arm worden met Meie.n 3 De graadmeter Dad ft* zaterdag 18 oktober 2003 Wil I Wintersport a la carte Wenen probeert zich een iets hipper imago aan te meten, maar de gemiddelde toerist maalt daar niet om. Die komt vooral voor klassieke concerten, koffiehuizen en kerstmarkten. A JT ÊLM Wat Waar WINTER SPORT ook te boeken op www.oad.nl 2 Elektronicaconcern Philips, Eindhoven 18 3 Luchthaven Schiphol 17% 5 Autoproducent Nedcar, Bom Tips Trips Barbie's Vriendinnendagen Imago van Air France Dieren in winterjas Pompoenen en kalebassen Strips, smeden en de koning Bijbelse beestenboel Redactie: 0113-315680 jïh redacti e@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. Advertentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws- Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. j NEDERLAND Praag München Wenen OOSTENRIJK Door Alice Plekkenpol l Het kost de kleine Japanse toeriste enige moeite op de hoge stoel te klimmen, maar dan zit ze toch echt in het café Sacher. Achter een kop warme Wiener Melange en een stuk be faamde Sachertorte. Het choco ladegebak valt als een baksteen inde maag. 'Geen wonder', fluis tert een Weense dame. 'Dat moetje hier ook niet eten, veel te duur en ook veel te droog. Wij zeggen dat het je uit de oren stuift. Het gebak wordt hier speciaal voor toeristen ge maakt die de taarten in houten kistjes meenemen.' Welke Sa chertorte dan wel de lekkerste Die van concurrent Demel misschien? 'Nee, uit de diep vriesvan de supermarkt.' Voor de doorsnee bezoeker aan Wenen maakt het allemaal niet lit. Die komt vooral om sfeer te proeven, en daar ontbreekt het iide Oostenrijkse hoofdstad be paald niet aan. Vooral de ad ventstijd is stemmig en, bij sneeuwval, sprookjesachtig. Horden mensen boemelen door het autovrije winkelgebied om kerstinkopen te doen, feestelij ke kleding te passen of een con cert te bezoeken. Dikwijls diep weggedoken in hun jassen, want in centraal Europa weten ze nog wat echte winters zijn. De Karntnerstrasse en Graben die elkaar ontmoeten op het plein voor de beroemde goti sche Stephansdom, zijn de be kendste winkelstraten. Direct naast de Stephansdom staat het nogal omstreden Huis Haas, een modern glazen pakhuis met vooral ongezellige en dure res taurants. Wel leuk om door heen te lopen is warenhuis Steffi, pakweg de Nederlandse Bijenkorf. Aan het einde van de Karntnerstrasse, nabij de Phil- harmonikerstrasse waar zich ook café Sacher bevindt, begint de Ringstrassen Galerien. Een meerdere straten beslaand over dekt centrum met zeventig win kels en restaurants, dat nog niet zo lang bestaat. Het is ontwor pen door Wilhelm Holzbauer, die ook meeschetste aan de Stopera in Amsterdam. Omdat het stadshart van We nen vrij beperkt is, is er weinig ruimte voor nieuwbouw. Echte winkelfanaten moeten dan ook naar de rafelranden van de stad om daar aan hun trekken te ko men. Zo is een voormalige gasfa briek in het zuidoosten van de stad, wederom door Wilhelm Holzbauer, omgebouwd tot win kelcentrum Gasometer. Er ko men overigens meer mensen die geïnteresseerd zijn in archi tectuur dan in shopping. Shop- pingCitySud, ook al aan de zuid rand van de stad, trekt wel veel geld uitgevend publiek. Stoffig koffiehuis De meeste toeristen prefereren de Altstadt, het oude stadshart. Veel van de belangrijkste be zienswaardigheden in Wenen liggen vlak bij elkaar. Daaron der het in september heropen de Albertina Museum, de Hof- burg, de gotische Stephansdom en de Karlskirche. Rondom de oude binnenstad