PZC Overwinteren in een bevroren baai Moeders blij met begin bouw eigen plek voor autisten 13 Yrienden van Wester schouw en richt zich op ontwikkelingen Kop van Schouwen Man steelt drank zaterdag 18 oktober 2003 Vergadering ondernemers Auto gestolen Kindermiddag Bijbelclub Ingrijpend Brouwse zeilers genieten tien maanden van de seizoenen op Spitsbergen Mooie tijd Tijd Rijverbod voor automobilist Voorwaardelijke straf hulp dealer Snelheidsduivel op A58 Beroepsvisser krijgt waarschuwing Rijverbod voor drankrijder Gelukkig Talentenjacht Dance-on J i Belangenvereniging kijkt vooruit GOES - Een achttienjarige man uit Burgh-Haamstede is gis termiddag in een winkel aan de Beukenhof in Goes aangehou den wegens winkeldiefstal. De man had drank weggenomen. Hij kreeg een bekeuring. rjnnrAli Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Ze hebben lange tijd niets van zich laten horen, de Vrienden van Westerschouwen. Nu acht het bestuur van deze belangenver- enigng het tijd de aandacht eens specifiek op de toekomst te rich ten en op de ontwikkelingen die de komende twintig jaar in de Kop van Schouwen te verwach ten zijn. 'De Vrienden' hebben daarom de Dienst Landelijk Ge bied (DLG) uitgenodigd toe lichting te komen geven op de uitvoering van de regiovisie Schouwen-West. De DLG heeft de uitnodiging aanvaard. Programma-mana- B. van Eeckhoutte komt dinsdagavond 28 oktober een inleiding geven over opzet en werkzaamheden van de DLG in het algemeen en in het bijzonder over het werk binnen de ge- biedscommissie Schouwen- West. ZIERIKZEE - De Onderne- merskring Schouwen-Duive- land (OSD) houdt maandag 3 november in Hostellerie Schud- debeurs de algemene ledenver gadering. De agenda vermeldt onder meer een plan voor de enquête onder de leden onder het motto 'Be kend maakt bemind'. Bij de be stuursverkiezing wordt af scheid genomen van voorzitter L. Noordhoek die te kennen ïeeft gegeven tussentijds te wil- en aftreden. Het bestuur stelt toor in zijn plaats directeur A. Schouw van de Arcus Zorg centra in zijn plaats als voorzit- ervande OSD te benoemen, iadepauze wordt aandacht be deed aan de positionering van Seeland en Schouwen-Duive- and door middel van gastrono mie en streekproducten met als doel seizoensverlenging en iwaliteitstoerisme. De leden vergadering begint om 20.00 GOES - Een auto die gepar keerd stond aan de Middelmeet in Goes is tussen donderdag avond zes uur en gisteravond kwart over zes gestolen. Het betreft een zwarte Mazda, type 323 F. De auto heeft een waarde van enkele duizenden euro's. ZIERIKZEE - De Werkgroep Vakantie Bijbelclub houdt woensdag 29 oktober een kin dermiddag in de grote zaal van het MFC in Zierikzee voor kin deren van vier tot en met twaalf jaar. Goochelaar en buikspreker Ben van den Akker treedt hier op met de Benjamins Kindershow. Hij weet op creatieve wijze ver halen uit de bijbel te vertellen. Verder staan er goochelen en zingen op het programma. De hinderen worden actief bij de verschillende onderdelen be trokken. De kindermiddag be gint om 14.00 uur. redactie schouweim-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet «leemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 postbus31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl internet jjww. pzc.nl Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-0231231 0Pmaandag t/m vijdag gedu- rende de openingstijden; 'aterdagstot 12.00 uur Volgens Voorzitter M. Cohen Stuart van de Vrienden van Westerschouwen is het een be wuste keus zich te laten infor meren over plannen op langere termijn voor ontwikkeling van