PZC En maar piekeren ILSM; A' Kunstenaarsgroep G2A toont diversiteit in Kats Geïnspireerd door blauw en groe» 11 Manisch depressief lezers schrijven kunst Z zaterdag 18 oktober 2003 Taxi Kettingroker Terug Inlichtingendienst Moord Wisse Smit IV Cheque voor Zonnebloem IN DE HERFSTVAKANTIE! JON A voor de Kit RR 1 A\ MHÜ >s3a HUI I* Dromerig door Raymond de Frel Willy van Landschoot (49) uit IJ- zendijke zat in de trein, nabij Luik. Vrouw, zoon en dochter sliepen, Van Landschoot was klaarwakker. Hij rook onraad. 'Ze' zouden de trein bombarderen. De noodrem moest be scherming bieden. Dat deed het ook. Eventjes, want nauwelijks honderd kilometer verder wilden 'ze' alweer bommen gooien. En op het station in Antwerpen doken 'ze' weer op. Klinkt onwerkelijk. Is het ook, al was het voor Van Landschoot op dat moment keiharde realiteit. De West-Zeeuws-Vlaming is manisch depressief. Dat wist hij op het moment van de treinreis almaar hij besefte het toen niet. Tijdens een vakantie in Oos tenrijk liet hij zijn medicijnen even voor wat ze waren, om te genieten van alcoholische versnaperingen. Dat bleek een vreselijke fout: het drinken werd van kwaad tot erger. Na zes da gen was Van Landschoot niet meer te houden. En dus zette de reisorganisa tie de familie op de trein naar huis. Na alle ellende in de coupé - een tweede ruk aan de noodrem leidde tot een proces-verbaal, boete van vierhon derd gulden, verwijdering uit de trein en een verder transport per boemel- trein - voelde Van Landschoot op het station in Antwerpen opnieuw nattig heid. Zijn vrouw regelde op dat mo ment, met al het geld op zak, de trip naar IJzendijke. Zolang kon hij niet wachten. Hij sprong in de eerste de beste taxi, maar die weigerde te vertrekken. Van Land schoot kon immers niet betalen. Uit eindelijk belandde hij in handen van de politie. „Later ben ik in het hospi taal in Antwerpen platgespoten. Ik werd pas wakker in het ziekenhuis in Brugge", vertelt Van Landschoot. De IJzendijkenaar heeft zijn ziekte en daaraan verwante ervaringen ver woord in zijn boek 'Het Onruste Brein', dat vandaag in het IJzendijkse streekmuseum wordt gepresenteerd. Willy van Landschoot: „In het ziekenhuis dacht ik dat ze mij wilden vermoorden." foto Wim Kooyman „Meerdere artsen hebben mij afgera den om dit boek te schrijven, omdat ik alles weer zou oprakelen, wat weer verstrekkende gevolgen kon hebben. Maar ondertussen testten ze een nieuw medicijn op mijRisperdal. Dat is succesvol. Het legt de manische ge- dachtengang stil. Sinds ik dat medi cijn gebruik, ben ik niet meer opgeno men. Ik ben nu al vijf jaar thuis." Voor het schrijven van zijn boek had Willy van Landschoot zijn medisch dossier nodig. Hij wist immers niet al tijd precies wat hij tijdens zijn manie periodes had gedaan. Na vele discus sies met artsen en directeuren kreeg hij uiteindelijk het dossier onder ogen. Het boek is - met hulp van Bres- siaander Mario Keul - inmiddels af, maar zijn missie is nog lang niet vol bracht. Van Landschoot heeft daarom de Europese Stichting voor Manisch Depressieven in het leven geroepen. „Om manisch depressiviteit te voor komen, om voorlichting te geven en de communicatie over de ziekte te verbe teren. En om manisch depressieve mensen te begeleiden. Ze kunnen bij mij aankloppen voorraad en daad." Het autobiografische boek staat bol van de voorbeelden van Van Land- schoots ervaringen. Zijn eerste mani sche depressie kreeg hij op twintigja rige leeftijd, in militaire dienst. „Ik kon niet meer slapen, moest vaak overgeven, werd een kettingroker en kwam geen moment meer tot rust. En maar piekeren, en maar piekeren..." Thuis runde hij met zijn broer een transportbedrijf, waar hij ziel en za ligheid instopte. De situatie in de militaire kazerne was niet meer te houden, Van Landschoot mocht naar huis..