PZC Hulst maakt eind aan ergernissen tijdens opplusdag Jeugd Koewacht wil skatebaan Wandelen en stilstaan bij de bevrijding Opknapbeurt straat kost McTaggarts parkeerplaats Volle zaal geniet van optredens in Zeeuwse dialecten Veel animo glastuinbouw donderdag 16 oktober 2003 Wafelactie van fanfare Terhole Vertraging Verkeken Essentieel Bluesband Slow Blow Fuse in Terneuzen Vrouw breekt voet bij ongeval Kermis Heikant Zwemvierdaagse Reynaertbad Afvalcontainers Rechte pad Hulst haalt minder vaak tuinafval op Kans op vertraging kassen door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De belangstel ling voor glastuinbouw in de Kanaalzone is zo groot, dat de bouw van de eerste tuinders- kassen daardoor wellicht ver traging oploopt. Wethouder A. van Waes liet dat gisteravond weten op vragen van enkele leden van de raads commissie Omgeving naar aan leiding van de begroting 2004 van de gemeente Terneuzen. De gemeente heeft in de zuide lijke Koegorspolder, in de buurt van kunstmestfabriek Hydro Agri in Sluiskil, een terrein van zeventig hectare gereserveerd voor de bouw van de glazen stad. Nu al is er volgens Van Waes be langstelling bij voornamelijk TERHOLE - De fanfare Excel sior uit Terhole houdt zaterdag de jaarlijkse wafelactie. De wa fels worden in het dorp en de na bije omgeving aan de man ge bracht. De opbrengst van de actie gaat naar het instrumentenfonds van de muziekvereniging. De fanfare verwacht dat op korte termijn weer een aantal jonge ren deel gaat uitmaken van het muziekkorps. Zij ronden dan hun opleiding af. Bovendien is recent een start begonnen met het opleiden van weer een aan tal nieuwe leerlingen, die bin nenkort ook een instrument ter beschikking moeten hebben. grote tuinbouwbedrijven voor de bouw van meer dan veertig hectare aan tuinbouwkassen. De verwachting is niet onge rechtvaardigd, dat het glastuin- bouwproject kan uitgroeien tot een oppervlakte van meer dan honderd hectare. Daar komt tevens het gevaar van vertraging van de bouw van de eerste kassen om de hoek kij ken, legde de wethouder de commissieleden uit. Blijft het project beneden de honderd hectare, dan is geen studie naar de gevolgen op natuur en milieu (milieu-effect rapport) nodig. Is meer dan honderd hectare grond nodig, dan moet de ge meente zo'n rapport echter wel laten maken. Dat levert dan een vertraging van de bouw op van zo'n zes - tot negen maanden. „In december of januari hopen we er meer zicht op te hebben", aldus Van Waes. Zijn uitleg riep bij een aantal commissieleden meteen nieuwe vragen op. M. Vereecken (GroenLinks) toonde zich nieuwsgierig naar de criteria waaronder de kassenbouw plaats mag vinden, en doelde daarmee in het bijzonder op de te verwachten lichthinder voor de bewoners van de buurt schappen in de omgeving. T. van den Berg-Van Dijk (ChristenUnie) merkte op, dat de gemeente maar zeventig hec tare in de Koegorspolder be schikbaar heeft. „Dan kan het gebied dus niet in de behoefte voorzien", stelde ze vast. Van Waes vermeed een directe be antwoording van deze vraag. „Daar kan ik nu nog niet op vooruit lopen", zei hij. door Edy de Witte KOEWACHT - De jeugd van Koewacht maakt zich in navol ging van nabijgelegen kernen sterk voor een skatebaan. Om dit verlangen kracht bij te zet ten overhandigde woordvoer der Jeffrey Bronk gisteravond een petitie met 285 handteke ningen aan dorpsraadvoorzitter E. van Waes. Bronk was vergezeld van nog een aantal jongeren naar de openbare vergadering van de dorpsraad in het gemeen schapscentrum de Vlaschaard gekomen. Voor de wat oudere jeugd is inmiddels in Koewacht een jongeren ontmoetingsplaats gerealiseerd. De leeftijdscate gorie