NAC neemt afscheid in mineur Utrecht gaat nu echt Europa in Hoog bezoek bij tennismasters Van Marwijk doet niet mee aan zwartepieten 21 Hertha eruit Nijmegenaren tonen zich van slechtste kant in Uefa Cupduel donderdag 16 oktober 2003 Britten opgepakt Eerste marathon voor Boutiette Kansloos Vrouwen Iran mogen weer voetballen Balverlies Rentree springpaard De Sjiem Korir kiest voor New York Bondscoach Noord-Ierland stopt Taxichauffeur trainer FC Antwerp Verbeek bondscoach Antillen gnonzesBgrtredactie BREDA - Eigenlijk had NAC tóe weken geleden al afscheid «omen van Europees voetbal. \a de 5-0-nederlaag bij New- Ljjie United was er gister- „ond voor de Brabanders niet -eer te halen dan de spreek- toordelijke eer. Maar zelfs dat (asNAC niet gegund: 0-1. In de beginfase leek het elftal van Ton Lokhoff nog heel even te geloven in een stunt. Harts tochtelijk aanvallend drukte het team Newcastle terug in de verdediging. Vooral de van Fey- enoord gehuurde Elmander en de talentvolle Stam maakten een gedreven indruk. De offensieve drang leverde NAC een paar kansjes op, die gemist werden. Erger was de blessure van doelman Babos. De keeper brak zijn arm toen in de 32e minuut Newcastle-verdedi- ger Bramble daar bovenop ging staan. De doelman is waar schijnlijk enkele maanden uit geschakeld. Het was de zo veelste tegenslag voor de Bra banders. Lokhoff miste voor het duel al vier basisspelers en moest flink improviseren met zijn opstelling. In de 86e minuut kreeg NAC alsnog een nederlaag te slik ken. Uit een van de spaarza me aanvallen van Newcastle maakte middenvelder Robert 0-1. NAC Breda (Ned)-Newcastle Uni ted (Eng) 0-1 (0-0). 86. Robert 0-1. Scheidsrechter: Berntsen (Noo). Toeschouwers: 16.000. Gele kaart: Stam (NACBreda). NAC: Babos (31. Coutinho); Collen, Koning (69. BarakatFenders en Gudelj; Seedorf, Stam, Slot en En gelaar; Boussaboun (69. Vos) en El mander. ANP Rode waas over zwak NEC ?as uan onze sportredactie V1JMEGEN - NEC werd gister avond niet alleen roemloos uit- schakeld in de eerste ronde van de Uefa Cup, de ploeg liet lichop sportief gebied ook nog acns van de allerslechtste kant Ren. Met slechts acht man be- tindigden de Nijmegenaren het uel2-l verloren duel tegen Wis- ia Krakow. |ersi(2xgeel), Ax en Zonneveld varen de boosdoeners. De ne- j van NEC was niet eens o verrassend tegen de torenho- ie favoriet uit Polen, maar net Is in Krakow (1-2-nederlaag) ieten de Nijmegenaren in de erste helft de kansen liggen. lECbegon tegen Wisla Krakow an een loodzware klus. Door de -1-nederlaag in Polen hadden Nijmegenaren genoeg aan ■enzege van 1-0. Trainer Nees- ;ens koos voor een behoudende peelwijze met een rustige op- iouwvan achteruit en een mid- enlinie die vooral geen balver- mocht lijden. Het gevolg wel dat het in de beginfase noeilijk was om de spitsen De (ooijer, opnieuw ijzersterk aan Ie bal, en Tumba te bereiken. Polen controleerden het vooral op het middenveld, in loerden op die ene actie van iurawski en Frankowski. NEC Jaagde er echter in het spitsen- luo weinig ruimte te geven. De kreeg voor rust ook de leste kansen. Hersi verzuimde Ide 16e minuut NEC op voor- prong te schieten. Hij knalde, ia goed aanspelen van Zonne- eld, in vrije positie op de op- ieuw onzekere doelman Pieku- jwski. De tweede keer dat NEC oed doorkwam, in de 33e mi- 8REDA - De politie heeft gis- eravond bij rellen in de Bredase linnenstad ruim negentig voet balsupporters opgepakt, bijna allemaal Britse supporters van Newcastle United, ian het eind van de middag loeg om nog onduidelij ke reden le vlam in de pan. Er werd