„Toen zat ik weer in de vrachtwagen. Man, ik was de ko ning te rijk." Een aantal jaren van voorspoed volg de. Het bedrijf draaide goed, een prachtige bungalow werd zijn eigen dom en zijn vrouw raakte in verwach ting. „Ik had mijn doel bereikt. Niet lang daarna werd ik overspannen. Ik kreeg achtervolgingswaanzin. Reed ik op straat, dacht ik dat al die auto's het op mij hadden gemunt. Ik werd op een gegeven moment opgenomen in het ziekenhuis in Sluiskil. Daar dacht ik dat ze mij wilden vermoorden. Die medicijnen zouden mij vergiftigen. Ik was bang, dus spuwde ik alle pillen weer uit. Na een week kwamen ze daar achter. Een zuster heeft mij er toen van overtuigd dat ze me echt wil den helpen, dat ik veilig was. Een week later was mijn bloedspiegel weer op peil." Daarna keerde Van Landschoot terug op het bedrijf dat hij samen met zijn broer had grootgemaakt. Niet meer op de vrachtwagen, maar op kantoor. Dat ging goed tot de genoemde vakan tie in Oostenrijk. Een nieuwe terug keer op het bedrijf lukte niet meer, bij het minste of geringste raakte hij overspannen. Het bedrijf ging in 1996 door diverse tegenslagen ter ziele. Het komt allemaal aan de orde in Het Onruste Brein, wat vooral geschreven is om geïnteresseerden in simpele be woordingen een helder beeld van de ziekte te geven. Van Landschoot: „In gewikkeld geschreven boeken zijn er immers al genoeg. En niet iedereen is dokter..." De presentatie van Het Onruste Brein is vandaag om 14.00 uur in het Streek museum in IJzendijke. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nieter redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vim, niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden,^ dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het feit dat een particulier wel aan de juiste informatie kan ko men over Mabel Wisse Smit en onze overheidsdienst niet (PZC 13-10) is niet in de eerste plaats gelegen aan de kwaliteit van de ze dienst. Wie speelt een rol bij de formulering van de op dracht? Gebeurt dit wel in deze formele zin? Zou het ook zo kun nen zij n dat mevrouw Van Oran- je achter de schermen de uit komst van tevoren zelf bepaalt? De 3 M's: van de vader van Maxima was bekend feit dat hij wat op zijn kerfstok heeft, dus hier had zij geen invloed op. Margarita's echtgenoot werd niet gelust; dus overdreven diepgaand onderzoek werd ge pleegd. Mabel werd al bij voor baat omarmd in de familie. De uitkomst moest dus positief zijn en daarom werd haar verleden slechts oppervlakkig onder zocht. Wordt het geen tijd, dat onze volksvertegenwoordigers zicht bezighouden met zaken waarvoor zij door de kiezer zijn ingehuurd? Het koningshuis is een ondemocratisch geheel bin nen de huidige structuren. Daarom: opheffen dit middel eeuws fossiel in ons democra tisch geheel. J.L. den Hollander Deltaweg 17 Haamstede Oranjekenner Hary van Wijnen stelt in de PZC van 7 oktober vast, dat hij bij de presentatie van Mabel Wisse Smit en prins Friso als verloofd paar, in haar ogen vooral las: „Ziezo, ik ben er". Deze opmerking is sug gestief, vooringenomen en res pectloos en staat gelijk met rod- delbladjournalistiek, die niet past in de verteltrant van een gerenommeerd oranjekenner. Wim van Breda Swaalingestraat 44 Zoutelande Tjonge, tjonge vijf jonge nen met hun volle versta schoppen een vrouw hartstl dood (PZC 13-10). Hoe isheti godsnaam mogelijk dat ot standers dan niet ingrijpen, ga je maar schreeuwen als j gek, maar doe iets. Het v- steeds gekker dan gek, laten nou gewoon mensen go strueren in zo'n situatie, ent. speken dat zo iets nooit n kan gebeuren, gewoon inj pen, schreeuwen er tussè springen en vooral veel kale maken. Het is toch te gek] woorden dat zo iets kan. ik) best een lief mens, maartt mij mogen ze die lieden uitg kaar laten trekken. Harder® treden, de botte bijl erin,heiaa, Harry Mz ft Westerzi cfoi Vliss óf TERNEUZEN - De afdët Kanaalzone van de Zon bloem heeft 3600 euro van Rabobank Terneuzen-Axeli kregen. De bank bestemde giften voor de opening van: nieuwe kantoor voor het g# doel. (Advertentie MUZIEK: