Aangifte van ontucht tegen ambtenaar vals PSV'er Kezman ontsnapt aan ontvoering Berkenhof grootste vlindertuin Ik wil meer voordeel ■Mobile1 AKTIE-weekend in Veere i \J-ambtenaarzou tegen betaling informatie hebben doorgespeeld Vijftigduizend mensen wonen jubileummis paus bij m PZC «Hum lans Warren Jeugdinrichtingen luiden noodklok Unanieme steun voor Irak-resolutie Militaire vluchten op M-Zeeland Feyenoord ronde verder Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Get more. Zie 3 advertenties op pagina 12 11° 4li 04 Wolkenloos Golden Tulip laamgever ;unstprijs Dus bel ik dag en nacht voor hetzelfde lage tarief -€0,- vacatures Autobedrijf Bluekens Truck en Bus BV 8 7 688"555530 - ir~ 2o Onbewolkt en koud met 11 graden. Matige, aan de kust soms vrij krachtige oostelijke wind, kracht 4 tot 5 Beaufort. 146e jaargang no. 248 „ijdag 17 oktober 2003 los nummer 1,20 WESTDUIN KOUDEKERKE/VLISSINGEN Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Vlissingen) E :westduin@zeelandnet.nl I :www.westduin.nl T (0031 )-(0)-118-552510 F (0031 )-(0)-118-552776 Nederlander is spil graanfraude lorTon van Lierop iCorde Horde RUSSEL - Een Neder- ondse ambtenaar bij de uropese Commissie lijkt de spil te zijn in een uljoenenfrau.de rond raanprijzen die woens- ag aan het licht kwam. laarbij gaat het om han- el met voorkennis en om- oping. eman is inmiddels aangehou den overgebracht naar de ge- ingenis van Vorst in Brussel, «nals een Franse medewerker an een handelsbedrijf in land- juwproducten. Volgens een oordvoerder van Justitie in russel wordt de Nederlandse U-functionaris 'passieve cor- iptie, schending van het be- «psgeheim en bendevorming' nlaste gelegd. i Frankrijk zijn nog eens zes anhoudingen verricht. Woens- ag werd al duidelijk dat de lak vertakkingen heeft naar ederland en Frankrijk. Bij de iropese Commissie en op ver- iheidene plaatsen in Frankrijk nin Rotterdam zijn ook huis- jekingen verricht, op verzoek an de EU-antifraudedienst laf. De justitiewoordvoerder ;gt dat het 'zeker om een mil- enenfraude' gaat. e verdachte ambtenaar heeft ilgens justitie tegen betaling formatie doorgespeeld aan aanhandelaren. at gebeurde telkens kort voor- it een comité van EU-experts i Europese financiële steun voor de graansector vaststelde. VVD-europarlementariër Mul der, specialist op het gebied van de Europese begroting en het landbouwbeleid, wil onderzoe ken of de ambtenaar alleen han delde of dat ook leidinggeven den hiervan wisten. „Deze zaak heeft wellicht ook grote gevol gen voor de Europese begroting. We moeten kijken of deze zaak de Europese rekeningen niet voor jaren heeft vervuild. Voorzitter Van Noortwijk van het Nederlandse Comité van Graanhandelaren verbaast zich erover dat er sprake zou zijn van handel met voorkennis. Volgens hem is de EU-subsidie altijd on geveer gelijk aan het verschil tussen de graanprijzen op de Europese markt en op de we reldmarkt. Dat verschil is ook algemeen bekend. Het Hoofdproductschap voor Akkerbouw in Den Haag zegt dat het mogelijk is voorkennis te gelde te maken. Secretaris M. Elema: ,,De graanhandel ope reert in een markt die onder in vloed staat van het Brussels landbouwbeleid. Besluiten van de Europese Commissie zij n van betekenis voor de markt. Stel dat de commissie iets doet waardoor er extra aanbod of ex tra vraag wordt gecreëerd. Als een marktpartij dat eerder weet dan de rest, kan deze daarvan profiteren." ANP ■H IIDDELBURG - De Raad voor Cultuur Zeeland wil de seuwse Prijs voor Kunsten en 'etenschappen vervangen door ;n prestigieuze kunstprijs van Bvenregionale betekenis. De rijs zou kunnen worden ge- oemd naar Hans Warren, de #ee jaar geleden overleden chrijver en criticus. lie nieuwe prijs is bedoeld voor ieeuwse of aan Zeeland gerela- kunstenaars. De Raad oor de Cultuur legde dat idee isteravond voor aan gedepu- ierde H. van Waveren (CDA, iiltuur). Het voorstel is om voor n prijs een onafhankelijke my in te stellen. ta Waveren had wel oren naar suggestie. Hij beloofde dat letidee nader wordt uitgewerkt ode nieuwe cultuurnota die in doop van volgend jaar wordt igesteld. De particuliere jeugdinrichtingen in Nederland bieden mi nister Donner van Justitie vandaag een brandbrief aan tegen de bezuinigingsplannen. Donner