PZC Parelvissers uit Tatarstan op tournee 27 Over de engel ieder van ons donderdag 16 oktober 2003 Van Rooyen Kostuums DONDERDAG VRIJDAG Unplugged 16t/m 22 oktober E- ngel is de titel van een bij zondere voorstelling die to neelgroep Het Gezelschap uit jlkmaar zaterdagavond geeft 't Spiegeltheater in Middel burg. Volgens regisseur Irma Sijs is het een voorstelling over deengel in ieder van ons. ;oms ver weg geborgen, soms lirect onder de oppervlakte. )ver de strijd om die engel te ainnen tonen. Een voorstelling Iver verlangen. Maar waar laar?' iet optreden past goed m de Wee cursusweekenden die en- ;ele afgestudeerde middenka- :er-regisseurs in Zeeland deze jaand volgen in het kader van e regiesalon van het Zeeuws lentrum voor het Amateurthe- ter. De cursus biedt een hand- eiding voor het regisseren ianuit vormgeving. De voor telling Engel is op basis van leze techniek die Beeld in licht wordt genoemd, tot tand gekomen. )e deelnemers aan de cursus uilen uiteraard de voorstel ing bijwonen, maar verder is 'ngel ook toegankelijk voor lie andere in dans en/of toneel [eïnteresseerde toeschouwers. ,De één kijkt naar Engel als kip naar het onweer, de nder ondergaat de voorstel- ingals een betoverende bele- renis of als een warm bad", egt scenografe Tineke Feijen lie ook nauw bij het maken 'an deze voorstelling betrok- renis geweest. Tekst, beeld, lans en muziek zijn hierin auw met elkaar verweven en 'ormen een eigen beeldtaal, let stuk is al improviserend it stand gekomen. Feijen over lewerkwijze: „De regisseur en namen allebei een foto van inszelf als beginpunt. Irma lijs koos een foto die zes jaar lieden van haar werd geno- len. Ik selecteerde een foto aarop ik samen met mijn loeder sta. Ik was toen een ar of vijftien. De spelers en lansers kregen vervolgens ie- lereen koker met deze foto's lee. Op basis daarvan werd jevraagd iets te maken. Dat le- 'erdezestien solootjes op, ge baseerd op persoonlijke erva ringen." foorde regisseur betekende dit jen nieuwe manier van wer- sen. „Ik ben altijd een tekstto- eelregisseur geweest. Dan heb meteen houvast. Je hebt ikst, een verhaal, een thema, lie heb je hier niet. Dat is ook iet grote avontuur ervan", zegt lijs. Ali Pankow Engel is zaterdag te zien in t Spiegeltheater in Middelburg (19.00 uur), kaarten reserveren via Scoop, tel. 0118-682500. pianist Laurens van Rooyen |T is dit seizoen weer te zien inde theaters. Hij brengt za terdag in Den Dullaert in Hulst (20.00 uur) het programma De tferdwenen Minnares, over lief- le, afscheid en weerzien. ij wil hiermee verwoorden Öat het klassieke thema's zijn e altijd blijven terugkomen, het leven van alledag, in de luziek en in de theaters. De lefde is een eeuwenoud gege- 'en en zal altijd blijven. V Verdwenen Minnares is mu- ektheater waarin de invloed 'kenbaar is van Franse en ik Arabische muziek, geïn- lireerd door twee muzikale talenten, die Van Rooyen in de ze productie vergezellen, de zangeres Sonja Vol ten en de celliste Sanna Dia. De Staatsopera van Tatar stan is in Nederland voor een uitgebreide tournee door de provincie en langs de grote steden met De parelvissers van Georges Bizet. Het werk is voor vooral bekend geworden door het beroemde duet van beide mannelijke hoofdrolspe lers. Van deze opera bestaan uiteen lopende versies, maar produ cent Peter Ultee besloot zich voor deze voorstelling te hou den aan de oorspronkelijke partituur. Ook deze opera van Bizet, schepper van onder meer Carmen, vertelt een liefdesver haal. Ditmaal speelt het drama zich af onder de bevolking van een Indiaas