PZC Wijn wil kloof dichten tussen mensen met en zonder kinderen Terrorismewet staat nu al ter discussie D66-Kamerlid wijst band met VVD bij EU-verkiezingen af Ex-gedeputeerde en topambtenaar staan terecht voor fraude Gravendienst begint met identificatie omgekomen militairen Werkstraffen voor poging tot verkrachting op kotter dinsdag 21 oktober 2003 gesturing van draagvleugelboot ,iel helemaal uit Man komt om na aanrijding trein )ud-verdachte laskamermoord leeft geen recht op voorschot Feest Herben wil af van penningmeester ,t-fi 1:'ti Afl. i .■•>v"i>- <r Stap terug Definitie Prinses Irene praat met paarden Correct R'dam mag toch verkopen Kar met gehandicapten omgevallen Boete voor stelen beeld Michels Vrouw vliegt mee zonder ticket J AMSTERDAM - Het bestu- jjngssvsteem van de draagvleu- jflboot die zaterdag in Amster dam tegen de kade aan schoof, jjfeg een 'totale knock-out'. zei een woordvoerder van [onnexxion, de eigenaar van de draagvleugelboot, gisteren. )#or het uitvallen van het sys tem werkte de boordappara- jiur niet meer en was er geen elektriciteit. jet Korps Landelijke Politie- jensten (KLPD) en de Raad oor Transportveiligheid zijn ozig met een onderzoek naar et ongeluk. Eind deze week Biden daarvan de eerste resul- jten verwacht. Ie zogeheten Fast Flying Ferry an Connexxion voer zaterdag et 71 passagiers en twee be- lanningsleden aan boord tegen b en betonnen kademuur in het restelijk havengebied van Am- 5 sterdam. De boot was uit Velsen rertrokken en op weg naar de hoofdstad. Bij het ongeluk raakten twintig mensen ge rond. Het beschadigde vaar- uig ligt nu op de Connexxion- rerfinVelsen-Noord. ANP LEEUWARDEN - Een 21-jari- jeman uit Kootstertille is over- edennadat hij gisterochtend op het traject Leeuwarden-Stavo ren dooreen trein is aangereden. Een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiedien sten maakte dat gisteren he lend. Jet slachtoffer was met een col- ega een overweg ter hoogte van ega aan het bestraten. Op moment van het ongeluk jaren de mannen met een tril- ilaat de overweg aan het egali- eren. Door het geluid van de rilplaat en doordat de mannen «■beschermers droegen, hoor- lenzij de trein niet aankomen, lade aanrijding is de man ter ilaatse geopereerd en daarna iet een traumahelikopter naar et Medisch Centrum Leeuwar en (MCL) vervoerd. Hij stierf het ziekenhuis aan zijn ver sondingen. De collega die on- edeerd bleef, kon op het laatste loment nog wegspringen. ANP IEN HAAG - De staat hoeft een voorschot te betalen aan de laanse fietsenhandelaar Rob an Zaane, die halverwege de iren tachtig werd verdacht van e zogenoemde paskamer- noord in 1984. De rechtbank in Den Haag heeft dat gisteren be- 12002 werd duidelijk dat Van !aane de moord op de 21-jarige ledingverkoopster Sandra van dalte niet had gepleegd. Van laane spande begin oktober een »rt geding aan om een voor- chot te krijgen op een schade- ergoeding, die hij eist omdat ij door geknoei van politie en iistitie in zijn goede naam zou ijnaangetast. De rechter stelde jsteren echter dat de man te met zijn verzoek kwam, rodat de zaak is verjaard. De politie arresteerde de man in i, omdat hij de vrouw zou lebben vermoord in de boetiek raar zij werkte. De rechtbank 'eroordeelde hem tot twaalf ear cel, het gerechtshof sprak «em in hoger beroep vrijANP Gelderland was stuurloos door Margit Spaak ARNHEM - Een stuurloze orga nisatie waarin iedereen maar zijn gang kon gaan. Dat beeld rijst op van de provincie Gelder land tijdens de behandeling van de strafzaak tegen ex-gedepu- teerde W. Scheerder, ex-ambte naar H. de Steur en directeur E. Landman van het failliete eve nementenbureau Gelderland Events BV. Het drietal wordt verdacht van corruptie, omkoping, fraude en valsheid in geschrifte rondom het evenementenbeleid, waar mee Gelderland zich internatio naal op de kaart