PZC 814 Angel nog niet uit Scheldemond ■k ncLei-huUv 404048 (0 Burgemeester doet zijn best voor Maxim Toekomst sportvelden in het geding Sportherfstweek voor kinderen in Goes Man valt in bouwput Waterfront VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN Bonden voelen zich gepasseerd in discussie over financiële perikelen zaterdag 18 oktober 2003 analyse GIRO DEVENTER Oecumenische kerkdienst Kritische noot TERNEUZEN - Bij de bouwwerkzaamhe den aan het appartementencomplex Water front aan de Scheldeboulevard in Terneu zen is gisteren een bouwvakker uit de ge meente Sluis gewond geraakt. De man viel rond kwart over acht uur een meter of drie van een ladder naar beneden in de bouwput. Hij werd door de brandweer van Terneuzen met behulp van een kraan in veiligheid gebracht. Het slachtoffer is ver volgens vermoedelijk met een gebroken en kel per ambulance naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. De Arbeidsinspectie stelt een nader onderzoek in naar de toe dracht van het ongeval. Het gevaar dat de privacy geschonden zou kunnen worden, heeft zwaarder gewogen dan de wil om te achterhalen hoe een con flict in de bovenbouw van de Vlissingse Scholenge meenschap Scheldemond al jarenlang kan voortdu ren. De strijd heeft slacht offers gemaakt. En de ma nier waarop het probleem nu weer is behandeld, doet vrezen dat de angel nog al tijd niet is verwijderd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Deze week heeft de raadscommissie sa menleving van de gemeente Vlissingen een kans gemist om eindelijk eens schoon schip te maken met Scheldemond. In nog geen tien jaar vertrokken er twee directeuren voortijdig en de aangestelde interim-direc teur kijkt ook ontevreden terug op zijn tijd bij Scheldemond. Ex-directeuren spreken van een verziekte organisatie door toe doen van een groep docenten die er de baas willen spelen. De laatste directeur, Van der Avert, constateert een sfeer van angst op Scheldemond; angst bij do centen en bij ouders en leerlin gen die hun problemen niet dur ven aankaarten. Door de jaren heen hebben directeuren gepro beerd de macht van de groep docenten, door een van de direc teuren aangeduid als 'de ayatol lahs', te breken. Telkens stuitten zij op een muur, die niet in de laatste plaats intact werd ge houden door wethouder De Keijzer. De raadscommissieleden kre gen onlangs genoeg materiaal aangereikt om stappen te on dernemen of het onderzoek te heropenen. Eerst stuurde voor malig interim-directeur Mul ders hen het vertrouwelijke on derzoeksrapport over de te innige relatie tussen een leerlin ge en een docent en nadien som de oud-directeur Van der Avert in een brief op wat er volgens hem zoal mis is op Scheldem ond. Maar de raadscommissie negeerde dat alles en kwam na een anderhalf uur durend ge sprek met de onderwijswethou der tot de unanieme verklaring dat de school gezond is; onder zoek of maatregelen zijn niet nodig en er is vertrouwen in de huidige directie. De kwestie van de docent en de leerlinge staat niet op zichzelf, maar is symptomatisch voor de problemen op Scheldemond. Toch wilde de fractie van het Vlissingse CDA het vertrouwe lijke rapport hierover niet bij de beoordeling van de kwestie meenemen, omdat het de priva cy van de docent zou schaden. Een lid van de Lokale Partij Vlissingen mompelde het CDA na en zei 'dat iedereen recht op privacy heeft en dat er namen in vermeld staan'. Door de ogen te sluiten, is moedwillig informa tie terzijde geschoven voor de beoordeling van een geschil. Een geschil waarin de strijd om macht op verschillende ni veaus en in verschillende ver- houdingen de basis is van alle ellende. Diegenen die het rapport wel gelezen hebben, zoals E. Walra- ve (PvdA), - 'ik lees alles wat voor mijn ogen komt' -, moeten