met fazen en flessen gegooid, een ïinkelruit ingeslagen en er werden vernielingen gepleegd. De mobiele eenheid voerde en kele charges uit en sloot op de Haagdijk 77 Britten in. De poli tie arresteerde de ingesloten Britten, die zich eerder al schul dig hadden gemaakt aan open bare dronkenschap en geweld pleging. De politie was met hon derdvijftig mensen op de been, E'nder wie ME'ers, een arresta- eteam en bereden politie. ANP GR0CLIN - Dick van Burik bracht zijn Duitse werkgever Hertha BSC gisteren ongewild naar de ondergang in Europa. De voormalige verdediger van NAC passeerde in Polen per on geluk zijn eigen doelman, zodat tegenstander Groclin Grodzisk zeven minuten voor tijd op 1-0 kwam. In Duitsland was het 0-0 gebleven. „Een ramp", zo reageerde de Nederlandse trainer van Her- tba, Huub Stevens. Zijn ploeg draait dit seizoen belabberd. In de Bundesliga won Hertha nog geen wedstrijd. Ook HSV vloog er al in de openingsronde uit. Dnjepr Dnjepropretovskuit Oe kraïne bleek over twee wedstrij - den beter. Gisteren waren de Duitsers uit kansloos: 3-0. Daarmee poetste Dnjepr de ne derlaag van Hamburg (2-1) een- voudig weg. ANP ALKMAAR - KC Boutiette beeft het marathonseizoen voor schaatsers geopend met een 'herwinning. Dp het kunstijs in Alkmaar was b'j gisteren de snelste van een kopgroep van zestien man. Ce- dric Michaud en Roel van Hest werden tweede en derde. De marathon in Alkmaar was 5® generale repetitie voor de SB/Essent-competitie die ®terdag in Amsterdam begint, outiette kwam voor de sprint ls eerste de laatste bocht uit en °n met gemak op het laatste 'echte stuk naar de finish zijn 'oorsprong behouden. Bij de Wouwen won Jenita Hulze- b°sch-Smit. ANP nuut, was het wel raak. Nu was het Hersi die Zonneveld met een steekbal bediende. De midden velder aarzelde niet en liet Piek- utowski met een enorme knal in de bovenhoek kansloos: 1-0. NEC leek daarna de voorsprong te kunnen vasthouden tot aan de rust, maar het ging in de slot seconden toch mis. Zurawski ging op de solotoer zonder dat een NEC'er ingreep. Doelman Gentenaar keerde het schot van de Poolse international onvol doende, waarna Frankowski de 1-1 binnenfrommelde. In de tweede helft zocht NEC meer de aanval, waardoor Wis la Krakow ruimte kreeg. Gente naar keerde tot twee keer toe een inzet van invaller Brasilia, maar was in de 68e minuut kansloos op het schot van op nieuw Frankowski, na een slim me actie van Zurawski. NEC speelde toen al met tien man, omdat Hersi eruit kon na een domme, tweede gele kaart. Het werd daarna nog erger. Ook in valler Ax en Zonneveld haalden het einde niet na onbezonnen acties. Het betekende een triest, roemloos einde voor de Nij meegse ploeg. NEC (Ned)-Wisla Krakow (Pol) 1-2 (1-1). 33. Zonneveld 1-0, 45. Fran kowski 1-1, 68. Frankowski 1-2. Scheidsrechter: Szabo (Hon). Toe schouwers: 12.500. Rode kaart: 63. Hersi (NEC/2x geel), 85. Ax (NEC), 86. Zonneveld (NEC). Gele kaart: Tumba, Wisgerhof (NEC), Stolarc- zyk, Paszulewicz, Zurawski, Fran kowski (Wisla Krakow). NEC: Gentenaar; Wisgerhof, Wiel- aert, Ebbinge en Leiwakabessy (74. Demouge); Schuurman, Govedari- ca, Hersi en Zonneveld; De Nooijer en Tumba (67. Ax). ANP door Ger Lammerink ZILINA - Zonder tot groots spel te komen heeft FC Utrecht de eerste ronde van het toernooi om de Uefa-beker overleefd. In Slowakije bij MSK Zilina werd het gisteravond na een aarze lend begin florissant 4-0, ruim voldoende na de eerdere zege (2- 0) in de Galgenwaard. Eigenlijk komt 'Europa' voor de bekerwinnaar nu pas echt tot le ven. Het eerste duel in eigen huis werd