Achttien jaar voor moord in discotheek Extraatjes blijven mogelijk pakje Van ontucht verdachte topambtenaar stelt bladen aansprakelijk Prenatal CPB verwacht herstel concurrentiepositie Maximatulp moet dan maar Mabel gaan heten Zo'n duizend mensen bij stille tocht Anja Joos Trml&CWt/! Als je drie bruilóften tegelijkertijd hebt. donderdag 16 oktober 2003 Kenteken kost bromfietser straks 50 euro Voorheffing Politie pakt eerste afsteker van zwaar vuurwerk Strijkers PARAPLU analyse Stel licht twintig jaar bijstand op Rust Hoorn-Enkhuizen keert weer Heilsleger introduceert modemerk Sms-jes over fysieke toestand paus Minder rokers door vergoeding jouw wereld Loonbevriezing levert 35.000 extra banen op Hnnr Maurice Wilbrink DEN HAAG - Het bevriezen van de lonen gedurende twee jaar le vert 35.000 banen op in het jaar 2007. De koopkracht van de huishoudens daalt de komende jaren, maar uiteindelijk zullen de bestedingen zich herstellen als weer meer mensen aan het werk komen. Dat concludeert het Centraal Planbureau na het doorrekenen van het centraal akkoord, dat dinsdag is gesloten over lonen, DEN HAAG - Rijders van brom mers en snorfietsen moeten on geveer 50 euro gaan betalen voor het kenteken dat minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) op 1 januari 2005 wil invoeren. De minister hoopt met het al ja ren geleden aangekondigde kenteken de verkeersveiligheid te vergroten, omdat de politie na invoering van het kenteken op gevoerde of niet-goedgekeurde voertuigen van de weg of het fietspad kan halen. Peijs wijst er in een brief aan de Tweede Kamer op dat het rij den op een brom- of snorfiets ris kant is. Deze groep verkeers deelnemers neemt minder dan 1 procent van de mobiliteit voor haar rekening, maar jaarlijks wel 10 procent van de verkeers doden en 20 procent van de ge wonden in het verkeer. De mi nister beseft dat 50 euro een for se uitgave kan zijn voor sommi ge brom- of snorfietsers. Ze hoopt dat na de invoering van het kenteken het aantal dief stallen van brom- of snorfietsen afneemt, zodat de verzekerings premie omlaag kan. ANP uitkeringen en vervroegd pensi oen. Doel van het akkoord tussen kabinet, werkgevers en vakcentrales is herstel van de Nederlandse concurrentieposi tie. Het CPB constateert inderdaad dat die concurrentiepositie ver betert, omdat de loonkosten van de bedrijven in 2004 en 2005 zullen dalen. Dat zou uiteinde lijk moeten leiden tot meer ex port. Het positieve effect van toenemende export zal niet on middellijk voelbaar zijn in de economie. De groei wordt de komende ja ren getemperd doordat de be drijven die produceren voor de binnenlandse markt worden ge confronteerd met een lagere vraag. Consumenten zullen im mers voorzichtig zijn met uitga ven, omdat hun koopkracht on der druk staat. Maar vanaf 2006, 2007 is koop krachtherstel te verwachten, en dat zal bedrijven doen besluiten weer meer te investeren. Samen met een groeiende export zal dat leiden tot een krachtiger econo mische groei aan het eind van deze kabinetsperiode. Het CPB denkt dat het financieringste kort in deze kabinetsperiode per saldo niet lijdt onder de bevrie zing van de lonen. Minister De Geus (Sociale Za ken) denkt dat de voorgestelde fiscale 'voorheffing' die werk nemers die met vut willen gaan in een keer zouden moeten beta len, van tafel kan. In het Radio 1-journaal kondigde de be windsman gisteren aan 'nog grote concessies' te willen doen bij de aanpak van de fiscale sti mulering van vut en prepensi oen. De bewindsman maakte giste ren ook duidelijk dat er geld achter de hand is voor een over gangsregeling naar een nieuw stelsel van vroegpensioen en voor een 'stevigere en substanti ëlere' levensloopregeling dan het kabinet eerder voorstelde. De levensloopregeling moet het werknemers mogelijk maken te sparen voor zorg-, studie- of ou derschapsverlof. GPD/ANP door Hans Jacobs DEN HAAG - Bloembollen teler Ton Laan moet op zoek naar een nieuwe naam voor zijn fel oranje tulp. Het ge rechtshof in Den Haag heeft hem verboden die bloem 'Princes Maxima' te noemen. Dit omdat het