ruimte en landschap. Hij acht dat zinniger dan uitsluitend bij de regionale politiek aan te kloppen die toch om de vier jaar wisselt. „Bovendien krijg je dan vaak te horen dat je te laat bent met bepaalde inspraakreacties. Daarom is het goed vooral de grote lijnen en de plannen op langere termijn in de gaten te houden. Dat biedt de mogelijk heid al in een veel vroeger stadi um je stem te laten horen", aldus Cohen Stuart. De regiovisie Schouwen-West is een ingrijpend herinrichtings plan voor de Westhoek. De be woners willen daar dan ook graag invloed op kunnen uitoe fenen. „Maar als dat keer op keer niet lukt, omdat je volgens de gemeente al te laat bent, ver gaat je uiteindelijk de fut om je nog ergens voor in te spannen", constateert Cohen Stuart. De ontwikkelingen met vestiging van verblijfsreereatie aan de Rampweg vormt daar volgens hem een sprekend voorbeeld van. De voorzitter laat weten dat het bestuur van deze belan genvereniging ook even ophef fing heeft overwogen. De Vrien den van Westerschouwen houden echter stand omdat er nog steeds een enthousiast groepje mensen is dat zich actief wil inzetten voor een prettige woon- en leefomgeving en dat bereid is daar meerdere belang hebbenden voor bijeen te bren gen. Bovendien werden er in het verleden ook successen ge boekt. Zo is het Verstheater in Burgh waar 'De Vrienden' tegen ageerden er nooit geko men. Grootste wapenfeit is wel dat de aanpak van de waterlast in het woongebied van de Kop van Schouwen hoog op de agenda is komen te staan. De verschillen de overheidsinstanties erken den uiteindelijk de klachten over verzonken tuinen, onder gelopen kruipruimtes en zwart uitslaande muren. Van Rijk, provincie, gemeente en water schap kwam extra geld op tafel en voor de aanpak wordt nu maatwerk opgesteld voor speci fieke problemen bij bepaalde percelen. De informatieavond over de toekomst voor de Kop van Schouwen wordt dinsdag 28 ok tober vanaf 20.00 uur gehouden in de zaal van de Gereformeerde Kerk aan de Platboslaan in Haamstede. De bijeenkomst is toegankelijk voor alle belang stellenden. door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - De zei len zitten al maandenlang nut teloos ingepakt. Ski's en pik houwelen komen beter van pas op deze 'zeiltocht'. Sneeuw ligt als een verstilde boeggolf te gen de Jonathan aangewaaid. Een dikke laag ijs houdt het Brouwse zeiljacht stevig op zijn plaats. Gevangen in het ijs kunnen de opvarenden niet weg. En willen dat ook niet. „Ons wereldje was óns wereld je. Het is er zó mooi." Veel zeilers die er een jaartje tussenuit knijpen, kiezen het ruime sop om warmer oorden te bezoeken. Maar niet Mark van de Weg en Marina van Dijk. Wanneer zij halverwege de j aren negentig hun reis gaan plannen, kiezen ze voor Spits bergen, ver ten noorden van de poolcirkel. Marina, geboren in Nederland, woont en werkt in Spitsbergen als goudsmid. Mark heeft op dat moment een klein scheepstimmerbedrijf in Brouwershaven. Op hun vijf tien meter lange zeiljacht wil len ze in het poolgebied over winteren in een baai van de Liefde Fjord, de Nilspollen Baai. „In 1995 had hij het er al over. Allebei hebben we interesse in de poolgebie den." Vorig jaar juni zetten Mark en Marina vanuit Brouwershaven koers richting Spitsbergen. Krap twee weken later komen ze zeilend aan in de hoofdstad Longyearbyen, waar de laatste voorbereidingen voor hun overwintering beginnen. Wie aan een dergelijk avon tuur begint, moet beslagen ten ijs komen. Want is het schip eenmaal in het ijs gevaren en vastgevroren, dan is het eigen lijk wachten op de dooi. En