Bondsdag neemt Schröders pakket hervormingen over Drie verdachten moord op Cools blijken spoorloos Stammenstrijd Zuid-Afrika om koeksister Drie Serviërs veroordeeld Niet iedereen even enthousiast over bezoek Bush bondgenootschap gelast extra vergadering over Europees defensiebeleid Wat verandert er in de WW? zaterdag 18 oktober 2003 johannesburg - in zuid- Capaciteit Tanzania wil geen gebruikt ondergoed meer Werkloosheid Belasting Aidscocktail verlengt levens Mont Blanc twee meter geslonken Duitse circussen onder vuur S- Arabië verwerpt extremisme Taipei heeft hoogste gebouw Ruim honderd Amerikanen in Irak gesneuveld Moulin Rouge krijgt boete wegens racisme I^RobertBloemen ifrika betwisten bevolkings peil elkaar om de nationale lekkernij koeksister. Afstam melingen van de Hollanders, «aleisiërs en Indonesiërs clai men elk voor zich dat zij de ech- I,uitvinders van het gevlochten k zijn. Aanleiding voor de rel is het eerste monument voor de koeksister ter wereld. In het boerendorp Orania, waar de apartheid nog haar aanhangers heeft, lieten negen vrouwen een twee meter hoge kopie van 'hun' zoetigheid uit glasvezel plaat sen. Zevenhonderd kilometer verderop in Kaapstad ergeren de Zuid-Afrikaanse afstamme lingen van Maleisische en Indo nesische immigranten zich over zoveel arrogantie. Zij beweren dat hun grootouders het recept en de kruiden uit Zuid-Oost- Azië meebrachten. „Een koek sister is pas een echte koeksister als er kaneel, gember en kokos noot in zit", claimt een vrouw in de krant The Star. Een prominente schrijfster van kookboeken, Lannice Snyman, kon ondanks jarenlang onder zoek geen duidelijkheid over de oorsprong van de delicatesse verschaffen. Koeksister blijkt op veel plaatsen in Zuid-Afrika anders van samenstelling. Wel stuitte zij op een legende die mo gelijk de naam van de lekkernij verklaart. Koeksister zou ko men van twee excentrieke Hol landse zusters, die op een dag hun koekdeeg begonnen te vlechten. En tegen het einde van de 18e eeuw zou de waarde van een echtgenote hebben afge hangen van de kwaliteit van haar koeksister. ANP/DPA Gemor in Navo over EU-leger torCor de Horde gUSSEL - De ambassadeurs nn de Navo-landen komen maandag in een extra vergade ring bijeen om te praten over de defensieplannen van de Euro pese Unie. Vooral de Amerika nen zijn volgens diplomaten be lacht voor een eigen EU-leger Jat los van het transatlantische londgenootschap kan functio neren. (en bron bij de Navo liet giste- Bn weten dat al eerder besloten tas om op Navo-niveau te over- eggen over de Europese plan- ien. Omdat de agenda van de eguliere vergadering woens- lag overvol was, is besloten tot een extra bijeenkomst maan- lag, luidde de officiële lezing, ïolgens diplomaten heeft de Imerikaanse ambassadeur bij je Navo, Nicholas Burns, de jannen voor een EU-defensie- nacht eerder deze week 'de jrootste bedreiging voor de oekomst van de Navo' ge- ïoemd. De Nederlandse regering is hui- [erigvooreen 'duplicaat' van de Navo, liet premier Balkenende jonderdagavond weten. Frank rijk, Duitsland, Groot-Brittan- niëen België hebben echter on- lerling overlegd over een eigen ïoofdkwartier voor operaties ïanEU-troepen. De Belgen na- nen begin dit jaar het initiatief roor een hoofdkwartier in Ter- luren vlakbij Brussel. Volgens lalkenende is dat plan van de aan. Iroót-Brittannië, een van de rouwste bondgenoten van de tmerikanen binnen Europa, PRETORIA - Het Westen mag zijn gebruikte onderbroeken houden. De Tanzaniaanse Keu ringsdienst van Waren heeft een verbod ingesteld op de import van alle tweedehands onder