bedrijf Ant- hura al een anthurium met de naam Maxima op de markt heeft en vindt dat twee bloe men met de naam van de prinses alleen maar voor ver warring zorgt. Ton en Gabri Laan uit Mark nesse gaven nog voor de ver loving van Maxima en Wil lem-Alexander hun oranje cassinitulp de naam 'Princes Maxima'. Directeur Nic van der Knaap van Anthura had echter al in 1999, na de eerste berichten over de naam van de mogelijke vriendin van de prins, die naam als ras- en merknaam gedeponeerd bij de Raad van het Kwekers recht en het Benelux-mer- kenbureau. „We waren de eerste, maar namen natuurlijk een risico. We wisten niet of de verlo ving door zou gaan en of Maxima positief of negatief zou uitpakken. Maar het is een mooie naam die het ook in het buitenland goed doet", aldus Van der Knaap. Hij vroeg de koninklijke familie niet om toestemming. „Dat kon toen ook niet", zegt de directeur. Ton Laan deed dat later wel en kreeg een brief terug. Van der Knaap stuur de bij de verloving een groot boeket Maxima-bloemen en beschouwde het bedank briefje als verkapte instem ming. Gabri Laan heeft nog geen alternatieve naam voor de afgewezen 'Princes Maxima- tulp'. „Van verschillende kanten is al voorgesteld de tulp Mabel te noemen." GPD OOSTERHOUT - Een ze ventienjarige jongeman uit Oosterhout heeft de twijfelachtige eer dat hij op weg naar 2004 als eer ste afsteker van zwaar vuurwerk is aangehou den. De politie stelde gister middag een onderzoek in na klachten van buurtbe woners over extreem hard vuurwerk. Zij trof buiten de woning van de verdachte een in stallatie om zogenoemde mortierbommen mee af te schieten. In de tuin lagen vier niet afgeschoten strijkers. Ook dat is in Nederland verboden vuurwerk. Alles is in beslag genomen en tegen de jongeman is proces-verbaal opge maakt. ANP AMSTERDAM - In Amsterdam hebben gisteravond zo'n duizend mensen meegedaan aan een stille tocht voor Anja Joos. Onder de deelnemers waren veel dak- en thuislozen. Joos overleed vorige week nadat zij door en kele jongens in elkaar was geschopt. Daar ging een scheldpartij aan vooraf, waarbij Joos het had gemunt op de Marokkaanse jongens uit de groep. De jongeren, van wie enkelen werkten bij de Dirk van den Broeksu permarkt, waren achter de vrouw aangekomen omdat ze dachten dat zij een blikje bier had gestolen. Dat bleek niet het geval. Joos wordt morgen in Amsterdam begra ven. De sociale dienst draagt daar zorg voor. Het Duitse consulaat wist deze week wel haar ouders in Duitsland te achterhalen, maar die wilden de uitvaart niet voor hun rekening nemen. foto Juan Vrijdag/ANP Advertentie van onze redactie binnenland ARNHEM - De dertigjarige man die op 3 november bij de Nij meegse discotheek The Matrixx een portier doodschoot en een ander verwondde, moet acht tien jaar de cel in. De rechtbank in Arnhem achtte gisteren moord op de 37-jarige Eddie van den Akker en poging tot moord op zijn collega Jeroen Huffels bewezen. De schutter was die avond uit The Matrixx gezet. Hij voelde zich daardoor zo vernederd, dat hij meteen aankondigde terug te komen om de portiers dood te schieten. Hij belde zijn vriendin die in discotheek l'Ambassa- deur was. Op zijn verzoek regel de zij bij een bekende een vuur wapen en bracht het naar haar vriend. Hij ging daarop gewa pend terug naar The Matrixx, liep op de portiers af en schoot doelbewust. De rechtbank vindt dat de vriend, een 22-jarige man uit Nijmegen, en de vriendin, een 26-jarige Nijmeegse, mede plichtig zijn aan moord en po ging tot moord op de portiers. De man moet hiervoor vier jaar de cel in én voor een mishande ling en vernieling in een snack bar later in die bewuste nacht. De rechtbank komt daarmee hoger uit dan de eis van de offi- ciervanjustitie. Zeneemthetde man hoogst kwalijk dat hij met een geladen vuurwapen in l'Ambassadeur was geweest en dat zomaar afgaf. De vrouw kreeg 249 dagen cel opgelegd, die ze al in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht. Verder moet ze 240 uur onbe taalde arbeid verrichten en kreeg ze vier maanden cel voor waardelijk. De rechtbank