PZC De eigen huisarts verdwijnt HUISARTSENPOST Jonger en website moet vooral snel en actueel zijn Slock en Van Hemert omarmen het leven Elfjarige Mandy is jongste auteur Wolters-Noordhoff Cuba en VS centraal in Kunst geen Kunst li T ELIGHT Gedeputeerde Van Heukelom heeft rust nodig Bijeenkomst over hersenletsel Werkdruk Koersballers strijden om titel Boekenmarkt in Koudekerke kunst i dinsdag 21 oktober 2003 Platteland Fulltime Woningen Vrolijk Herdenkingssteen Vergeten Klasgenoot Voor €5,00 naar Diergaarde Blijdorp met de zegelspaaractie van de PZC. door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de G. van Heukelom (SGP) heeft om gezondheidsredenen zijn werk tijdelijk neergelegd. Op voorschrift van zijn arts heeft hij enkele weken rust ge nomen. Tevens zal Van Heukel om een aantal nevenfuncties opzeggen, zodat hij zich op zijn werk kan concentreren. Van Heukelom werd in april ge ïnstalleerd als gedeputeerde. Hij was locatiedirecteur van het Calvijn College in Tholen. „Ik heb tien jaar lang zeven dagen in de week gewerkt, want ik vervulde ook nog allerlei maat schappelijke en kerkelijke functies. In april heb ik mijn andere werk afgemaakt en ben als een razende in mijn nieuwe baan gedoken. Dat was de spreekwoordelijke druppel", verklaart Van Heu kelom. Hij heeft 'een paar weken rust nodig'. Van Heukelom zit in middels twee weken thuis en denkt nog drie weken nodig te hebben voordat hij weer aan de slag gaat. Die tijd benut hij te vens om zich te bezinnen op zijn maatschappelijke functies. „Ik vind mijn werk ontzettend leuk. Dat komt nu eerst, de rest moet nu maar even wachten", vindt de gedeputeerde. Gedurende zijn afwezigheid worden Van Heukeloms taken waargenomen door zijn colle ga's. De belangrijkste porte feuilles zijn verdeeld over G. de Kok (onderwijs, gezondheids zorg en ouderenzorg), T. Poppe- laars (communicatie) en H. van Waveren (jeugdzorg en sociale vraagstukken). GOES - De vereniging Cere braal houdt morgen een bijeen komst in hotel Terminus in Goes. De vereniging is voor mensen met niet-aangeboren hersenletsel als gevolg van bij voorbeeld een ongeval of een co ma. Woensdagmiddag kunnen partners van mensen met her senletsel ervaringen uitwisse len. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. door Emile Calon Over tien jaar zal bijna niemand nog echt kunnen spreken over 'mijn huisarts', voorspelt directeur patiën tenzorg J. van der Heide van ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Hij voorziet dat huisartsen steeds meer in clusters gaan samenwerken en dat de patiënt wordt behandeld door de arts die op dat mo ment dienst heeft. De vertrouwensband die nu nog veelal bestaat tussen patiënt en arts zal volgens hem dan ook ver dwijnen. Dat clusteren moeten huisartsen wel, omdat de animo voor het vak afneemt. Nog slechts elf procent van de huidige studenten geneeskunde wil na hun stu die huisarts worden. Dat is nog maar de helft van de instroom die tot voor kort redelijk stabiel op twintig procent stond, blijkt uit een enquête die is ge houden onder studenten geneeskunde. Als minister Hoogervorst (VWS) bij zijn uitspraken blijft om parttime werken van artsen aan banden te leggen, zal de populariteit van de opleiding tot huis arts nog verder dalen, zo blijkt uit het onderzoek. Een aanzienlijk deel van de studenten dat kiest voor het huisart senvak wil immers parttime werken. Vrouwen geven tot drie maal zo vaak aan parttime te willen gaan werken dan hun mannelijke collega's. De instroom van vrouwen in de huisartsenopleiding is meer dan zestig procent en zal in de komende jaren nog verder groeien. Van der Heide, apotheker J. van Dalen uit Breskens, J. Vermeer van de afdeling Welzijn van Scoop en directeur M. Weststrate van de stichting Huisartsen- geneeskunde Zeeland vinden de ver minderde belangstelling van studenten voor het vak van huisarts stuk voor stuk een zorgelijke