PZC Reporta j Joop van Tellingen, paparazzo Iedereen bemoeit zich met de koninklijke baby M m v - zaterdag 18 oktober 2003 - - - t r V Hoe meer j ank hoe beter Een linkse hoek van de kroonprins deert hem niet. Joop van Tellingen (59) doet alles voor een foto. „Medelij den? Sodemieter toch op." Privacy? „Heb ik schijt aan. Al moet ik de koningin in d'r blote kont fotograferen. Ik denk nooit: kan ik dit wel maken? Ik doe alles voor een goede foto. Als het moet lieg en be drieg ik de hele wereld bij elkaar. Het interes seert me ook helemaal niet of mensen een he kel aan me hebben. Ik wil foto's maken waar iedereen over praat, dat is mijn kick. Nog elke dag als ik de krant of het blad van de mat pak waar zo'n foto van mij in staat, zit ik me eigen daar helemaal op te vergeilen. Die foto's stellen op zich niet veel voor. Ik ben niet de mooiste fotograaf, wel de meest spraakmakende. En daar doe ik het voor, het applaus. Ik heb altijd beroemd willen worden. De foto's in de Wehkamp-gids, die zijn prach tig, maar niemand weet wie ze maakt. Paul Huf was een geweldige fotograaf, maar de meeste mensen interesseren die foto's geen ruk. Pas door zijn reclames voor Grolsch is ie dereen over hem gaan praten. Ik heb een keer een foto van prinses Irene gemaakt, vlak na haar scheiding met Carlos, waarop ze in haar tuin onder een boom zit te schilderen, terwijl het licht half op haar gezicht valt. Dat vind ik mijn mooiste foto, maar wie heeft het daar over? Ik heb ook foto's gemaakt van haar nieuwe vriend, een lijfwacht, toen die de eerste keer bij haar bleef slapen. Dat weet iedereen. Ik had platen waarop hij 's avonds naar binnen ging en de volgende morgen in z'n tenniskleren weer naar buiten kwam. Irene schrok zich he lemaal wezenloos toen ze me zag en kwam me teen op me af: 'Kunnen we een deal sluiten?' Ik zeg: 'Nee, bel mijn hoofdredacteur maar'. Die twee hebben geregeld dat ik een foto mocht maken waarop Irene en haar vriend samen aan het tennissen waren. Daar ben ik dan niet te vreden mee. De foto ging nog wel, maar het verhaal er omheen was veel minder mooi. O jongen, dat gebeurt zó vaak, dat ze een deal- tje met me willen sluiten. Al die sterren doen wel zo geschokt, maar als het ze uitkomt, als het goed is voor hun publiciteit, voor hun nieu we cd of hun nieuwe showdan is het Joop voor en Joop na. Als ik bereid ben een reportage te maken over hun nieuwe hobby, dat ze toch zulke leuke schilderijtjes maken, dan willen ze me in ruil daarvoor hele verhalen over anderen vertellen. Maar zodra ze in de narigheid zitten, als ze gaan scheiden, als ze een nieuwe liefde hebben, ben ik ineens de smerige paparazzo, de viezerik die bij ze in de struiken zit te loe ren. Ik zal je vertellen. Een redacteur wilde ooit Willeke Alberti stuk schrijven. Ik dacht: Jongens, dat gezeik altijd, ik heb geen zin om daaraan mee te werken. Dan kom ik in diskre diet bij al die artiesten, terwijl het mijn brood is, dus daar begin ik niet aan. Ik heb daar toen afstand van genomen. Tot er een kerstreporta- ge gemaakt wordt met een stel van die arties ten. En wat schetst mijn verbazing? Zie ik vier, vijf artiesten die ons altijd met de grond gelijk hebben gemaakt. Die vonden het geweldig om in ons blad te staan. Toen dacht ik: wat zijn jul lie hypocriet, wat een schijnvertoning. Daar om heb ik totaal geen medelijden meer met ze. Sodemieter toch op. Het gebeurt vaak dat ik iets als eerste heb. Ik heb er een soort zesde zintuig voor. Dan voel ik: ik móet er naartoe. Dan ga ik, en ja hoor, dan heeft die of die een nieuwe liefde, gaat die of die scheiden. Ik ben de eerste geweest die Maxima met d'r dikke buik heeft gefotogra feerd. Ik ben een waanzinnige fan van het ko ningshuis, ik ben zeer koningsgezind, maar dat betekent niet dat ik ze met rust laat. Als ik een huilende Beatrix voor m'n lens krijg, dan druk ik af. Als ik een demente Juliana kan fo tograferen dan doe ik het, al staat ze er nog zo vreselijk op. Vermoedelijk zit er tussen die on telbare hoeveelheid foto's die ik in 35 jaar heb