Franse verdachte rekrutenmoorden pleegt zelfmoord VS roepen burgers terug uit Gaza IF 11 SPECTACULAIRE van keukens Brugman SHOWROOMUITVERKOOP KORTINGEN TOT70%! Seks-cheque tegen ongewenste tienerzwangerschappen EU verbiedt luchtvaartmaatschappijen vluchten te overboeken Recordtoestroom illegalen in Spanje Onderzoek naar fraude graanprijs bin n9n f uit de Jonge Hoek van Dijke ISggP? maximale kortingen donderdag 16 oktober 2003 Overvol Oppositie eist overwinning Azerbeidzjan op Drugsgeld witgewassen via crèche Baasje breekt in om hond te redden Seriemoordenaar wil make-up Britse forens getraumatiseerd Zeegras wordt ernstig bedreigd ALLEEN DEZE WEEK! Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 Mulst, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 Matras ^PascaleThewissen BRUSSEL - België lanceert een .ieUw ideetje in de strijd tegen „„gewenste tienerzwanger schappen en seksueel over draagbare ziektes. Jongeren «en vijftien en twintig jaar Runnen straks bij hun verzeke raar elke maand een 'seks-che- que' afhalen ter waarde van drie a vier euro om condooms of de pil aan te schaffen. Het aantal tienerzwanger schappen in België, met name in Wallonië, is de afgelopen tien jaar sterk gestegen. In 2001 raakten meer dan 5500 meisjes jonger dan twintig jaar zwan ger, 250 meer dan het jaar daar voor. Twee op de vijf meisjes kiest voor een abortus. Bedenker en minister van Soci ale Zaken Rudy Demotte hoopt jongeren er met de seks-cheque toe te bewegen vaker voorbe hoedsmiddelen te gebruiken. Het is niet voor het eerst dat de Belgische overheid initiatie ven ontplooit om het hoge aantal tienerzwangerschappen en -abortussen terug te dringen. Zo kwam de Vlaamse ex-minis ter van Welzijn Mieke Vogels anderhalf jaar geleden op de proppen met de omstreden 'bla- bla-boem-boem-campagne'. Met slogans als 'Vrijen zonder praten is kut' en 'Eerst bla bla en dan pas boem boem boem' joeg ze conservatief Vlaanderen in de gordijnen. Onder jongeren bleek de campagne echter goed aan te slaan. Bed voor gestrande passagier HwirHettv van Rooij BRUSSEL - Passagiers die stranden op een Europees vlieg- celdkunnen vanaf volgend jaar rekenen op een betere behande- Alle luchtvaartmaat schappijen worden verplicht hen een vastgestelde mini mum-schadeloosstelling te ge ien, afhankelijk van de wacht tijd en het geleden ongemak. Dat geldt ook voor prijsstunters en maatschappijen van buiten je EU die vanaf een Europees vliegveld vertrekken. Het Europees parlement en de EU-lidstaten werden het giste ren eens over de hoofdlij nen van een richtlijn die bepaalt dat luchtvaartmaatschappijen zich ten opzichte van gedupeerde passagiers aan bepaalde regels moeten houden. De Commissie gaat nu onderzoeken of het in de toekomst wellicht ook mogelijk is om trein- en bootpassagiers beter te bescherm en. Jaarlijks worden binnen de EU ongeveer 250 miljoen passa giers geconfronteerd met ver dagingen, uitvallende vluchten of overvolle vliegtuigen waarin voor hen geen stoel meer is. Als de nieuwe Europese richtlijn van kracht wordt, zijn lucht vaartmaatschappijen minimaal verplicht om passagiers met een dag vertraging een maaltijd, een hotelbedplus transport naar het hotel aan te bieden. Als die passagier na vijf uur ver traging zijn geld terug wil om dat zijn reis geen zin meer heeft, moet de maatschappijen het volledige ticket vergoeden. Als le vertraging slechts een paar ïur bedraagt, heeft een pas- BAKOE - De belangrijkste op positiekandidaat bij de presi dentsverkiezingen in Azerbei- dzjan, Issa Gambar, heeft giste ren de overwinning opgeëist. Hijdeed dat terwijl peilingen bij de stembureaus aangaven dat Ilham Alijev, de zoon van de scheidende president, met een grote meerderheid zou winnen. „Wij zijn niet van plan ons te verzoenen met het feit dat het regime van Alijev opnieuw onze stemmen heeft gestolen", zei Gambar. Volgens