goed. Een slag voor de in dit Oost- Afrikaanse land lucratieve han del in gebruikte kleding, maar ook voor de bevolking, waarvan het grootste deel zich geen nieu we kleren kan permitteren. „Een maatregel ter bescher- van de publieke gezond- noemde Liandry Kinabo van de keuringsdienst het be sluit, na een dag praten met alle vertegenwoordigers van de sec tor. Nieuwe regels waren vol gens hem nodig om de versprei van huidziekten tegen te gaan. Het importverbod geldt voor alles wat direct op het li chaam wordt gedragen, dus ook bh's, sokken, kousen en pyja ma's zijn vanaf heden taboe. Volgens de regeringsdienst moet alle waar schoon en droog Tan zania bereiken, en daar bleek het nog al eens aan te schorten. Het land dat de tweedehands kleding exporteert, is voortaan verplicht alle stukken met hete stoom te behandelen, om even tuele ziektekiemen te elimine ren. Om er zeker van te zijn dat het besluit wordt nageleefd, zal de regering nieuwe controleurs plaatsen bij elke grensover gang. GPD DEN HAAG - Het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag heeft gisteren drie Serviërs uit Bos- më-Herzegovina veroordeeld tot celstraffen van zes tot zeven tienjaar. Het drietal is schuldig bevon den aan misdaden in Bosanski bamac, in het noorden van Bos- tussen 1992 en 1994. De heeft laten weten 'niet te accep teren dat de Navo in gevaar wordt gebracht door enig de fensieproject van de EU'. Dat liet premier Blair gisteren we ten in de marge van de Europese top in Brussel. Maar hij voegde er wel aan toe dat de EU een ei gen capaciteit moet hebben troepen in te zetten. „De Navo blijft de hoeksteen van het defensiebeleid in Euro pa. Maar waar de Amerikanen niet in actie willen of kunnen komen, moeten we onafhanke lijk kunnen optreden. Dan heb ben we eigen capaciteit nodig." Als voorbeeld gaf hij de aanwe zigheid van de EU in Macedo nië. Zowel de Franse president Chi rac als de Italiaanse premier Berlusconi, huidig EU-voorzit- ter, zegt dat Europa alleen in ternationaal meetelt als het een eigen defensiemacht heeft. Brit se deelname daaraan is van doorslaggevend belang. Alle andere EU-lidstaten erkennen dat Groot-Brittannië het best georganiseerde leger heeft in de EU. „We willen graag dat Groot- Brittannië zich aansluit bij de EU-defensiemacht", aldus Chi rac. „Zonder hen is het een on begonnen zaak." Chirac spreekt over een Europese defensiepoot, die nauw moet samenwerken met de Navo en open moet staan voor alle EU-lidstaten. De Eu ropese leiders vinden dat alle lidstaten mogen meebeslissen over een defensiepoot, ook als ze zelf niet eraan meedoen. Frank rijk, Duitsland en België willen doorgaan met hun plannen voor een hoofdkwartier voor de EU. Groot-Brittannië is daar fel op tegen. Blair wil die plannings eenheid onderbrengen bij de Navo om de Amerikanen niet voor het hoofd te stoten. Ambte naren proberen een oplossing te vinden. ANP MANILLA - Studenten in de Filipijnse hoofdstad start met een bezoek aan'goede vriend Koizumi'. Tij- Bush gaat nog naar de Filipijnen, Thailand, Singapo- Manilla protesteren tegen het aangekondigde bezoek dens dat bezoek noemde Bush de Verenigde Naties re, Indonesië en Australië. Centraal staat de top van van de Amerikaanse president Bush. 