Antilliaanse gemeenschap slinkt i Srting OVER Di GEHELE COLLECTIE 21 Rechtbank Middelburg geeft twaalf jaar voor moord uit eerwraak Brussel staat garantie Den Haag toe Airbags Seat ploffen spontaan Ruimte bevalt Yang wel Een kwart eeuw paus Regeling voor gestrande passagiers Geschenk koningin Elizabeth I Alleen Utrecht verder in Uefa Cup Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Schraal 246e jaargang no. 247 donderdag 16 oktober 2003 osnummer 1,20 12° 13° 04 Inschrijven Premie Er is nog nooit iemand blij geworden van een dode mus. Tijdelijke heffing op 'gewoon' vlees komt biologische sector ten goede Huishouden is flink duurder uit met energie Hoger opgeleiden M&MÊMiÊSÊÊÊË Mogelijk twaalf doden na ongeluk pont New York 68 Zonnig, maar schraal met een matige oos telijke wind, kracht 4. Maximaal 12 gra den. Vannacht gemiddeld 5 graden. Boeren krijgen weerverzekering an onze redactie buitenland RUSSEL - De Neder- andse staat mag zich voor ijjftigmiljoen euro garant stellen voor een regenver- lekering voor boeren en Hinders. De Europese lommissie is gisteren ak- oord gegaan met de teunmaatregel. )e nieuwe verzekering gaat de igstschade dekken bij extreme .•genval. Aanleiding zijn de heftige buien die eind jaren ne- gentig vele akkers en kassen hlank zetten in onder meer het joorden en westen van het land. (erzekeringsbedrijven durven •schade alleentedekkenalsde verheid bijspringt bij een jaar iade tussen 50 en 100 miljoen landbouworganisatie LTO- Üederland noemt de Europese stemming goed nieuws. „Hier taten we al een tijdje op te (lachten", aldus D. Hylkema, jianager plantaardige sectoren lij LTO. De organisatie had iver de regeling in december ien akkoord bereikt met het mi- iisterie van Landbouw. )u Europa heeft ingestemd linnen verzekeraars inschrij- tn voor de nieuwe regeling, laar verwachting is de regeling voorjaar 2004 gereed. Vanaf dat moment kunnen boeren en tuin ders hun nieuwe teelt verzeke ren. Hoeveel agrariërs deelnemen zal volgens LTO per regio en sector kunnen verschillen. „Een boer op een Limburgse berg zal de verzekering misschien niet nodig hebben", verwacht Hyl kema. „Maar voor veel anderen kan het nuttig zijn. De regen buien worden tegenwoordig steeds intensiever en wisselval liger." Deelnemende boeren en tuin ders betalen voorlopig een pre mie van minstens 2 promille van het verzekerde bedrag. Ze heb ben ook een eigen risico van 25 procent van de schade. Het ministerie van Landbouw reageerde gisteren eveneens blij op de goedkeuring. „Het be drijfsleven kan nu verder met het realiseren van een dergelijke verzekering", aldus een woord voerder van minister Veerman (Landbouw). Klimaatverandering leidt re gelmatig tot extreme regenval die akkers langere tijd blank zet. De afgelopen jaren gebeur de dat al herhaaldelijk, de laat ste keer nog in augustus 2002 in West-Brabant en Zeeuws- Vlaanderen, met name bij Phi lippine. Boeren in dat gebied moesten een deel van hun oogst af schrij venOok in 1999 en 2000 Advertentie *Uitgezoriderd afgeprijsde artikelen en aanbiedingen. Aanbiedingen geldig van 16 t/m 18 oktober Bel voor de dichtstbijzijnde Bristol-vestiging: 0900 727 27 27 0,20 per minuut) of kijk op internet: www.bristol-online.nl Advertentie Doarom houden wij het gewoon duidelijk. ®'J ons zijn lie monturen altijd 35,-. Dus geen beperkte keuze uit net-niet- actfemodellen en in de winkel alsnog de hoofdprijs betalen. Maar gewoon de hele collectie voor een vaste lage prijs. Ook onze titaniummonturen zijn 35,-. Deze maand inclusief extra dunne krasvaste en superontspiegelde glazen voor slechts 149,- kterktes.- +8.00 t/m -13.00). hadden Zeeuwse boeren te kam pen met extreme wateroverlast en mislukte oogsten. ANP pagina 19: Zeeuwse aardappeloogst door Rob Kox SITTARD - In de afgelopen weken zijn in Nederland bij dertien nieuwe Seats airbags onder het rijden spontaan ge ëxplodeerd. Volgens de direc teur van Seat Nederland zijn daarbij geen gewonden geval len. Het gaat om de Ibiza- en Cor- doba-modellen 2004. Negen honderd van deze mogelijk defecte auto's rijden inmid dels door Nederland. Het mankement kwam aan het licht toen op 10 september bij drie van de zestig nieuwe lease-Ibiza's van het Rotter damse bedrijf Ernst Young de hoofdairbag openklapte zonder aanleiding. Seat Ne derland vond dat alarmerend genoeg om meteen alle dealers te adviseren auto 's terug te ha len en de hoofdairbag uit te zetten. Korte tijd later werd dat besluit teruggedraaid