de peilingen bij de stembureaus zou Alijev 73,5 procent van de stemmen krijgen en Gambar 17,3. ANP/AFP sagier het recht om op kosten van de luchtvaartmaatschap pij te eten, drinken en telefone ren. Eind vorig jaar werden de EU- ministers van Transport het al eens over financiële vergoedin gen voor gedupeerde reizigers. Op Europese vluchten krijgt een passagier met een gereserveerde plaats die niet kan vliegen om dat zijn vlucht is geannuleerd, of omdat er geen stoel voor hem beschikbaar is, recht op een be drag van 250 tot 400 euro. Voor intercontinentale vluchten (meer dan 1500 kilometer) wordt dat bedrag 600 euro. „Wij hopen dat dit de vliegtuigmaat schappijen ervan overtuigt dat ze moeten stoppen met de prak tijk om meer zitplaatsen te ver kopen dan een vliegtuig telt", aldus een woordvoerder van de Europese Commissie gisteren. Een vliegtuigmaatschappij is niet verplicht om schadeloos stelling te betalen wanneer een vlucht buiten haar schuld uit valt of te laat vertrekt, bijvoor beeld vanwege slecht weer, stakingen, de dreiging van ter roristische activiteiten of tech nische mankementen. De nieuwe regeling wordt waar schijnlijk in de herfst van vol gend jaar van kracht, indien het Europees parlement en de EU- Transportministers definitief instemmen. GPD ANTWERPEN - Een ontsnapte drugshandelaar die vorige week in Antwerpen is opgepakt, wordt ervan verdacht tijdens zijn verdwijning een kindercrèche te hebben gebruikt om drugsgeld wit te wassen. De Belg is in Nederland bekend als kroongetuige in de rechts zaak tegen de Surinaamse legerleider Bouterse. Hij ontsnapte in 2000 tijdens een proefverlof. In de Antwerpse wijk Wilrijk blijkt hij boven een crèche te hebben gewoond. Daar werkte hij samen met de voorzitter van de kinderopvangplaats, die vorige week ook is opgepakt. Met twee anderen smokkelden ze cocaïne naar Nederland en Groot-Brittannië. ANP HONGKONG - De politie van Hongkong zoekt de eigenaar van een hond die tevergeefs in een overheidsgebouw zou heb ben ingebroken om zijn hond te vinden. Die was bij de 21-jari- ge man weggehaald, omdat hij van een gevaarlijk ras zou zijn. De gezochte man wordt ervan verdacht het dierencentrum van het ministerie voor Landbouw, Visserij en Milieubeheer te zijn binnengedrongen. Twee vrienden die hem vergezelden werden bij de kraag gevat en op borgtocht vrijgelaten. AP MELBOURNE - Een van de beruchtste Australische serie moordenaars in de gevangenis is een gerechtelijke procedure begonnen om make-up te mogen dragen in zijn cel. De nabe staanden van een van zijn slachtoffers zijn woedend. De 31-jarige Paul Denyer kreeg levenslang voor de moord op drie jonge vrouwen in zeven weken tijd in 1993 in de zuidelij ke stad Melbourne. Hij nam onlangs juridische stappen toen de directie van de Barwon-gevangenis hem verbood om ma- ke-up te kopen en te dragen. „Het feit dat hij zijn haat voor vrouwen zo demonstreerde en dat hij er nu zelf een wil zijn, ik vind dat behoorlijk wansmakelijk", zei deelstaatminister voor het gevangeniswezen Andre Haermeyer. AP LONDEN - Veel gebruikers van het openbaar vervoer in Groot-Brittannië maken een 'dagelijks trauma' mee vanwege de overvolle treinen en bussen. Dat heeft de commissie trans port van het Britse lagerhuis gisteren gezegd. Pendelaars naar de grote steden moeten in ondraaglijke om standigheden reizen en komen vermoeid en gestresst aan op hun werk, zo luidt de conclusie van een rapport van de com missie transport. Volgens de commissie kan de overbelasting vermeden worden en ze dringt er bij de vervoersbeheerders op aan om iets te ondernemen. Langere treinen, een betere dienstregeling of gewoon een goede communicatie met de rei zigers kan de omstandigheden al verbeteren. AP LONDEN - Zeegras wordt overal ter wereld ernstig bedreigd, zo meldde de Britse krant The Independent gisteren. Uit on derzoek blijkt dat door