11 Stopzetten bouw theater zou gemeente vermogen kosten Eén kredietbank voor Vlissingen en Middelburg Nieuwe Japies voor Arsenaal Man valt in bouwput oorwaardelijke straf oor helpers dealer Schouwburg igroting sluitend door bezuinigingen en belastingverhoging zeeuwse almanak VORMVAST WALCHEREN zaterdag 18 oktober 2003 Onomkeerbaar Positiekleding De gehele maand oktober BOUWMAN ZOUTELANDE BIJ VORMVAST llfflinnlfliTiM Wegen Bedrijf beboet voor lozen olie elheidsduivel )akt op A58 jverbod voor tomobilist Middelburg geeft extra geld uit door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Stopzetting van de bouw van het nieuwe theater in Middelburg is finan cieel onverantwoord. Iedere dag dat niet geboord wordt, kost de gemeente tienduizend euro. De reservering van de boorinstalla tie afzeggen kan wel, maar dat leidt tot aanzienlijke vertraging van de bouw. Dat betoogde ad vocaat mr C. IJdema gisteren voor de rechtbank in een kort geding dat de omwonenden van het nieuwe theater aanspanden. Zij willen dat de bouwvergun ning wordt geschorst tot er een uitspraak is van de gemeente op een eerder ingediend bezwaar schrift. De omwonenden, verenigd in de belangenvereniging Van A tot Z hebben legio bezwaren tegen het nieuwe theater. Zij zijn niet alleen bang voor parkeerover last en schade aan hun wonin gen, maar de bewoners vinden ook dat het perceel veel te klein is om er een nieuwe schouwburg op te bouwen. De advocaat van de vereniging, mr K. Moeliker, stelde ook dat de bouw in strijd is met het (verouderde) bestem mingsplan en dat het gemeente bestuur voorschriften uit de bouwvergunning aan zijn laars lapt. „Wij hebben de indruk dat de gemeente zo snel mogelijk ge bruik wil maken van de bouw vergunning", aldus Moeliker. „Dat leidt tot een onomkeerba re situatie. De gemeente kon verwachten dat er een bezwaar schrift zou binnenkomen." De raadsman van de omwonenden zei dat de gemeente de bouw van het theater planologisch moge lijk maakt door een oud bestem mingsplan te wijzigen. Dat mag volgens hem niet, omdat het plan ouder is dan tien jaar en er volgens de Wet op de Ruimtelij ke Ordening dus een nieuw be stemmingsplan nodig is. „Een nieuw bestemmingsplan had de omwonenden een sterkere rechtsbescherming gegeven dan nu het geval is." De advocaat van de gemeente stelde daar te genover dat de provincie een po sitief advies heeft afgegeven, omdat het theater ruimtelijk goed onderbouwd is. De ge meente is inmiddels wel bezig met een nieuw bestemmings plan voor het Beschermd Stads gezicht. Moeliker zei ook dat de bouw van het theater in strijd is met de bouwverordening. Volgens die verordening moet de gemeente parkeerplaatsen op het eigen perceel realiseren. Hij conclu deerde dat de bouw van de par keergarage leidt tot een tekort van 75 a 100 parkeerplekken. De gemeente Middelburg heeft weliswaar een parkeerterrein van het vlakbij gelegen Gast huis gehuurd voor tien jaar, maar dat doet niets af aan de re gels in de bouwverordening. De advocaat betoogde ook dat het gemeentebestuur er alles aan heeft gedaan om ervoor te zor gen dat het theater op de hoek van de Zuidsingel/Korte Noordstraat gebouwd gaat worden. „Er is gewoon naar toe geredeneerd. Het is een politiek spel geweest." De raadsman van de gemeente Middelburg zei dat andere loca ties in het centrum van de stad afgevallen waren, omdat zij niet voldeden. „Belangrijkste reden is dat de gemeente een cultureel hart in het centrum van Middel burg nastreeft." IJdema stelde ook dat de bewoners geen spoedeisend belang hebben bij de schorsing van de bouwver gunning. De gemeente is tot 1 mei 2004 bezig met het leggen van de fundering van de par keergarage en het theater. De daadwerkelijke bouw begint na die datum. De bewoners hebben dus voldoende tijd om een be sluit van het college van B en W op hun bezwaarschrift af te wachten. Dat duurt ongeveer zes weken. Bestuursrechter mr J. Brand doet volgende week dinsdag uitspraak. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De twee kre dietbanken van Vlissingen en Middelburg gaan fuseren tot de Gemeentelijke Kredietbank Walcheren. De twee colleges van B en W hebben daartoe be sloten. De gemeenteraden moe ten nog wel met het plan instem men. Het is niet bekend of Veere meedoet aan de Gemeenschap pelijke Regeling. Het college is wel geïnteresseerd, maar moet nog een beslissing nemen. De Kredietbank helpt mensen die in de schulden zijn gekomen met het aflossen van de schuld. Ook wordt ze geleerd om te gaan met een beperkt budget. Daar naast verstrekt de bank lenin gen aan inwoners die niet bij een commerciële bank terecht kun nen. Verder biedt de bank ge meenten de mogelijkheid om mensen aan het werk te helpen. Bij de twee huidige kredietban ken wordt het steeds drukker. Naast de sociale kredietver strekking en schuldregelingen, besteden de kredietbanken te genwoordig meer aandacht aan preventie, budgetbeheer en na zorg. Daar komt bij dat de schuldensituaties steeds inge wikkelder worden. Tevens wordt er op het gebied van de sociale kredietverstrekking en schuldhulpverlening meer sa mengewerkt met andere instan ties en kredietbanken. Door deze ontwikkelingen groeit de behoefte aan een com plete en professionele dienst verlening en aan goed opgeleide medewerkers. Door een fusie in de vorm van een gezamenlijke kredietbank op Walcheren, denken de colleges efficiënter en effectiever te kunnen wer ken. Voor de cliënten verandert er niet zoveel. Zij blijven terecht kunnen bij de bestaande loket ten in zowel Vlissingen als Mid delburg. De medewerkers die niet aan de loketten werken worden ondergebracht in het huidige pand van de krediet bank in Vlissingen. In dit pand is nog ruimte beschikbaar is en de huur loopt pas af in juli 2005. Het plan van de colleges wordt in november in de gemeentera den behandeld. Decennia achtereen vierde de Goese Operettevereniging triomfen in de goede, oude Prins van Oranje. Vroeger werden de operettes ingestu deerd onder leiding van een ingehuurde Belgische regis seur. Maar de laatste jaren werd de leiding vaker in han den gegeven van kundige lie den uit eigen land. Tot dit jaar. Voor de uitvoering van de opera Carmen, toch iets spe ciaals voor een operettever eniging, werd opnieuw een beroep gedaan op een oude bekende uit Vlaanderen. De goede man repte zich op een goede dag richting Goes ten einde alvast wat sfeer op te snuiven in de schouwburg. Eenmaal ter plaatse schrok hij zich rot. Het gebouw stond nog in de steigers en bouwvakkers liepen af en aan. Moest hier Carmen wor den opgevoerd? Verschrikt sprak hij één van die gehelmde bouwers aan en vroeg hem of ze toch wel op tijd klaar zouden zijnhet was immers nog maar twee weken tot de première. Het antwoord van de bouwvak ker bracht hem tot wanhoop. Die dacht niet dat ze het zou den halen. Het zou nog wel even duren voor de apparte menten op de plaats van de oude Prins van Oranje klaar waren. Twee weken later zette de Goese Operettevereniging een fraaie Carmen neer bij de opening van De Mythe, de nieuwe cultuurtempel elders in de stad. 3-574210 w.bruundebeer.nl Gratis parkeren Ook op zondag open Langstraat 13 Tel. (0118) 566003 Liesboslaan 291 - Breda 076 - 520 16 20 Het was nog een hele klus om de grote zeepalingen te vervoeren. foto RubenOreel door Ron Maqnée VLISSINGEN - Het Zeeaquarium Het Arsenaal in Vlissingen is twee nieuwe conger conger - grote zee palingen - rijker. De meer dan anderhalve meter lange vissen werden gisteren uit het quarantaine-bassin naar het grote Noordzeebassin verplaatst. Het vervoeren van de vissen naar hun nieuwe onder komen was nog een hele klus. De twee vissen zijn enorm sterk, hebben stevige tanden en kunnen daar mee ook nog eens venijnig bijten. De vissen werden door medewerkers van het aquarium met een stevig schepnet uit het quarantainebassin gevist en in