van twaalf tot vijftien jaar houdt zich in het dorp vooral ac tief bezig met skaten. „Maar dit kan eigenlijk alleen maar fat soenlijk op de openbare weg," vertelde de dertienjarige Bronk. „En dat is natuurlijk gevaarlijk. Inmiddels zijn er al twee skate boards doormidden gereden. We willen een veilig eigen plekj e om te skaten. Natuurlijk horen daar enkele hindernissen bij. Ons lijkt het trapveldje achter de school hiervoor een geschikte plaats." De dorpsraad had veel bewon dering voor het initiatief van de jongeren. „Wij zullen samen met jullie verder de kar richting gemeente gaan trekken" zei voorzitter van Waes. Naast deze voorziening voor de jeugd heeft de dorpsraad nog wat andere pijlen op haar boog. Het behoud van het zwembad, de verbetering van de Nieuw- straat en het in stand houden van het cultureel erfgoed staan boven aan de actielijst. Het zwembad kwam na de zomerva kantie in het nieuws toen een flinke lekkage geconstateerd werd. Inmiddels heeft de ge meente Terneuzen al toegezegd dat het lek gerepareerd wordt en het bad volgend seizoen weer gewoon open gaat. Op de Nieuwstraat heeft de ge meente zich flink verkeken. Van deze één kilometer lange door gaande hoofdweg in Koewacht is zo'n 200 meter aangepakt. Toen werden de werkzaamhe den stopgezet. Het bleek dat er meer kwam kijken dan alleen maar wat putten vullen. Van avond heeft de dorpsraad een overleg met wethouder P.Hame- link over het vervolgtraject aanpassing en verbetering Nieuwstraat. Namens de skaters overhandigt Jeffrey Bronk een petitie met 285 handtekeningen op een skateboard aan dorpsraadvoorzitter E. van Waes. foto Wim Kooyman Maandag 3 november is er voor de bewoners een hoorzitting over de Nieuwstraat. Met het in stand houden van kerkepaden, forten, kreken en moerassen breekt Koewacht een lans voor het cultureel erf goed. In het ontwerp vijfjaren plan is ook nog opgenomen de mogelijkheid tot woningbouw en een fietspad richting Axel. Wat woningbouw betreft ziet de dorpsraad inbreidings-moge- lijkheden vanuit de richting Heikant wel zitten. Tot aan de Nieuwe Molen komen hiervoor ongeveer tweehonderd locaties in aanmerking. Om te kijken wat er verder nog leeft gaat de dorpsraad naast de maandelijkse openbare bijeen komsten binnenkort rond de ta fel zitten met besturen van plaatselijke verenigingen, mid denstand en instellingen. door Frank van Cooten HULST - Het gemeentebestuur van Hulst wil kleine ergenissen in wijken en dorpen in een keer wegnemen. Daarom worden zo geheten opplusdagen in het le ven geroepen. Dit gebeurt in navolging van West-Zeeuws-Vlaanderen waar veel dorpen al op deze manier zijn 'opgeplust'. In de gemeente Hulst zijn vijftien wijk- en dorpsraden actief. Regelmatig benaderen zij de gemeente met diverse wensen. Vaak gaat het om wensen en opmerkingen over bestrating, openbaar groen, straatmeubilair of zwerfvuil. Met een opplusdag worden deze kleine ergenissen in een keer op gelost. Tijdens een opplusdag gaat de gemeente in samenwer king met de wijk- of dorpsraad een dag aan de slag in een be paald dorp of bepaalde wijk. Het is de bedoeling de wijk of het dorp in een dag zoveel moge lijk 'op te frissen'. Om op een dag daadwerkelijk resultaten te halen vindt de gemeente hulp van de dorpsraad essentieel. De dorps- of wijkraad heeft als eerste taak alle op- en aanmer kingen met betrekking tot de onderhoudstoestand van on'der meer wegen, trottoirs, openbaar groen en verkeersborden te in ventariseren. Aan de hand van deze lijst wordt samen met de gemeente een actielijst opge steld, waarna de datum voor de opplusdag kan worden bepaald. Op de opplusdag wordt gewerkt in vooraf samengestelde