PZC Dubbel feest op school De Werf Werkwijze EurExcel niet in strijd met wet Burgemeester doet zijn best voor Maxim Kerncentrale Doel test rampenplan Camping Zwinhoeve legt chaletpark aan 13 fracties voorzichtig positief over tijdelijke oplossing casino Homo-avonden in café De Tuin Groei en Bloei houdt ruil- en stekjesmorgen Rondgang Vraagtekens Tupperware Geen geld, geen visie Honderden vogels in Nieuw-Namen Letsel aan arm door aanrijding Wisseling van de wacht bij KNRM Gewonde bij uitwijkmanoeuvre J zaterdag 18 oktober 2003 Raad Sluis voor gokkasten in hotel HnnrRené van Stee SLUIS - Eensgezindheid is er weliswaar niet, toch tekent zich jn de gemeenteraad van Sluis een meerderheid af voor plaat sing van gok- en speelautoma ten in de Dikke van Dale in Sluis. Dat blijkt uit reacties van de diverse fractievoorzitters op liet juridische onderzoek van B en W oin vooruitlopend op de vestiging van een casino ander soortige gokactiviteiten in het Sluisse hotel toe te staan. Zowel de PvdA als de fractie van Dorpsbelangen Toerisme TERNEUZEN - In café De Tuin in de Terneuzense Nieuwstraat worden sinds deze maand elke donderdagavond activiteiten voor homo's en lesbiennes ge houden. De bijeenkomsten wor den samengevat onder het kopje Secret Garden'. Initiatiefnemers Erwin de Bruyn en Ronald Meijer waren in een ver verleden betrokken bij de activiteiten van het COC inTerneuzen. Het COC-café aan deDijkstraat sloot eind 2001 de deuren. Een aantal homo's uit Zeeuws-Vlaanderen hield daar na de behoefte aan een eigen stek in het Terneuzense uit gaanscircuit. Café De Tuin ver leende medewerking. Meijer en De Bruyn benadruk ken dat de café-avond een vrij blijvend karakter moet hebben. „Mensen moeten zich niet ge dwongen voelen elke donder dagavond in De Tuin door te brengen of tot sluitingstijd te blijven. Dat zou velen er juist van weerhouden om te komen", aldus De Bruyn. Vrijwilligers staan iedere week achter de bar en zorgen voor muziek. De Bruyn: „De doel groep is heel breed. Het mag geen 'ouwe-lullenavond' wor den, maar ook geen bijeenkomst alleen op jongeren gericht. We Tzoeken de gulden middenweg." TERNEUZEN - Groei en Bloei Zeeuws-Vlaanderen houdt za terdag 25 oktober een ruil- en stekjesmorgen in Terneuzen. Het evenement vindt plaats in de Dethon-kantine aan de Haarmanweg en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Stekjes, kamer-, vijver- en tuin planten, maar ook tuinboeken, gereedschap of andere tuinarti- kelen kunnen tegen een 'vrien denprijs' gekocht of geruild worden. Iedereen is welkom. Wie stekjes en planten wil aan bieden moet wel lid zijn van Groei en Bloei. KAPELLEBRUG - Muziekver eniging St.Jan uit St.Jansteen maakt morgenmiddag een rondgang over Kapellebrug. De fanfare vertrekt om 14.15 uur vanaf café de Grens dat net over be landsgrens op Belgisch grondgebied staat. REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie I Stationspark 28 1 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet "wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge nerende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur zijn verdeeld. De tegenstanders vinden dat gokken hoe dan ook moet worden bestreden. Nieuw West en WD-Gemeentebelan- gen zijn onder strikte voorwaar den voorstander van een over gangsregeling. Evenals de voorstanders binnen de PvdA en Dorpsbelangen Toerisme (D&T) wijzen zij op het belang en de waarborging van het voortbestaan van het onlangs gerenoveerde hotel. Met name hierom willen ze meewerken aan een overbruggingster mijn. „Weliswaar is dit in strijd met het terughoudende beleid van de voormalige gemeente Oostburg. Het is wel jammer dat de algemene plaatselijke verordening moet worden aan gepast", voegt fractievoorzit ter C. Bolijn van D&T er aan toe. De voorstanders willen prece dentwerking voorkomen, om ongewenste ontwikkelingen te gen te gaan. Verder moet over eenstemming worden bereikt met andere grootschalige gok- centra in de gemeente. „Ook mag een overbruggingster mijn niet te lang duren. Er moet wel zicht zijn op de komst van een volwaardig casino", aldus PvdA-fractievoorzitter J. Boogaard. Voorlopig vormt het monopolie van Holland Casino een sta-in- de-weg voor de Dikke van Dale. Er is nog geen zicht op doorbre king van die