PZC Premier moet naar China 'Terminator' geen zegen voor Californië I? c* Kwart eeuw paus Johannes Paulus II blijft ondanks ziekte held van conservatieven 16 oktober 1953 donderdag 16 oktober 2003 Infantiel Bitterzoet jubileum voor de door Victor L. Simpson Hij lijkt heel breekbaar, maar ook volhardend en vastberaden; verrassend veer krachtig, maar fysiek ernstig beperkt. Vandaag is Karol Woj- tyla, beter bekend als paus Jo hannes Paulus II, een kwart eeuw leider van de rooms-ka- tholieke kerk. De viering van zijn 25-jarig pausschap is een bitterzoet mo rdent voor Johannes Paulus II. Hij is weliswaar een held voor conservatieve katholieken die in hem een baken zien in de mo derne wereld van 'moreel ver derf', maar de liberaler gezinde gelovigen hebben hem allang de rug toegekeerd. Volgens velen is hij ongetwijfeld een van de in vloedrijkste religieuze leiders van de afgelopen eeuw, maar zijn zwakke gezondheidheeft hem het afgelopen decennium ernstig in dat leiderschap be perkt. Daarnaast werd hij de laatste jaren geconfronteerd met een reeks gevallen van sek sueel misbruik door zijn geeste lijken. Toch heeft het Vaticaan het hele College van Kardinalen, de voorzitters van alle nationale bisschoppenconferenties en een delegatie prelaten uit Polen uit genodigd voor een week van fes tiviteiten. Onderdeel daarvan zijn onder meer een jubileum- mis, die naar verwachting tien duizenden gelovigen naar het Sint Pieterplein in Rome zal trekken, een concert en een lunch samen met alle kardina len. Op 19 oktober wordt ver volgens Moeder Teresa zalig verklaard. Twee dagen later worden de festiviteiten afgeslo ten met de inwijding van dertig nieuwe kardinalen. Het is een groot feest, want er is nogal wat te vieren, vinden ve len. Johannes Paulus II is im mers de paus die meehielp een einde te maken aan het commu nistische bewind in Oost-Euro pa door de vreedzame revolutie in zijn vaderland Polen te steu nen. Hij is de paus die de hele wereld rondreist om zijn 1 mil jard gelovigen te bezoeken. Paus Johannes Paulus II in 1986 op bezoek in het Franse Ars. Gedurende zijn pontificaat heeft Johannes Paulus zich al tijd opgeworpen voor de we reldvrede. In 1984 bemiddelde hij met succes in een conflict tussen Argentinië en Chili, die op de rand van oorlog verkeer den. Minder succesvol waren zijn oproepen tot vrede aan de vooravond van de Golfoorlog in 1991 en de Amerikaans-Britse aanval op Irak dit jaar. Hij blijft desalniettemin, 'vooral na de aanslagen van 11 september 2001, erin volharden dat geweld in de naam van religie uit den boze is. Ook heeft de paus altijd gepro beerd de kloof tussen christenen en joden te dichten. Onder hem erkende het Vaticaan Israël als een volwaardige staat. Hij was de eerste kerkvader die de grootste synagoge van Rome be zocht en keurde antisemitisme, dat eeuwenlang tot het Vati caans beleid behoorde, herhaal delijk af. Zijn uitspraken en daden mo gen dan door velen geroemd worden en reden zijn voor het grote feest van deze week, de laatste tien jaar stonden toch vooral ook in het teken van zijn zwakke gezondheid. De 83-jari- ge paus lijdt sinds de jaren ne gentig aan de ziekte van Parkin son en heeft vaak problemen met zijn heupen en knieën. Er is speciaal voor hem een tot rol stoel omgevormde troon ge maakt, zodat hij toch missen kan blijven leiden. Het is duidelijk dat het onver mijdelijke einde in zicht is en de paus beaamt dat. Onlangs zei ook pauselijk adviseur en kardi naal Joseph Ratzinger dat de paus 'in slechte doen' was en verklaarde de Oostenrijkse kar dinaal Christoph Schönborn dat de paus 'de laatste maanden en dagen van zijn leven' nader de. foto Daniel Janin/AFP De uitlatingen van de twee kar dinalen werden snel gevolgd door opmerkingen van andere ingewijden in het Vaticaan dat Johannes Paulus nog prima in staat is de kerk te leiden. Maar sommige van zijn adjudanten vrezen voor de dag dat hij niet meer kan