VVD Goes wil eind aan Kijk in de Wijk 'ry-Wo Volle cafés tijdens Goese Bluesroute Middelburg geeft extra geld uit Dagevos Shipping beboet voor lozen olie in haven Borsele Gedenksteen school krijgt tweede leven Sportherfstweek met piratendag voor kinderen Schouwburg VORMVAST Gemeente Noord-Beveland reorganiseert welzijnsaccommodaties zeeuwse almanak Ëfiuan zaterdag 18 oktober 2003 Kerkdienst in het Zeeuws in Ellewoutsdijk Werkgroep Opzet Ongelukje Broodmaaltijd De gehele maand oktober BIJ VORMVAST Boete BOUWMAN ZOUTELANDE BEVELANDEN/THOLEN joorRojLBosboom fOES - In Sportpunt Zeeland jnGoes wordt van maandag 20 l0ten met vrijdag 25 oktober de jaarlijkse Sportherfstweek ge houden. Vooral kinderen tussen en 12 jaar kunnen tijdens de herfstvakantie deelnemen aan aim Rolf Bosboom (flSSENKERKE - Noord-Be teland kan onmogelijk alle wel- ajnsaecomniodaties in stand houden. Dat zou te grote finan ciële offers vergen. De komende maanden moet duidelijk wor- (jen wat de toekomst is van dorpshuizen, gymzalen, scho len, peuterspeelzalen en sport velden. Vooral op sportgebied gaat er waarschijnlijk veel ver anderen. De gemeente heeft het langver dachte onderzoek naar de wel- zijnsaccommodaties afgerond. Dat is al anderhalf jaar geleden in gang gezet, maar door een personeelswisseling in het ge meentehuis is het flink ver traagd. Het onderzoek was bedoeld om de kosten, moge lijkheden en beperkingen van de bestaande dorpshuizen, gymzalen, scholen, peuter speelzalen en sportvelden op een rij te zetten. De uitkomsten liegen er niet om. De komende jaren zou de ge meente zes miljoen euro moeten uitgeven om alle accommoda ties te onderhouden ep waar no dig te verbeteren. „Dat is niet realistisch", zegt wethouder C. Schippers (WD, welzijn). Dat betekent dat het gemeente bestuur keuzes moet maken en dient te bepalen welke voorzie ningen het wel of niet in stand wil houden. De gemeenteraad dient daar, op basis van het rapport, donder dag 30 oktober de grote lijnen voor uit te zetten. Zo moet dui delijk worden hoe ver de frac ties financieel willen gaan en welk voorzieningenniveau zij ELLEWOUTSDIJK - In het Kerkje van Ellesdiek (Elle woutsdijk) wordt morgen een oecumenische bijeenkomst in het Zeeuws gehouden. Het thema van deze middag is 'Binne dromen bedrog?' Jo Bim- mel uit Middelburg verzorgt een overdenking in het Walchers. Martine Rooze verleent vocale medewerking. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg kan volgend jaar bijna 5,8 miljoen euro extra uit geven. Aan parkeerbeleid (aan leg overloopterrein en parkeer- verwijssysteem) wil het college één miljoen besteden. Verder is ergeld voor de aanpak van fiets en voetgangersroutes (220.000 euro) en kunnen de peuterspeel zalen rekenen op 140.000 euro extra per jaar. Dat blijkt uit de gisteren gepresenteerde begro- allerlei activiteiten. De week is een initiatief van de Goese Sportraad, sportopleiding Cios en welzijnsorganisatie SMWO. Op maandag 20 oktober houdt het Cios een Piratendag. Kinde per kern voorstaan. Vervolgens krijgen inwoners en verenigin gen in de winterperiode de gele genheid mee te denken over een nieuw accommodatiebeleid. „Het zal een lastige discussie worden", voorspelt Schippers. Wat hem betreft liggen nog alle mogelijkheden open. „Maar ik ga ervan uit dat de scholen in stand blijven en dat peuter- ting. De inwoners van Middel burg gaan gemiddeld vier pro cent meer belasting betalen. Wethouder H. Kool-Blokland (financiën) noemde het een hele prestatie om een sluitende be groting aan te bieden aan de ge meenteraad, gelet op het huidi ge regeringsbeleid. Door bezuinigingen door te voe ren en het beleid te herzien, wist het college 5,8 miljoen euro te vinden. De hogere parkeertarie ven en de invoering van een zo mer- en wintertarief leveren per jaar driehonderdduizend euro op. De rioolrechten, de toeris tenbelasting en hogere tarieven voor het gebruik van de sportac commodaties brengen bijna vierhonderdduizend euro in het laatje. „We hebben moeten be sluiten een aantal