zonder publiek afgewerkt, wegens een vorig seizoen uitge sproken straf van de Uefa. „We zijn het daarom aan de fans ver plicht de volgende ronde te ha len", zei trainer Booy in zijn voorbeschouwing. Club en trainer kwamen voor de bijna duizend meegekomen supporters in het kleine stadion van de Slowaakse kampioen hun belofte na. Hoewel FC Utrecht vooral in het eerste halfuur niet tot fatsoenlijke aanvallende acties kwam, bleek Zilina vrijwel machteloos. Eén dreigend schot viel er te noteren voor de thuisclub. Dat kwam van de voet van beste man Bar- cik en werd gestopt door de foutloos keepende Ponk. Voor het elftal van Booy was het aanvankelijk hollen of stil staan. Niet geheel onverwacht, aangezien in de nationale com petitie vooralsnog evenmin sprake is van topvorm. Kenne lijk was er bovendien sprake TEHERAN - Voor het eerst in 25 jaar mogen Iraanse vrouwen weer in het openbaar in korte broek en t-shirt voetballen. Twee ploegen zullen elkaar vol gende week in de hoofdstad Te heran treffen. Wegens de stren ge kledingvoorschriften in het islamitische land is het duel echter alleen toegankelijk voor vrouwelijk publiek. Na de islamitische revolutie van 1979 werden de meeste sporten voor vrouwen in Iran wegens 'te blote' kleding verboden. „De wereldvoetbalbond FIFA en de Aziatische bond moet ons helpen een oplossing voor het kledingprobleem te vinden. We willen graag voetballen", aldus de voorzitster van de Iraanse voetbalbond voor vrou wen. SID/AFP van de nodige druk bij het team, dat sterk is gewijzigd vergele ken met de redelijk stabiele for matie van de afgelopen compe titie. Gelukkig voor de subtop per van vorig seizoen bleek de verdediging de sterkste linie. Zoals verwacht begon Zilina aanvallend. FC Utrecht slaagde er niet in redelijke combinaties op te zetten. Door het vele bal verlies kwam de club voortdu rend onder druk. Zilina echter bezat niet de kwaliteit ervan te profiteren. Bovendien had de thuisclub evenals Utrecht eer der ook nauwelijks een 'twaalf de man' achter zich. Het stadion was amper voor de helft gevuld, de aanhang uit de Domstad was verreweg het luidruchtigst. De feitelijk beslissende treffer viel na bijna een halfuur, bij een van de eerste aardige aanvallen van FC Utrecht. Van de Haar speelde zich knap vrij en rondde alleen voor doelman Trabalik beheerst af. Na bijna een uur kreeg Zilina een riante gelegenheid op gelij ke hoogte te komen, toen scheidsrechter Trivkovic we gens een vermeende overtreding van Lamey ten onrechte naar de stip wees. Ponk echter stopte vervolgens de inzet van elf me ter van Sninsky. Kort daarna liep FC Utrecht uit naar 2-0, op nieuw door een treffer van Van de Haar. Pas daarna ging het draaien. Lamey en Tanghe zorg den voor de eindstand van 4-0. MSK Zilina (Slw)-FC Utrecht (Ned) 0-4 (0-1). 29. Van de Haar 0-1, 66. Van de Haar 0-2, 80. Lamey 0-3, 83. Tanghe 0-4. Scheidsrechter: Trivko vic (Kro). Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Spendla (Zilina), Shew-At- jon (FC Utrecht). FC Utrecht: Ponk; Lamey, Zwaans- wijk, Van de Brink en Shew-Atjon (73. Braafheid); Fujita (73. De Groot De Jong, Zuidam en Van den Berg (81. Chaiat); Van de Haar en Tanghe. ANP ENSCHEDE - Het toppaard De Sjiem, waarmee springruiter Jeroen Dubbeldam in Sydney de olympische titel veroverde, maakt komend weekeinde zijn rentree op het wereldbeker concours in het Finse Helsinki. De inmiddels 14-jarige ruin kwam door een zware rugblessure afgelopen seizoen nauwe lijks in actie. De combinatie miste onder meer het Europees kampioenschap. Dubbeldam richt zich het komende