positie. Directeur B. van den Berge van de Dikke van Dale verklaarde deson danks vertrouwen te hebben in de komst van het casino. De re novatie van het hotel was hierop voor een belangrijk deel geba seerd. De standpuntbepaling binnen het CDA laat volgens fractie voorzitster L. Flikweert nog wel enige tijd op zich wachten. „Mo menteel overheersen tegenstrij dige gevoelens. Het is duidelijk dat er nog serieus moet worden Sanne Bosnia (links) speelt een behendigheidsspel op het vernieuwde schoolplein van basisschool De Werf in Philippine. PHILIPPINE - Dubbel feest was het gis teren voor de 87 kinderen van basis school De Werf in Philippine. Directeur E. van Heese nam in verband met zijn vervroegde pensionering af scheid van de school, én het voorheen le ge schoolplein is voorzien van twee speeltoestellen. Van Heese knipte bij wijze van officiële foto Camile Schelstraete ingebruikname van de speeltoestellen een lint door, daarna ging voor de kinde ren een spellencircuit van start.. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Een multilevel- marketingbedrijf als EurExcel draait om de verkoop van een product, in dit geval goedkope telefonie, en is daarom iets we zenlijk anders dan een (verbo den) piramidespel. Volgens P. Thies van het Amerikaanse moederbedrijf VarTec Telecom houdt de organisatie zich aan de regels van de Nederlandse wet, die ondernemingen als EurEx cel expliciet uitsluit van de Wet op de Kansspelen. EurExcel is de Europese tak van VarTec Telecom, dat net als bij voorbeeld Tele2 goedkope tele communicatie verkoopt. Na Ierland, Groot-Brittannië, Duitsland en Oostenrijk wil de organisatie nu de Nederlandse (en Belgische) markt op. Dat zou per 25 oktober moeten ge beuren. Maar de manier waarop EurExcel zich voorbereidt op die introductie doet veel stof op waaien. Op bijeenkomsten in het land, waaronder vorige week één in Zierikzee, worden adviseurs geworven, die 325 eu ro betalen om in te stappen. Dat geld kunnen ze in veelvoud te rugverdienen in de vorm van commissies en bonussen door nieuwe adviseurs en betalende klanten te werven. Deze werkwijze roept vraagte kens op omdat die lijkt op de verboden piramidespelen. Want hoe meer lagen nieuwe advi seurs en klanten een adviseur onder zich weet, hoe meer hij kan verdienen. Maar volgens Thies is die vergelijking onte recht. EurExcel is een multile vel marketing company, dat een product verkoopt. In tegenstel ling tot een piramidespel, waar in geld wordt verdiend met geld van anderen, wordt het geld in ondernemingen als EurExcel verdiend met de verkoop van dat product. „De onafhankelij ke vertegenwoordigers (de ad viseurs, red) zijn niet in dienst van EurExcel. Zij krijgen een commissie uitbetaald op basis van hun eigen verkoop aan klanten en op basis van hun eigen opgebouwde netwerk van onafhankelijke vertegen woordigers." Die 325 euro, die zij vooraf betalen, wordt on der meer gebruikt om de advi seurs een verkooptraining te geven en van materiaal te voor zien. Omdat op den duur wél een pi- ramide-achtige constructie ontstaat, is de vergelijking met de piramidespelen snel ge maakt. Bij de aanpassing van de Wet op de Kansspelen in 1998, waarbij ieder piramidespel verboden werd, zijn multilevel-marke tingbedrijven als EurExcel daarom expliciet uitgesloten van deze wet. Want al is deze manier van ondernemen in Ne derland minder gangbaar dan in bijvoorbeeld de Verenigde Staten, ook andere organisaties als Tupperware maken er ge bruik van. „Zolang het concept van multi level marketing gericht is op de verkoop van producten, ziet de Nederlandse wetgever geen re den om deze manier van handel drijven te verbieden", aldus Thies. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een schrijnend geval. Zo omschreef burge meester J. Lonink van Terneu zen de situatie waarin de uitgeprocedeerde familie Kumanchenko uit de Oekraïne verkeert. 