wilde zetten. Commissaris van de koningin J. Kamminga ontdekte in april 2001 een valse handtekening van zichzelf op een bankgaran tie voor Gelderland Events. Hij deed aangifte en zei zich misleid te voelen. Ook had hij het idee dat er al veel langer gerommeld zou worden door ambtenaren, zo heeft hij bij de politie ver klaard. Uit het accountantson derzoek dat de provincie liet instellen bleek dat er valse brie ven, borgstellingen en bankga ranties in omloop waren. Er was sprake van een miljoenenfrau de. De ambtenaar en de gedepu teerde zouden bovendien door Landman zijn omgekocht. De ontslagen topambtenaar zei gisteren voor de rechtbank dat ambtenaren van de provincie Gelderland jarenlang hun gang konden gaan zonder enige leiding. ,,Als het college van Ge deputeerde Staten besloot rechtsom te gaan, gingen de ambtenaren linksom", aldus de ex-ambtenaar. Ook Scheerder trof volgens zijn zeggen bij zijn aantreden als be stuurder in 1999 'een puinhoop' aan. „Als het een beursgeno teerd bedrijf was geweest, was het allang failliet gegaan", vol gens Scheerder. Nadat de fraudezaak aan het licht was ge komen, heeft Gelderland een klokkenluidersregeling en inte- griteitsbeleid vastgesteld. Ook binnen het bestuur liep het niet goed, zeggen de verdach ten. Kamminga ondertekende op eigen gezag een borgstelling voor het paardensportevene ment Champion Gelderland. Ook greep hij in bij de organisa tie van een bedrijvenbeurs. Daar kwam een hele groep Eu ropese gasten op bezoek, die een feest aangeboden kreeg in Pa leis Het Loo in Apeldoorn. Maar de Gelderse commissaris stond op een ontvangst bij hem thuis, waardoor de kosten aanzienlijk stegen, zo verklaarde organisa tor Landman voor de recht bank. Over de rol van Kamminga in de fraudezaak zijn gisteren telkens twijfels geuit door zowel ver dachten als advocaten. Toch is de commissaris niet als getuige opgeroepen. Volgens Scheer ders advocaat mr. W. Anker zou dat de zaak te veel opblazen. „We kunnen wel 37 getuigen la ten komen, maar wij willen er geen politiek circus van ma ken." Ook volgens officier van justitie mr. Lucas draait de kwestie om relatief simpele, normale delicten. Maar de rechtbank vindt wel degelijk dat de politieke en bestuurlijke aspecten van groot belang zijn en heeft daar gisteren de hele dag aan besteed. De rechtbank gaat vandaag ver der met het horen van de ver dachten. Onder meer komt nog aan de or de het feit dat Landman 10.000 gulden meebetaalde aan de bruiloft van Scheerder in juli 2000. Hij zou daarvoor in ruil opdrachten hebben gekregen, meent justitie. Scheerder zegt van niets te weten. Ook de vraag of commissaris Kamminga Scheerder met valse dreigementen dwong af te tre den is nog niet behandeld. De ex-gedeputeerde verklaarde gisteren dat zijn medebestuur ders hem in 2001 onverhoeds lieten vallen toen hij een dag niet aanwezig kon zijn bij de be spreking van de fraudezaak. Scheerder moest van journalis ten horen dat het vertrouwen in hem was opgezegd, zo stelde hij gisteren. ANP BUSSUM - De Bergings- en Identificatie Dienst (BID) van de Koninlijke Landmacht, ook wel Gravendienst genoemd, is gisteren in Bussum begonnen met de identi ficatie van de stoffelijke resten van drie bij Arnhem ge vonden militairen uit de Tweede Wereldoorlog. In het gebied Schuytgraaf (Arnhem-Zuid) wordt op dit mo ment een nieuwe wijk uit de grond gestampt. Het voor malige oorlogsterrein wordt doorzocht op explosieven en andere oorlogsresten. Tot nog toe zijn de stoffelijke resten van tien Duitse en twee Britse militairen gevonden. In Schuytgraaf en di recte omgeving moeten volgens de gegevens van de Duitse en Britse overheden vermoedelijk nog de resten van 44 vermiste militairen liggen. foto ANP HILVERSUM - LPF-leider Her ben wil dat penningmeester R. Both van zijn partij aftreedt. Volgens Herben moet Both de gelegenheid