'oud' en 'rijp voor hervormingen'. de Apec, het economisch verbond van landen rond de De president begon gisteren aan een 'wervelwind- Hij deed dat nog geen dag nadat hij van de VN-Veilig- Stille Oceaan, volgende week in de Thaise hoofdstad reis' door Azië. De zesdaagse trip ging in Tokio van heidsraad steun had gekregen voor zijn Irak-beleid. Bangkok. foto AP zwaarste straf was voor D'agoje Simic, een arts, die de leiding zou hebben gehad over ae Servische oorlogsstaf. Hij weg zeventien jaar cel wegens jjusdatjen tegen de menselij k- Miroslav Tadic, een leraar, is Jeroordeeld tot acht jaar. Poli- tleagent Simo Zaric moet zes l,aar zitten Tadic zou een lei- "'nggevende rol hebben ge- speeld bij deportaties, waaran ««ie meewerkte. ANP/AFP door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder heeft gisteren in de Bondsdag een overwinning behaald. Het parlement in Berlijn ging ak koord met een aantal belang rijke wetsvoorstellen uit Schrö ders veelbesproken hervor mingsagenda '2010'. Schroder riep de oppositie op de maatregelen, die een ingrijpen de hervorming van de arbeids markt tot doel hebben, niet te blokkeren in de Bondsraad, de deelstatenkamer. De conserva tieven hebben in de Bondsraad een meerderheid. Na weken van partijberaad en kleine aanpassingen waren ook zes linkse dissidenten in Schrö ders SPD, die de plannen eerder als 'onsolidair' hadden bekriti seerd, bereid om de regering te volgen. „Dit toont de gesloten heid van de coalitie als het er om gaat Duitsland te modernise ren", concludeerde Schroder. De kanselier heeft zijn politieke overleven verbonden aan de in stemming van coalitiegenoten SPD en de Groenen met zijn hervormingsagenda De christen-democratische CDU/CSU en de liberale FDP kondigden aan zich in de Bondsraad tegen onderdelen van de plannen te zullen verzet ten. Voor de christen-demo craten, die recent hun eigen Opluchting bij bondskanselier Schöder. hervormingsvoorstellen bekend maakten, heeft Schroder te veel water bij de wijn gedaan in zijn toezeggingen aan de 'oude link sen'. FDP-leider Guido Wester- welle kraakte in zijn toespraak tot de Bondsdag de hervormin gen: „Dit leidt niet tot minder, foto Johannes Eisele/EPA maar tot meer werkloosheid", oordeelde Westerwelle. De acht wetsvoorstellen, waar over gisteren werd gestemd, vormen samen de kern van Schröders 'Agenda 2010'. Die hervormingsvoorstellen moe ten de stugge Duitse arbeids markt versoepelen en de werk loosheid terugdringen. Op het ogenblik ligt het werkloos heidspercentage in de Bondsre publiek op tien procent. Werklozen zal het minder een voudig worden gemaakt om passende arbeid af te wijzen. Ook wordt de hoogte en de duur van werkloosheidsuitkeringen bekort. Bovendien zal veel meer dan nu het geval is de nadruk komen te liggen op snellere en efficiënte arbeidsbemiddeling. Daartoe moet de wijze waarop de arbeidsbureaus functioneren veranderen. Opmerkelijk was dat in het Bondsdag-debat re gelmatig de Nederlandse situa tie ten voorbeeld werd gesteld. 'Superminister' Clement (SPD, Economische Zaken en Werkge legenheid), die goed bekend is met de Nederlandse omstandig heden, denkt met de maatrege len de werkloosheid met zo'n 15 tot 20 procent te kunnen redu ceren. Ter stimulering van de conjunc tuur werd ook besloten om per 1 januari de inkomstenbelasting drastisch te verlagen. Duitse belastingbetalers gaan er ge middeld tien procent op voor uit. De laagste belastingschaal daalt van 19,5 naar 15 procent en het toptarief van 4 85 naar 42 procent. Hier staat tegenover dat veel aftrekposten en subsi dies, waaronder een eigen huis toelage, worden geschrapt. GPD PARIJS - Een zogeheten cocktail van medicijnen blijkt de le vensverwachting van aidspatiënten drastisch te vergroten. De overgrote meerderheid van personen die hun hiv-infectie met meerdere medicamenten beginnen te behandelen, leeft nog zeker tien jaar. Wetenschappers concluderen dit na onderzoek