op zijn minst van mening zijn dat de docent-vertrouwensper soon onprofessioneel is omge gaan met een 14-jarige leerlin ge. In de raadscommissie, die dinsdagavond in beslotenheid hierover met De Keijzer verga derde, schijnt daarover ook wei nig verschil van mening te be staan. De commissie oordeelde vervolgens echter dat de docent voldoende gestraft was en dat het terecht was dat hij geen ver trouwenspersoon meer mag zijn. Een lid van de SP verzuchtte na de vergadering: „Het is een hele complexe zaak en ik weet niet of we wel voldoende geïnformeerd zijn en wat we als raad wel en niet mogen doenWat moet ik nu allemaal wel en niet geloven?" De voltallige raadscommissie tekende inmiddels wel de ver klaring dat de bestuurscommis sie, met De Keijzer aan het hoofd, zorgvuldig heeft opge treden. Het is niet juist dat de huidige directie de verantwoor delijkheid legt bij de bestuurs commissie over de beslissing om de betrokken docent niet te ont slaan maar een berisping te ge ven. Een aantal directieleden heeft wel een rol gespeeld in het besluit om de betrokken man niet te ontslaan maar te beris pen. Door tussenkomst van wet houder De Keijzer verzachtten zij hun oordeel. De huidige directieleden heb ben tot op heden ook niet met de pers over deze kwestie willen praten, omdat zij vinden dat de verantwoordelijkheid bij 'het bevoegd gezag' ligt, dat wil zeg gen: de bestuurscommissie. Dezelfde bestuurscommissie, oftewel wethouder De Keijzer, heeft deze week verantwoor ding afgelegd aan de raadscom missie. De raadscommissie heeft genoegen genomen met de eenzijdige toelichting van an derhalf uur van de onderwijs wethouder in een naar eigen zeggen complexe zaak. Op het eerste gezicht is 't misschien ver van uw bed: kinderen die te maken krijgen met een verstoorde thuissituatie en daardoor in aanraking komen met jeugdhulpverlening. Maar wist u dat het vandaag de dag maar liefst 1 op de 20 kinderen in Nederland overkomt? Nu bestaan er gelukkig allerlei vormen van hulp en zorg. Vele mensen zetten zich elke dag in om deze kinderen toch een toekomstperspectief te bieden Er is echter één probleem dat ook zij meestal niet kunnen oplossen: voor de dingen die écht kleur brengen in een kinderleven is vaak geen geld. Net als hun leeftijdgenootjes, zouden al die kinderen met minder kansen 't prachtig vinden om bijvoorbeeld lid te zijn van een sportvereniging. Of eens samen op zomerkamp te gaan. Of wat spulletjes te hebben om hun "eigen" kamertje in te richten. Kinderhulp is het fonds dat zich al 40 jaar inzet om zulke kinderdromen in vervulling te laten gaan. Helpt u 'n handje? NATIONAAL FONDS KINDERHULP V J? Brinkpoortstraat 32, 741 I HS Deventer, tel.: 0S70 - 61 I 899, fax: 05^0 - 645 602 Internet: www.kinderhulp.nl, e-mail: info@kinderhulp.nl V GOEDE DOELEN Burgemeester Lonink van Terneuzen opent een enveloppe a(! handtekeningen voor Maxim Kumanchenko (rechts). foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een schrijnend geval. Zo omschreef burge meester J. Lonink van Terneu zen de situatie waarin de uitgeprocedeerde familie Kumanchenko uit de Oekraïne verkeert. 32 gymnasium 2-leer- lingen van het Hulster Rey- naertcollege togen gisteren per bus naar het Terneuzense stad huis om te pleiten voor een lan ger verblijf van hun klasgenoot Maxim Kumanchenko en zijn familie. Gehuld in shirtjes van hun school stonden de leerlingen Maxim (13) bij tijdens de over handiging van ruim veertien honderd handtekeningen. Die hadden zij verzameld bij leer lingen, onderwijzers en buurt bewoners. Maxim hield zijn toe spraak kort: „Ik hoop dat u hier iets mee kan, ik hoop er het beste van." Lonink was beduidend langer van stof, om zo vooral geen valse hoop te geven. Toch gaat de burgemeester zich in