krijgen zich te ver dedigen tegen beschuldigingen dat hij als privé-persoon ach tervolgd wordt door schuldei sers. „De LPF mag hier geen schade van ondervinden", zei Herben gisteren in het tv-pro- gramma TweeVandaag dat de financiële handel en wandel van Both blootlegde. ANP Zo sLöaae. poitctL/^r»- "o" CD A-staatssecretaris Wijn van Financiën wil de 2,3 miljoen al leenstaanden meer belasting la ten betalen. Dit extra geld moet gaan naar de 2,5 miljoen gezin nen die ons land telt. Daarmee draait hij de klok terug, stellen onder meer WD en D66. Maar de mensen met kinderen zijn er blij mee. Eindelijk iemand die snapt dat een kind een keuze voor de toekomst is." door Petra Huijser DEN HAAG - Acht kinderen heeft Nell Counians, in leeftijd variërend van 9 tot 26 jaar. En al jaren ziet de voorzitter van de Vereniging Grote Gezinnen de financiële kloof groeien tussen mensen met en zonder kinderen. „Dat is niet eerlijk. Mensen zon der kinderen zijn niet minder verantwoordelijk voor de maat schappij van straks dan dege nen met kinderen." Coumans is daarom blij met het voorstel van Wijn om alleen staanden meer belasting te la ten betalen. Ze volgt met be langstelling een rechtszaak in Duitsland waar een groep ou ders minder AOW willen beta len, omdat ze met hun kinderen al een bijdrage aan de maat schappij zeggen te leveren. „Het moet maar eens afgelopen zijn met die hetze tegen kinde ren. Het is geen hobby of nega tieve keuze die moet worden af gestraft. Wat dat betreft mis ik de solidariteit van vroeger." Solidariteit? Jan Wilms, secre taris van Singlesclub Vrij en Blij, is net terug van vakantie. „Mooi dat ik vijftien procent ex tra moest betalen, omdat ik een eenpersoonskamer wilde heb ben." Hij wordt dan ook niet vrolijk van Wijns voorstel. „Ik betaal al afvalstoffenhef fing die geen rekening houdt met het feit dat ik als alleen staande minder vervuil. Gezin nen worden al bevoordeeld met kinderbijslag. Daar hoeft niet nog een schepje bovenop. Al leenstaanden betalen al genoeg voor kinderen." Iets anders wordt het volgens Wilms als mensen financieel klem komen te zitten. „Er moet meer met individuele situaties rekening worden gehouden. He le rijke gezinnen krijgen die kinderbijslag ook, schaf dat dan eens af." Erna Hooghiemstra, waarne mend directeur van de Neder landse Gezinsraad, vindt Wijns proefballon een stap terug in de tijd. „Hier zitten we niet om te springen. Het werpt vermoede lijk weer drempels op om de arbeidsmarkt op te gaan. Thuis blijven wordt dan aantrekkelij ker dan werken." Uit cijfers van de raad blijkt dat het starten van een gezin gemiddeld zo'n vijftien procent van het inko men kost. Dat heeft volgens Hooghiemstra twee oorzaken. „De belangrijkste is dat vrou wen er voor kiezen om minder te gaan werken als er kinderen ko men en dus inkomen kwijtra ken. Daarnaast geeft de over heid in Nederland in verhou ding tot de landen om ons heen weinig geld uit om gezinnen te ondersteunen." GPD door Erwin Tuil DEN HAAG - De nieuwe wetge ving voor de bestrijding van ter rorisme is overbodig en slecht doordacht. Dat oordeel vellen topjuristen over de wet, die vol gende week door de Tweede Ka mer wordt behandeld. De juristen waarschuwden gis teren tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer dat het kabi net doorslaat in de pogingen om terrorisme aan te pakken. „Een caféhouder die onbewust een zaaltje verhuurt aan een organi satie die als terroristisch wordt gezien, kan volgens de nieuwe wet gepakt worden voor mede plichtigheid aan terrorisme, zei hoogleraar straf- en proces recht Ybo Buruma. Hij noemde de voorstellen van minister Donner van Justitie overbodig. Zo is volgens hem het voorstel om 'samenspanning tot een ter roristisch misdrijf' afzonderlijk strafbaar te stellen, volstrekt overbodig, omdat dat sinds 1 ja nuari van dit jaar