ontwikkeling. Vermeer kent het probleem van zeer nabij. Zijn dochter studeert medicijnen en vindt dat huisartsen veel te zwaar belast wor den en te weinig betaald krijgen voor het werk dat ze verzetten. Daarom pie kert ze er ook niet over om huisarts te worden, zegt de medewerker van de Zeeuwse organisatie voor welzijn en cultuur. Hij voorziet dat over enige tijd vacatu res voor huisartsen in het Zeeuwse niet meer opgevuld kunnen worden omdat jonge huisartsen zullen kiezen voor werken in de steden. Vooral omdat een plattelandspraktijk minder geld ople vert dan een in de stad. Weststrate verwacht ook dat het mo- a i:m m rar Patiënten zullen in de toekomst steeds vaker behandeld worden door de arts die op dat moment dienst heeft. foto Willem Mieras ment nabij is dat er gaten vallen in het netwerk van Zeeuwse huisartsen. Het werken als huisarts in een regio als Zee land is volgens hem 'gewoon erg belas tend'. Wie zich als huisarts in Zeeland vestigt, weet dat hij dertig jaar lang ge confronteerd wordt met nachtdiensten, weekenddiensten en werken tijdens feestdagen. Een Zeeuwse huisarts moet per jaar zo'n 500 uren werken op onre gelmatige tijden. In de Randstad blijft dat beperkt tot zo'n 200 uur, rekent hij voor. „Dat is echt een groot verschil." Hij wijst er ook op dat nogal wat afge studeerde huisartsen niet kiezen voor een praktijk maar totaal iets anders gaan doen omdat ze uiteindelijk geen zin hebben om jarenlang veel meer dan veertig uur per week te werken. Zo kent hij iemand die geen praktijk maar wel een camping is begonnen en nu veel meer tijd bij zijn gezin doorbrengt dan collega's die wel kozen voor het vak van huisarts. „Hij is altijd met Kerstmis thuis." Van Dalen, lid van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering van de Far macie, vreest dat straks meer mensen richting de apotheek komen met vragen als ze niet terecht kunnen bij een huis arts. Een aantal van hen moet hij dan teleurstellen omdat een apotheker nu eenmaal geen huisarts is en sommige onderzoeken echt gedaan moeten wor den door een huisarts. Hij vindt echter wel dat sommige taken overgenomen kunnen worden zodat een huisarts meer toekomt aan zijn eigenlijke werk. Daarbij noemt hij als voorbeeld de her halingsrecepten. „Dat kunnen wij." De Breskense apotheker voorziet ook dat huisartsen clusters gaan vormen zodat ze samen iemand kunnen delen voor bijvoorbeeld de administratie en al die andere niet specifiek medische werkzaamheden. Door die clusters zul len wel de kleinere plaatsen hun huis artsenpraktijk kwijt raken, vreest hij. De directeur van De Honte denkt echter dat dat in de praktijk wel mee zal val len. Hij verwacht dat huisartsen op vas te uren praktijk zullen houden in de pendances. Net als de apotheker uit Breskens ver wacht Van der Heide dat huisartsen in de nabije toekomst zich steeds meer zullen concentreren op het echte huis artsenwerk. Oren uitspuiten en andere simpele handelingen worden straks overgelaten aan praktijkassistenten. Ook zal er een hechtere samenwerking ontstaan tussen ziekenhuis en huisarts door het aanstellen van speciale zie kenhuisartsen. Tot slot merkt hij op dat de trend om parttime te gaan werken wel eens van voorbijgaande aard kan zijn. Parttime werken is een vorm van luxe die door de krimpende economie binnen enige tijd niet meer haalbaar is, verwacht hij. „Straks moeten we allemaal weer full time werken om rond te kunnen komen, ook huisartsen die nu nog parttime wil len werken." door Raymond de Frel OOSTBURG - De ideale jonge- renwebsite voor Zeeuwse jon geren is snel, up to date en qua informatievoorziening zo breed mogelijk. Dat zijn de voor naamste conclusies van een on derzoek dat op initiatief van de gemeente Sluis is gedaan. Zeeuwse jongeren tussen 12 en 24 jaar werden in de afgelopen maanden via een internetsite gevraagd hun webwensen aan te geven. Het onderzoek was