indoor- seizoen op de wereldbeker. GPD AMSTERDAM/NEW YORK - De marathon van Amsterdam moet het zondag stellen zonder Sammy Korir, de Keniaan die vorige maand in Berlijn met 2.04.56 de tweede tijd ooit liep. Als vervanger is Korirs landgenoot Banj amin Kimutai Kosgei aangetrokken, de winnaar van vorig jaar (2.07.26). Amsterdam hoopte nog dat Korir in de hoofstad wilde 'ha zen', maar de 31-jarige atleet koos er gisteren voor om begin november de marathon van New York te lopen. Korir hielp in Berlijn zijn landgenoot Paul Tergat naar een wereldrecord van 2.04.55 en was zelf slechts 1 seconde langzamer. Kimutai Kosgei was juist van plan in New York van start te gaan, maar de organisatie zag van zijn diensten af. De 32-jarige fysiothe rapeut wil nu Amsterdam aangrijpen om het ongelijk van New York te bewijzen. ANP/RTR LONDEN - Sammy Mcllroy heeft ontslag genomen als bondscoach van het voetbaleftal van Noord-Ierland. Hij heeft vier jaar het nationale team onder zijn hoede gehad. Mcllroy wordt zo goed als zeker trainer van Stockport Coun ty, een club uit de tweede divisie van het Engelse betaald voetbal. Noord-Ierland heeft een dramatische kwalificatie reeks achter de rug. Het team werd laatste in zijn groep en wist zelfs geen enkele keer te scoren. ANP/RTR/AFP DEURNE - Dojcin Perazic is de nieuwe hoofdtrainer van de Belgische voetbalclub FC Antwerp. De 57-jarige ex-Joego- slaaf volgt Rene Desayere op, die afgelopen weekeinde werd ontslagen bij Antwerp wegens de slechte resultaten. De afge lopen drie maanden zat Perazic zonder club en verdiende hij zijn brood als taxichauffeur. Daarvoor was hij als trainer aan de slag bij Tienen, waarmee hij naar derde klasse in het Belgi sche voetbal promoveerde, en bij Stade Leuven, dat hij naar tweede klasse leidde. Zijn topjaren als voetballer beleefde Perazic bij ADO Den Haag (1974-1978) waarmee hij de Nederlandse beker won. ANP RIJSWIJK - Pim Verbeek gaat aan de slag als bondscoach van het nationale voetbalelftal van de Nederlandse Antillen. Ver beek, momenteel in Japan, begint in januari. Zijn assistent wordt Henk Duut, voormalig speler van Feyenoord. De nieu we bondscoach blijft in beginsel tot de zomer van 2004. Met Verbeek gaan de Antillen de eerste fase van de WK-kwa- lificatie in. Die start in januari met een serie van vier wedstrij den. De trainer, die eerder als assistent van Guus Hiddink het nationale elftal van Zuid-Korea begeleidde en met Hiddink vervolgens ook bij PSV werkte, laat een langer verblijf op de Antillen afhangen van het resultaat van de WK-kwalificatie. ANP van onze sportredactie MADRID - De tennismasters van Madrid kreeg gisteravond hoog bezoek. De wedstrijd tussen Juan Carlos Ferrero en Wayne Ferreira werd bekeken door Real Madrid-spelers Raul Bravo (links), David Beckam (midden met zijn vrouw Victoria), en Raul Gonzalez met zijn vrouw Mamen Sanz (voorgrond). Ferrero won met 7-6 in de der de set. Eerder op de avond werd Sjeng Schalken uitgeschakeld door Jean-Michael Gambill (7-6 6-2). Behalve Schalken vloog ook Rai- ner Schüttler uit het toernooi. De Duitser zegevierde de afgelopen twee weken in Tokio en Lyon. Hij verloor met 6-2 6-4 van de Ameri kaan Ginepri. foto Kote Rodrigo/EPA door Jaap van Essen KLAGENFURT - Bij Feye noord wordt momenteel een oud-Hollands spel gespeeld: zwartepieten. Zodra dat ge zelschapsspel bij een voet balclub wordt gespeeld, gaat iedereen er uit lijfsbehoud aan meedoen. Bert van Mar wijk bedankte gisteren ech ter voor de eer; hij toonde zich een eenzame gentleman in voetballand. Vorige week maandag kreeg