communiceren, een vaardigheid waar hij vaak om geroemd is. Een paus kan aftreden - paus Celestinus V deed het als laatste in 1294 - maar een onbekwame paus kan volgens de kerkelijke wetgeving niet worden afgezet. Johannes Paulus beschouwt zichzelf niet alleen nog steeds paus als bekwaam, maar hij heeft ook nog ambities. Volgens zijn woordvoerder is hij momenteel bezig met een boek over zijn da gen als bisschop van Krakau en heeft hij nog plannen om Oos tenrijk, Zwitserland, Frankrijk en, voor de laatste keer, Polen te bezoeken. Naast zijn zwakke gezondheid kan ook de groeiende kritiek van de liberale fractie binnen de rooms-katholieke kerk op het functioneren van de paus een schaduw werpen over de feest stemming deze week in Vati caanstad. Het keiharde conser vatisme van de paus heeft veel gematigde katholieken tegen hem in het harnas gejaagd. Zo houdt hij koppig vast aan het verbod voor vrouwen om tot priester gewijd te worden en blijft het voor priesters verbo den te trouwen. Onlangs gaf hij bovendien goedkeuring aan een wereldwijde campagne tegen de legalisatie van homoseksuele huwelijken. „Er bestaan treffende tegen strijdigheden tussen de buiten landse en de binnenlandse politiek van de paus", zegt de dissidente theoloog Hans Kung. „Ik vind het opmerkelijk hoe hij kan praten over mensenrechten vrijheid en democratie en in het bijzonder over de oorlog in Irak en over de dialoog tussen reli gies, maar aan de andere kant de vrijheid in de katholieke kerk onderdrukt' en de inquisitie te gen hervormingsgezinde theo logen en bisschoppen steunt." De hervormingsgezinde krach ten binnen de kerk hoeven ove rigens weinig hoop voor de toe komst te hebben. Op vijf na zijn alle 109 kardinalen, de mogelij ke opvolgers van de paus, be noemd door Johannes Paulus en derhalve vaak even conserva tief. Desalniettemin zullen de aan hangers van Johannes Paulus II stellen dat hun paus aanzienlijk meer goed dan fout heeft ge daan in de afgelopen kwart eeuw, wat reden is voor een groot feest. Of zoals.zijn woord voerder zegt: „De paus is een realist. Teleurstellingen kunnen hem niet deren. "AP Onder aanvoering van NobelprijswinnaarLech Walesa beklaagden velen zich er vorige weel over dat het Nobelprijscomité dit jaar een kans voor open doel heeft laten liggen. Het 25-jarig jubileum van Karol Wojtyla als paus Johannes Paulus II wasi® mers een uitgelezen gelegenheid om hem de Nobelprijs voor de Vrede toe te kennen. Het Comité, wiens moti^ ven wel vaker in het verborgene liggen, besloot echte anders en gezien de leeftijd en lichamelijke conditie van de paus zal het er volgend jaar vrijwel zeker ook niet meer van komen. De Nobelprijs voor de Vrede was voor deze pausne: niet eens een discutabele keuze geweest. Want alsJo^ hannes Paulus II op één terrein in zijn 25-jarig pa^. schap een belangrijke en deels succesvolle rol heeft ge- speeld, dan is het wel op het gebied van de vrede, ft meest bereisde paus ooit preekte in meer dan honden! landen die hij bezocht de noodzaak van vrede en lig daarbij risicogebieden als Syrië en Mozambique niet links liggen. Hij speelde een belangrijke rol rondomhtt slechten van het IJzeren Gordijn en de omwentel® naar democratie in de Oostbloklanden. Zijn vredesmissies hadden evenwel niet overal succes de beide oorlogen tegen Irak heeft hij ondanks divers interventies niet kunnen voorkomen. Bij zijn aantreden in 1978 waren de verwachtingen hooggespannen, want Karol Wojtyla stond bekend als een progressieve en moedige kardinaal die de coma», nistische dictatuur trotseerde. Wellicht zou hij het Vati caan en de rooms-katholieke kerk de nieuwe, broodno dige weg naar vernieuwing in kunnen laten slaan. Maai die hoop drukte deze paus zelf al snel de kop in. Johan nes Paulus II duldde geen tegenspraak en bleek oercon servatief in zijn opvattingen over huwelijk, echtschei ding, aids, euthanasie, seksualiteit en toelating val vrouwen tot het