in de gekozen baai kan die warme periode soms wel tien maan den op zich laten wachten. Om zeker te zijn dat er voldoende eten en medicijnen zullen zijn, slaan Mark en Marina voor Mark van de Weg en Marina van Dijk kijken in de thuishaven in Brouwershaven met warme gevoe lens terug op hun overwintering aan boord. foto Marijke Folkertsma veertien maanden spullen in. Aanvankelijk moet er ook voor dezelfde periode diesel worden meegesleept om de kachel te kunnen stoken. Maar die voor raad van zeven oliedrums wordt uiteindelijk op een klein depot op de rand van de baai gestald. Ook ander materiaal als een tent, ski's, scheppen, pikhouwelen en bijna zeven honderd kilo droog honden voer voor de twee Groenlandse poolhonden Imiaq en Maaiken krijgen een plek aan boord. De zeiltocht kan beginnen. Eenmaal in de Nilspollenbaai aangekomen, begint het wach ten op de winterse kou. De baai zelf vriest snel en eenvoudig dicht, maar het fjord blijft lan ge tijd open. „Het grote fjord vroor pas heel laat dicht, maar dat hadden we wel nodig voor onze veiligheid. Dat was wel even penibel.Want zolang het fjord open is, blijft het water en het ijs rond de boot in bewe ging. En sleurt zodoende aan het schip. Bij slecht weer is het dan geregeld alle hens aan dek om het ijs achter de boeg weg te kappen. „Dat is dan een paar dagen hard werken." Wanneer uiteindelijk eind februari ook het fjord dichtvriest, breekt voor Mark en Marina de 'mooie tijd' aan. „Toen konden we de ski- en looptochten gaan ma ken die we wilden gaan ma ken." Afgezonderd van alles en ie dereen passen ze zich aan aan het leven in de dichtgevroren baai. Want de helikopter met de dominee, die met de kerst dagen rondvliegt langs de mensen in de verlaten gebie den, is het enige bezoek dat de avonturiers in al die maanden krijgen. Even slaat nog wel de twijfel toe, wanneer de heli kopterpiloot Mark en Marina uitlegt dat de gekozen baai bij slecht weer simpelweg niet te bereiken is voor hulptroepen. „Dat is dan wel even slikken. Je realiseert je dan dat je echt op je zelf bent aangewezen", aldus Mark. Samen met de twee honden, die veel zwaar sleepwerk voor hun rekening nemen en voor het nodige ge zelschap zorgen, zullen ze uit eindelijk bijna tien maanden in de ijzige sneeuwvlakte van Nilspollen vastliggen. „Ze zeggen wel: life takes ti me", haalt Mark aan om het le ven tij dens de overwintering te beschrijven. Het leven heeft tijd nodig. Simpele dingen als bijvoorbeeld het zorgen voor drinkwater kost uren. Op ski's en met de honden moet sneeuw gehaald worden, dat dan later gesmolten wordt om voor wa ter te zorgen. Maar het maakt ze niet uit. Vast in het ijs is alle haast en het tempo van alle dag verdwenen. En wordt soms een hele dag besteed aan het lezen van een boek, zo legt Marina lachend uit. Omdat er ook 'meer tijd' is, wordt onder meer aan het koken meer aandacht besteed. Normaal gesproken komen ze er niet aan toe om he lemaal vanuit het niets vla ma ken. „Ikheb daar beter gegeten dan vooraf", lacht Mark dan ook. Maar tegenover het rustige tempo staan ook de ontberin gen. Want dertig graden onder nul met windkracht acht geeft een gevoelstemperatuur van rond de min 57 graden Celsius. Het geweer dat vast aan boord moet zijn in geval ijsberen het op de opvarenden gemunt heb ben, bevriest zelfs. Maar de pracht van de natuur in het poolgebied heeft Mark en Ma rina volop doen genieten. „Het is vooral die cyclus, die je mee maakt. Eerst gaan de vogels weg, dan gaat het daglicht weg en krijg je de poolnachten en het noorderlicht. En dan lang zaam komt alles