaties hebben, maken we ex tra kosten. Daarvoor zouden we compensatie moeten krijgen", meent de bestuursvoorzitter. Hij beschouwt de kortingen nog niet als een bedreiging voor de kwaliteit van de zorg. „We moe ten echter wel een tandje bij zet ten. Misschien met iets minder mensen toch hetzelfde werk verzetten. Want het niveau van de patiëntenzorg en het aantal mensen dat we helpen moet ze ker op gelijk peil blijven. r KAPELLE - In de nacht van ondag op maandag is ingebro- ;en in vijf auto's in Kapelle. Uit alle wagens werd de radio/cd- peler meegenomen. De inbra- cen vonden plaats in de J.A. tolstraat, de Dreef, de Oude Veiling en de Oude Bosstraat. Advertentie De Zeeuwse popcornpioniers halen hun oogst binnen. Meer dan verwacht, zo bleek na afloop. foto Camile Schelstraete door Jan Jansen s c h 0 e n m 0 d i i Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl KRUISPOLDERHAVEN - Pop- cornmaïstelers Gino van Acker en Jos de Schepper hebben de oogst binnen. Afgelopen vrijdag haalden ze met een machine de bijzondere maïs van het 1,7 hec tare grote perceel bij Kruispol derhaven. De teelt is uniek in Nederland. Of het tweetal ook zal oogsten in de vorm van rian te verkoopcijfers, moet nog blij ken. Een eerste meevaller is alvast de hoeveelheid. Waar de telers ge rekend hadden op een op brengst van tien ton, bleef de teller pas steken bij 12,5 ton. Na het drogen, dat nu gaande is bij CZAV in Lamswaarde en dat ongeveer drie weken vergt, zal er netto wel ongeveer tien ton overblijven. De maïs mag pas popcorn heten, een bij verhit ting uiteenploffende, zoetige snack, als het percentage vocht is teruggebracht van 3 5 naar 14 Pas als het product vervolgens ook nog geschoond is, weten de Zeeuws-Vlaamse popcornpio niers wat de maïs kwalitatief waard is. Als de korrels de pan ingaan, moet zeker 90 procent ook daadwerkelijk ploffen ('poppen'), weet Van Acker. „Zit je lager, dan is het niet goed en is onze popcorn veel moeilijker af te zetten." Het hangt vooral van de kwali teit af hoe de volgende fase, de verpakking van het product, zal verlopen. Van Acker en De Schepper zijn van plan dat zelf te doen. Het is de bedoeling een klein deel van de oogst in zakjes van een pond te stoppen voor streekwinkels die producten met het keurmerk Van 't Zeeuw se Land verkopen. Het levert hun een euro per zakje op. Als de kwaliteit het toelaat, hoopt het tweetal de rest vervol gens in een verpakking van waarschijnlijk twintig kilo per zak kwijt te kunnen aan de groothandel. Maar die heeft al leen belangstelling voor echt goede popcorn; bovendien ligt de prijs wat lager. Gino van Acker is benieuwd. Hij begon de proef twee jaar gele den op het fruitteeltbedrijf in Absdale. Door het opschuiven van de klimaatgrenzen zou zuid-Nederland ook geschikt zijn geworden voor de teelt van dit product. De eerste resultaten sterkten de popcornpionier in die overtuiging. Door een sa menwerkingsverband met Jos de Schepper kon hij dit jaar de test grootschaliger uitvoeren. Mede door de warme zomer groeide de maïs als kool, zo sterk zelfs dat de stengels begonnen te buigen onder de zware last van de maïskolvenD at leverde vrij - dag bij de oogst nog problemen op. „Dan stropt het wel eens in de machine." Verder was de ti ming in orde: Droger worden de korrels op het land toch niet meer en tegen nachtvorst is deze maïs absoluut niet bestand. „We waren er op tijd bij Het hangt van de afzet af of het tweetal volgend jaar doorgaat. „We staan er in principe positief tegenover, maar we moeten eerst zien hoe het de komende maanden uitpakt." joorWout Bareman terneuzen - Het verzet tegen de be zuinigingen op de schippersinternaten P°cit. Op de internaatsgebouwen, zo- s ('aI in Terneuzen, zijn spandoeken 'Wgebracht met daarop leuzen als Red het internaat/instellingen op slot- 'gezinsbedrijf kapot!' De ouders van schipperskinderen is gevraagd hun schepen te voorzien van spandoeken ®et soortgelijke actieleuzen. De ouders van schipperskinderen be ffen nog nauwelijks de reikwijdte !an de dreigende bezuinigingen. Gaat aangekondigde korting van tien Procent door, dan leidt dat tot een ver- waling van de opvang en zorg voor kinderen. Om de ouders daarvan te °ordringen belegt de oudercommissie ,,an het internaat voor schippersjeugd «ningin Juliana in Terneuzen zondag informatieve bijeenkomst. 