door de fabrikant in Spanje. Het moederbedrijf vreest aan sprakelijkheidsclaims als bij ongelukken gewonden vallen doordat de airbags zijn uitge schakeld. „De fabrikant vindt het veiliger om de airbags in geschakeld te houden", legt directeur H. van der Valk van Seat Nederland uit. De oorzaak van het defect is inmiddels achterhaald, meldt Van der Valk. Het gaat om een fout in het besturingspro gramma voor de airbags. Seat Nederland hoopt volgende week te beginnen met het ver vangen van het defecte onder deel. GPD DEN HAAG - Een tijdelijke heffing op vlees, zuivel en eieren uit de gangbare veehouderij zou duurzame landbouw kunnen stimuleren. Zo'n prijsprikkel is nuttig en haalbaar, vindt 60 procent van de Nederlanders. Dat blijkt uit een opiniepeiling van de Stichting Natuur en Mi lieu. Volgens Natuur en Milieu hoeven ham, kipfilet, varkens- of runderlappen maar 2,5 euro cent per kilo duurder te worden om een duurzamer veehouderij mogelijk te maken. Een ei uit de intensieve kippenfarm zou 1 eurocent duurder moeten wor den. Natuur en Milieu becij f ert dat er ongeveer 20 miljoen euro per jaar nodig is om biologisch vlees beter betaalbaar te maken ten opzichte van de gangbare pro ducten. Volgens de organisatie is er een brede consensus voor zo'n maatregel. GPD ARNHEM - Huishoudens ge ven dit jaar gemiddeld 10 procent meer uit aan gas en stroom. De eerste Chinese ruimtevaarder, Yang Liwei, zwaait voordat hij aan boord stapt. foto Lin Hui/AP De Shenzhou, ofwel 'goddelijk schip', werd gis terochtend gelanceerd vanaf een basis in de Gobi- woestijn, ongeveer 280 kilometer ten noordoosten van de stad Jiuquan. Tien minuten na de lancering bereikte de capsule de geplande baan om de aar de. Gevechtspiloot Yang, afkomstig uit Youzhong in de noordoostelijke provincie Liaoning, is meteen een volksheld geworden. Hij zou, als alles goed is gegaan, vanochtend vroeg zijn geland. Hij heeft dan in iets meer dan twintig uur veertien banen om de aarde ge maakt. India is mogelijk het volgende land dat een mens in de ruimte brengt. Dat zou in 2008 moeten ge beuren. ANP/AP van onze redactie buitenland PEKING - De eerste Chinese astronaut, de 38-ja- rige Yang Liwei, heeft gisteren vanuit de ruimte met zijn vrouw en zoon gesproken. Hij vertelde dat het universum prachtig is en dat het een goed gevoel is in de ruimte te zijn. De vlucht verloopt voorspoedig, liet het Chinese ruimtevaartbureau gisteravond weten. China is het derde land ter wereld - veertig jaar na de Sov jetunie en de Verenigde Staten - dat een bemande ruimtecapsule heeft gelanceerd. President Hu Jintao, die de lancering van de Shenzhou 5 bij woonde, sprak van 'een glorieuze prestatie van het grote moederland'. door Ap van den Berg DEN HAAG - Er keren meer Antillianen terug naar de Cari ben dan er naar Nederland ko men om zich te vestigen. Dit blijkt uit de meest recente mi gratiecijfers. In de eerste helft van dit jaar kwamen 1400 Antillianen naar ons land, maar er gingen er tweeduizend weg. In de eerste helft van vorig jaar was nog sprake van een migratieover schot. Toen arriveerden hier 2150 Antillianen en vertrokken er 1650. Als rijksgenoten kun nen zij zich vrij bewegen tussen hun eiland(en) en Nederland. Het ministerie van Binnenland se Zaken kan geen verklaring vinden voor die kentering in de migratie. Volgens het CBS wor den de verhuisbewegingen het sterkst beïnvloed door de eco nomische situatie in Nederland. „Gaat het in Nederland slech ter, dan komen er minder naar hier", meldt CBS-woordvoer- der M. Alders. De meeste politieke partijen hebben de laatste maanden hun zorgen geuit over de toestroom van jonge, kansarme Antillia nen naar ons land. Velen van hen belanden in de criminaliteit. CDA en WD pleitten voor aan vullende maatregelen om hen de weg te versperren. Het kabinet gaat een actieplan opstellen. Dat zal er tevens op gericht zijn om de economische en sociale situatie op de Antillen te verbe teren, zodat het aantal econo mische vluchtelingen op den duur op een natuurlijke manier afneemt. De vrees van de politiek is niet geheel ongegrond, meldt het CBS. „Tien jaar geleden kwa men veel Antillianen naar Ne derland om te studeren en te werken. Dat waren vaak hoger opgeleiden. Tegenwoordig ko- Vandaag is Karol Wojtyla, beter bekend als paus Johannes Paulus II, een kwart eeuw leider van de rooms-katholieke kerk. Volgens velen is hij'ongetwijfeld een van de invloedrijk ste religieuze leiders van de afgelopen eeuw, maar