11 Snelheid bij kruising Nieuwerkerk gaat terug naar vijftig Middelburg geeft extra geld uit Nieuwe Japies voor Arsenaal Werkwijze Eur Excel niet in strijd met Nederlandse wet [sale! Bedrijf beboet voor lozen olie in haven Grote plannen voor totale omgeving caissons bij Ouwerkerk Schouwburg cH&Êuejtfi VORMVAST zeeuwse almanak BOUWMAN waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 18 oktober 2003 Scholieren veilig naar school door inzet bewoners langs fietsroute Auto gevonden Uitgraven Vraagtekens Tupperware De gehele maand oktober BIJ VORMVAST ZOUTELANDE PZC Watersnoodmuseum breidt uit Hnnr Ali Pankow OUWERKERK - Het museum Watersnoodramp 1953 in Ou derkerk en het gebied in de wij - je omtrek wacht een flinke uit breiding. De status Nationaal Monument Watersnoodramp VOOr deze totale omgeving vormt de motor voor de bunde lingvan verschillende ambities. Het museum zelf heeft behoefte jan uitbreiding, Staatsbosbe heer wil de achtergelegen inlaag berinrichten en cineast Koert Davidse wil in een van de cais sons zijn stemmenproject '1835 l'realiseren. DOMBURG - Jongeren uit de gemeente Veere kunnen in de toekomst veilig naar de (mid delbare) scholen in Middelburg en Vlissingen fietsen. De ge meente wil een project opzetten met bewoners langs de school- route. Scholieren kunnen daar aanbellen als ze zich onderweg bedreigd voelen of als ze een lekke band hebben. Veel scholieren uit de gemeente Veere gaan met de fiets naar school. Onderweg maken ze soms bedreigende situaties mee. Meisjes worden gévolgd door 'vreemde mannen', maar het ge beurt ook dat ze elkaar erg pes ten of bedreigen. In het Brabantse Harderberg is al ervaring met dit 'Veilig Honk- project' opgedaan. De situatie daar is vergelijkbaar met Veere. In Harderberg doen achttien be woners langs de route mee aan bet project. Zij zijn dagelijks aanwezig voor noodsituaties en zezijn uitgerust met een EHBO- doos en een bandenplakset. De adressen zijn herkenbaar aan een bord in de tuin of bij de deur. KLOETINGE - In een sloot langs de Bredeweg in Kloetinge werd in de nacht van donderdag vrijdag een personenauto aangetroffen. Het bleek te gaan om de wagen die begin deze weekin de Louise de Colinylaan in Goes werd gestolen. Davidse beoogt door middel van eigentijdse mediatechniek slachtoffers van de Waters noodramp letterlijk een stem te geven. De titel van het project duidt op het feit dat er 1835 do den werden geregistreerd, met uitzondering van een baby die tijdens de rampnacht in de buurtschap Capelle werd gebo ren en kort daarna meteen is verdronken. „De filosofie achter alle plan nen is dat er niet te veel ver bouwd mag worden aan de cais sons zelf", zegt voorzitter Ria Geluk van de museumstichting. Het authentieke aanzien van de betonnen kolossen die zo'n cru ciale rol speelden bij de sluiting van het laatste dijkvak moet be houden blijven. De ideeën wor den de komende maanden nader uitgewerkt. Geluk hoopt dat het globale plan eind maart gepre senteerd kan worden. In het voortraject hebben alle betrok ken organisaties overleg ge voerd. Bundeling van krachten en in een later stadium een geza menlijk subsidie-aanvraag ver groten aanzienlijk de kans op een Europese bijdrage voor dit project. Hoeveel er in en rond de cais sons kan gebeuren, is volgens Geluk zeker ook een kwestie van geld. Het Watersnoodmuse um in het eerste caisson kampt met ruimtegebrek. Lag er bij de start drie jaar geleden slechts één fotoboek op de leestafel, nu zijn het er 35. Het is slechts een voorbeeld van de talrijke waar devolle zaken die het museum de afgelopen jaren kreeg aange dragen. Met gebruik van het tweede caisson kunnen een ei gen kantoor, een documentatie centrum en een studiehoek ge realiseerd worden. De inrichting van specifiek dit caisson vergt echter veel in spanning. „Het ligt diep in het zand en er komt veel voor kijken om het uit te graven", zegt Ge luk. Volgens haar worden er voor dat tweede caisson daarom alternatieven opgesteld waarin uiteindelijk een keus moet wor den gemaakt. „Gaan we het ge bruiken of leiden we het publiek er door een soort glazen tunnel rond naar het derde caisson toe, zodat het wel één circuit blijft?" In dat derde caisson zou dan het project van Koert Davidse moe ten komen. Het vierde caisson moet plaats bieden aan een Noorse woning die Zeeuwland er als een soort doos in wil plaat