PZC Dopinggebruik op grote schaal ontdekt Mateja Kezman houdt onschuld vol de kunst van het afkicken Feyenoord heeft kansen, Utrecht krijgt het zwaar Sporting Lissabon test al zijn spelers 20 Van der Vaart kan eindelijk ook weer scoren (5-1) Ferrero bereikt de halve finale in Masters Madrid De Sjiem maakt geslaagde rentree zaterdag 18 oktober 2003 Afgedroogd Alleen MVV nu nog zonder zege Balans Rea Lenders op trampoline naar Spelen Rabobank gokt op Menchov Van Bommel in ziekenboeg Valse start voor elftal Gullit Real Madrid eindelijk op winst van onze sportredactie WASHINGTON - In de Ameri kaanse atletiekwereld is een groot dopingschandaal ont staan. Verscheidene Ameri kaanse atleten zijn volgens de eerste berichten betrapt op het gebruik van een nieuwe anabole steroïde. Tot voor kort was dit middel niet te ontdekken bij doping controles. De voorzitter van het Amerikaanse dopingagent- schap spreekt van de 'grootste dopingaffaire ooit'. Het antido- pingagentschap noemt het mid del Tetrahydrogestrinon (THG). „Het is een door spitsvondigde chemici zeer hoog ontwikkelde design-steroïde", aldus Terry Madden van het Usada. „De at leten die dit middel hebben ge bruikt, waren er zeker van dat ze niet betrapt zouden worden." Het Usada ontdekte het product toen het bloedmonsters van 350 deelnemers aan de Amerikaan se atletiekkampioenschappen, in juni, nader onderzocht. Later werden ook zo'n honderd con troles buiten competitie uitge voerd en aan het onderzoek toe gevoegd. De voorzitter van het Ameri kaanse dopingagentschap wil de niet vertellen hoeveel atleten betrokken zijn bij het schan daal. „Maar ik ken geen grotere dopingaffaire. Zeker als je weet hoeveel atleten erbij betrokken zijn. Wat wij hebben ontdekt, lijkt op dopinggebruik van het ergste soort." Als ook de B-staal van de be trapte sporters positief blijkt te zijn, riskeren de atleten een schorsing van twee jaar en kun nen ze niet deelnemen aan de Olympische Spelen, volgend jaar in Athene. Volgens Madden zullen de namen op zijn vroegst in december openbaar worden gemaakt. THG was tot voor kort niet te ontdekken bij een con trole. Inmiddels heeft het door het IOC goedgekeurde labora torium van de universiteit UC LA in Californië een test ont wikkeld waarmee THG wel valt op te sporen. Het wereld anti-doping bureau Wada heeft zijn waardering uit gesproken voor het werk van de Usada. „We moeten wachten op de B-stalen voordat we een defi nitieve conclusie kunnen trek ken, maar dat is een serieuze waarschuwing voor bedrie gers", zei Wada-voorzitter Dick Pound. „Het blijkt dat onzicht bare middelen toch kunnen worden ontdekt als nieuwe tes ten zijn ontwikkeld." ANP/APF Ajax krijgt meer vorm en inhoud door Peter van Duyl AMSTERDAM - De groei die al in augustus werd voorzien, be taalt zich inmiddels uit in klin kende munt. Ajax boekte gister avond tegen Volendam zijn zevende zege in acht competi tiewedstrijden: 5-1. De Amster dammers propten daarmee hun tank verder vol met zelfvertrou wen voor het Europese duel met Celta de Vigo, dat woensdag in de Arena wordt gespeeld. Achteraf heeft het echec bij NAC op 21 september (4-2 ver lies) Ajax de weg naar betere tij den gewezen. Daar in Breda kwam de technische staf tot de conclusie dat het beter is, dat Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart niet samen op het mid denveld spelen. Na NAC volg den overtuigende zeges op Willem n, Club Brugge en FC Groningen. Hoewel Sneijder vorige week nog uitblonk in het Nederlands elftal, was er met zijn club ook tegen Volendam slechts een plaatsje op de bank voor hem weggelegd. Het ziet er ook niet naar uit, dat er in de positie van Sneijder bij Ajax snel verandering zal ko men, want de Amsterdammers krijgen ook zonder hem steeds meer vorm en inhoud. Eerder deze week werd in Stockholm de Zweedse kampioen Djurgar- dens IF met 5-0 afgedroogd in een wedstrijd waar de interna tionals Sneijder, Van der Vaart, Sonck en Galasek niet eens wer den ingezet. De bepalende spe lers lieten