Elf jaar na fraude alsnog de cel in HERFSTAANBIEDINGÜ Fleece sweats/vesten Kabinet wijzigt stelsel van subsidieregelingen Minister Zalm trekt concessies in als FNV akkoord afkeurt Aldi begint melkoorlog Moskeeschilder is uitstervend beroep m DE MEESTE KEUS NATUURLIJK BIJ!! '1 krasse ■kleuren en m kleurrijke gkunstenaars -bijbas+mar de jager Partijen: Kabinet moet alternatief werk aanbieden i katoenen vesten 3^95 EN op zoek naar een winterjas Dé jeans-specialist van Zeeland zaterdag 18 oktober 2003 den HAAG - De regering moet je vijf- tot zesduizend overtolli ge defensiemedewerkers een andere baan bieden. Dat vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Ze zullen dit maandag inbrengen tijdens het overleg over de bezuinigingen bij De fensie. Het kabinet wil niet ver ier gaan dan een inspannings verplichting om mensen aan ander werk te helpen. Bestrijding van ongedierte vaak zonder diploma den HAAG - Een op de vijf be drijven in de levensmiddelen sector laat de bestrijding van ongedierte over aan ongediplo- meerden. Van den Berg wordt lijsttrekker PvdA Europa tafe 1 voor 35 2 voor 59 Philips helpt kansarme kinderen Drugsgrondstoffen ontdekt in schip Wandelpad met hangmatten Anja Joos begraven in Amsterdam Trouwen met je huisdier op het net Niet billijk Aardbevinkje veroorzaakt Kamer op bres voor overtollige militairen jnnr Peet Vogels De personeelsleden worden overbodig omdat minister Kamp van Defensie flink gaat snijden in de defensie-uitgaven. Zo wordt de derde brigade van delandmacht opgeheven, waar door de legerbasis Seedorf in Duitsland kan sluiten. De mari ne moet fregatten en vliegtuigen inleveren en de luchtmacht raakt een deel van haar F16's kwijt. De overtollige werknemers moeten bij voorkeur worden overgeheveld naar andere mi nisteries. ,De politie en bijvoor beeld de brandweer kunnen nog personeel gebruiken. Ook in de g, het gevangeniswezen, de Dat blijkt uit onderzoek van de IVrom-Inspectie. De 146 bedrijven die werden on- J derzocht, houden zich bezig met [de opslag en productie van le- vepsmiddelen. Daarbij gaat het onder meer om brood- en ban- ketfabrieken, slachterijen en bierbrouwerijen. ANP DEN HAAG - PvdA'er Max van den Berg is tot lijsttrekker geko zen voor zijn partij bij de Euro pese verkiezingen op 10 juni volgend jaar. Hij is nu al fractie voorzitter van de PvdA in het Europees Parlement. Van den Berg kreeg 70 procent van de stemmen en won het van Tineke Netelenbos (oud-minis tervan Verkeer) en Maartje van Putten (voormalig europarle mentariër). Voordat Van den Berg naar Brussel ging, was hij onder meer partijvoorzitter van de PvdA en directeur van de Novib. Na zijn uitverkiezing zei hij zich van de verkiezingsstrijd van CDA en VVD te willen distantiëren door onder meer te hameren op her vorming van de landbouwsub sidies die de eigen markt nu nog teveel afschermen. Netelenbos kreeg net als Van Putten zo'n 15 procent van de stemmen. Na bekendmaking van de uitslag gaf ze aan zich nu beschikbaar te stellen voor een lagere plek op de kieslijst. Van Putten wil dat niet en keert te rug naar de Wereldbank. GPD douane en het onderwijs zijn mensen nodig", meent PvdA- Kamerlid Frans Timmermans. Hans van Baaien van de VVD steunt hem. ,,De medewerkers kunnen voor een groot deel be taald worden uit het extra geld voor binnenlandse veiligheid. De partijen in de Tweede Kamer zijn op onderdelen kritisch over de voorgestelde bezuinigingen. Zo willen CDA en WD dat de marine kan blijven beschikken over de Orion-patrouillevlieg- tuigen. DePvdAhecht