Kabinet kiest voor scherper onderzoek nieuwe Oranjes Kerncentrale Borssele wil splijtstof blijven opwerken Israël neemt in Gaza bloedig wraak voor Palestijnse aanslag Kamp houdt vast aan sanering bij Defensie 4 en 5 Feest in Bolivia 1 biologen bepleiten vangstverbod kabeljauw en minimale visserij op schol Franse sigaret 20 procent duurder Supermarktoorlog breekt uit Marinewerf met lege handen Lord wil weg uit Leeuwarden Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Wolken en zon |246e jaargang no. 251 dinsdag 21 oktober 2003 los nummer 1,20 maandmenu 23 olgauto Nuna over de kop Openbaar Jl j Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans [openkele buien, mogelijk met onweer of Lat hagel. Maxima 9 graden. Gebakken scampi's in looksaus met salade daarna een mixed grill van 3 verschillende vleessoorten en als afsluiting het dessert van de chef. Boulevard Evertsen 2/8 Vlissingen 441 44I www.raymondo.r aalslag van vissersvloot dreigt grHarmen van der Werf fLISSINGEN - Kaalslag dreigt onder de Neder landse vissersvloot, als de biologische adviezen voor de visquota in 2004 onver- tort worden overgenomen door de Europese visserij - ainisters. G. van Bals- loort, directeur van het Productschap Vis, liet gis- leren die waarschuwing boren na bekendmaking ran de adviezen. fisserijbiologen willen een rangstverbod voor kabeljauw in de Noordzee én zij stellen (oor de visserij op schol tot een ninimum te beperken. Vooral iet laatste advies is in de Neder- indse visserijsector hard aan komen. Visserijbiologen heb- len een misrekening gemaakt, iet zoals twee jaar geleden met Ie kabeljauw. Zij wisten dat in 996 veel jonge schol was gebo- en,maar dat blijkt bij nader in- ien in de huidige scholstand liet door te werken. lanBalsfoort zegt 'verbijsterd' e zijn door de misrekening, raarbij de biologen overigens antekenen dat er met name in ezuidelijke Noordzee veel on- ermaatse schol is bijgevangen. Maar uit niets blijkt dat dit eel meer voorkomt dan vroe- er", stelt de directeur van het toductschap Vis. „Visserijbio- igen verkeren in enorme onze erheid over de scholstand, andaar dat zij ook niet eens een dvies voor een maximale vangsthoeveelheid durven af te geven." Zij stellen de Europese visserijministers voor het scholquotum 'tot een minimum' te beperken en een herstelplan te maken, zoals ook voor de ka beljauw is gebeurd. Schol en tong zijn de belang rijkste vissoorten voor de Ne derlandse vissers. Met de tong gaat het redelijk goed. Volgens de visserijbiologen bevindt de tongstand zich nog wel onder het 'veilig biologisch mini mum', maar er komt een grote jaarklasse uit 2001 aan. Het tongquotum voor de hele Noordzee zou dan ook omhoog kunnen met ongeveer 2000 ton naar bijna 18.000 ton. Neder landse vissers krijgen daarvan het leeuwendeel, maarzij zullen rekening moeten houden met de slechte stand van de schol én van de kabeljauw, vinden de visserijbiologen. Voorzitter BDaalder van de Fe deratie van Visserijverenigin gen weigerde gisteren uitge breid commentaar te geven. ,,Ik vind er niks van", zei hij kort weg, om toe te voegen. ,,Ik vind het een flut advies. Ze willen de sector blijkbaar kapot maken." Ook bij Arnemuids visserijbe stuurder B. Marijs is het ver trouwen in de biologen tot een dieptepunt gedaald. Hij ver wijst naar de praktijk. „We van gen zoveel tong. Er is sprake van een explosie. Niet één visserij- bioloog heeft dat voorspeld." Visserijbioloog F. van Beek on derkende dat de boodschap YDNEY - Een volgauto van de luna II, de Nederlandse zonne- ragen die in Australië meedoet lan de World Solar Challenge, is jsterochtend (Nederlandse ijd) over de kop geslagen. ii de auto zaten een vertegen- roordiger van sponsor Nuon, en verslaggever van De Tele- raaf en freelancefotograaf liels Broekema. Het drietal is trvoerd naar een ziekenhuis, laar alleen de Nuon-medewer- ier met nekklachten ter obser- atie is opgenomen. )eauto is total loss. De Nuna II een racewagen die op zonne- nergie rijdt. ANP LA PAZ - Duizenden Bolivia- nen vieren op het San Francis- co-plein in La Paz het vertrek van de gehate neo-liberale pre sident Sónchez, die volgens zijn tegenstanders een blinde vlek had voor sociaal beleid. Dat ge beurde gisteren bij het feest voor het 455-jarig bestaan van de stad. De belangrijke Boliviaanse boe renbond CSUTCB, een van de drijvende krachten achter de protesten tegen Sanchez, heeft een bestand van negentig dagen afgekondigd. Daarmee zouden ze de tijd hebben om met de nieuwbakken president Car los Mesa te onderhandelen, foto Aizar Raldes/AFP pagina 4: nieuwe president omarmd loor Henk van