eiland. De solisten zijn afkomstig uit Kazakstan, Siberië, de Oekraïne, Moskou en Sint Petersburg. Op dit moment wordt deze productie In de Tataarse hoofdstad Kazan is deze pro ductie voorbereid door een in ternationaal creatief team onder leiding van de Britse re gisseur Vernon Mound. Deze zette eerder in Londen een be jubelde productie van deze opera neer. Hij werkte voor tal van grote opera huizen en re gisseerde in Scandinavië ook de musical Les Misérables. Dirigent is de Italiaan Marco Boemi die eerder met dit gezel schap Verdi's Falstaff in Neder land bracht en onder meer concerten als Pavarotti and Friends leidde. De décors zijn ontworpen door de Australiër Paul Edwards, die eerder werkte voor een reeks van En gelse theaters, de opera van Straatsburg en de Opéra Comi- que in Parijs. De kostuums zijn ontworpen door Emma Ryott, jarenlang verbonden aan het Royal Sha kespeare Theatre, het English National Ballet, de Bregenzer Festspiele, de English National Opera en de New Yorkse Metro politan Opera. De Grieks/Engelse choreografe Anthoula Papadakis werkt bij deze voorstelling samen met de Indiase danslerares Shamita Ray om koor en solisten een zo authentiek mogelijke uitstra ling te geven. Hans Visser De Parelvissers staat vanavond in de Stadsschouwburg in Mid delburg (20.00 uur). De Parelvissers Schoon aan de Haak met vlnr José Pouwels, Nicky ten Bosch, Litty van der Wal en Kim Scheerder. foto Vincent de Vries Accent op borstpartij Na enkele pogingen verzucht Nicky ten Bosch (38): „Het is lastig om het verhaal een beetje helder te vertellen. Het is een heel gevarieerde voorstelling.Puur Natuur heet- ie en is de tweede van de uit vier dames bestaande cabaret groep Schoon aan de Haak, die in 1999 van start ging met het programma Strak, een soort therapie voor dames van boven de dertig in veel te krap bemeten mantelpakjes en met piastuitjes. Ook heel moeilijk uit te leggen. Er zijn sindsdien enkele per sonele wijzigingen. Nicky en José Pouwels bleven, maar Belinda Vos koos voor de psy chologie en Esther Ephraïm voor een soloprogramma. Litty van der Wal, die als invalster fungeerde (in het geval van zwangerschappen), kwam vast bij de groep en geheel nieuw is Kim Scheerder. Zij is trouwens als enige van het gezelschap nog net onder de dertig en zonder kinderen. Dat vindt z'n weerslag in het programma. „We hebben wat contrast aangebracht tussen de drie dertigers en de tien jaar jongere vrouw. Wij zitten vast aan man en kinderen, zij is de jonge hond die nog alle kanten op kan." Dat is één thema. „We hebben er een verhaaltje in verwerkt, dat we zijn vastgelopen met een au to, gestrand. Voor de pauze is er een natuurdocumentaire waar in we een insect spelen. Korte, kleine flitsjes, het is allemaal heel snel geworden. Maar de grote lijn is, dat we op elkaar zijn aangewezen. Wat krijgen we dan voor verhoudingen? Uit eindelijk vinden we het eigen lijk wel best en hebben we vrede mét onszelf en met elkaar. Maar voordien krijgt Litty een enorm breekmoment, zing ik een lied waarin ik helemaal baal van de natuur en José heeft het over ba ren." „Na de pauze is er een andere sfeer. Dan zoeken we een soort supervrouwen in onszelf. We hebben ook van die superwo- menpakken aan, die alles laten zien, zeg maar. Wij zijn de sterke vrouw in ons, die neemt het wel even over.De titel Puur Natuur roept wel bepaalde verwachtin gen op. „Het accent ligt enigs zins op de borstpartij, die bij al le vier nogal aanwezig is. We zijn behoorlijk groot en stevig. De mensen denken, daar zullen ze wel wat mee