weer terug." Wanneer een storm de eerste teruggekeerde vogels voor een week wegjaagt, slaat even de teleurstelling toe. „Zij waren echt een teken van het voor jaar. Maar toen was het weer stil en waren we weer alleen. Net of je weer terug bij af bent." Het duurt uiteindelijk tot be gin juni van dit jaar, dat Mark en Marina weer de zeilen kun nen hijsen. „Toen we weggin gen, keken we om: we willen niet blijven, maar eigenlijk willen we ook niet weg." Na een lange tussenstop in Longyearbyen varen ze via de Noorse kust terug naar de Zeeuwse wateren. Een erva ring rijker, die wat Mark en Marina betreft over een paar jaar best voor herhaling vat baar is. „Misschien Noord-Ca nada, dichtbij een Inuït-ne- derzetting of zo." VLISSINGEN - Op de Rotterdamsekaai in Middelburg heeft gisterochtend rond kwart over één een 34-jarige automobilist uit Ossendrecht een rijverbod gekregen omdat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van een uur. MIDDELBURG - Volgens politierechter B. Doorewaard Boekhout kon gisteren bewezen worden dat een 31-jarige Vlissinger een half jaar lang een drugsdealer naar klanten heeft gereden.Maar moeten we u daarvoor de bak insmijten? Nee." De politierechter vond twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf passend voor de medeplichtige chauffeur. Zijn 35-jarige vriendin uit Middelburg kreeg voor haar aan deel een maand voorwaardelijk opgelegd. Het duo werd vrij gesproken van voorbereidingshandelingen met betrekking tot de invoer van coke. De man en de vrouw werden door het Openbaar Ministerie verweten dat ze een schijnhuwelijk wa ren aangegaan om op huwelijksreis naar de Nederlandse An tillen te gaan. Op de terugreis zouden ze dan verdovende mid delen mee terugnemen naar Nederland. Dit alles op verzoek van hun kennis: de Vlissingse drugshandelaar. De politie rechter miste daarvoor het overtuigende bewijs. Officier van justitie J. Zondervan vond de voorbereidings handelingen en het bezit van verdovende middelen bewezen. Hij had voor alle twee dezelfde eis in petto: 240 uur werkstraf. VLISSINGEN - Een 22-jarige automobilist is donderdag avond om vijf voor negen zijn rijbewijs kwijtgeraakt omdat hij 178 kilometer reed op de A58 in de gemeente Vlissingen. Op de A58 geldt een maximumsnelheid van 120 kilometer per uur. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren een 3 9-jarige inwoner van Vlissingen voor het achterlaten van afval tot een voorwaardelijke boete van 250 euro veroordeeld. De beroepsvisser had 24 mei vorig jaar vuilniszakken met oliefilters en poetsdoeken op de kade in Vlissingen neergezet, waarbij hij ervan uitging dat het afval door een bedrijf zou worden opgehaald. De politie consta teerde een dag later dat de vuilniszakken nog steeds op de ka de stonden. Volgens officier van justitie L. Boogert was de Vlissinger met niet zorgvuldig genoeg omgesprongen het af val. Hij eiste 250 euro boete onvoorwaardelijk. De politierechter wilde een waarschuwing laten uitgaan door de boete voor waardelijk op te leggen. GOES - In de Anthony Fokkerstraat in Goes is donderdag avond een 24-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen- Duiveland betrapt op rijden onder invloed. Hij kreeg een rij verbod van twee uur. door Melita Lantinq GOES - Tien jaar geleden sta ken vijf moeders de koppen bij elkaar. Ze wilden iets regelen voor later, voor als hun autisti sche kinderen groot zijn en ze er zelf niet meer zijn. Gisteren be reikten de moeders het voorlo pige hoogtepunt in hun strijd. De officiële start van de bouw van een woon- werkvoorziening voor volwassen