het grote Noordzeebassin (met 150.000 liter water) ge stopt. Het verplaatsen van de vissen verliep vrijwel vlekkeloos. De palingen zwommen de eerste minuten in hun nieu we onderkomen nog wel wat verdwaasd rond. Oor zaak is de stress van het transport. Volgens bioloog Jan van der Veen van het aquarium zullen de beesten waarschijnlijk binnen een paar dagen weer in hun ou de doen zijn. Dan krijgen ze weer drie keer per week een verse haring voorgeschoteld. Veel meer mogen ze niet krijgen, omdat ze anders snel te dik en dus ook ge slachtsrijp worden. Op het moment dat de zeepalin gen geslachtsrijp zijn, worden ze uitgezet. De beide zeepalingen zijn afkomstig uit het aquarium Sealife in Scheveningen. Daar was niet meer voldoen de ruimte voor de vissen. Daarom werd besloten de vissen naar Vlissingen te verhuizen. De vorige zeepaling Japie was gewend om in een dik ke buis te kruipen als schuilplaats. Ook de nieuwe 'Ja- pies' kropen in het quarantainebassin meteen weg in een paar buizen. In het Noordzeebassin zullen ze een stuk beter te zien zijn. De beide palingen hebben er gezelschap van vijf verschillende soorten haaien, een aantal roggen en zeebaarzen.De twee nieuwe 'Japies' zijnvanafde herfstvakantie te bewonderenOp 22,23 en 24 oktober worden er in het Arsenaal door bioloog Jan van der Veen rondleidingen en voederdemonstra ties gegeven. euro op. De rioolrechten, de toe ristenbelasting en hogere tarie ven voor het gebruik van de sportaccommodaties brengen bijna vierhonderdduizend euro in het laatje. Door gemeentelij ke panden af te stoten ontvangt de gemeente een kwart miljoen meer. „We hebben moeten besluiten een aantal tarieven te verhogen, maar niet de onroerendzaakbe- lasting", aldus wethouder Kool- Blokland. Dat tarief gaat slechts met de inflatiecorrectie van 1,5 procent omhoog. De in woners van Middelburg betalen vooral meer aan de afvalstof fenheffing en de rioolrechten. Een eigen-huisbezitter (waarde 129.000 euro) met een grote vuilcontainer betaalt volgend jaar 715,52 euro. Dit jaar is hij 688,59 euro kwijt. B en W willen dat met name be zoekers van Middelburg meer gaan betalen. Dat uit zich in de hogere parkeertarieven en de verhoging van de toeristenbe lasting, die tot en met 2007 elk jaar met tien eurocent omhoog gaat. „Dan komen we uit op het zelfde tarief als in de ons omrin gende gemeenten", betoogde Kool-Blokland. De komende jaren wordt 2,2 miljoen euro besteed aan de we genstructuur. Dat geld gaat in zijn geheel naar de N5 7De weg wordt weliswaar aangelegd door de rijksoverheid, maar de gemeente is financieel verant woordelijk voor de aansluitin gen op de nieuwe rondweg. Voor het project Culturele Infra structuur is 1,5 miljoen euro be schikbaar. De gemeenteraad kan besluiten daarmee de bouw van het Aldo van Eyck-centrum te realiseren. Voor iets minder dan één mil joen euro heeft het college nog geen bestemming gevonden. Volgens wethouder Kool-Blok land kunnen daarmee nog niet ingevulde wensen van de ge meenteraad worden betaald. „Maar die afweging en die keu ze moet nog gemaakt worden." Ook de financiële toekomst van de gemeente Middelburg ziet er rooskleurig uit. Structureel is tot en met 2007 een bedrag van bijna vier miljoen euro beschik baar. Dat geld wordt voor een belangrijk deel gebruikt voor de zogeheten Strategische Projec ten, waaronder het stadskan toor en het nieuwe theater. Ver der is er geld voor renovatie van de kademuren, huisvesting van de brandweer en herinrichting van de sportcomplexen. De man die vanaf een ladder in de bouwput van het Waterfront in Terneuzen is gevallen, wordt door de brandweer met behulp van een kraan uit de put getakeld. foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - Bij de bouw werkzaamheden aan het appar tementencomplex Waterfront aan de Scheldeboulevard in Terneuzen is gisterochtend een bouwvakker uit de gemeente Sluis gewond geraakt. De man viel rond kwart over