doen of zo. In dit geval doen we er ook iets mee. Een visueel grapje." De vier dames, die het program ma zelf schreven, nemen ook de muziek voor hun rekening. Lit ty speelt cello, José piano en sax, Nicky piano en accordeon en Kim gitaar. „We zijn nu af en toe een echt orkestje. Ik heb zo'n achttien jaar pianoles gehad. José en ik zijn de muzikale ty pes, hebben ook de muziek ge componeerd", zegt Nicky, die eigenlijk afgestudeerd is in de Franse taal- en letterkunde, maar daar nooit iets mee heeft gedaan. Begin jaren negentig trad zij en kele malen op in Vlissingen met Duet Siglette. José heeft een conservatoriumopleiding, Litty communicatie management, maar deed de particuliere drie jarige acteeropleiding De Trap en Kim voltooide bijna de klein kunstacademie. „Een enorm er varen theatertante." Maandag was de première. „Er zitten hilarische stukjes in, maar ook serieuzere momenten. We hebben slechts zes try-outs gehad, een beetje weinig. Er is echter een enorme opgaande lijn. De laatste twee try-outs hadden we de controle, konden we de mensen laten lachen wan neer wij dat wilden, bij wijze van spreken. We hebben de laat ste maand regieadviezen gehad van Margöt Ros en Wil van der Meer. Het moet groeien. Vrijdag in Middelburg is de voorstelling al weer een stuk sterker." Frans Doeleman Schoon aan de Haak speelt vrij dag in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur), vrijdag 28 november in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur) en vrijdag 16 januari in het Scheldetheater in Terneu- zen (20.00 uur). Momenteel is er in het revalidatiecentrum Lindenhof in Goes een expositie te bezich tigen van aquarelschilderijen van Jochem Schraa. Hij werd opgeleid tot stuurman grote handelsvaart, vloog enkele jaren als navigator bij de koninklijke marine en maakte carrière als chef luchtverkeerslei der. Hij kon vroeg stoppen met werken en en heeft nu tijd om zich toe te leggen op zijn passie, het schilderen in aquarel. Hoe wel Schraa in Limburg woont, heeft hij zijn hart verpand aan Walcheren. Tot me dio november te zien tijdens kantooruren. Onder de titel Blik op Blik exposeren drie exposanten tot en met 1 november in gale rie 't Kunstuus in Heinkenszand. De bin dende factor is blik. Arjan Pouwer toont een serie foto's. Jaren is hij bezig geweest als autodidact, maar volgde later een cur sus fotografie bij het ROC in Goes. In de zilveren sieraden van Suzanne van Oir- schot zijn nostalgische blikken en speldjes verwerkt. Haar opleiding tot goudsmid begon in Antwerpen, waarna ze overstap te naar de kunstacademie in Maastricht. Op het Amsterdamse Sandberg Instituut studeerde ze af op onder meer koekblik sieraden. Als edelsmid, ontwerper en vormgever is zij met diverse dingen bezig. Tenslotte streeft Clasien Elenbaas ernaar om hij het werken met zink de vorm zo te vereenvoudigen, dat de figuur met enkele lijnen neergezet wordt, het liefst uit één plaatje zink geknipt. Het wordt dan zo ge vouwen, dat er een figuur ontstaat. De ga lerie is geopend op woensdag en donder- dagvan 13.00tot 18.00 uur, opvrijdagvan 13.00 tot 18.00 en 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 12.00 en 13.00 tot 16.00 uur. In galerie Esprit in Clinge zijn tot en met 9 november beelden van Evert van Hemert en schilderijen van Iris Slock te zien. In de afgelopen 25 jaar schiep Evert van Hemert liefde voor vrouwen en dieren, weergege ven met een groot gevoel voor humor. Hij begon met schilderen en tekenen en het beeldhouwen was een logische aanvulling op zijn kunstenaarschap. Iris