gemaakt ook wel eentje van Klaas Bruinsma met een blonde meid aan z'n arm. Maar dat is zoeken naar een speld in een hooiberg, dus daar begin ik niet aan. Friso - een nicht als een paard, daar is iedereen toch wel van overtuigd - heb ik geprobeerd te betrappen. Ik had een tipgever die wist in wel ke homoclubs en homobars Friso was geweest. Veel vriendjes van hem hebben tegen mij bij hoog en bij laag beweerd dat-ie het met hen had gedaan. Maar op het moment dat je ze op de foto wilt of hun verhaal wilt publiceren, ha ken ze af. Dan blijft er niets anders over dan te Geboren: 1944 in Utrecht Getrouwd met Ria; twee kinderen, Den nis (24) en Nathalie (29) 1963: Diploma avond-ulo 1965: Diploma Fotovakschool 1973-1981: De Telegraaf 1981-1989: Privé 1989-1995: Story 1995- heden: Party 2002: Publicatie boek De prins met de losse handjes. Heden: Presentatie Lijn 4 (RTL) en Rod delprogramma van Radio Midden Ne derland proberen hem bij een club te fotograferen. Dat lukt niet, want hij is wel zo slim om dat niet in Nederland te doen. Met Guillermo, de ex-man van Christina, heb ik destijds hetzelfde gehad. Ik kreeg informatie van een purser van de KLM in welke homoclubs Guillermo zich in New York uitleefde. Ik er naartoe, maar ik heb hem niet kunnen betrappen. Zelfs voor mij is dat te moeilijk. Ik ben wel weer de eerste geweest die de half broer van Juliana heeft ontdekt. En ik ben de enige geweest die er bij was toen Pieter van Vollenhoven op wintersport in Oostenrijk ie mand heeft doodgereden. Hij zat met zijn ge zin in een huisje op een berg en reed die dag met zijn jeep naar beneden, volgens mij be hoorlijk hard, en heeft toen een andere auto vol geraakt. Daar zaten een jongen en een meisje in. De jongen was op slag dood, het meisje was zwaar gewond en heeft heel lang moeten revalideren. Het is nooit duidelijk ge worden of het nou wel of niet de schuld van Pieter was. Ik voelde: ik móet naar dat huis. Ik kom daar aan, wordt net de auto met een zeil afgedekt en opgehaald en wordt er een nieuwe afgeleverd. Ik loop op Pieter af en hij loopt he lemaal leeg tegen mij. Hij vertelt het verhaal van a tot z. Ik ben ook naar de begrafenis van die jongen geweest. Springt die moeder het graf in. Op het moment dat ze me zagen, ko men ze op me af. Ik heb moeten rennen voor mijn leven, want ze hadden me echt doodge slagen. Van Willem-Alexander heb ik een keer echt een linkse gehad, vol op m'n gezicht. Ik had hem in een hoek gedreven. Hij had z'n winter jack voor z'n gezicht, maar ik zag 'm toch. Ik loop naar hem toe met zo'n kanon van een tele lens en hij kon geen kant meer op. Ik klikken, tot ik vlak voor hem sta. Haalt-ie me toch uit! Ik zeg: 'Alex, rustig aan'. Zegt hij: 'Je verziekt al dertig jaar mijn leven'. Een dag later komt hij naar me toe en zegt: 'Sorry, had ik niet moe ten doen'. Ik zeg: 'Niks sorry, ik heb het dik verdiend. Als ik jou was geweest had ik al een maand eerder uitgehaald'. Ik weet heus wel waar ik mee bezig ben, ik be grijp echt wel dat het geen pretje is voor die mensen dat ik altijd maar op ze sta te loeren. Ik ga bijna altijd over de grens hè, dus ik kan me goed voorstellen dat mensen daar razend van worden, dat ze me soms zelfs te lijf willen gaan. Ik doe daar niet moeilijk over. Ik weet dat ik mensen kapot kan maken. Jammer, ik zit er niet mee. Marco Bakker bijvoorbeeld. Ik heb de auto gefotografeerd, de begrafenis van de vrouw die hij had doodgereden, ik heb hem gefotografeerd tijdens zijn straf, toen-ie in z'n overall op de bus stond te wachten. Ik vind het wel zielig voor hem, maar de foto wint het. De begrafenis van de moeder van Pieter van Vol lenhoven vond ik wel gênant omdat ik slaags raakte met de bewaking. Dat kan niet. Maar huilende mensen, o prachtig. Hoe meer jank hoe beter. Bij Wendy en Xander heb ik dag en nacht voor de deur gelegen, met een aantal collega's. Xan der kon daar op een bepaald moment niet meer tegen en is ons aangevlogen. Loopt nog een rechtszaak over. Ik wilde een foto van ze ma ken met hun baby. Gewoon eventjes vijf