de almachtige voorzitter Van den Herik op de televisie vra gen over het aankoopbeleid van zijn club. Hij nam wel heel opvallend afstand van zijn technisch directeur Rob Baan. Hij verdedigde hem in ieder geval niet: „Dat moet- ie zelf maar doen." Daarna verschenen ineens interviews met de meestal onbenaderbare Rob Baan, duidelijk het gevolg van een charme-offensief. Baan be weerde eerst dat een lijst met 56 onder zijn bewind aange trokken spelers, waarvan een groot deel als miskoop kon worden bestempeld, niet klopte. Vreemd, want zijn ei gen voorzitter had al die na men enkele weken eerder nog bevestigd. En vervolgens ging Baan in op het functioneren van Bert van Marwijk. „Zoals ik kan worden afgerekend op het aankoopbeleid, zal Van Mar wijk punten moeten sprok kelen." Op de vraag waarom spelers niet beter worden als ze eenmaal Feyenoorder zijn, en stilstaan in hun ontwikke ling, antwoordde de tech nisch directeur: „Dat baart me zorgen. Ik heb er vaak over gediscussieerd met de trainers. We hebben daar een gedeelde verantwoordelijk heid." Verder constateerde Baan: We moeten meer aan nazorg doen. Daarom kom ik dichter op het elftal." Je zult maar trainer van Feyenoord zijn en dergelijke teksten onder ogen krijgen. Gisteren bleek Van Marwijk als enige helemaal geen zin te hebben in een spelletje zwar tepieten. De trainer bleef op de persconferentie vooraf gaande aan het duel met FC Karnten een heer. De trainer wenst niet deel te nemen aan het moddergevecht en ver schuilt zich ook niet. Inte gendeel. Op de vraag of hij niet baalt van het aankoopbeleid, ant woordde hij gisteren in Oos tenrijk: „Ik loop nergens voor weg, we zijn gezamen lijk verantwoordelijk." Op vallend, want het is een pu bliek geheim dat Baan de eindverantwoordelijke is voor het aankoopbeleid en Van Marwijk vaak pas op het laatste moment wordt ge kend. Dat Baan dichter bij de spe lersgroep wil gaan werken, vindt Van Marwijk geen pro bleem. „Dat hij meer op de club wil zijn dat juich ik al leen maar toe. Zolang maar duidelijk blijft dat ik verant woordelijk ben voor het technische en tactische ge deelte." Rob Baan deed nog meer op vallende uitspraken. Zo be weerde hij dat Lurling puur als reserve werd aangetrok ken en dat Van den Berg en Schreuder niet gehaald wa ren om het elftal beter te ma ken. Ook zei hij: „Van den Berg was bij RKC een stoere stopper die altijd kort dekte. Nu dekt hij op afstand." Bert van Marwijk hield zich ook over dit onderwerp keu rig op de vlakte. „Ik heb niet gemerkt dat Van den Berg of Schreuder daar problemen mee hadden. Ik weet wel dat Baan heel snel na die bewus te uitspraken een gesprek met Lurling heeft gehad." Voor het overige blééf Van Marwijk zich keurig opstel len. „Als ik voor de rest iets vind van het beleid of van be paalde uitspraken, dan spreek ik daar de betrokke nen zelf meteen op aan." Op zich klasse van een trai ner die toch ook verbaasd moet zijn geweest over uit spraken van zijn voorzitter en technisch directeur. Bo vendien een trainer die mo menteel wordt afgerekend op prestaties met een elftal dat door een ander bij elkaar is gekocht. Een trainer die ook nog eens voor enkele cruciale duels staat. Vandaag moet een magere 2-1-voorsprong worden verdedigd tegen Karnten. En zondag wacht het uitduel bij Roda, een van de zes uitbeurten die tot de winterstop nog staan gepro grammeerd, tegen slechts drie thuisduels. GPD Het begon gisteravond zo mooi voor NEC. Hier scoort Mike Zonneveld met een schitterend schot 1-0 foto Michael Kooren/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55