Wintersport a la carte Middenstands Struinen door nieuw bos Vraag antwoord Tips Trips Reisboeken zaterdag 18 oktober 2003 Wil Skigebieden worden steeds groter; wie dat wil kan al zonder problemen zo'n 800 kilometer achter elkaar skiën. Maar bij de consument neemt de vraag naar authentieke dorpen toe, terwijl ook de sneeuwzekerheid steeds belangrijker wordt. En de last-minuteboeker krijgt steeds meer middelen tot zijn beschikking. Een inventarisatie voor wie de komende maanden de latten onder wil binden. Wat Waar Twijfels over goedkoop skiën Met Pinkeltje op stap Bevrijdingsmuseum Poppen en beren Reis in 5 kliks Stijlvol shoppen Saas-Fee staat bekend als een vrij sneeuwzekere bestemming Door Corno van den Berg De wintersport branche is volop in beweging. De Nederlander kan tegenwoordig uit honderden gebieden kiezen, dus schreeuwen de dorpen om aandacht. 'De moderne winters porter laat zich niet voor de gek houden en ziet ook wel dat ski gebieden steeds groter worden. De gebieden sluiten pacts met elkaar en zeggen dan 'we zijn de grootste'. Zoals Sportwelt Amadé (Oostenrijk) dat maar liefst uit vijf regio's bestaat, 25 dorpen telt en 860 kilometer pis te biedt. Of het nieuwste dat dit jaar tot stand is gekomen: Para- diski. Dit is feitelijk een verbin ding met een gondelbaan van de gebieden Les Arcs en La Plag ue, en positioneert zich als me- ga-wintersportgebied.' Dat zegt Jean Lodeizen, uitgever van de website Snowplaza en het wintersportjaarboek de SKI ATLAS, het onafhankelijke stan daardwerk voor de winterspor ter. Ook de trends en ontwikke lingen in de wintersport en in ventariseren de nieuwe skige bieden worden gevolgd. Wat vaak vergeten wordt is dat er zoals nu reclame wordt ge maakt voor het beste wat een be paald gebied te bieden heeft. Ze ker bij de, grotere gebieden is dat zo. Maar wat is sneeuwzeker heid? Dat wil echt niet zeggen dat jouw dorp ook in de sneeuw ligt, terwijl dit voor veel Neder landers wel belangrijk is voor het vakantiegevoel. Het wil al leen maar zeggen dat in een deel (vaak een klein deel) een witte ondergrond zeker is. Maar als dan vervolgens iedereen daar op afvliegt wordt het er wel erg druk.' Mede daarom laat hij in de SKI ATLAS ook de hoogte van het dorp zien, terwijl op de website de actuele sneeuwhoogtes te vinden zijn. 'Dat maakt het in zichtelijker voor de consument. Ik hoor te vaak: 'We zaten eigen lijk buiten het gebied, maar wis ten dat niet tot we er waren.' Als mensen in een dorp van boven de 2000 meter zitten, is het rela tief sneeuwzeker. Ook van be lang is of het gebied aan de noord- of zuidhelling ligt. Saas-Fee ligt aan noordkant en dit heeft voor- en nadelen. Het is relatief sneeuwzeker, maar meestal ook wat kouder en krijgt minder zon.' Lodeizen betwijfelt of de grote re skigebieden uiteindelijk het populairst bij de Nederlanders worden. 'In Frankrijk komt men terug van de moderne ar chitectuur, zoals die te zien is in Avoriaz en Tignes. Dus geen gro te appartementengebouwen meer, maar juist architectuur in de lijn van de omgeving; kleine chalets en vooral een minder grootschalige opzet. En dat sluit aan bij de Nederlandse winters porter, die juist een authen tieke omgeving opzoekt.' Om de wintersporter optimaal voor te bereiden op de reis heeft deze krant in samenwerking met SKI ATLAS al deze informa tie ook op de website gezet on der de rubriek Reizen. 