menselijk handelen de afgelopen tien jaar 15 procent van het zeewier is verdwenen. De onderzoe kers verwerkten hun conclusies in de Wereld Atlas van Zee gras. Zeegras wordt veel gevonden in kustgebieden en vormt een habitat voor talrijke diersoorten, zoals zeekoeien, groene schildpadden, zeepaardjes en veel vissen. Door het lozen van rioolwater, intensieve visserij en pleziervaart worden veel zeegrasvelden echter bedreigd. ANP Palestijnen kijken naar het wegtakelen van een autowrak uit het Amerikaanse diplomatiek konvooi. foto Kevin Frayer/AP door Henk Glimmerveen door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De regering in Was hington heeft alle Amerikaanse burgers in de Gazastrook aan- Advertentie RolfBenz EGO. M I V modem living easy living Rolf Benz EGO: Een unieke nieuwe collectie meubelen die u kunt «stemmen op uw persoonlijke behoefte en smaak! Te zien bij de Jonge Hoek van Dijke Modern Living. Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. www.binnenuit.nl geraden onmiddellijk te ver trekken. Ze vreest meer anti- Amerikaans geweld in het ge bied, nadat er gisteren drie Amerikanen om het leven kwa men bij een zware aanslag op een diplomatiek konvooi. De gepantserde jeep waarin de Amerikanen reden werd aan stukken gereten door een langs de weg geplaatste anti-tank mijn. Volgens de ambassade in Tel Aviv wonen er enkele hon derden Amerikanen in de Gaza strook. De meesten zijn Palestijnen met een Amerikaans paspoort en en kele tientallen werken er voor internationale hulpverlenings organisaties. De aanslag van gisteren heeft het Palestijnse Bestuur van Jas- ser Arafat in grote verlegenheid gebracht. Minister Saib Erakat, een vertrouweling van de presi dent, sprak van een 'verwoes tende actie' die de Palestijnse belangen ondergraaft. De Palestijnse premier Achmed Qurei belde kort na het incident de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Colin Po well om zijn leedwezen te betui gen. De Israëlische regering en par lementsleden hebben de aan slag aangegrepen om opnieuw te verklaren dat Israël en de Ver enigde Staten te maken hebben met dezelfde vijand. „De Pales tijnse terreurorganisaties slaan zonder onderscheids des per- soons toe, zelfs tegen mensen die hard werken aan vrede in het Midden-Oosten", vertelde mi nister van Buitenlandse Zaken Silvan Shalom de Amerikaanse ambassadeur in Tel Aviv. Het Amerikaanse konvooi, be staande uit drie gepantserde jeeps en voorafgegaan door een auto van de Palestijnse politie, reed omstreeks tien uur gister ochtend vanuit het noorden de Gazastrook binnen. De anti tankmijn explodeerde twee ki lometer ten zuiden van de grensovergang, in de buurt van het plaatsje Beit Hanoun. Een jeep werd totaal verwoest, de andere twee reden een paar hon derd meter door. Volgens de Amerikaanse ambassade waren de inzittenden van de voertui gen op weg naar Gaza-stad om gesprekken te voeren met Pales tijnse jongeren, die Fullbright- studiebeurzen hadden aange vraagd. Volgens de Israëlische autoriteiten is onder de doden de chauffeur van de jeep, een Palestijnse inwoner van Oost- Jeruzalem. De andere twee zou den Amerikaanse veiligheids agenten zijn. GPD Advertentie KEUKENS BADKAMERS -°°r meer informatie bel qratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl TARIFA - Een Afrikaanse vluch teling ligt in de Spaanse haven plaats Tarifa te wachten op vervoer naar een vluchtelingen kamp. Een recordtoestroom van illegalen heeft de opvangcentra in Spanje in grote problemen ge bracht. Binnen enkele uren kwamen gis terochtend 550 illegalen uit Ma rokko met boten aan bij de Spaanse kust, deelde ondermi nister van Immigratie Ignacio Gonzalez mee. Hij riep de Ma rokkaanse regering op de kust bewaking te versterken. Volgens Gonzalez zijn de meeste immigranten in negen boten de Straat van Gibraltar overgesto ken. Anderen arriveerden op de Canarische