Expositie Wonen in weelde Pispotjes uit Marokko U kunt nu een huis kopen zonder dat u uw oude huis al verkocht heeft. A Expositie Stoelendans Draaibare douchekop Badkamer ontwerpen zaterdag 18 oktober 2003 W3 Trimmen MS Rabobank introduceert de Doorstroomhypotheek. Een keer zo hoog. Bovendien zit in de Doorstroomhypotheek een hypotheek waarmee u een nieuw huis kunt kopen, zonder hypotheekbescherming. Daarmee worden tijdens ziekte of dat u uw oude huis al verkocht hoeft te hebben. Onder andere werkloosheid uw hypotheeklasten tijdelijk doorbetaald. Ga door een speciale overbruggingshypotheek met een extra voor meer informatie naar de Rabobank en vraag naar de laag rentetarief zijn uw hypotheeklasten niet ineens twee voorwaarden. Of kijk op www.rabobank.nl Het is tijd voor de Rabobank. J Meubels van Oranje Verguld mahonie in uit bundig rococo, zwart notenhout ingelegd met la pis lazuli of domweg lomp gietijzer. Divers is de smaak voor meubels van het Huis van Oranje. Van super-de- luxe naar vette kitsch, van verantwoord artistiek naar functioneel. In welke spiegel keek Willem I in zijn badka mer? Waar legde Willem II zijn voeten op na een mid dagje staatszaken en wat hebben Willem-Alexander en Maxima daar mee te ma ken? Test. Ruim je zolder op, zet de boel op straat en wacht af achter het gordijn. Het duurt geen uur, voordat de buurt erin begint te snuffelen. Uit heb zucht natuurlijk. Maar meer nog is nieuwsgierigheid de drijfveer. Je leert iemand zijn welstand - en karakter - kennen aan de spullen die hij kwijt wil. Als het om de onafzienbare meubelzolder van het Huis van Oranje gaat, is het natuurlijk helemaal smullen geblazen, zo wel voor fans als tegenstanders van de monarchie. Op de tentoonstelling 'Wonen in Weelde, Weelde inWonen' in pa leis Het Loo in Apeldoorn is een doorsnee te zien van het meu- belbezit van de Oranjes. Onmis kenbaar een frappant stuk fa milie-, kunst- en Nederlandse staatsgeschiedenis. Geen grotere verzamelaar van meubilair in Nederland dan on ze koninklijke familie: ruim 2600 stukken liggen opgeslagen in Het Loo in Apeldoorn. Maar zij is ook een goede bewaarder. Sommige stukken zijn namelijk al bijna twee eeuwen oud. Een vergulde lindehouten armstoel uit 1819 bijvoorbeeld. Een zeer luxueus ogend en schitterend zitmeubel uit de collectie van Willem I, met een rode, gouden en hemelsblauwe zitting en een rug van zijde. Het was puur bedoeld om te impo neren wat niet vreemd is voor een koning die het liefst regeer de als soeverein vorst. Uit de poten als klassieke tem pelpilaren, de ornamenten en de strakke belijning spreekt de Empire-stijl, de voorliefde van het Franse keizerrijk. Natuur lijk ontbreekt de Nederlandse Leeuw niet in het borduurwerk. Een bijbehorend anderhalve meter hoog vuurscherm maakt het geheel nog indrukwekken der. Maar er zit ondertussen ook sleet op. De ornamenten zijn niet uit hout gesneden, maar in gips gegoten en slecht erop ge lijmd. Een grote, staande toiletspiegel van mahoniehout (1817) kent dezelfde stijl. Twee zwarte half- blote vrouwenfiguren aan de zijkanten dragen, net als bij klassieke bouwwerken, een driehoekig tempelfronton. Grappig om te weten dat ooit deze spiegel gebruikt is om het trimmen van een baard van een despoot te reflecteren. Overi gens heeft Wilhelmina een paar generaties later, ook haar ma- ke-up erin verzorgd. Een treffend en aardig nevenef fect van de expositie, die chro nologisch is opgebouwd, vor men de schilderijen van de Oranjedynastie plus de afbeel dingen en interieurfoto's van paleizen. Daarop zijn sommige tentoongestelde stukken te zien, terwijl een van de betref fende vorsten er soms letterlijk naast staat. Een nadrukkelijk uitgelicht, verguld driezitsbankje van ma honie, beuken, iepenhout, mes sing en zij de in uitbundig rococo (varenkrullen, rozen, bloem knoppen, tuiltjes) is daar een voorbeeld van. In onze hedendaagse ogen is zo iets protserig en regelrechte kitsch die niet zou misstaan in de huiskamer van familie Flod der. Daarom is het waarschijn lijk ook zo herkenbaar op een foto (vóór 1940) van de kleine danszaal op paleis Noordeinde waar een ontvangst is met Indi sche prominenten. De troonzetel (1838) van Willem II is speciaal voor de expositie in Het Loo uitgeleend door prinses Juliana. Het is een fraaie neogo tische zetel van palissander, vu ren- en notenhout. Van deze tweede vorst in het Huis van Oranje, die een stuk liberaler was dan zijn vader, is ook een 