was coulanter bij haar, omdat ze niet eerder met politie en justitie in aanraking is geweest. Verder zou ze uit liefde voor haar vriend hebben gehandeld en daardoor de gevolgen niet hebben overzien. GPD Advertentie WWW.FLEUROP.IML BEL DE FLEUROP BLOEMEIULI Jl\l: 0900-1501 osct/MIN.I BIJ AANKOOP VAN MANTEL of JACK EEN (uitgezonderd aanbiedingen) VR.IEMU.IN EN IK HEI3ÖEN KLEINE PIKUi3lF IK2E<Ï IWCeP-OG-AcrON IN -2AT.ZAT eR CPSiOON IN Het heet een historisch ak koord te zijn, waarin de lo nen voor twee jaar worden bevroren. Maar bij nader inzien is er alleen een harde afspraak tussen werkge vers, werknemers en rege ring voor 2004. Eenmalige bonussen en toeslagen blij ven toegestaan. En gemaak te afspraken worden ge woon nageleefd. Hoezo loonstop? IS doorTheo Haerkens DEN HAAG - De vakbondsbe stuurder die vandaag de laatste ronde van de cao-onderhande lingen met Shell voert, zit in een lastig parket. Het gaat goed met de petrochemische industrie en er is geen reden de buikriem aan te halen. Toch dwingt het ak koord van dinsdag af te zien van salarisverhoging. Dat vraagt om creatieve oplossingen: bij voorbeeld een eenmalige bonus, soepele regels voor kinderop vang of een jaartje vrijaf. Werknemers in de metaal en de techniek mopperden afgelopen jaar dat ze slechts bonussen kre gen en de loonsverhogingen van 2,5 en 2,2 procent naar 2004 en 2005 werden geschoven. Met te rugwerkende kracht hebben ze alle reden dik tevreden te zijn, want de afspraken blijven wel staan. Het sociaal akkoord dat morgen door het kabinet wordt be krachtigd heeft betrekking op tachtig procent van de werkne mers in Nederland; ruim vijf miljoen mensen. Het akkoord haalt geen streep door gemaak te afspraken, lopende CAO's worden niet aangetast. Ook werknemers die volgens de col lectieve arbeidsovereenkomst recht hebben op een periodieke verhoging mogen daar op blij ven rekenen. Bedrijven die het voor de wind gaat - de vakbond noemt de banken - kunnen hun personeel nog steeds laten delen in die voorspoed. Extraatjes kunnen worden uitgekeerd als inciden- tele bonus en zijn geen onder deel van de CAO. Zo'n constructie voorkomt dat de overheid miljarden meer moet uitgeven aan ambtenaren salarissen en uitkeringen die immers zijn gekoppeld aan de lonen uit de marktsector. Voor de pensioenen geldt hetzelfde. Toch sluit de loonstop niet uit dat individuele ambtenaren en HUIZEN - Een 51-jarige man heeft samen met zijn vijftigjari ge vriendin twintig jaar lang de sociale dienst in Huizen opge licht door te verzwijgen dat zij samenwoondenHet stel streek zodoende onterecht 186.000 euro bijstand op. Dat maakte de gemeente Huizen gisteren bekend. De uitke ring is stopgezet. Sinds 1983 had de man een uitkering. Zijn vriendin had enke le jaren een eigen uitkering, maar werkt de laatste jaren. Aangezien een deel van de oplichting is verjaard, kan de soci ale dienst 73.000 euro terugvorderen. ANP HOORN - Uit de treinen op de spoorlijn tussen Hoorn en Enk huizen verdwijnen binnenkort de extra controleteams. De rust is weergekeerd op dit traject, dus extra toezicht is niet meer nodig. Dat heeft een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen gisteren gezegd. Het tracé Hoorn-Enkhuizen kwam begin mei in het nieuws toen de overlast door jongeren zo ernstig was dat het NS-per- soneel het werk neerlegde. De afname van het aantal gevallen van 'treinterreur' is volgens de NS vooral te danken aan de maatregelen die zijn genomen. Zo zijn er strenge ingangscon troles en wordt het jongeren onmogelijk gemaakt rond te han gen op de stations. ANP AMSTERDAM - Het leger des Heils brengt een eigen kleding merk op de markt. Het heet 50/50 en bestaat uit handgemaak te kledingstukken en accessoires. De collectie is samengesteld uit vintagekleding en andere materialen uit de kledingdepots van het Leger des Heils. Het merk is vanaf eind oktober te koop op de Chill Out-afde ling van de Bijenkorf. De opbrengst van de 50/50-collectie gaat naar projecten van het Leger des Heils voor zwerfjonge ren. Volgende week woensdag vindt in de