>ZC Ouverture in Goes B Je moet twee goede handen hebben Straatnamen WOON erdag 18 oktober 2003 rnmm Warmtepomp Regenwater y\ 1 I Jidactie: 0113-315680 Lw.pzc.nl II: redactie@pzc.nl istbus314460 AA Goes. Hvertentie-exploitatie: ,a gn Midden-Zeeland: 0113-315520; tws-Vlaanderen: 0114-372770; tionaal: 020-4562500. j •TEGELS«SANITAt •SCHOUWEN •NATUURSTEEN» 3T TUBS *!NFHAROODCA8!NÊS« W e s t k J» «j|»'SW*«'W w v> 4 t> m i r c s,M vloer/wand verwarming boiler Hele wijk is zuinig met energie boorgat aquifer (zandlaag) koude bron warme bran Schematisch overzicht van het verwarmingssysteem. illustratie uit brochure gemeente Goes De straatnaambordjes staan er al, zij het soms wat provi sorisch; de wegen zijn klaar. Maar Ouverture is nog niet af. In de nieuwe wijk aan de zuidkant van Goes wordt nog volop gebouwd. Dat de straten er al liggen, komt omdat het werk ónder de grond gedaan is voordat de bouw bóven de grond begon. En dat komt weer door het bijzondere systeem dat Ouverture van warmte voorziet. Want de wijk is zuinig met energie. Moderne architectuur in de Duke Ellingtonlaan Ouverture wordt nog volop gebouwd. Komend vanaf de Van Hert- umweg en de Elvis Presley- laan lijkt Ouverture al heel wat. Eerst links de Brede school, met daarin basisscholen en kinder opvang. Na de bocht links, de John Lennonlaan in. Een lange straat met alleen aan de rechter kant huizen. Een eindje verder op, aan de linkerkant, wordt gewerkt aan de nieuwe skate/ijsbaan. De huizen in de John Lennonlaan zijn modern van architectuur, opgetrokken uit rode en zwarte stenen. De straat is al bewoond, de eerste huizen sinds ongeveer een jaar. In veel voortuinen liggen nog wel de tegels te wachten op een vaste plek. laan is dé toegangsweg tot de wijk. Er wordt nog niet ge bouwd. De straat moet nog worden ingevuld door project ontwikkelaars. Die bouwen de huizen aan de randen van de wijk. Lokerse: „Dat is vanwege de eenheid in deze straten.Alle huizen aan de John Lennon laan, Elvis Presleylaan, John Denverlaan en het Jim Morri- sonpad (voet-fiets-pad) worden gebouwd door verschillende projectontwikkelaars en naar ontwerpen van verschillende architecten. „De plannen wor- mengeling van stijlen geeft de wijk soms een wat rommelige indruk. Links de Glenn Miller- laan in. De lantaarnpalen staan al klaar, maar er wordt nog vol op gebouwd. Overal verrijzen kasten van huizen, met veel ruimte voor tuinen. De diepe voortuinen maken de straat breed. Dat is ook de bedoeling in Ouverture. 'Lange, rechte woonstraten met brede groen stroken en lange voortuinen moeten zorgen voor een royale, open uitstraling', zo adverteert de gemeente in een brochure. De Dan door het Miles Davishof rechtsaf de Duke Ellingtonlaan in. Ook deze straat is klaar. Hier aan de ene kant moderne rode bakstenen huizen, aan de ande re kant zijn licht gekleurde ste nen gebruikt. „Dat moet ook, in alle straten", zegt Ab Lokerse van de gemeente Goes. Hij is als bouwinspecteur nauw verbon den met Ouverture. „De gevels van de huizen aan de zonkant van de straat moeten donkerder zijn dan die van de huizen aan de schaduwzijde." Hierdoor worden de huizen aan de donke re kant 'opgelicht'. Links maar weer, even de Elvis Presleylaan op. Deze den wel op elkaar afgestemd. De huizen verschillen dus wel, maar ze vormen toch een een heid." De woningen aan de randen zijn allemaal, zoals in de John Len nonlaan, modern, hoog en hoe kig. Daartussen, alsof ze ver stopt moeten worden, liggen de vrije kavels. De meeste hiervan zijn bebouwd met jaren dertig woningen; rechthoekige huizen met een grote kap. De kavels zijn eerder diep dan breed en worden daardoor in de breedte vaak bijna volledig ingenomen door de woning. Hier en daar zijn op de vrije kavels ook mo derne huizen neergezet. De wijk wordt ook omringd door veel groen. Bewoners moeten hun auto's zoveel mogelijk op eigen grond parkeren. Verspreid over de wijk komt een aantal park eerterrein tj es voor bezoe kers. Via het Dusty Springfieldhof, de Bob Marleylaan en het Fred die Mercuryhof naar de John Denverlaan, de laatste straat van Ouverture. Hoe dieper in de wijk, hoe meer er nog moet ge beuren. Ongeveer de helft van de huizen staat er inmiddels; in 2005 moet alles klaar zijn. Dan staan er in Ouverture ruim drie honderd woningen, in de hogere prijsklassen. Ongeveer twee derde daarvan is gebouwd door projectontwikkelaars, eender de door particulieren. Bij de en tree van de wijk, aan de oost kant en de zuidoostzijde zijn drie woongebouwen