gisteravond tegen Vo lendam zien dat ze steeds beter in vorm komen. Het beste voor beeld daarvan is de Belg Wesley Sonck, die tegen Volendam de score opende met een knappe kopbal (zijn vijfde goal in de laatste vier duels) en steeds overtuigender voor de dag komt. Ook Rafael van der Vaart gooide een loden last van zich af. De aanvoerder had er negen offici ële wedstrijden en een halfuur voor nodig, maar tegen Volen dam maakte hij eindelijk zijn eerste doelpunten van het sei zoen. Van der Vaart tekende voor rust voor 2-1 en 3-1. Desondanks heeft Koeman van daag in het vliegtuig naar Span je - waar hij vanavond met zijn EINDHOVEN - FC Eindhoven heeft de eerste zege van het sei zoen geboekt. De Brabanders wonnen gisteravond in eigen huis met 3-0 van MVV. Omdat Fortuna Sittard ook voor de eerste keer dit voetbal jaar won, is MW nu de enige formatie in de eerste divisie die nog geen overwinning no teerde. Koploper FC Den Bosch kende een moeilijke avond in Apel doorn, maar boog een 1-0-ach- terstand nog om in winst. assistent Tonny Bruins Slot Cel ta de Vigo tegen Real Madrid ziet spelen - nog wel een paar dingen om over na te denken. Hoewel Ajax uiteraard veel sterker was dan Volendam, ver oorloofde zijn ploeg zich ook een aantal pijnlijke schoon heidsfoutjes. Met name Julien Escudé begint zich in dat opzicht een kwalijke reputatie te verwerven. De Fransman heeft alles in zich om een topverdediger te worden, maar gisteravond leidde een on achtzaamheid van Escudé tot een tegentreffer. Verder blijft Zlatan Ibrahimovic een zorgen kind voor de technische staf. De Zweed is al het hele seizoen uit stekend in vorm, maar juist dan verliest Ibrahimovic zich te veel in hakjes, ballen achter het standbeen en andere frivolitei ten die tot louter balverlies lei den. Ajax begon uitstekend aan het karwei met Volendam. Binnen vijf minuten kopte Sonck een afgemeten voorzet van zijn landgenoot Tom Soetaers tegen de touwen. De blunder van Es cudé en de gelijkmaker van Di on Esajas brachten Ajax echter even uit balans. Het duurde tot de 32ste minuut voordat de Amsterdammers het duel weer onder controle kre gen. Een knap schot van Van der Vaart zorgde na dik een halfuur voor opluchting in de Arena, met een simpele vrije trap even voor rust maakte de aanvoerder een einde aan de toch al ongelij ke tweestrijd. In de tweede helft speelde Ajax met de handrem licht aange trokken. Het bood invaller Ni- colae Mitea de gelegenheid het publiek te overtuigen van zijn enorme kwaliteiten. De Roe meen (18 jaar jong) smaakte het genoegen van een goal (4-1). Hatem Trabelsi maakte er op aangeven van Sonck kort voor tijd nog 5-1 van. Ajax - Volendam 5-1 (3-1). 5. Sonck 1-0,13. Esajas 1-1,32. Van der Vaart 2-1, 38. Van der Vaart 3-1, 78. Mitea 4-1, 85. Trabelsi 5-1Scheidsrechter: Wiedemeijer. Aantal toeschouwers: 49.521. GPD van onze sportredactie MADRID - Juan Carlos Ferrero heeft met speels gemak de halve finale van het Masters Series- toernooi in Madrid bereikt. De Spanjaard, nummer een van de wereld, \tfas in twee sets te sterk voor dé 'fhai Srichaphan: 6-4 6-2. Ferrero domineerde zijn oppo nent, produceerde veertien win ners en profiteerde van 26 fou ten van Srichaphan. Eerder op de dag wist de Marokkaan El Aynaoui zich te plaatsen voor de halve finale. Hij versloeg de Fransman Sebastien Grosjean: 3-6 7-6 6-2. De andere halvefinalisten zijn de Chileen Massu en de Zwitser Federer. In Zürich plaatsten de twee Bel- HANNOVER - Rea Lenders heeft zichzelf een ticket voor de Olympische Spelen in Athene bezorgd. Op de wereldkampi oenschappen trampolinesprin gen verzekerde ze zich onver wacht van een betaald verblijf in de Griekse zon. Met haar gaat Alan Villafuerte volgend jaar naar Athene. Bei den voldeden in Hannover aan de (inter)nationale kwalifica tie-eisen om - bij getoond vorm behoud - naar de Spelen te mo gen. ANP gische topspeelsters Henin en Clijsters zich voor de halve eindstrijd. Clijsters ontdeed zich van de Sloveense Pisnik (6- 3 6-2), Henin bleek te