'dommeknecht' te zien. Dat is een bijzettafeltje met drie bla den boven elkaar dat gebruikt werd bij een intiem diner zonder bedienend personeel. Vandaar de naam dus. Als Willem II na gedane staats zaken zijn vermoeide voeten omhoog legde, gebruikte hij daarvoor een taboeret. Dat is een fraai woord voor een ver guld iepen krukje bekleed met zijde. Grappig is te weten dat óf Willem-Alexander, of Maxima erop zat tijdens de inzegening van hun huwelijk in de Nieuwe Kerk in Amsterdam op 02-02- 02. De antidemocraat Willem III was een echte verzamelaar. In zeven j aar tij d, van 1872 tot 1879, schafte hij maar liefst 250 meubelstukken aan. Maar lang niet alles was even smaakvol. Plat, protserig, pompeus en dra kerig zijn enkele, niet overdre- Deze vergulde armstoel met bijpassend verguld vuurscherm in late-Empirestijl is te zien op de exposi tie 'Wonen in weelde, weelde in wonen' in Nationaal Museum Paleis Het Loo. foto Maarten Sprangh ven, typeringen voor zijn aan kopen. Een salonkast vol vergulde kransen van laurier bladen (1875) en beschilderde panelen - een weelderige blöe- menfontein boven in een vijver vol statig zwemmende zwanen - valt zeker onder deze categorie. Anders ook wel het logge, zwartgeverfde noten- en peren houten kunstkabinet, waarvan de deurtjes zijn ingelegd met la pis lazuli, topaas, amethist, been en ivoor. Leeuwtjes erop, engelenkopjesHet wordt zelfs mooi in al zijn lelijkheid. Uit het privé-bezit van de ko ningin-moeder, de beminnelij ke Emma, is onder meer een zeer fraaie mahoniehouten salon- kast in Chinese fantasiestijl te zien uit het vierde kwart van de 19e eeuw. Schitterend houtsnij werk en sierlijke en ragfijne Chinese natuurmotieven. Een echt curiosum is een een voudige kast met bijbehorende schrijftafel die Emma cadeau kreeg van Elisabeth van Roeme nië ter gelegenheid van haar hu welijk in 1901. Vanbinnen en van buiten is het eiken- en kersenhout beplakt met be schreven kalfsperkament. In het handschrift herkent de des kundige allerlei gedichten en fi losofische gedachten. Van Emma's dochter Wilhelmi na, die zich in staatszaken heel wat koppiger toonde dan haar moeder, is een functionele land- kaartenkast te zien. Ook een armstoel die ze bij haar huwe- lij k cadeau kreeg van een comité van vrouwen en meisjes uit Am sterdam. Saillant detail: konin gin Beatrix nam erop plaats na de doop van Eloïse, de dochter van haar zoon Constantijn, op 15 december 2002. Deze zetel in neo-Lodewijk XIV-stijl moet nogal vaak gebruikt zijn, want de bekleding rafelt, de zitting is dun geworden en de verf ligt er af. Van Juliana en Beatrix is er geen meubilair tentoongesteld. Dat kan ook niet anders: zij zitten er immers nog op. Op de verdie ping boven de expositie in Het Loo zijn allerlei klokken uit het bezit van de Oranjes te zien. Ook zonder meer de moeite waard. Peter de Groot Expositie 'Wonen in Weelde, Weelde in Wonen', paleismeubi- lair uit de 19e eeuw. Koninklijke klokken. Te zien tot 14 decem ber in Nationaal Museum paleis Het Loo in Apeldoorn. Geopend van dinsdag tot en met zondag en op feestdagen van 10 tot 17 uur. Entree 9 euro. Advertentie Rabobank Pispotje is de volksnaam van Calystegia sepium, hoewel preutse mensen de plant liever Winde, of Haagwinde, noemen. En hoewel ik niet preuts ben, vind ik Winde ook een toepasse lijker naam dan Pispotje, omdat Winde beter beschrijft hoe de plant eruit ziet: de stengels win den zich om takken, palen en andere planten. De naam Pis potje suggereert dat de bloemen de vorm van een po zouden heb ben, maar in werkelijkheid zijn ze trechtervormig en door trechters wordt bij mijn weten zelden gepist. Calystegia sepium behoort, sa men met zevenblad en heer moes, tot de meest gehate tuin- onkruiden, hoewel de spaghet- tivormige wortels van winde re latief gemakkelijk uit te graven zijn. Tenminste - als ze zich niet met wortels van andere planten verweven hebben, want dan moet je alle planten uitgraven om de wortels van winde te ver wijderen. En elk stukje dat af breekt is weer een potentiële nieuwe plant. Toch zijn er mensen die winde in hun tuin planten. Niet hier, maar in het hoge Noorden, in Scandinavië, waar planten die wij heel gewoon vinden niet winterhard zijn. Daar, in Zwe den bijvoorbeeld, plant men pispotjes tegen de pergola om dat klimrozen en blauweregen daar 's winters zouden bevrie zen. Een plant die je in ons land wel eens tegenkomt is de Japanse winde, Calystegia hederacea, een klimplant