PZC Zeeuws-Vlaming krijgt slijtvaste heupprothese Schaduwspel bij museum Goes maakt zich op voor viering van zeshonderdste verjaardag LPF-Statenlid H. Smits overweegt overstap naar Partij van Zeeland Mensen in noorden worden gezonder oud dan in Zeeland 15 directeur Midden-Zeeland vindt commotie overdreven zaterdag 18 oktober 2003 Capriolen Jonge mensen Privileges \C t J-lARJvl COR DE JONGE Koningin Beatrix weer in de vaart Boete voor cocaïnebezit Einde aan anoniem discussiëren Ontduiken mestwet bestraft Taakstraf voor stelen en helen Lestoestellen mogen doorvliegen HVIaurits Sep MIDDELBURG - Het oefenen ïan militaire vliegtuigen op Zeeland Airport in Arnemuiden leeft nooit tot klachten van om- nonenden geleid. De klachten je bij het vliegveld binnen kwamen over Pilatusvliegtui- jen, betroffen 'capriolen in de lucht'. 1 Dat hebben directeur P. Geysen van het vliegveld en B. Maring van de klachtencommissie gis- leren verklaard tijdens een ver gadering van de commissie 28 voor de luchtvaart in Middel- litirg. Deze commissie houdt jich bezig met milieu, geluid en veiligheid van het vliegveld. Commissielid J. Timmerman- je Vries beklaagde zich over het militair medegebruik van Zee land Airport. Dat gebeurt al en- kelejaren, maar pas dit voorjaar js daarvoor door de inspectie Verkeer en Waterstaat een ont heffing verleend. Bovendien is volgens haar jarenlang ontkend dat Pilatusvliegtuigen oefenden op het vliegveld in Arnemuiden. „Nu blijkt dat toch zo te zijn. We zijn bedrogen." Geysen gaf ronduit toe dat Pila tusvliegtuigen al jarenlang lan den op en opstijgen van Zeeland Airport, zonder dat dat wette lijk was toegestaan. Er is, er kende hij, sprake van 'een im perfectie'. Maar problemen heeft het nimmer veroorzaakt, stelde de directeur. „Dat is wel het geval geweest met Pilatus vliegtuigen die vanuit Woens- drecht boven Zeeland vliegen." Timmerman-de Vries vond die bewering opmerkelijk. „Hoe kunt u dat nou weten? Het lijkt mij dat landen en opstijgen meer overlast bezorgt dan hoog overvliegen." Maring onder schreef echter de stelling van Geysen. Volgens hem zijn bij de Klachtencommissie voor het vliegveld alleen meldingen bin nengekomen naar aanleiding van 'capriolen in de lucht'. „Feit blijft", hield Timmerman- de Vries aan, „dat het militair medegebruik altijd is ontkend en dat het toch plaatsvindt." Geysen raakte behoorlijk geïr riteerd door haar kritiek. „Ik vind deze discussie zonde van de tijd. Het is een formeel punt en dat wordt hersteld." „Ik blaas niks op. Er is onjuiste informa tie verstrekt", reageerde Tim merman-de Vries op haar beurt geagiteerd. De werkgroep Stop Uitbreiding Zeeland Airpoirt Nu (Suzan) heeft bij de Raad van State be zwaar aangetekend tegen de ontheffing die door de inspectie Verkeer en Waterstaat is ver leend. De commissie besloot daarom voorlopig niks te onder nemen naar aanleiding van de klacht van Timmerman-de Vries. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Orthopedisch chirurg A. Corbey heeft gister middag in het ziekenhuis in Ter- neuzen samen met de Ameri kaanse arts professor J. Cuckler een nieuw soort heupprothese geplaatst. De operatie op de 53- jarige Zeeuws-Vlaming verliep succesvol. Het was de tweede keer in Nederland dat de revo lutionaire prothese werd ge plaatst. De eerste keer gebeurde dat zo 'n zes weken geleden in 's-Herto- genbosch, eveneens met goed bultaat. Corbey voerde de operatie sa- meri'met Amerikaanse profes sor Cuckler van de universiteit van Alabama. Hij is de geeste- lijkvader van de nieuwe prothe se, die in de Verenigde Staten al een aantal jaren wordt toege past. De ervaringen met de nieuwe kunstheup zijn goed, al moet er een periode van zo'n vijftien jaar overheen gaan om vast te kunnen stellen of de pro these inderdaad een verbetering is. De nieuwe heupprothese