zijn zwakke gezondheid heeft hem het afgelopen de cennium ernstig in dat leiderschap beperkt. Het Europese parlement en de EÜ-lidstaten zijn het gisteren eens gewor den over de hoofdlijnen van een richtlijn die be paalt dat luchtvaart maatschappijen gestran de passagiers onder meer maaltijden, overnachtin gen en een finan ciële vergoeding aan te bieden. Xj Een medaillon dat koningin Elizabeth I van Engeland in 1585 schonk aan de Zeeuwse thesaurier-generaal Adriaan Man maker, is terug in Zeeland. Het stuk is voor 47.000 euro aan gekocht door het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen en is binnenkort te zien in het Zeeuws Museum. Alleen FC Utrecht heeft zich gisteravond kunnen plaatsen voor de tweede ronde van de Uefa Cup. De ploeg won in Slowakije met 4-0 van MSK Zilina. NAC (1-0-nederlaag te gen Newcastle United) en NEC (2-1-nederlaag te gen Wisla Krakow) wer den uitgeschakeld. NEC beëindigde het duel met slechts acht man. Drie spelers kre gen rood (foto). varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 11; zeeland: 13,15,17 en 19; sport: 20 en 21; kunst: 23, 24 en 25; uit: 27, 28 en 29. Su In 2003 is een huishouden ge middeld 1426 euro hieraan kwijtVorig j aar was dat nog on geveer 1300 euro. Een woord voerder van EnergieNed wijt de stijging aan de hogere energie prijzen en een hoger verbruik van gas en stroom. Ongeveer 60 procent van de kosten gaat op aan de verwar ming van het huis en aan warm water. Dat blijkt uit het rapport Energie in Nederland, dat de branchevereniging EnergieNed gisteren heeft gepubliceerd. ANP NEW YORK - In New York is een veerpont die forensen van Man hattan naar Staten Island ver voerde gisteravond tegen de kade gebotst. Volgens de Ameri kaanse nieuwszender CNN zijn daardoor mogelijk twaalf men sen omgekomen en meer dan twintig zwaargewond geraakt. Een correspondente van de zen der, die het ongeluk vanuit een andere veerpont zag gebeuren, zei dat de wind hoge golven in de haven van New York veroor zaakte en dat beide schepen moeite hadden een rechte koers aan te houden tussen Manhat tan en Staten Island. ANP door Aector Doorns MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 21-jarige inwoner van Den Haag wegens moord veroor1 deeld tot twaalf jaar gevange nisstraf. Het motief zou eerwraak binnen een Turkse familie zijn geweest: het slacht offer had een buitenechtelijke relatie met de zuster van de De moord werd 21 december vo rig jaar in Den Haag gepleegd. Een dag later werd het lijk ge vonden bij de Grevelingendam inBruinisse. De rechtbank achtte het niet uitgesloten dat de dader onder druk was gezet om de eer van zijn familie te redden. Officier van Justitie J. Groen had zowel tegen de zoon als de vader, een 41-jarige man uit Den Haag, veertien jaar gevangenisstraf geëist. De vader werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken, hoe wel er aanwijzingen waren dat hij betrokken was geweest bij de beraming en de uitvoering van de liquidatie. De vader had ver klaard niet op de hoogte te zijn geweest van de familieproble men rond zijn dochter. Ook had hij andere beschuldigingen te gengesproken. Een twintigjarige man uit Den Haag kreeg een jaar cel opge legd, omdat hij zijn vriend (de dader) had geholpen bij het ver bergen van het lijk. De raadsman van de 21-jarige man had geprobeerd de schuld in de schoenen te schuiven van de zwager van zijn cliënt, maar de rechtbank had daar voor geen enkel aanknopings punt in het dossier gevonden. Die 31-jarige Hagenaar werd vrijgesproken. Advertentie KRANT VOOR ZEELAND naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat: men steeds meer kansarme An tillianen naar ons land", aldus woordvoerder Alders. Dat is volgens hem nog niet merkbaar in de werkloosheidscijfers. Het laatste vertrekoverschot onder Antillanen dateert van 1995. Toen slonk de Antilliaan se gemeenschap in ons land met een paar honderd. Vijf jaar la ter, in 2000, noteerde het CBS echter een fors migratieover schot van achtduizend Antillia nen. Over het gehele jaar 2002 kwamen er nog tweeduizend meer naar ons land dan er terug gingen. De Antilliaanse ge meenschap in Nederland be staat uit 130.000 mensen. GPD Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 555530" da C noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: t per maand met automatische incasso 19,45). C per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) MHannnHDHBi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1