sen. Bezoekers kunnen die geschenkwoning betreden om in de afzonderlijk kamers diver se mediaprogramma's (films van de herdenking, de laatste sluiting of interviews) te bekij ken. Dat grote vierde caisson biedt ook plaats aan wisselexposities. Geluk denkt aan thema's als on derwijs, kunst en hulpverlening in relatie met de ramp van 1953. De nissen van deze kolos kun nen plaats bieden aan dwars doorsneden van de verschillen de landschapselementen: agra risch gebied, de kreken, de inla gen, de dijk en de Oosterschelde. Bezoekers hebben dan binnen een indruk gekregen van het landschap en krijgen vervol gens buiten een totaalbeeld van het gebied, vanaf het uit kijktorentje dat op de dijk ach ter de caissons moet komen. Vanaf die plek heeft het publiek ook van heel dichtbij zicht op de inlaag zoals Staatsbosbeheer die wil inrichten met de uitge graven, kleinere caissons die ook bij de dijksluiting zijn ge bruikt. Staatsbosbeheer wil de zanddijk (rechts) in het inlagengebied gedeeltelijk afvlakken en het zicht verbeteren op de kleine caissons. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow NIEUWERKERK - Uit het oog punt van verkeersveiligheid wordt ter hoogte van het kruis punt Nieuwerkerk op de rijks weg N59 in beide richtingen de Maximumsnelheid per uur te ruggebracht van tachtig naar rijftig kilometer. Dit besluit van de minister van Verkeer en Waterstaat ligt ge durende zes weken ter inzage bij de gemeente, de dienstkring Noord- en Midden-Zeeland van Rijkswaterstaat in Goes en bij de directie Zeeland van Rijks waterstaat in Middelburg. Wie Jet niet eens is met dit besluit er binnen die termijn van weken een bezwaarschrift legen indienen Van de dorpsraad Nieuwerkerk z'jn er op dit punt geen tegen werpingen te verwachten. Dorpsraadvoorzitter J. Prins, tevens bestuurslid van veilig 'erkeersorganisatie 3VO, heeft er vertrouwen in dat de nieuwe verkeerslichten goed zijn afge steld op het verkeersaanbod. Ook bij een maximumsnelheid ran vijftig kilometer kan er dan een goede doorstroming van het yerkeer zijn", zegt Prins. Bij öuisingen elders, zoals bij de verkeerslichten bij de afslag Achthuizen en Den Bommel op Ooeree-Overflakkee, heeft hij daar weieens zijn twijfels over. „Daar gaat de maximumsnel heid terug van honderd naar ze ventig kilometer per uur, maar als de lichten op groen staan, komt het de doorstroming niet ten goede als je dan moet afrem men." Volgens Prins is de situatie bij Nieuwerkerk anders. Aanlei ding voor de drastische aanpak van deze kruising waren de vele kop-staart-botsingen en talrij ke bijna-aanrijdingen als ge volg van opstoppingen voor de verkeerslichten. Daar ze niet af gestemd waren op het verkeers aanbod ontstond hier voortdu rend stagnatie. Bovendien hebben de weggebruikers door een flauwe bocht in de weg pas laat zicht op de rij wachtenden voor het verkeerslicht. De kruising is de afgelopen we ken op de schop genomen. Het asfalt is vervangen en er zijn nieuwe detectielussen aange bracht. Die moeten de werking van de verkeerslichten en de af stemming met het passerend busvervoer optimaliseren. Eer der al werden hier nieuwe file signaleringen geïnstalleerd. Deze signalering reageert ook op de lussen die in het wegdek zijn geslepen. De verlaging van de toegestane maximumsnelheidtussen de ki- lometerpalen 20,4 en 21,0 geldt als laatste extra maatregel ter verbetering van de verkeersvei ligheid op deze kruising. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg kan volgend jaar bijna 5,8 miljoen euro extra uit geven. Aan parkeerbeleid (aan leg overloopterrein en parkeer- verwijssysteem) wil het college één miljoen besteden. Verder is er geld voor de aanpak van fiets en voetgangersroutes (220.000 euro) en kunnen de peuterspeel zalen rekenen op 140.000 euro extra per jaar. Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde begro ting. De inwoners van Middel burg gaan gemiddeld vier pro cent meer belasting betalen. Wethouder H. Kool-Blokland (financiën) noemde het een hele prestatie om een sluitende be groting aan te bieden aan de ge meenteraad, gelet op het huidi ge regeringsbeleid. Door bezuinigingen door te voe ren en het beleid te herzien, wist het college 5,8 miljoen euro te vinden. Op onder meer perso neel en kantoorbenodigdheden wordt een half miljoen euro be zuinigd. De hogere parkeerta rieven en de invoering van een zomer- en wintertarief leveren per jaar driehonderdduizend euro op. De rioolrechten, de toe ristenbelasting en hogere tarie ven voor het gebruik van de sportaccommodaties brengen bijna vierhonderdduizend euro in het laatje. Door gemeentelij ke panden af te stoten ontvangt de gemeente een kwart miljoen meer. „We hebben moeten be sluiten een aantal tarieven te verhogen, maar niet de onroe- rendzaakbelasting", aldus wet houder Kool-Blokland. De in woners betalen vooral meer aan de afvalstoffenheffing en de ri oolrechten. B en W willen dat met name bezoekers van Mid delburg meer gaan betalen. Dat uit zich in de hogere parkeerta rieven en de verhoging van de toeristenbelasting. Ook de financiële toekomst van Middelburg ziet er rooskleurig uit. Advertentie door Ron Maqnée VLISSINGEN - Het Zeeaqua rium Het Arsenaal in Vlissin gen is twee nieuwe conger con ger - grote zeepalingen - rijker. De meer dan anderhalve meter lange vissen werden gisteren uit het quarantaine-bassin naar het grote Noordzeebassin verplaatst. Het vervoeren van de vissen naar hun nieuwe onderkomen was nog een hele klus. De twee vissen zijn enorm sterk, heb ben stevige tanden en kunnen daarmee ook nog eens venijnig bijten. De vissen werden door medewerkers van het aquari um met een stevig schepnet uit het quarantainebassin gevist en in het grote Noordzeebassin gestopt. Het verplaatsen van de vissen verliep vrijwel vlek keloos. De palingen zwommen de eer ste minuten in hun nieuwe on derkomen nog wel wat ver dwaasd rond. Oorzaak is de stress van het transport. Vol gens bioloog Jan van der Veen van het aquarium zullen de beesten waarschijnlijk binnen een paar dagen weer in hun oude doen zijn. Dan krijgen ze weer drie keer per week een verse haring voorgeschoteld. Veel meer mogen ze niet krij gen, omdat ze anders snel te dik en dus ook geslachtsrijp worden. Op het moment dat de Het was nog een hele klus om de grote zeepalingen te vervoeren. zeepalingen geslachtsrijp zijn, worden ze uitgezet. De beide zeepalingen zijn af komstig uit het aquarium Sea- life in Scheveningen. Daar was niet meer voldoende ruimte voor de vissen. Daarom werd besloten de vissen naar Vlissingen te verhuizen. De vorige zeepaling Japie was gewend om in een dikke buis te kruipen als schuilplaats. Ook de nieuwe Japies kropen in het quarantainebassin meteen weg in een paar buizen. In het Noordzeebassin zullen ze een stuk beter te zien zijn. De pa lingen hebben er gezelschap foto Ruben Oreel van vijf verschillende soorten haaien, een aantal roggen en zeebaarzen. De nieuwe Japies zijn vanaf de herfstvakantie te bewonderen. Op 22, 23 en 24 oktober worden er in het Arse naal door bioloog Jan van der Veen rondleidingen en voeder demonstraties gegeven. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Een multilevel- marketingbedrijf als EurExcel draait om de verkoop van een product, in dit geval goedkope telefonie, en is daarom iets we zenlijk anders dan een (verbo den) piramidespel. Volgens P. Thies van het Amerikaanse moederbedrijf VarTec Telecom houdt de organisatie zich aan de regels van de Nederlandse wet, die ondernemingen als EurEx cel expliciet uitsluit van de Wet op de Kansspelen. EurExcel is de Europese tak van VarTec Telecom, dat net als bij voorbeeld Tele2 goedkope tele communicatie verkoopt. Na Ierland, Groot-Brittannië, Duitsland en Oostenrijk wil de organisatie nu de Nederlandse (en Belgische) markt op. Dat zou per 25 oktober moeten gebeu ren. Maar de manier waarop EurExcel zich voorbereidt op die introductie doet veel stof op waaien. Op bijeenkomsten in het land, waaronder vorige week één in Zierikzee, worden adviseurs geworven, die 325 eu ro betalen om in te stappen. Dat geld kunnen ze in veelvoud te rugverdienen in de vorm van commissies en bonussen door nieuwe adviseurs en betalende klanten te werven. Deze werkwijze roept vraagte kens op omdat die lijkt op de verboden piramidespelen. Want hoe meer lagen nieuwe advi seurs en klanten een adviseur onder zich weet, hoe meer hij kan verdienen. Maar volgens Thies is die vergelijking onte recht. EurExcel is een multile vel marketing companydat een product verkoopt. In tegenstel ling tot een piramidespel, waar in geld wordt verdiend met geld van anderen, wordt het geld in ondernemingen als EurExcel verdiend met de verkoop van dat product. „De onafhankelij ke