is vol ledig in metaal uitgevoerd en wijkt in die zin af van de kunstheup die totnutoe door gaans wordt geplaatst. Bij de huidige prothese is vooral de kunststof binnenzijde aan slij tage onderhevig. „Dat plastic kommetje heeft een slijtagepro bleem. Na acht, of tien tot twaalf jaar, de levensduur is af hankelijk van de belasting, moet er nu revisie plaatsvinden. Daar is een nieuwe operatie voor nodig. De nieuwe heup lijkt als voordeel te hebben, dat ze minder snel slijt", aldus Cor bey. Bovendien is ook de kop van de nieuwe kunstheup gro ter, zodat er een kleinere kans is op het zogenaamde 'uit de kom gaan' van het gewricht. De nieuwe prothese is vooral een uitkomst voor de jongere, nog zeer actieve patiënt. „Want bij jongere mensen slijt de heup eerder, omdat die meer in bewe ging zijn", zegt Corbey. De or thopedisch chirurg die verbon den is aan ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen voert jaarlijks tus sen de honderdvijftig en twee honderd heupoperaties uit in Zeeuws-Vlaanderen. De ver houding tussen oudere - en jon gere patiënten is ongeveer in evenwicht. doorMelita Lanting GOES - De stad Goes viert in 2005 het zeshonderdjarig be staan. De eerste week van juli wordt een feestweek, maar ook in de rest van het jaar mag het jubileum niet ongemerkt aan de inwoners voorbijgaan. Welke festiviteiten op het programma staan is nog niet bekend. I „We weten dat we jarig zijn en dat we dat gaan vieren, maar boe Goes 600 er precies uit gaat zien, is nog onduidelijk", vertelt projectleider A. Boonman van be gemeente. Een werkgroep van de gemeente is inmiddels met de voorbereidingen begon nen. De gemeente wil vooral ge bruik maken van bestaande ac tiviteiten en daar een speciaal tintje aan geven. „Onze ambitie is passend bij de omvang van de stad. We zijn nu aan het inventa riseren. We kijken naar feesten in andere steden in zowel Ne derland als België. Daarbij wil len we ook graag ideeën vanuit de bevolking hebben. Het is ook de bedoeling dat belang stellenden vanuit de Goese be volking in de organisatie gaan zitten." Hoe groot het budget van de vie ring wordt, is ook nog niet be kend maar volgens Boonman zal dat niet al te omvangrijk zijn. „Twee weken geleden is be kend geworden dat de gemeente Goes twee miljoen moet bezui nigen. Dan kun je niet miljoenen gaan besteden aan een verjaar dagsfeestje." Goes weet pas sinds een jaar dat de gemeente in 2005 een jubile um viert. Vorig jaar verscheen een boek over Goes waarin staat dat de stad in juli 1405 alle pri vileges kreeg om een stad te zijn. De gemeente ging zelf altijd uit van een jubileum in 2017 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum heeft een nieuwe ingang aan het Abdijplein in Middelburg. Wie de expositie Vorstelijk sieraad, portretme daillon in Zeeland wil bezoeken, kan niet naar binnen door de schuifdeuren in de doorgang van Abdijplein naar Balans. In plaats daarvan is een opgang gemaakt naar een voor de gelegenheid met een gele luifel versierd poortje op het Abdijp lein. „Het is een combinatie van logistiek en een poli tieke geste", verklaart directeur Valentijn By- vanck van het Zeeuws Museum. „De twee kamers waarin we de expositie hebben ingericht zijn het makkelijkst via deze toegang bereikbaar. Maar met deze ingang willen we ook duidelijk maken dat we op het plein aanwezig willen zijn. We wil len het publiek een idee geven hoe het is om naar een ingang op het plein te lopen. Het is natuurlijk door Maurits Sep MIDDELBURG - LPF-Staten- lid H. Smits staat op het punt jiaar partij te verlaten. De kans ls groot dat zij vanaf volgende Wek onder haar eigen naam verder gaat als lid van Provinci ale Staten. Bovendien is niet aitgesloten dat ze over een tijd overstapt naar de Partij voor Zeeland, met wie ze nu al nauw samenwerkt. Smits kreeg gisteren te horen