PZC vis-a-vis Liever een goede fles wijn dan een nieuw paar schoenen 22 RUDEN RIEMENS Leven met een slakkengang zaterdag 18 oktober 2003 R Opgebrand Eén zomer zoeken O O Binnenkort vertrekt ze voor een week of zes naar het Middellandse Zeegebied om geschikte locaties voor een sabbatsverlof te bezoeken. Oude kastelen, soms met slaperige dorpjes erbij die zijn verbouwd tot gastenver blijven. Maud van Gent (42) stopte een paar jaar geleden met haar drukke baan als communicatieadviseur bij Gak Nederland in Amsterdam om ruim een jaar op reis te gaan. Ze deed er drie kwart jaar over om de goede plekken te vinden waar ze het sabbatsverlof kon doorbrengen. Nu heeft ze er haar werk van gemaakt om anderen die zoektocht uit handen te nemen. Daartoe richtte ze begin dit jaar met een aantal anderen de stichting Slowlife op, een netwerk dat het langzame leven in het algemeen promoot en het sabbatsverlof in het bijzonder. De stichting heeft een web site met tips en locaties, een bestuur dat be staat uit vrouwen die zelf ook een jaar of meer vrijaf achter de rug hebben, een nieuwsbrief en een verzameling adressen in 'droomlanden' als Frankrijk, Italië en Grie kenland waar mensen voor langere tij d aan het drukke bestaan kunnen ontsnappen en een droom in vervulling laten gaan. Maud had zelf ook een droom: een paarden- vakantiebedrijf in Griekenland beginnen. ,,Die droom bleek te groot", zegt ze. „Er wa ren daar geen hoefsmeden of dierenartsen, dus ben ik bij anderen gaan werken om te kijken of ik die taken zelf op me zou kunnen nemen. Dat bleek geen haalbare kaart. Het verlangen naar een simpeler leven is een trend. Tijdschriften als Seasons en Landle ven schieten als paddestoelen uit de grond. De overheid stimuleert vanaf komend jaar verlof met speciale spaarregelingen voor al le werkenden. In Frankrijk en Italië is de 'slow food'-beweging ontstaan, die het ge bruik van eerlijke, streekgebonden ingredi ënten en een traditionele bereidingswijze propageert. Achthonderdduizend mensen voelen wel iets voor een lange time-out. „Dat is ook niet voor niets", zegt Maud van Gent. „Ruim 300.000 mensen zijn in de WAO beland door burn-out of andere stressklachten. Boven dien neemt de druk op de huidige generatie dertigers en veertigers toe door de vergrij zing: ze zullen veel langer moeten doorwer ken dan hun ouders om die grijze golf te on derhouden. Wij zeggen: stel de leuke dingen van het leven niet uit tot na je pensioen, want je hebt dan helemaal geen tijd of ener gie meer om eropuit te trekkenNeem op tij d een adempauze. Van Gent leidt na haar sabbatsverlof een ander leven dan ervoor. Ze woont niet meer in het Amsterdam van de 'stresskippen', maar in een klein dorpje bij Maastricht. Ze werkt thuis en heeft tijd voor een hond. „Vroeger dacht ik over een verhaal na ach ter de computer. Nu ga ik met de hond wan delen en tik het verhaal voor slowlife daar na zo in. Haar Slowlife-website ademt die rust: stuur je een e-mail, dan krijg je een ontvangstbe vestiging met de verzekering dat er mis schien niet meteen, maar wel binnen twee weken wordt gereageerd. Voorzitter Ineke Setz, voorheen hoofd com municatie bij de Consumentenbond, pakte het na verschillende sabbaticals nog iets ra dicaler aan. Ze woont nu met haar echtge noot een groot deel van het jaar in Rome. Ze schrijft er haar stukken voor haar commu nicatie-adviesbureau en verdiept zich in de geschiedenis van de Eeuwige Stad. „Hoewel daar drie miljoen mensen wonen, kun je er heel goed een langzaam leven lei den", vertelt ze. „Er wordt hard gewerkt, maar tussen de middag nemen ze een paar uur om lekker te gaan eten. Daar komt dan ook niks tussen." Setz draagt sinds haar laatste exemplaar sneuvelde geen horloge meer om haar pols. Van een afstand valt het haar pas echt op hoe gestrest Nederland je kan maken. „De laatste tien jaar zijn veel voorzieningen af gebroken en wordt van werkenden een veel grotere eigen verantwoordelijkheid ver wacht. Ook hebben werknemers in deze overgeorganiseerde maatschappij nauwe