sterk voor Zvonareva (Rusland): 6-4 6-2. ANP/AFP De jonge Roemeen Mitea op weg naar de vierde treffer van Ajax. van onze sportredactie ZEIST - Mateja Kezman gaat in beroep tegen de schorsing die de tuchtcommissie van de voetbal bond hem heeft opgelegd. De PSV'er kreeg gisteren een schorsing van drie wedstrijden opgelegd, waarvan één voor waardelijk. De aanvaller werd met rood be straft door arbiter Roelof Luin- ge tijdens het duel met ADO Den Haag, vanwege een vermeende elleboogstoot. De aanklager vervolgde Kezman echter voor het slaan van een tegenspeler. Kezman ging na beraad in PSV- kringen gistermiddag in beroep. Daardoor kan hij vanavond in actie komen in de wedstrijd van PSV tegen Heerenveen. De openbaar aanklager achtte het bewezen dat de spits zijn te genspeler Jeffrey van As had geslagen, maar van een elle boogstoot bleek geen sprake te zijn. Na het bestuderen van de beel den veranderde de aanklager de aanklacht dan ook in 'slaan van de tegenstander' dan wel 'ern stig gemeen spel'. „Kezman heeft bewust het risico genomen dat hij zijn tegenstander zou ra ken", stelde de aanklager. „De beweging met de arm naar achteren is vrij fel. Dat kunnen we niet goed vinden. Het is een vorm van slaan. Weliswaar niet de ergste vorm, maar dat komt dan ook tot uitdrukking in de strafmaat. Een elleboogstoot wordt zwaarder bestraft." Kezman en zijn advocaat Sieler hielden vol dat de spits zijn ar men alleen gebruikte om om hoog te kunnen komen in het duel. „Er was niks aan de hand", vond Kezman. „Geen elleboog, geen slaande beweging, het was gewoon een normale bewe ging." Hij was misschien wel wat geïrriteerd door provoca ties van Haagse zijde, maar „ik kan mezelf altijd onder controle houden. Ik ben een voorbeeld op het veld." Dat Van As werd ge raakt, daar waren alle partijen het wel over eens. Advocaat Sie ler gooide het nog over een ver rassende boeg: Van As kopte te gen de arm van Kezman aan. „Want Kezman was gefocust op de bal." GPD Het zal toch niet waar zijn dat Jaap Pijnenburg straks weer een klin kend afscheid krijgt van Kloetinge? Dat is al een keer of vier eerder ge beurd, dus het kan nu wel iets minder uitbundig. Voor het geval dat het toch weer gebeurt volgt hier een tip voor een cadeau. Twee voetbalschoenen, een zwarte keeperstrui en handschoenen. Dat maakt het iets makkelijker om na zijn afscheidswedstrijd voor de vijfde keer een come-back te maken. En als Patrick Tolhoek weer eens stopt met fietsen, met een huldiging en een fanfare in zijn dorp, vraag dan aan zijn trouwe supporters of ze een benefiet willen organiseren. De opbrengst, aan gevuld met een donatie van de slager en de bakker, is genoeg om een mooie Can- nondale te kopen. Drie weken na zijn afscheid zit Patrick toch weer vrolijk op de fiets en na twee traininkjes rijdt hij zo weer mee met de amateurs. Wat is dat toch met die bejaarde spor ters, die alles al hebben meegemaakt en maar niet kunnen afkicken? Eric Ver- eecken, wielrenner uit Hulst, is bet mooiste voorbeeld. Hij is de kampioen van de come-back. Het is ontroerend om te zien hoe hij van zijn fiets stapt en het absolute einde aankondigt. „Ik stop, het is mooi geweest, nu raak ik geen fiets meer aan." Ja, die kennen we al, van vijf jaar geleden, van drie jaar geleden en van vorig jaar. Jaap Pijnenburg heeft er ook een hand je van. Het is een vast ritueel geworden dat hij aan het eind van een jaar toeval lig net langs een camera loopt om te kunnen zeggen: „Zo, dat was het dan, ik stop nu echt. Mijn werk en m'n meis je gaan voor alles." Wat bezielt hem toch, de showman in de goal? Is het om een foto in de krant te doen, of om zijn verhaal weer eens af te steken voor de Zeeuwse tv? Het is ook zo lekker doorzichtig, want Jaap ziet er wel stoer uit, deinst in het veld voor niemand terug, maar is van huisuit een goed mens, met een schreeuwend ge brek aan aandacht. Stoppen? Ja, daag. Twee keer vragen of hij terugkomt en hij sprint al naar zijn auto om zijn schoenen te halen. „Het geeft een kick