acht een meter of drie van een ladder naar beneden in de bouwput. Hij werd door de brandweer van Terneuzen met behulp van een kraan in veilig heid gebracht. Het slachtoffer is vervolgens vermoedelijk met een gebroken enkel per ambu lance naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. MIDDELBURG - Dagevos Shipping BV is gisteren in Mid delburg voor lozing van olie ver oordeeld tot 1500 euro boete. Het bedrijf werd door de econo mische politierechter G. van Unnik verantwoordelijk ge steld voor de olievervuiling van de Cittershaven in Borsele. Bij het overpompen van gasolie naar het bunkerschip Elbe was er door een matroos een ver keerde afsluiter opengedraaid, waardoor er tweehonderd liter olie werd gemorst. De verbali santen constateerden op 9 mei dat rond het schip olie in het wa ter dreef. Economisch officier van justitie L. Boogert vond dat er sprake was geweest van een ongelukje, maar dat nam vol gens hem niet weg dat de ver dachte in de zorgvuldigheid te kort was geschoten. Advertentie rihvan der Sluis (Advertentie) SSINGEN - Een 34-jarige imobilist uit Ossendrecht t gisterochtend op de Rot- amsekaai in Middelburg rijverbod gekregen omdat ie veel had gedronken. Dat eurde rond kwart over één. kreeg een rijverbod van een jrAector Doorns IDELBURG - Wat was de van een 31-jarige Vlissinger de handel in verdovende Melen? Volgens politierech- B. Doorewaard Boekhout gisteren bewezen worden "lij een half jaar lang een lier in harddrugs naar klan- t heeft gereden. „Maar moe- we u daarvoor de bak in- flten? Nee." politierechter vond twee anden voorwaardelijke ge- jgenisstraf passend voor de oeplichtige chauffeur. Zijn arige vriendin uit Middel- kreeg voor haar aandeel "saand voorwaardelijk op- s?d. Het duo werd vrijge ven van voorbereidings delingen met betrekking tot invoer van coke. De man en vrouw werden door het tnbaar Ministerie verweten dat ze een schijnhuwelijk waren aangegaan om op huwelijksreis naar de Nederlandse Antillen te gaan. Op de terugreis zouden ze dan drugs meenemen naar Ne derland. Dit op verzoek van de Vlissingse dealer. De rechter miste daarvoor het bewijs. Officier van justitie J. Zonder van vond de voorbereidings handelingen en het bezit van verdovende middelen bewezen. Hij had voor alle twee dezelfde eis in petto: 240 uur werkstraf. De politierechter hechtte veel waarde aan de goede voorne mens van het duo. Hij wilde de verdachten een kans geven met het opleggen van voorwaarde lijke straffen met twee jaar proeftijd. Zo verklaarden ze al lebei clean te zijn en repten ze over hun aanstaande huwelijk. „De komende twee jaar kunnen jullie bewijzen of we jullie hier nog terugzien", merkte de poli tierechter op. IDELBURG - De gemeente Jelburg kan volgend jaar ,5 miljoen euro extra uit ban parkeerbeleid (aan- iverloopterrein en parkeer systeem) wil het college miljoen besteden. Verder is ■Idvoor de aanpak van f iets- loetgangersroutes (220.000 ,|en kunnen de peuterspeel- n rekenen op 140.000 eu- itra per jaar. Dat blijkt uit gisteren gepresenteerde oting. De inwoners van jelburg gaan gemiddeld procent meer belasting be- 1. kouder H. Kool-Blokland mciën) noemde het een hele tatie om een sluitende be ing aan te bieden aan de ge- iteraad, gelet op het huidi- ïgeringsbeleid. Zij sprak eenforse ombuigingsopera- oor de gemeente. „Maar het isen de ambtenaren gelukt. k kunnen een heleboel ex- aken doen." rbezuinigingen door te voe- m het beleid te herzienwist college 5,8 miljoen euro te len. Op onder meer perso en kantoorbenodigdheden dt een half miljoen euro be- ligd. De hogere parkeerta- en en de invoering van een er- en wintertarief leveren jaar driehonderdduizend INGEN - Een 22-jarige imobilist is donderdag- idom 20.54 uur zijn rijbe- kwijtgeraakt omdat hij 178 neter reed op de A58 in gemeente Vlissingen. Op 158 geldt een maximum- leid van 120 kilometer per Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11