lijks meer zelf de regie van hun leven in han den. Om een straatkrant te verkopen, moet je hier al een pasje hebben. Veel mensen ge- Sinds twee jaar runt Saskia Zandvliet-Breteler samen met haar man Martijn een gasten verblijf in Frankrijk. fotoGPD ven zich in hun werk helemaal, en zijn dan op een dag volledig opgebrand. Terwijl het allemaal zo relatief is: het kantoor draait zonder die mensen gewoon door. Maud van Gent verdient met haar werk voor Slowlife minder dan met haar vroegere lei dinggevende functie, maar ze heeft ook minder nodig: „Rustiger aan doen scheelt een heleboel carrièrepakjes en compensa tie-aankopen bij de Bijenkorf en ik hoef ook veel minder eten weg te gooien omdat ik om halfacht in de supermarkt niet meer wist wat ik in huis had." Eens per jaar was de communicatie-des- kundige haar stem volledig kwijt. Dat is over. Ze is eigenlijk ook nooit meer verkou den. „En ik heb geleerd tot tien te tellen. Tenminste, ja, ik denk wel dat ik dat nu be ter kan." In elk geval doet Van Gent nu iets wat veel beter bij haar past.,Ik ben van huis uit geografe. Daar heb ik na mijn studie nooit meer wat mee gedaan. Terwijl ik het heel prettig vind om me in andere landen te verdiepen." Wie de website van Slowlife bekijkt, ziet een keur aan romantische oude boerderijen, burchten en landhuizen in schitterende landschappen aan zich voorbij trekken. Be zoekers kunnen voor periodes van telkens een maand boeken, mee-eten of zelf koken, niets doen, eindelijk dat boek schrijven of - op sommige plekken - een deel van de huur terugverdienen door in de moestuin te wer ken of te helpen bij archeologische opgra vingen in de buurt. Sommige onderkomens hebben meer luxe dan andere, maar er is altijd meer dan het bedje en het kacheltje waarmee Van Gent het moest doen. „Bij mijn bezoeken aan de locaties let ik er op dat er in de wintermaan den goed te leven is. Ook vind ik het belang rijk dat er contact met de omgeving moge lijk is. Veel van de adressen worden geleid door Nederlanders die het drukke bestaan zijn ontvlucht, maar als die daar geen woord Frans of Spaans spreken, houdt het op.ft moeten geen Nederlandse enclaves wor den." l'Abbaye du Palais in de Franse Limousin: een twaalfde-eeuwse voormalige abdij* een tuin van 5,5 hectare eromheen. Saskia en Martijn Zandvliet-Breteler runnende chambres d'hötes en de bij behorende gites sinds twee jaar. Ze zijn het drukke levenii het Gooi ontvlucht. „Mijn echtgenoot® zo'n man die 's zondags het vlees komtsni; den", lacht Saskia ZandvlietHaarman was commercieel directeur van Martinair Partyservice en maakte lange dagen. Zij zorgde thuis voor hun drie kinderen. Lang zaam rijpte het idee om uit de 'ratrace'te stappen. Toch was het spannend om de stap naarl* onbekende te wagen, vrienden en familie achter te laten. „Maar naarmate onze pis-' nen concreter werden, ging het enthousias me overheersen. We hebben hier zoveel kwaliteit van leven. En als vrienden hier langskomen, spreken we ze veel langeren intensiever." Toen ze de beslissing eenmaal hadden gei* men, kochten ze na één zomer zoekende Franse abdijOmdat ze allebei de hogere hotelschool hebben doorlopen, kozen zee voor er een gastenverblijf van te maken.Hf werd Frankrijk omdat ze beiden de taalbi heersen en het land goed kennen. Ze denkt niet aan terugkeren naar Neder land. „We zouden daar niet meer passen Het viel me op toen ik terug was dat hettf het Gooi vooral draait om wat je hebt,® niet om wie je bent. Heel veel dingen zijn® belangrijk geworden. Je kleding, frutselt]1 voor in huis, wat voor auto je hebt. Hierkc pen mensen liever een goede fles wijn dan een nieuw paar schoenen. Komt het gezin Zandvliet-Breteler zelf® een beetje aan het langzame leven toe? „Nou, in de zomer werken we wel zeven® gen per week heel hard. Maar rond dezetr, van het jaar begint voor ons de rust. Dan drinken we 's middags een glas wijn of g® met de kinderen paddestoelen zoeken in® bos." (www.slowlife.nl.) Martine Hemst®1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22