één van de actiepunten uit de nota Inte graal Jeugdbeleid van de ge meente Sluis. Aan de hand van de uitkomsten wilde Sluis bepa len of er behoefte is aan een in teractieve jeugdsite waar jon geren leeftijdsgenoten kunnen ontmoeten. De enquête moest helder maken aan welke eisen zo'n Jongeren Informatie Punt- site (JIP) moet voldoen. Dat de site daadwerkelijk onli ne gaat, is volgens wethouder L. Wille (jeugdbeleid) zo goed als zeker, ondanks de tegenval lende deelname aan het onder zoek. „Dat heeft te maken met de ongunstige periode waarin onderzoek werd gedaan. In de zomermaanden zijn immers veel mensen op vakantie. De aangeschreven scholen gaven bijvoorbeeld aan heel enthousi ast te zijn, maar zij konden hun leerlingen niet meer voor de zo mervakantie informeren. Daar om is het onderzoek tot eind september verlengd. Uiteindelijk hebben een kleine honderd jongeren gereageerd. „Dat hadden er natuurlijk meer moeten zijn, maar we zijn wel tevreden over de kwaliteit van hun antwoorden", aldus Wille. De deelnemers gaven aan dat de site een aansprekende vorm moet krijgen en up to date moet zijn. Antwoorden op vaak ge stelde vragen moeten met regel maat worden ververst, andere vragen dienen binnen 48 uur te worden beantwoord. Ook het anoniem opvragen van infor matie over gevoelige onderwe. pen is gewenst, net als eenaè, ele sport- en uitgaansage^ Een chatfunctie is niet meerj» logisch. Opvallend is dat er vraagisuj 'startersinfo', ofwel informs over woningbouwverenigi^ en te koop of te huur sta® huizen. Gegevens van schdr studies en stage-adressen» eveneens een must. Ongevm de reclame - middels banners pop-ups - moet volgens dejj geren worden voorkomen. De deelnemers werden ookve zocht originele webadressen1 bedenken. Wille beloondej terochtend drie jongeren i een prijs. Nick Duysserinclt uit Biervliet werd derde www.Izeeland.nl, MarloesGt teling (19) uit Westkapellel haalde een tweede plaats a www.jonginzeeland.nl. Tera zenaar Jan Matthijs (19) slea de hoofdprijs in de wachtj www.futurezeeland.nl. GOES - De Koersbal Bondï land houdt vrijdag voord ventiende keer haar jaarlijr provinciaal koersbaltoerncij Goes. In Sportpunt Zeer worden ongeveer zeva teams verwacht. Dat zijn ii taal zo 'n vij f honderd spelen wedstrijden duren van 10.09 16.00 uur. KOUDEKERKE - In het BI we Hof aan de Breeweg 1 Koudekerke wordt zaterda en zondag 2 november eenoi dekte boekenmarkt gehoui De boeken worden te koopa geboden door particulieren markt is geopend van 11 tot uur. door Anita Tournois CLINGE - Galerie Esprit in Clinge laat (Je, komende weken werk zien van Iris Slock en Evert van Hemert. Naast de lief de voor het vak tonen de twee ook de kunst het leven zelf te omarmen. Slock exposeert schilderijen in acryl op linnen, zeefdrukken en gemengde technieken, Van He mert schilderijen en bronzen. Lazy Sunday Afternooneen brons van Van Hemert en Thuis, een doek van Slock zijn duide lijke voorbeelden dat van het le ven wordt genoten. Levenslus tig, humoristisch en relative rend zijn termen die van toepas sing zijn op de figuren die door Slock en van Hemert in hun werken tot leven worden ge bracht. Net als liefde voor de mens, hebben beiden een sterke affiniteit met dieren. Slock heeft een voorkeur voor vogels en vissen, Van Hemert is dol op paarden en stieren. Alle twee beschikken ze over een sterke eigen beeld- en vormtaal. Een taal, die speels, uitbundig en vrolijk is, tot de verbeelding spreekt en de ga lerie een feestelijk aanzicht geeft. Van Hemert uit het Friese Kol- derwolde begon zijn carrière als kunstenaar met schilderen en tekenen. Beeldhouwen werd een logisch vervolg en een drie dimensionale vertaling van zijn creatieve ideeën. „Ik werk in pe riodes afwisselend in beelden of schilderijen. Toch gaat het boet seren me makkelijker af dan het schilderen. Waarschijnlijk heeft dit te maken met de concentra tie die ik nodig