spannen voorde familie. „Ikheb mij uiteraard verdiept in jullie dossier en heb begrepen dat jij heel snel bent ingeburgerd. Het is voor ons echter heel moeilijk om een opening in dit verhaal te creëren. Wel heeft de gemeente afspraken met Vluchtelingen werk wat betreft het uitzetten van minderjarigen. In dit soort gevallen wordt de uitzettinj S niet echt geëffectueerd", vertel-1 de Lonink. De handtekeningen voorde: het asielzoekerscentrum j Zuiddorpe verblijvende gezj j werden ook naar minister donk van Vreemdelinge© ken en Integratie gestuurd, Ia nink beloofde in Den Hal de zaak ook nog eens aan; kaarten. „Wij kunnen pro» ren de uitzetting uit te steils maar de uiteindelijke beslissii over een verblijfsstatus kanil leen de minister nemen. gaan in ieder geval ons I» doen." Maxim nam die belofte uita aard graag aan, al heeft hij ini afgelopen jaren ook geleerdm te vroeg te juichen. ELLEWOUTSDIJK - In k Kerkje van Ellesdiek (El) woutsdijk) wordt morgen e i oecumenische bijeenkomst het Zeeuws gehouden. Het thema van deze middag 'Binne dromen bedrog?' JoBi mei uit Middelburg verzorgte overdenking in het Walche Martine Rooze verleent voc medewerking. De bijeenkoi begint om 14.30 uur. De man die vanaf een ladder in de bouwput van het Waterfront in Terneuzen is gevallen, wordt door de brandweer met behulp van een kraan uit de put getakeld. foto Camile Schelstraete Bezuiniging valt ouderen zwaar door Rob Paardekam GOES - De Goese ouderenbon den zijn niet blij met de bezuini gingen op het ouderenwerk die doorgevoerd worden door de ge meente en SMWO-welzijn. Vooral het feit dat de senioren er zelf niet over gehoord zijn, stuit op veel onbegrip. gingslijstje tot stand is geko men. „Bezuinigen oké, maar dan wel in samenspraak met ons", zei een ander lid. „Dat is totaal niet gebeurd." Het bondenberaad heeft een brief naar de gemeente gestuurd waarin de bezuinigingen wor den afgekeurd. Zaken die wel blijven bestaan, zijn onder meer de vraagbaak voor ouderen, het sozenberaad, het Galm-project en de diverse cursussen. Ook de vorderingen op het ge bied van de seniorenraad kwa men ter sprake. Volgens L. de Leeuw van de voorbereidings werkgroep kan binnenkort worden overgegaan tot het be noemen van de zeven leden. Vier daarvan worden geleverd van uit het bondenberaad. De Leeuw liet weten dat wat hem betreft het bondenberaad blijft bestaan als de seniorenraad een feit is. In het verleden is weieens gesuggereerd dat het beraad overbodig zou worden. „Er is absoluut toekomst voor het bondenberaad", verzekerde De Leeuw. „Het zal vooral een toe leverancier richting de senio renraad moeten worden. Dus aandragen wat er binnen de doelgroep speelt." De Leeuw plaatste een kritische noot over het bedrag van negen duizend euro dat de gemeente jaarlijks beschikbaar stelt voor de seniorenraad. „We zullen ook wel eens advies moeten vragen aan een bureau of deskundige. Die doen dat meestal niet gratis. Gelukkig kunnen we ook te recht bij de ambtenaren van de gemeenten. Ik heb er vertrou wen in dat we door hen niet be- invloed worden." door Rolf Bosboom GOES - In Sportpunt Zeeland in Goes wordt van maandag 20 tot en met vrijdag 25 oktober de jaarlijkse Sportherfstweek ge houden. De week is een initia tief van de Goese Sportraad, sportopleiding Cios en wel zijnsorganisatie SMWO. Maandag houdt het Cios een Pi- ratendag. Kinderen kunnen, ge kleed in een piratenpak, tussen 10.00 en 15.00 uur zich uitleven in speleologie (avontuur in het donker), speurtocht, frisbeeën, kratten stapelen, klimmen, ab- seilen en boogschieten. Op dinsdag is het Sportbuurt- werkdag, met straatvoetbal, sport en spel, breakdance, luchtkussen en schminken. De dag erna presenteren vijf sport verenigingen zich. Donderdag zijn er twee voor