tarieven te verhogen, maar niet de onroe- rendzaakbelasting", aldus wet houder Kool-Blokland. De in woners betalen vooral meer aan afvalstoffenheffing en riool rechten. B en W willen dat met name bezoekers van Middel burg meer gaan betalen. Dat uit zich in hogere parkeertarieven en meer toeristenbelasting. ren kunnen, mits gekleed in een piratenpak, tussen 10.00 en 15.00 uur zich uitleven in spele ologie (avontuur in het donker), speurtocht, frisbeeën, kratten stapelen, tokkelen, klimmen, speelzalen die nu nog in de dorpshuizen zitten, in of bij de basisscholen worden onderge bracht." De wethouder verwacht niet dat er dorpshuizen moeten worden gesloten. Wel streeft hij ernaar die 'op één lijn te brengen'. „Nu is er een grote verscheidenheid. Sommige zijn geprivatiseerd, andere hebben we in eigen be- door llona Vette SINT-PHILIPSLAND - De ge denksteen van de voormalige Prinses Marijke kleuterschool in Sint-Philipsland is gisteren opnieuw in gebruik genomen, ditmaal als monument ter nage dachtenis aan de watersnood ramp. Op het monument staat: „Prin ses Marijke Kleuterschool 1955. Geschenk van de graafschap Bentheim. Watersnoodramp 1953. Ter herinnering aan de na tionale en internationale hulp verlening. 17 oktober 2003". De voormalige Prinses Marijke abseilen en boogschieten. Op dinsdag is het Sportbuurtwerk- dag, met tussen 10.00 en 15.00 uur straatvoetbal, sport en spel, breakdance, luchtkussen en schminken. De dag erna presen- heer. Daar moet eenheid in ko men." Schippers denkt dat de meeste 'winst' valt te behalen bij de sportvelden. „Als je ziet hoeveel vierkante meters voetbalvelden we hebben voor in totaal slechts zevenduizend inwoners, dan zijn we rijkelijk bedeeld." Door het aantal sportterreinen te verminderen, ontstaan moge basisschool is in 1955 gebouwd met het geld dat de bevolking van Bentheim (destijds West- Duitsland) na de ramp had inge zameld. Toen werd 63.000 mark opgehaald. Halverwege de jaren '90 van de vorige eeuw werd de school afgebroken. De gedenk steen is altijd bewaard gebleven en wordt nu dus als monument gebruikt. A. Neelen en E. Mol van de werkgroep watersnoodherden king onthulden de gedenksteen. Daarna zongen de kinderen uit groep 1 en 2 van de Koningin Ju- lianaschool en De Luijster het teren vijf sportverenigingen zich tussen 10.00 en 15.00 uur: voetbalvereniging Kloetinge, SV Olympia (korfbal), Badmin ton Combinatie Zeeland, LTC De Bongerd (tennis) en ZRTC lijkheden om juist betere accommodaties te realiseren, verwacht de wethouder. „Cen tralisering komt de sport alleen maar ten goede." Zelfs de vesti ging van één sportterrein voor heel Noord-Beveland wordt niet uitgesloten. De uitkomsten van het onder zoek zijn ook van belang voor de plannen voor een brede school lied dat ze hadden ingestudeerd. Burgemeester Nuis van Tholen dacht in zijn toespraak aan af gelopen februari. Ook toen kwamen veel mensen bij elkaar om de watersnoodramp te her denken. Ook al was het toen ijs koud, het kon nooit erger zijn dan vijftig jaar geleden volgens de burgemeester. Ook zei hij gis teren dat het goed was om stil te blijven staan bij de Ramp, ook al willen sommige mensen er niet meer aan herinnerd worden. „Men doet er goed aan de Ramp te herdenken, zeker dit jaar. Met de onthulling van dit monument wordt het herdenkingsjaar af gesloten en tegelijkertijd heeft Theo Middelkamp (wielren nen). Donderdag zijn er twee voor stellingen van Ernst, Bobbie en De Rest, om 10.30 en 14.00 uur. De Sportherfstweek wordt vrij- dagtussen 10.00en 13.OOuur af gesloten met sport en spel voor 50-plussers. in Kamperland. Andermaal wordt bevestigd dat de Prins Willem Alexanderschool, de gymzaal en het dorpshuis in slechte staat verkeren. Geza menlijke nieuwbouw, mogelijk in combinatie met andere voor zieningen, ligt daarom voor de hand. De raad moet nu aange ven hoeveel geld hij daarvoor over heeft. Sint Philipsland een blijvende herinnering aan de ramp." Gisteren werd op het Thoolse dorp nog een gedenkplaat ont huld. Deze gedenkplaat, ge plaatst in de Voorstraat, is ter nagedachtenis aan mevrouw E. Voorberg-Van Noort. Haar grootouders woonden in Sint Philipsland en wanneer ze daar op bezoek ging, genoot ze van de bomen in de Voorstraat. Omdat die bomen verdwenen, liet ze na haar dood 30.000 gulden na voor het planten van nieuwe bomen de Voorstraat. In 1994 zijn op de Nationale Boom- plantdag 23 lindebomen terug- geplant. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes kan maar beter stoppen met 'Kijk in de Wijk'. Dat vindt de VVD- fractie. De nieuwe manier van werken, bedoeld om het contact met de dorpen en wijken te on derhouden, levert volgens de partij te weinig op en kost te veel tijd en geld. Kijk in de Wijk is de opvolger van de praatavond, die voor heen jaarlijks in elke wijk en kern van de gemeente werd ge houden. Nu wandelt een delega tie van de gemeente met verte genwoordigers van de wijk door de buurt om een aantal 'knel punten' met eigen ogen te zien. De bevindingen komen 's avonds aan de orde tijdens een bijeenkomst waarvoor alle wijkbewoners worden uitgeno digd. De nieuwe opzet is ingevoerd omdat de gemeente af wilde van de particuliere problemen en klachten over de spreekwoorde lijke scheve stoeptegels en hon denpoep die op de praatavon den de boventoon voerden. De wijk Noordhoek had begin juni de primeur van Kijk in de Wijk. Vooralsnog gaat het om een ex periment. Eind juli, na drie bij eenkomsten, besloot het ge meentebestuur de proefperiode te verlengen. Het wilde, alvo rens een definitief standpunt in te nemen, eerst meer ervaring opdoen met de nieuwe werkwij ze. Wat de WD betreft kan er nu voorgoed een punt achter wor den gezet. De fractie is niet te spreken over Kijk in de Wijk en laat in een brief aan het college van burgemeester en wethou ders weten er ook niet langer aan mee te werken. De partij stelt vast dat de pro blemen die tijdens de rondgang in de wijk aan de orde komen, doorgaans niet dusdanig zijn dat daar een omvangrijke dele gatie naar moet gaan kijken. Veelal gaat het toch om ver keersproblemen, gebreken in de door Aector Doorns MIDDELBURG - Dagevos Shipping B.V. is gisteren in Mid delburg voor lozing van olie ver oordeeld tot 1500 euro boete. Het bedrijf werd door de econo mische politierechter G..van Unnik verantwoordelijk ge steld voor de olievervuiling van de Cittershaven in Borsele. Bij het overpompen van gasolie naar het bunkerschip Elbe was er door een matroos een ver keerde afsluiter opengedraaid, waardoor er tweehonderd liter olie werd gemorst. Verbalisan ten constateerden 9 mei dit jaar dat rond het bunkerschip olie in het water dreef. Economisch officier van justitie L. Boogert vond dat er sprake was geweest van een ongelukje, maar dat nam volgens hem niet weg dat de verdachte in de zorg vuldigheid tekort was gescho ten. „Het bedrijf is als rechts persoon verantwoordelijk voor de lozing." Verder nam hij de B.V. kwalijk dat er niet voldaan was aan de meldingsplicht, zo dat men eerder met de schoon maak had kunnen beginnen. De eniging, werd opnieuw beroep gedaan op een o bekende uit Vlaanderen. straatverlichting en vuilnis bakken en sloten die niet goed worden schoongemaakt. „Pas als dit soort problemen structureel van aard zijn, wordt het voor ons als raadsleden be langrijk erover te worden geïn formeerd", schrijft fractievoor zitter S. Heijning. Bovendien is daarvoor een rondgang door de wijk meestal niet nodig. „Als zich ergens structurele proble men voordoen, zijn wij daar veelal van op de hoogte vooraf gaand aan de wijkschouw." De kosten en tijd die Kijk in de Wijk vergen, staan dan ook niet in verhouding met het resultaat. Vaak zijn er veel wethouders, raadsleden en ambtenaren aan wezig. Bovendien wordt er geld besteed aan foldermateriaal en een broodmaaltijd. „De WD meent dat dit geld beter kan worden besteed", aldus Heij ning. Als suggestie noemt hij het be houd van de wijkbudgetten. Het college wil die schrappen, met het oog op de bezuinigingsope ratie van 1,8 miljoen euro waar de