autisten op het terrein van Emergis in Kloetin- ge. Van de vijf moeders die op 17 mei 1993 met de werkgroep WWA begonnen zijn er nog drie over: Nel Vlaming, Connely Lous en Ellie Landsmeer. De twee andere moeders hebben om persoonlijke redenen afge haakt. „We hadden de insteek dat onze kinderen eens volwas sen worden en dan is er niets meer voor ze geregeld. Na school houdt het op. Daarom wilden we alvast nadenken over hun toekomst", vertelt Connely Lous. Dat nadenken heeft een aantal jaren geduurd. De werk groep is in die tijd verschillende keren op werkbezoek geweest in binnen- en buitenland om te kij - ken hoe elders met autisten wordt omgegaan. „In die tijd veranderde er veel in de zorg. Werd vroeger vooral gedacht vanuit het aanbieden van een bepaald type zorg, nu wordt veel meer gekeken naar de vraag van de cliënt." Nel Vlaming: „We zij nonder an dere in Wuppertal geweest. Daar kwamen we op een gege ven moment bij een jongen wiens kamer helemaal kaal was. Geen gordijnen, geen vloerbe dekking, helemaal niets en die jongen was volmaakt gelukkig. Het bleek dat die jongen van stoffering veel te veel prikkels kreeg en daarom is het maar weggelaten. Die ervaring was voor ons heel indrukwekkend en zette aan het denken." Autisten hebben grote moeite met het verwerken van prikkels. Het slaan van een deur kan al veel te veel zijn en kan iemand volledig door het lint laten gaan. „Ik vergelijk het altijd met een kaartenbakje. Wij kun nen nieuwe informatie, prikkels die wij krijgen, direct rang schikken in het kaartenbakje in ons hoofd. Dat gebeurt automa tisch en is geen probleem. Bij autisten ontbreekt zo'n kaar tenbakje. Die kunnen de infor matie niet plaatsen en kunnen er niets mee", vertelt Connely Lous. De moeders hebben in de afge lopenjaren veel steun gehad van het autismeteam van (toen nog) het Riagg. Ellie Landsmeer: „Zij wisten de weg en hebben ons gesteund. Uiteindelijk was hetplan in 1996 klaar en konden we de boer op. Toen is het ook snel gegaan. Emergis kwam er bij en nu zitten we hier." Het project is baanbrekend op het gebied van zorg voor autisten. Tot nu toe worden ze onderge bracht in bestaande voorzienin gen voor geestelijk gehandicap ten. Dit project voorziet in een eigen woon- en leefplek De be woners krijgen een zit-slaapka- mer en eigen sanitair. Daarnaast is een gemeenschap pelijke leefruimte. „We lopen daarmee in Zeeland vooruit op andere provincies. Het project biedt plaats aan zestien jong volwassenen. Dat is niet genoeg, dit is nog maar het begin". Of de kinderen van de drie moe ders ooit in het centrum zullen wonen is de vraag. Dat mogen ze niet zelf beslissen want daar gaat onder meer een indicatie commissie over. De woon-werk- voorziening moet medio vol gend jaar klaar zijn. ZIERIKZEE - De Jazzdansaf- deling Dance-on van gymnas tiekvereniging Delta Sport in Zierikzee houdt woensdag 22 oktober een talentenjacht in de vorm van een open les. Iedereen van tien jaar kan hier kennis maken met jazzdans. Het eerste lesuur van 14.00 tot 15.00 uur is bestemd voor kinderen tussen de tien en vijftien jaar. De tweede open les van 15.00 tot 16.00 uur is bedoeld voor ieder een vanaf vijftien jaar. Tijdens deze open lessen worden ook de talenten voor de demogroep van Dance-on geselecteerd. De ta lentenjacht c.q. open lessen worden gehouden in de gymzaal aan de Mylockstraat in Zierik- Omgeven door een dikke laag ijs en sneeuw heeft de Jonathan bijna tien maanden in de Nilspollen baai van Spitsbergen 'gedobberd' foto Marina van Dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55