WILLEM BREUKER STADSSCHOUWBURG MIDDElli do. 23, vr. 24, za. 25 okt. 20.00 50 medewerkenden met supersterrer JASPERINA DE JONG, DENISEJM Info! kaartenverkoop tel 0900.33001 www.nieuwe-muziek.nl wo. 22 t|m za. 25 okt14 Ur KLOVENIERSDOELEN MIDDELBl Toegang 2.50, Tel. 0118 6211 n i Werken van G2 A-kunstenaars Denz de Kroon (1) en Jossifant. foto Willem Mieras door Anita Tournois TERNEUZEN - Galerie Contrast& expo seert werken van oude meesters in combi natie met werk van hedendaagse kunste naars. Omdat door de eeuwen heen het omringende landschap een grote bron van inspiratie was, draagt de huidige tentoon stelling de titel 'Het blauw en het groen'. Met hierin de koe opvallend vaak als cen traal middelpunt. Grazende en rustende koeien, die op hun beurt onderdeel zijn van oer-Hollandse of Vlaamse landschappen. Landschappen, verwerkt in olieverf op doek of paneel, rea listisch, poëtisch, melancholisch, impres sionistisch, los van stijl of tot in detail uitge werkt; landelijke taferelen, onderhevig aan seizoenen, tijdstippen, het werk op platte land of boerderij maar ook een enkel typisch zee-, haven- of strandgezicht. Geschilderd door Hollandse, Vlaamse of een enkele Franse kunstschilder als Victor Marec, een Parijzenaar, of Paul Emmanuel Péraire uit Bordeaux. Door schilders die deel uit maak ten van de Haagse of Tervurense school of behoorden tot de kunstkring Sint-Martens Latum. Fraai is bijvoorbeeld het Winterlandschap van Albert Claeys of Les Etangs de Genck - Février van J. Coosemans, met de schoon heid van ongerepte natuur, waarbij de ijzige winterlucht zowat voelbaar is. Of Zomer landschap met tarwe en meisje van Xavier de Cock, een realistisch maar poëtisch werk en het impressionistische Landschap met bomen van Cesar de Cock; werk van Vlaam se broers, die refereren aan hun doorge brachte tijd in Barbizon in Frankrijk. Herfstmorgen is een bijzonder sterke litho van een van de grootste impressionisten van Vlaanderen, Emile Claus. De koe in al zijn facetten vormt een dankbaar onderwerp, zoals Koeien van Anton Mauve, een schilder van de Haagse School. Van Jan Vrolijk is het werk De stier en van Alfred Verwee zijn er de Rustende koeien. Een van de hedendaagse kunstenaars die sterk geïnspireerd worden door het werk van de oude meesters en dan specifiek De Haagse School is Frank de Wit, een jonge Nederlandse kunstschilder, woonachtig in Antwerpen, die een fascinatie heeft voor grazende koeien. Zijn kleine schilderijtjes, met een wat dromerig, loom karakter, slui ten qua sfeer volledig aan bij de rest. Even als de paarden van Jef Jansen, met veel liefde en kennis van dier en ambacht uitge beeld. Recent werk van Johnny Beerens - net als zijn voorgangers voortdurend geïnspireerd door het hem omringende landschap - wordt gekenmerkt door nooit aflatend vak manschap, gedragen door een hang naar perfectionisme, maar tevens door een vorm van artisticiteit die steeds nieuwe slaat. Het geëxposeerde werk met basalS nen en paalhoofden is opgebouwd uit! lagen, waarvoor de kunstenaar gebn| maakt van papierrepen, van zelf vera digde papiersoorten, of papierpap. Hies worden onder andere materies als za steen- en schelpgrit toegevoegd, waarmi uiteindelijke resultaat geschilderd w met aquarelverf. Zijn ambachtelijke s pak kent misschien een zekere verweii met de oude meesters, maar door zijnmos mentale uitstraling en bijzondere werki ze vormt dit werk een significant contra Voor andere contrasten zorgen de heffl daagse keramiek en bronzen, een lij) mend onderdeel van deze tentoonstel! Imposant zijn de naakte vrouwentos met flinke borst- en bilpartijen van Her® van Nazareth uit Evergem; robuust, pi tisch en krachtig van vormgeving en gei seerd op de oervorm. Of de typische aas werken mannetjes van Lut Brackx. die een gelaten en berustende houding afe ten onder de tafels, waarop werken ss van oude meestersHet keramisch werk! Riek Sanderse wordt in grote mate bepai