PZC Jacht vereist kennis en vaardigheid Buitenplaatsen krijgen oude luister terug Camping mag fors uitbreiden Gemeenten uiten zware kritiek op maatschappelijk werk Aanvraag voor Europese subidie brakwatermoeras Tuinmuurtje Oosterland wacht sloop 15 agenda donderdag 16 oktober 2003 Passage bijeen Wet Rijbewijs kwijt na dronken rit Vragen over boekingscentrale Mini-theater in de verkoop Kleding gestolen uit winkel Meisje gewond bij botsing Alleen Zwemvierdaagse in Zierikzee en Nieuwerkerk jnnrMiriam van den Broek 0OSTKAPELLE - Staatsbos beheer brengt de buitenplaat sen in de Manteling tussen Oostkapelle en Domburg terug in oude staat. De grote lanen krijgen weer een statige uitstraling, dood hout wordt weggehaald en aantrekkelijke planten krijgen weer de kans om te groeien. Natuurgebied de Manteling beslaat een gebied van 700 hec tare. Staatsbosbeheer heeft daarvan zo'n 120 hectare in ei gendom en beheer. In 1989 luidde Staatsbosbeheer de noodklok omdat een aantal buitenplaatsen aftakelde. Een landschapsarchitect werd in de arm genomen en er werd een herstelplan opgesteld. Met die renovatie is in de jaren ne gentig een begin gemaakt. De Beukenlaan bij de buiten plaats Berkenbosch, de Lin- denlaan en de Verlengde Wul- pendreef zijn inmiddels opge knapt. Ook de landschapstuin voor het kasteel Westhove is onder handen genomen en in oude glorie hersteld. Binnenkort gaat de zeshon derd meter lange Eikenlaan in het zuidelijk deel van Berken bosch op de schop. Het loop gedeelte van het pad wordt uit gegraven en opgehoogd met kleischelpen. Een wals gaat er overheen zodat er een stevig pad ontstaat. De eiken langs het pad worden vrijgezaagd zodat de weg weer goed te herkennen is als een laan. De werkzaamheden in dit gedeelte van de Manteling zijn naar verwachting over een maand afgerond. Zuidkust heeft veel geld nodig Hnnr Piet Kleemans SEROOSKERKE - De provin cie Zeeland heeft bij de Europe se Commissie subsidie aange vraagd voor de inrichting van de zuidkust van Schouwen- Duiveland als brakwatermoe ras. Het gaat om een financiële bijdrage van ruim 1,3 miljoen euro, wat neerkomt op de helft van de kosten van de inrichting van deelgebieden 7 bangs de zuidkust van Schou- ren-Duiveland wordt al een iantal jaren gewerkt aan groot schalige natuurontwikkeling. Inmiddels is al op grote schaal irond aangekocht en is onge veer de helft van het te ontwik kelen gebied daadwerkelijk in gericht. „Op voormalige slechte landbouwgrond is een groot schalig brakwatermoeras ver schenen, met een ongekende rijkdom aan vogels en zoutvege- taties", prijst de provincie in een begeleidende brief bij de subsi- lieaanvraag het project aan. Als het landinrichtingsproject eenmaal voltooid is levert dat, zo wordt geschetst, 12 hectare brakwatergemeenschap, 112 hectare zilte pioniersvegetatie, 74 hectare zilt grasland en 37 hectare zoet vochtig grasland op, De plannenmakers gaan er van uit dat zeldzame zoutplan- ten zich in het gebied gaan ont wikkelen en verwacht dat meeuwen, eenden en ganzen de nieuwe natuur als rust- en foe- rageergebied gaan gebruiken. Ook voor de Noordse woelmuis wordt het gebied aantrekkelijk. Om de ambitieuze natuurdoel- STREEKACTIVITEITEN 23, vr. 24 en za. 25 okt. 20.00 uur 50 medewerkenden met supersterren als JASPERINA DE JONG, DENISE JANNAH Info/ kaartenverkoop tel 0900.3300033 www.nieuwe-muziek.nl redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-02 3 1 231 °P maandag t/mvijdag gedu- rende de openingstijden; Mterdagstot 12.00 uur stellingen uit te voeren is een hoop geld nodig. De provincie Zeeland draagt er een fors steentje aan bij, evenals het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Voedselkwaliteit De aanvraag voor de subsidie bij de Europese Commissie be treft een bedrag van 1.383.600 euro, 50 procent van de totale inrichtingskosten van de deel gebieden 7 en 8. De Europese Commissie stelt als voorwaarde aan het verstrek ken van de subsidie de voor waarde dat de co-financiering rond moet zijn. De kans dat dat niet lukt, acht de provincie ge