'We ge ven de informatie om af te reke nen met een aantal vooroorde len. Italië ligt gevoelsmatig ver, maar dat is niet zo als je naar het aantal kilometers kijkt. Dan ligt het vaak dichterbij dan veel skigebieden in bijvoorbeeld Frankrijk. Daarnaast wordt de rol van snowboarders vaak over trokken, terwijl er door de mees te skigebieden veel geld voor wordt uitgetrokken. Slechts 5 FOTO GPD procent gaat boarden tegen 70 procent die skiet. Een op de tien gaat langlaufen, de rest wan delt. Dat snowboarden (al) een massale sport is lijkt dus erg overdreven.' Overigens is Oostenrijk al jaren bij de Nederlander het popu lairst, gevolgd door Frankrijk en Zwitserland. Jean Lodeizen: 'We volgen op onze website Snowplaza op de voet waar de mensen het ko mende seizoen heen gaan. We zien nu bijvoorbeeld dat het Ita liaanse Süd-Tirol wat bekender wordt en dus meer Nederlan ders trekt. Gebieden waar wei nig andere toeristen komen zijn sowieso in trek. Overigens blijft tweederde met de auto gaan en boekt bijna de helft een apparte ment. 30 procent verkiest een hotel of pension. Slechts elf pro cent huurt een huisje, ook al neemt dit laatste wel toe.' Wat zeker bij de Nederlander ook meetelt is de prijs van de skipas. 'Skipasprijzen zijn moei lijk te meten en mensen laten zich meestal leiden door de ab solute prijs. Voor een gemiddel de skipas betaal je bijna 200 eu ro voor een week. Maar als je dan uitrekent hoeveel kilome ters je daarvoor kan skiën blijkt het extreem goedkoop. Maar als je met kinderen gaat en dus wei nig kilometers maakt is zo'n pas relatief duur. Dus is het han diger om dan een dagpas van het gebied rond het dorp te ne men.' Snowplaza ski atlas/deel 2003 is ver krijgbaar bij de ANWB of de betere boekhandel of rechtstreeks via Snowplaza. Prijs 27,95 euro Via www.boeknet.nl 24,95 euro/geen verzendkosten indien afhalen in Bru- na-winkel. ISBN 9080499374. Meer informatie www.snowplaza.nl. Het Franse plaatsje Vimoutiers gaat niet gebukt onder veel toeristische belangstelling. De meeste mensen maken er geen omweg voor, als ze door Norman- dië rijden. Nu is er op het eerste gezicht ook weinig te beleven. Het lijkt zo'n stan daard oord met een kerk en een plein en grote Hypermarché aan de rand. Daar hebben ze overigens wel een wei- landbreed assortiment. Behalve levens middelen, pantoffels, trainingspakken, tuingereedschap en kleine tractoren, kom je er ook een interessante collectie landbouwgif fen tegen. Vimoutiers heeft de Tweede Wereldoor log ternauwernood overleefd. Op 14 juni 1944 werd het stadje door een Brits bom bardement bijna geheel verwoest, waar bij 200 inwoners omkwamen. De Engel sen meenden dat er een belangrijk Duits cominunicatiecentrum gevestigd was. Een tragische vergissing, bleek achteraf. Margaret Mitchell, de schrijfster van 'Go- ue With the Wind', trok zich het lot van de bewoners aan. Mede dankzij haar in spanningen werd Vimoutiers met Ameri kaanse hulp hersteld. Ms je niet van die 'nieuwbouw' afweet, het je makkelijk ontgaan. Het straat- Column Reis(be)stemmingen Hpïs Door Dirk Mulder beeld doet niet naoorlogs modern of na gemaakt historisch aan. Alles ziet eruit alsof het er altijd al was. Dat ik er regelmatig kom, ligt aan een goede vriend die een paar kilometer bui ten het plaatsje van een ruïne een prach tig huis heeft gemaakt. Daar mag ik soms logeren en dan ga ik graag in Vim outiers boodschappen doen. Eerst de da gelijkse voorraden bij de Hypermarché en daarna de plezieraankopen. De lek kerste bewaar ik voor het laatst. Na de herbouw is er in de winkelplan ning iets misgegaan, gezien de drie dicht bij elkaar gevestigde bakkers in het cen trum. De ene heeft hoofdzakelijk dikke stokbroden en daarnaast wat grofsoortig gebak. De andere twee zaken, beide ge rund door middelbare dames, kunnen zowat bij elkaar in de etalage kijken. Be halve allerlei soorten brood verkopen ze de heerlijkste koeken, cakes en taarten. Zelf heb ik een voorkeur voor de bakker op de hoek van het plein. Daar spreken ze namelijk nog zo mooi 'midden stands', een taal die je in ons eigen land steeds minder hoort. Ik probeer het al tijd zo uit te kienen dat het een beetje druk is in de winkel, voordat ik naar bin nenga. Terwijl ik dan op mijn beurt sta te wachten, geniet ik mee van de ge sprekjes tussen de klanten en de ver koopster. Gesuikerde glimlachjes vlie gen over en weer. Niet dat ik de conversa tie woordelijk versta, maar de op hoge toon uitgewisselde beleefdheden zijn een lust