bij 7740 be smette personen in Europa, Australië en Canada. De resulta ten worden in de jongste editie van het Britse medische weekblad The Lancet gepubliceerd. Het sterftecijfer bij de aidspatiënten uit het onderzoek halveerde kort na de intro ductie van de eerste medicijnencocktail in 1997, om nog ver der te dalen tot 80 procent in 2001. ANP/AFP/RTR SAINT-GERVAIS - De Mont Blanc heeft in twee jaar tijd 1,95 meter aan hoogte verloren. In september 2001 mat de hoogste berg van Europa nog 4810,40 meter, maar nieuwe metingen, in september verricht door de meetkundige Pierre Bibollet, komen tot 4808,45 meter. Volgens Bibollet, die met een groep van negentien meetkundi- gen, meteorologen, glaciologen, geologen en geografen aan het werk is geweest, is de dertig tot veertig meter dikke ijslaag op de top door verwarming dunner geworden. AP BERLIJN - De Duitse regering komt steeds meer onder druk te staan om circussen te verbieden wilde dieren te gebruiken. De Duitse Eerste Kamer (Bondsraad) heeft gisteren besloten om zo'n verbod te vragen. Volgens een motie, ingediend door de deelstaat Hessen, heb ben wilde dieren recht op goede leefomstandigheden, goede voeding en verzorging en deskundige oppassers. Circusdieren brengen 90 procent van hun tijd door in kooien en hebben weinig bewegingsruimte, aldus de motie. Een verbond van dierenbeschermers en politici is al enige tijd bezig om het ver bod erdoor te krijgen. ANP/AFP/DPA PUTRAJAYA - De Saoedische kroonprins Abdullah bin Ab dul Aziz heeft gisteren extremisme veroordeeld. Abdullah riep bovendien op tot samenwerking om sluimerend terroris me meteen de kop in te drukken. De kroonprins zei dat giste ren op de slotdag van de Organisatie van de Islamitische Con ferentie (OIC) in Maleisië. Abdullah benadrukte dat de islam een religie is van vriende lijkheid, genade en tolerantie. Volgens hem mag niet gebeu ren dat een minderheid van terroristen het imago van de islam bezoedelt. Hij riep de 5 7 lidstaten van de OIC op om sterker te gaan optreden tegen sluimerend extremisme onder moslim jongeren. ANP/AFP TAIPEI - De Taiwanese hoofdstad Taipei heeft gisteren de voltooiing van het hoogste gebouw ter wereld gevierd nadat bouwvakkers de pinakel op het 508 meter hoge Taipei 101-ge bouw hadden geplaatst. Het 91 verdiepingen tellend gebouw wordt volgend jaar formeel geopend. Het gebouw is 50 meter hoger dan de Petronas Towers in Ku ala Lumpur in Maleisië. De liften in Taipei 101 zijn de snelste ter wereld. De laatste meters tot de spits moeten met de trap gedaan worden. Het Chinese Shanghai World Financial Cen ter, dat in 2007 voltooid wordt, zal nog hoger worden. AP KARBALA - Het aantal Ameri kaanse militairen die in Irak zijn gedood sinds president Ge orge Bush op 1 mei het einde van de grote gevechtshandelingen aankondigde, is gisteren de honderd gepasseerd. Drie kwamen om tijdens een aanval door Irakezen in Kar- bala en een bij een bomaanslag in Bagdad. Bi j de 101 gesneuvel de Amerikanen zijn de militai ren die omkwamen door onge lukken of zelfmoord pleegden niet meegeteld. Daarnaast raakten nog 650 Amerikaanse militairen gewond. In diezelfde periode zijn elf Britse militairen gedood. Over het aantal burger slachtoffers sinds 1 mei zijn geen cijfers bekend. Washington hoopt dat de druk op het Amerikaanse leger en het aantal verliezen zullen afnemen nu de VN-Veiligheidsraad reso lutie 1511 unaniem heeft aan vaard. Die resolutie voorziet in een multinationale veiligheids macht onder Amerikaans gezag. Verscheidene van de vijf tien landen van de Veiligheids raad zijn echter