priesterambt. Zijn starre houdingtes opzichte van allerlei onomkeerbare maatschappelijk processen leidde niet alleen tot spanningen met de we reldwijde geloofsgemeenschap, maar ook binnen 4 rooms-katholieke kerk. Theologen met liberalere op vattingen werden zonder pardon aan de kant gescho ven. Desondanks konden kerkelijke protestbewegic gen opstaan, ook in Nederland. Die hebben ondanks- en dus niet dankzij - deze paus voor elkaar gekregen da er mondjesmaat toch stappen zijn gezet richting mes inspraak en modernere opvattingen over celibaat a seksuele moraal. Vandaag wordt dan ook het jubileum gevierd vaneei paus die twee persoonlijkheden in zich bergt: die vandf Vredesridder die zich met succes inzette voor de men senrechten. Maar ook die van de autoritaire aartscor servatief die een vernieuwing van de kerk in de wej stond en daardoor in de hele wereld veel gelovigen heelli zien weglopen. De naam van Nederland in China als hoogwaardig kenniscentrum op het gebied van water- en we genbouw en logistiek is geves tigd, onder meer door toedoen van de 'miljoenen van Kok'. Het potje is echter'o'p en politiek is Den Haag vrijwel onzichtbaar in China. door Gert-Jan Broere Minister van Verkeer en Waterstaat Karla Peijs stond deze week op de Trommeltoren van Peking en keek inde richting van de Kolenheuvel, het park achter de Verboden Stad. Beneden haar krioelden voetgangers, fietsers en auto's, die vochten om voorrang op een kruispunt waar drie wegen samenko men. Om haar heen stonden managers van HITT en DHV, 'verkeersregelaars' uit Nederland. „Nederland heeft veel ervaring bij het scheiden van de verschillende ver keersstromen legde minister Peijs een gehoor van Chinese journalisten later op de dag uit. „Nederland behoort tot de veiligste landen in Europa." Maar, wilden de journalisten weten, hoeveel heeft Den Haag beschikbaar aan subsi dies om een project onder Nederlandse leiding ook voor een Chinese partner interessant te maken. Peijs moest een antwoord schuldig blijven. Er was al leen een potje van 20.000 euro voor een seminar over verkeersregulering. Dat is wat anders dan de zak met duiten die toenmalig premier Kok meenam toen hij in 1995 China aandeed. Voor een periode van zeven jaar was er 500 miljoen gulden (277 miljoen euro) be schikbaar voor zogenoemde Ontwik- kelings Relevante Export Transacties (ORET). Het doel van de speciale Chi- na-pot was om Nederland in 's werelds snelst groeiende économie 'op de kaart te zetten'. Volgens de deelnemers aan Peijs' han delsmissie - bedrijven in water- en we genbouw, luchtvaartvaart en havenfa ciliteiten - is die opzet geslaagd en hoeven ze bij de Chinese bedrijven en autoriteiten geen nadere introductie meer. De naam van Nederland als hoogwaardig kenniscentrum op het ge bied van water- en wegenbouw en lo gistiek is gevestigd. Maar in een land als China is dat lang niet altijd voldoende om opdrachten binnen te (blijven) halen. Ondanks alle mooie bespiegelingen over de WTO en het open gooien van de grenzen en ver lagen van invoerrechten is er nog steeds geen sprake van een volledig vrije marktwerking. Prijs en kwaliteit bepa len niet altijd wie de opdracht krijgt. Een berucht voorbeeld is een Neder lands bedrijf dat een opdracht op het laatste moment naar de Franse concur rent zag gaan, omdat president Chirac persoonlijk in Peking kwam lobbyen. 'Zachte financiering' met subsidies en politieke aanwezigheid met ministe riële missies zijn essentieel om een voet tussen de deur te krijgen in China en de deur verder open te duwen. Volgens Nederlandse managers in Peking scoorden Den Haag op het eerste punt goed met de 'miljoenen van Kok', maar het potje bestaat sinds eind vorig jaar niet meer. China valt nu onder de regu liere ORET-regeling. Volgens de Ne derlandse ambassade in Peking is er sprake van een bijna naadloze over gang van de oude naar de nieuwe situa tie. Maar lang niet alle Nederlandse bedrijven in China zijn daarvan over tuigd. Het is echter nog te vroeg om dat echt te kunnen beoordelen. Een ORET- procedure duurt gemiddeld anderhalf jaar. 