de Poll inBouke Bergsma |EN HAAG - Minister Kamp ran Defensie heeft gisteren in Set debat met de Tweede Kamer lïet de bezuinigingen bij De- tnsie geen duimbreed toegege ven aan de wensen van Kamer- Wen. Als de Nederlandse Wjgsmacht nog mee wil tellen de wereld, dan moet de Ka- ®er niet morrelen aan de keuzes hij heeft gemaakt, was de boodschap. Samp moet binnen het Defen- ebedrijf de komende jaren 'oor meer dan 700 miljoen euro «zuinigen en ombuigen. Om lat te bereiken kiest de VVD'er 'oor ingrijpende maatregelen, wonder vallen het opheffen »an de Orion-verkenningstoe- •ellen en het sluiten van bases, zoals het marinevliegkamp Val kenburg, de luchtmachtbasis Twenthe en de legerbasis See- dorf in Duitsland. Kamp hield de Kamer voor dat hij kiest voor een expeditionair leger dat effectief in het buiten land kan worden ingezet. Door ingrijpende bezuinigingen is de ruimte om wezensvreemde ta ken uit te voeren miniem. De fensie kan zich evenmin permit teren faciliteiten aan te houden om werkgelegenheid in stand te houden, stelde Kamp. De wens van een meerderheid van de Kamer om het vliegkamp Valkenburg nog in elk geval tot 1 januari 2005 open te houden en na te gaan of de Orions niet samen met Duitsland in de lucht kunnen worden gehouden, wees hij van de hand. Defensie heeft er geen geld meer voor. ANP door Ap van den Berg DEN HAAG - Het kabinet over weegt de inlichtingendiensten meer bevoegdheden te geven voor het natrekken van mensen in de nabijheid van koningin Beatrix. Dat zou ook gaan gel den voor aanstaande leden van de koninklijke familie, zoals nu Mabel Wisse Smit. Dat antwoorden premier Jan Peter Balkenende en minister van Binnenlandse Zaken Johan Remkes op de honderden ka mervragen naar aanleiding van 'Mabelgate'. Gegeven de huidi ge bepalingen hebben de inlich tingendienst AIVD en de bevei ligingsdienst van het koninklijk huis (DKDB) volgens hen 'ade quaat en tijdig' gehandeld. Het screenen van de verloofde van prins Johan Friso bleef lang be perkt tot het analyseren van da tabestanden. Kort voor de ver loving van het tweetal voerden politie, Openbaar Ministerie en buitenlandse inlichtingen dienst nog nader onderzoek uit. Het kabinet stelt met nadruk dat de inlichtingendiensten niet de taak hebben na te gaan of een aanstaand lid van het Konink lijk Huis onvolledige of onjuiste informatie verstrekt aan de mi nister-president en/of het staatshoofd. Wisse Smit vormde bovendien geen gevaar voor de nationale veiligheid en dus was er ook geen aanleiding voor bui tengewone opsporingsmetho den. De inlichtingendiensten gaan daartoe pas over als ie mand aanleiding geeft tot 'het ernstig vermoeden dat zij een gevaar vormt' voor het voortbe staan van de democratische rechtsorde of andere gewichtige belangen van de staat. In het ge val Wisse Smit was dat niet zo. Ook in strafrechtelijke zin, gelet op haar relatie met wijlen Klaas Bruinsma, zijn in de onderzoe ken van AIVD en DKDB geen belastende verdenkingen naar boven gekomen. Het liegen van het paar, stelt het kabinet, was 'de enige reden' om geen Toe- stemmingswet in te dienen. Intussen wordt het onderzoek naar de achtergronden van Wis se Smit voortgezet. Om welke reden dat precies gebeurt, ma ken Balkenende en Remkes niet duidelijk. Zij verkeert al sinds 2001 in de nabijheid van de ma jesteit en haar familie. Ook de vraag waarom het 'na- slagonderzoek' kort voor de be kendmaking van de verloving tussen Johan Friso en Mabel werd geïntensiveerd, laat het kabinet onbeantwoord. Meer dere Kamerfracties, met name in de oppositie, vragen zich af waarom. De regeringspartijen CDA en WD willen de affaire nu eerst in de (geheime) commissie voor de inlichtingendiensten bespre ken. Het derde lid van die 'com missie stiekem', de oppositie partij PvdA, wil dat per se niet. „Wat in het geheim overleg door de bewindspersonen wordt ver teld, kan dan niet meer in het openbaar worden herhaald. Wij willen eerst een Kamerdebat", aldus vice-fractievoorzitter El- la Kalsbeek. Het debat zou mor gen of donderdag kunnen wor den gehouden. GPD door Ben Jansen BORSSELE - De kerncentrale Borssele wil doorgaan met het opwerken van gebruikte splijtstof. Dat biedt naar de mening van de beheerders van de centrale voordelen boven directe opslag van bestraalde splijtstofele menten bij het nabijgelegen opslagcentrum Covra. Borssele is bijna klaar met een afwe ging van beide mogelijkheden. De kerncentrale moet een beslissing nemen over de manier waarop de komende jaren zal worden omgesprongen met de gebruikte splijtstof. Tot nu toe is dat naar de opwer kingsfabriek van Cogema in La Hague (bij