wil 240 miljoen euro bezui nigen op particuliere jeugdinrichtingen. De veiligheid van de samenleving staat op het spel als criminele jongeren niet goed worden opgevangen, vinden de jeugdin richtingen. De Amerikaanse lobby voor een resolutie waarin alle landen worden opgeroepen soldaten en geld te geven voor de beveili ging en wederopbouw van Irak, is geslaagd. Gisteren werd de resolutie met algemene stemmen aangenomen door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in New York. De werkgroep Stop Uitbreiding Zeeland Airport Nu voelt zich bedrogen nu blijkt dat er wel toestemming is gegeven voor een beperkt aantal vluchten van militaire les- vliegtuigen op vliegveld Midden-Zeeland. Volgens de werkgroep heeft het Rijk dat altijd ontkend. Feyenoord heeft zich ge plaatst voor de tweede ronde van de Uefa-beker. De Rotterdammers won nen de uitwedstrijd tegen het Oostenrijkse FC Karnten met 1-0. Feye noord had de eerste wed strijd in Rotter dam al met 2-1 V gewonnen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6,7 en 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13,14,15, 17 en 19; sport: 20 en 21; auto: 23 en 25. Paus Johannes Paulus II draagt de mis ter gelegenheid van zijn jubileum op. foto Filippo Monteforte/EPA van onze redactie binnenland door Hans Geleijnse VATICAANSTAD - Het 'amen' na de mispreek werd gevolgd door een ver moeide grimas: Johannes Paulus II vier de gisteren op het Sint Pietersplein zijn zilveren jubileum als paus met zo'n vijf tigduizend gelovigen. Zij en de wereld zagen een 83-jarige kerkvorst aan het eind van zijn Latijn. Volgens de Nederlandse kardinaal Simo- nis kreeg de paus een spontaan en lang applaus van het 130 leden tellende colle ge. Maar het voorlezen van een lange toe spraak liet hij, op het begin en het einde na, aan een bisschop over. Simonis zei af en toe de 'adem in te hou den' bij het zien van het fysieke lijden van de paus. Maar hij vond het tonen van doorzettingsvermogen om dat te over winnen een geweldige inspiratiebron voor oudere mensen. Die mening werd gedeeld door pelgrims op het Sint Pietersplein. „Je kunt alleen maar respect voor deze man hebben. Ik voel zijn lijden en zijn liefde", zei een Britse dame met tranen in de ogen. De misviering begon ongeveer op het zelfde tijdstip waarop 25 jaar geleden de witte rook boven het Vaticaan verscheen die aankondigde dat een nieuwe paus was gekozen. Volgens curiekardinaal Joseph Ratzin- ger, die de misviering opende, had de paus zich gedurende al die jaren 'onver moeibaar' voor vrede en gerechtigheid op de wereld ingezet. „U volgde het voor beeld van Jezus en toonde altijd een bij zondere liefde en aandacht voor de armen en zwakken", zei Ratzinger. GPD van onze redactie binnenland EINDHOVEN - De politie heeft een ontvoering van PSV-spits Mateja Kezman verijdeld. Van af zaterdag beschikte de politie Advertentie over informatie dat de voetbal ler zou worden ontvoerd om los geld te vragen. De aanvaller reageerde gisteravond kort op de affaire: „Toen ik dit weekein de hoorde van de dreigende ont voering was ik behoorlijk aan geslagen." Toch zit de Serviër niet bij de pakken neer. „Ik blijf trainen en als ik niet geschorst word, wil ik dit weekeinde ook gewoon spe len. Ik kan moeilijk thuis blijven zitten." Tijdens de arbitrage zaak rondom de rode kaart die hij kreeg in het duel tegen ADO Den haag werd hij gisteravond in Zeist begeleid door vier lijf wachten. PSV werd zaterdag al geïnfor meerd door de politie over de verijdelde ontvoering van Kez man en regelde meteen dat de speler 24 uur per dag wordt be veiligd. „Zijn veiligheid staat voorop", zei PSV-voorzitter Harry van Raaij gisteren. Zondagavond hield de politie in verband met de beraamde ont voering een 59-jarige man uit Arnhem aan. Die verdachte is gisteren in vrijheid gesteld om- T-Mobile abonnement. Bij T-Mobile bel je 24 uur per dag, 7 dagen per week voor één voordelig tarief. Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Want bij T-Mobile betaal je bijvoorbeeld slechts 15,-voor 75 belminuten per maand. Bij een tweejarig abonnement, krijg je er bovendien een gratis Nokia 3410 bij. En wij berekenen geen kosten voor het behouden van je eigen nummer. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.nl. Nokia 3410 door llona Vette LANGEWEEGJE - Vlindertuin Berkenhof in Kwadendamme opent morgen de deuren van de pas aangebouwde vlinderkas. De vlindertuin is na de verbou wing bijna drie keer zo groot ge worden en daarmee de grootste in Nederland. De laatste hand wordt nog ge legd aan de verlichting en er moeten hier en daar nog wat kleine watervalletjes komen in de nieuwe vijvers, maar dan is het ook echt af: de nieuwe vlin dertuin die zowel hobby als werk is voor vader en dochter Antes. De aangebouwde kas is van dik glas en verwarmings buizen lopen door de hele ruim te, zodat de temperatuur altijd aangenaam is voor de ruim dui zend vlinders. In de kas zijn vijvers aangelegd - dat er onvoldoende bewijs was om hem langer vast te houden, aldus het hoofd van de regionale recherche, W. van den Brand. Volgens trainer Guus Hiddink heeft Kezman de afgelopen da gen gewoon gewerkt en is hij ook inzetbaar. Wel is de bekend making van de dreigende ont voering 'enorm ingeslagen', aldus de oefenmeester. Van den Brand wilde gisteren niets zeggen over de informatie die de politie zaterdag kreeg. De politie nam geen enkel risico en formeerde meteen een team van twintig rechercheurs. Zondag avond leidde het onderzoek al tot de aanhouding van de man uit Arnhem. Die verbleef in een hotel in Rotterdam. De man heeft de Nederlandse nationali teit. De verdachte onderhield volgens de politie contacten met criminelen uit het voormalige Joegoslavië. ANP Advertentie DEN BOSCH - Het Openbaar Ministerie heeft het onderzoek tegen een topambtenaar van het ministerie van Justitie wegens mogelijke ontucht met een min derjarige stopgezet omdat er sprake zou zijn van een valse aangifte. De 28-jarige man die de aangif te had gedaan, was daartoe vol gens het OM aangezet door 'ie mand uit de journalistiek, die hem ook betaling heeft beloofd'. De man zelf zegt dat hij zijn ver klaring heeft ingetrokken onder druk van justitie en uit angst voor arrestatie. Hij zei gister avond in het SBS6-programma Stem van Nederland dat hij achter zijn aangifte blijft staan. Hij ontkende dat journalisten hem geld hebben geboden. Het doen van een valse aangifte is strafbaar, evenals het uitlok ken ervan. De politie zoekt de zaak verder uit. Minister Don ner van Justitie hoopt op een grondig onderzoek. Hij is 'ver ontwaardigd over het feit dat ie mand is aangezet tot het doen van een valse aangifte'. De aangever vertelde dinsdag in Stem van Nederland dat de top ambtenaar hem zowel in Neder land als in Tsjechië heeft mis bruikt. Dat zou zijn gebeurd toen hij minderjarig was. Vol gens hoofdredacteur Evan Nis pen tot Sevenaer van het SBS- programma hebben zijn mensen niets met de valse aangifte te maken. „Wij zouden iemand daartoe nooit aanzetten." De Gay Krant en Panorama pu bliceerden vorige week een arti kel over bezoekers van het Anne Frankplantsoen in Eindhoven, waar mannen seks zouden heb ben met minderjarige jongens, soms tegen betaling. In het arti kel werd ook de topambtenaar van Justitie onder een gefin geerde naam opgevoerd. ANP Advertentie KRANT VOOR ZEELAND Twee jonge bezoekers mochten nieuwe kas. de vissen komen binnenkort - en er staan veel grote, tropische planten. In een gedeelte van de Advertentie De prijs van de telefoon is een adviesprijs (actie loopt zolang de voorraad strekt). gisteren al een kijkje nemen in de foto Willem Mieras ruimte staat een verzameling bijzondere cactussen, omdat de nieuwe vlindertuin vooral iets Midden- en Zuid-Amerikaans moet uitstralen. Colina, dochter van de oprichter Johan Antes „De vlinders komen uit alle windstreken, maar we willen ons meer toeleggen op vlinders uit Midden- en Zuid-Amerika- ."Een groot gedeelte van de vlinders in de kas heeft zich in de vlindertuin voortgeplant. Bent u de 1e monteur die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. voorletters: straat:nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I l F I I l I noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: p per maand met automatische incasso 19,45). O per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso (6 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) mas&csm-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1