om met een rug nummer te rijden", zegt de wielrenner, die ver na zijn vijftigste nog sprintjes trekt in een kermiskoers. Wim de Waal, de ex-prof uit Axel, is er zo één, die in de meest ranzige kroegen nog elke week zijn nummer gaat ophalen. Kijk maar in de krant van maandag. Morgen koers in Koekelare? Wedden dat Wim de Waal daar bij de eerste drie rijdt? Zullen we nog even doorgaan? Kim Reynierse op de marathon, dat is geen gezicht meer. De dartele atleet van weleer dwaalde vorige week als een dronkaard door de duinen. Totaal van de wereld. Het is goed om met een paar vrienden af en toe nog een rondje door de Walcherse dreven te rennen, maar de marathon, met een rugnummer? Nooit meer doen Kim. Paul Telussa, die mooie jaren bij Ter- neuzen heeft gehad en met veel zwier is uitgezwaaid, staat er nu weer op het veld. Je moet als trainer kunnen stop pen op het toppunt van roem, maar hij wil zijn gloriejaren nog eens overdoen. Dat is een misrekening geweest, want de club is over zijn top en speelt voor een handvol kijkers zijn slechtste wed strijden op het eigen sportpark. Het moet niet veel erger worden. Toen de trainer zondag naar huis vertrok, zat de harde kern in de kantine met witte zak fotoOiaf Kraak/ANP HELSINKI - Het springpaard De Sjiem heeft met Dubbeldam in het zadel een succesvolle rentree gemaakt^ internationale topsport. De combinatie bleef op de eerstejJ van het wereldbekerconcours in het Finse Helsinki foutla een 1.40 meter-rubriek. De Olympisch kampioen verdi< 50 euro met zijn uiteindelijk vijftiende plaats. De ovei ning ging naar de Brit Robert Smith met het paard Man) Claudius. Vanwege een zware rugblessure stond De Sjiem bijnahetb seizoen buitenspel. Dubbeldam bracht zijn toppaard vod zichtig weer in competitie. Alvorens naar Helsinki te rea» reed de ruiter uit Ootmarsum de 14-jarige ruin alleenbuiit; mededinging op landelijke wedstrijden. Dubbeldam. GPD BREDA - De Rabobank wielerploeg wil Denis Menchovinl ven als 25e en laatste renner in de ploeg van 2004. „Het wai ten is op wat er gebeurt bij zijn oude ploeg iBanesto",zegtj. rectielid Pieter Hubert. De 25-jarige Russische winnaar van het jongerenklassemtn in de Tour heeft een doorlopende verbintenis bij het team» de Spanjaard Jose-Miguel Echavarri, maar diens spons (iBanesto.com) houdt er na dit seizoen mee op. Eehava stuurt aan op een doorstart en Menchov is bereid nog even wachten. Pieter Weening en Hans Dekkers maken volgend jaar deove stap naar het topteam van Rabobank. ANP EINDHOVEN - Mark van Bommel mist vandaag de wedstra van PSV tegen Heerenveen. De aanvoerder van de Eindü vense club heeft last van een blessure in de onderbuik. De kwetsuur is echter niet ernstig. Van Bommel richt zichi het duel in de Champions League volgende week met AI Athene. Op foto's zijn geen ernstige zaken waargenomen. Omdatj international toch nog wat last heeft van de blessure, is bed ten hem vandaag niet actie te laten komen. ANP CHISINAU - Het Nederlands voetbalelftal onder 19 jaar slecht begonnen aan de kwalificatiereeks voor het Europe kampioenschap. Het team van bondscoach Ruud Gul kwam gisteren tegen de leeftijdgenoten uit IJsland nietw der dan 1-1. Feyenoord-verdediger Dustley Mulder maai na vier minuten het Oranje-doelpunt. Ruim een kwartier: ter maakten de IJslanders gelijk. Morgen staat het teanui Gullit tegenover gastland Moldavië. ANP MADRID - Real Madrid heeft voor het eerst in de clubs schiedenis een seizoen met winst afgesloten. De Spaan landskampioen hield aan de afgelopen jaargang 9,278m joen euro over. Voor dit seizoen rekent de club op 58,82n joen. Naast sponsorgeleden en inkomsten uit tv-rechtem: dient Real Madrid het geld vooral met de kaartverkoop afname van merchandisingartikelen. Vorig seizoen wasi stadion op twee wedstrijden na steeds volledig uitverkot Ook werden een miljoen shirts verkocht. Voorzitter Florentino Perez is grotendeels verantwoordel voor de winst bij RealHij saneerde de afgelopen twee jaan goureus bij de club. SID Mateja Kezman