voor het oor. Ik vermoed dat ze ongeveer zoiets zeggen: 'En hoe is het met de gezondheid van me vrouw uw oude moeder? Is haar kwakke lend been reeds geheeld? En lijdt uw kat nog immer aan ontstoken oogjes? Eh bien, dat wordt dus één pain épis en twee tartelettes aux fruits. Nu even niet kijken, maar daar heb je die Hollander weer die denkt dat hij weet waar wij over praten. Anders nog iets?' De Utrechtse Heuvelrug is officieel benoemd tot Nationaal Park waarmee Nederland een aaneengesloten gebied van zesduizend hectare bos rijker is. Een deel van het park is afgesloten zodat de natuur volop de kans krijgt zich te ontwikkelen. Maar andere de len zijn wel toegankelijk en bestemd voor recreatie in allerlei vor men, zoals wandelen, mountainbiken en paardrijden. Verschillen de vogels, zoals de buizerd, sperwer, groene ekster en de grote en bonte specht zijn al gesignaleerd, en misschien ziet u er nog meer tijdens een lange herfstwandeling. De reestand is behoorlijk hoog, en er komen veel vossen en eekhoorns voor in het bos. jt www.nationaalpark-utrechtseheuvelrua.nl Het lijkt wel alsof er elk jaar goedkopere aanbiedingen zijn om een weekje of een weekendje te gaan skiën. Zijn die extreem laag geprijsde vakanties wel betrouwbaar? Mirjam Dresmé van reisbrancheorganisatie ANVR ziet in de reiswereld de tendens dat alle reizen laag zijn geprijsd, dus ook wintersportvakanties. En daar kun nen wij als consument van profiteren. Teder bedrijf pro beert zijn reizen zo goedkoop mogelijk aan te bieden. Kijk wel altijd kritisch naar wat er bij zo'n goedkope reis is inbegrepen. Geldt het bedrag alleen voor vervoer en overnachtingen of is het inclusief skipas en maaltijden? Op die manier kan je de uiteindelijke reissom berekenen en weetje precies watje kwijt bent. Overigens is het aan te bevelen een reis te boeken bij een reisbureau dat is aangesloten bij de ANVR (of minimaal bij de SGR-red). Ben je van mening dat de reisorganisatie niet aan haar plichten heeft voldaan en kom je er samen niet uit, dan doet de Geschillencommissie uitspraak. Ook ben je zo ge dekt door de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) en het Calamiteitenfonds. Of een reisorganisatie is aangeslo ten bij de ANVR is te controleren op www.anvr.nl.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Waar anders dan in Madurodam zou Pinkeltje zich het beste thuisvoelen? Nog tot en met zondag 26 oktober staat de miniatuurstad in Den Haag in het teken van deze kabouter. Zo is er een speurtocht naar alle plek ken die genoemd worden in het boek 'Pinkeltje in Madu rodam'. Dit weekeinde kunnen kinderen gratis instap pen in een trein die op de buitenring van Madurodam rijdt, en zijn er tussen 11.30-16.30 uur poppenkastvoor stellingen. Op zondag 19 oktober is er bovendien een bouwplatendag. Madurodam is in de herfstvakantie dage lijks open van 9.00-18.00 uur, entree 11 euro. Meer infor matie: tel. 070-4 16 24 00, www.madurodam.nl. Het Nationaal Bevrijdingsmuseum in Groesbeek heeft de komende week diverse activiteiten op het pro gramma staan voor de jeugd. Er zijn films te zien, onder meer over Anne Frank (op 19-10) en historische opnamen uit de jaren veertig (21-10). Verder is er een interactieve expositie, 'Kind onder vuur', over kinderen wereldwijd die nu met oorlog worden geconfronteerd. Op 21 en 23 oktober hebben kinderen tot en met 15 jaar gratis toe gang. Het museum is geopend maandag tot en met zater dag van 10.00-17.00 uur, zondag van 12.00-17.00 uur. Meer informatie: tel. 024-3 97 44 04, www.bevrijdinqsmuseum.nl. T"wee hallen van het Rotterdamse Ahoy'-complex staan 24 en 25 ok tober vol beren en poppen. Elk jaar komen gemiddeld tienduizend bezoe kers uit alle delen van de wereld naar deze grootste poppen- en berenbeurs in Europa. Er is veel te zien en te koop, waaronder antieke poppen, teddyberen en beren van beroemde fabrieken zoals Steiff en Hermann, Een poppendokter houdt