'Politiek' doet Den Haag het ech ter aanzienlijk minder. Minister van Buitenlandse Zaken De Hoop Scheffer kreeg twee maanden geleden in Peking van de Chinese premier Wen Jiabao te horen dat 'het wel erg lang was gele den'. Nederlandse ministers gaan met enige regelmaat langs in China, maar Twee bezoekers aan het Tianmenplein in Peking lopen voorbij een doek met de leuze 'Drie vertegenwoordigingen', refererend aan de Chinese theorie van onder nemerschap. Den Haag doet, ondanks de goede naam van Nederland op kennisge bied, te weinig om handel tussen Nederland en China te stimuleren. foto Ng Han Guan/AP voor de Chinezen telt toch vooral de premier. Premier Balkende zou nu ech ter van plan zijn volgend jaar voorjaar de Chinese muur te willen beklimmen. De boodschap van zijn Chinese gasthe ren zal waarschijnlijk niet zoveel ver schillen met wat Jaap De Hoop Schef fer te horen kreeg. GPD Op 7 oktober werd Arnold Schwarzenegger tot Repu blikeins gouverneur van Cali fornië gekozen omdat een meer derheid van de Californische kiezers vond dat de zittende De mocratische gouverneur Davis moest vertrekken. Op het eerste gezicht was dit een triomf van de democratie: politici die de kiezers teleurstellen worden naar huis gestuurd. Nadere ana lyse van de hele gang van zaken maakt echter duidelijk dat de zevende oktober in werkelijk heid een zwarte dag voor de de mocratie was. In plaats van zich te presenteren als politicus met concrete idee- en voor de oplossing van de eco nomische problemen van Cali fornië maakte Schwarzenegger permanent gebruik van zijn imago als filmster, alsof de ge welddadige robot die hij pleegt te spelen enige relevantie heeft voor het bestuur van de staat. Voorzover hij enige politieke boodschap had, was die popu listisch en regelrecht mislei dend. Zoals alle populisten be loofde hij echt naar de kiezers te gaan luisteren, zodat hij de staat weer terug zou kunnen geven aan het voik. De autistische op lichters die Californië tot nu toe hebben bestuurd zouden naar huis worden gestuurd en dan zou alles anders worden. Het blijft een raadsel waarom de kiezers, of althans een deel van de kiezers, altijd weer gevoelig zijn voor dit soort loze beloften. Voor de ernstige begrotingspro blemen van de staat bood Schwarzenegger al een heel simpele oplossing. De belastin gen zullen niet worden ver hoogd, maar evenmin zal de dienstverlening door de statelij ke overheid worden vermin derd. De belastingverhoging die de weggestuurde gouverneur had geïntroduceerd om de be grotingsproblemen op te lossen zal bovendien ongedaan wor den gemaakt. Het klinkt sprookjesachtig en het is ook onmogelijk. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat Schwarzenegger de econo mische en begrotingstechnische problemen van de staat beter kan oplossen dan zijn voorgan ger, zeker gegeven zijn belofte de belastingen niet te zullen verhogen. De mogelijkheid een zittende gouverneur af te zetten is onder deel van de ultrademocratische instituties van de staat Califor nië. Mits er voldoende handte keningen zijn verzameld kan er over alle denkbare beleids kwesties een referendum wor den gehouden. Het klinkt prachtig, zo'n superdemocratie, Wf maar in de praktijk hebben de eindeloze referenda rampzalige effecten gehad op het bestuur van de staat. Alleen al in de af gelopen twee decennia zijn er per referendum 150 voorstellen aan de burgers van de staat voorgelegd. Ongeveer een derde daarvan is aangenomen. Het beroemdste burgerinitiatief was wel Proposition 13, door een ruime meerderheid van de Californische kiezers goedge keurd in 1978. Proposition 13 verlaagde de belasting op on roerend goed en maakte verho ging de facto onmogelijk. Dit kortzichtige voorstel veroorzaakt tot op de dag van vandaag ernstige