0ewel de kinderen in verband met de herfstvakantie een weekje aan boord zijn, gaan de acties van de besturen, di recties en oudercommissies van de schippersinternaten in Nederland on verminderd door. Inmiddels is ook een handtekeningenactie gestart. Achter de schermen worden bovendien de Tweede-Kamerfracties bewerkt. Voor zitter E. Kreuze van de oudercommis sie van het internaat in Terneuzen: „Dit is nog maar het begin. We beraden ons nog over verdere acties. We willen nu in de eerste plaats de ouders doordringen van de gevolgen van de bezuinigingen. Die zijn echt heel groot." Voor de ou ders dreigt niet alleen een drastische verhoging van de jaarlijkse bijdrage aan het internaat, maar ook een nood gedwongen beëindiging van hun schip- persbestaan indien het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport geen kans ziet de internaten onder te brengen bij een ander ministerie. Dat zou tot sluiting van de internaten kun nen leiden, waardoor de schippers ge dwongen worden zich aan de wal te vestigen in verband met de leerplicht van de kinderen. Verschillende directies van internaten elders in het land vinden dat de acties tot nu toe te 'braaf' zijn geweest. En ook in schipperskringen wordt de roep om hardere acties, zoals blokkades van sluizen en vaarwegen, luider. Woord voerder A. Lehembre van Koningin Ju liana in Terneuzen: „Veel schippers voelen niets voor wéér een ludieke actie in Den Haag. Dat is al eens eerder ge beurd en toen had het uiteindelijk ook geen resultaat. Maar onze eerste zorg is de ouders nu te doordringen van de ernst van de zaak. Want de opvang van hun kinderen staat écht op losse schroeven." Bij schippersinternaat Juliana in Ter neuzen wordt actie gevoerd voor be houd van de instelling. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen proberen via een artikel 19-pro cedure de eigenaar van koffie shop Checkpoint zo snel moge lijk aan een nieuwe vestiging in de Westkolkstraat te helpen. De Raad van State handhaafde vorige maand de schorsing van de bouwactiviteiten. Het colle ge moest bezwaren van de om wonenden eerst opnieuw in be handeling nemen, vond de Staatsraad. B en W slaan, in af wachting van een uitspraak op een lopende bodemprocedure, echter liever een nieuwe weg in om de nood-koffieshop aan het Stadhuisplein zo snel mogelijk te laten verhuizen naar de plek van het voormalige Varenscen trum aan de Westkolkstraat, tweehonderd meter verderop. De bouw van de tweede fase van de parkeergarage aan de West kolkstraat en plannen van het Scheldetheater met het plein moeten telkens verder op de lange baan. Bovendien is het noodgebouwtje van Check point, dat al 3,5 jaar aan het Stadhuisplein staat, geen al te lang leven meer beschoren. De door de Middelburgse be stuursrechter afgekondigde bouwstop was vooral het gevolg van verkeerde termen (de be stemming 'koffieshop' kan offi cieel niet worden gebruikt) en oppervlaktematen. De tekenin gen en stukken die bij het nu ter inzage liggende voorstel horen, zijn aangepast aan alle juridi sche eisen en passen in het nieu we bestemmingsplan Arsenaal. Bezwaren tegen het voorstel kunnen daarom, hoopt en ver wacht het college, deze keer makkelijker ongegrond worden verklaard. Mits de 'verklaring van geen be zwaar' van de provincie en de vervolgens te verstrekken bouwvergunning niet door een rechter worden teruggefloten, kan de bouw van de nieuwe kof fieshop volgend voorjaar begin nen. Dat een rechter zich opnieuw over de zaak moet uit spreken, staat voor wethouder A. van Waes wel vast, omdat de advocaat van omwonende be zwaarmakers eerder aankon digde dat de grondslag voor ar tikel 19 niet deugt en daarom zeker opnieuw wordt aange vochten. De bouw van een nieuwe koffie shop kan nog eerder beginnen als de lopende bodemprocedure snel een gunstige uitspraak voor de gemeente en de koffieshopei genaar oplevert. Van Waes heeft goede hoop op een voor de ge meente gunstig oordeel. „De Middelburgse