dat het hoofdbestuur van de partij het vertrouwen in haar en nog drie LPF-Statenleden uit andere provincies heeft opge ld, De vier hebben kritiek op net functioneren van het lande lijk partijbestuur en hadden in oen brief gevraagd om een on derhoud met het bestuur en M. Herben, fractievoorzitter in de Tweede Kamer voor de LPF. Dat gesprek heeft gisterochtend Plaatsgevonden. Smits kon daarbij niet aanwezig zijn. Vol gens het hoofdbestuur heeft het gesprek beide kampen niet na der tot elkaar gebracht. Daarna js het vertrouwen in de Staten leden opgezegd. De kritiek van de vijf Statenle den draait volgens Smits om wee begrippen: communicatie on respect. „De LPF komt vaak "egatief in de publiciteit, steeds meer leden verlaten de Partij. We hadden zeventien vertegenWOordigers in Provin cie Staten. Daarvan zijn er al rte weg en een paar staan op het randje. Ik ook. De gebeurte nissen van de afgelopen tijd to nen aan dat het bestuur niet goed functioneert. Daarom hadden we om dat gesprek ge vraagd." Smits zegt nog steeds te hopen dat het bestuur tot inkeer komt. Of opstapt. „In dat geval blijf ik ook. Het ironische is namelijk dat we politiek niet van mening verschillen. Het gaat om de slechte communicatie en het ge brek aan respect." Zij zegt zich er niks van aan te trekken dat het bestuur geen vertrouwen meer in haar heeft. „Ik zou het erger vinden als de mensen die op me hebben ge stemd me niet meer vertrouwen. Ik blijf dan ook gewoon lid van de Zeeuwse Staten. De kans is wel groot dat ik opstap als LPF'er. Ik heb me trouwens al tijd meer Fortuynist gevoeld dan LPF'er." In haar werk voor Provinciale Staten werkt Smits nauw sa men met de Partij voor Zeeland. Een overgang naar die partij valt niet uit te sluiten. „Dat zou ik kunnen overwegen ja. Maar de PvZ moet het ook willen. We werken al wel goed samen en ik verschil tot nu toe met hen poli tiek niet van mening. De liefde moet natuurlijk wel van twee kanten komen, maar de PvZ heeft eerder ook al eens sympa thie getoond voor de LPF. Seri eus hebben we nog niet over een overgang gesproken, wel gek scherend. Maar voorlopig vind ik dit nog een fase te ver." VLISSINGEN - De boten van het fiets-voetveer Vlissingen- Breskens varen vanaf maandag weer volledig volgens de dienstregeling. De afgelopen twee weken kwam een aantal afvaarten in de middagperiode te vervallen vanwege repara tiewerkzaamheden aan de koningin Beatrix. De werkzaam heden zijn voltooid en de boot vaart weer volgens schema. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft gisteren een 23-jarige inwoner van Kamperland wegens bezit van cocaïne veroordeeld tot 250 euro boete. De man had 22 maart dit jaar in Goes een kleine hoeveelheid cocaïne op zak. De verdachte vertelde 'weekend- verslaafde' te zijn. De politierechter adviseerde de Kamper- lander er helemaal mee te kappen. „Het is statistisch bewezen dat er voor mensen die met snuiven van cocaïne beginnen geen weg meer terug is.De verdachte zei het advies ter harte te nemen. KRUININGEN - Het forum op de website van Reimerswaal is weer open. Het werd enkele weken op last van de burgemees ter gesloten, nadat enkele discussies uit de hand waren gelo pen. Er werden veel onzinnige opmerkingen geplaatst en de veelal anonieme deelnemers gebruikten vaak grof taalge bruik. Vanaf nu kunnen alleen nog boodschappen worden ge plaatst onder vermelding van naam en adres. Berichten zon der die informatie worden meteen verwijderd. MIDDELBURG - Drie bedrijven zijn door het Openbaar Mi nisterie in Middelburg beboet voor het op grote schaal ontduiken van de meststoffenwetgeving. Het gaat om een meststoffenbedrijf en twee van zijn vennootschappen uit de gemeente Sluis. De boetes zijn 16.500,10.000 en 23.500 euro. De bedrijven wordt verweten dat zij vaak valse mestafleve- ringsbewijzen hebben