hier min der aan, maar is bereid de vlieg tuigen te behouden door ze bij voorbeeld onder te brengen in een pool met de Belgen en de Duitsers. CDA en WD pleiten ook voor de verkoop van vier in plaats van twee marinefregatten. „De fregatten zijn bedoeld voor ope raties op diepe zee. We hebben juist behoefte aan schepen die de kusten bewaken, in verband met mogelijke terroristische aanslagen, milieuvervuiling en bijvoorbeeld mensensmokkel. Door twee fregatten extra te verkopen, kunnen we geld vrij maken voor kleinere en snellere schepen voor de kustbescher- ming", meent ,CDA-kamerlid Roland Kortenhorst. CDA, WD en PvdA willen ook een duidelijke leiding voor het leger. In mei kwam de commis- sie-Franssen met een rapport waaruit bleek dat de drie krijgs machtonderdelen marine, land macht en luchtmacht, veelal hun eigen gang gaan. De chef defensiestaf, de hoogste mili tair, heeft in de praktijk nauwe lijks de macht om de onderdelen aan te sturen of beter samen te laten werken. De minister heeft nog steeds geen voorstel naar de Kamer gestuurd met een oplos sing van het probleem. De par tijen willen daarom maandag een visie van hem. GPD van onze redactie binnenland CULEMBORG - De super marktketen Aldi heeft vol gens LTO-Nederland een melkoorlog ontketend. Aldi verlaagde woensdag de prijs voor een liter halfvolle melk met 3 cent tot 0,44 euro. LTO vreest dat andere super markten snel zullen volgen. Boeren zullen daarvan het slachtoffer zijn, aldus de landbouwbelangenorgani satie gisteren. „Dit is een maatschappelijk onverantwoorde daad", al dus voorzitter S. Schenk van LTO RundveehouderijHij verwacht dat door de prijs verlaging het inkomen van melkveehouders onder druk komt te staan. Volgens Schenk zullen ande re supermarkten het voor beeld van Aldi volgen om zichzelf niet uit de markt te prijzen. Die zullen lagere melkprijzen eisen van de melkfabrieken, die dat ver volgens doorberekenen aan de boeren. T. Roos, directeur van het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL), denkt niet dat het zo ver zal komen. „De vorige melk prijsoorlog werd vooral uit gevoerd ten koste van de supermarkten zelf." Vol gens Roos zijn de super markten te afhankelijk van de melkfabrieken in een markt die wordt gedomi neerd door Campina en Friesland Coberco. Zij kun nen daarom geen lagere prij zen eisen. Ook Albert Heijn begint een nieuw offensief in de prijzen oorlog. De supermarktketen verlaagt komende week van ruim duizend producten de prijzen.AVP pagina 7: Ahold geeft winstwaarschuwing 1 s vfi v c W-"* \W d I j1 te f!i V'<P fmt» toMMS LWPfeh mm t UTRECHT - Ali Belhaajima is een van de weinige die de kunst van moskee-graveringen en -schilderingen nog beheerst. Hij trekt dan ook van moskee naar moskee. Hij doet er gemiddeld vier maanden over om zijn werk te doen. Hier is hij aan het werk in de moskee in aanbouw in de Utrechtse wijk Kananeneiland. De schitterende versieringen zijn bijna klaar. foto Marco Hofste/ANP door Marcel van Engelen AMSTERDAM - Elf jaar gele den werkte Maureen zwart als postsorteerder, terwijl ze bij stand ontving. Dat mag niet. Ze werd veroordeeld en betaalt nog maandelijks haar schuld terug aan de sociale dienst. Zaterdag werd ze ineens van haar bed gelicht door de politie en geboeid afgevoerd naar een politiecel. Zonder dat ze haar kinderen en werkgever kon waarschuwen, werd ze overge bracht naar het vrouwenge vang, omdat daar nu plaatsen beschikbaar zijn door nieuw bouw in Zeist. Ipo de Vos, advocaat van Maur een: ,Het gaat hier om een oude, niet al te zware zaak en dus is het niet redelijk wat hier is ge beurd. Deze vrouw, geconfron teerd met een arrestatiebevel, heeft zelf actie ondernomen. Ze heeft een baan en kinderen en wordt dan stante pede opgepakt omdat kennelijk ineens plaat sen zijn vrijgekomen in vrou wengevangenissen." Niettemin heeft justitie juridisch waar schijnlijk het gelijk aan haar zijde, aldus De Vos. Maureen werkte in 1992 enkele maanden als postsorteerder, biechtte dat later op bij de soci ale dienst en moest vervolgens 24.000 gulden terugbetalen, al dus haar zus Gladys (46). De so ciale dienst bracht de zaak ook voor de rechter, die Maureen in 1995 veroordeelde tot een ge vangenisstraf van vijf weken. Deze werd later omgezet in een taakstraf van zeventig uur. Maureen begon in 2001, negen jaar na de steunfraude, aan de werkstraf, maar maakte die niet af. Ze ontving daarop een brief dat ze haar taakstraf niet had afge maakt. Gladys: „Maar ze heeft GAAN VA/;j NOC>~ 0>T VrtKJAVONP 1 MEE/ZCteR- van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het kabinet wil in 2006 niet alleen een nieuw stelsel invoeren om de zorg te fi nancieren, maar ook beginnen aan het vervangen van tal van subsidieregelingen rond kinde ren en wonen. Niet het bruto-inkomen van in dividuen, maar het besteedbaar inkomen van gezinnen zal daar bij uitgangspunt zijn. De belas tingdienst gaat een centrale rol spelen. Staatssecretaris Wijn van Fi nanciën zei dat gisteren in Rot terdam tijdens een bijeenkomst van studenten. Een werkgroep van ambtenaren van diverse mi nisteries komt over twee weken met een rapport. Daarin staat wat er zou moeten veranderen rond onder meer studiekosten en huursubsidie. Vanaf 2006 wordt de zorg gefi nancierd met zogeheten nomi nale premies, ofwel premies die voor iedereen gelijk zijn. Men sen met lage inkomens worden dan ontzien. Wijn wil een soort gelijk systeem om onder meer kinderopvang te financieren. Mensen betalen dan een gewone prijs voor de kindercrèche, maar krijgen afhankelijk van hun inkomen een tegemoetko ming. CDA'er Wijn wil dat alle rege lingen rond zorg, wonen en kin deren in kaart worden gebracht. Mensen zouden nooit meer dan een bepaald percentage van hun inkomen kwijt moeten zijn aan wat hij noemde 'onvermijdbare kosten' voor kinderen, wonen en zorg. Toeslagen, te betalen door de belastingdienst, moeten dat voorkomen. Wijn denkt dat 2006 een goed vertrekpunt is voor dit nieuwe beleid, omdat dan het nieuwe stelsel van de financiering van de zorg ingaat. De 'doelgroep' komt in belangrijke mate over een met de groep van mensen die huursubsidie ontvangt en der gelijke. De nieuwe aanpak is niet alleen van belang vanwege een recht vaardige verdeling van inko mens, maar is volgens Wijn ook een goede manier om het ver schijnsel van de armoedeval aan te pakken. ANP zich niet gerealiseerd dat die weer werd omgezet in een ge vangenisstraf. Ze is te goeder trouw, maar ook nalatig." Als ze weer werd opgeroepen, zou ze beroep aantekenen, was haar idee." Maar Maureen ontving niets meer, zegt Gladys. Het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB), dat verzoeken verstuurt aan veroordeelden om zich te mel den, wil niet op deze zaak in gaan. Vorige week klopte de politie aan bij Maureen. Ze was niet thuis en de agenten lieten een briefje achter bij de buurvrouw. Of Maureen zich op het bureau wilde melden vanwege 'een ver keersboete'. Ze werd direct ge vangen gezet in de politiecel, Waarom wisten de agenten niet. Daarop