Cherbourg) gegaan. Het contract met deze onderneming loopt eind dit jaar af. Volgens directeur J. Bongers van de kern centrale liggen de kaarten het best voor op werken. Daarmee kunnen nog bruikbare stoffen (uranium en plutonium) worden te ruggewonnen en opnieuw verwerkt in splijtstof. Het afval dat dan nog rest, ver liest in ongeveer 5000 jaar zijn schadelijke straling. Blijft het plutonium er in zitten, dan duurt dat 200.000 jaar. Greenpeace is altijd fel tegen opwerking ge weest, omdat bij dit chemische proces ra dioactieve stoffen worden geloosd. Naar de mening van Bongers valt dat wel mee: „De toch al lage concentraties radioactieve stof- Anti-rookmaatregelen waren de Fransen tot dit jaar vrijwel bespaard gebleven. Gisteren is de rookwaar in Frankrijk ech ter 20 procent duurder geworden. Reden voor de tabakswin keliers om hun tabakszaken voor een dag te sluiten en de straat op te gaan voor protest. voor de visserij ernstig is. „We hadden het ook graag anders gezien." De visserijsector gaat nu eerst de adviezen bestuderen en ver volgens overleg voeren met vis serijminister Veerman om eind december, als over de visquota wordt beslist in Europees ver band, nog te redden wat er te redden valt. De oorlog tussen super markten is gisteren in alle hevigheid losgebarsten nu in navolging van Al- bert Heijn ook Super De Boer, Schuitema en Dirk van den Broek de prijzen gaan verlagen. De stap kost Super De Boer circa 0,5 procent van de winst marge, die in su permarktland toch al laag is. VJ Er is voorlopig weinig hoop voor de Marinebouw. De Tweede Kamer kwam gisteravond niet verder dan een oproep aan mi nister Kamp voor het opstellen van een toekomstvi sie. Of dat orders oplevert voor de De Schelde is nog de vraag. Lionel Lord is aan zijn tweede seizoen bij Cam- buur Leeuwarden bezig. Net als met de club, gaat het ook met de Vlissinger niet zoals gehoopt. Lord kwam dit seizoen veelal als invaller in actie. Hij moet aan spelen toeko men, want zijn contract loopt af. Na dit seizoen zou Lord het liefst vertrekken *8 uit Leeuwarden. U varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,1113 en 15; sport: 16 en 17; borssele: 19, 20, 21, 22, 23 en 25; buitenge bied: 26, 27 en 28 van onze redactie buitenland JERUZALEM - Door een reeks Israëlische luchtaanvallen in de Gazastrook zijn gisteren in to taal tien Palestijnen omgeko men. De luchtacties waren eeh reactie op een Palestijnse aan slag van zondag. De meeste slachtoffers vielen gisteravond door een aanval op een vluchtelingenkamp in het midden van de Gazastrook. Daarbij kwamen zeven mensen om, onder wie het prominente Hamas-lid Imad Akel. Volgens Palestijnse getuigen raakten circa veertig mensen gewond. Israëlische gevechtshelikopters voerden eerder aanvallen uit op Palestijnse doelen in de Gaza strook. Ze vuurden onder meer raketten op een auto af, waar door twee leden van de radicale groepering Harnas en een Pales tijnse passant omkwamen. Ver der bestookten de Israëliërs een vermoedelijke Harnas-wapen fabriek en een huis van een lei der van de Islamitische Jihad. Met dë aanvallen reageerde Is raël op een Palestijnse aanslag zondag op de Westelijke Jor- daanoever. Vanuit een hinder laag doodden Palestijnse schut ters toen drie Israëliërs. Die ac tie is opgeëist door de al-Aqsa Martelaren Brigades. Ondanks de serie aanvallen be nadrukte de premier Ariel Sha ron gisteren dat de internatio nale 'routekaart' de enige hoop op een doorbraak naar de vrede is. Sharon noemde de Palestijn se president Yasser Arafat het grootste obstakel voor vrede en zei dat Israël vastbesloten is hem van het politieke toneel te verwijderen. ANP/DPA/RTR Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) fen die in het milieu komen, zijn bij Cogema de afgelopen jaren nog verder terugge bracht." De directeur van de kerncentrale wijst erop dat ook regelrechte opslag van splijtstofelementen gevolgen voor het mi lieu heeft. „Na de tijdelijke opslag bij de Co vra moeten ze gereed worden gemaakt voor de eindberging. Daarbij zullen ook enige ra dioactieve stoffen vrijkomen." Wat dat be treft is de keus tussen opwerken en regel recht opbergen volgens hem een kwestie van lood om oud ijzer. F. Bartels van Green peace vindt het 'een grof schandaal' als de kerncentrale doorgaat met opwerking van gebruikte splijtstof. pagina 19 t/m 25: dossier kerncentrale telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 711688"555530 C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,45). c per kwartaal met automatische incasso 56,60). c per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1