ondanks hun stem vóór de resolutie niet van plan troepen naar Irak te sturen. Tot die landen behoren Frank rijk, Rusland en Duitsland. Ook Pakistan, de moslimnatie waar op de VS hun hoop hadden ge vestigd, levert geen militairen voor de multinationale troepen macht. De onvrede over de reso lutie gaat vooral over de te klei ne rol voor de Verenigde Naties in Irak en het ontbreken van een tijdschema voor de overdracht van de macht aan de Irake- zen. ANP/AFP/RTR/DPA door Pascale Thewissen LUIK - Drie verdachten van de moord op de Waalse socialist en Belgisch minister van Staat An- dré Cools zijn spoorloos. Dat bleek gisteren op de eerste dag van het geruchtmakende proces tegen de acht vermoedelijke da ders voor de rechtbank van Luik. André Cools werd in de vroege ochtend van 18 juli 1991 dood geschoten op een parkeerplaats in Luik. Zijn maitresse Marie- Helene Joiret raakte bij de aan slag zwaargewond. De acht beklaagden zijn alle maal afkomstig uit de entoura ge van Alain van der Biest, no toir alcoholist en vermaledijde minister in de Waalse regering die nauwe contacten onderhield met het Luiks/Italiaanse mis daadmilieu. Hij was - terecht - bang dat Cools hem aan de kant wilde schuiven. Van der Biest pleegde vorig jaar maart zelf moord. In zijn afscheidsbrief beweerde hij onschuldig te zijn. Meest prominente verdachte is oud-politieman en secretaris van Van der Biest, Richard Taxquet. Ook de chauffeur van Van der Biest, Pino di Mauro, staat terecht. Hij is door de twee Tunesische moordenaars her kend als de man die hen inhuur de om 'een Luikse drugsbaron' om te leggen. De twee Tunesiërs zelf werden 1998 in eigen land veroordeeld tot twintig jaar cel voor de moord op Cools en vijf jaar voor poging tot moord op Joiret. De beklaagden moesten zich gisterochtend melden bij de ge vangenis van Lantin. Domenico Castellino, die het contact legde met twee Tunesische huurmoor denaars en de enige beschuldig de die zijn aandeel in de moord heeft bekend, liet verstek gaan. Hij houdt zich schuil op Sicilië. Italië levert geen onderdanen uit aan Europese lidstaten. Ook Cosimo Solazzo, die de twee .huurmoordenaars onder dak verschafte tijdens hun ver blijf in België, is op de vlucht. Zijn advocaat heeft geen idee waar hij uithangt. Derde afwe zige is Carlo Todarello, de zware jongen die meteen na de moord uit de school klapte over de be trokkenheid van. De zoon van André Cools, Marcel, uitte gis teren forse kritiek op het Luikse gerecht. Volgens hem heeft jus titie de beklaagden veel te lang op vrije voeten gelaten. De fa milie Cools betwijfelt boven dien of wel alle schuldigen aan de moord op de Waalse socialis tenleider terecht staan. GPD PARIJS - De befaamde Parijse nachtclub Moulin Rouge moet een boete betalen van 10.000 eu ro, omdat hij in november 2000 heeft geweigerd een zwarte Se negalese man in dienst te ne men. Een rechtbank in Parijs achtte in hoger beroep bewezen dat de huidskleur de reden was om hem niet voor de functie van kelner aan te nemen. De antidis- criminatiegroep SOS-Racisme had de zaak aangezwengeld. De rechtbank oordeelde ook dat het slachtoffer, intussen tot Fransman genaturaliseerd, 4500 euro schadevergoeding moet krijgen. De Moulin Rouge moet nog eens 2300 euro betalen aan SOS Racisme. De chef van het restaurant dient 1500 euro te betalen omdat hij de man op racistische gronden weigerde. Hij had gezegd dat Moulin Rouge 'geen kleurlingen aanneemt voor het restaurant, alleen voor de keuken'. AFP Advertentie v. SZW.nl Dan weet u het snel I Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5