32 gymnasium 2-Ieer- lingen van het Hulster Rey- naertcollege togen gisteren per bus naar het Terneuzense stad huis om te pleiten voor een lan ger verblijf van hun klasgenoot Maxim Kumanchenko en zijn familie. Gehuld in shirtjes van hun school stonden de leerlingen Maxim (13) bij tijdens de over handiging van ruim veertien honderd handtekeningen. Die hadden zij verzameld bij leer lingen, onderwijzers en buurt bewoners. Maxim hield zijn toe spraak kort: „Ik hoop dat u hier iets mee kanik hoop er het beste van." Lonink was beduidend langer van stof, om zo vooral geen valse hoop te geven. Toch gaat de burgemeester zich in spannen voor de familie. „Ikheb mij uiteraard verdiept in jullie dossier en heb begrepen dat jij heel snel bent ingeburgerd. Het is voor ons echter heel moeilijk om een opening in dit verhaal te creëren. Wel heeft de gemeente Burgemeester Lonink van Terneuzen opent een enveloppe met handtekeningen die leerlingen van het Reynaertcollege hebben verzameld om aandacht te vragen voor de situatie van klasgenoot Maxim Ku manchenko (rechts). foto Camile Schelstraete afspraken met Vluchtelingen werk wat betreft het uitzetten van minderjarigen. In dit soort gevallen wordt de uitzetting niet echt geëffectueerd", vertel de Lonink. De handtekeningen voor de in het asielzoekerscentrum in Zuiddorpe verblijvende gezin werden ook naar minister Ver donk van Vreemdelingenzaken en Integratie gestuurd. Lonink beloofde in Den Haag de zaak ook nog eens aan te kaarten. „Wij kunnen proberen de uit zetting uit te stellen, maar de gepraat", verklaart Flikweert. Zij hoopt op een besluit waarin de voors en tegens goed zijn af gewogen. Niettemin heeft ze grote twijfels. Zo vraagt Flik weert zich onder meer af waar om voor de een wel een uitzon dering wordt gemaakt en voor de ander niet. Verder is haar niet duidelijk in hoeverre -en of- door de voormalige gemeente Sluis-Aardenburg verwachtin gen zijn gewekt bij de Dikke van Dale. uiteindelijke beslissing over een verblijfsstatus kan alleen de mi nister nemen. Wij gaan in ieder geval ons best doen." Maxim nam die belofte uiter aard graag aan, al heeft hij in de afgelopen jaren ook geleerd niet te vroeg te juichen. TERNEUZEN - Wethouder J. van Schaik raadt de Terneu zense gemeenteraad af om zich te verdiepen in de vraag of fietsers op rotondes voorrang moeten krijgen. Als het ant woord 'ja' zou luiden, dan is er toch geen geld om de noodza kelijke aanpassingen te doen. Van Schaik zei dat in de com missie bestuur en middelen, naar aanleiding van vragen door raadslid G. van den Berg-van Dijk (ChristenUnie). Volgens de wethouder zijn op dit moment binnen de gemeente geen plaatsen meer waar rotondes wenselijk zijn. Dus de ko mende jaren zullen vermoedelijk geen rotondes meer worden aangelegd. „Als je als gemeenteraad een visie ontwikkelt over voorrang van fietsers op rotondes, dan moet er ook geld bij om die visie uit te voeren", aldus Van Schaik. „In de begroting voor volgend jaar en de meerjarenplanning tot en met 2007 is geen rekening gehouden met ene aanpassing van de bestaan de rotondes. Het heeft dan ook weinig zin om nu een visie vast te stellen." NIEUW-NAMEN - Met een inzending van 760 vogels behoort de expositie van vogelvereniging De Nachtegaal uit Nieuw- Namen tot een van de grootste in Zeeuws-Vlaanderen. Tot en met morgen kan het publiek in gemeenschapscentrum de Kauter de vogels bekijken. Naast kanaries en parkieten heb ben de vijftig inzenders onder meer zebravinken, tropische vogels, bastaarden, Europese vogels, Japanse meeuwen, kwartels en duiven binnengebracht. Volgend jaar zijn in de Kauter nog enkele honderden vogels meer te zien. Dan pakt de Nachtegaal ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan uit met het districtskampioenschap. Vandaag is de expositie open van 13.00 tot 21.00 uur. Morgen begint om 9.30 uur een vogelbeurs, de tentoonstelling is open tot 16.30 uur. TERNEUZEN - Een 68-jarige fietsster uit Terneuzen is giste ren met een pijnlijke schouder en arm naar het ziekenhuis ge bracht na een aanrijding met een auto op de kruising Van Steenbergenlaan/Oostelijk Bolwerk in haar woonplaats. Een 67-jarige automobiliste gaf de vrouw geen voorrang. BRESKENS - De bronzen legpenning van de Koninklijke Ne derlandse Reddingmaatschappij (KNMR) werd gisteravond in Breskens uitgereikt aan de scheidende secretaris van de plaatselijke commissie, Jaap Boekhout. Directeurs. Wieben- ga van de KNRM, was naar Breskens gekomen om afscheid te nemen van twee commissieleden. Peter Tazelaar nam als pen ningmeester na 6 jaar afscheid. Hij werkt tegenwoordig in Zwitserland. Jaap Boekhout was een kleine 10 jaar betrokken