afgegeven. Het afleveradres op de be wijzen kwam niet overeen met de naam van de werkelijke af nemer. Reden daarvoor was dat de echte kopers geen mest meer op hun land mochten uitrijden zonder extra heffingen te moeten betalen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter, B. Doore- waard Boekhout, heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Vlissingen voor diefstal en heling tot tweehonderd uur taakstraf veroordeeld. De Vlissinger had in juni vorig jaar met een bankpas van de moeder van zijn vriendin 1184 euro gepind. De vriendin had de pas van haar moeder gestolen. Ze wist ook de pincode. Aan de verdachte had ze gevraagd om geld te pinnen. Ze deed alsof het haar pasje was. Na de eerste keer had de Vlissinger in de gaten dat het de pas van haar moeder was. Hij gaf toe fout te zijn geweest door daarna nog een aantal keren te pinnen. Hij heeft zijn deel van de schade terugbetaald aan het slachtoffer. In dezelfde periode had hij een vrij nieuwe scooter voor vijftig euro van iemand gekocht, terwijl hij moest weten dat de scoo ter gestolen was. Officier van justitie J. Zondervan eiste zes weken cel plus de twee maanden gevangenisstraf, waarvan verdachte nog in zijn proeftijd zat. Raadsman pleitte voor een werkstraf. Dat verzoek werd door de politierechter gehono reerd. een knipoog naar wat we werkelijk willen, want dat smalle deurtje lijkt niet op de entree die we hier in werkelijkheid willen creëren." Het Zeeuws Museum is in onderhandeling met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist over een nieuwe ingang aan het Abdijplein. De glazen gevel die architect Ben Westenburger daarvoor had ontworpen is door Monumenten zorg afgekeurd. Binnenkort moeten deskundigen in een workshop uit de impasse zien te komen. Wellicht gebeurt dat nog voor 16 november. Tot die datum blijft de al ternatieve ingang aan het Abdijplein staan. By- vanck denkt niet dat vertegenwoordigers van Monumentenzorg de nieuwe entree als een provo catie zullen zien. „In Zeist begrijpen ze dat we een ingang aan het Abdijplein willen. We zijn het al leen oneens over de manier waarop. Deze ingang hebben we dus absoluut niet gemaakt voor Monu mentenzorg, maar voor het publiek." foto Lex de Meester door Emile Calon GOES - Mensen van 65 jaar en ouder die wonen in Gro ningen en Drenthe leven lan ger in goede gezondheid dan die in Zeeland. Dat blijkt uit onderzoek van het Rijks In stituut voor Gezondheid en Milieu (RIVM) en het Neder lands instituut voor onder zoek van de gezondheidszorg (NIVEL). Het onderzoek is gisteren gepubliceerd in het internationale tijdschrift Public Health. Mannen in het noorden van het land leven gemiddeld minstens een half jaar langer in goede gezondheid, vrou wen zelfs een jaar dan die in het Zeeuwse. De regionale verschillen hangen samen met leefstijl en/of verschillen in inkomen, opleiding en rookgedrag. Hoe lager het in komen of het opleidingsni veau in een regio, of hoe meer mensen er roken, hoe lager de gezond-levenverwachting er is. Er is geen relatie gevonden met regionale verschillen in het aanbod van gezond heidszorg. Gemiddeld hebben Neder landse mannen als ze 65 zijn nog 14,4 jaar voor de boeg, waarvan 8,2 jaar in goede ge zondheid. Nederlandse vrouwen van 65 leven gemid deld niet alleen langer (18,8 jaar) dan hun mannelijke leeftijdgenoten, maar ook langer gezond (9,5 jaar). Zeeuwse mannen hebben op hun 65e nog 8 tot 8,5 jaar te leven in goede gezondheid. De Zeeuwse vrouwen net geen negen jaar. Daarna gaan ze kwakkelen. De voor vrouwen 'gezonde' regio's zijn niet precies de zelfde als die voor mannen, en ook niet als de regio's waarin vrouwen het oudste worden. Dat laatste komt doordat oudere vrouwen va ker tobben met kwalen die niet direct dodelijk zijn. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15