ring. De provinciale Kwaliteits impuls Groen biedt, stelt de pro vincie, voldoende marge om eventueel geheel of gedeeltelijk wegvallen van rijksgelden op te kunnen vangen. De aanvraag van de subsidie is een complexe zaak. Er dient een financieel-juridisch goed door wrochte subsidieaanvraag van liefst negentig pagina's ver werkt te worden. In nauw over leg met de dienst Landelijk Ge bied van het ministerie van LNV is daar de afgelopen tijd inten sief gewerkt. Het ministerie van LNV is gevraagd de subsidie aanvraag te ondersteunen en met spoed - de aanvraag moet voor 18 oktober binnen zijn - door te geleiden naar de Euro pese Commissie. BURGH - Revasa, Kerkstraat, 20.00 uur: Gespreksbijeenkomst geloof en cultuur; OUWERKERK - Dorpshuis, 20.00 uur: Openbare vergadering Dorpsraad; ZIERIKZEE - MFC, 19.30 uur: Cor van Gel deren van Groei&Bloei vertelt over de geheimen van de plantenwereld; BRUINISSE - De christenvrou- wnbeweging Passage afdeling iruinisse komt vanavond om 19.30 uur bijeen in het Neder lands Hervormd Verenigingsge bouw aan de Deestraat. Her vormd predikant P. Goodijk vertelt over zijn fietstocht naar Santiago de Compostella. Advertentie ITL Het tuinmuurtje is op verschillende plaatsen zwaar beschadigd. De gemeente vindt herstel te duur. door Piet Kleemans OOSTERLAND - Wat het Schouwen- Duivelandse college van burgemeester en wethouders betreft mag het tuin muurtje bij de hervormde kerk aan het Torenplein aan de rand van Oosterland worden gesloopt. Herstel van het muur tje is de gemeente te kostbaar. De gemeente is al geruime tijd bezig via het computerprogramma Homerun het gemeentelijk onroerend goed en de staat waarin dat verkeert in kaart te brengen. Het muurtje dat het grasveld rond de kerk aan het Torenplein in Oosterland scheidt van trottoir en openbare weg bleek bij de naspeuringen in het kader van Homerun eigendom van de ge meente Schouwen-Duiveland. Het zelfde geldt voor het grasveld. Het muurtje in kwestie bleek behoorlijk verpauperd. Delen ervan zijn reeds verdwenen en andere stukjes muur zijn gescheurd. Wethouder Openbare Werken G. van de Velde-de Wilde: „Herstellen - of beter gezegd vernieuwen - van het muurtje kan wel maar het is erg kostbaar. Wij schatten de kosten op 80.000 euro en foto Dirk-Jan Gjeltema daarom kiezen wij liever voor een ande re oplossing." Het is wel de bedoeling dat er een ande re afscheiding voor het muurtje in de plaats komt, maar hoe dat er precies uit gaat zien is nog niet bekend. De ge meente wil daarover nog overleg met de dorpsraad Scharendijke. Het muurtje in kwestie is volgens de wethouder geen monument. door Mieke van der Jaqt GOES - Zoals elk jaar op de helft van oktober, is het jacht seizoen weer geopend. Dat wil niet zeggen dat iedereen overal maar op alle beesten mag gaan schieten. Op lang niet alle dier soorten mag worden geschoten, zeker niet die soorten die be schermd zijn. Het jachtseizoen geldt voor kleine zoogdieren als konijnen en hazen, en voor vo gels als fazanten en eenden. Niet iedereen met een geweer mag zijn kostje bij elkaar jagen. Wie wil schieten, moet zijn aan gesloten bij een wildbeheers- eenheid, die in feite een vergun ning heeft voor een bepaald gebied. Meestal zijn dat aaneen gesloten landbouwpercelen die een voldoende groot oppervlak moeten vormen. Voor natuurge bieden is in de meeste gevallen een aparte vergunning nodig, die alleen wordt verstrekt als in omliggende gebieden wildscha- de wordt veroorzaakt. De wildbeheerseenheden vra gen van hun leden een zekere kennis en vaardigheid. De ja gers moeten de wet kennen, we ten op welke soorten ze wanneer mogen schieten en ze moeten het houden, die ook worden opgezet testen op van mensen die het do- vol dat ze in hun wildbeheers- geweer ook kunnen hanteren, voor jagers en honden. den van dieren als hobby ver- eenheden de fauna juist be- Daarvoor worden cursussen ge- Dejachtroeptelkjaarweerpro- foeien. De jagers houden echter schermen. Op vogels, zoals fazanten, mag gejaagd worden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Inqrid