bij de plaatselijke commissie als penningmeester, secretaris en waarnemend voorzitter. Wiebenga en de nieuwe voorzitter van de commissie, burgemeester Jaap Sala, spraken lovende woorden. Opvolger voor Boekhout als secretaris is Mare de Cocker. De nieuwe penningmeester is Adri Bondewel. BIERVLIET - Een 23-jarige automobilist uit Dwingeloo is gisterochtend gewond geraakt toen hij met zijn auto van de weg raakte op de Braakmanweg in Biervliet. Hij moest wijken voor een naderende fietser. De automobilist belandde met zijn voertuig in de sloot. Hij is met verwondingen aan hoofd en handen naar het ziekenhuis gebracht. door Wout Bareman DOEL - In de kerncentrale van Doel wordt woensdag een grootscheepse rampenoefening gehouden. Die moet duidelijk maken of bij een nucleair onge val de noodprocedures naar be horen werken. Met name het interne noodplan van de kern centrale en de rampenplannen van de overheden worden ge test. Ook de hulpdiensten worden bij de oefening ingezet. Zij toetsen vooral de onderlinge communi catie en werkwijze. De rampen oefening is uitgewerkt door de federale overheid, de provincie besturen Oost-Vlaanderen en Antwerpen en de gemeentebe sturen van Beveren en Sint-Gil lis-Waas. Na afloop evalueren alle diensten hun eigen inzet én de samenwerking met de colle ga's. Een woordvoerder van de provincie Oost-Vlaanderen: „Zo kan de efficiëntie van het crisisbeheer, zowel beleidsma tig als operationeelverder wor den bijgestuurd om zo goed mo gelijk voorbereid te zijn op een eventueel incident." Om geen paniek te veroorzaken bij de plaatselijke bevolking, worden de bewoners van de om liggende dorpen en steden woensdag uitgebreid geïnfor meerd over de hele gang van za ken. Hoe laat de oefening be gint, blijft tot op het laatste mo ment geheim. De oefening past in een hele reeks, die de federale regering jaarlijks organiseert in de kerncentraleparken in Doel en het Waalse Tihange en rond het kernenergiecentrum in Mol- Dessel. Vorig jaar draaide de rampen oefening bij Doel helemaal om de evacuatie van de bevolking in het WaaslandDe stroom eva cuees moest toen in goede banen worden geleid naar het centrale opvangcentrum op het provin ciaal domein Puyenbroeck in Wachtebeke, net over de Zeeuws-Vlaamse grens bij Overslag. Het evacuatieplan bleek in orde. In het verleden bleek, bij échte storingen in de kerncentrale van Doel, dat het vooral schortte aan een goede communicatie met de Zeeuwse en Brabantse 'buren'. De afge lopen jaren is gepoogd daarin verbetering te brengen. Woens dag moet blijken of dat is ge lukt. door René van Stee RETRANCHEMENT - Cam ping De Zwinhoeve aan de Duinweg in Retranchement krijgt een chaletpark. De vijfen twintig luxe vakantiehuisjes verrijzen op de kampeerweide van de camping. Het park krijgt als naam De Kikkerkreek. De Zwinhoeve is eigendom van E. Troost uit Renesse. Op Schouwen-Duiveland bezit hij ook campings in Renesse, Scha- rendijke en Ellemeet. Zijn zoon P. Troost verklaart dat de her schikking van de vaste kam peerplaatsen op De Zwinhoeve niet ten koste gaat van de huidi ge 170 staanplaatshouders. „Dankzij natuurlijk verloop, het invullen van enkele lege plekken en het iets anders in richten van de kavels creëren we ruimte voor de chalets. Nie mand hoeft dus te vrezen voor het verlies van zijn of haar staanplaats", legt hij uit. Door de komst van het chalet- parkt krijgt De Zwinhoeve vol gens Troost een belangrijke kwaliteitsinjectie. De kampeer weide komt dichter bij de uit gang te liggen. Gasten met een toercaravan hoeven hierdoor niet meer over het hele terrein te rijden. Ook in zakelijk opzicht heeft Troost hoge verwachtin gen van de komst van het cha letpark. Tot dusver is de belang stelling volgens hem 'enorm'. „Precieze cijfers over concrete belangstelling kan ik nog niet geven, maar het loopt nog net niet storm", aldus Troost. De vakantieverblijven op het chaletpark worden uiterst luxe uitgevoerd. De huisjes met schuine rieten daken krijgen een oppervlak van 45 vierkante meter met een woonkamer, twee slaapkamers, een keuken en sa nitair. Een schuurtje maakt het geheel compleet. Desgewenst wordt ook de tuin volledig aan gelegd. De chalets kosten zo'n 69.000 euro per stuk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 63