gemeente voor staat. Volgens de VVD worden de belangen van dorpen en wijken meer gediend met de wijkbudgetten dan met Kijk in de Wijk. Advertentie InRinillfRijn Liesboslaan 291 - Breda 076 - 520 16 20 officier eiste dat het bedrijf bo venop een boete van 1500 euro nog eens 3000 euro boete moest worden opgelegd, omdat de overtreding tijdens de proeftijd was begaan. Raadsman M. van der Bent meende dat de B.V., niet moest opdraaien voor de fout van een werknemer. „Het is een mense lijke fout geweest. Mijn cliënt ontkent de dader te zijn en be twist dat de olievlek alleen af komstig is van het bunkerschip. Uit de hoeveelheid olie kan geen conclusies worden getrokken. Er is verder niets gebleken van enige zorgverplichting." De strafpleiter vroeg zijn cliënt vrij te spreken en de voorwaar delijke straf niet ten uitvoer te leggen. Volgens de politierech ter was de lozing overtuigend bewezen. „De fout is erkend. Als er iets mis gaat dan moet u zich als rechtspersoon verantwoor den." De politierechter hield het op een boete van 1500 euro. De boete die de verdachte nog bo ven het hoofd hing werd door Van Unnik afgewezen, omdat dat strafbare feit niet in relatie stond tot het nieuwe delict. menten op de plaats van de oude Prins van Oranje klaar waren. Advertentie Gaastra Bengh McGregor Marc-O'Polo Timberland Bellerose Kiver Woods Gratis parkeren Ook op zondag open Langstraat 13 Tel. (0118) 566003 goede man repte zich op een goede dag richting Goes ten einde alvast wat sfeer op te snuiven in de schouwburg. Eenmaal ter plaatse schrok hij zich rot. Het gebouw Twee weken later zette de Goese Operettevereniging een fraaie Carmen neer bij de opening van De Mythe, de nieuwe cultuurtempel elders in de stad. Toekomst sportvelden in geding The Juke Joints verzorgt een spetterend optreden in café 't Beest in Goes. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Liefhebbers van bluesmuziek kwamen gisteravond en -nacht uitge breid aan hun trekken in Goes, waar voor de tiende keer de Bluesroute werd gehouden. Het was soms moeilijk kiezen, want het bleek onmogelijk om alles te zien. Op zestien plaatsen in de stad stonden bluesvedetten op het po dium. De opening van het festival was meteen het hoogtepunt. In 't Beest verzorgde The Juke Joints een spetterend concert. De band bestaat dit jaar twintig jaar en mocht daarom de eveneens jubilerende Bluesroute openen. Na het optrèden verspreidde het massaal opgekomen publiek zich over het groot aantal cafés dat aan het evenement deelnam. Zo was het in café Lambik genieten geblazen met de Zeeuws-Vlaamse band Jive for your life, terwijl even verderop De Pompe vol gezongen werd door de jon gens van JcLake. De Bluesroute duurde tot in de kleine uurtjes, om zoals ge woonlijk te worden afgesloten in Pake Sake. Daar zorgde Gino en The Bulldo- se-band om vier uur 's nachts voor de laatste klanken van de tiende editie van het zeer succesvolle evenement. Decennia achtereen vierde de Goese Operettevereniging triomfen in de goede, oude Prins van Oranje. Vroeger werden de operettes ingestu deerd onder leiding van een ingehuurde Belgische regis seur. Maar de laatste jaren werd de leiding vaker in han den gegeven van kundige lie den uit eigen land. Tot dit jaar. Voor de uitvoering van de opera Carmen, toch iets spe ciaals voor een operettever- stond nog in de steigers en bouwvakkers liepen af en aan. Moest hier Carmen wor den opgevoerd? Verschrikt sprak hij één van die gehelmde bouwers aan en vroeg hem of ze toch wel op tijd klaar zouden zijn; het was immers nog maar twee weken tot de première. Het antwoord van de bouwvak ker bracht hem tot wanhoop. Die dacht niet dat ze het zou den halen. Het zou nog wel even duren voor de apparte- Advertentie Ier- Baby-kind. speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke 0113-574210 ^www.bruundebeer. Kinderen uit groep 1 en 2 van de Koningin Julianaschool en obs De Luijster zingen het lied dat ze hadden ingestudeerd foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47