door de vorm, zoals een werk, met eenstd balans, van twee kegelvormen op elkaar Tentoonstelling t/m eind november in GA Contrast&, De Blokken 3-4, Terneuzen. Openingstijden: di. wo. do. en zo. middag H' 17.00 uur door Ernst Jan Rozendaal KATS - De naam dekt de lading nog maar gedeeltelijk. G2A staat voor Goes goes Art. De kunstenaarsgroep G2A heeft nog steeds zijn basis in Goes, maar inmiddels komen lang niet alle twintig leden nog daarvan daan. G2A is een stichting ge worden waarin beginnende kunstenaars uit heel Zeeland contacten onderhouden. De groep is een jaar of vier gele den opgericht door Denz de Kroon om de expositiemoge lijkheden van beginnende kun stenaars te vergroten. Dat is be hoorlijk gelukt. Binnenkort ex poseren kunstenaars van G2A in Nijmegen en het voormalige hippiecentrum Ruigoord. Van daag begint in Galerie Kats een tentoonstelling van elf leden. De schilderijen die in Kats wor den getoond, zijn uiterst divers. Alleen Machtelt van der Wijst uit Westkapelle werkt puur ab stract. De overige negen schil ders werken allen in meer of mindere mate figuratief. Toch zijn de verschillen groot. De Kroon werkt met contrasten in vorm en kleur. Fred heeft het idee van een mix van twee we relden van hem overgenomen, door letterlijk twee landschap pen te combineren, wat meteen een vorm van surrealisme ople vert. Het meest realistische werk komt van Jossifant. Hij legt zich toe op een zeer precieze uitbeelding. Anne de Jong, met haar zestien jaar de jongste van de groep, schildert fragmenten van vrouwenlichamen. Door bewust het gezicht te negeren wil ze de gracieuze vormen laten spreken. Krachtig zijn de por tretten van Martij n Linzell en Coen Wieman. De eerste schil dert ze heel plastisch, de tweede neemt het realisme van de foto als uitgangspunt. Wout Kole schildert lichamen in water, waardoor schilderijen zijn ont staan op de grens van realisme en surrealisme. Ellen de Boer toont vijf zesvormige schilderij en, geïnspireerd op honingra ten, met expressieve schilderin gen van dierlijke en organische elementen. Janneke Rottier ver beeldt de stilte en rust van het Zeeuwse landschap. De enige ruimtelijk objecten komen van Danny de Rijt. Be halve een lamp toont hij twee op de computer ontwikkelde sculpturen van hout, jute, gips, piepschuim en lijn. Ze doen denken aan grote schelpen of delen van krijtrotsen. „De diversiteit is deel van onze kracht", meent De Kroon. „Ie der heeft zijn eigen manier van werken. Samen versterken we elkaar.Een aantal kunstenaars van G2A heeft een gezamenlijk atelier in Goes. Dat is praktisch, omdat atelierruimtes niet mak kelijk te vinden zijn en zo de huurkosten worden gedeeld. Bovendien werkt het inspire rend. „Je praat sneller over el- kaars werk", verklaart De Boer. „We geven elkaar opbouwende kritieken en dat stimuleert. Het is een beetje een voortzetting van het werk op de academie. Daar werkte je ook gezamenlijk in een klas." G2A maakt beginnende - niet altijd jonge, want het oudste lid is zesentachtig - kunstenaars in Zeeland zichtbaar. Ze zijn aan spreekbaar. Door galeries, door culturele instanties en door scholen. De Kroon: „Op het Goese Lyceum en het ROC gaan we binnenkort workshops ge ven. Ze wilden daar jonge men sen voor de klas." De Boer: „We creëren de meest vrije klas die je maar kent en dat is G2A. Wellicht weet G2A zelfs begin nende kunstenaars voor Zee land te behouden. „We willen een leegloop van jonge kunste naars uit Zeeland voorkomen", bevestigt De Kroon. „Als ze hier niks kunnen, verhuizen ze alle maal naar de Randstad. Daar zijn wel de mogelijkheden om het te maken. G2 A wil die hier in Zeeland ook creëren." De Boer: „Goes kan ons ook goed gebruiken." Expositie: werk van de kunste naarsgroep G2A, t/m 30 november in Galerie Kats in Kats, open za en zo van 12-17.30 uur. Rustende koeienolieverf op doek door Alfred Verwee. foto Wim Kooyri^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 62