loopt de Ringstrasse, in de volksmond de Ring genoemd, waaraan veel be langrijke gebouwen liggen, zo als het raadhuis. Op het plein voor het raadhuis aan de Karl Lueger Ring wordt elke winter in januari en februari een kunstijsbaan ingericht. Het zijn vooral inwoners van V/enen die er komen schaatsen, zoals gene raties voor hen dat ook deden. En na de ijspret gaan ze naar ca fé Landtmann aan de overzijde De Rathausplatz met de grote kerstmarkt ademt een en al sfeer. FÓTO WIEN TOURISMUS Wenen kent nog tal van traditionele koffiehuizen, zoals het befaamde Demel. FOTO OSTERREICH WERBUNG/KALMAR Kerstinkopen doe je vooral in de Kartnerstrasse en Graben. FOTO OSTERREICH WERBUNG/G.POPP Ook als het gesneeuwd heeft zijn de tuinen van Schönbrunn een bezoek waard. FOTO OSTERREICH WERBUNG/R.LIEBING Wenen is het hele jaar door aantrekkelijk. In de zo- Ter zijn er veel festivals, in de winter concerten en kerstmarkten. Informatie over allerhande kerstactiviteiten staat op He website www.christkindlmarkt.at. Hoewel het stadscentrum compact is, kan het prettig 2ljn gebruik te maken van het openbaar vervoer. De Vienna Card van 16,90 euro geeft drie etmalen recht °P gebruik van openbaar vervoer en kortingen in be menst/vaardigheden, winkels en restaurants, kaarten bestellen voor toptheaters zoals de Staatso- Psren het Burgtheater, kan onder meer aan het lo ket Bundestheaterverband, Goethegasse 1, 1010 We ntel. 0043-1 51 44 40. www.bundestheater.at ofwvyw.oeticket.com Kaarten bestellen voor de Spaanse Rijschool aan de Michaelerplatz kan ter plekke of via www.srs.at en www.oeticket.com. Slot Schönbrunn is het gehele jaar en alle dagen geo pend, in de wintermaanden van 8.30-16.30 uur. De entree varieert van 8 euro voor een kleine rondlei ding tot 18 euro voor een uitgebreid bezoek. De tui nen zijn gratis toegankelijk: www.schoenbrunn.at Het in 2000 geopende Haus der Musik aan de Sei- lerstatte is dagelijks te bezoeken van 10.00-22.00 uur, entree 10 euro. Tel. 0043-1 51 648, www.hdm.at. Meer informatie: Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, tel. 020-468 47 93 (10.00-15.00 uur), www.austria-tourism.at. van de straat, voor koffie of war me chocolademelk. Dit koffie huis bestaat al 125 jaar, en valt tegenwoordig een beetje in de categorie 'vergane glorie'. Ooit kwamen er beroemde artiesten over de vloer, onder wie Marie ne Dietrich, Romy Schneider, Gary Cooper en uiteraard Sig- mund Freud, die op tien minu ten loopafstand woonde. Freud is in feite net zo met Wenen ver bonden als het reuzenrad met het Prater. Hij was in zijn tijd een wereldberoemd psychiater, die vele vooraanstaande patiën ten ontving. Dikwijls gebeurde dat anoniem. Zo kwamen op een dag de koningin van Roeme nië en haar gevolg incognito op bezoek. Toen de hoogheid Freud vertelde dat ze de konin gin van Roemenië was, vroeg hij meteen 'en mevrouw, hoe lang lijdt u al aan dat waanbeeld?' Wenen is en blijft klassiek. Hoe zeer de stad ook probeert een jonger imago te creëren met trendy winkels en cafés, het zijn de statige gebouwen en opera huizen die het beeld bepalen. Zelfs in het in 2000 geopende in teractieve museum Haus der Musik, waar je zelf mag dirige ren en musiceren, voert klassie ke muziek de boventoon. De meest bezochte attractie van heel Oostenrijk is slot Schön brunn. Schönbrunn, met de klemtoon op 'brunn', is het gele paleis net buiten de stad, dat ooit de zomerresidentie van de keizerlijke familie was. 