heb om te schil deren, verf zit meer in mijn hoofd, terwijl een beeld in was maken, veel meer fysiek is, iets dat ontstaat vanuit en onder je handen." Zijn fantasieën koppelt hij aan beelden uit mythologie of cir cus. Terugkerend onderwerp blijkt toch de vrouw. Vaak vo luptueus en wulps uitgebeeld. Kenmerkend zijn de minibor- sten, onderdanig aan flinke bil- en buikpartijen. Getroond op paard of stier stralen zijn dames een zekere fier- en onafhanke lijkheid uit. Fraaie voorbeelden zijn twee schilderijen met vrou wen, gezeten op een stier; naakt, zoet en uitdagend, zoals Juf frouw Jenny verovert de wereld. Werken met een erotische la ding. De lieflijke portretjes, zo als Zeeuws meisje, Zeeuwse Maegdt en Black Widow doen ingetogen aan, maar zelfs hier achter proeft men iets anders. Slock is geboren in Vogelwaar de, maar woont nu in Venlo. Zij volgde de kunstacademies van Rotterdam en Groningen. Haar werk wordt gekenmerkt door een uitzonderlijk vrolijk aan doende beeldtaal met de mens als hoofdonderwerp. Ogen, monden en neuzen worden re gelmatig uit hun verband ge rukt en versterkt weergegeven op andere lichaamsdelen, die op hun beurt uitmonden in vissen- staarten, hanenkammen, vleu gels of geitenpootjes. Belang rijk voor Slock is de vrij heid van handeling. „Voor mij is een werk goed als het evenwichtig is en als ik meer heb bereikt dan wat mij voor ogen stond toen ik be gon, zodat het ook voor mijzelf verrassend is." Tentoonstelling Galerie Esprit, Gravenstraat 99 in Clinge, t/m 9 no vember. Open: do t/m zo 13.30-17.30 uur, do ook 19-21 uur. Schilderij 'Voor jou' van Iris Slock en bronzen beeld 'Sukerbolle' van Evert van Hemert. foto CamileSchelstraete door Ernst Jari Rozendaal KAPELLE - De elfjarige Mandy Koeman uit Kapelle wordt de jongste auteur van de landelijke uitgeverij Wolters-Noordhoff. Met een werkstuk over Annie M.G. Schmidt heeft ze de hoofd prijs van de Wolters-Noordhoff Werkstukkenwedstrijd 2003 gewonnen. De popgroep VOF de Kunst komt de prijs volgende week dinsdag uitreiken op de openbare basisschool De Mool- hoek in Kapelle. Volgend jaar publiceert de uitgeverij Man- dy's werkstuk in de reeks Junior Informatie van De Ruiter's Do cumentatiecentrum Vanuit haar slaapkamerraam heeft Mandy zicht op de kerkto ren van Kapelle. Als klein meis je heeft Annie Schmidt die dik wijls beklommen als ze van het uitzicht wilde genieten. Dat de bekendste schrijfster van Ne derland in Kapelle is geboren, was voor Mandy een belangrij ke reden haar als onderwerp te nemen voor een werkstuk over helden, idolen en bijzondere mensen. „Ik wist niet meteen wie ik moest kiezen. Ze is geen held of idool van mij." Door de aan dacht voor het vijftigjarig jubi leum van Jip en Janneke en een bezoek aan het wassenbeelden museum Madame Tussauds in Amsterdam kwam Mandy afge lopen voorjaar uit bij Schmidt. „Ze is de bijzonderste persoon die in Kapelle heeft gewoond. Op het Kerkplein staat een her denkingssteen. Dus haar naam kom ik vaak tegen." door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Voor de kun stenaars Jaap van der Gaarden en Theo Barend gelden Cuba en het zuidwesten van de Verenigde Staten als belangrijke inspiratiebronnen. Hun schilderijen staan centraal tijdens de wisselexpositie die deze weken te zien is bij galerie Kunst geen Kunst in Burgh-Haamstede. Van der Gaarden raakte tijdens zijn rei zen door het zuidwesten van de Verenig de Staten geboeid door de cultuur en de geschiedenis van de indianen. Hij be zocht tal van plaatsen waar verschillen de stammen van deze oudste bewoners van het Amerikaanse continent leefden. Als kunstschilder raakte hij vooral geïn spireerd door de overblijfselen van de pueblostammen met hun markante ado- be-architectuur evenals hun verbonden heid met de natuur. Van der Gaarden zoekt in zijn recente werk naar een verbinding van het verle den met het heden. Hij doet dat door