Bijenkorf in Am sterdam de introductie plaats met een modeshow. ANP HILVERSUM - De website www.katholieknederland.nl, die verbonden is aan de KRO, is deze week begonnen met een sms-nieuwsdienst. Doel is abonnees per mobiele telefoon van nieuws te voorzien uit de rooms-katholieke wereld. De zorg wekkende gezondheidstoestand van de paus krijgt daarbij extra aandacht. Dat heeft eindredacteur J. van der Net giste ren gezegd. Mensen die zich abonneren krijgen een of twee keer per dag een sms-je met het belangrijkste nieuws. Abonnees van de sms-dienst betalen 0,25 euro per bericht. ANP DIEMEN - Als hulp bij stoppen met roken wordt vergoed, stoppen jaarlijks tussen de 97.000 en 144.000 meer mensen dan nu het geval is. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek dat in opdracht van Stivoro is uitgevoerd. Het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) neemt die conclu sie over en adviseert minister Hoogervorst (Volksgezondheid) een aantal methoden om te stoppen met roken voor maximaal drie jaar te financieren. De totale kosten hiervoor bedragen volgens het CVS ruim 45 miljoen euro per jaar. Dat komt neer op bijna 600 euro per extra stopper. Uit eerder onderzoek was al gebleken dat mensen meer succes hebben bij hun stoppo gingen, als zij hierbij hulp krijgen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De topambtenaar van Justitie tegen wie dinsdag aangifte is gedaan wegens qn- tucht, heeft de Gay Krant en Pa norama aansprakelijk gesteld voor de schade die hij lijdt door hun beschuldigingen. Dat liet zijn advocaat H. Knijff gisteren weten. Dinsdag deed een 2 8-j arige man aangifte tegen de topambtenaar bij de politie in Eindhoven. De ambtenaar zou hem toen hij minderjarig was in Tjechië en Nederland hebben misbruikt. De aangifte kwam een week na dat De Gay Krant en Panorama een artikel over bezoekers van het Anne Frankplantsoen in Eindhoven publiceerden, waar mannen seks zouden hebben met minderjarige jongens, soms tegen betaling. In het artikel werd ook de topambtenaar on der een gefingeerde naam opge voerd. De bladen zeggen zich te baseren op getuigenverklarin gen die zij bij een notaris hebben ondergebracht. Henk Krol, hoofdredacteur van de Gay krant wacht de aan klacht af. Hij wijst erop dat zijn blad geen naam heeft genoemd. Ook zegt hij dat de advocaat van de ambtenaar in eerste instantie anders reageerde op het in de Gay Krant gepubliceerde ver haal. „Hij zei mij vorige week dat hij ervan overtuigd was dat wij te goeder trouw hadden ge opereerd. Alleen in enkele on derdelen van het verhaal her kende de cliënt zich volgens de advocaat niet." Er zijn al jaren geruchten dat een topambtenaar van Justitie zich schuldig zou maken aan strafbare seksuele feiten. Dat verhaal was tot bij de verant woordelijke minister bekend. Maar onderzoeken naar het pri- véleven van de bewuste man le verden nooit belastende feiten op. Dat melden bronnen bij het ministerie. ANP/GPD Advertentie uitkeringstrekkers meer euro's ontvangen. Ambtenaren zijn in gedeeld in loonschalen en hou den net als personeel in de marktsector recht op afgespro ken periodieke verhogingen. Uitkeringsgerechtigden wor den waar mogelijk ontzien, on der meer door tegemoetkomin gen voor de ziekenfondspremie, zo'n 25 euro. De pijn voor de 'echte minima' willen de so ciale partners verzachten. Ze zoeken nog naar compensatie in euro's. De loonstop laat de salarissen van het hoger personeel onge moeid. Hogere functionarissen worden niet volgens de CAO be taald, maar maken individueel afspraken met de werkgever. „Die groep is een doorn in het oog van de vakbeweging, omdat zij er doorgaans op vooruit gaat, terwijl de gewone man inle vert", aldus Marco van Moort van FNV Bondgenoten. GPD Set van 2 t-shirts Streep en uni met print. In roze, lichtbruin en donkerblauw. Maat 56, 62 en 68. Prénatal heeft stadswinkels en warenhuizen. Deze aanbieding is geldig van 16 t/m 26 oktober 2003. Bel voor winkeladressen tijdens kantooruren 036-5493060 of kijk op www.prenatal.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3