maakte Maureen zo veel stampei dat ze weer mocht gaan. De dag erop togen Maureen en Advertentie EINDHOVEN - Philips helpt de komende jaren via de stich ting Leergeld Nederland kansarme schoolkinderen. Het be drijf heeft daar jaarlijks een 'substantieel' bedrag voor over. De stichting gebruikt het geld om kinderen uit gezinnen die weinig te besteden hebben in staat te stellen mee te doen aan het sociale leven in en rondom de school. Beide partijen heb ben dit gisteren meegedeeld. De stichting is enkele jaren geleden voortgekomen uit de plaatselijke Vincentiusvereniging in Tilburg. Volgens de or ganisatie leeft in Nederland een op elke tien kinderen onder de armoedegrens. Dat komt neer op ongeveer vijf kinderen per klas. ANP ROTTERDAM - In de haven van Rotterdam is deze maand op een schip 3000 liter BMK (grondstof voor synthetische drugs) in beslaggenomen. Justitie in Rotterdam heeft dat gisteren bekendgemaakt. De politie arresteerde twaalf mensen. De stof werd ontdekt tijdens een routinecontrole door de douane en zat verstopt in een zeecontainer met sojasaus uit China. De container werd later opgehaald door een trans portbedrijf en naar een loods in West-Knollendam (gemeente Zaanstad) gebracht. Toen de container daar werd gelost, greep de politie in en wer den de arrestaties verricht. De aangehouden personen zijn van Aziatische afkomst, aldus justitie. ANP GRONINGEN - Wandelaars kunnen vanaf volgende week op een originele manier genieten van de natuur. Staatsbosbeheer heeft langs een nieuwe wandelroute op de Gronings-Friese grens nabij Opende vier hangmatten opgehangen. Wie tijdens een wandelingetje de behoefte heeft even bij te komen, kan in een hangmat languit rust vinden. De hangmatten zijn een van de opvallendste elementen van een 'natuurbelevingspad' dat Staatsbosbeheer heeft aange legd. De wandelroute is zo geconstrueerd dat die op blote voe ten afgelegd kan worden, onder het motto 'beleef de natuur tot in je tenen'. ANP AMSTERDAM - Anja Joos is gisteren begraven op begraaf plaats St. Barbara in stadsdeel Westerpark in Amsterdam. Ruim honderd mensen waren aanwezig bij de teraardebestel ling van de vrouw, die vorige week in Amsterdam door een groep jongens werd doodgeschopt. Voorafgaand aan de be grafenis vond een herdenkingsdienst plaats in de Oranjekerk. De sociale dienst in de hoofdstad nam de uitvaart voor haar rekening. De in Duitsland opgespoorde ouders van Joos wil den niet voor de begrafeniskosten opdraaien. Zij waren ook niet aanwezig bij de uitvaart. ANP RIJSWIJK - Wie de ultieme liefdesverklaring aan zijn huisdier wil geven, kan dat nu doen. Op de website www.Marryyourpet.com kunnen baasjes en dieren officieel in het huwelijk treden. De site wordt vanuit Nederland beheerd. Initiatiefneemster D. Lesbirel heeft hoge verwachtingen van de site. „Er zijn zoveel gekke dingen die je voor je dier kunt doen en kopen, dus ik denk dat hier zeker vraag naar is. Ik ge loof er in ieder geval in, of het nu geld oplevert of niet. Het is een manier om liefde voor je dier te betuigen." ANP Gladys naar advocaat De Vos. Hij zocht contact met het CJIB en stuurde een fax. „Een ver zoek om het arrestatiebevel in te trekken en Maureen een oproep te sturen om zichzelf te mel den", zegt De Vos. Als zelfmel der kom je in een gemakkelijker regime. De Vos zegt niets meer te kun nen doen nu haar gevangen schap is aangevangen, al noemt hij de gang van zaken niet bil lijk, vooral omdat hij vorige week zelf contact opnam met justitie om haar medewerking