al strafbaar is. Ook topadvocate Britta Böhler zei dat alle voorbeelden die het kabinet aandraagt als recht vaardiging voor de wet al wor den afgedekt door bestaande (Europese) regels. Böhler vindt dat 'samenspan nen' niet strafbaar moet worden gesteld, enkel en alleen op basis van een verdenking van terro ristische bedoelingen. „Er be staat geen eenduidige definitie van terrorisme. Het is een poli tiek begrip." Bovendien noem de ze het vreemd dat het kabinet geen onderscheid meer maakt tussen het plannen en daadwer kelijk uitvoeren van een moge lijke terroristische actie. De juristen vrezen ook voor jus titiële dwalingen. Onder de wetsvoorstellen kunnen niet al leen gewelddadige dierenacti visten, maar ook vreedzame or ganisaties als Greenpeace of vakbonden die een staking or ganiseren worden aangepakt, zo stellen de juristen. Merk waardig vinden zij het dat in de formulering van Donner orga nisaties als Al Qaeda buiten schot blijven. De definitie van samenspannen en 'terroristisch oogmerk' wordt dus zo ver op gerekt dat fouten onvermijde lijk zijn, aldus de juristen. GPD HILVERSUM - Prinses Irene communiceert ook met paarden. Dat zei ze gisteren tijdens een interview in het radioprogram ma 1 op de Middag (Avro). Eerder bleek al dat de prinses ge sprekken voert met bomen en dolfijnen. „Door samen te werken in plaats van te domineren reageert een paard onmiddellijk op je. Dat gaat via je ademhaling en een enkel gebaar. Het is een 'taal' die het paard kent vanuit de eigen kudde. Het is een hele directe communicatielijn." Op 30 oktober verschijnt het derde boek van de prinses. Ze laat in 'Aarde ik hou van jou' twaalf wetenschappers aan het woord over de relatie tussen mens en natuur. ANP ROTTERDAM - Het Rotterdamse elektronicaconcern Cor rect mag vanuit de vestiging langs de snelweg A20 blijven ver kopen. Correct heeft van de gemeente te horen gekregen dat het juridisch mogelijk is de verkoop aan particulieren in het bestemmingsplan te regelen. Dat zeiden gisteren wethouder M. Pastors en Correct-direc- teur H. de Jong. Daarmee lijkt Correct voor Rotterdam be houden. De elektronicagigant dreigde de stad te verlaten als het niet meer aan consumenten mocht verkopen vanuit de magazijnvestiging aan de Ceintuurbaan. Het huidige be stemmingsplan staat op die locatie namelijk alleen groothan del toe. ANP ANGERLOO - Een huifkar met daarin zes lichamelijk en ver standelijk gehandicapten is gisterochtend in het Gelderse Angerloo omgevallen. De verwondingen bleven beperkt tot schrammen en builen, aldus de politie. De oorzaak van het ongeval is nog onduidelijk. De huifkar, die werd getrokken door paarden, belandde op de zijkant in een greppel. Bij het kantelen kwam een van de paarden onder de kar terecht. Hulpdiensten hielpen de gehandicapte inzit tenden uit de huifkar. De verwondingen van het paard vallen volgens de politie mee. ANP LEEUWARDEN - De leden van de oudejaarsploeg Vesuvius in Elsloo zijn gisteren veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 311,21 euro. Dat bedrag is door de politierechter vastgesteld, omdat zij op 31-12-2001 het beeld van bonds coach Rinus Michels hebben ontvreemd uit de tuin van sport centrum Papendal in Zeist. De rechter in Leeuwarden kon de humor van de 'oudejaars- stunt' wel inzien, maar wilde toch ook een daad stellen en koos daarom voor het symbolische bedrag als voorwaardelij ke boete met een proeftijd van een jaar. GPD SCHIPHOL - Een 46-jarige verwarde vrouw uit Duitsland is afgelopen zaterdagavond op Schiphol zonder papieren uit een vliegtuig met de bestemming Tokio gehaald. De Konink lijke Marechaussee en de luchthaven weten niet hoe de passa- giere erin was geslaagd om zonder identiteitsbewijs en ticket langs de beveiliging te komen. „De marechaussee en Schiphol hebben gezamenlijk een steekje laten vallen", aldus