's Win ters verbleven de Habsburgers in de Hofburg waar ze alles on der handbereik hadden. En om nog even een uitstapje naar het eerder genoemde café Sacher te maken: tijdens officiële diners in de Hofburg moesten de gas ten gelijktijdig met het keizer lijk paar stoppen met eten. Aan gezien de keizerin aan anorexia nervosa leed en de keizer ook weinig at, verliet iedereen met honger de tafel, om vervolgens naar het nabijgelegen Sacher te gaan voor een stuk taart of ande re maagvulling. Schönbrunn trekt het hele jaar massa's toeristen, mede dankzij de uitgestrekte tuinen, die een grondoppervlakte beslaan ge lijk aan die van Monaco. Oude kerstgebruiken Deze winter is Schönbrunn een van de locaties voor een grote kerstmarkt, inclusief tientallen kramen, blazersensembles en kerstkoren. In enkele kamers van het slot wordt een tentoon stelling over kerstgebruiken we reldwijd ingericht. Kerstmarkten in Wenen be staan al zo'n zevenhonderd jaar. In al die eeuwen is er niet eens zo veel veranderd: nog steeds worden gesuikerde vruchten, punch, gepofte kas tanjes, kaarsen, houten speel goed en andere ambachtelijke producten verkocht. De groot ste kerstmarkt is te vinden voor het raadhuis, en wel van 15 no vember tot 24 december. Ruim 140 kramen rondom een grote kerstboom bepalen hier het beeld. In het aangrenzende raad huispark kunnen bezoekers tus sen fraai verlichte 'thema-bo men' wandelen. Onder de bo gen van het raadhuis is een ex positie van kerststallen inge richt, en, nieuw dit jaar, een col lectie bewegende speeldgoed- dieren. Ook elders in de Oosten rijkse hoofdstad verschijnen grote kerstbomen, kerstmark ten en kerststallen. In bijna elke kerk zingt een koor, en voor de Weense society begint het uit- gaansseizoen met tal van con certen en theaterstukken. Meestal worden entreebewijzen maanden van tevoren besteld. Dus wie nu nog kaartjes wil be machtigen voor het befaamde nieuwjaarsconcert, of de genera le repetitie de dag ervoor, kan al leen maar hopen op heel veel annuleringen. Of reeds bestel len voor het volgend jaar! ADVERTENTIE JE ZIET ONS OOK OVERAL KERST en OUD&NIEUW Chatel, Les Portes du Soleil App. Le Petit Savoyard Mox. 6 pers. Prijs p.p. per week va. Zeil am Ziller, Zillertal App Regina Max. 4 pers. Prijs p.p. per week v a Gerlos, Zillertal App. Haus Haas Max. 6 pers. Prijs p.p. per week v a Les Arcs 2000, Les Arcs App. Chalet Altitude 2100 Max. 14 pers. Prijs p.p per week v.c Mayrhofen, Zillertal App. Zillerpromenade Max. 4 pers. Prijs p.p per week v.a Prijzen p.p. per week bij max bezetting o.b.v. eigen vervoer. Vertrek 20 en 27 december 2003. Zie verder gids- en ANVR-voorwaarden. REIZEN De bladeren kleuren rood, geel en oranje. De wind giert alweer om onze oren en na fikse regenbuien laat de zon zich nog maar af en toe zien. Reden voor de één om de wandelschoenen aan te trekken voor een lange wandeling in de frisse lucht en voor de ander om thuis te blijven met thee en een goed boek. Welk herfstuitje heeft uw voorkeur? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Tussen kranen en containers Vorige week vroegen we naar welk industrieel uitje uw voorkeur uitgaat. Een tour door de haven van Rotterdam is favoriet. Boeiende verhalen van een voormalig havenarbeider en enorme kranen brengen deze wereld tot leven. 