gepland met in totaal vijftig apparte menten. Ouverture is onder de grond minstens zo interessant als daarboven. In de wijk is een bij zonder verwarmings-en koel systeem aangebracht. Doel daarvan is het energieverbruik laag te houden. Alle woningen in Ouverture zijn of worden aangesloten op een warmte pompsysteem. Hiervoor is in de grond in de hele wijk een leidin genstelsel aangelegd. Op twee punten in de wijk, beide bij de skate/ijsbaan, wordt grondwa ter opgepompt, uit een koude of een warme bron. In de winter wordt water van circa 16° C naar boven gehaald uit de war me bron. Via een warmtewisse laar in het pompgebouw bij de ijsbaan wordt de warmte afge staan aan het water in het speci ale leidingenstelsel in de wijk. Aangestuurd door deze warmte krikt in elke woning een pomp de temperatuur van het water voor de vloer/muurverwarming op tot ongeveer 35° C en die van het boilerwater tot 55° C. Het water dat gebruikt wordt voor het verwarmingssysteem gaat niet verder dan de warmte pomp. Daar geeft het water zijn warmte af. Het afgekoelde wa ter stroomt terug en wordt ver volgens opgeslagen in de koude bron. Dit kan 's zomers gebruikt worden om de woning te koelen. In de zomer stuurt de warmte pomp alleen de boiler aan. Hui zen die gebouwd zijn door pro jectontwikkelaars hebben zowel vloer-en of muurverwar ming als koeling', particulieren kunnen kiezen of ze het systeem ook 's zomers als koeling willen gebruiken. Het warmtepompsysteem, ge koppeld aan een goede isolatie en een goed ventilatiesysteem met warmte-terugwinning, zorgt voor een aangename at mosfeer in huis. Afhankelijk van eerder energieverbruik, kan het systeem een energiebespa ring van dertig procent opleve ren. Daarnaast is, door het ge bruik van warmte in de zomer, van alle geleverde energie 25 procent duurzame energie. Voor de verwarming van de wonin gen is geen gas nodig. Dit is ook niet aangelegd in Ouverture. De bewoners kunnen alleen elek trisch koken. Ook de warmte pomp heeft stroom nodig. De meeste bewoners kiezen voor vloerverwarming, zegt Ab Lokerse. „Dat blijkt meestal voldoende te zijn. Je moet wel op een andere manier met dit systeem omgaan dan met een verwarming met thermostaat- knop. Dft systeem reageert veel trager. Je moet de gewenste tem peratuur instellen naar je be hoefte en dan hoef je er verder niet naar om te kijken. Het beste is een zo constant mogelijke temperatuur te houden." In Ouverture wordt ook zuinig omgesprongen met regenwater. Elke woning heeft een tank van tweeënhalve kuub onder de grond waarin het hemelwater wordt opgeslagen. Een filter in de tank zuivert het water, be zinken maakt het nog schoner. Het kan dan gebruikt worden voor het doorspoelen van het toilet of om de was mee te doen. Voordeel voor de was is dat re genwater zacht is, zodat minder wasmiddel gebruikt hoeft te worden. Het overige regenwater wordt afgevoerd naar open wa ter. Alle bewoners van Ouverture hebben te maken met de door de gemeente voor de wijk gestelde maatregelen voor duurzaam bouwen. En of je wilt of niet, als bewoner van Ouverture zit je vast aan het verwarmingssys teem. Niet alle bewoners zijn even enthousiast over de maat regelen, zegt Ab Lokerse. Het gebruik van regenwater voor wc en was levert geen problemen op, maar over het verwarmings systeem zijn soms twijfels. Niet of het goed werkt, maar of het ook kostendrukkend zal zijn. Want het gebruik van alterna tieve energie is één ding, het moet ook te merken zijn in de portemonnee. „Mensen ervaren de eisen soms als zwaar. En ze vragen zich af of ze ook echt gaan besparen op kosten. De tijd zal het leren." Carla van de Merbel De straten in de Goese wijk Ouverture zijn ver noemd naar overleden pop artiesten. Dit is bedoeld als tegenhanger van de naastge legen wijk Overzuid, waar de straten de namen dragen van klassieke componisten. De meeste artiesten die in Ou verture langs de weg opdui ken zijn overleden na 1970, vaak op relatief jonge leef tijd. Elvis Presleylaan. Elvis Presley (1935): The King of rock-'n-roll. Overlijdt in 1977 in Memphis, Tennessee aan een hartstilstand. Over de precieze doodsoorzaak doen geruchten de ronde, va riërend van een overdosis drugs en medicijnen tot moord. John Lennonlaan. John Len- non (1940): De rocker en 'man met een missie' van de vier Beatles uit Liverpool. Wordt in 1980 voor de deur van zijn woning in New York doodgeschoten door de 25- jarige Mark Chapman. Miles Davishof. Miles Davis (1926): Amerikaanse trom