groe pen. Zo kunnen bijvoorbeeld leerlingen van de basisschool uit die wijk of dat dorp zwerf vuil opruimen, terwijl mede werkers van de gemeente bij voorbeeld bestrating kunnen repareren en openbaar groen onder handen kunnen nemen. Vrijwilligers uit de wijk of het dorp kunnen worden ingescha keld voor allerlei hand- en spandiensten. In iedere wijk of ieder dorp in de gemeente Hulst kan in prin^ een opplusdag worden den. De betreffende dorps- r! wijkraad moeten zelf wel U initiatief nemen. De Dorpsraad Vogelwaardeo-, perde eerder een dergelijke 4 Daarom wordt de eersteoppljj dag in Vogelwaarde gehouden Afhankelijk van de results en bevindingen tijdens deeetssj opplusdag, volgen opfrisactia in andere dorpen en wijken.Od moet uit de praktijk blijken!» vaak deze opfrisbeurt nodigs De voorbereidingen voordee» ste opplusdag beginnenbinne. kort. TERNEUZEN - De Nederlani se bluesband Slow Blow Fis geeft op zaterdag 25 oktober» concert in de Terneuzensejaa club Porgy Bess. Het gezelschap speelt heda daagse powerblues, een mixta rhythm blues en rauwe blus rock. Centraal in hun muzij staan explosieve solopartijen gitaar en mondharmonii Slow Blow Fuse speelt vrijs uitsluitend eigen werk, daari beïnvloed door legendes Muddy Waters en Albert Ca lins. Het concert begint a 22.00 uur. TERNEUZEN - Bij een aann ding in Terneuzen heeft een! jarige Terneuzensehaarvoetj broken. Ze reed gistermiddag op hs snorfiets over de Oranjesta toen ze werd aangereden do een auto, bestuurd door eent jarige Vlissingse. Volgens dep litie verleende de vrouw uitTe neuzen geen voorrang aan automobiliste. door René vart Stee 'KNOKKE-HEIST - De dertig ste editie van de Canadese Be- vrijdingsmars wordt gehouden op zondag 2 november. De wan deltocht is de afsluiting van de Canadaweek 2003 in Knokke- Heist en omgeving. De mars wordt gelopen ter her denking van de bevrijding van het gebied van Duitse overheer sing in 1944 door de Canadezen. Behalve geoefende wandelaars, militairen en liefhebbers doen ook ruim twintig Canadese leer- HEIKANT - In Heikant is van vrijdag 24 oktober tot en met dinsdag 28 oktober kermis. Vanaf zaterdagmiddag is er vier dagen boogschieten op de lig gende wip. De aanvang is tel kens 14.30 uur. Dinsdag zijn de dames aan de beurt om te boog schieten. Zaterdagavond verzorgt Frank Smet in gemeenschapscentrum 't Heike de muziek bij het ker- misbal. Dit gratis toegankelijke bal begint om 21.00 uur. De muziekvereniging Heikant houdt zondag en maandag om 14.00 uur een schieting in 't Hei ke. Maandagmorgen verzorgt de muziekvereniging hier de muziek na de mis voor de over ledenen. Deze dienst begint om 9.30 uur in de parochiekerk. HULST - In het overdekte zwembad Reynaertland wordt vanaf maandag 20 tot en met vrijdag 24 oktober de jaarlijkse zwemvierdaagse gehouden. De deelnemers hebben vijf da gen de gelegenheid om de ver eiste vier keer te zwemmen. Kinderen jonger dan tien jaar moeten dagelijks 250 meter af leggen. De deelnemers ouder dan tien jaar trekken dan per keer 500 meter baantjes. Vrij dag ontvangen de volhouders een herinneringsmedaille. Het bad is voor de vierdaagse open van 16.00 tot 17.30 uur. lingen van de Afnorth Interna tional School uit Brunssum (L) en kinderen van Canadezen die bij de NAVO-basis in dezelfde plaats zijn gelegerd aan de wan deltocht mee. Er zijn twee routes uitgezet. De lange route van 33 kilometer loopt van Hoofdplaat naar Knokke. De route van 18 kilo meter voert van Knokke via het Zoute, het Zwin en Retranche- ment weer terug naar Knokke. Deelnemers aan de lange route kunnen per bus worden ver voerd naar Hoofdplaat. De start is van 8.00 tot 10.00 uur. De start van