rechtbank en de Raad van State stelden het be lang van de bezwaarmakers bo ven het algemeen belang. De parkeergarage onder het Stad huisplein en de belangen van het theater en Checkpoint moe ten ons inziens toch zwaarder wegen. Maar omdat we niet kunnen voorspellen hoe lang het nog duurt voor er een uit spraak uit de bodemprocedure rolt, bewandelen we met het in zetten van artikel 19 een tweede spoor om de nieuwbouw van Checkpoint te kunnen starten." AXEL - Een veertienjarig meisje uit Axel is gisteren om kwart over twee in een winkel in de Noordstraat te Terneuzen aangehou den voor winkeldiefstal. Het meisje had een paar dameslaarzen (waarvan de waarde onbekend is) in haar tas gestopt. Toen ze de winkel wilde verlaten, ging het alarm af. De poli tie heeft haar aangehou den en overgebracht naar het bureau. Hier kreeg zij een winkelverbod voor onbepaalde tijd en een Halt-straf. door Eugène Verstraeten AXEL - Er is toch nog een kans dat het gasontvangststation aan de Buitenweg in Axel wordt verplaatst. Delta Nutsbedrijven wilde daar eerst niets over ho ren, maar is nu toch bereid om met de gemeente Terneuzen te onderhandelen over een ver plaatsing. Of dat betekent dat Delta nu wel financieel wil bijdragen, weet wethouder A. van Waes nog niet. „Maar Delta ziet ook wel dat het huidige locatie niet de beste plaats voor zo'n station is", aldus Van Waes. Het gasstation komt straks pal in de nieuw woonwijk Buiten weg te staan. „Op zich hoeft het station niet weg, want het is niet onveilig", zegt Van Waes. „Maar het heeft misschien toch een ne gatieve invloed op de verkoop van de woningen." Het gassta tion was een van de punten die aan bod kwamen tijden het re cente overleg met het wijkcomi- té De Statie. De gemeente is ook in onder handeling om de verdere ont wikkeling van de wijk over te dragen aan de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woning bouwvereniging (RZVW). „Die bekijken nu of dat voor hen in teressant is", zegt Van Waes. De start van de eerste woningen is gepland in 2005. Dat moet ook wel in verband met de subsidies die door de provincie zijn toege zegd. De gemeente heeft inmiddels het bedrijf Cito in zijn geheel aangekocht. Dat betekent dat de nieuwe woonwijk eenderde groter wordt dan aanvankelijk was gedacht. Een knelpunt is nog het knooppunt Buitenweg, Oudeweg en de aan te leggen ontsluitingsweg vanuit de nieu we wijk. De meningen over de beste ont sluiting voor de wijk lopen uit een. Verkeersorganisatie 3VO gaat daarom een nieuw onder zoek doen naar de verkeers drukte en ongevallen op en rondom de Buitenweg. De door het comité gewenste ontsluitingsweg richting Be- oostenblij is definitief van de baan, vanwege de hoge kosten. Voor het bouwverkeer wordt een apart plan van aanpak ge maakt. Het wijkconïité wil graag in contact komen met mensen die de afgelopen jaren een aanrijding of bijna-aanrij- ding hebben gehad in de buurt van de Buitenweg, Oudeweg, Statiestraat en Nieuwedijk. „Naar ons idee worden niet alle onveilige gebeurtenissen ge meld bij de politie", denkt het wijkcomité. „Om een duidelij ker beeld en een goede oplossing te krijgen, is het nodig dat zo veel mogelijk van deze gevallen bij ons bekend worden." Reacties kunnen via e-mail ge stuurd worden naar Robbie van Overmeeren, rolitowe@zee- landnet.nl. Abraham nadert met rasse schreden voor die keurige collega. Zoals meer mannen van die leeftijd doen, had hij gekozen voor een wat jonger ogend uiterlijk. Zo droeg hij de haren nu iets langer; net over het oor - zoals in de se venties - en was hij onlangs overgegaan tot de aanschaf van een ruig, zwartleren jack. Vreemd vond hij het wel, toen de doorgaans zo aardige cais sière hem bitsig vroeg of hij die oranje plastic tas toch wel had betaald. Maar toen de Goese politie hem enkele da gen geleden zonder enige aanleiding naar de ivegberm dirigeerde, zijn autopapieren grondig inspecteerde en ook nog een alcoholtest afnam, ging er een lichtje branden. Hij besefte dat hij opnieuw op een kruispunt in zijn leven was beland: wordt het straks een Harley of een rollator?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39