1 Havens Rotterdam 22% 4 Staal-en aluminiumconcern Corus, IJmuiden 11% 10% Henny Vloemans van Industrieel Toerisme Rotterdam: 'Rotterdam ligt erg goed in de markt tegenwoordig. Dagjesmensen die eens iets anders willen dan alleen winkelen boeken een tour door de haven. Het is indrukwekkend om te zien wat zich afspeelt in die enorme bedrijven en om te ontdekken dat deze concerns aan de basis liggen van een heleboel spullen die wij dageljjks gebruiken. Voor individuen hebben wij in de winter de lichyestour per bus en in de zomer de schemertour per boot. Een gids die zelf in de haven gewerkt heeft, vertelt allerlei boeiende verhalen. Voor grote groepen hebben we speciale busarrangementen. Bij andere bedrijven gaan we te voet op ontdekkingstocht. Van tevoren hebben de meeste bezoekers geen idee over de grootte van de haven en zijn na afloop dan ook best geïmponeerd.' Barbie-fans zijn vandaag en morgen extra welkom in Het Land van Ooit te Drunen, want daar is Barbie aan wezig om haar vriendinnen te verwelkomen. Tevens kun nen jonge fans de eerste publiekspremière van de nieuw ste Barbiefilm 'Zwanenmeer' bijwonen (het aantal stoe len is beperkt), deelnemen aan workshops of Barbie's Bjoetie Kwiz. Het Land van Ooit is tot en met 26 oktober dagelijks open van 10.00-17.00 uur, entree 16,50 euro. Meer informatie: www.ooit.nl. In het Musée de la Publicité in Parijs is eergisteren een expositie geopend over zeventig jaar Air France, zijn imago en kleding van het cabinepersoneel. Kunnen we al vast wennen. Het Musée de la Publicité is gevestigd aan de Rue de Rivoli 107, tel; 0033-144555926, www.ucad.fr. Vanaf vandaag tot en met 26 oktober wordt in Safari Beekse Bergen te Hilvarenbeek extra aandacht be steed aan de herfst. De gidsen in de safaribussen vertel len wetenswaardigheden over dieren en planten, er zijn dagelijkse voederdemonstraties, er is een herfstspeur- tocht uitgezet en dit weekeinde wordt een cadeautjes- markt gehouden. Safari Beekse Bergen is in oktober dage lijks open van 10.00-17.00 uur, entree 13,50 euro. Meer in formatie: tel. 0900-2 33 57 32, www.beekseberqen.nl. De grootste pom poen- en kalebas show in de Benelux kan tot en met 26 oktober worden bezocht in Na tuurhistorisch Museum De Peel in Asten. Er zijn 150 schikkingen te zien, maar ook worden produc ten verkocht waarin pom poenen zijn verwerkt, on der meer soep, brood, chutney, jam en bier. Geopend za terdag tot en met maandag van 13.00-17.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag 9.30-17.00 uur, entree 5 euro. Informa tie: tel. 0493-69 18 65. Voor de eerste maal worden de Stripdagen, het groot ste stripfestival van Nederland, in Themapark Ar- cheon in Alphen aan den Rijn gehouden. Vandaag en morgen is er een expositie over 35 jaar Stripdagen te zien. Dezelfde twee dagen zijn ook smeden actief: zij to nen hoe historische gereedschappen worden gemaakt. Het volgend weekeinde staat koning Arthur centraal, met tentoonstellingen, kinderactiviteiten als zwaardvech- ten en een speurtocht, en optredens van de middeleeuw se spektakelgroep Ridderspoor. Archeon is tot en met 26 oktober open van 10.00-17.00 uur, entree 13,25 euro. Meer informatie: tel. 0172-44 77 44, www.archeon.nl. In het Bijbels Openluchtmuseum staan van 18 tot en met 26 oktober dieren centraal. Iedere dag zijn er tus sen 13.00-16.30 uur kinderactiviteiten. Jonge bezoekers kunnen deelnemen aan een speurtocht of een rol spelen in het verhaal van de Ark van Noach. Het Bijbels Open luchtmuseum in Heilig Landstichting bij Nijmegen is da gelijks open van 9.00-17.30 uur, entree 8 euro. Meer infor matie: tel. 024-3 82 31 00, www.biibelsopenluchtmuseum.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35