de kortere route is tussen 10.00 tot 14.00 uur bij jeugd-en kunstencentrum De Marge aan de E. Verheyestraat in Knokke-Heist. Op die plek zijn ook alle aankomsten. Leerlingen van klas drie en ho ger van het Zwincollege in Oost burg lopen dit jaar op zondag mee ten bate van War Child, dat zich inzet voor kinderen die het slachtoffer worden van oorlog in hun land. De leerlingen doen mee op het gedeelte van Oost- burg naar Knokke. Voor iedere kilometer die ze lopen (vijftien in totaal) wordt verwacht dat ze een sponsor vinden. Tijdens voorgaande edities werd geld ingezameld voor goede doelen als Unicef en Amnesty Interna tional. Voorafgaand aan de bevrij dingsmars wordt op zaterdag 1 november een monumenten- tocht gehouden die langs de te kens ter nagedachtenis van de Eerste en Tweede Wereldoorlog voert. Deelnemers kunnen kie zen uit vier afstanden. De start is tussen 9.00 en 14.00 uur, we derom bij jeugd- en kunsten centrum De Marge. In het kader van de Canada- week 2003 staan diverse andere activiteiten op het programma. Zo is op 31 oktober vanaf 15.00 uur een plechtigheid bij de oor logsmonumenten in Eede. Ver volgens is vanaf 16.00 uur in Aardenburg een optocht van het Canadees Militair Contingent. Een dag later staan diverse her denkingen tijdens de bevrij dingsmars op het programma. Dinsdag 11 november verzorgt het Indian Army in Flanders 1914-1918 vanaf 20.00 uur een concert in Cultuurcentrum Scharpoord aan de Meerlaan in Knokke. Sinds de reconstructie van de Brouwerijstraat in Sint Jansteen kan de familie McTaggart niet meer voor de deur parkeren. De familie heeft als enige in de straat geen parkeerhaven voor het huis. foto Wim Kooyma n door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - Terwijl ie dere bewoner van de pas her ingerichte Brouwerijstraat in Sint Jansteen de auto voor het huis in een parkeerhaven kan parkeren, zit er voor de familie McTaggart niks anders op dan de auto op straat te stallen. Om onduidelijke redenen ligt voor hun huis geen parkeerhaven, met alle verkeersonveilige si tuaties van dien. De herinrichting van de Brou werijstraat tot 'woonstraat' is voor de McTaggarts geen ze gen gebleken. Vóór de recon structie van de straat was de weg breder en kon de auto pro bleemloos op straat worden gezet. Nu is de weg versmald en voorzien van parkeerha vens, behalve voor het huis van de McTaggarts. „We heb ben de kwestie al meerdere ke ren besproken met de gemeen te, maar dat maakt allemaal niks uit", zegt C. McTaggart. „Ze beloven ons iets te laten weten, maar dat is nooit ge beurd. Het enige wat ze zeggen is dat we onze auto dan maar in een andere straat moeten par keren." In de tijd dat de Brouwerij straat werd aangepakt, waag de haar echtgenoot P. McTag gart het een keer de auto op de stoep te parkeren, bij gebrek aan beter. „Iedereen kon er langs, hij stond niet in de weg, maar we kregen wel een boete. Wel een beetje terecht natuur lijk, want het is gewoon verbo den, maar wat moesten we dan? Wij hebben geen oprit of garage!" Volgens de gemeente kan ter plaatse geen parkeerhaven worden aangelegd vanwege de bocht naar de Roskamstraat. De McTaggarts betwijfelen dit. Ook zou er bij aanleg van de parkeerhaven geen plaats meer zijn voor het stallen van de afvalcontainers en zou den invaliden moeite hebben met het vervolgen van hun weg. De gemeente heeft de familie wel toestemming gegeven de auto op de weg te parkeren, maar dat zit McTaggart niet lekker. „De auto staat zowat midden op straat. Ik hou mijn hart vast. Straks gebeurt er een ongeluk en wiens schuld is het dan?" De familie zou de au to wel in de parkeerhaven van de buren kunnen stallen, maar dat wil McTaggart niet. „De parkeerplaatsen staan niet op naam, maar ik vind het niet sportief om de parkeerplaats van iemand anders in te pik ken." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Willem en Miene tijdens de broodmaaltijd voor ouderen, een ode aan de mooie Zeeuwse dijken met bomen, het roddelen tijdens het garnalen- pellen, belang van een rampmo nument en verhalen over kleine diefstalletjes op een dorp waar iedereen weet van heeft. Het zijn slechts enkele onderwerpen die gistermiddag tijdens een ontspanningsmiddag voor ou deren in het MFC in Zierikzee de revue passeerden. Onder het motto 'Goed Zeeuws goed rond' biedt de provinciale ouderenorganisatie POSO in samenwerking met de Stichting Scoop ouderen in de provincie een programma met verhalen en liedjes in de streektaal aan. Gis termiddag vond de eerste editie daarvan in Zierikzee plaats. De Zeeuwse taal blijkt goed in de markt te liggen. De grote zaal in het MFC was vrijwel geheel ge vuld met belangstellenden. Daar POSO noch Scoop iemand beschikbaar had om de ouderen welkom te heten, deed directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland dat na mens deze twee organisaties. Groot aandeel in het program ma hebben Frans van der Heijde en Rachel van de Vreede. Beiden zijn lid van de Verhalenkring Midden-Zeeland. Zangeres An- ja Kopmels brengt een serie liedjes in Noord-Bevelands dia lect. Zij treedt op in de plaats van Agnes van den Dries, de zangeres van oude Zeeuwse liedjes die POSO en Scoop aan vankelijk hadden aangekon digd. Van der Heijde vertelt op boei ende wijze over onder meer de hechte huwelijksband tussen Willem en Miene en over de wij ze waarop Miene haar echtge noot keurig op het rechte pad weet te houden. De verteller doet dat in sappig Walchers dia lect. „Zuid-Bevelands klinkt mooier", vindt zijn kringgenote Van de Vreede. Zij tracht haar gehoor van die voorkeur te overtuigen met een paar humo ristische verhaaltjes onder meer over weer een andere Willem die niet zo onder de indruk is van de kookkunst van zijn vrouw Tb Ook weet deze vertelster dei chers op haar hand te krijg: met haar anekdotes over Man die twee dakpannen steelt: over Jan Patate. Anja Kopmels brengt in ha liedjes met eigen gitaarbegela ding een eerbetoon aan i schoonheid van vooral li Noord-Bevelandse land. 2 zingt onder meer over 'Het kis van het water', over gulzij meeuwen, verpauperde wi» molens en moderne windturk nes. Met een aangename vla cynisme stelt ze ook de dorp roddels aan de kaak als ze bt geklets onder het garnalen pi len bezingt. De tweede middag 'Gos Zeeuws Goed Rond' wordt gr houden op woensdag 29 oktobe in De Parel in Domburg. HULST - Het grof tuinafval de gemeente Hulst wordt vanï volgend jaar minder vaakopgf- haald. Met name in de winter maanden is het aanbod m® maal. In de gemeente Hulst hebber particuliere huishoudens mogelijkheid om grof huis# op afroep op te laten halen. Er is een aparte route voor| restafval en een aparte ronk voor grof tuinafval. Zowel her grof restafval als het grof tuk- afval werd eens in de vierwek® opgehaald. Gebleken is echter dat op be paalde momenten weinig aan bod is van grof tuinafval. W aantal meldingen, met name'-® de wintermaanden, is min- maal. Daarom wordt volg®® jaar vijf keer een grof tuin# route gereden. Dat gebeurt in® maanden maart, april, juli.sep tember en oktober. Bij grof tuin afval gaat het om takken, sn®-' hout en grasmaaisel. Takken® snoeihout moeten in hanteerba re bundels worden aang Grasmaaisel moet in papier®1 zakken worden gestopt. De ophaalfrequentie van i grof restafval blijft zigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 52