houdt tegenover zijn aanklagers vol dat hij niet heeft geslagen en geen schorsing ver dient. foto Ruud Voest/GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord is in de tweede ronde van de Uefa- beker gekoppeld aan het Tsje chische SK Teplice. De Rotter damse ploeg begint met een thuiswedstrijd. De wedstrijden zijn op 6 en 27 november. FC Utrecht trof bij de loting de Franse topploeg Auxerre. Daar mee kreeg trainer Foeke Booy zijn zin. Na de winst van woens dag op MSK Zilina sprak hij de wens uit een grote club te tref fen. „Die hebben we met Auxer re gekregen", reageerde Booy. „Voor ons is deze wedstrijd een grote uitdaging. Ik zie de Fran sen als de grote favoriet." FC Utrecht speelt eerst thuis. „Het is zaak op eigen veld een aanvaardbaar resultaat neer te zetten." Met FC Utrecht stuit Auxerre niet voor de eerste keer op een tegenstander uit Nederland. In de jaren negentig trof de ploeg van trainer Guy Roux Ajax, FC Twente en PSV. In het seizoen 1992-1993 schakelde Auxerre in het toernooi om de Uefa-be- ker het Ajax van Louis van Gaal verrassend uit. In 1996-1997 was er een keer winst (nota bene uit) en een keer verlies voor de Amsterdammers tegen Auxerre in de Champions League. Het seizoen daarop brachten de Fransen FC Twente twee nederlagen toe. Dat t weer in de Uefa-beker. In Champions League van vc; jaar won PSV thuis (3-0) t Auxerre en speelden de Eind: venaren op Frans grondgeki gelijk. Het Tsjechische Teplice, de: genstander van Feyenoord.n raste in de eerste ronde! Duitse Kaiserslautern, dep.: van trainer Erik Gerets. Duitsland wonnen de Tsjeci met 2-1, thuis maakten ze! met 1-0 af. Teplice speelt pas sinds 19: de hoogste Tsjechische divi De ploeg bestaat bijna alleen: Tsjechen, onder wie internat nal Pavel Horvath. Ook spt er een paar Slowaken in de:s matie. Teplice staat op dit n ment derde in de competitie „Ik verwacht veel van ploeg", reageerde middenvel: Alfred Schreuder van F? noord. „Ze hebben twee keer! wonnen van Kaiserslaute: dus we kunnen meer van Tepi verwachten dan van Karnt® Ook Thomas Buffel denkt da! Tsjechische ploeg sterk is. ,1 Tsjechische voetbal steeds beter, dat zie je aan prestaties van het nations team. Het clubvoetbal daardoor ook in de lift. Ikk geen spelers van Teplice, ffl het feit dat ze Kaiserslaute hebben verslagen, zegt i noeg ."ANP doekjes te zwaaien. Nee, dan Francois Franse, uit Kwadendannne. Die draait toch ook al naar de veertig, werkt nog hele dagen in de bouw en rijdt twee keer in de week de stenen uit de straat. Dinsdag, tussen gelouterde profs als Max van Heeswijk en Jeroen Blijle- vens, in de laatste koers van het jaar, reed hij als amateurtje fluitend mee in de kopgroep. Hij heeft nog nooit over stoppen gesproken, maar als het zo ver is, zal het ook echt zijn afscheid zijn. Jan Raas was ook zo'n man van zijn woord. Stoppen is stoppen. Hij liet zich na zijn imposante carrière alleen nog wel eens betrappen op een zwarte da mesfiets, onderweg naar het café van Kee. Veel meer meters heeft hij niet meer gemaakt. Niks geen Heintje Da- vids-gedoe, wegwezen. Frits Bakker van onze sportredactie LISSABON - Sporting Lis sabon heeft bij alle spelers een bloed- en urinetest afge nomen. De Portugese club besloot daartoe na de berich ten dat na het duel in de Uefa-beker met het Zweedse Malmö spuiten in de hotelka mers zijn aangetroffen. „Met die test willen we elke verdachtmaking uit de we reld helpen", aldus teamarts José Gomes Pereira. De Zweedse media maakte donderdag melding van de vondst van de spuiten. Depo- litie heeft de berichten in* middels bevestigd, al sluit Gomes Pereira een verden king van doping uit. „Anden had de Zweedse politie O® zeker niet laten vertrekken Volgens de dokter gaat W om één spuit die zou zijn ge- bruikt om een speler een tamine-B-complex toe IC dienen. J Sporting won het duel Malmö met 1-0. Met 2-0zeSf in de eerste wedstrijd plan'5' te de Portugese club zi® voor de tweede ronde. 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 68