kenbaar te maken. Het ministe rie van Justitie houdt vol dat Maureen na het staken van haar werkstraf een brief moet heb ben ontvangen met de medede ling dat zij zich moest melden. „En als je je onttrekt aan een straf, is de consequentie dat je die alsnog moet uitzitten." GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Alle toezeggingen van het kabinet om de bezuini gingen op WAO en WW te Ver zachten, zijn van tafel als de FNV-leden het najaarsakkoord van afgelopen dinsdag afkeu ren. „Het kabinet dient alle bezuini gingsplannen op de WAO en WW dan gewoon weer in", dreigde vice-premier Gerrit Zalm de vakbondsleden giste ren na afloop van de minister raad. „Als de achterban nee zegt, zijn we nergens meer toe verplicht." Volgens Zalm is het uitgesloten dat het kabinet opnieuw met de vakbeweging en de werkgevers om de tafel gaat zitten als het najaarsakkoord getorpedeerd wordt. „Dat zou betekenen dat we een beloning zetten op dit soort gedrag; keur het akkoord af om zo nog meer toezeggingen binnen te halen. Dat gaan we dus zeker niet doen." Volgens de vice-premier heeft het kabinet enkele 'forse con cessies'gedaan. „Ik kan u verze keren dat ik daar ook op ben aangesproken vandaag in de ministerraad. Zo viel het bij sommige collega's slecht dat we hebben toegegeven op het punt van de WAO. Alle werknemers die straks in het nieuwe WAO- stelsel gedeeltelijk arbeidson geschikt worden, behouden toch een uitkering, zoals de bon den wilden. Maar de kritiek van mijn collega's is voor mij ook geen reden het akkoord maar af te blazen." Tijdens het najaarsoverleg KAATSHEUVEL - Een groep van ongeveer duizend mensen heeft gistermorgen in De Efte- ling een aardbeving met een kracht van 1,2 op de schaal van Richter veroorzaakt. Op het centrale plein van het at tractiepark werd om half twaalf massaal gesprongen. De trillin gen werden gemeten door seis mologen van het KNMI. Volgens een van de seismologen was de uitslag 'boven verwachting'. De proef was het initiatief van een wetenschapsprogramma. ANP kwamen kabinet en sociale partners overeen dat de lonen in 2004 bevroren worden. Behalve de concessies bij de WAO, heeft het kabinet in ruil daarvoor be loofd van zijn plan af te zien gouden handdrukken bij ont slag voortaan te korten op de WW-uitkering. Ook trekt het 200 miljoen euro uit om de zie kenfondspremies volgend jaar te verlagen. Verder is afgesproken dat de lo nen ook in 2005 gematigd blij ven, maar dan moet het kabinet eerst met een nieuwe regeling komen voor de vut en prepensi oen. Het kabinet heeft toege zegd de voorgenomen afschaf fing van de fiscale voordelen voor het eerder stoppen met werken af te zwakken. Sommi ge FNV-leden nemen het de lei dingvan de vakcentrale kwalijk dat zij geen hardere afspraken hebben gemaakt over dit voor veel werknemers zo wezenlijke punt. De leden moeten zich tus sen 23 en 31 oktober uitspreken over het akkoord. GPD pagina 4: werkelijke macht Advertentie kleuren maken de mens vrolijk, tijdens onze najaars show tonen wij u daarom veel nieuwe ontwerpen (en zelfs) klassiekers) in verrassende kleuren, tot en met 1 november, u kunt op de vrijdagen van 14.00 tot 18.00 uur en zaterdagen van 12.00 tot 17.00 uur zelf de kwast of het penseel ter hand nemen om uw aandeel te leveren in een uniek, kleurig schilderij, afwisselend onder leiding van beeldend kunstenaars reynier de muycnk en ineke otte bas+mar dejager F 1 kerkplein 57 kapelle I 0113 343810 LTJ www.basmar.nl VVV 5«

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3