pettist/componist, belang rijk voor jazz en daarbuiten. Overlijdt in 1991 aan aids. Duke Ellingtonlaan. Duke Ellington (1899): Ameri kaanse orkestleider, pianist en componist. Overlijdt in 1974. Janis JoplinhofJanis Joplin (1943): Amerikaanse coun- tiy-en blueszangeres. Over lijdt in 1970 in Hollywood aan een overdosis drugs. Glenn Millerlaan. Glenn Miller (1904): Amerikaanse jazztrombonirt, bandleider en arrangeur. Komt in 1944 om het leven bij een vlieg tuigongeluk boven Het Ka naal. Dusty Springfieldhof. Dusty Springfield (1939): Britse beatzangeres, succesvol in de jaren zestig. Overlijdt in 1999 aan kanker. Bob Marleylaan. Bob Marley (1945): Jamaicaanse reggae zanger/gitarist. Popularisa- tor van het rasta-geloof. Sterft in 1981 in Florida aan kanker. Freddie Mercuryhof. Freddie Mercury (1946): Zanger van de Britse rockgroep Queen. Overlijdt in 1991 aan aids. John Denverlaan. John Den ver (1943): Amerikaanse sin ger/songwriter. Komt in 1997 om bij een vliegtuigon geluk voor de kust van Cali- fornië. Jim Morrisonpad. Jim Morri son (1943): Zanger van de Amerikaanse rockband The Doors. Gebruikte veel alco holen drugsSterft in 19 71 in Parijs aan een hartaanval. de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het med van wonen centraal. De eest uiteenlopende personen °®en aan bod: van stucadoor en hovenier tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de pijpfitter. foto Wim Kooyman Naam: Jan Bakker (54) Woonplaats: Hoek Beroep: pijpfitter Belangrijkste gereedschap: mijn handen In deze rubriek worden de geïnterviewden we kelijks naar hun belangrijkste gereedschap ge vraagd. Het antwoord van J an Bakker, actief voor installatiebedrijf Dam in Terneuzen, mag met recht in het rijtje 'logisch' worden geplaatst. „Tja, het is toch zo? Als je als pijpfitter geen handen hebt, ben je nergens"grapt de praatgrage Bakker. Tuurlijk, bij zijn vak komt veel meer kijken, maar daar hecht Bakker allemaal niet zoveel waarde aan. Inzet, daar gaat het om. „Je moet twee goede handen hebben. Papieren zeggen mij niet zoveel. Ik heb al mijn diploma's, maar het gaat vooral om karakter en plezier. Als je maar wilt, dan lukt het je wel", weet Bakker. De Zeeuws-Vlaming werkt voornamelijk in de particuliere sector. „Een pijpfitter in een fabriek werkt totaal anders, alleen al vanwege de flinke leidingen. Ik houd mij hoofdzakelijk bezig met centrale verwarmingsinstallaties, rioleringen en sanitair in particuliere huizen. Vooral met de cv's is het op dit moment prijs. Zo'n dertig jaar geleden ging iedereen over op centrale verwarming. Nu zijn die apparaten allemaal aan vervanging toe. Echt, momenteel dondert de een na de ander uit elkaar. Die mensen worden normaal gesproken binnen twee dagen geholpep. Je kan ze nou een maal niet in de kou laten zitten. Dat mag je in dit geval heel letterlijk opvatten." Een pijpfitter moet dus flexibel zijn. Hij moet be reid zijn om paraat te staan op de meest onmoge lijke tijden. Bakker: „In het weekend zit ik vaak op de camping. Maar als een vrachtwagenchauf feur, die de hele week op pad is, mij op zondagoch tend belt omdat zijn cv stuk is, help ik hem. Dat is nou eenmaal mijn boterham." Ook in de avond uren moet Bakker vaak op pad. „Want dan zijn de vaders, met al hun technische vragen, thuis. Je hebt af en toe mensen die denken dat ze het beter weten. Prima, maar dan moeten ze ook de eventu ele consequenties dragen. De lastpakken zijn ove rigens op één hand te tellen, hoor. En je mag als klant ook best kritisch zijn. Alles is tegenwoordig al duur genoeg", aldus Bakker. Het beroep 'pijpfitter' staat of valt volgens Bak ker met vertrouwen. „Je moet zeker van je zaak zijn. Ben je dat niet, bel dan een collega. En wees eerlijk tegen de klant. Zeg dat je het even niet meer weet en vraag om een moment geduld. Je moet open zijn, want de klant voelt snel genoeg aan of je zit te knoeien." De bereidheid om klanten op de meest ongelukki ge momenten van de dag te helpen, is een eerste vereiste. Daarnaast moet je ook niet al te kieskeu rig zijn. „Niet alle klusjes zijn even fris, maar daar geef ik niets om. Al zit ik tot mijn nek toe in de stront, het doet me niets. Soms kan je simpelweg niet om viezigheid heen. Een ander verhaal vind ik het als een smeerboel te voorkomen was. Zoals een keuken van een restaurant, waar de etenswa ren op de grond liggen. Je maakt de gekste dingen mee, maar die zie ik liever niet in de krant", lacht Bakker. Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27