spreekuur, speelgoed kan wor den getaxeerd en er zijn workshops. De beurs is beide da gen open van 10.00-17.00 uur, entree 7 euro. Meer infor matie: tel. 0578-62 05 02, www.niesjewolters.nl. i Wat hebben Londen, Parijs, Antwerpen, Tokio, en New York gemeen? Het zijn steden waar het op straat, in boetieks en in diverse musea draait om mode. Leuk voor mode-adepten, maar ook als je niet met kle ding bezig bent een bezoek waard. In Londen heeft in de Royal Gallery of Arts een tentoonstelling over Giorgio Armani's werk plaats. Het Parijse Musée de la Mode et du Textile wijdt een overzichtstentoonstelling aan 'onze' Viktor Rolf. Antwerpen is dé plek voor het rondwande len door straten met allerlei designwinkels en heeft bo vendien een mooi modemuseum. In Tokio lopen de tie ners in de wijken Shibuya en Harajuku in de meest opval lende kledingcombinaties, een rondleiding is aanbevo len. Bakken met geld uitgeven in de meest luxueuze win kels is in New York geen probleem. Voor degenen die minder te spenderen hebben is het gratis Fashion Institu te of Technology een optie. Londen: www.rovalacademy.orq.uk Parijs: www.ucad.fr Antwerpen: www.momu.be Tokio: www.TokyoFashionTour.com New York: www.fitnyc.suny.edu Kerstinkopen doen in New Y t IMl tl II til ftllit v 1 i« WÏWïMl*) K HM nut, IIIMIMtl I.. II IM IJtlMl III IHll; IM I l li |l. llllllll ui lt h I II l> M III It li II I) I II I llllllll |i|| I„.Hill. «I kYork, dat is weer eens iets anders dan een dagje Bijenkorf in Amsterdam. Om potentiële reizigers van dienst te zijn op dit gebied, is onlangs de bijna twee honderd pagina's tellende gids 'StyleCity New York' versche nen. StyleCity is een nieuwe reeks reishandboeken, die vol gens de wervende flaptekst 'een stijlvol portret van een fantastische metropool' schetsen. In de praktijk betekent dit veel, inderdaad mooie, foto's en nog veel meer korte beschrijvingen van bijzondere winkels, restaurants en an dere uitgaansgelegenheden, telkens gegroepeerd per stadsdeel én rubrieken als Slapen en Winkelen. De gids is een prima leidraad voor wie New York redelijk kent en niet meer per se het Vrijheidsbeeld wil beklimmen, maar de voorkeur geeft aan gerookte vis van Barney Greeng- rass of een vleugel van Steinway Sons. StyleCity New York, uitgeverij ANWB, 19,95 euro, ISBN 9018017590. Alice Plekkenpoi Website van de week De uitgever van SKI Atlas/Snowplaza heeft een aantal gebieden geselecteerd op onder meer sneeuwzeker heid, omvang, après-ski-geneugten en lage prijzen. Sneeuwzeker: Val d'lsère; Cervinia; Tignes; Obergur- gl; Saas-Fee; Zermatt; Nauders; Courchevel; Val Tho- rens; Lech/Oberlech/Zurs. Klassiekers (Best of the Alps): Chamonix Mont-Blanc; Cortina d'Ampezzo; Davos; Garmisch Par- tenkirchen; Grindelwald; Kitzbühel; Lech am Arlberg; Seefeld; St. Anton am Arlberg; St. Moritz; Zermatt. Grootste skigebieden: Les Portes du Soleil (650 km); Les Trois Vallées (600 km); Paradiski (420 km); Mont- genèvre (400 km); Via Lattea (400 km); Les Quatre Val lées (385 km); Mégeve, Combloux, St. Gervais (362 km); Salzburger Sportwelt (302 km); Val d'lsère/Tignes (300 km); Le Grand Massif (266 km); Gstaad Skiregion (250 km). Gitzwarte afdalingen: Totemansabfahrt - Val Gardena; Le Mur - Portes du So leil; Gemstock - Andermatt; Les Grands Montets - Ar- gentière (Chamonix); Les Couloirs - Courchevel; Mont Fort - Verbier; Schilthorn - Winteregg. Après-ski-toppers: Saalbach Hinterglemm; Ischgl; Kit zbühel; Saalbach; St. Anton; Solden; Les Deux Alpes; Val Thorens; Pas de la Casa (Andorra); Val d'lsère; Ver bier. Goedkoop (plaats/km. pistes/prijs in euro's): Winterberg/15 km/65; La Norma/65 km/99; Valfréjus/43 km/99; Jungholz/10 km/97; Superdevo- luy/100 km/112. Ter vergelijking: Zermatt/189 Km/215. Dichtbij vanuit Nederland 900 km.): Davos; Arl berg; Klosters; Adelboden en Jungfrau; Flims; Ötztal; Winterberg. Bron: Snowplaza/SKI ATLAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37