on der meer dekkende en transparante lagen af te wisselen. Aardetinten in com binatie met groen en blauw zijn kenmer kend in zijn schilderijen. Soms vermengt hij de verf met zand en weet daarmee as sociaties op te roepen met de gloed van woestijnen, uitgestrekt landschappen en berggebieden. Hoewel hij geen mensen op het doek laat figureren, weet Van der Gaarden met zijn schilderijen het ver haal te vertellen over indianen die daar ooit waren, maar sinds lange tijd ver dwenen zijn. De Belgische schilder Theo Barend voert juist wel de mens als belangrijkste thema op. Verder zijn dans en muziek belangrij ke componenten in zijn werk. Op Cuba immers klinkt altijd muziek en er is geen Cubaan die niet de salsa kan dansen. Ba rend keert regelmatig terug naar dit land onder meer om Cubaanse musici die in Europa een kans zoeken een handje te helpen. Naast deze wisselexpostie is er in galerie Kunst geen Kunst ook nieuw werk te zien van de vaste exposanten, zo als de Irakese schilder Raid Houby en de Congolees Rogier Nkusu. Galerie Kunst geen Kunst in Burgh-Haamste de is open op do, vrij en za en elke laatste zon dag van de maand van 11 tot 17 uur. Mandy Koeman schreef een werkstuk over Annie M.G. Schmidt: „Ze is de bijzonderste persoon die in Kapelle heeft gewoond." foto Dirk-Jan Gjeltema De bedoeling was om maximaal tien bladzijden aan informatie over iemand tot een werkstuk te bundelen. Mandy keek op inter net en zocht in de bibliotheek. Ze is ongeveer twee weken met haar werkstuk beziggeweest. Kort voor de zomervakantie was het af. „Het moeilijkste was de informatie bij elkaar zoeken. Het schrijven ging vanzelf. Ik had meer dan genoeg dingen om op te schrijven. Ik moest zelfs wat weglaten." Op de voorkant van het werk stuk kwam een foto die gemaakt is bij Madame Tussauds: Annie M.G. Schmidt die rokend in een stoel zit en Mandy die achter haar staat. „Het is net of ze leeft. In de klas dachten ze dat het een foto was die ik op de computer in elkaar had gezet." Volgens Mandy's moeder Lydia viel de jury vooral voor de vers jes die Mandy in haar werkstuk opnam. Ze citeert een versje dat Annie als kind schreef: Er was eens een kat die zat op zijn gat. Er was eens een hond die zat op zijn kont. Ook Schmidts eer ste gepubliceerde kinderversje, 'De drie augurken', heeft Man dy in haar werkstuk opgeno men. Ze was haar werkstuk al bijna vergeten toen ze vorige week tij dens het overblijven naar de ka mer van het schoolhoofd werd geroepen. „Ik dacht dat ik een klusje moest doen." Maar nee, daar zaten vertegenwoordigers van Wolters-Noordhoff en Hans van Riet, de docent bij wiezi rig schooljaar haar werk! maakte, op haar te wactl „Toen hoorde ik dat ik gei nen had." Ze vindt het wel grappig ii door het winnen van dep eerder een boekje bij een» uitgever gepubliceerd Is dan Schmidt zelf. Tochiszf van plan in de voetsporen va: grote schrijfster te treden wil kraamverzorgster wori Overigens is Mandy Koa niet de enige Zeeuwse prijsi naar. Sterker nog, haar klï noot Kristy de Klerk won een werkstuk over Jacq Vriens de derde prijs. Endatl wijl landelijk bijna tweeï derd scholen hebben ms daan. „Dat is het bewijs enthousiast de klas van 1 zich op dit onderwerp heeft stort", meent Lydia Koes „Daarom vind ik het ook: beetje een prijs voor der klas." Advertentie M Hierbij uw letterzegel voor de zegelspaaractie van de PZC Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober treft u dagelijks een zegel aan in uw krant. Met'deze letters vormt u het woord OCEANIUM. Heeft u een letter gemist? Af en toe treft u in plaats van een letterzegel een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaarten voor deze actie zijn geplaatst op 27 september en 11 oktober. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden oiet geaccepteerd. Meer informatie over Blijdorp en de actie vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10