problemen. Doordat lokale overheden nau welijks inkomen ontvangen uit belastingen op onroerend goed, hebben zij permanent geldgebrek. In economisch voorspoedige tijden wordt dat opgevangen met subsidies van de staatsoverheid. Als de staats- overheid echter moet bezuini gen zitten de lokale overheden al snel zonder geldHet gevolg is verwaarlozing van het onder wijs en de infrastructuur. Teneinde de gevolgen van hun eigen kortzichtigheid ongedaan te maken hebben de Californi sche kiezers in de jaren tachtig en negentig allerlei voorstellen goedgekeurd die de staatsover heid dwingen het belastinggeld op een bepaalde manier te be steden. Het gevolg is dat de staatsoverheid financieel aan handen en voeten is gebonden. Al is het dan in Californië mak kelijk om een referendum te or ganiseren, toch is daarvoor veel geld nodig. Zowel het verzame len van de noodzakelijke hand tekeningen als de onvermijde lijke reclamecampagne op de televisie is kostbaar. Het gevolg is dat dit democratische instru ment dat bedoeld was voor alle burgers vooral benut wordt door multimiljonairs en ruim gefinancierde belangengroe pen. Zo is het ook nu gegaan. De campagne om de gouverneur naar huis te sturen is in eerste instantie betaald door een aartsconservatieve Republi keinse miljonair. De teneur van de meeste refe renda in de staat Californië is simpel: de belastingen moeten verlaagd worden, terwijl de dienstverlening door de over heid moet worden verbeterd. Begrijpelijke wensen ongetwij feld, maar wensen die zich nu eenmaal moeilijk laten combi neren. In een zo directe demo cratie als de Californische pre valeert de kortzichtigheid van de kiezer, die de repercussies van zijn infantiele wensen niet kan overzien. Californië is zo democratisch dat de democratie er niet goed meer werkt. Dat is vervelend voor Californië, maar voor ons erg leerzaam. Ook in Nederland zijn velen van mening dat de democratie niet goed functioneert en dat meer democratie daarvoor de beste remedie is. De ellendige prak tijk van de directe democratie in Californië leert echter dat meer democratie merkwaardigerwij ze resulteert in minder demo cratie. Wil de democratie rede lijk werken dan moet zij een vertegenwoordigende demo cratie zijn. Politieke partijen en gekozen volksvertegenwoordigers moe ten de tegenstrijdige wensen van de kiezers in min of meer verstandig beleid vertalen. Mis schien moet minister De Graaf maar eens op werkbezoek naar Californië. GPD NOBELPRIJS - De Britse pre mier sir Winston Churchill krijgt de Nobelprijs voor de li teratuur. Dat is op een officiële zitting van de Zweedse Acade mie in Stockholm bekend ge maakt. Churchill heeft dertig boeken geschreven, waaron der romans, biografieën, reis verhalen en geschiedkundige werken. De prijs bestaat uit een oorkonde, een gouden me daille en een geldprijs van 125.000 gulden. NESB - Twee leiders van de Nationaal-Europese Sociale Beweging (NESB) zijn door de Amsterdamse rechtbank ver oordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. De NESB werd afgelopen zo mer opgericht als opvolger van de NSB. De rechtbank noeml de NESB een verboden vereni ging- De Nederlandse afdeling heelt daarop besloten voorlopig alle activiteiten te staken. De Vlaamse tak zet haar werk zaamheden voort. BEGROTING - De gemeente Zoutelande kampt met een be grotingstekort van 20.000 gul den. Dat bleek gisteren tijdens de raadsvergadering. Het te kort is onder meer ontstaan doordat de gemeente heeft be sloten voorruim 11.000 gulden waterafvoerbuizen aan te leg gen in de Noordstraat PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal: 56,60 per jaar €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooron- ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstenen producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij- PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot HJSQSflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4