met vleeskleurige trechters aan lange bloemste len. De gevuldbloemige vorm, Calystegia hederacea 'Plena' wordt soms als tuinplant ge kweekt. Deze winde is gemak kelijk te vermeerderen - van af gebroken wortelstukjes - en het is dan ook een plant die je nogal eens cadeau krijgt. Dat moet op zich al een waarschuwing zijn. Meestal is een gegeven plant een woekeraar. Zo ook in dit geval, want wat groeikracht betreft doen Japanse Pispotjes niet on der voor onze Europese. Een derde soort die je een enkele keer tot tuinplant ziet gepromo veerd is Zeewinde, Calystegia soldanella. Zeewinde is een plant die over de hele wereld voorkomt, omdat de zaden, net als flessen-met-een-brief je, door zeestromen naar verre kus ten worden meegevoerd. De ro ze bloemen zijn niet onaardig. Als ik dan toch een winde in mijn tuin zou moeten planten, dan zou ik de Zeewinde kiezen omdat deze soort zich in de tuin het minst als een onkruid ge draagt. Met een beetje goede wil is Zeewinde in toom te houden en op zandige taluds waar ver der niets wil groeien kan de plant zelfs een uitkomst zijn. Toch zou ik alles wat Calystegia heet maar vermijden; wie toch dolgraag trechtervormige bloe men ziet, heeft keus genoeg als hij zich beperkt tot het geslacht Convolvulus. Ook deze planten worden vaak Winde genoemd, maar hier moet u uw energie juist steken in het in leven hou den van de planten, in plaats van in het uitroeien. Convol vulus boissieri bijvoorbeeld, is een gezocht, kussenvormend rotsplantje met zilveren blad en kleine lichtroze bloemen in de voorzomer. Het groeit in het wild in de Sierra Nevada, in Zuid-Spanje, en is in de tuin slechts door veel vertroetelen in leven te houden. Hetzelfde geldt voor Convolvulus altheoides, ook al met prachtig zilveren blad en roze bloemen van juni tot augustus. Op het eerste ge zicht een bescheiden woeke raar, dit exotische Pispotje uit het Middellandse Zeegebied, totdat een winter met meer dan tien graden vorst er een einde aan maakt. Ook in Nederland hebben we zo'n Winde die slechts met veel kunst-en-vlieg werk in leven te houden is: Con volvulus lineatus is ooit door schrijver/dichter Hans Warren op een dijk in Zeeland gevonden en door hem Calandklokje ge doopt. De mooiste Winde is de hemels blauwe Winde uit de Atlasber- gen in Marokko, Convolvulus sabatius. Niet winterhard, maar een van de mooiste kuipplanten die we kennen, met een onge looflijk lange bloeitijd. En ge lukkig is dit Wonder van de At las in ieder tuincentrum te koop Romke van de Kaa Convolvulus sabatius, Atlaswinde De rood-blauwe stoel van Gerrit Rietveld of de bekende stoel met buizenframe van Gispen: het zijn echte klassiekers. Galerie Yksi in Eindhoven vraagt zich af wat een stoel tot een klassieker maakt. Daarom heeft de galerie de expositie Stoelendans georgani seerd. Zo'n vijftig Nederlandse ontwerpers presenteren daar tot en met 16 januari hun favoriete stoelontwerp. De bezoekers van de ex positie bepalen vervolgens welk ontwerp mogelijkerwijs een nieu we Nederlandse designklassieker wordt. Er zijn onder andere ont werpen te zien van Gerard van den Berg, Richard Hutten, Marcel Wanders en Stefan Steenkist. Halverwege januari wordt bekend op welk ontwerp het meest is gestemd. Het adres van Galerie Yksi is Havenstraat 1 in Eindhoven. Informatie: www.yksi.nl of 040-2930440. Grohe komt met een douchekop die volledig draaibaar is. De Mo- vario is uitgerust met een zogenaamde RotaHead douchekop die in acht stappen 360 graden gedraaid kan worden. De douche kan vanzelfsprekend op verschillende hoogtes worden ingesteld. De Movario kent daarnaast vijf verschillende straaltypen. De stra len variëren van druppelen tot een stevige jetstraal. Inclusief glijstang en planchet is de Movario verkrijgbaar vanaf 169 euro bij de sanitairspeciaalzaak. Plannen voor het verbouwen van de badkamer? Op de website van de Stichting Verwarming en Sanitair kan een cd-rom wor den opgevraagd waarmee iedereen z 'n eigen badkamer kan ontwer pen. Naast het ontwerpprogramma bevat de cd-rom Bron van In spiratie een zogenaamd stijlenboek. Het stappenplan maakt duide lijk wat er bij de verbouwing precies komt kijken. De Stichting Ver warming Sanitair is een samenwerkingsverband van fabrikan ten, groothandels en installateurs. In totaal zijn zo'n 850 bedrijven aangesloten. Een overzicht van die bedrijven is te vinden op de cd- rom. Informatie: www.badkamer.tnfo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29