minu ten met z'n drietjes. Dat wilden ze niet. Begrijp ik ook wel, want ze waren eigenlijk al uit el kaar. Nou ja, dan maar op de andere manier. Dat lijkt me zeer irritant, als je je huis niet meer uit kuntIs echt heel erg zwaar hoor, con stant door vijf, zes fotografen bespied en be- laagd. Dat besef ik, maar ik doet het wel. Het gaat om mensen die bezit zijn van het Neder landse publiek. Daar hebben ze het zelf naar gemaakt. Van mij mogen ze zeggen dat ze me een engerd vinden die in de privacy van een ander zit te kloten. Ik heb ook nergens spijt van - ja toch: dat ik soms nog vérder had moeten gaan. Ik zit nergens mee, behalve als het goede vrienden zijn. Ik barst van de goede vrienden: Bassie en Adriaan, Lee Towers, Frans Bauer, Peter Koe- lewijn. Hun privé-leven respecteer ik. Zie ik bij die mensen een bankafschrift op tafel lig gen, dan doe ik er niets mee. Maar gaat Lee morgen van zijn vrouw af, dan lig ik morgen voor zijn deur. Dat weet-ie. Maar ik doe niets met wat hij me vertelt. En als hij me iets vertelt en me vraagt om het stil te houden, dan doe ik dat. Nadat de schoondochter van Lee was ver ongelukt, voelde ik me ook niet geroepen om rond dat graf te gaan lopen. Ik zal nooit een vriendschap op het spel zetten voor een wereldfoto. Ik ga niet over lijken. Mensen die wel eens een tijdje met me meelo pen zeggen na afloop dat ze me hebben leren kennen als toch integer, als iemand die hard werkt maar toch rekening met mensen houdt. Dat ik niet zo verschrikkelijk ben als ze den ken. Ik kom uit een klein arbeidersgezin waar het niet gebruikelijk was dat je doorleerde. Mijn vader werkte in een fabriek als slijper en po lijster, voor vij f tig gulden per weekMij n moe der was secretaresse van de schouwburgdirec teur. Mijn vader heeft zich kapot gewerkt, maar hij is onderhand wel 89. Mijn moeder is al jong gestorven, op haar 46ste. Ik heb ook mijn hele leven hard gewerkt, vanaf mijn der tiende. Als bakkershulp, sigarenmaker, chef magazijn bij Michelin, rij-instructeur en in de binnenvaart. Ik heb ook achter de lopende band in een batterijenfabriek gestaan. Moest ik stukjes buis in de gloeiende paraffine do pen, heel snel, en kreeg ik drankjes tegen de koolstof. Mijn salaris moest ik afdragen en dan kreeg ik vijf gulden zakgeld, net als mijn broer en zus. Mijn zus is nu 63 en die werkt nog steeds, in het Centraal Museum in Utrecht, en mijn broer is al een j aar of dertig buschauffeur. Sinds een paar jaar werk ik met mijn zoon Dennis. Hij zat in het derde jaar van zijn stu die, internationaal management, en mijn vrouw en ik waren er fel tegen dat hij daarmee stopte. We hebben alles geprobeerd, maar hij wilde hoe dan ook. Hij doet het érg goed. Ik ben apetrots op 'm, net als op mijn dochter, alleen is die paardenmakelaar. Ze doet het geweldig, maar ik zou niet met haar willen ruilen, dat ge doe steeds met die stront. Dennis neemt veel werk van mij over, waardoor ik nu ook wel eens een dagje vrij ben. Niet dat ik er genoeg van heb. Ik ben nu wat ik altijd wilde worden, de beruchtste fotograaf van Nederland, en dat wil ik blijven tot mijn dood. Als ik hoor dat Guusje Nederhorst met Dinand, van Kane, is getrouwd in Las Vegas, terwijl ik daar niet bij ben geweest, dan lig ik twee nachten wakker. Dick Hofland We tellen de maanden, weken, dagen af. Ergens in januari is Maxima uitgere kend, en kunnen zij en Willem-Alexander de koninklijke baby verwelkomen. Op in ternet zijn al heel wat web-pagina's die direct of indirect wat met de koninklijke be valling te maken hebben. Een paar voor beelden. www.maximakrijgteenbaby.nl Julia is favoriet als naam voor de koninklij ke kleine, volgens deze site, op de voet ge volgd door Emma. Je kunt hier niet alleen deelnemen aan een namenpoll, ook is het mogelijk geslacht en gewicht van de koninklijke kleine te bepalen. Dat doe je door respectievelijk een slinger aan een rad van fortuin te geven en een doorgedraaide weegschaal te stoppen. De makers van de site beloven de lijst met namen twee we ken voor de uitgerekende