Huibers MIDDELBURG - Camping De Paardekreek in Kortgene krijgt van de provincie groen licht voor de uitbreiding van het kampeerterrein met honderd vakantiehuisjes. Het college van Gedeputeerde Staten ne geert met de goedkeuring het advies van de Provinciale Com missie Omgevingsbeleid (PCO), die GS adviseert. De PCO betwijfelt of A. Brink man, de eigenaar van De Paar dekreek, financieel in staat is om 6,5 hectare compensatiebos aan te leggen. Aanleg daarvan is verplicht, omdat voor de uit breiding van de camping een stuk bos wordt gekapt. Verder ziet de PCO niets in de le galisering van een westelijk van de camping gelegen dienstwo ning. Deze wordt volgens de commissie al bijna tien jaar ille gaal als burgerwoning gebruikt. Vertegenwoordigers van de ge meente Noord-Beveland en Brinkman zelf slaagden er be gin oktober in GS voor hun zaak te winnen. Zo kon Brinkman aantonen dat zijn bedrijf ruim dertienduizend euro heeft gere serveerd voor de aanleg van het bos. Ook is er geld in kas om de benodigde grond te kopen. De gemeente gaf aan dat er op dit moment met de eigenaar van ZIERIKZEE - Een 57-jarige man uit Heinkenszand heeft dinsdagavond bij Zierikzee zijn rijbewijs moeten inleveren omdat hij met teveel drank achter het stuur gekropen was. De man reed rond tien uur 's avonds over De Weg naar de Val bij Zierikzee, toen hij door de politie aan de kant werd gehaald vanwege zijn rijgedrag. Bij de blaastest bleek dat hij 3,5 keer meer alcohol had ge dronken dan wettelijk is toegestaan in het verkeer. De politie heeft hiervoor zijn rijbewijs ingenomen en hem een dagvaar ding meegegeven, MIDDELBURG - De CDA-Statenfractie maakt zich zorgen over de toekomst van het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ). Door het verdwijnen van de Zeeuwse boekingscentra le, die opgaat in een landelijke centrale, gaan bij het BTZ ba nen verloren. Het CDA heeft schriftelijke vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten om meer inzicht te krijgen in de precieze consequen ties. De fractie wil weten hoeveel banen gaan verdwijnen. Ook over de financiële gevolgen voor het BTZ verlangt zij meer duidelijkheid. Om dat te kunnen beoordelen, heeft het CDA tevens de winst- en verliesrekeningen over de laatste drie jaren opgevraagd. Gedeputeerde G. de Kok maakte het verdwijnen van de boekingscentrale uit Zeeland ruim een week geleden bekend in een vergadering van de Statencom missie economie en mobiliteit. MIDDELBURG - B en W van Middelburg willen het Minithe- ater aan de Verwerijstraat verkopen aan de Vereniging Mid delburgs Theater. Dat levert de gemeente een jaarlijks extra- tje op van iets meer dan tweeduizend euro. Het belangrijkste voordeel voor de gemeente is dat met de verkoop het jaarlijkse onderhoud van drieduizend euro wegvalt. Het minitheater staat voor een bedrag van elfduizend euro in de boeken. De taxatiewaarde van het pand en de aangrenzen de grond is ruim 64.000 euro. Het college heeft deze week besloten het gebouw tegen de taxatiewaarde te koop aan te bieden aan de vereniging. B en W verbinden daaraan wel de voorwaarde dat, mocht de vereniging ophouden te bestaan en het minitheater in de verkoop doen, dat de gemeente dan de eerste gegadigde is. De gemeente heeft in de kadernota 2003-2007 het besluit ge nomen om waar mogelijk gemeentelijke panden af te stoten. De verkoop past in dat beleid. DOMBURG - In de nacht van dinsdag op woensdag is inge broken in een kledingzaak in Domburg. Er is voor duizenden euro's aan kledingstukken en schoenen meegenomen. De toe gang tot het pand werd geforceerd. KOUDEKERKE - Een zestienjarig meisje is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrijding tussen een auto en een fiets. Het meisje zat achterop de fiets van een twintigjarige Middel burger. Op de kruising Vlissingsestraat, Jacoba van Beieren- weg in Koudekerke kreeg hij geen voorrang van de 36-jarige Vlissingse bestuurster van een personenauto. Het zestienjarig meisje werd met rugklachten en kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. die