stellingen van Ernst, Bobbie en De Rest, om 10.30 en 14.00 uur. Omdat SMWO-welzijn kampt met financiële tekorten moet er bezuinigd worden. Ook de ou deren leveren daaraan hun bijdrage. Op basis van de ge meentelijke prioriteitenlijst is besloten om onder meer de zil veren gids, de telefooncirkels, de seniorenfietstochten, en het platform ouderenhuisvesting te schrappen. Vooral het verdwijnen van de gids en de telefooncirkels, wordt als onaanvaardbaar be schouwd. Dat bleek gisteren tij dens de algemene vergadering van het bondenberaad, de over koepelende organisatie van de vijf ouderenbonden. „De tele fooncirkel vervult een belang rijke sociale functie en draagt bij aan een groter veiligheidsge voel bij ouderen", zei één van de leden. Er werd kritiek geuit op de manier waarop het bezuini- door Rolf Bosboom WISSENKERKE - Noord-Be veland kan onmogelijk alle wel- zijnsaccommodaties in stand houden. Dat zou te grote finan ciële offers vergen. De komende maanden moet duidelijk wor den wat de toekomst is van dorpshuizen, gymzalen* scho len, peuterspeelzalen en sport velden. Vooral op sportgebied gaat er waarschijnlijk veel ver anderen. De gemeente heeft het langver wachte onderzoek naar de wel- zijnsaccommodaties afgerond. Dat is al anderhalf jaar geleden in gang gezet, maar door een personeelswisseling in het ge meentehuis is het flink ver traagd. Het onderzoek was bedoeld om de kosten, moge lijkheden en beperkingen van de bestaande dorpshuizen, gymzalen, scholen, peuter speelzalen en sportvelden op een rij te zetten. De uitkomsten liegen er niet om. De komende jaren zou de ge meente zes miljoen euro moeten uitgeven om alle accommoda ties te onderhouden en waar no dig te verbeteren. „Dat is niet realistisch", zegt wethouder C. Schippers (WD, welzijn). Dat betekent dat het gemeente bestuur keuzes moet maken en dient tt oepalen welke voorzie ningen het wel of niet in stand wil houden. De gemeenteraad dient daar, op basis van het rapport, donder dag 30 oktober de grote lijnen voor uit te zetten. Zo moet dui delijk worden hoe ver de frac ties financieel willen gaan en welk voorzieningenniveau zij per kern voorstaan, Vervolgens krijgen inwoners en verenigin gen in de winterperiode de ge legenheid mee te denken over een nieuw accommodatiebe- leid. „Het zal een lastige discussie worden", voorspelt Schippers. Wat hem betreft liggen nog alle mogelijkheden open. „Maar ik ga ervan uit dat de scholen in stand blijven en dat peuter speelzalen die nu nog in de dorpshuizen zitten, in of bij de basisscholen worden onderge bracht." De wethouder verwacht niet dat er dorpshuizen moeten worden gesloten. Wel streeft hij ernaar die 'op één lijn te brengen'. „Nu is er een grote verscheidenheid. Sommige zijn geprivatiseerd, andere hebben we in eigen be heer. Daar moet eenheid in ko men." Schippers denkt dat de meeste 'winst' valt te behalen bij de sportvelden. „Als je ziet hoeveel vierkante meters voetbalvelden we hebben voor in totaal slechts zevenduizend inwoners, dan zijn we rijkelijk bedeeld." Door het aantal sportterreinen te verminderen, ontstaan moge lijkheden om juist betere accommodaties te realiseren, verwacht de wethouder. „Cen tralisering komt de sport alleen maar ten goede." Zelfs de vesti ging van één sportterrein voor heel Noord-Beveland wordt niet uitgesloten. De uitkomsten van het onder zoek zijn ook van belang voor de plannen voor een brede school in Kamperland. Andermaal wordt bevestigd dat de Prins Willem Alexanderschool, de gymzaal en het dorpshuis in slechte staat verkeren. Geza menlijke nieuwbouw, mogelijk in combinatie met andere voor zieningen, ligt daarom voor de hand. De raad moet nu aange ven hoeveel geld hij daarvoor over heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 56