vertegenwoordigers (de ad viseurs, red) zijn niet in dienst van EurExcel. Zij krijgen een commissie uitbetaald op basis van hun eigen verkoop aan klanten en op basis van hun ei gen opgebouwde netwerk van onafhankelijke vertegenwoor digers." Die 325 euro, die zij vooraf betalen, wordt onder meer gebruikt om de adviseurs een verkooptraining te geven en van materiaal te voorzien. Omdat op den duur wél een pi- ramide-achtige constructie ontstaat, is de vergelijking met de piramidespelen snel ge maakt. Bij de aanpassing van de Wet op de Kansspelen in 1998, waarbij ieder piramidespel ver boden werd, zijn multilevel- marketingbedrijven als EurEx cel daarom expliciet uitgesloten van deze wet. Want al is deze manier van ondernemen in Ne derland minder gangbaar dan in bijvoorbeeld de Verenigde Staten, ook andere organisaties als Tupperware maken er ge bruik van. „Zolang het concept van multilevel marketing ge richt is op de verkoop van pro ducten, ziet de Nederlandse wetgever geen reden om deze manier van handel drijven te verbieden", aldus Thies. Advertentie Liesboslaan 291 - Breda 076 - 520 16 20 door Aector Doorns MIDDELBURG - Dagevos Shipping B.V. is gisteren in Mid delburg voor lozing van olie ver oordeeld tot 1500 euro boete. Het bedrijf werd door de econo mische politierechter G. Van Unnik verantwoordelijk ge steld voor de olievervuiling van de Cittershaven in Borsele. Bij het overpompen van gasolie naar het bunkerschip Elbe was er door een matroos een ver keerde afsluiter opengedraaid, waardoor er tweehonderd liter olie werd gemorst. De verbali santen constateerden 9 mei dit jaar dat rond het bunkerschip olie in het water dreef. Econo misch officier van justitie L. Boogert vond dat er sprake was geweest van een ongelukje, maar dat nam volgens hem niet weg dat de verdachte in de zorg vuldigheid tekort was gescho ten. Verdernamhij deB.V.kwa- lijk dat er niet voldaan was aan de meldingsplicht., zodat men eerder met de schoonmaak had kunnen beginnen. De officier eiste dat het bedrijf bovenop een boete van 1500 euro-nog eens 3000 euro boete moest worden opgelegd, omdat de overtreding tijdens de proeftijd was begaan. Raadsman M. van der Bent meende dat de B.V., niet moest opdraaien voor de fout van een werknemer. „Het is een mense lijke fout geweest. Mijn cliënt ontkent de dader te zijn en be twist dat de olievlek alleen af komstig is van het bunker schip." De strafpleiter vroeg zijn cliënt vrij te spreken en de voorwaar delijke straf niet ten uitvoer te leggen. Volgens de politierech ter was de lozing overtuigend bewezen. „De fout is erkend." De politierechter hield het op een boete van 1500 euro. De boete die de verdachte nog bo ven het hoofd hing werd door Van Unnik afgewezen, omdat dat strafbare feit niet in relatie stond tot het nieuwe delict. Decennia achtereen vierde de Goese Operettevereniging triomfen in de goede, oude Prins van Oranje. Vroeger werden de operettes ingestu deerd onder leiding van een ingehuurde Belgische regis seur. Maar de laatste jaren werd de leiding vaker in han den gegeven van kundige lie den uit eigen land. Tot dit jaar. Voor de uitvoering van de opera Carmen, toch iets spe ciaals voor een operettever eniging, werd opnieuw een beroep gedaan op een oude bekende uit Vlaanderen. De goede man repte zich op een goede dag richting Goes ten einde alvast wat sfeer op te snuiven in de schouwburg. Eenmaal ter plaatse schrok hij zich rot. Het gebouw stond nog in de steigers en bouwvakkers liepen af en aan. Moest hier Carmen wor den opgevoerd? Verschrikt sprak hij één van die gehelmde bouwers aan en vroeg hem of ze toch wel op tijd klaar zouden zijn; het was immers nog maar twee weken tot de première. Het antwoord van de bouwvak ker bracht hem tot wanhoop. Die dacht niet dat ze het zou den halen. Het zou nog wel even duren voor de apparte menten op de plaats van de oude Prins van Oranje klaar waren. Twee weken later zette de Goese Operettevereniging een fraaie Carmen neer bij de opening van De Mythe, de nieuwe cultuurtempel elders in de stad. Advertentie ÊfbübUM Baby-kinder- speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke 011 3-574210 www.bruundebeer.nl Gaastra Bengh 'cGregor Marc-O'Polo limberiand Bellerose ixiver Woods Gratis parkeren Ook op zondag open Langstraat 13 Tel. (0118) 566003

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53