woordvoerster F. Hermie van de marechaussee gisteren. Wegens het onderzoek naar de ach tergronden van de vrouw zat ze gisteren nog op Schiphol in bewaring. GPD van onze redactie binnenland ALKMAAR - De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren drie vis sers uit Den Helder veroordeeld tot werkstraffen van 140 uur en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Ze zijn schul dig bevonden aan poging tot verkrachting van een minderja rige. Veertig uur van de gevon niste werkstraf die de drie da ders opgelegd hebben gekregen, is een dadertherapie. De rechtbank achtte bewezen dat de drie aan boord van de HD29 geprobeerd hebben om een ongepelde banaan in de anus vaneen 15-jarige jongen te duwen. Officier van justitie C. Zetsma zag twee weken geleden nog een leidende rol weggelegd voor de oudste verdachte. De rechtbank zag dit anders en be sloot alle verdachten dezelfde straf op te leggen. De pesterijen aan boord van de kotter door de drie verdachten hebben bijna een jaar geduurd. Ze varieerden van het verstop pen van kleren en het beschilde ren van het gezicht tot het in brand steken van schaamhaar. Officier Zetsma benadrukte tij dens de behandeling van de zaak dat dergelijke geintjes alle perken te buiten gaan. Hij sprak van 'grensoverschrijdend, laak baar en strafbaar gedrag'. De zaak veroorzaakte in Den Helder veel opschudding. In de visserswereld ontstond een tweedeling. Het ene kamp zag het slachtoffer en zijn familie als verrader, anderen noemden hem juist een klokkenluider die veelvuldig voorkomende mis standen naar buiten bracht. Na dat de jongen aangifte deed is hij regelmatig bedreigd en na geroepen. Ook zijn familie werd lastiggevallen. Het gezin over weegt de stad te verlaten. ANP door Fons Kockelmans LEIDEN - D66-Kamerlid Van der Laan kan zich niet goed voorstellen dat haar partij bij de verkiezingen van het Europees Parlement volgend jaar een lijstverbinding aangaat met de VVD. Volgens Van der Laan, tot vorig jaar europarlementariër, is de VVD te anti-Europees. Van der Laan zei dat gisteren op een symposium aan de Leidse universiteit over het Europese beleid van Paars. Hoewel WD en D66 in het europarlement beide deel uitmaken van de libe rale fractie, lopen hun stand punten soms sterk uiteen. Vol gens Van der Laan heerst in de WD een sfeer van euroscepsis. Overigens moet D66 nog een formeel besluiten over het aan bod van de WD voor een lijst verbinding, waarbij partijen el- kaars restzetels toegewezen kunnen krijgen. WD-fractieleider Van Aartsen reageerde in Leiden laconiek op de woorden van Van der Laan. „We zullen zien. Het aanbod geldt nog steeds." Van Aartsen herhaalde nog eens dat zijn fractie grote moeite heeft met een aantal voorstellen in de ont- werp-grondwet voor de EU. Zo voelt de WD er niets voor om bepaalde eurocommissarissen geen stemrecht te geven. De partij dreigt zo nodig met een negatief stemadvies het refe rendum over de Europese grondwet in te gaan. Volgens Van der Laan hoeft het niet doorgaan van een lijstver binding van D66 en WD niet te betekenen dat de twee partijen niet langer van dezelfde fractie in het europarlement deel kun nen uitmaken. Afwijkende standpunten binnen één fractie zijn in het Europees parlement niet ongebruikelijk. Oud-premier Kok uitte in Lei den zijn bezorgdheid over de komende onderhandelingen over de Europese grondwet, waarover tussen de lidstaten grote meningsverschillen be staan. Kok vreest een toename van de euroscepsis als de rege ringsleiders er niet in slagen een akkoord te bereiken vóór de uit breiding van de EU met tien lid staten komend voorjaar. De kans op overeenstemming wordt er niet groter op doordat veel regeringsleiders 'de hete adem van een nationaal referen dum over de grondwet in hun nek voelen', aldus Kok. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3