datum af te leve ren bij Willem-Alexander en Maxima. Kort daarna zullen zij nog eens bij villa Ei kenhorst langsgaan in verband met de klompenactie. Want bijzonder aan deze site is dat je een paar klompen kunt bestellen 14,95) met de naam van de baby erop. Eén krijg je te zijner tijd thuis gestuurd, de ander wordt - samen met de klompen van alle andere kopers - aan het jonge ouder paar aangeboden. www.waf.worldonline.nl In schril contrast met het aantal Maximasi- tes staan die voor Willem-Alexander. Slechts een enkele kom je tegen op het net, waaronder de homepage van WAF!de Wil lem-Alexander Fanclub. Dat is een door- kliksite die opvalt door zijn veelzijdigheid. Zo kunnen we een spelletje drie-op-een-rij spelen met Alex zelf als tegenstander, een ontwerp maken voor een munt met Alexan ders beeltenis en het lied 'Met een biertje in mijn hand' beluisteren. Al klikkend surfen we langs de strubbelin gen (affaire-Margarita: 'Kroonprins was slechts even regie kwijt') die het konings huis de afgelopen tijd in het nieuws brach ten. Creatieve geesten kunnen een gedicht voor de prins achterlaten. Wie 'baby' aanklikt, stuit op een serie foto's van een jonge W-A, van zuigeling tot puber. Hier kun je ook gokken op het geslacht van de nieuwe oranjetelg. De site belooft bin nenkort een echo van het kind te tonen. www.maximaaa.tk Met haar 'ik had het veel koud' won Maxima onmiddellijk de sympathie van het Neder landse volk. Ze gebruikte de zin toen ze ver telde over het schaatstochtje op de paleis vijver, vlak voor Willem-Alexander haar ten huwelijk vroeg. Maar hoe zei ze het ook al weer precies? Dat kun je horen op de site van Anne Marie en Annette, twee meiden, die zich focussen op 'leuke troep' die ze zelf in elkaar flansen. Waaronder geweldige au- diorips. Op 'Maximaa.tk' kunnen we de aanstaande moeder op haar geheel eigen wijze nog eens 'warme chocolademelk' horen zeggen en 'fantastisch land'. Het volk scandeert 'zoe nen! zoenen!' en 'Maxima! Maxima!'. We horen Beatrix 'sterkte' fluisteren en Alexander (tegen Maxima): 'Je bent hier pas net'. Ontroerend is het zachte 'pappa' van de vader in spe tegen prins Claus. www.internetwijzer-bao.nl/ maximazwanger De zwangerschap van Maxima en Willem- Alexander houdt niet alleen volwassenen bezig. Ook kinderen zijn in de ban van de toekomstige oranje-telg. Speciaal voor hen is de site 'Maximazwanger' op de internet wijzer van het basisonderwijs. Hier kunnen kinderen bijvoorbeeld nog eens het filmpje zien waarin het aanstaande ouderpaar de komst van de kleine aankondigt. Uitleg over begrippen als 'doop' krijgen zij wanneer ze het woord aanklikken. Voor games linkt deze site naar spelletjes op 'Maximakrijgteenbaby.nl'. www.maximaalzwanger.nl Dan is er ook nog een site met oranje-baby- games, column, weet-je-datjes, prietpraat en forum. In het Ooievaarsspel ben je de ooi evaar die de opdracht heeft Maxima's en Willem-Alexanders baby heelhuids te be zorgen. 'Vang de baby' daagt de bezoeker uit zoveel mogelijk baby's in een kinderwagen op te vangen. Ze dalen en masse neer uit het luchtruim, met een luier als parachute. Weet het aanstaande koninklijke ouderpaar al hoe je het beste babysokjes kunt wa: De rubriek 'weet-je-datjes' biedt raad:dB ze in een wasnetje, dan raken ze niet kwijt de wasmachine. Op zoek naar een mom® van ontspanning, kunnen Alex en Max te recht bij 'prietpraat' dat vol staat met®0? jes waarin veelal een kraamverzorgster® gureert. Het forum loopt nognietzo... De 'topic' vacy tijdens de zwangerschap' telt slee® een bijdrage van ene Cawabonga, die sta dat Maxima een watje is omdat ze nu®1* gestopt met werken. 'Normaal kind?'hee« zelfs nog geen enkele reactie opgeroepen- Wie weet kan Maxima, die duidelijke opv8 tingen heeft over de opvoeding van haar kind, hier als eerste een bijdrage plaats® AnnemiekVeeient®! en Marcel Po,t,p Joop van Tellingen: „Ik doe alles voor een goede foto." IS® ■v. T ifi» PK '.U/-/ i r «-«J. - ,-K* - v - •■«4 M w s foto Cees Zorn/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24