grond wordt onderhandeld. Het gaat om een perceel tussen de camping en Kortgene. Daar had de gemeente ook en kele landgoederen gedacht, maar daarvoor blijkt het terrein te krap. Om verkoop van de grond toch interessant te maken, wil de ge meente het planologisch moge lijk maken om aansluitend aan de dorpskern vijf landhuizen te bouwen. door Rob Paardekam GOES - De Bevelandse gemeen ten hebben gisteren harde kri tiek geuit op het bestuur van het maatschappelijk werk. Ze zijn niet van plan zonder slag of stoot de financiële problemen van de stichting op te lossen. De jaarrekening over 2002 van de Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio (SM- WO) laat een tekort van bijna twee ton zien. De vijf Beveland se gemeenten is gevraagd dat geld bij te passen. Tijdens de vergadering van het samenwer kingsverband welzijnszorg lie ten die echter weten dat niet van plan te zijn. De gemeenten zijn wel bereid de extra huisvestingskosten van 44.000 euro te betalen, maar het geld voor de afvloeiingsregeling van de voormalige directeur (126.000 euro) geven ze nietHet steekt de meeste gemeenten vooral dat ze nooit zijn ingelicht over die regeling. „Het is een probleem dat ze zelf veroor zaakt hebben", zei de Goese wethouder D. van Ewijk. „Er zijn grove fouten gemaakt en ze doen niet eens een poging om het probleem op te lossen." Ook burgemeester A. Verbree van Reimerswaal vindt dat SMWO problemen veel te gemakkelijk op het bordje van de gemeenten legt. „Laat ze eerst zelf maar eens met een oplossing komen." Alleen wethouder L. Niewen- huijse van Kapelle toonde zich milder. Ook hij vindt dat het be stuur fouten heeft gemaakt, maar het lijkt hem onredelijk om helemaal geen bijdrage aan het oplossen van de financiële problemen te leveren. Daarom koos hij voor de variant waarin de helft van de 126.000 euro voor de afvloeiingsregeling wordt betaald. De rest zou SM WO dan binnen de eigen gelede ren moeten zoeken. Kapelle stond echter alleen in haar standpunt. Goes, Borsele, Noord-Beveland en Reimers waal vinden dat de instelling het hele bedrag zelf moet op hoesten. Het gaat volgens hen vooral om een signaalfunctie, want waarschijnlijk zal SMWO nooit het hele tekort kunnen wegwerken zonder dat de kwa liteit van de diensten omlaag gaat. Aan het eind van de rit zul len de gemeenten alsnog een deel van de afvloeiingsregeling moeten betalen, maar dan heb ben ze in ieder geval duidelijk gemaakt dat problemen niet zo maar- op hun bordje kunnen worden geplaatst. „Er heerst bij SMWO nu een mentaliteit van 'de gemeenten betalen toch wel'", aldus wethouder C. Schippers van Noord-Beve land. Van Ewijk: „Het gemak waarmee de stichting roept dat gemeenten maar even over de brug moeten komen, bevalt me niet." Wethouder Schippers ging het verst in zijn kritiek op het huidi ge SMWO-bestuur. Hij sprak over een financiële puinhoop en zeer slechte communicatie met de gemeenten. Schipper stelde voor om het vertrouwen in het bestuur op te zeggen, maar daarin kreeg hij geen steun. „Daarmee bereiken we niets", aldus Verbree. ZIERIKZEE - In de binnenba den van Zierikzee en Nieuwer kerk wordt volgende week de jaarlijkse zwemvierdaagse ge houden. In Zierikzee kunnen mensen vanaf maandag 20 oktober hun baantjes trekken. Voor deelne mers tot en met tien jaar geldt een minumum van tien baan tjes. Voor de overige zwemmers geldt de dubbele afstand, om in aanmerking te kunnen komen voor de gebruikelijke medaille Zwembad Onderdak is dage lijks geopend van 7.00 tot 12.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur Vrijdagavond is het bad geslo ten. In het Nieuwerkerkse bad Dol- Fijn wordt vanaf dinsdag 21 ok tober de vierdaagse gezwom men. Kinderen kunnen 's middags tussen 13.00 en 15.00 uur hun baantjes komen trekken. Tussen 18.15 en 19.15 uur staat Dol-Fijn open voor zwemmen met het hele gezin en tussen 19.15 en 20.00 uur is er ruimte voor volwassenen gereserveerd. De opbrengst van de sponsoring komt ten goede aan het Ronald McDonald Kinderfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43