Eilanden. Ongeveer de helft van de immigranten heeft de Marokkaanse nationa liteit. Zij worden de komende dagen naar hun land terugge stuurd. De anderen stammen uit Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara. Zij worden voorlopig ondergebracht in opvangcentra. Dit jaar zijn al meer dan 15.000 illegale Afrikaanse immigran ten in Spanje aangekomen. foto Juan Ragel/EPA REIMS - Het proces in het F ran se Reims tegen een 56-jarige, van moord verdachte ex-com- mando is al na een dag beëin digd, omdat de man zelfmoord heeft gepleegd. Verplegend personeel van het stadsziekenhuis ontdekte gis terochtend dat de verdachte, Pierre Chanal, met een scheer mes zijn aderen had doorgesne den. Chanal werd ervan ver dacht in de jaren tachtig Franse rekruten op beestachtige wijze te hebben vermoord. Hij was in het ziekenhuis opge nomen omdat hij in hongersta king was gegaan en ernstig was verzwakt. Hij ontkent dat hij de moorden heeft gepleegd. Het is een raadsel hoe het scheermesje in de ziekenzaal terecht is geko men. Voor de deur van zijn ka mer was 24 uur per etmaal een agent geposteerd en elk uur werd hij door verplegend perso neel gecontroleerd. De dood van de rekruten baarde destijds groot opzien, ook al om dat geen enkel misdrijf werd op gelost. Toen in 1988 een jonge Hongaarse lifter in dezelfde streek door Chanal in zijn auto busje werd meegenomen en op het nippertje aan een wurging van de commando wist te ont snappen, kwam de militair ein delijk voor de rechter. Een reeks van onbegrijpelijke vormfouten voorkwam evenwel dat hij voor de moorden terecht moest staan. Het bleef bij de aanklacht van poging tot moord op de Hongaar. De familie van de betrokken rekruten werd door de autoriteiten jarenlang met een kluitje in het riet ge stuurd als geïnformeerd werd naar de verblijfplaats van de jonge militairen. Ze werden als vermist geregistreerd, met in een enkel geval zelfs als toevoe ging: 'dat gebeurt wel vaker bij de commando's'. Jaren later stuitte een jonge of ficier van justitie op een 'ver geten' en niet onderzochte ma tras in de auto van Chanal. Daarop werd dna aangetroffen van drie van de acht vermoorde rekruten. Chanal werd nu wel aangehou den maar het duurde tot dit jaar voordat de aanklacht tegen hem rond was. De ex-commando had herhaaldelijk laten weten dat hij onder geen voorwaarde de rechtszaal zou betreden. Nadat hij in het voorjaar een eerste po ging tot zelfmoord had gedaan, ging hij deze zomer in honger staking. Hij was aan de voor avond van het proces zo ver zwakt, dat hij in het ziekenhuis werd opgenomen waar hij iede re avond door justitie een sa menvatting zou krijgen van het verloop van de rechtsgang van die dag. Dinsdag begon dan eindelijk het proces. Vandaag zou de Hongaarse lifter worden ge hoord. GPD BRUSSEL - Justitie in Brussel heeft gisteren op verscheidene plaatsen in de Belgische hoofd stad huiszoekingen verricht naar een grootschalige fraude met graanprijzen, waarbij ook handelaren in Nederland en Frankrijk betrokken zouden zijn. Twee hoge Europese ambtena ren zijn inmiddels gearresteerd. De fraude zou zich toespitsen op handel met voorkennis. De huiszoekingen zijn verricht op verzoek van de Europese anti fraudedienst Olaf. Justitie in Brussel weigert voorlopig elk commentaar. Bronnen bij de Europese Com missie bevestigen wel dat de huiszoekingen hebben plaats gevonden en dat er vertakkin gen zijn naar Nederland en Frankrijk. Het onderzoek loopt al ander half jaar. Justitie in Brussel heeft tachtig man op de zaak ge zet. Gisteren zijn die onder meer binnengevallen bij het directo raat-generaal landbouw van de Europese Commissie. De commissie geeft wekelijks een richtlijn over de graanprijs. Deze informatie zou voortijdig gelekt zijn aan enkele grote graanhandelaren, die zo veel geld hebben verdiend. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5