Slock, gebo ren in Ossenisse, maakt zeefdrukken en werkt in gemengde technieken, maar het schilderen met aciyl op linnen heeft haar voorkeur. Het zijn vooral de mensen die haar boeien. De galerie is geopend van donderdag tot en met zondag van 133 0 tot 17.30 uur en donderdag bovendien van 19.00 tot 21.00 uur. Galerie Kats opent zaterdag om 14.30 uur een expositie met werk van de kunste naarsgroep G2A uit Goes. Het betreft Denz de Kroon, Ellen de Boer, Wout Kole, Danny van Reit, Janneke Roetier, Fred Lastdrager, Coen Wieman, Anne de Jong, Machteld van de Wijst, Martijn Linzel en Jossifant. De tentoonstelling loopt tot en met 30 november en is geopend op zater dag en zondag van 12.00 tot 17.30 uur. De expositie Vorstelijk sieraad laat een portretmedaillon uit Zeeland zien. Deze werd in 1585 door Adriaan van Manma ker, als vertegenwoordiger van de Staten van Zeeland, aangeboden aan de graaf van Leicester, als symbool van de goede banden tussen Engeland en Zeeland. Het werd onlangs aangekocht door het Ko ninklijk Zeeuws Genootschap. Naast het medaillon worden in tentoonstelling in het Zeeuws Museum in Middelburg tot 16 november bijzondere, verwante stukken getoond, zoals de portretten van Adriaan van Manmaker en Leicester en gravures en penningen uit deze woelige periode van de Opstand. Het museum is geopend van woensdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Voor de 38ste keer houdt de Axelse foto club de jaarlijkse fotosalon. De expositie centrum De Halle in Axel, op 18 en 19 en op 25 en 26 oktober van 11.00 tot 17.00 uur. Boerderijgalerie De Osseberg in Grijps- kerke opent zaterdag om 15.30 uur de der de expositie in het kader van Het Jaar van de Boerderij, getiteld Land en Water. Het betreft keramiek van Anneke Coppoolse uit Middelburg, schilderijen van Adri Geelhoed uit Goes en eveneens schilderij en van Hans Keukelaar uit Kortgene. De tentoonstelling wordt geopend door Aad de Klerk, voorzitter provinciale werk groep 2003 Jaar van de Boerderij, en met muziek opgeluisterd door Jannet Cop poolse op blokfluit en Jeannette van Nieu- lande op harp. De galerie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen (Muse umpark 18-20): t/m 31 dec. - PanPan. De Rotterdamse kunstenaar George Belzer transformeert oude metalen gebruiks voorwerpen tot poëtische beeldende ob jecten; t/m 16 nov. - De Achilles-serie (acht wandtapijten) van Peter Paul Ru bens Baardmannen en puntneuzen. Pre- -industrieel design in steengoed. In deze tentoonstelling worden ca. 150 gezichts kruiken getoond en wordt aandacht be steed aan de kunst- en cultuurhistorische aspecten van deze fascinerende objecten. Kunsthal Rotterdam (Westzeedijk 341): Aderen. Ter gelegenheid van het Water jaar 2003. Zwart-wit foto's van het leven op en langs de zeven grote rivieren van de wereld; Tien jaar Boomerang, een vluch tig medium, voor het eerst op museale wij ze; De wereld van de Zwartvoet Indianen. In een groots opgezette familietentoon stelling laat de Kunsthal voor het eerst in Europa de geschiedenis en cultuur van de Zwartvoet Indianen zien; Jan Sluiters. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk (Korte Hoogstraat 31): t/m 19 okt. - Oog in oog. Portretten van Rotterdam mers; t/m 31 mei 2004 - Het geluk van de huisvrouw. De invloed van reclame. Nederlands Fotomuseum (Witte de With- straat 63): t/m 16 nov. - Nico Jesse. Hoewel het boek 'Vrouwen van Parijs' (1954) van Nico Jesse in de kast van geen enkele fo toliefhebber ontbreekt, is het oeuvre van Jesse ten onrechte in vergetelheid geraakt. ANTWERPEN Kon. Museum voor Schone Kunsten: tot 19 oktober - Free Stace; Hans Memling/Instrumentaal. Etnografisch Museum: tot 26 oktober - Met hun handen en hun ogen Maya textiel; 1 Spiegel van een wereldbeeld. Openluchtmuseum Middelheim: tot 16 november - Anne Veronica Janssens, in stallaties. De Singel: tot 30 november - Urban Dra mas architectuurtentoonstelling: narra tieve aspecten in de stedelijke omgeving. Diamantmuseum: tot 31 december - Art Deco Juwelen met diamant 1920-1939, glamoureuze juwelen voor de nieuwe vrouw van de wereld. Nationaal Scheepvaart Museum: tot 31 december - De kleine onbekenden, ver dwenen scheepstypes van de hand van Gilbert de Clerck in de sleepspits Lauran- da; aquarellen, tekeningen, foto's, docu's en modellen. MOMU: tot 31 maart 2004 - Genovanver- saeviceversA i.s.m. Europalia Italia. GENT Kasteel Borluut: tot 19 oktober - Confron tatie, 7 kunstenaars 2003 SMAK: tot 26 oktober - Kunst Nu Tho mas Bogaert. Tot 4 januari - Genthara, Luigi Ontani; Forse Italia, 7 jonge Italia nen; Poort Napoleon-Ruimte in het Cita delpark, werk van Yvan Deweduwé (ge- Huis van Alijn: tot 2 november - Van God en klein Pierke, Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 11 no vember - Alison, virtuele ontdekkings tocht doorheen de geschiedenis van de abdijTot 16 november - In Pelle, fototen toonstelling van Bart van Leuven en Rita Gijbels. Tot 4 januari - Van wijsheid met vreugde gepaard, Twee eeuwen vrijmetse larij in Gent. Caermersklooster: tot 16 november - Still/Move: De cinematografische blik: video installatie van Vlaamse kunste naars. Tot 30 november - Life/Time: foto's Thorn Hoffman. BRUGGE Groeningemuseum: tot 2 november - Young Primitives - tentoonstellingspro ject en route met 30 locaties in de binnen stad met werk van jonge graffitikunste naars, geïnspireerd door de Vlaamse Primitieven van de stedelijke Brugse mu sea. Tot 15 december-Jacob Van Oost, een barokschilder in Brugge. O.-L.- Vrouwe kerk: tot 3 november - Re ligieus Textiel Memlingmuseum: tot 3 november - Bosni sche Fotografie - fototentoonstelling met expressieve werken van de Bosnische fo tografen Haris Memija en Zijah Gafic. De Bond: tot 9 november - John Isaacs - Hedendaagse Kunst - installaties. Stadshallen: tot 17 november - Salvador Dali Grafisch werk. Groeningemuseum: tot 15 december - Ja cob Van Oost, een barokschilder in Brug ge- Arentshuis: tot 4 januari - Giorgio Moran- di, tekeningen en schilderijen/Europalia 2003 KNOKKE Scharpoord: tot 26 oktober - Niko Van Sti- chel Experimental Art Space; tot 2 no- De Parelvissers is een lyrisch werk van Georges Bizet. Het is vooral bekend door het duet tussen Nadir en Zurga en ver telt het verhaal van de strijd tussen vriendschap en liefde, trouw en verraad. Het wordt op de planken gezet door de Staatsopera van Tatarstan met de beste solisten uit de Russische Federatie. De regie is in handen van Vernon Mound. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Duo Cant'Arpa Het duo Cant'Arpa geeft een concert. Sopraan Mariët Kaasschieter en harpiste Lenie de Meij brengen het programma Après une Rève. Dat omvat liederen, afgewisseld met harpsolo's, van Fauré, Ravel, Satie, Pierné en Duparc. Het duo bestaat sinds 2000. Evangelisch-Lutherse Kerk, Middelburg, 20.00 uur Camel Camel geeft een theaterconcert. Deze wereldberoemde band maakt progressieve muziek. De mu ziek kan worden omschreven als een mengeling van rock, jazz, blues en symfonische pop. Spilfiguur is zanger/gitarist Andy Latimer. Het bijzondere geluid van Camel is voor een belangrijk deel te danken aan zijn gitaarspel. De band houdt het waar schijnlijk hierna voor gezien, want de nieuwste tour wordt aan geduid met The Farewell Tour. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Eden Het Groote Hoofd speelt de voorstelling Eden. Willem en Brenda zijn al jaren niet samen uit geweest. Maar van avond is de grote avond. Brenda is er helemaal klaar voor om met Willem naar het café te gaan. Maar Willem heeft eigenlijk heel andere plannen en die draaien om Chariota, het mooiste half bloedje van Crooswijk. Een hartverscheurend en zeer komisch portret van twee mensen die elkaar, ooit, eeuwige trouw hebben beloofd. Met Ariane Schluter en Xander Straat. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur De achtste editie van de Zeeuwse Unplugged Competitie besluit met de finale. Er zijn acht finalisten: Dandelion, Floodstain, Flavour, Fearless! Johnny, Lume, Sonar, Maarten Hans en Void of Air. Tijdens het juryberaad treedt de band The Old Firm op. Arsenaaltheater, Vlissingen, 19.30 uur Schoon aan de Haak Schoon aan de Haak brengt het cabaretprogramma Puur Na tuur. Nicky ten Bosch, José Pouwels, Kim Scheerder en Litty van der Wal zijn na het debuut Strak in 2001 nog brutaler, muzikaler, grappiger en enthousiaster geworden. In Puur Natuur duiken de vier kloeke dames in de oorsprong van alle levenskracht en ver diepen zij zich in het ongekunstelde. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur KiekVirus De eerste editie van KiekVirus staat op het programma. Het culturele project voor jongeren van 14 tot en met 24 jaar om vat de Jig Jammers met breakdance, Slammin' Steez met street- dance, het duo Rolex met gitaar en zang, Hurricain met rock, Fornax met pittige punk/rock en JunkYard met vooral grunge. Kiekieris, 's-Heerenhoek, 20.00 uur Hans Dorrestijn Hans Dorrestijn en Martin van Dijk brengen hun programma Het Naakte Bestaan. Het betreft een try-out. Na de samenwerking in Cirkels vergas ten de twee ons wederom op een theateravond met liedjes en mooie en rare teksten. Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur De Stokerij De Stokerij brengt het muziektheater Sterf! Drie zussen zitten gekluisterd aan het sterfbed van hun moeder. Ze zingen, vechten, bidden, huilen, lachen en bewonderen. Dezq vrouwen zijn knettergek maar, ongevaarlijk zolang ze binnen blijven. Vandaag worden zij in Sterf! geconfronteerd met hun eigen leven en sterfelijkheid. Gespeeld door Judith Scholte (zang), Carina de Knegt (zang) en Marlies du Mosch (piano en ac~ cordéon). De Schutse, Burgh-Haamstede, 20.00 uur Rita Reys Jazzzangeres Rita Reys maakt haar jubileumtournee. De First Lady of Jazz staat 60 jaar op het toneel. Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Irish Night Ierse topartiesten verzorgen een Irish Night. Men krijgt tal van pubsongs, ballads, traditionals en vermakelij - ke verhalen te horen. De avond begint met een optreden van folk- zanger Noel Shannon Band. Het tweede deel brengt de forma tie Lünasa opzwepende instrumentale traditionele muziek in eigentijdse arrangementen. In de foyer is er een Irish Afterparty met live optreden van Noel Shannon. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Bluesroute De Bluesroute begint met een optreden van The Juke Joints. Het openingsconcert vindt plaats in 't Beest en wordt vanaf on geveer 22.00 uur voortgezet in andere café's in de Goese binnen-| stad. Behalve The Juke Joints speelt in 't Beest ook bluesgitarist Bas de Haan. Diverse café's, Centrum Goes, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 57